dens it*ii zul de ongelukkige debatten over het MJarmierswetje en de Ooster- dotkisJUQS, Idtoch dreef -opnieuw af. Eu nu de hemel voor goed. helder scheen te aijii, verwekt Üiet toch-gebeuren ten slotte Ide verwondering over een don derslag uit een ibui. die men uitge woed -waande. De verklaring van dit achtera an-ko- men Is waarschijnlijk duarin -te zoe ken, dat (de -Minister (zich niet aan zijn verantiwoordelijke taak heeft (wallen onttrokken, izoolang de door de Twee de Kamer -op zoo zonderlinge wijze goedgekeurde wetten, (nog niet de Eer ste Kamer waren gepasseerd. Iföj heeft het schip niet willen verlaten, voor iiiet in de 'itaven Was. Tusschen de -ontslag-aanvrage -eai het op re^es- gaan der (Eerste Kamer li-ggen dan ook slechts (enkele dagen. in het bovenstaande is stilzwijgend aangenomen, dat (kei voorgevallene in de Tweede Kamer deai /Minister aanleiding heeft gegeven tot dezen stap. Hij Iheeft blijkbaar niet na liet recès in (haar .vergadering willen te- rugkeeren, na /de voOr hem grievende behandeling, -die liiij daar ondervon den -had. Een formeel écüi-ec kan men niet zeggen, dat ihij er geleden Iheeft. maar de wijze iwnamp zijn voorstel len in het debat wenden besproken, en ihet persoonlijk karakter der tegen hem gerichte aanvallen, waren erger dan een nederlaag. Marino ris altijd een -moeilijk naar den eisch te bezetten zetel geweest, en izal het wel altijd blijven. Zeemans- en Staatsmans-eigenscihappen zijn nu eenmaal moeilijk in één .persoon te vere enigen. Ds afgetreden (Minister kan zich troosten met de -gedochte, dat .vele goede rnarrinie-toffieieren, toen izij de Ministei-svlag gingen voeren, -op de zelfde klip hun scheepje hebben zien stranden. Tn de verklaring van ,,Het V-aJd." »s iets dat de „Nieuwe 'Gourant" doet aarzelen deze onderstelling tot de ba re te maken. (En wel: niet. alleen de inhoud der bovenvermelde nota, waar- In de Minister trachtte (het. in de Tweede Kamer geleden échec «eniger mate (bij te /werken, maar vooral een gerucht dat der ,,-N. C." reeds eergis teren uit vrij -goede bron ter oore kwam. (Het behelsde, dat alle voorbe reidingen, getroffen voor den (aan bouw van Ih-et nieuwe Indische schip, hetwelk bij de jongste begrootring zoo verrassend voor het door den Minis ter voorgestelde -Nederlandsche in de plaats kwam, k-ort geleden zouden zijn afbesteld. .Het blad acht het ver moeden niet uitgesloten, dat de Mi nisterraad hierin de hand zou hebben gehad en dat (dit -tot het bedanken van den boer Stuart zou hebben ge leid. Omgekeerd is het echter evenmin onmogelijk, dat nadat tot zijn aftre den (liesloten was, ide voorbereiding van Ihet nieuwe schip is geschorst tot dat een nieuwe bewindsman zou zijn opgetreden. Hieromtrent zal, naar wij verwachten, nog vóór de volgende be- grooting van IRegeeringswege licht worden (ontstoken; stagnatie van den vloota awbouw, hoewel daartoe bij de begrooting gelden zijn toegestaan, is een zaak van geenszins onbeduiden der aard.- Over het heengaan van (minister Cohen iStuart zullen -wij overigens niet veel zeggen. ITij .genoot een /goeden naam als marine-officier; ails im/inis- j ter was hij een der in dat ambt miet- zeidizanxe „tegen-vallers". W;e zijn opvolger zal zijn, valt moeilijk te be vroeden tenzij men 11/et voor de derde maal met -den heer Jansen zou beproeven, wiens zetel in district III te 's-Gravenhage vast (genoeg is om bet. gevaar, dat de Kamer geheel en al op het doode .punt zou geraken, niet te duchten. „De Tijd1' gelooft dat door een en ander, hetwelk was voorafgegaan, de minristerieele izetel van den heer Go- hen reeds zoo zwak .stond, dat voor zijn (heengaan naar geen nieuwe of onbekende redenen behoeft gezocht ts Worden. De heer Colhen Stuart moge een goed zeeman en .wetenschappelijk of- ficiar wezen, bijzonder geschikt, om een /oorlogsschip, (desnoods een ge heel eskader te c-omjmandeeren, als Minister bleek hij allerminst -op zijn plaats. Men had' hier te doen met het geval, hetwelk zich reeds meermalen heeft voorgedaan, en zeker nog wel meer malen .voor doen zal, n.l. dat een mi litair lof (technicus, 'drie bij zijn ka meraden lof vakgenoaten hoog staat aangeschreven, échec lijdt, zoo ihij als Minister moet optreden. Het ..Handelsblad-' is vooral ver heugd over het feit, dat de minister van marine zijn ontslag heeft geno men, omdat na de betreurenswaar dige 'persoonlijk beleedigende houding die enkele leden der Tweede Kamer bij de laat-ste behandeling van het mariniers wot je tegenover den minis ter hebben aangenomen, het gezag em het prestige van den chef van het ma rine-departement te veel geleden had den. .Wij noemen die houding „be treurenswaardig", omdat, nadat, de meening van de leiden der Tweede Ka mer reeds zóó duidelijk gezegd (was, de laatste persoonlijke .grofheden te vergelijken .waren met wraakzuchtige trappen -tegen een reeds -gevallen -vij and. Indien Ide onderstelling van de „NieuKve Ct. juist is, dan zal er, meent het Hbld.. wel spoedig licht komen Een verandering van minister van murine moest echter komen en het is mogelijk, dat het bericht omtrent de intrekking van de voorbereidings maatregelen voor -den bouw van een pantsers chip een gevolg van ide ont slagname van den minister is; dat men den opvolger van minister Cohen •Stuart niot door het haastige pant- serschipvotum beeft willen binden bij liet ontwerpen van de a.s. begroating ■en de vaststelling van een nieuw •plan Van aanbouw. Iïet lijkt ons im mers moeilijk denkbaar, dat de mi nisterraad die eerst den -l/ouw van het Indische pantserschip goedkeurde, thans, n-u de minister van marine het vertrouwen van de Kamer verloren heeft, eensklaps van meening zou veranderen. (Doch dat, zijn weer veronderstellin gen, die van weinig belang zijn, waar spoedig genoeg zekerheid zal zijn. „Het Volk" schrijft: Xu gaat hij -toch. Niemand betreurt dfat, Ihijizelf natuurlijk uitgezonderd. (Alleen zal het heel'wat moeite kosten, een opvolger voor hem te vinden. Wel ke zeeofficier zal zijn vrije leven ver ruilen voor het benauwde ministers- bestaan in een kabinet dat leeft -tus schen hangen en wurgen'? Des ie scherper blijkt de onmogelijkheid, om den heer Stuart nog langer te hand haven. Was daar maar .even kijk op geweest, zijn collegia's zouden hom den bons niet li-ebben gegeven. Letteren en Kunst TRUST EN LIEFDE. Onder dit opschrift lezen «wij in de N. R. .'Ot, bet volgende nieuws: lE/en Amsfeeiid'ajniscir berichtgever van een Haagse-li blad wil in het werk van (Royaards en Werkade niet meer dan een curiosum zien; hij weigert te gelooven, dat iaet gevolgen zal heb-; ben. Misschien zal de praktijk hem' gelijk geven. Doch deze nuchtere' machthebber zal toch niet overwinnen zon;der .diat -een. aantal kunstlievende breinen lal'tfiiians gezonnen -hebben over een pogen om tot iets blijvends te ra- ken: .pogen, /waartoe zij dun door het doen -san Royaards en Verkade zou den zijn aangemoedigd. Wij zijn .vol strekt -nog niet (overtuigd, «lat er uit dit iwillen streven iet,s geworden zal, wij deelen enkel mede, dat.de Zomer spelen leenigen schrijvers en andere kunstenaars 'hun verloren gegane be langstelling in het tooneel schijnen te hebben teruggegeven. En Ihoe luttel misschien de onmid dellijke praktische Ijetee-kenis hiervan blijken zal, ons is 'dit meer waard voor de kunst dan de Great Theatre Trust .van twintig anillioen pond ster ling, waar .een Engelsche krant be richt mn -heeft gekregen uit Chicago. -Do Qieer Erianger, van Klaw and Er,langer, iheeft aan een interviewer verteld, dat er een Internationale Tooneeltrust is gevormd, die Mr. Levy May re per Kronprinx Wilhelm naar Londen Iheeft (gestuurd om juridische maatregelen tie nemen. De trust zal werken -voor fooneelbelangen van Amerika, lEngeland, Duitschland, Frankrijk en -Oostenrijk. Rechtszaken DRANK-ELLENDE. Een zeer treurige zaak werd Don derdag voor de vacantiekamer der Ams'terclamscïie Rechtbank behandeld tevens een sterk voorbeeld welke el lendige gevolgen geregeld drankmis bruik hebben kan. Terecht Stond de 58-jarige werkman Jan Korff, beklaagd dat hij op 14 April van dit jaar in zijn woning, perceei lt Kartlruizer&traat, opzettelijk aan zijne 52-jarige eclxtgenoole Maria ter Koele zeer zware verbrandingen van den eersten, den tweeden en dender den graad heeft toegebracht aan hals; aangezicht en schedel, door, na haar met petroleum te hebben overgoten, een brandenden lucifer naar haar toe te werpen, ten gevolge waarvan haar kleederen vlam gevat hebben en de verbrandingen zijn toegebracht. Hij bekende zijn daad. Zoowel hij als zijn vrou/w maakten zich schuldig aan drankmisbruik. In den namiddag van Zondag 14 April kwam hij thuis, niet nuchter, en vond hij zijn vrouw vcorover op den grond liggen, slapen de Het eten was niet gereed. Of hij ruzie met haar gehad heeft, weet hij niet, hij kan er zich niets van herin neren', maar dit weet hij wel, dat hij een petroleuankan opnam en haar olie iu den hals goot, toen een lucifer af streek en die naar haar wierp, om vervolgens een emmer met water op tu nemen en daarmede de vlammen weer te blusschen. Hoe hij tot deze, door den voorzitter nor. Loeff waanzinnig genoemde daad gekomen is, weet hij niet. Al een paar dagen was (hij in de war. Hij heeft in di instructie bekend zijn vrouw pijn ie willen doen en dit erkent hij ook thans. Hij heefUhaar echter niet wil len dooden. Herhaaldelijk had hij ongenoegen met zijn vrouw, die meermalen be schonken was, Soms nachten en dagen d? deur uitbleef. Reeds vroeger heeft hij haar al eens zoo mishandeld, dat ze een dag of zes in het Gasthuis ver pleegd' moest worden. Daarna werd de misvormde vrouw als getuige gehoord. Zij lag niet op den grond te slapen, toen haar man thuis kwam en was toen ook niet dronken, maar stond in haar achterkamer twee-hoog roode kool te snijden. Zij heeft geen petro leum geroken of gevoeld, wel hoorde ze achter zich een lucifer afstrijken, keek toen om en op hetzelfde oogen- biik stond zij in vlam. Wat er pre cies gebeurd is, kan zij niet zeggen. Wel kwam haar zoon haar op het por taal tegen en Weet zie dat deze riep „O verschrikkelijk, kijk nou mijn lieve moeder is Veertien dagen is zij -in het Gasthuis verpleegd geworden, maar haar won den zijn nog lang niet beter. Zij er kent wel eens een enkelen keer dron ken te zijn geweest en met haar man wel ioens een enkel woord te hebben gehad. Behalve de mishandeling, waarvoor ze vroeger in het Gasthuis verpleegd is geworden, heeft hij haar nooit mishandeld. Wel heeft hij eens gedreigd„ik zal je het raam uit gooien r Als er geen oueenigheid was. was haar man altijd goed voor haar. Het O. M. kon slechts één verzach tende omstandigheid aanwijzen, mi nnelijk dat beklaagde spoedig heeft ingezien, dat zijn daad schromelijke gevolgen had en toen nog een poging; heeft aangewend om den brand te blusschen. Had hij dat niei gedaan, dan zou zijn misdrijf niet zijn geweest, zware mishandeling, gelijk thans. Op dit misdrijf staat 10 ja-ar en 8 maan den. Spreker gelooft, niet te overvra gen als hij eiseht 5 jaar gevangenis straf. Mr. L. W. van Gigch Jr. drong op vrijspraak aan, daar z. i. de beklaag de in waanzin handelde. Uit de Arbeiderswereld IBOOTWiERKiBRS-STAK ING. Te Duinkerken tzijn .de bootwerkers nu ook weer eens -in staking gegaan, dat wil zeggen een deel hunner, maar ld/oor tófverreding en Ibedreiging hób- ben -zij Ide tot -werken gez/i-nden aan de kader, gen-oopt gemeene toaa-k met hen te maken, zoodat nu te Duinker ken het gefh-eel-e havenbedrijf stil ligt. DE STAKING EN (HET HAVENBE DRIJF TE BELFAST houdt aan en een sohikk-ing blijkt voor 't ©ogenblik niet -aanstaande. De koLewkoden zijn verlaten en Woens dagavond hebben loptii-e-uiw drie fa brieken -mjoeten \sluiten, Iwegens ge brek -aan .steenkolen. Eenige readers van go ede rémlbo ot en hebben nu aan de regeering (bescherming aangevraagd voor tossing der goederen uit hun booten. In een vergadering der sta kers heeft men zich vóór een scheids rechterlijke beslissing verklaard. Gemengd Nieuws HET ENGELSCHE ZEEPPROCES. Wij hebben reeds meegedeeld, dat in het lasterproces van de firma Lever Brothers tegen de „Daily Mail" en andere bladen van de firma Harms worth uitspraak is gedaan ten gjuhste van den erischer en dat dezen een schadeloosstelling van 50,000 p. st. is toegekend. Van te voren itóa'd de rechtsgeleerd© raadsman van de firma Harmsworith nog getracht een schikking tot stand te brengen en had hij alle tegen Lever Bros ïnge»- braehte beschuldigingen ingetrokken en verontsehul'd'igjingem geinaaJkt. Men zal zich herinneren dat ge- ruimen tijd geleden in Engeland sprake was van de vorming van een syndicaat van zeepfabrikanten en dat toen hiertegen in verschillende bladen met kracht werd geprotes teerd. De firma Lever Bros, dé groot ste zeepfabrikante, moest het vooral ontgelden men beschuldigde haar te min gewicht te geven en de tot kaar gerichte verwijten waren oorzaak, dat het publiek de zeep van de firma boycotte, waardoor haar voor dui zenden ponden schade werd berok kend. De heen- Lever, voor de Rechtbank als getuige géhoord, verklaarde hoe de vork eigenlijk in den steel zat. In 1906 ontstond er gebrek aan grond stoffen voor de zeepfabrloatie en de stijigen-de prijzen van d/it materieel maakten het noodig af te schaffen Ijnet overwicht, dat tot dusver op de zeep werd gegeven. Hiertoe werden da noodige maatregelen genomen en de gewichtsvermindering der gebrui kelijke pakjes werd liet publiek be kend gemaakt. Bovenldiien trachtte man met ande re. zeepfabrikanten in dezen tot overeenstemming te komen. Voorge steld werd een einde te maken aan de felle mededinging der verschillen de fabrikanten, maar van een trust of corner om de prijzen op te drijven, was geen sprake. Zooals gezegd, na die verklaringen van den heer Lover trachtte de advocaat van de „Daily Mail" c. s. lot een schikking te komen -door het intrekken van alle beschul digingen van deloyale handelingen door Lever Bros gepleegd, maar de heer Lever wilde hiervan niet. weten. Maanden en maanden lang was een compagnie tegen zijn firma gevoerd, die haar ernstige schade had veroor zaakt en haar goe-dten naam in ge vaar had gebracht. Hij bleef dus hij den eisch van een schadevergoeding van 50,000 p. st., die hem dan ook werd toegewezen. Deze schadeloosstelling is de groot ste ooit in een lasterproces in Enge land bewilligd. Tot dusver was de hoogste die van 12,000 p., toegewezen in liet proces Kitson-Playfair in 1896. (Hbld.) AUTO-ONGELUK. Dinsdag liep een automobiel ineen, \an de oefening terug keerende afdee- lingvan het Surrey-regimentelf man werden zwaar gewond-. EEN VREESELIJKE RAMP. De „Daily Telegraph" bericht uit Ottawa, dat een groot koopmanshuis te Londen (Ontario) gedurende de kantooruren instortte. Ondier de puin- hcopen liggen allen, die gedurende het ongeluk in de verschillende vertrekken van het gebouw aanwezig waren, Nauwkeurig kan het aantal slacht-; offers nog niet bepaald worden men spreekt echter van vijftig tothonderd. Het reddingswerk is begonnen. Enke le verminkte lijken konden reeds ge borgen worden. ZEILBOOT VERGAAN. Aan de Zweedsche kust, even be noorden Göteborg, is gedurende een horigen storm een zeilboot omgesla gen. Van de 15 personen, die zich aan bcord bevonden, is ieir slechts één gered. TWEEDE SPOORWEG IN SIBERIë. De Russische ministerraad heeft het ontwerp tot den aanleg van. een twee de spoorwcglijn door Siberië aange nomen. 1-Iet wetsontwerp zal de Doe- ma worden voorgelegd. BRUG INGESTORT. In de buurt van Chaux 'de Fonds stortte teen in aanbouw zijnde ijzeren brug over de Doubs rin. Vijftig duizend kilo ijzer vielen van een hoogte van 17 M. naar beneden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. BREMEN EN HAMBURG. Er is opnieuw sprake van den bouw van een waterweg tusschen Bremen pu Hamburg, waarbij het giaat om eene kanaalverbinding tusschen de in haar bovenloop te kanaliseeren rivie ren Wümme en Ëste, welke beide haar bronnen in.de Lü-neburger hei de hebben. NIET STEEDS IS DE LIEFDE. In Koburgjsche hofkringen beweert men, dat grootvorst Cyrill van Rus land en de vroegere -groot/hertogin van Hefcsen, drie een huwelijk uit lief de sloten, zich binnenkort laten schei den. EEN WONDERKIND? In de Engelsche graafschappen York en Durham vormt een twaalfja rig meisje, Francis Bradley, het on derwerp vanld'en dag. Ze is hetzeven- de kind van een eenvoudig arbeiders gezin. lederen Zondag verdringt, men zich, om de predikaties uit haar mond te hooren. Ze staat, dan bij een tafeltje, bedekt met een rood kleed, waarop een Bijbel en eenige aahleekeningen lig gen. Op eenvoudige, voor ieder be grijpelijke wijze verklaart ze de spreu ken uit het Evangelie-, en ze ontwik kelt daarbij zoo'n welsprekendheid, en weet haar beelden zóó treffend te kiezen, dat zeLfb hooge geestelijken het een genot vinden naar haar te luisteren. De invloed, dien ze op haar gehoor uitoefent, is ontzagwekkend, en het verbaast vooral daarom zoo, omdat ze uiterlijk absoluut niet aan bet gewone wonderkind-type doet. denken. -EEN ZONDERLING POSTPAKKET.. Eenige dagen geleiden verscheen kort voor middernacht op een der veie postkantoren te Londen een elegant gekleed jongm-ensch, die een expres se-bestel-ling wens elite af te zenden. Hij adresseerde d-en brief aan de moe der van het- Londensclie hospitaal in den Gi-ty Róad. V-oor het postkantoor wachtte een rijtuig -otp iiiem, waaruit een zeer mooie, volgens de laatste mode gekleede dame van ongeveer twintig jaar gestegen was, die een aardige baby in een lange witte jurk op den arm droeg. Toen de bode, die dsn brief bezorgen zou, op straat kwam, vroeg de lieer hiean, of hij de bode was, die expressie-bestellingen bezorgde en toen hij d.it bevestigde, w-erd hem gevraagd in het rijtuig te stappen. De dame kuste luet kind hartstochtelijk, legde het dan zorgvul dig in de armen van den postbode, zeid-e„Met den brief afgeven!", sloot het portier en g-af den koetsier last naar het h-ospitaal in den GLty Rload te rijden. Dé postbode begreep er niiets van, anaar dacht dat do heer deze zaak met den beambte in het kantoor Biad- afge handeld. In het hospitaal weild de brief geopend, er stond niets anders in dan: Wees zoo goed bijgaande ba by dezen nacht te bewaren. Brief volgt." De verpleegsters van den nachtdienst weigerden het kind aan te hemen; er werd met den dienst- do enden dokter een honferentie ge houden, waarvan het resultaat was, dat de postbode de baby, die intus- schen 'begonnJen was te huilen, weer naar het postkantoor moest terug brengen. Hier kon men het kind ook niet houden, d'aar -voor levendie be stellingen geen poste-restante afdiee- lirng bestaat. De politie werd gewaar schuwd en bracht het kind, onldier (baar toezicht naar Lincolns Inn, waar het bleef, tot de ouders biet kwamen /halen. De rechter die daarop in de zaak is gekend-, sprak de ouders van de aanklacht van het verlaten vrij, /daar zij in een oogenblik van -verle genheid zouden hebben gehandeld. MOEILIJKE KWESTIES. De Daily Telegraph" verneemt uit Kingston op Jamaica, dat ier ongeveer honderd gedingen tusschen Engelsche verzekeringsmaatschappijen in ver band met de ramp van Januari han gende zijn, en dat. er ongeveer 100.000 pend sterling bij gemoeid is. De eer ste reeks van rechtzaken zal komende maand drienen. In sommige streken heerscht gebrek. D-> droogte heeft in de St. Elizabeths- pa rochie den oogst groetende els te Icor doen gaan. OoTTUe bakoven-oogst belooft niet veel. EEN RECORD. Een briefkaart, den 23eten Augustus 1876 uit Créata, in Piémont, aan een advocaat ie Milaan verzonden, is de zer dagen, dus na een-en-diertig jaren, pan haar adres afgeleverd. De ge adresseerde was reeds overleden, maar diens zoon Weeft nu de kaart in ontvangst genomen. OORLOGS-LUCHTSCHEPEN. Nauwelijks is het door den Fran- schen bestuurbaren luchtballon „Pa- trie" behaalde succes goed en wel bekend, of reeds gaan er van Duit- sche zijde stemmen op^ (Welke bewe ren, dat dit gewaande meesterschap der lucht nog maar zeer problema tisch is. Reeds vóór de „Patrie" behaalden de zweeftuigen van graaf Zeppelin en Von Parseval een grooter vaart snelheid en i-n 1905 overtrof Santos Dumont deze snelheid nog. Wanneer als criterium voor bruik baarheid van een oorTogs-luchtsc/hip ide snelheid moet .gelden, dan bleef de „Leistung" van de Lebaudy'sche „Patrie" ver onder 't middelmatige. Het zw.eetftuig liep namelijk onge veer 6 meter per seconde, terwijl van een oorlogs-zweeftuig toch mag ver-' langd worden, dat het 14 tot 15 me ter per seconde aflegt. Ook de onwrikbare verbinding van de gondel aan het eigenlijke lichaam van den ballon v/ormt bij do „Pa trie" een bepaald bezwaar, vóór al bij e'en overlraaste landing die toch in ieder .gev'al tot de mogelijkheden be hoort, Tevens is het monteeren en weer demonteeren van den ballon een werk, dat slechts door uiterst ge oefende mansohappen is te verrich ten, en zeer vee-1 tijd in beslag neenvt. Onze Duitsehle zegsman, vakman tevens, is dus van oordeel, dat mien het type „Patrie" ondanks zijin niet te loochenen gunstig uitgevallen vaart over Parijs volstrekt nog niet kan beschouwen als een, dat een lei dende plaats in üe ^hoogei'e" tech niek zul bekleeden. En hij komt tot dte conclusie, dat de proeven met de Duitsche lucht schepen, ofschoon deze veel nrinder in aantal w'ar'en dan de proefnemin gen met de Fransche zweeftuige-n, toch op technisch-betere uitkomsten hebben kunnen wijzen, en. dat men van den Parseval-ballon mag aanne men, dat hij, dank zij zijne construc tie, maar vooral tengevolge van rijn uiterst gemakkelijke montage en transport de eerste plaats zal inne men in den wedloop der volkeren om de heerschappij der lucht. (Tel.) SLACHTOFFER DER WETEN SCHAP. Dr. W. \Y. Robinson te Loveland, Colorado, is gevallen als slachtoffer van zijn beroep. Hij deed zelf aan ast.h- mc en vond dit een goede gelegenheid om een proef te .nemen met, anti-toxin. Hij vertelde aan een medischen vriend dat hij in het belang der wetenschap op zich zelf een proef rilde nemen, en deed een inspuiting bij zich. Kort daarna werden zijn gelaat en zijn l-ippen zwart, lïïj rukte de boord van den hals en uitroepende „Ik moet lvcht hebbenviel hij na een-i-ge mi nuten dood op den grond. KEIZER EN TSAAR. De Berlijnsche bladen melden, dat de Tsaar en de Keizer van Duitsch land eerlang elkander te Dantzig ont moeten zullen. ENGELSCHE JOURNALISTEN IN DUITSCHLAND. Een P.oolsch land/edelman heetf-teion aantal Engelsche journalisten uit/ge- noödigd op zijn slot te komen. Waar een groot feest gegeven wordt ter eere van de invrijheidstelling van den journalist. Von Wierzbinski, die wegens een oproerig artikel in d!e „Pranza" tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld Was. Zijn naam is in Engeland bekend, omdat hij als correspondent van de „Daily Mail" en de „Westminster Gazette" fungeerde. De „Kölnische Zeitung", aan welk blad het boven staand bericht ontleend is, vraagt wat de Engelsche pers zou zeggen, als Duitsche journalisten naar Ier land .g/ingen, om zich met de Iersche nationale liga te verbroederen. UIT DONKER RUSLAND. In de gevangenis in de Wiborgsctie wijk t.e StL Petersburg zijn ongere- ,-geldlhëden voorgevallen. Een gevan gene Weigerde zich aan het regle ment te onderwerpen en bedreigde den oppasser. Deze haalde toen zijn revolver te voorschijn en schoot den weeiibarstigen gevangene dood. Dit, w/as het. sein voor een al gem eene n opstand dór gevangenen, die echter vrij spoedig bedwongen werd. Een in allerijl ontboden afdeeling soldaten rist. zij 't ook na eenige moeite, de orde te herstellen. Twee politiebeambten, die Dinsdag in d-en omtrek van St. Petersburg Wandelden, werden onverhoeds aan gevallen door eenige gewfapen.de per sonen. Een politiebeambte werd ge dood, de ander .gewond. Een bere den politiepatroelje heeft daarop alle wegen in de buurt afgezocht, maar geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Te Iwenez in de provincie Minsk is 't Woensdag tot een betreurensiwaar- di-ge 'botsing gekomen tusschen Polen, die op het plein nabij de Russische kerk een kruis oprichtten ter eere van hun geloof. De plaatselijke over heid gelastte de verwijdering van het kruis, anaar de menigte verzette zich daartegen met geweld -en begon de politieMaigenten met .steenen te werpen Dezen P/sten een salvo op de menigte en één inan werd gedood. Vele politie agenten en de commissaris werden gewond. Het kruis werd vernield. DE „JEN-A". De „Jena", het Fransche pantser- -'sdhi-p, aan boort! waarvan in Maart 1.1. een ontploffing plaats vond. inge volge de zelfontbranding van rookvrij kruit, waarbij 118 mensohen het leven verloren en liet schip ernstig bescha digd werd, zal, op besluit van den minister van marine Thomson, her steld worden om izijls oude plaats we der in te nemen dn het .eskader der IMiddellandsche Zee. De hoofdinge nieur Davaux bracht ongunstig rap port uit, maar desondanks zullen de werkzaamheden onmiddellijk aange vangen wortten om het schip in zes maanden weder zee-waardig te heb ben. Er zal een uitgaaf van twintig m-i'lLioen francs mee gemoeid zijn, naar het flueet. DE KROONJ'lJXMEELEN VAN DUBLIN Van Dublin uit schijnt men er naar te streven den diefstal der kroonju- weelen voor te stellen als een dood eenvoudig geval, waarover veel te veel (drukte gemlaaikt is. 'Een bende, drie naar een weteverlegd plan gewerkt heeft, is er heel niet bij betrokken ge weest, vertellen de hooge slotbeamb- ten en ze voegen er bij, dat ei eens .buiten Dublin gezocht (wordt, terwijl ze vertrouwen, d juweelen terug zullen komen oj eenvoudige wijze, die elkeen vc-rr zal. Dit lijkt op een raadseltje o; den ze misschien reeds terug maar aarzelt men ruchtbaarfh-ei-d de zaak te geven? Er is nog- niet het minste licht komen in de duisternis, die het terie" van den diefstal op I) Castle omhult. Alle nasporingen, wel in Engeland als daarbuiten, vergeefsch geweest tot dusver, ec-nige, dat men heeft kunnen vast len, is, .dial de diefstal moet bej zijn in den nacht van 5 of 6 Juli, dief heeft blijkbaar gebruik gem van een valschen sleutel. De politie te Dublin zoo lezen iu een bericht urit Londen d.< dat de door -haar uitgeloofde prijs liet zijne zal doen tot ontdekking- de daders, maar het publiek b zeer sceptisch gestemd. De „Obs/erver" klaagt^er over, idu autoriteiten zoo karig zijn in Tuededeelingen en werpt hu-n zelfs venvijl voor de voeten, (Lat zij hl haar niet brandende zijn van verl gen om de schuldigen voor het recht te zien. RUSSISCHE MANIEREN. De gezagvoerder v'an den Ame kah noch en schoener S. V. Cas meldt, dat zijn schip bij de kab jnuwvangsl op drie mijlen van Siberische kust door de Russisc kanonneerboot Mansjoer aangetho den is. De Rus nam de scheepspaipi ren in beslag en dreigde, dat hij h Amerikaansche vaartuig in b'-öslt zou nemen, als dit zi-ch niet, buife die dlrilemijlsgrens (Meld. De Amei kaansche kapitein zegt intussohél dat hij de driemijlsgrens niet ove schreden heeft en het Amerikaanse! departement van buitenlandsche ra ken zal nu de zaak denkelijk verdie» onderzoeken, te meer daar drie ao der© Amerikaansche schepen hetzeli die lot ondergaan hebben. ZEEROOF. Een stoomboot Sophia is op 16 mij] van Odessa, op weg naar de haves van Korthion, door gewapende roq vers overvallen. Te elf uur in den avond, terwijl d- kapitein met de passagiers op liet del aan hei avondeten zat, kwamen drii jonge mannen op het dek, drie-hen me revolvers in bedwang 'hielden, terwij twee den roerganger op straffe de/ doods bevalen koers te zetten naar Odessa. Eenige der roovers, achttien in ge- tai, gingen daarop naar de eerste klasse salon en namen bezit van een ijzeren kist, die 50.000 roebel bevatte, van de Rusbische Handelsbank. Ver der namen zij 1000 roebel van de pas sagiers af. Daarop maakten zij de machine on klaar, lieten allen stoom uit, waarna zij zich van liet schip verrijderden in j twee booten der Sophia, nadat zij de derde hadden vernield. De politie doet alle mogelijke moei te om de bende op te sporen, doch zonder succès. WE'ER IETS NIEUWS. De school in het bosch, een inrich ting waarmee, naar rij me enen, Charlottenburg het eerst in het belang van zijne ziekelijke kinderen de proef heeft genomen, vindt in andere ge meenten navolging. De Elberfe'ldsche vereeniging tot nut van het algemeen zal er morgen ook een openen in het bosch-van Burgfholz. Zij begint met 100 kinderen, die onder leiding van j.wee o nderwij.zeressen staan VOORUITGANG- Electrisch licht zal weldra op de Belgische locomotieven worden ge plaatst. De tegenwoordige olielampen in de lantaarn zullen worden, vervangen door électrifeche toestellen van ver scheidene honderden bougies li'ciht- sterkf, welke no'g veThoogd zal worden door de weerkaatsers, die er achter zijn geplaatst. Een dynamo, op de locomotief ge plaatst, zal het licht voortbrengen en tevens dienen voor de verlichting der waggons. („H. van Antw.") EEN DROEVIG ONGELUK, zoo lezen vve in een bericht uit Lon den, heeft zich voorgedaan in de ka tholieke St. Jozefs-kerk te Dublin. Daar was eergi/sterenavond vóór het cltaar een kist geplaatst met het stof felijk overschot van een vrouw. Gis terenochtend om) een uur of vier be merkte men, dat, er rook kwam uit de 'kerk. De brandweer werd ijlings ont boden, en weldra kwam men tot de droevige ontdekking, dat de kist met d? overledene verbrand was. Het kleed, dat over de kist had gehangen, had vlam gevat, door een der kaar sen. DRAMA IN EEN GEVANGENIS. Een (soldaat, te Krosty doodde met -ee-ni geweerschot een -gevangene, die aan het venster van de gevangenis kalm stond te praten met een lot<(e- noot. Toen andere gevangenen daartegen hun stem verhieven, schoot de sol daat als eenig antwoord nogmaals, en verwondde een anderen gedetineerde zwaar. GRIEZELIGE ONTDEKKING. Een tweetal knapen, die te Tbursley in Surrey aan het bloemen plukken waren, deden een vreeselijke ontdek king. Zij vonden namelijk aan een boom het. geheel ontMeede lijk van een man hangen, dat reeds in verre- gaanden staat van ontbinding verkeer de. Men heeft tot d'ubver vergeefs ge tracht uit te vorschen, wie de onige- lukkige geweest is. Een der knapen was zoo geschrok ken van het ijselijk schouwspel, dat. men hem in een ziekenhuis moestop- nemen. RESTGEVALLEN. Te Ailexandrië zijn 6 gevallen van pest geconstateerd. Vijf der patiënten zijn Europeanen. Alles wat urit Alexan dria te KonstantLnopel aankomt móet dientengevolge 3 dogen in quarantai ne blijven.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6