Weerbericht MEDE DEELLNGEN VAN HET KONiENKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt vooran. 10.50 uur). IDe Bildt, 23 Jul- 1907. Hoogste barometerstand 764.1 m..M te Horta (Azoren); laagste 751.6 m.M. te Wisby (BornhoLm). Verwachting tot den avond van 24 Juli. Wind: veranderlijk. Gesteldheid van de lucht: meest awaar bewolkt, waarschijnlijk rege* of onweersbuien. Temperatuur: iets warnier. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 760 m.M. Neiging tot voor- noch achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 762.5 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Dinsdag 23 Juli. Hoogste gisteren. F. 69° Laagste heden nacht F. 50> Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 62c Onze deskundige medewerker schrijft over de tentoonstelling het volgende: (kaan we even aien, wat er zoo al naar Haarlem kwam, op de roepstem van de genoemde vereeniging. Wie (het programma even inziet, Btaai verwonderd over het gering aantal vragen. Slechts 14 in getal; geen wonder, ais men een oogenblik denkt, tiat zal geen groote tentoonstel ling worden. Maar toch kan het aan tal inzendingen op elke vraag groot genoeg zijn; en bovendien als ge vraagd wordt de schoonst en best ge varieerde collectie afgesneden rozen, dan behoeft het ons... maar treedt bannen, de vestibule wordt ontruimd: manden, kisten, mos enz. wordt weg gebracht. nog even aangeveegd en... Daar staan we een oogenblik sQl, en neus èn oog worden vergast. Wat 'n rozengeur, een mengeling van fijne geuren, die echter niet te sterk is, eooals dat soms bij andere bloemen in een beperkte ruimte kan zijn. En wat een kleurenpracht in rood en rose en iwit. De groote zaal -rondziende, ontwa ren we dn U midden 4 breede lange tafels, waarop de afgesneden bloemen zijn tentoongesteld. Mos bedekt het iwit der planken, addantun- en -aspara- gusgroen vermindert het kale gezicht der vazen en vaasjes, en boven dat zachte, groene bed steken de bloemen uit. Hier is 't een collectie, schraal en dun, maar wat er in staat is -prima. Zie die flink ontloken bloem en daar naast dien kleurbekennenden knop.-Bij goed toezien bespeuren we, dat alle vaasjes van deze groep niet meer vertoonen. Daar een collectie grootere vazen, ieder met een schat van bloemen ge vuld. Zoo (komt iedere variëteit goed tot haar recht. Zie dat wit, wat schoon, zie dat -licht rose, dat rose met ietwat zalm-kleur gemengd, dat donkerder rose, dat geel, neen, en die oranjekleurige roos, wel klein, maar sierlijk toch, /vooral in knop; dat rood, dat donkerrood, dat zwartrood eindelijk. Onwillekeurig komt bij den bloe menliefhebber in algemeen en bij den rozenliefhebber in 't bijzonder de lust op om .in zijn -tuin deze of die roo» te willen hebben. Welnu, geen beter gelegenheid dan hier, om ze te zien; noteer den naam en tegen den tijd, dat de planttijd daar is, vraagt men een prijscourant aan. Het verdere vindt zich dan vanzelf. Zoo zoetjes aan komen we <op dreef, raken we een weinig met de omgeving vertrouwd. Langs de zuilen dito lange tafels, langs de wanden eveneens. Dat rood daar vraagt in 't bijzonder even onze aandacht; 't is de tegenwoordig zoo algemeen verbreide klimroos de Crimson Rambler, een heerlijke roos, trossen van 40—50 .kleine lieve roosjes is hier in deze collectie volstrekt geen zeldzaamheid. Lange takken met een dertigtal tros sen bezet, vertellen ons meteen, wat ee wel geven kan. -Zie daar op het tooneel, dien -krui wagen gevuld op bevallige wijze met Öézelflde roos; en dien gieter -bij wijze van bouquet, is 't niet als was de -tuinman even weggeloopen, om nog wat ander schoons te halen en had hij om 't verwelken te voorkomen, ze even in dien gieter geplaatst. Zelfs buiten links om den hoek, weer groote vazen vol; een trapje la ger eveneens vaasjes bij vaasjes vol met heerlijke bloemen. De bijzaal aan de Dreefzijde is al haast een expositie op zichzelf; en als we den eigenaar nog druk bezig zien te arrangeeren, dan kunnen we heel eventjes begrij-pen, wat moeite het kost, -al -die soorten rozen te moeten snijden, -verzenden, (ten toon te stel len; daarbij wetende, -dat ze al een spoor reisje van een uur of vier ach ter den rug hebben. We zouden het die bloemen anders niet aanzien, dat ze -al eenige uren geleden gesneden zijn en vervoerd werden. 't Zou te veel gevergd zijn al die bloemen stuk voor stuk te beschrij ven, elke verscheidenheid heeft haar schoons, haar aanlokkelijks. Groote kweekers en liefhebbers heb ben allen -saamgespannen om de in gezetenen van Haarlem eens te doen zien, wat er zoo al op 't gebied van rozencultuur gedaan wordt. Jamnier daarom, dat een der kw ee kers, die ruim 100 M. voor zijn reke ning had genomen van de tentoonstel ling -moest afzien, want dwingen laat de natuur zich maar weinig en zijn rozen Moeiden niet zooals hij dat wel wenschte. Gaan we thans nog even naar bo ven waar meer in 't bijzonder een plaatsje ingeruimd ook aan de Dreef zijde voor bouquetten, kransen, enz. Zie dien reuzenmand, dat fantasie- werk, die schoone grafkransen, tegen stellingen -van losse bevalligheid en stemmige sobeitieid. Zie dat losse vaasbouquet van enkele rozentakken met -wat asparagusranken. 't Is nog niet alles gereed, maar dat neemt niet weg, dat we toch duidelijk kunnen zien, wat het belooft te worden. En ,,last not least", nog -even een kijkje genomen in de kleine speelzaal aan de Baanzijde. Laat de wijze van exposeeren wel wat te wensehen ovar •hier en daar, (hier is een bescheiden soberheid geworden tot een overwel digend geheel, zeker het mooiste, het fijnste. Maar -ook de détails van dit losse géheel kunnen den toets der be schouwing iweerstaan. Een prach tig!" ontsnapt aan onze lippen. Links daarvan wat nieuwe ro-zen, van een tweetal eeK heeie verzame ling, wel een bewijs voor rijkbloeiend- heid, zoo b.v. die roode, genoemd naar onzen (Commissaris, 'die -ander rose daarnaast niet minder mooi, moet nog gedoopt worden. Valt het scheiden voor 't oogenblik moeilijk, we moeten; maar niet dan nadat we ons izelven beloofd hebben nog eens terug te komen en tevens te zien, welke de uitslag geweest is; dat veler -harten hoorbaar kloppen be hoeft ons niet te verwonderen. iBepareld mét dauw staat daar de koningin der bloemen in al haar kleu renpracht. J. STURING. Nader vernemen wij: De gouden medaille is toegekend aan Baron Van Fallandt, onder-voorzitter der vereeniging te Arnhem. NED. ISR AëLIETISCHE GEMEENTE. Maandagavond had in de kerk der Israëlietische Gemeente alhier een-ï plechtigheid plaats, namelijk de in stallatie van den nieuw benoemden v-.orzanger, den heer M. Petson, vroe ger in gelijke betrekking te Zeve naar. Het eerst Werd het woord gevoerd door den voorzitter van het kerkbe stuur, den heer dr. M. Wolff. Allereerst sprak deze eenige woor den ten afscheid aan den vertrekken den voorzanger, den heer A. J. Cats, die nu gedurende 36 jaar trouw zijn plichten heeft waargenomen. Zich hierna tot den heer Petson richtend, heette hij -dezen hartelijk welkom, en sprak den wenseh uit, dat het hem goed moge gaan in deze nieuwe be trekking, alsook dat hij de belangen der kerk zal behartigen, evenals die van het onderwijs, en dat de gemeen te door zijn stem zal gesticht worden, waarvan dan een drukker kerkbezoek het gevolg zal zijn. De heer Petson dankte voor deze v. oorden. Hij zeide van jongs-af een r oeping -in zich gevoeld te hebben, om eenmaal voorzanger e-ener groote ge meente te worden, en voor het onder wijs te leven. Dit dankt spreker voor al aan de leiding en grooten steun van den ópper-rabbijn te Arnhem, den heer Wagenaar. De laatste be trekking van spreker te Zevenaar was gemakkelijk wat het onderwijs be treft, maar de Russische emigranten bezorgd-en hem veel werk. Dank zij c!en geldëlijken steun der A. S. U. S., dl< duizenden guldens heeft bedra gen, kon hij, met veel opoffering, aan velen hulp verleenen. In deze nieuwe benoeming ziet ds beer Petson dan ook een belooning voor deze moeilijke taak, die hem toch lief was. De rabbijn, de beer S. Ph. de Vries, sprak hierna nog een afscheidswoord tot den, heer Cats, en heette ook den heer Petson welkom. 't Is in den regel dat men bij de in stallatie van een nieuwen voorzanger droef gestemd moet zijn, over het af sterven van zijn voorganger. Hier ge Iukkig ntet. Daarom wenschte spreker den heer Cats veel voorspoed in zijn nieuwen werkkring. Nadat de hèer Petson voorgegaan v\ as In TTet avondgebed, sprak nog eer. lid der gemeente, de heer H. Spier, die namens de gemeente dank bracht aan den heer Cats voor het genoten orderwijs. Naar men ons mededeelt, heeft zich -ocne commissie gevormd, om den heer Cats bij zijn vertrek op 1 Augustus een huldeblijk aan te bieden. B ij en te elf. De jaarlijksche openbare les der af- ideeling Noord- en Zuidholland zal ge geven worden door den heer L. van Giersbergen, leeraar in de Bijenteelt, op Donderdag 25 dezer in het Bijan- (par.k van den heer Kei ting te Sant poort. Militaire Zaken. Tot tweeden luitenant bij het 10de regiment infanterie zijn benoemd de cadetten H. A. M. Daalmeyer, A. W. die Kouingih en A. P. Iieuwens. Tot eersten luitenant is bevorderd de tweede luitenant G. A. de Brauw, van dit korps. Aanhouding. Maandagnamiddag (ten half twee uur, had op de Turfmarkt, terwijl al daar groentenmarkt werd gehouden, een oploop plaats. Een aantal koop lieden wilden namelijk een man te lijf, die aan verschillende kinderen geld had beloofd en reeds had gege ven, naar -men (meende niet -met goede bedoelingen. Hij werd door een agent van politie mot moeite ontzet en naar het politie bureau medegenomen, alwaar hij op gaf reiziger te zijn, woonachtig te Amsterdam en 36 jaren oud. VEELBELOVENDE KNAAP. De vorige 'week werd in deze ge meente vermist de 8-jarige knaap v. A. (Hij (had in stilte de ouderlijke wo ning verlaten en daar hij nergens te vinden was, werd door zijne ouders gevreesd, dat hem een ongeluk was overkomen, waar-over zij zich zeer on gerust maakten. Hij is thans weder terecht: Ihij was loopende naar Rotter dam vertrokken en aldaar door de politie aangehouden. ORGELBESPELING in die Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 25 Juli 1907, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman Programma No. 1. Preludium en Fuga. J. S.- Bach. No 2. Andante, Niels W. Gade. No. 3. Sonate, Th. Salomé. a. Andante maestoso. b. Andante. c. Allegro cón moto. No. 4. Canzonetta (1ste uitvoering;, M. Reger. No. 5. Aria uit Paulus. Mendels sohn. Gewijzigde Statuten. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten der naaml. vennoot schap Manufacturenzaak voorheen ouder de firma Wed. Veel en Zoon, te Haarlem. Bevestigd. Hét Amsterdamsch Gerechtshof be vestigde het vonnis der Haarlemsche Rechtbank, waarbij zekere W. tot 6 maanden gevangenisstraf is veroor deeld wegens heling van twee rijwie len. B el a s tinge,n. Door Ged. Staten is benoemd tot plaatsvervangend lid van den Raad van beroep voor de Vermogensbelas ting en de bedrijfs-belasting te Haarlem (en Zaandam) in de vacatu re Jhr. H. M. Ridder Baronet Speel man, de heer Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout te Heemstede, dié ook be noemd is tot pl lid van dén Raad •van Beroep voor dé Personeelé be lasting G e v. V o o r w. Een kinderschoentje, een portemon- n-aie on et geld, een armband, een fox-terrier, een hond met halsband, een ceintuur. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL Een dame, wonende aan de Klever laan alhier, gaf aan een omstreeks twintigjarig persoon, die zich uitgaf als soldeerder, een paar kleinighe den te repareeren (wat bij een vak man in Haarlem hoogstens 25 5. 30 centen zou gekost hebben). De sol deerder met het werk gereed zijnde, vroeg daar Moor 95 centen, en toen de dame haar verontwaardiging daarover te kennen gaf, zei de man ,,Nu moet ik ƒ1.25 hebben", onder bedreiging dat, zoo aan zijn verzoek niet werd voldaan, bij mevrouw wel zou vinidlen. Daar het meermalen voorkomt, dat dergelijke liedem de ingezetenen bemoeilijken, zij men op zijn hoede. Sinds eenigen tijd worden vanwe ge het gemeente-bestuur de wegen in de omgeving van Aerdenhout dage lijks besproeid, wat Moor de omwo nenden, die veel last van de stof van doortrekkende automobielen onder vinden, een ware uitkomst mag ge noemd worden. OVERVEEN. De eigenares van het Hotel van Ouds het Raadhuis heeft het plan op gevat om geregeld eens per week een concert in haar Ih-otel te doen geven. HEEMSTEDE. De Staatscourant bevat de statu ten der naarnL vennootschap „Boer derij Bronstee" te Heemstede. ZANDVOORT. Op werkdagen tusschen 10 en 12 uur zijn aan het politiebureau inlich tingen te bekomen omtrent de vol gende op den openbaren weg gevon den voorwerpeneen barnsteenen sigarenpijpje, een zak haver en een Schotsche herdershond, en een fn een winkel achtergelaten parasol. Aangekomen badgasten A. van Geer, Amsterdam, Hotel d'Orange, 2 pers. R. Leiteur, Weenen, idem, 2 pers. M-evr. H. Hamel, Dusseldorp, idem. 2 pers. J. van Zijveiden, Amsterdam, id. A. Asbach, Berlijn, idem, 5 pers. J. Sehlezinger, Weenen, idem, 3 p. J. Wijngaard, Brussel, idem, 2 p. J. Monath, Weenen, idem, 6 pers. Fam. Kayser, Crefeld, idem, 3 pers. E. von Knal ik, Keulen, idem. E. Uhlich, Grimma, idem, 2 pers. W. F. van Iterson, Utrecht, Hotel Beau Site, 8 pers. W. J. Dankmeyer, .-km sterdam, Noordbuurt no. 4, 8 pers. D. Smit, Groningen, Haarlemmer straat no. 26, 3 pers. Mevr. Arpke, Aschersieben, Idem. P. G. Hakvoort, Amsterdam, Spoor straat no. 42. Bvers Idem, idem, 2 pers. J. Frankman, idem. Koningstraat no. 31, 6 pers. II. Kiek, idem, Pension Theunis- sen, 3 pers. L. P. van der Ghys, idem, idem, 4 p. Mej. Adrian, Berlijn, Pension Ben- venuta, 2 pers. Mevr. G. Justus van Maurik, Utrecht, idem. Baronesse van Ittersum, idem, id. M. W. Troost, Arnhem, Hotel Groo te Badhuis, 2 pers. L. Lasch, Keulen, idem. R. H. Lasch, Londen, idem, 2 p. Mevr. de Jong, Hanedoes, Amster dam, idem. W. A. Lamping, Brunrmen, idem. Dr. Moinath, Amsterdam, idem, 5p. Dr. Nath-an, Berlijn, idem. G; van Wessum, Amsterdam, idem, 6 pers. T. Mutters, Zaandam, idem, 4 p. A. Roelofs, Amsterdam, idem, 3p. Mevr. A. Pamson, Berlijn, idem, 2 pers. Caldenhoven, Keulen, idem. A. Wintzer, Amsterdam, idem. M. Sythof Oudemans, Amsterdam, Pension Benvenuta, 3 pers. Mevr. Voorsmit, Groningen, Pen sian Zee- en Duinzicht, 3 pers. Fam. Rust, Amsterdam, Poststraat no. 11, 3 pers. Fam. Schonfeld, Amsterdam, Post straat, 4 pers. Jongeh. Wiemeyer, idem, 'dein. A. Berveling, idem, Kerkstraat no. 24, 5 pers-, Fam. Riedei'j idem, Nieuwstraat no. 6, 9 pers. D. Niquet, idem, ParadijsWeg no. 28, 4 pers. Den 20en Juli is in de Ainsterdam- sche vacantie-kolonie Park Kostver- loren de 3de ploeg kinderen gearri veerd. Op 20 J-uli waren alhier aanwezig 3690 badgasten. Binnenland MUZIEKFEESTEN TE ZEIST. II. M. de Koningin-Moed er zal op 15 Augustus de muziekfeesten, te geven door de Koninklijke Zeister Harmonie-muziekvereeniging, bijwo nen. GALA-DINER VAN DE VREDES CONFERENTIE. Aan li-et igala-diner door H. M. de Koningin Maandagavond ten Poleize in Amsterdam aangeboden, zaten 80 -gasten aan, o.w. de burgemeester van Amsterdam. H. M. dronk op de gezondheid van de souvereinen en staatshoofden ter Conferentie verte genwoordigd. De heer Nelidoff ant woordde, nadat het Russische Volks lied was gespeeld, en uitte wensehen voor het geluk v-an de Kon. familie en van thet Nede-rlandscBie volk. Daarop klonk hot Wilhelmus. De gala-maaltijd duurde van half zeven tot -kwart over 8. T-e 9.20 vertrokken de gedelegeer den weder naar Den Haag. De ko ninklijke trein verliet te 9.30 het Cen traalstation. In de stad was eeme groote me-ni-gte op de been, dd-e het Koninklijke Echtpaar bij den rit naar het station vol geestdrift toegejuicht heeft. FEEST TE HOORN. De eerste feestdag van de „V. V. V. V." had Zondag plaats. Door hét bestuur kan met groote voldoening, op het w-elslagen terug worden ge zien. Hocxim was ter eere van hét vijfjarig bestaan van genoemde ver- eeniging in feesttooi. Aan de schoonrijderij op de Turf haven namen 21 sierlijke „spanne tjes" deel. Dadelijk na afloop der schoonrijde rij begon de rimgrijderij. Toen ging 't publiek naar hét „Oud-Hollandisch marktplein" op het Doelen veld. Zeer bezienswaardig was de zilversmidswerkplaats van den lieer Van Straafcen, die daar met zij ne gezellen zilveren voorwerpen fa briceerde en verkocht; er verscheen een oud>-Holland9che courant of Nieuwstijidingihie" hellebaardiers oefenden zich ondeT commando van •hun hopmanmarktschreeuwers prezen hun waar aan, en in dé ta veernen, verdrong men z>ch om een goed plaatsje machtig te worden. Een vuurwerk op het Baadlang be sloot dezen feestdag. Maandag wer den de feesten beihaald. BUREELAMBTENAREN POST EN TELEGRAAF. De Vereeniging van Bureelambte naren der Posterijen en Telegrafie hield Zondag te Utrecht een vergade ring. Na behandeling en afdoening van verschillende huishoudelijke zaken werd besloten instemming te betui gen met het adres van den Bond „De Post", gezonden aan de Tweede Ka mér, in zake Verpleging van tubercu loselijders ojp Staatskosten. AJgemeene instemming werd be tuigd met de oprichting van een on dersteuningsfonds voor ambtenaren en beambten bij den post- en tele graafdienst. In beginsel werd besloten tot op richting van een bibliotheek en het uitgeven van eien vakblad. Bij verkiezing van bestuursleden werden voorzitter en penningmeester herkozen en als nieuwe leden geko zen de heeren C. Urban en T. de Vries, z-oodat het bestuur thans be staat uit de heeren P. J. Speyer, voorzitterL. N. Weber, secretaris C. Urban, penningmeesterL. J. H. de/ Leyer, ondervoorzitterI. de Vries, commissaris. 600 KILO MEEL GESTOLEN! Amsterdamsche spitsboeven heb ben weer een brutaal stuje uitge haald. Van een zolderschuit, liggen de in het Oosterdok, hebben ze 12 baaltjes meel medegenomen. Elk baaltje bevat 50 Kg. verpakt in een linnen zak gemerkt D. O. D. O. EEN GEDENKPENNING. H. M. de Koningin, w-enschende een openbaar blijk van belangstelling- te geven in het werk der Vredesconferen tie, heeft bepaald, dat een penning zal worden geslagen, om uitgereikt te worden aan de afgevaardigden ter Tweede Vredesconferentie. De penning is van zilver en ovaal, draagt -een opschrift en e-en afbeelding van het gebouw waarin de conferentie samenkomt. Zij wordt gedragen op de rechterborst aan een azuren lint van 26 millimeter breed. DOODSLAG. Onder Va&ssen is Maandag een landlooper gedood. Hij wins met min der goede bedoeling in de woning van den daglooner B. binnengedrongen, met wden hij in gevecht geraaibte. In zelfverdediging heeft B. den landloo per daarop gedood- Toen het ongeluk geschied was heeft B., die -als een veclht-erslbaas bekend Staat, deai ongelukkige op een stoel gezet en daar kalmpjes la-ten dood bloeden. Eerst twee uur later werd de politie gewaarschuwd en dr. Metz ge haald. Natuurlijk speelt de sterke Idrank weer een hoofdrol in dit dra ma. B. moet den man mot een geweer in het oog gestoken hebben, waardoor de hersenen zijn geraakt. BRANDEN. Zaterdagavond omstr?eks 9 uur brandde het boerenhuis van M. Baar slag te Oudleusen geheel af. Ook een hooiberg en eenige varkens en kippen gingen verloren. Zaterdag nam. omstreeks drie uur ontstond een hevige brand in den Er- kelkamp bij Vechel, nabij de sluis, Waardoor twee huizen, bewoond door zes gezinnen, in een minimum van tijd in asch gelegd werden. De brand nam zoo sn-el toe, dat de arme be woners bijna niets konden redden. 'Uit Oosterhout wordt gemeld: 5 ar beiderswoningen. een schuur, de siga renfabriek van den heer Sack en een schoenenmagazijn zijn hier afgebrand De brand ontstond 's avonds om vijf uur en Woédde tot half negen, bij ge brek aan water. ONGELUKKEN. Te Zaandam is Zondagmiddag een kniaap van 7 jaar op de ruïne van de oude Hembrug geklommen. Hij viel er af en bleef liggen. Toen men hem had opgezocht, bleek, dat hij ernstige wonden aan het hoofd' had, dat een zijner armen op twee plaatsen gebroken was en dlat hij ook inwendig kneuzingen had bekomen, wijl hij af en toe bloed op gaf. Zaterdagmiddag viel de wielrijder H. de R. wonende te Vel-p, in dé Ernst Casimirlaan te Arnhem van zijn rijwiel en kreeg een ernstige ver wonding aan het hoofd. Na door eeni- ge burgers naar dén politiepost ./Sch'aatysdrift" te zijn gebracht en aldaar voorloopig te zijn verbonden is hij per rijtuig overgebracht naar het stedelijk ziekenhuis. Te Genemuiden ging de knecht van den landbouwer F. v. I., die naar de markt te Kampen was, met het 4-j'a- rig zoontje een paard uit de weide ha len. Toen het kereltje het dier even vasthield, sloeg het paard eensklaps op hol; het ventje werd een eind mee gesleurd en toen levenloos opgeno men: het touw van het halster was om den hals van den kleine geraakt en deze daardoor oogeniblikkelijk ge worgd geworden. De tram van Helmond is Dinsdag ter hoiogte van Brouwhuis gederail leerd: de machine is omgevallen, en Üe leerling-machinist van Dij-k, van Helmond, pas een paar maanden bij die maatschappij in dienst, werd on der de machine verpletterd; de ma chinist en stoker kregen geringe kwetsuren. Ook een paar reizigers kregen eenige verwondingen. INBRAAK. Hedennacht is een brutale inbraak gepleegd in den goudsmidswinkel der firma Goudsmit, in de Passage in Den Haag. De waarde van het gésto- Ime bedraagt we r scheiden e duiizen den. Uit de Arbeiderswereld UIT EINDHOVEN. In Eindhoven dreigt weer een con flict in de sigaren-industrie. Een quaestie van „vormen". STAKINGEN. Op :de scheepswerven van de firma C. van der Giessen en Zonen, te Krimpen aan den IJsel is een werk staking uitgebroken. Ongeveer een 400 man staken. Onder de metaalbewerkers te Alme lo la een werkstaking ontstaan. Aan de patroons is de eisch gesteld, het uurloon van alle arbeiders boven de 16 jaren met 2 cent te verhoogten, tot een maximum van 19 cent. Een pa troon heeft dezen eisch ingewilligd. Daar de overigen niet volgden, is Maandag het werk neergelegd, uitr gezonde id bij den patroon, die toe gaf Zooals we reeds meldden is in dé tapijtfabriék van de firma Huberts te Deventer een staking uitgebroken we gens het ontslag van Dirk van dier Leur. Deze is dezelfde werkman, die destijds bij de Koninklijke ontslagen is en waardoor een langdurige sta king ontstond. Dirk van der Leur zou nu een karpet iets te lang geweven hebben. STAKING TE BELFAST. In de voorsteden van Belfast wer den de broodkarren aangehouden door stakende dokwerkers, die den P' bakkersknechts bevel garen, naar pr< faun winkels terug te keer en. Ten gevolge van de laatste zee- f" mansstakiing in de Duitsclie Noord- K zeéhavens, schijnt de Norddeutsche L Lloyd van plan, op al hare atoom- r schepen naar de La Plata, Brazilië L on Cuba Chineesche stokers en kolen- r sjouwers aan te stellen. De eerste 50 r Chineesche stokers zijn al in Duitsch- w land aangekomen. U Kerk en School Examens Nederl. Toonkunste- je uaarswereenïging. L Den ITa-ag. 22 Juli. Heden zijn van - de 5 eandidaten geslaagd voor viool (lager onderwijs), de dames: S. C. M. van Beuge. uit Nijmegen en jonk- vrouwe P. >E. A. Siberg uit 's-Graven- bage; en voor koorgezang mej. A. van de Linde, uit Amsterdam. i Letteren en Kunst BEELDHOUWWERK. In de woning van den. mr. smid Niemoijer te Kampen, heeft men ont dekt 2 uit eikenhout gesneden balk sleutel stukken. Het e-ene stelt voor David, in middeleeuwsch costuum, -den r.eus dood-einde, hef andere Chris tus met nog 3 figuren, en een mon sterachtig dier. BOUWMEESTER. Over het afscheid van Louis Bouw- - meester te Batavia lezen wij in de „Java-Bode" „Zelden hebben wij den schouw burg zóó vol gezien als gisteravond (21 Juni). Daar kon nu, figuurlijk gesproken, gjeen (muis meer in, en in don omloop stonden de toeschou wers zelfs in drie, vier rijen. „Toch -is 'het stuk (Met den hand schoen getrouwd) zeer koel ontvan gen, en toen het scherm voor het laatste bedirijf daalde, was er zelfs geen spoor van enthousiasme, of schoon het een afschéidsvoorstelling was. Misschien is dit wel voor een deel hiemain toe te schrijven, dat de heer Bouwmeester, na Sumatra be zocht te hebben, er plan op heeft raar Jaata terug te keeretn en hier en daar nog -enkele malen op te treden." Koloiiieo OOSTKUST VAN SUMATRA. Aan hét kort verslag der residentie Oostkust van Sumatra over de maand April 1907 is het volgende ontleend: De politieks toestand was gunstig. In do onderaMeeling Beneden-Lang- kat ontving het (bestuur bericht van de aanwezigheid van een bende, ver- iwoédelijik uitgeweken Gaj-oe's. E-enige overlast deden zij ider bevolking aan, wijl zij hier en daar levensmiddelen roofden. Bij een ontmoeting legde een bevolk-ingspatrouille ivan het zelfbe stuur van Langkat een der bendele den neer. Verdere- aanraking werd niet meer verkregen, noch door de uitgezonden militaire patrouilles, noch door de gewapende politiemacht. Vermoedelijk zijn zij via do boven streken van Tamiang uitgeweken, om langs een anderen weg de Gajoelan- den weer bonnen te dringen. Dit laat ste schijnt hun nog niet geluM: al thans wordt Verondersteld, dat zijl -zich nog -schuil houden in het oer- bosch tossc-hen Langkat en het gou vernement van Aitjeh. Van den maatregel van den gouver neur van Atj-eh om Serbodjadi door een paar groepen bezet te houden, worden goede resultaten verw-adht voor do rust der Tamiangsche grens streken. Een der laatste dagen van vorslagmaand iwerd te Sé roewei ean tzeikere T. Pidiië van Lho Soeboon ge arresteerd; de al te -groote ijver, waar mede deze de Islam predikte hij •had reeds een breede schaar van toe hoorders tot zich getrokken, die hem, behalve geld, -ook reeds eenige kinde ren ten geschenke hadden gegeven wekte den argwaan van het bestuur. Wijl een der Tamian-gsche hoofden (in hem den beru-dhten Toengfeoe Bin -Blan Pidië meende te herkennen, werd de arrestant naar ICofca Radja opgezonden. In Si Pagaboe (Loemban Pdnasa complex. Habinsaran) werd eene vrouw, die reeds 2 jaar in het blok was opgesloten, op het enkele bevel v-an den controleur van Laboea Bate a -in vrijheid gesteld en naar Laboea Rilik geleid, terwijl de gewapende politiedienaren die haar overbrach ten, vernemende dat te Djandji Toba drie lieden -o-p het punt stonden te Worden geslacht, zich dartwoarts spoedden en dio-o-r hun krachtig optre den hunne invrijheidstelling wisten te (verkrijgen. Een drietal radja's uit die streken zonden wapens ten teeken hunner on derwerping, anderen zijn voor hetzelf de doel reeds onderweg. Overigens 's met den resident van Tapian no Oeli overeengekomen dat de Habinsaran en de streken aan dan bovenloop der Bi- la-, Koealoe- en Paned-rivieren zoo veel mogelijk tot de invloedssfeer van genoemd gewest zulten behooren. Allerwege werd geregeld voortge gaan met de werkzaamheden aan de verschillende in aanleg zijnde wegen. CONCURRENTIE IN DE TABAKS WERELD. D-e tijd van vooroogst-itabak is weer sedert eenige weken tot ons gekomen, schrijft men uit Bondowoso aan hat „Soerab. Hbld." Met -ontzettende woe de vecht men om een piooltje van het geurige kruid machtig te worden. Niets wettigt evenwel een concurren tie, zooals dié thans woédt. Want al zijn de prijzen van den vorigen oogst gunstig, men moet niet vragen wat

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2