Laatste Berichten Stoomvaartber i chten Burgerlijke Stand Marktnieuws Advertentiën Verbod Inrijden. liiiteiëisiii Een aankomende Naaister Dienstbod» KM DiisMe Blaas- en Nierziekte IN GiEVIAAR OP DEN MATTEiRHORN B. Tih. v. Heemstra schrijft in de Melded eelingen der Ndd. Alp. Vor. over een beMtamiing van den Matteithorn: Het weer was prachtig, doclh zeer warm, zooats wij, met uitzondering van eenige dagen te Zermatt, gedu rende onze vijfweeksahe reis bijna bij voortduring igehad hebben. Van Evo- lena gin/gen wij naar Arolla; vandaar toog iOt alleen met mijne gidsen Jean Gaudi® en Pierre Gaspoz, bedden uitstekend naar de Bertolhut. Deze was ook tot de nok bezet. Om drie uur moesten wij opbreken, maar reeds om één uiur werd i'k door het afloopen van een wekker en het diaar- op volgende gestommel, klaar wak ker en kon ook niet meer inslapen. Van uit de Ihut bestegen wij eerst den twee uur verder gelegen Aiguille do la Za en keerden toen weer terug oan te ontbijten en de ransels te halen. ,,Hoe warm hot wojs en hoe ver," kon ik dien dag ook ,zaggen. Eerst over sneeuwveldenwaaraan geen einde scheen te komen, naar den Col d'Hé- rons, van daar over den Stockglet- scher, waarop wij een weg moesten zoeken tussdhen talrijke spleten door naar het Sitockjo; vervolgens over den Zmuttgletseher en langs een kortere® weg dan over Staffelalp naar Schwar- szeehotel, waar wij om vier uur aan- kwanion. De batte was onuitstaanbaar. De gelbschePzalf waarmoe ik mij had ingesmeerd, maakte, dat ik het nog warmer kreeg, mijn Ibrdl was ieder oogenblik. opniew beslagen, en mijne schoenen doornat. Bene vergoeding had ik in het pradhitige uitzicht, maar ik wens elite Matterfiorn, Dent d'Hé- rens en allo verdere Alpine Majestei ten naar don drommel voor eene be trokken lucht. In hot hotel bestelde ik een kamer cüm wait uit te rusten. Mot de gidsen had .ik afgesproken, dat wij om izeven uur naar de Matterhornhut zouden gaan, maar togen dien tijd kreeg ik tegenbevel; do hut was go- heel bezet; talrijke andere partijen zouden uit het hotel zelf opbreken, diat moesten wij' nu ook maar doen en wel tegen elven. Later Ihloorde ik dat er 43 personen don volgenden morgen den tocht wil den ondernomen; de iwind was naar het Zuiden omgeslagen en men ver wachtte binnen eon paar dagen an der weer; daarom waren er zooveel, die nog dien dag van het naar alle waarschijnlijkheid nog schoone weer wilden profiteer en. Of het er precies zooveel waren, zou ik niet durven be vestigen; in ieder geval ver over de dertig; toen wij den volgendon och tend allen .onder deai Schouder wa ren, .geleek het iai die nauwe ruimte wel een mierenhoop; geen wonder, dat de Lee-uw van Zermatt eindelijk ge tergd was en aan zijne ketens rukte! Oim tien uur werd ik opnieuw ge wekt; veel had ik eolder niet gesla pen. Ik soupeerde nog en om elf uur gingen wij op weg; zonder lantaarns, want de maan, die in haar laatste (kwartier was, verlichtte weg en rot sen volkomen. De lucht was buitenge woon helder; de sterren flonkerden: er heersahte absolute windstilte. ,,E'en prachtige® dag hebben wij morgen," zei een der gidsen. Dicht bij de ihut is met. een nieuwen weg begonnen, waar door men er ook nnet muildieren heen zal kunnen rijden. Om één uur be reikten wij haar. Verschillende par tijen volgden ons of waren reeds voor- uitgegaaai; eenige bevonden er zich nog in. Op de brits ging ik even lig gen; ik zou binnen een paar minuten zijn ingedommeld, als Gaspoz mij niet geroepen had; hij wilde liefst zooveel mogelijk vooraan zijn om de vallende steenen te vermijden. Bij de deur reeds gingen wij aan het touw. Spoe dig kwamen wij bij die plaats waai' uien in de rotsen gaat; eene ongeveer anderhalve mamslegte booge, gladde en natte plaats. Zacht stijgend, ons bukkend .onder een overhangende rotspunt, .gingen wij een eind ver langs den berg, daarna over het bo venste stuk van den Furgigletsdher. Van hier af gaat men schuins in de hoogte, passeert den grooten couloir, een gevaarlijke plaats, waar de gids Furrier door steen val is omgekomen, (komt op de graat, waar men plotse ling een verrassend gezicht heeft op den Zmuttgletseher, eai volgt den kam langs de oude hut tot den Schouder. Zeer moeilijk is het tot de oude hut niet; dikwijls heeft men gansche ein den, waar men zich niet eens behoeft vast te houden; het groot© gevaar be stond voor ons in de vallende steenen, want ondanks alle voorzichtigheid werden detze bij. ,zullk eene talrijke par tij wiel eens in beweging gebracht. Ik kreeg er een tegen de borst, die mij evenwel geen letsel toebracht. Na twee en een half .uur, dus niet bijzondeT vlug, waren wij bij de 'hut, die vol sneeuw is. Hier rustten wij gezamen lijk een oogeaiblik. Van nu af wordt het steiler. Een eind hooger hangt een touiw over de steile .plaats, waar Mo- seiley viel. Van hier tot den top is de tocht vol droiovige herinneringen. Diicht boven de Mbseleyplatte is de pelk waar Goers met, zijne heide gid sen afstortte; een eind hooger stierf Borc-kfliart in een sneeuwstorm; dicht onder den top vond het groote onge luk van 65 plaats. Nog altijd was het weer goed, maar het scheen dat de lucht de zon was reedis lang opgegaan begon te be trekken. Anderen merkten dit ook op. Na twee uur bij half zeven waren wij vlak onder den Schouder. Hier zouden wij weer wachten tot het geheele gezelschap bij elkaar was. Zienderoogen werd het donkerder; ee nige hagelkorrels begonnen te vallen. „Zullen wij verder gaan of terugikee- ren?" vroeg er een. Een paar anderen wilden nog wachten. Boven dien Dent Blanche werd het helderder, er vertoonde moh eenig blauw; doch Slechts voor een oogenblik, want an dermaal betrok de lucht Een half uur verliep er, een kostbare tijd. Plotse ling zag men van de Italiaansehe zij de eene dionfkere wolk snel komen aan drijven; een felle bliksemstraal door kliefde de lucht, onmiddellijk gevolgd door een hervigen donderslag. De pic kets knettenden; ik herinner mij niet ooit een akeliger geluid' te hebben ge hoord. „Dadelijk naar beneden," riep een der gidsen. De verwarring was een oogenblik groot; onder het zatte» en bij. het passeer en waren de touwen verward en deze moesten nu weer uit elkaar .gdhaalld wobdlen. Weer een 'bliksemstraal vlak bij ons; naast de onderste hut was het ingeslagen. Ha gel en .sneeuiw begonnen te vallen; de wind stak op en dreef de vlokken in in ons gezicht; zij dwarrelden over de rotsen en maakten deze glibberig en nat. Naar beneden! Wiens touwen los waren, repte zich wat hij kon; ieder twist dat het om zijn leven ging; on weer op den Mhtterfoorn! De gehieele berg scheen in beweging door al die menschen, die zich naar beneden ha alstt'en. Ondanks .ailie voorzichtig heid. rolden toch de sternen Langs ons heen, waardoor het geivaar veridub- foeflde. Een dikke mist, waarin men de bliksemstralen slechts als een gloeien de vonk zag, omhulde ons; het onweer hield nog altijd aan; velen wierpen hun pickel weg; ik zag er verscheide ne op de rotsen liggen. De sneeuw om hulde ons; hielt' onweer hield nog altijd aan; velen wierpen hun pickel weg; ik twerd steenkoud en ik voelde mijne vingers bijna bevriezen; de toppen, der handischoenien waren geheel door. Aan mijne snorren hingen ijskeges. Hoe dik mij haastte, het ging mij nog veel te langzaam'Moest ik wachten tot mijn eerste gids, Gaudin, was afgeidiaald, dan Jeek mij dit wel een uur. Toch gleed en sprong ik van de natte en (besneeuwde rotsen met eene snelheid, iwaarbij ik mij' anders nog wel twee maal bedacht zou hebben; vermoieiie- nis en slaap voelde ik nu niet meer. (Va® het terrein herinnerde ik mij niets meer. Eindelijk zag ik het bouw over de Mtoseieypla.tte; kort daarop waren wij bij die oude hut. Het onweer begon te verminderen; ©■ok wist ik dat wij' nog slechts één.e- gevaarlijke plaats, de traver,seering van den couloir, zouden vinden. Bij de Srut hielden wij ons niet o.p, maar ijlden zoo snel mogelijk voort-. Wat duurde het nog lang voor wij bij den eiinstieg kwaimen! Ik was kletsnat, mijne kleeren vol gaten; mijne hand schoenen hadden geen vingers meer. Een 'hartelijken handdruk wisselde ik anet de beide gid'sen, die zich zoo uit stekend gedragen hadden. Van de hut gingen wij direct door naar Sdhwanz- seehiotel, waar lcok/endheete chocolade mij geheel op mijn veilhaal bracht. Tot ieders verbazing was- er geen on geluk gebeurd; alle deelnemers waren er heelhuids afgekomen. In het hotel had men ge ruimen tijd in doodel ijken angst verkeerd; verscheidene onzer waren er met hunne familie gelo geerd; men kon nagaan hoe hoog wij geweest waren toen liet onweer ons verraste. Na eenige® tijd hier ver toefd te hebben, ging ik door naar Zermatt. Tegen den middag was er geen enkele wolk behalve de top- iwofllk van den Matterbom meer ie zien en straalde de zon met d'enizelf- den luister als den vorigen dag. De Maittexhorn had zie hnogmaals de ou de, verraderlijke berg getoond! HONGERSNOOD-GEVAAR. De regen, waarnaar men in het midden en noord wiesten van Engel sch- Indlë zoo hard verlangt, iis nog uitge bleven, zoodat het gevaar voor hon gersnood toeneemt. DE HITTE IN NOORD-AMERIKA. In New-York is het over dag boven de 100 graden, 's nachts 90. Duizenden mienschen slapen op het gras in de parken. De paarden werden door de brandweer natgespoten, doch vielen niettemin op straat neer. Uit Philadelphia komt het bericht, dat bij, een processie drie duizend inen- schen door zonnesteek getroffen wer den. De istraten geleken een slagveld. De hospitalen zijn oviervuld. POKKEN. Ook te Toulouse (Fr.) zijn, evenals ir. Lyon, polcgevallen voorgekomen. t PiROGES HAU. Toen Vrijdagmorgen de rechtbank opnieuw bijeenkwam, moesten noig on geveer 20 getuigen gehoord worden. Onder de verschillende familieleden, die achtereenvolgens voor den rechter verschijnen, wekt het optreden van juffrouw Fanny Mlolitor de meeste sensatie. Ook zij draagt diepen rouw. Ze Lsongeveer 30 jaar oud en mist het zekere in haar optreden, dat Olga kenmerkt. Juffrouw Fanny vergezelde haar moeder en zuster naar Ajacoio, waar men Hau leerde kennen en ging ook later na. ontvangst van 't mysterieuse telegram mee naar Parijs. Ze ver klaart, dat Lina haar herhaaldelijk zeide jaloersch te zijn op haar veel jongere zuster Olga. Ze had echter nooit gemerkt, dat er relaties tussohen haar zwager en izuster bestonden. Wel was hij zeer galant, doch dat was hij ook tegenover elke andere dame. Op den dag van den moord was hij juist van Baden-Baden vertrokken. Telegrafisch ontving ze het bericht te (Freiburg tm reisde nog dienzelfden nacht terug. Aüs de president haar vraagt, wien zij voor den moordenaar houdt verklaart ze kort en bondig: mijn zwager Hau, dien ik van den aanvang af niet vertrouwde. Ook een andere dochter van het slachtoffer, Louise iMolitor, te München woonach tig, verklaarde, dat niemand anders dan Hau de moordenaar kon zijn. Ze zegt, dat haar zuster Tina na een be zoek in de gevangenis haar vertelde, dot iHau's verdediger de zaak hope loos vond en er niet mee begonnen zou zijn, wanneer hij. alles geweten had. Luitenant (Mlolitor, Hau's zwager, vertelt, dat diens vrouw eersn volko men overtuigd was van Hau's on schuld, doch later hieraan ging twij felem. Ze had steeds in de meening verkeerd, dat haar bruidschat, groot 65.000 mark, nog onaangeroerd op de bank te Washington lag. Een telegra fische «aanvrage deed haar echter in zien, dat Hau alles gebruikt had. Hij veronderstelt, dat het telegram uit Pa rijs ook een poging tot moord. was. Mevrouw 'Mlolitor was zeer schrik achtig. Waarschijnlijk hoopte Hou haar door de plotselinge mededeeling van Olga's ziekte een beroerte te be zorgen. 'Getuige verklaart varder, dat Lana hem dikwijls zeilde, dat ze izich te genover haar man onbeduidend en nietig voelde en vreesde, dat hij meer voor Olga, die zeer intelligent is, dan voor haar voelde. Hij had' echter nooit, dien indruk gekregen, dat di't zoo was. Toen mevrouw H/au in Zwitserland zelfmoord pleegde, is luitenant Moli- tor onmiddellijk naar de plek des on- heils gereisd. De badvrouw vertelde hom,bat Lina in (het meer gezwom men had- en zich toen verdronken had. Onder haar badpak had ze papieren omtrent hef proces. In haar hand hield ze een fleschje, wat bij getuigen 't vermoeden ideed ontstaan, dat ze 't een of lander iverdoovend middel nam teneinde bewusteloos te worden. Mijn zuster kon zóó uitmuntend zwemmen, dat ze .zelfs, al was ize van plan zelf moord te begaan, uit een natuurlijk instinct ten slotte toch aan land zou zijn gekomen. Be brief, welke op het lijk gevonden werd .en geadresseerd werd aan de Zürichieir politie, wordt nog eens voor gelezen. Hij luidt als vplgt: Ik ben de vrouw van prof. Hau uit Washington en verzoek mijn dooid aan de politie te Karlisruhe .te Willen me- Üedeelen. Be begrafenis moet plaats hebben in de buurt, waar ik gevon den werd zonder godsdienstige cere monieën. De reden van mijn daad is niet rnoeielijik te raden. Mijn moeder ward vermoord en mijn man, dien ik boven ai liefheb, wordt hiervan verdacht. Ik sterf aan dit verdriet. Ik kan den on gelukkige niet vloeken zooals men het van. mij verlangt, 't Conflict is moeilij ker dan de wereld begrijpt. Ieder, die menschel ijk voelt, zal mijn vreeselijk verdriet begrijpen. Mijn dood is voor mij de eenige op lossing, hoe d,e scheiding van mijn ge liefd kind me ook wondt. Mijn papie ren zijn in mijn .koffer in 't hotel. Ook een cheque, die alle onkosten zal dek ken. Mijn testament ligt in de villa Molitor in mijn schrijfbureau. Lina Molliter. 't Publiek is zeer bewogen na de voorlezing-. Op de vraag van den pre sident of hij nog- iets te zeggen heeft, klinkt ,een onverschillig neen uit Hau's mond. De president vraagt of hij nadere inlichtingen wil geven omtrent het laatste bezoek, dat zijn vrouw aan hem in de gevangenis bracht. Hau zegt. dat zijn vrouw bij hem op zelf moord aandrong, ten einde een rechts geding te vermijden. Ik antwoordde haar, dat zooiets gelijk zou staan met een bekentenis. Pres.: Waarom hebt ge niet ge tracht uw vrouw van zelfmoord te weerhouden? iBek 1Re heb gedaan wat ik kon. Ook mijn verdediger stelde ik van de zaak in kennis, doch 't was reeds te laat. Dienjzelfden dag nog vertrok ze naar Zwitserland. ALICE ROOSEVELT'S MAN. Uit New-York wordit geschreven De eerbiedwaardige Nicolaas Long- worth, de vertegenwoordiger van het eerste congres-district van Ohio, de Amerikaansche „Prins Gemaal", raakt langzamerhand geheel op den achter grond. Sedert, den dag, waarop hij met prinses Alice in liet huwelijk trad, heeft hij opgehouden een per soonlijkheid te zijn. Hij is nu alleen ..Alice Roosevelt's man" en als zoo danig is hij thans het best bekend. Reeds op zijn huwelijksreis leerde hij de .schaduwzijde van een verbinte nis kennen, waarbij ide Aanerakaanjscho prinses .een eenvouddgen burger en congreslid de hand reikt. Koning Ed- vard en de koningin van Engeland spraken lang en ernstig met prinses Alicede prins-gemaal Longworth stond naast liaar, doch niemand dacht er aan, dat hij er ook nog was. De photographen kiekten de ecMge- noote, maar om den echtgenoot be kommerde zich niemand. De intervie wers interviewden Alice, niemand dacht aan Longworth. Hij was en bleef nu eenmaal Alice Roosevelt's man en als zoodanig is hij dan ook zoo gelukkig geweest, dloor de pers uit de vergetelheid te zijn gerukt. Nicolaas Longworth was een rustig, bekwaam man, die zijn tweede rol glimlachend en als een pleiziertje op vatte, iets, waarmee zijn beroemde vrouw in geen enkel opzicht instemde. PrinseS Alice is een jonge, eergierige dame, en haar verwachting was niet zoo heel bescheiden te noemen. Waar zij zoo krachtig naar streefde, welke eer zij haar man zoo dolgraag had be wezen gezien, is alleen haar bekend. Nu na jaar en dag tevergeefs te heb ben gewacht, gevoelt ze zich ontnuch tc-rd, Het wonderbare bleef niet uit; zelfs de politieke carrière van Long worth heeft door dit huwelijk geleden Als een flink man heeft de achtens waardige afgevaardigde voor Ohio zeer gunstige kansen gehad. Dat alles is voorbij. Om met, zijn schoonvader op goeden voet te blijven, moest Nico laas ieen ouden politieken vriend op offeren en al is hij bij de laatste stem ming met de hulp van Roosevelt weer herkozen, de kolossale daling van zijn stenimencijfer heeft hem kunnen lee- ren hoezeer zijn populariteit aan het zinken is. Zijn gadle heeft met alle macht voor zijne her-verkiezing geijverd. Zij gaf diners zonder i&ind, tea's niet te tellen, glimlachte met de kiezers, babbelde met hunne vrouwen, maar, o wonder, hoe meer prinses Alice zich voor 'naar eclirtgenoot inspande, hoe slechter diens oorspronkelijk gunstige kansen werden en met. groote moeite ont kwam men een smadelijke neder laag. Eens was Nicolaas Longworth de meest geliefde candidaat der republi keinen voor gezant in Japan. Vroeger was de studie van het Amerikaan sche consulaatwezen zijn meest ge liefde bezigheid. Vroeger reeds had hij het Verre Oosten bereisd en ijverig bestudeerd, en hij gold dan ook ais kenner in alle voorname vraagstukken daaromtrent, was bijna autoriteit, en bad steeds zitting in commissies, dm beraadslaagden over de werkzaamhe den in het Oosten. Ook die kans is hem nu ontnomen. Hoeveel zakelijke redenen er ook voor zijne benoeming zouden pleiten, d- president zou liet niet kunnen wa gen zijn schoonzoon in deze betrekkin gen te beroepen, zonder van nepotisme t. worden beschuldigd. Alice wil dat evenwel niet inzien, zij heeft zich reeds te zeer op Japan verheugd en op een huis, met uitzicht op de Fudschi. De politiek is ovenwei onverbiddelijk en zij zal zicQi moeten tevreden stellen, de echtgenoote ie zijn van een achtenswaardig congres lid voor Ohio. TERPEN IN FRIESLAND. Men schrijft uit Friesland aan „Da N. Ct." In Friesland gaan de terpen zoo langzamerhand tot de zeldzaamheden behooren. Ettelijke zijner in den loop der jaren reedis afgegraven en verdwe nen iis daarmee voor altijd menig overblijfsel uit ouden tijd, dat in den schoot der aarde bedolven, daaruit maar al te vaak in onherstelbare snikken en scherven werd te voor schijn gebracht, of ook wel, als bet van edel metaal war? vervaardigd, des nachts in den smeltkroes eens opkoo- pers verdween. Toch zijn er vooral in het Fridsche museum te Leeuwarden, maar ook elders, wel tal van voor werpen uit deze terpen opgedolven, bewaard gebleven en daaronder zeer merkwaardige en kostbare tevens. Wat. d? aarde van deze terpen betreft, deze bestaat meest uit zeer vruchtbaren kleigrond vara alLerlei aard. In een echte terp vindt men grond van de meest verschillende soort; de vrucht baarste is geelachtige klei, daar loopt de boter uit, zegt men liter, dat wil zeggen, ze i's uitnemend geschikt ter verbetering van graslang. Ook vindt men schier in elke terp, grootere en kleinere mestvaalten, ook wel aschla- gen. Deze laatste vooral zijn een zeer gezochte bemesting voor het weiland, waartoe trouwens de terp-aarde in het algemeen meeptal wordt aange- wiend. Vooral naar'het zuidelijke, la ger gelegen gedeelte der provincie wordt de aarde van deze vluchtheuvels uit de grijze oudheid voor het groots meerendeel vervoerd bij honderden en nog eens honderden scheepsladingen vol, om daar ter cultiveering van den bcdem en termeerdere vruchitbaarma- kmg van den grond dikwijls onbere kenbaar goede diensten te doen, vooral cp grasland, waarover het daartoe slechts in een zeer dun laagje behoeft ti worden uitgestrooid. Door het ver dwijnen van deze terpen is ons ge west intusschen hoe langer zoo meer gaan gelijken, vooral in den greid- hoek, op de vlakke veilden Moabs, bij oud-Israël reeds bekendschier alle verhevenheden van den bodem zijn hier thans weggenomen en daarmede verdween tevens menig schilderachtig plekje met al zijn bekoorlijkheid. Toch zijn er hier en daar enkele van deze terpen overgebleven, doch ook deze zullen voor het groote meeren deel weldra allen verdwenen zijn. Nog altijd gaat men namelijk met ijver voort de terp-aarde te Vervoeren Enkele zullen geheel of gedeeltelijk althans gespaard moeten blijven. Zoo is o.a. het kerkhof te Oosterwderuin op de kruin van een zeer hooge terp aangelegd. In den loop der jaren '3 tot aan den rand van dit kerkhof rondom leeqnige meters diep al de grond weggegraven, zoodat het zich thans met zijn spitsen toren, waarbij d'? kerk is weggebroken als een een zame wachter op Sions muren, hoog boven den omtrek verheft. Ook zijn nedersoheidene dorpen in dit gewest geheel of gedeeltelijk op terpen ge bouwd. Al de overige zullen echter voor zoover ze nog in wezen zijn, den v/eg der vele volgen, die reeds verdwe nen zijn. Op dit. oogenblik zijn er onderschei dene aan de snee, zoo o.a. een te Wir- duim, een te Weidum, een te Deensum. een t.e Bajurn, een te Winsum, een te Oosterlittens. Deze laatste is eigenlijk de kruin van een vrij uitgestrekte terp, waar van het overige gedeelte in verschil lende perceelen reeds vroeger i|s uit gegraven en bestpat uit aarde van al- leruitnemendste kwaliteit, welke voor 75 cent per scheepston gereede aftrek vindt, en tegenwoordig vlug van de hand gaat. Uit deze kruin nu komen nogal eeni- g voorwerpen, uit den ouden tijd af komstig, te voorsohijn. Wel zijn het tot nu toe geen kostbaarheden, welke er gevonden worden door den terp- baas met zijn werklieden, maar toch allerlei voorwerpen van meerdere of mindere oudheidkundige wiaarde. Be halve een bijna vergaan gewei van oen hert, eenige platronde, in het midden doorboorde steenen, welke in den ouden tijd aan het vischtuig wer den gebruikt, enkele kleine urntjes, een aan de einden doorboorde schen kel van een rund, welke eertijds tot schaats heeft gediend en meer andere kleinigheden. i Den vorigen zomer evenwel werd op een diepte van minstens 4 nieter onder den beganen grond een water put ontdekt, van vrij grooten omvang, waarvan de kanten niet met steen of hout waren opgezet. De put wa,s dicht- geslempt, doch de wel niet uitge- dioogd; zij gaf in den laten herfst, toen men de werkzaamheden tijdelijk staakte, een overvloed van het helder ste water. Uit deze put bracht men te voor schijn een groote urn, bijna geheel ongeschonden en van zwartachtige kleur, geheel gelijk aan die, welke ook in andlere terpen van dit gewest meer malen gevonden werden en van welke er meer dan een in het Friesche mu seum bewaard wordt. Ook vond men in die put twee waterkommen met oor die er zeker in ouden tijd bij het wa terputten in zijn geraakt. En nu eeni ge dagen geleden werd door de werk lieden opnieuw zulk een put ontdekt. Zeer voorzichtig ging men te werk en onderzocht met de gewone terp-boren zeer behoedzaam den inhoud ook van dezen eveneens dicMgeslempten put. En ziet, weddra waren ook hier we der drie aarden waterkannen tevoor schijn gebracht, waarvan de eene vooral een prachtexemplaar maghee- fen de tweede is even met de boor ge raakt en de derde mislt het oor, dat nergens te vinden wias. Zij zijn van 25 tot. 30 c.M. hoog met uitgewerkt voetstuk en vrij enge® hals. De buik i'" op onderscheidene plaatsen vrij gelijkmatig eenigermate ingedeukt, terwijl de kleur van het aardewerk, dat regelmatig horizontaal geribd is, van donkerrbuin tot geelachtig uiteen loopt. De laatste drie kruiken zijn nog in het bezit van den terpbaai M. Wed- man, die ons een en anedr liet zien, on ons met zijn werklieden, ook ove rigens zeer welwillend en bereidvaar dig, alle gewenischte inlichtingen, ver strekte. Waarschijnlijk zullen deze kannen wel naar het Friesche Mu seum worden overgebracht, waar ze. vooral de eene, welke een fraai exem plaar is, een goed figuur zullen ma ken tussdhen die talrijke voorwerpen, uit terpen opgegraven, daar verza meld. In dezen terp vond men ook nog, eveneens slechts weinig dagen gele den, een volledig geTaamte van een man. Dat deze man van zeer groote gestalte moet zijn geweest, kan men afleiden uit het feiit. dat de beenderen der armen en beenen van dit geraam te ruim één handbreed langer zijn dan die van den langsten der terpgravers, een man van pl.m. 1.75 M. Op dit ge raamte werd echter bij zorgvuldig om derzoek niets van eenige beteekenis of waarde gevonden. Wel werd nog een vrij groote urn opgegraven, doch deze viel in onmogelijk meer samen te bren gen scherven uit Muziek- Naider vernemen wij, dat de avond- muziekuitvoering op Vrijdag 26 Juli a. s. niet zal plaats hebben in de tent in den Bout, maar op de Groote Markt. Gevonden voorwerpen: Een hondje, -een broche met portret ten, een hondeniialaband, een notitie boekje, een schooltasch miet breiwerk, twee broches, een parasol, een por te- monnaie met geld, drie armbanden, een vrouwenzak met inhoud, een broche met portret, een kinder arm bandje. Het stoomschip Goentoer vertrok 20 Juli van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Rindjani, van Roh terdam naar Java, passeerde 20 Juli Point de Galle. Het stoomschip Ambon, van Amster dam naar Java, arriveerde 20 Juli te Batavia. Het stoomschip Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Juli van Singapore. Het sloorrtschip Arconia vertrok 20 Juli van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Amsteldijk, van Phi ladelphia naar Rotterdam, passeerde 20 Juli v.m. 9 uur 30 m. Lizard. Het stoomschip Statendam arriveer de 20 Juli van New-York in den Nieu wen Waterweg. Het stoomschip Bogor, arriveerde 20 Juli van Java te Rotterdam. Het stoomschip Ophir, van Java m Rotterdam, arriveerde 20 Juli te Mar seille en zette de reis voort. Het stoomschip Bali van Amster dam naar Java, arriveerde 19 Juli te Antwerpen. Het stoomschip Banda, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Juli Kaap del Ai-mi. Het stoomschip Rijnland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 19 Juni van Corunna. Het stoomtschip Potsdam vertrok 20 Juli van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Soestdijk vertrok 19 Juli des voorm. van Philadelphia naar Rotterdam. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 20 Juli Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem III van Batavia naar .Amsterdam, ver trok 20 Juli van Perim. Het stoomschip Statendam arriveer de 20 Juli n.m. van New-York te Rot terdam. BEVALLEN 19 Juli. S. C. de Goede, geb. Schnein- derfs, z. 20 Juli. H. Kuijben, geb. Van Bakel, z. 21 Juli. A. Koop man, geb. Sraan, d. M. Fortgens, geb. Wernik, d. A. E. Vermeulen, geb. Broekhuijeen, z. 22 Juli. J. J. M. Mulder, geb. Buth, z. OVERLEDEN 24 Juli. G. A. Valbracht, geb. Coe- ree, 73 j., Voortingstraat. BLOBMBND.AAL. ONDERTROUWD: W. F. Houtgraaf en J. M. Weze-1 naar; H. M. Wtllemse en H. Schoon. 1 BEVALLEN: A. M. Bos—iRoezen z. A. A. M. Bak- ker—Mooij', d. C. Ha Köhler^Luller, d. M. C. Vreeken—den Hoop, d. O. M. van MarieSill em d. OVERLEDEN: (M. P. Vreenegxxirvan den Aart- weg, 61 j., S. G. Ort. 49 jaar. Haarlem, 22 Juli' 1907. Graan- en Zaad mar kt. Geen aanvoer. Heden overleed zacht en kalm mijn innig geliefde Echt genoote en onze Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Geertruida Anna Valbracht, gob. CGEHEE, in den ouderdom van 73 jaar, na eene gelukkige Echtvereeni- ging van bijna 43 jaar. Uit aller naam, A. VALBRACHT en Kindennen. Haarlem, 20 Juli 1907. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen ter al- gemeene kennis, dat door hen over eenkomstig het .gestelde in artikel 73, litt. e, der Algemeene Politieverorde ning voor Haarlem is bepaald', dat met ingang van 1 Augustus 1907 voor den tijd van TWEE MAANDEHde YALKE8TEEG en de VR0U- WE8TEE6 slechts in één richting mogenworden bereden en wel de Yalkesteegin de richting van de Klerk- steeg naar den Konden- horn, en deYronwesteeg in de richting van de B a k e- nessergracht naar de K1 e r k s t e'e g. Haarlem, 20 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BQREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Gevraagd AdresSmedesrbraat 26. gevraagd, tegen hoog loon, spoorkos ten vr Firma JACOB SMITS ZOON, Bloemendaal. gevraagd, bekend met atelierwerk. Westergracht 77 r. Mevrouw FABER, Badhuisstraat 12 vraagt terstond of met 1 Aug. a. s. een flinke V. g. g. v. en P. G. GEVRAAGD, tegen Augustusloon f 130. Adres Ruychaverstr. 2 D. ggaMBI'iyfc Aan de Bureaux van Harriett's Dagblad be staat dagelijks de gelegenheid tot het opgeven van ADVEËTEHTIEH in alle andere Bladen, als: Nieuwe Rott. Courant, Algemeen Handelsblad, De Telegraaf, Het Nieuws van den Dag, De Nieuwe Courant, Het Centrum, De Standaard, De Tijd, enz. enz. Desgewenscht wordt hulp ver leend oij het opstellen der annonces zonder verhooging vaa den prijs Pijnlijke, moeilijke, troebele en gedurige urinaloozlng wor den spoedig en volkomen gene zen door de SANTAL PILLEN von Dr. ROBERT. Veel beter dan San tal Parels en Inspui ting. Prijs per koker f 1.20. Ver krijgbaar te Haarlem bij Tb. KLINKSPOOR, Kiamperaingei 86 J. J. GöPPINGER, Gr. Bont- straat 147. Te Amsterdam Wj EL SANDER, Rokin 8; G. 8CHUIJT, Haartemmeretr. 1S9. Te Leiden MjJ. H. DIJKHUIS, Hoogster. Te Den Haag Mj Gebr. BLOKPOEL, Noordetode. Te UmuMen bi j. H. SANT.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 3