Veen'» Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt worm. 10.50 uur). De Bildit, 22 Juli 1907. Hoogste barometerstand 764.9 m.M. te Stonvoway (ten Vesten van Schot land) laagste 750.8 m.M. te Wisby (Bornholm). Verwachting tot den avond van 83 Juli: Wind veranderlijk. Gesteldheid van de _luchtmeest rwaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien, mogelijk onweer. Temperatuurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 762.5 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. Thermometerstand te Haarlem! Zondag 21 Juli Hoogste gisteren .F. 62, Laagste heden nacht F. 52® Hoogste heden tot 2 uur F. 63 Maandag 22 Juli Hoogste gisteren .F. 63* Laagste heden nacht. F. 53® Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 59# HALFWEG. 4 Aug. a.s. zal het 25 jaar geleden lijn, dat, de heer J. B. Richardson als machinist in dienst kwam van het Hoogheemraadschap Rijnland en wel op de watermachine van Rijnland al- trer. ZANDVOORT. Op het strand alhier bij de badin richting van die firma Driehuizen is den seinpaal geplaatst. Wanneer een roode bal is geheschen, beteekent Wees op uw hoede bij het baden, en een witte balWees op uw hoede bij het zeilen. Aangekomen badgasten: A. Menalda, Bloemende al, Pension Villa TUiaikutta, 6 pers. Earn. Van Ogrtrop, Amsterdam, Pension Paula, 8 pers. Fam. Schiltman, Amsterdam, Pen sion Paula, 6 pers. S. Aubert, Parijs, Hotel d'Orange. Van den Arend, Nijmegen, Hotel d'Orange. E. Weidler, Frankfort a/M., Hotel d/'Orange, 5 pers. Barones Kuautoer, Merau, Hotel i'Ocean. S. Klatte, Amsterdam, Pension Val- k>, 5 pers. L. Hofelt, Amsterdam, Pension Val id, 6 pers. •F. Barth, Barmen, Pension Beau Sejour. P. Vits, Keulen, Pension Beau Se- ljour. Mej.-de Wilde, Hilversum, Pension Beau Sejour. 4 pers. Dames De Haan, Zutfen, Pension Beau Sejour, 2 pers. Fam. Ruordie, Venetië, Pension Beau Sejour, 6 pers. S. Dahlman, Zweden, Pension Beau Sejour. Mevr. M. Schroot, Amsterdam, Haarlemmerstraat 54, 4 pers. A. C. Schroot, Amsterdam, Haar lemmerstraat 56, 5 pers. Kris en Kras doorZweden (Vacantiereisbrieven van onzen Berlijnschen Correspondent.) II. IN DE ALPEN VAN NOORDELIJK LAPLAND. Abisko, 11 Juli '07. Met den naam „Schweiz" als na dere specificatie voor een berg- of heuvelstreek is nog al eens door de schrijvers van reisgidsen of enthou siaste touristen die hand gelicht. Duitschland alleen bezit reeds een vier- a vijftal „Schweize", waarvan de Sachsische Schweiz aan de Elbe bovenst room s van Dresden, de „Hol- gteinische Schweiz" bij Eutin en Plön in het bij Oldenburg behoorende her togdom Lübeck en de „Markische Schweiz" bij Bukow in de Mark Bran denburg wel dJe meest bekende zijn. Dank zij den ontzaglijken rijkdom aan ijzererts (pl. min. 72 der „ijzerbergen Kirunnvaara en Luossa- vaaxa in 't hooge noorden van Zwe den, welke tot dien aanleg van den noordelijksten spoorweg der wereld naar Narvik heeft geleid en dank zij der voortvarendheid van de Zweed- sche touristenvereeniging Sveneka Turistförenitogen Stockholm 1), welke op twee bijzonder schilderachtige punten van het maagdelijke wilde Lapland, in Abisko aan den Tome Trosk en in de nabijheid van Riksgransen (de pashoogte tuaschen Zweden en Noorwegen en Zweedsch douanestatton) voor logis en stevige „Beköstigung" in deze grootsche, eenzame bergstreek zorgde, heeft Zweden in het noorden van de reus achtige dun bevolkte provincie Lap land eenige jaren geleden ook een Mevr. Der Kinderen Muller, Die- men, Swaiuestraat 1, 2 pers. J. K. Smit, .Amsterdam, Haltestraat 4 8 pers. Fam. van dien Brink, Amsterdam, Kostverlorenstmabweg 72. 5 pers. N. de Bruine Ploos van Amstel, Amsterdam, Haltestraat 12, Mevr. Simon, Berlijn, Pension Fre- derica. Mevr. Söhngen, Amsterdam, Halte- straat 50, 5 pers. (M. Blonds, Amsterdam., Ronting- straat 27, 6 pers. Mej. F. Balken, Amsterdam, Villa Jdhanna Ghristina, 2 pers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. Dabbela-cacao Cacio.Doubli' edeler dan de tot-nn- beste soorten cac'aopioeder, overtreft deze in kracht en smaak;enisnietdanrder Is de voordeeligste voor ieder. Enkel in bussen. Niet los. Fabr. te Sneek. J. VEEN Co. Hofleveranciers. Binnenland R.-K. KWEEKSCHOOL Dezer dagen is te Hilversum aan den Ouden Amersfoortschen weg, bij de spoorlijn naar Baarn, een aanzien lijk terrein gronds aangekocht voor den bouw van een R.-K. kweekschool. De te Utrecht gevestigde R.-K. kweek school zal naar Hilversum verplaatst worden. VOLKSZANG. Zaterdagmiddag werd in het Ge bouw Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de algemeeoie vergadering ge houden van de Nationale Veneeniging voor den Volkszang. Het jaarverslag werd u/itgebradht en dë samenstelling van het Hoofdbe stuur is thans als volgt: W. Huischen ru yter te Utrecht, An ton Averkamp te Amsterdam, G. G. F. v. d. Laan den Haag, F. Nooien en Haverman te Rotterdam, de laatste secretaris. Twee afdeeldngen wierden opgeriohlt en wel te Haarlem en te Rotterdam en op verzoek van dë afd. Haarlem nader gesteund door leden van de af- deeling Rotterdam werd de contribu tie van 2.50 teruggebracht op 1. Verder werden plannen voor de toe komst besproken en werd het verzoek Ontvangen van de afd. Rotterdam lie deren aan te wijzen, geschikt voor de zangavonden voor het volk, aan welk verzoek werd voldaan. HET WEER IN 1435. Menschrijft aan de N. Rett. Ct.: Als men liet volgende, in een oud handschrift voorkomende, leest over de weersgesteldheid in bovengenoemd jaar, geraakt men misschien eenigs- zins verzoend met o-nzen herfstacSiti- gen zomer: „in het jaar 1435 was de wind om trent half Februari veel Oost- en N.- Oost en 's nachts was het klaar weder tot 's morgens zes of zeven uur toe; op den dag was het donker grauw weer tot 's avonds toe en zeer koud- Het regende niet, het dauwde niet in de maanden Maart, April nocih 'Mei. ,'En op St. Danorasdag, den 12en Mei (oude stijl), had het hard ijs ge maakt, dat er een kraai op staan kon- de en daar wies ioover. noch gras, 1) Pl. min. 50.000 loden. Schweiz" ontdekt. Men behoeft waarlijk geen levendi ge fantasie te bezitten, zooals in dë „Markische" of in de „Bolsteini sche Schnveiz" wanneer men als ken ner de heuscihte Alpen hüer in het hooge Noorden van Zwedën, op een afstond van 2116 K.M. ten noorden van het aan de kust van Schonen (te genover Kopenhagen) gelegen Malmö. telkens herinnerd wordt aan de grootsche Alpennatuur van Zwitser land en1 Tyrol. Bij bergreuzen als den Kebnekaise, 2.123 meter, (dien hoogsten van Zwe den) en zijnë Trawanten, den Kaise- pakte, Nyolja, Rautasjokk, Abisko- jokk en hoe al de zonderlinge Lap- landsch-Finische namen der bergen meer baeten, wier kruinen en hellin gen ook des zomers met sneeuwvel den „bestrooid" zijn, hier en daar afgewisseld door uitgestrekte glet- sehers is het woord „Alpen" waarlijk niet te onpas gebruikt. Voor hoog- touristen, die successievelijk dein voet zetten op de voornaamste toppen der Zwitsersche hoog-Alpen, zal deze bijna nog maagdelijke Alpenwereld in het land der Middernachtzon naar alle waarschijnlijkheid spoedig een dorado worden. De „schoone slaapster" Lapland is eerst eenige jaren geleden ontwaakt uit hare eeuwenlange sluimering, nadat dg, door den kapitalist uitge ruste ingenieur en geoloog met hou weel en hamer aan hare woning had den geklopt. En men ztou haar ook nog vele jaren als een onbekende schoone heb ben laten rusten, wanneer kapitaal en wetenschap niet zulke verbazende vondsten haddien gedaan zoowel wat rijkdom aan mineralen als aan in drukwekkende natuurschoonheid be treft. Binnen vijf jaar tijds werd hier in het hooge -orden van Zweden een Laplandsch „Klondike" uit den, noch koren; de pruimeboomen bloei den niet, noch de kersen, noch appe len of peren, noch geen wijngaard was ontlaten. „En op 9t. Jan Baptistdag (24 Juni) zaten de oude vrouwen met groote koolpotten van de kerken en de men- schen konden zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het be gon warm te worden daags na St. Pie ter en Paulus, den 30 Juni. ,Des daags scheen de zon helder en des nachts regendie het zoetelijk, izoo- dat alle vruchten op het veld wiesen, „En men kocht na dien tijd een achtste tarwe om 8 groot, een achtste rogge om 6 groot, een achtste gerst om 4 groot en een achtste haver om 4 duiten. Idem een achtste gulpelin- kappelen om 3 groot en een achtste schijven om een braspenning en een achtste gijsjans om 6 duiten en alle ooft naar rato.". OOK EEN KUNSTVEILING! Deze week komen in een bekend veilingslokaal in Amsterdam een massa platen onder den banier, die in den catalogus zijn aangekondigd als „zeer kostbare oudie en moderne schilderijen". Een der redacteuren van dë ,,N. R. Grt." is er eens wezen kijken en kleedt de collectie totaal uit. Men heeft, schrijft hij, bij schier alles te doen met onbeholpen na maak of venValsching, reproducties en broddellappen, die de catalogus wil doen doorgaan voor werk van onze beste schilders, van J. Maris, van J. Israels, Roedofs, De Bock, H. W. Mesd/ag, Kever. v. Essen, Look horst, etc. Een voorbeeddNo. 1017 kondigt aan Wouterus Verschuur, Een Friesch bruidspaar, paneel, vergulde lijst". Op de lijst is d'an ook een plaatje aangebracht gelijk dit bij fatsoenlijke schilderijen meer het ge val pleegt te zijn met dien naam W Verschuur. Maar het paneeltje zelf blijkt te zijn een opgeplakte, gekleur- dle foto, naar een schilderij vian Eerelman „Men zal zeggen, zoo gaat hij voort, het bedrog Ligt er bij al deze schil derijen zóó bovenop, dat het zijn misleidend karakter verliest. Wel nie mand zad er inloopen. Daargelaten, dat dat lang niet zeker is en dat de beroemde namen op sommige onkun dige en argelooze koopers wel d lijk hunne uitwenicing kunnen heb ben, te meer daar dë schilderijen in veiling Worden gebracht door firma, die niet dë eerste de beste is en wier veilingen op ander gebied, niet zonder bëteekenis zijn gelijk trouwens ook met de thans te hou den auctie het geval is vragen wij toch of het geduld mag worden, d'at er op dusdanige wijze geklad wordt met de eerlijke namen van goed ter naam en faam staande kunstenaars Het is inderdaad wèl zoo erg als1 margarine voor natuurboter te ver slijten, wat strafbaar is gesteld bij dë wet." NOG EEN STAPHORSTER BOERTJE. Tot voor kort kon men een paar keer in de week een kleinen, dikken, bejaarden boer op den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam uit Sde tram zien stappen, wat met eenige moeite gepaard ging, want hij was zeer slecht ter heen. Toch bereikte hij al tijd het een paar schreden verder ge legen huis no. 26 op den hoek van N. Z. Voorburgwal en Sint-Luciën- steeg. Een oogerrbltk later zag men zijn gladgeschoren gezicht, onder die zijden pet, voor het raam in die zij kamer komen en den Voorburgwal afgluren. Dan duurde 't niet lang of zij, die het boertje schenen te verwachten, kwamen opdagen, 't Waren lijders, allen kankerpatiënten, die bij de offi- cieele wetenschap geen baat hadden gevonden en 't nu kwamen probeeren bij dezen nieuwen dokter, die eigen lijk een bleaker uit Nader horst den Berg was, doch, naar 't heette, op een geheimzinnige manier in 't bezit was geraakt van een afdoend middel tegen den kanker. Tegen ƒ2.50 diende hij dat in den grond getooverd, niet. zooals in Alas ka een goud-Klondike, maar een ijzererts-Klondike. In het enorme landschap Norrbotten (hooggebergte van Lapland), een uitgestrektheid van circa 114,800 kwadraat kilometer, ruim 41/2 maal zoo groot als Neder land waar neg beren worden aan getroffen, en in 1901 dë zwervende Lapl andere mët hunne duizenden rendieren nog het rijk alleen hadden, baande zich de spoorweg ten koste van vele menschenlevens en vele mil- lioenen kronerf een baan door de grootsche eenzame wildernis naar de pashoogte van het grensgebergte en vandaar in serpentines en door ver scheidene tunnels omlaag naar den Infoden fjord aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Tusschen de bedde merkwaardige ijzerbergen Kirunavaara en Luossa- vaara verrees in enkele jaren tijds een zeer uit elkaar gebouwde stad vum 8000 .zieden, hier in liet hooge Noorden een ongehoord groote be volking, wanneer men bedenkt, dat de gansche provincie Lapland op de ontzaglijke uitgestrektheid (ruim 5 maal zoo groot als Nederland) in 1900 slechts 278.504 zielen telde. Vier ja ren geleden werd een begin gemaakt met de exploitatie van den ijzerberg Kirunavaarade schatten aan ijzer erts lagen als 't wa/re voor het grij pen, daar men niet zooals bij kolen mijnen schachten behoefde te boren, doch volstaan kon met het afgraven van den berg. De tenten der pioniers maakten spoedig plaats voor houten huizen en nu breidt zich daar aan het groote meer tusschen de twee „ijzerbergen" tegen dé Wellingen een ruime, electrisch verlichte stad uit tegenover de grootsche mijnwerken van den hoogen berg, welke trapsge wijze in vele terrassen wordt afge graven, waarmede wellicht 50 A 100 jaren gemoeid zullen zijn. Op de verschillende terrassen vorm van -poeders en een drankje aan al zijn patiënten toe. 't Schijnt, dat de „praktijk" z goed ging, wamt toen, een half jaar geleden, de oude heer, die zich steeds mindër gemakkelijk bewegen kon, het bijltje er bij neerlei, is de zaak op denzelfden voet voortgezet door den zoon. Die had zijn medische ken nis óók op een Nedterhorst-den Bergsch bleekveld opgedaan. Hij schijnt echter niet de aangeboren voorzichtigheid gehad te hebben van zijn vader, die zoo langen tijd, in het hart van dë stad, onder den rook van het politiebureau zijn drankjes en poeiertjes aan den man heeft we ten te brengen. Dezer dagen vervoegde zich iemand aan het huis op den boek van dë Sint Luciënsteeg, die óók maagkan ker had/ ook bet fleschje en de poe ders kreeg, daarvoor ook ƒ2.50 neer- lei, maar toen de „dokter" dien riks wildë opstrijken, dëze vlug weer in zijn eigen zak deed terugglijden, on- dër de imiedëdieeling, dat hij een re chercheur van het hoofdbureau was Als een gevolg van dit bezoek zal de dokten-bleeker eerlang wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst terecht staan. (N. v. d. D.) IN BENARDE POSITIE. Zaterdagmiddag heeft een dlame. wonende in een der woningen aan het Rokin te Amsterdam, eenige oogenblikken van grooten angst doorstaan. Toen zij namelijk haar hoofd bui ten een raam van de bovenverdie ping barer woning stak, viel dit plotseling op baar rug, waardoor zij gevangen geraakte. Er scheen niemand o-p de kamer te zijn, die haar kon helpen, zoodlat rij zich genoodzaakt zag, voorbijgangers aan te roepen, om haar huisgenooten te verwittigen van den benard en toe stand., waarin rij verkeerde- Toen dezen haai- dan ook gewaar werden, duurde het niet lang, d"at zij verlost werd. Gelukkig had de dame gteen kwetsuren opgeloopen. GEBROEDERS VET WEER OP VRIJE VOETEN. Naar men verneemt, zijn de gebroe ders David en Leemdert Vet, die ver dacht waren in nauwe relatie te staan met den internationalen boef Rich ter, weder op vrije voetten gesteld. De hij hen plaats gevonden huiszoe king heeft geen aanwijzingen opgele verd, welke hun gevangenhouding konden wettigen. 102-JARIGE OVERLEDEN. De weduwe B. van Pelt, in de Has selt, te Tilburg, die op 13 dezer nog opgewekt met haar familie haar 102dten verjaardag vierde, is Vrijdag namiddag, nog onverwachts, overle den. Hoewel hare zintuigen nog bewon derenswaardig waren, kwam noch tans de ouderdom met gebreken voor dën dag. (D. v. N.) ZIEKTE ONDER KIPPEN In den tijld van vier dagen zijn bij den heer C. Breur te Den Bommel (N.-B.) 140 kippen plotseling dood gebleven. De oorzaak hiervan is nog onbe kend. 100-JARIG BESTAAN VAN DEDEMSVAART. In de gemeente Avereest, waartoe bovengenoemde veenkolonie behoort, is de herdenking van haar eeuwfeest in voorbereiding. Sport en Wedstrijden SCHEVENINGSCHE WIELER BAAN. Uitslagen. 1000 Meter voor amateurs in 3 man ches tusschen de Hollandsche ama teurs Tulleken, Nijland en de Belgen Huybreoht en Girardy. 1 Tulleken, 2 Nijland, 3 Girardy, en 4 Huybrecht. 1000 M. tusschen. professioimals. Henri Mayer (Duitschland), Thorn- krioelt het van honderden werklie den driemaal daags weergalmt de vallei van het gedonder der zware dynamietontploffingendOor middel waarvan nieuwe rotsmassa's worden losgewerkt, wielke op vernuftige wij ze in hydraulisch werkende kabelwa- gtentjee naar beneden worden ge transporteerd en uitgestort in de ge reedstaande waggons voor Na/rvik. Daar, aan het uiteinde van dem heerlijken Lofoden-fjord, welks sterke rotswanden zich weerkaatsen in liet diepblauwe klare water, waar in 1900 nog ternauwernood een enkele vi's- schenshut stond, zooals nu nog a'an gene zijde van den fjord, verrees eVenëens in weinlige jaren tijds een Amerikaansöhie gtad", ongeveer van gelijken omvang als het Zweedsche Kiruna. Evenals deze mijnwerkersstad aan deze zijde van het hooge Noorsch- Zweedsche grensgebergte is de ha venstad Narvik aan gene rijde als eindlpunt van bet mooie spoorwegtra ject Stockholm-Narvik, welks laatste gedeelte van Riksgransen tot aan de kust telkens aan dë indrukwekkende Gothardlijn bij Amsteg en Gö3chenen herinnert, geheel en al een product van de Zweedsche Kiruna-ijzer-erts- miaatschappij. Weliswaar wierd' die geheel e spoor lijn aangelegd voor rekening van dien Zweedschënrespectievelijk van den Noorscbon staat, die vele tien tallen mil lie enen aan den bou w van het grootsche cultuurwerk ten koste logden, docb aan de haven van Nar vik is de Kiruna-Malm-aktiebolaget (ijzererts-maatschappij) gebiedster, zoo als trouwens niet minder in Ki- runia zelve. Beide steden „drijven" geheel op de maatschappij,, welke al leen naar Narvik, waar zij geweldi ge ka ai-elevatoren bouwde, dagelijks in zes goederentreinen een millioen kilogram ijzererts zendt, grootend eels bestemd om via Rotterdam naar, valt, Ellegaard (Denemarken), Guus Schalling (Holland). 1 Mayer, 2 Schilling, 3 Ellegaard. Match in 3 manches met motorgang- making. lste manche 1 W. F. de Zwart, 2 Wentink, 3 Van Nek. 2de manche: 1 Van Nek, 2 De Zwart, 3 Wentink. 3de manche: 1 Van Nek, 2 De Zwart Wentink was gevallen en startte niet meer. ZWEMMEN. Zondag werd1 de groote zweimwedr strijd te Parijs gehouden1 voor ama teurs. De lengte was 12 K.M. van de Seine. Onder de 26 deelnemers wa ren 3 landgenooten. De uitslag wasJams 1 (2 uur 41 min.), Oomvs (Holland) 2 (2 uur min.), Maas 3, Ed. Meyer Eten. Meuring had opgegeven. Ooms heeft uitmuntend gezwom men. WATERPOLO. Uitslagen Leiden L. Z. C.Het IJ 0—3. Rotterdam R. Z. C.—A. Z. C. 83 De wedstrijd Hollandf-België, die op Zondag 28.Juli -\Vas vastgesteld, zal vermoedelijk tot half September uit gesteld worden. CRICKET. Uitslagen voor dien Telegraaf- beiker A. C. C.Volharding. Gewonnen door Volharding met 29 runs. 's-Grav. C. C. II—A. C. C. II. De Hagenaars wonnen met 272 runs en innings. Competitie-wedstrijden. Tweede ld. Volharding II—AJbajoin. Zaandam- mens wonnen met 2 wickets. H. B. S.- Ajax. Gewonnen door Ajax met 10 wickets. R. C. B.A. C. B. Eerstgenoemde won met 4 innings en 6 runs. Amsterdam sche C. B. Rood en Wit IIIOlympia II. Rood en Wit won met 156 runs. De innings waren Rood en Wit 83 en 713, Olym- pi t 30 en 70. HET H. V. V.-TERREIN. Die Tel. vernam, dat bet bestuur der voetbal ver eeniging H. V. V. te 's-Gravenlhage belangrijke besluiten Weeft genomen, in zake de inrichting van 'het terrein, voor het komende ■voetbalseizoen Eerstens is men er in geslaagd, e.eb tweedie iveld te krijgen, dat vlak haast het tegenwoordige ligt en slechts dloor een slootje is afgeschei den. Bovendien zullen er twee grootte tribunes op het veld verrijzen, links en rechte van bet tegenwoordige clubhuis gelegen. Zoo zullen er niet minder dan 2000 zitplaatsen gemaakt wonden. Het laat zich aanzien, dat d'an 10.000 personen met gemak de wed strijden zullen kunnen volgen. Land en Tuinbouw „De Veldbode" schrijft over het groeien van appels en peren in pa pieren zakken het volgende In andere landen doet men heel wat meer moeite om ooglijke appels en peren te krijgen dan in het onze. Omtrent het gebruik van papieren Zakken ter bescherming van groeien de appels en peren lezen wij het vol gende De -vruchten wonden omhuld als zij de grootte Van een flinke walnoot be reikt hebben, dus van het laatst van Juni tot in Juli .Men begint met die peren, eerstens omdat deze langere stelen hebben dan de appels en men zich hierop ais 't ware voor de ap pels oefent, en tweedons omdla.t :1e peren, wanneer het omhullen te laat plaats heeft', licht bij de steel afbre ken. Het omhullen van appels vor dert meer geoefendheid en is te moei lijker, naarmate de stelen der vruch ten korter zijn en deze dichter bij el kaar ritten. De meest verschillende soorten van papieren zakken*wonden in den han del gebracht. Er zijn er van geolied papier, perkaiment, lichte geïmpreg neerde stof enz. De meeste van deze waterdichte zakken hebben het na- Westfalen en de Rijnprovincie door gezonden te ivvorden. Een groote kwantiteit wordt tevens dagelijks naar de tegenovergelegen haven Lu- lea aan de Botnische Golf (dicht bij Finland), verzonden, eveneens met bestemming naar Rotterdam, Emdën en Engelsche havens. Wanneer maar eenmaal de ijzeren weg gelegd is, komt het personenver keer van zelf, vijf, zes jaar geleden was Lapland voor de Zweden zelve even goed een terra incognita als voor de buitenlanders. In het Zuidën van het reusachtige, dun bevolkte rijk, in de rijke en Welvarende pro vincie Schonen sprak men van dë 2000 K.M. verwijderde noordelijkste provincie Lapland als van het onbe kende Ultima Tale, dat weliswaar tot 'het Zweedsche rijk behoorde, doch waarvoor men zidh verder niet inte resseerde. De groote massa wist al leen, dat in die moeilijk te bereiken streken zonder gebaande wegen slechts heel weinig Zwedbn woonden, doch des te meer met hunne duizen den rendieren zwervende Mongool- sohe Lappen. Ofschoon twintig jaar geleden, in 1887, de spoorweg reeds ton Noorden Van Boden, aan de Finsche Go-If, den Poolkeerkring had gepasseerd, wias van toeristenverkeer, uitsluitend ter kennismaking met de grootsche na tuur, nog geen sprake. Dit gedeelte van den spoorweg was aangelegd door een Engelsche mijnmaatschap- pij, welke de lijn voortzette tot het ertsgebied van Gillivare, doch zoo slechte zaken maakte, dat het faillis sement onvermijdelijk was en het spoorwegtraject door den staat werd overgenomen^ Met het ontdekken, 6 jaar geleden, van den ontzaglijken rijkdom aan ijzererts in Kiruna, 100 K.M. noordL westelijk van Gellivare, brak een nieuw tijdperk aan en met dien ver- j deren aanleg van den gpoorweg naar I deel, dat de vmdholen er in verbi dien, onverschillig of de zakken a niet luchtgaten bezitten. Het best, goedkoopst en eenivi diigst zijn zaklken van couranten pier. Te Montreuil hij Parijs en in omstreken gebruikt men voor 't hullen van dë witte winter-caiv slechts zulke zakken, (he bij m door een blinden inrichting te Paj vervaardigd worden. Thans woi> ze ook gemaakt in 'het blinden in tuut Annahedm te Düren in de Ri provincie. Daar kosten ze 36 co per kilo (200 250 stuks) en per K.G. slechts 27. Men maakt ze dc in twee- groottenvoor appels 18 c. lang en 161/2 c.M. breedvoor pea 20 c.M. lang en 161/2 c.M. breed. Het omhullen de.r vruchten schiedt het best door meisjes. Vt het gebruik worden de zakken e weinig bevochtigd en opgeblazen, rand om de opening wordt om d vruchtsteel geplooid en met raf of katoen vastgemaakt. In natte mers maakt men van onderen gaatje in den zak, opdat het irtdir de regenwater gelegenheid hel weg te loopen Letteren en Kunst BEELDENDE KUNSTEN. Dë Ver.eeniiging tot bevordering v; beeldende kunsten, onder beheer v de bestuurderen der Maatschap] „Arti et Amicitia" te Amsterdlai geeft voor 1907 aan haar leden e plaatwerk, bevattende photogrrav nes naar kunstwerken uit de vers meling van J. C. J. Druoker te Lo den Uit de Arbeiderswerel STAKING TE DEVENTER. To Deventer is een stalking udh broken wegens ontslag van Dirk der Leur in de tapijitfabriek van firma Hubertse. Dit is dezelfde persoon die in de rige staking betrokken was. Gemengd Nieuws EEN ASTRONOMISCHE R'EIU ZENKLOK Eetn boer uit het gouvememeij Radom overhandigde dezer dagen ht Russische keizerpaar een eigen dig geschenkn.l. een enorme lu. die liet respectabele gewicht van I kilo vertegenwoordigt. De schepper van dit kunstwerk i autodidact, en had voor het uitwei ken zijner plannen 22, voor het vei ■vaardigen van 't werk zelf 6 ja» noodag. De xeuzenklok behoeft eei5 na 400 dagen opgewonden te wonder Ze wijst tijd, maand, dog, week, dl lengte van den dag en van den nacht zonsop- en ondergang, schrikkel- ei andere jaren, den stand van de maan alsook de wenteling der aarde om dj zon aan. De wijzerplaat is van glas, mei zwart emaille bedekt, 1 meter lanj en 70 centimeter breed. De mech'ai nïek van 't uurwerk is uit één stul koper vervaardigd. De klok loopt ge Lee! onhoorbaar, voor deskundigen 't bewijs dat het uurwerk uitmuntend moet zijn. Het kunstwerk is in een groote hou! ten kast 'geplaatst, met snijwerk vet' sierd. Bovenaan bevindt zich dë op! dracht. Om deze klok uit en weer in el-j kaar te zetten heeft men ongeveer 6 diagen noodig. IN 'T HOOGE NOORDEN. Op Spitsbergen wordt een spoor weg aangelegd. Het wordt een draad- kobelspoor. EEN AUTO-VIJAND. Terwijl de kroonprins van Roeme nië door een kleine Roemeenisclie stac tuftufte, is hij door een boer gostee- nigd en gewond. De prins zette den boer na, pakte hem en leverde hem over aan de politie. Narvik, waarbij men met ontzaglijke moeilijkheden te kampen had, werd tevens do nog maagdelijke, verheven Alpen wereld ten Noordwesten van Kiruna voor het, Touristenverkeer ontsloten. Bijna onmiddellijk na de opening van de interessante nieuwe berglijn naar Narvik nam het bestuur der po pulaire T u ristf ren in gen welke ook in het buitenland met groote touris ten ver eenigingen in connectie staat, o. a- in Holland met den „Algem. Nëderl. Wielrijdersbonid", zijne maat regelen om de aandacht van landge noot en vreemdeling op de indruk wekkende natuurschoonheden van het Laplandsche Alpenland met rijn sneeuw- en ijsbergen, watervallen, meren, en interessante Laplandsche bevolking te vestigen. Met groote kosten werd hier in Abisko aan den oever van den boch- tigen, rondom dioor hooge sneeuw bergen omringden Tome Trask, (idle „VierwaJdlstatter See" van Lapland), in het centrum Van het eenzame, aan grootsche natuurschoonheden rijke hooggebergte in 1903 een eenvoudig klein hotel gebouwd, dat zóó druk bezocht werd, dat sedert nog twee maal grootere dependances moesten worden opgerichtde touristen rie ten niet op zich wachten. Daar ge bleken is, dat de voorhanden 100 bed den gedurende het seizoen voortdlu- rend in gebruik zijn en wegens ge brek aan plaats vele touristen moes ten worden afgawezen, bestaat het voornemen, om in het volgend jaar een nieuw gebouw aan het 'hotel complex toe te voegen. Tot de eerste buitenlanders, die van Abisko uit tochten ondernamen in d'e Laplandsche Alpen behoorden in 1905 de dames Proot uit Amster dam. K.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2