Weerbericht ,MiE©E©®ELENGEN VAN HET KONINKL. NE©. MiET. .INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 24 Juli 1907. Hoogste baromete rstund 766.4 m.M. te Horta (Azoren); laaigste 755.9 m.M. te Wiaby (Borniholm). Verwachting tot «den avond van E5 Juli: Wind: veranderlijk. Gesteldheid van de lucht: meest ewaar bewolkt, mogelijk regenbuien, buien. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 762 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorge stand te 2 uur 760 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 24 Juli. Hoogste gisteren. F. 62« Laagste heden nacht F. 63° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 6lo Van 't Kantongerecht DRONKAARDS. Er kwamen vanmorgen een serie dronkaards vfoor den Magistraat. Eerst een betrekkelijk jonge kerel, die reeds meerdere vonnissen acibter den rug heeft. Daarom eisdhte de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie thans voor den eersten keer een jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting. Treurig toch zoo'n door den drank verwoest loven! Hierna kwam een twintigjarig jon geling in het beklaagdenbankje. Ook hij (had te veel aan Bacchus geofferd. Kantonrechter: 't Is voor de eerste maal. 'Beklaagde: Ja m'niheer. Kantonrechter: Pas dan maar op, dat je hier niet vaker komt, anders ga je net als je voorganger, naar de werkinrichting. Wou ja dat zoo graag? Beklaagde: Alsjeblieft niet! Kantonrechter: Nu, schei er dan uit met drinken. Openbaar Ministerie: Eis oh 3 gul den boete of 2 dagen hechtenis. Nu kwam er een bont-igeikleed vrouwtje voor den Rechter. Ook zij had misbruik gemaakt van het Sahie- Öamsche vocht. Kantonrechter: Je drinkt nog al vaak, jij en je man. Beklaagde: Och, edelgestrenge, en kel iZaterdags en Zondags. We heb ben geen kind. of kraai in de wsreld, en magge toch wel wat hebben. We hinderen geen mensch. Alleen plagen de buren ons wel, en dan komen we buiten. Kantonrechter: Dus je erkent op Zaterdag en Zondag 8 en 9 Juli dron ken te Velseroord te zijn geweest? (Beklaagde: Och, we hadden een „slokltóe" op. ©e ambtenaar van het O. M. vond ihet gdbeuhde 'schandalig en ei soil te tegen de vrouw 2 boeten van vijf gul den of 6 dagen hechtenis. De man van deze vrouw moest al leen voor één dag terecht staan. Hij was niet verschenen, maar vrouwlief kan aan hem vertellen, dat oo!k tegen ihem 5 'gulden boete of 3 dagen hech tenis werd gevraagd. 'n Duur dagje dus: 15 gulden schat ting aan het Rijk te moeten betalen! Ten slotte stond een werkman te recht, ook al uit Velseroord. 't Was voor hem de achtste herhaling. CEiscih: ©enige dagen hechtenis en een jaar plaatsing in de Werkinrich ting. Deze beklaagde is nog thuis bij zijn oude moeder. Deze heeft echter zooveel pleizier van haar zoon. dat zij aan den veldwachter 'gevraagd had te zorgen, dat haar zoon voor een tijdje onderdak gebracht werd'. Uitspraken. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan J. A. K. te Haarlem, en 12 anderen, overtreding Wetboek van Strafrecht resp. ƒ10 boete of 3 diagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 1 boe te of 1 dag chehtenis, en ƒ0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. R., te IJmuiden, en 29 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel-Regle ment, resp. ƒ1 boete of 1 dag hecht, en ƒ0.50 boete of 1 dag hecht. A. J. W., te Haarlem, over oen openbaar voetpad rijden, 1 boete of 1 dag hecht. J. O., P. J. U.. G. v. d. P. enL. Q., te Haarlem, overtreding Politieveror dening Haarlem, allen ƒ1 boete of 1 dag hecht. W. B. Jz. te Assendelft, te Wijk aan Zee en Duin, zonder vergunning op den openbaren weg zand storten 2o. valschen naam opgeven, primair ont slagen van rechtsvervolging, meer dere 1 boete of 1 dag hecht. G. van D., te Hilversum, in staat Yan dronkenschap de OTde verstoren (verzet vorig vonnis), vorige uitspraak bekrachtigd, met uitzondering vand;. straf, welke uu bedraagt 20 boete of 5 d. hecht. Voorts werden er nog 34 personen wegens dronkenschap veroordeeld resp. tot drie weken en drie dagen hechtenis, en tot geldboeten van 5, ƒ3, en ƒ2, subs. 3 en 2 dagen hech tenis. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Verschenen is Ihet verslag' der Ooanm. van Toezicht op het M. O. over 1906. Aangaande de H. B. S. spreekt de Comm. de hoop uit, da/t na de ingebruikneming van het nieuwe gebouw maatregelen zullen worden genomen, zoodat geen klassen meer in het Provenierslbuis zullen beöioe- ven te worden ondergebracht. Negen leeraren zijn belast met het geven van lessen boven het maximum van 24 uur. Toch achtte de Directeur nog niet wenschelijk, over te gaan tot aanstellen van nieuwe leeraren, daar de kans op het verkrijgen van tijdelijke leeraren gering is «en boven dien, wegens het groot aantal leer lingen, spoedig zal moeten worden overgegaan tolt een uitbreiding van het aantal scholen voor M. O. in deze gemeente. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 Dec. 1906 374, waarvan 282 jongens en 92 meisjes. Van de 35 die eind-exa men deden, hebben 30, waaronder 3 meisjes, het diploma verkregen, van de 22 leerlingen der 3de klasse, die eindonderwijs ontvingen, verkregen 20 het getuigschrift van met goed ge volg afgelegd eindexamen. Bij de overgangsexamen werd ruim 79.5 procent der leerlingen bevor derd. Voor een toelage uit het Brongers- ina-fomds kwam het meest in aanmer king iJiaantje Hermina Modoo, tot duiver leerlinge aan de 2de Burger school. Wij vestigen de aandacht op Ihet feit, idat dit (moet worden be schouwd als een zeer eervolle onder scheiding, waartoe de hooge cijfers, die deze (leerlinge bij het toelatings examen behaalde,de aanleiding was. Aan haai- vader werd een som van 50 uitbetaald, f 30 voor schoolgeld eai 20 voor leermiddelen. Voorloo- pig kan meegedeeld worden, dat .deze leerlinge voldoet aan de van haar ge koesterde verwachtingen, daar zij tot de eersten van hare klasse behoort. dn de /Meisjesschool voor !M. O. wordt geklaagd over het ontbreken van kunstlicht in de benedenlokalen. Het aantal leerlingen op 31 Dec. 1906 was 134, van de 11 leerlingen der 5de klasse ontvingen 8 een volledig, 2 een niet-volledig getuigschrift. Voor de Burgeravondschool héb ben B. len W. deoi Directeur, den heer Herman J. de Vries, opgedragen het onderwijs aan de avondschool Mathe sis Scaentiarum Genitrix te Leiden t3 rvolgen, om vóór heit begin van den cursus 1907/8 voorsdellen te doen ten einde te komen tot de oprichting van een .teekenklasse voor electrotechniek Aan "t einde van den cursus waren er 23i leerlingen, 17 namen deel aan 't eindexamen, van wie 13 een getuig schrift verwierven. IDe nieuwe cur sus begon met 265 leerlingen, het hoogste aantal ooit bereikt. Overigens hervat bet verslag mede- deelingen over Ambachtsschool, hare vakteekensdhiool en de School voor Kunstnijverheid, waarover wij reeds vroeger een en ander hebben medege deeld. RAiAIRiLBM&GHE KR-UIDENIERS- VEREEN IGEN'G. Zooals dezer dagen is gemeld, zou de Haariemsche Kruideniers-Vereeni- iginig een uitstapje maken naar de Biscuitfabriek „Victoria" te Dord recht, een uitstapje, dat gisteren heeft plaats gehad. Toen de leden van genoemde vereeniging per spoor bij na het station Dordrecht waren ge naderd, werden zij door een vertegen woordiger der directie aan 't station ontvangen, en vervolgens het geheele gebouw doorgeleid. D&t men alles mot belangstelling heeft bezichtigd, blijkt uit een ons toegezonden ver slag, dat echter te uitvoerig is om te worden opgenomen. Examen Hoofdact e. Bij het exaimem te Amsterdam, slaagden de heeren S. A. Pereboom en P. Schoft van Haarlem. BRON-CONCERT. Donderdagavond zal door het Haar- lemseh Muziekkorps, zooals uit ach terstaande advertentie blijkt, een concert gegeven worden, waarvoor een programma is samengesteld, zoo ais men maar weinig in de gelegen heid zal zijn te hooren. Het bevat o.m. Marsoh aus der Oper „RiienzT en „Filgerchor" aus Tanrihauser van Wagner, Cavalleria Rusticana van Miasc-agni, de grande fantaïsie der opéra Faust en het Cu- jds Animam, aria uit Stabat Mater van Rossini. Militaire Zaken. Hedenmiddag 12 uur is aan den wachtmeester Kors eten zilveren me daille uitgereikt voor zijn 24-jarigen trouwen dienst. D e Z a a k-V an Akkeren. De heer P. Kalbfleisch, chef der •afdi. Onderwijs ten Stadhuize heeft een memorie tot den Raad gericht, Waarin hij met stukken en data aan toont dat cle beweringen van den heer Hugenholtz in de jongste Raads vergadering in zake de quaestie Van Akkeren—Stadhuis geuit, onjuist zijn. De Kermis. Naar wij vernemen is in den Raad oen voorstel te wachten om over te gaan tot afschaffing van de kermis HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Diploma's en Getuigschriften. Diploma uitgereikt Voor dienstbode aan Roelina Vis, na afloop van den volledigen 3-jar- geai cursus Voor kinderjuffrouw (vanwege de Vereeniging Tessel schade) aan mej. J. Stokman Voor huishoudster aan mej. R. ter Iiaar (2 leerlingen namen geen deel aan 't examen). Voor hulp in de huishouding aan mej. E. Müllemeister. Voor lingerie aan Lynfje Plaisder en Hendrika Kriege. Getuigschrift uitgereikt Voor met vrucht genoten Fröbelon- derricht in theorie en praktijk aan mej. S. Veldhuis, M. Wesselink en A. Gijsbertse. Voor costuumnaaister aan Johan na Haaks, Cato v. d. Borg en Nelly Visser Voor het venvaardigeln van man tels aan Hendrika Slebos en Anna Voogcl. Voor de opleiding huishoudster be vorderd van de le naai- de 2e kl. mtej. E. van DamCoolm'on, S. Maassen en J. Reebers, terwijl mej. M. Versé- lewe-1 de Witt Hamer eon bewijs ont ving voor het met goed gevolg geno ten huisihoudonderwijs gedurende 1 jaar. WILLEM ANïDRJIESSEN. 'Door de vereeniging Doopsgezind Zangkoor zijn van Willam Andries- sen ontvangen twee a capella-koren op oudiHollanldsohen tekst: nl.: „Ik seg adieu" en „Het viel eens hemels douwe'. ©e beide .werkjes, idie Willem An- tiriessen aan Doopsgezind Zangkoor en zijn directeur, den heer J. de No bel, vriendschappelijk opdraagt, zul len op het eerstvolgend conoert wor den uitgevoerd. 'J ubilé. Heden was het 25 jaar geleden, dat de werkman Johannes Sohlöfz als 13- jarige knaap bij de firma Emrik en Ringer in dienst trad. Van zijn patroons en kameraden ontving de jubilaris een stoffelijk blijk van belangstelling. Tevens werd ham door de firma loonsverhoogfing toegezegd. Gevonden voorwerpen: 'Een stalenboek behangselpapier, een boord met knoopjes, een halsket ting met gouden sluiting, een broche. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De timmerman H. G. Sciholte, werk zaam aan een in aanbouw zijnde villa aan den Bloemendaalschen weg alltier, had het ongeluk op een loslig gende plank van een steiger te stap pen. Hierdoor kwam hij te vallen en kreeg zoodanig kneuzingen aan een der beenen, dat hij door Dr. Van Beu- sekom moeist vei/bonden worden en per rijtuig naar het gasthuis is .ver voerd. Naar men uit goede bron verneemt is de toestand van den heer C. J. van Tienhoven ivan dden laard, dat hij heden vervoerd kon worden naar zijn Woning .in Bentveld te Aerdenlhout. Over den toestand van den heer Nien- huis is niets met zekerheid te zeg gen. Een volstrekte rust is noodzake lijk. Niettegenstaande de ongunstige weersgesteldheid van dezen zomer, staan over het algemeen de gewassen te veld er zeer gunstig voor, in het bijzonder laten de zand- en duiinaard- öppelen niets te wenschen over en be doven bij een weinigje warmte een goeden oogst. Ook de knol- en peul- vruohten laten niet te wenschen over, en de tuinder mag zich verheugen in den goeden prijs, dien hij tot heden voor zijn product heeft kunnen ma ken, in tegenstelling met voorgaan de jaren, HEEMSTEDE. Dinsdag 3 September a. s. zal al hier de Koninginnedag feestelijk worden gevierd. Door de kinderen van de verschillende scholen zal des morgens eerst een optocht door de gemeente worden gehouden, waarna op het land bij liet Wilhelminaplein verschillende spelen zullen plaats Webben. RENNBBROEK. iDierenmidh and el in g. ©oor den gemeenteveldwachter is procesverbaal opgemaakt tegen H. de V. te Heemstede, die beschuldigd is een aan uitslag lijdenden hond, hem gegeven om af te maken, na dien eerst eenigen tijd onder water te heb ben gehouden. levend te .hebben be graven. Een dezer dagen is ten nadeele van den heer Qh. C. Rusman onder de gemeente Hillegom eene mand bloem bollen gestolen. De politie doet on derzoek Door praohtig weer begunstigd, hield de Chr. Zangvereeniging „Ben- nebroek" Miaandag j.l. hare jaarlijik- sohe boottocht, 's Morgens om half zes werd de reis reeds aanvaard. Na in Haarlem een Muziekkorps te heb ben opgenomen, stoomde men langs Spaarndam naar het Noordzeekanaal en vervolgens naar Alkmaar, waar men een paar uur vertoefde, daarna werd de terugtocht ondernomen langs de schoone Zaanstreek en Am- I sterdam. Zeer voldlaan stapten de deelnemers des avonds om ruim 10 uur te Bennebroek weder aan wal. De heer A. J. E. Baron van Itter- sum, alhier, is bij Kon. besluit be noemd tot Hoogheemraad van Rijn land, provincie Noord- en Zuid-Hol land. HAARLEMMERMEER. Ondanks 'het koude en minder zon nige weder staan die gewassen te Haarlemmermeer gunlstig te velde. De suikerbieten zijn en blijven ach terlijk. De hooibergen zijn overvloe dig gevuld. Dinsdag }1. werd door Burg. en Weth. van Haarlemmermeer publiek aanbesteed bet amoveeren en weder opbouwen van de woning van het hoofd der Openbare School no. 4. Hoogste en laagste inschrijvers waren Timnieiiwerk C. Wit 900 en M. v. Dam 740. Metselwerk G. Mosselman 775 en H. Bakker ƒ748. Schilderwerk Van Renen 198 en S. Silver 173.68. Lood- en Zinkwerk Van Iperen ƒ53 en Langeraar 38. In massa aanbesteed en gegund aan A. den Ouden, alhier, voor 1670. SLOTEN. De gemeenteveldwachter WestcLorp heeft iemand aangehouden, verdacht van diefstal van kleedingstukken ten niacBeele van zijn patroon. De veehouder K. viel in beschon ken toestand van den melkwagen, zoodat die" wieléiï over hem heen gin gen. Zwaar gekneusd en bewusteloos werd hij opgenomen, door den ge neesheer Brand voorloopig verbon den en daarop naar zijn woning ver voerd. VEiLiSiEN. Bij de [Dinsdag gehouden herstem ming voor den Gemeenteraad zijn ge kozen de heeren Frans Netscher (vrijz.-dem.) met 016 stemmen en K. Brok, i(soc.-!dem.) met 892 stemmen. Op elk der aftredende en niet herko zen leden de heeren K. J. C. del Court van Krimpen, wethouder en J. E. Siuyter, werden resp. 817 sitemmen uitgebracht. Zelden is er bij een verkiezing voor den Gemeenteraad zóó druk gewerkt als dezen keer. ©e stoomtrawlers zijn 's morgens later uit IJmuiden ver trokken, om der bemanning gelegen heid te geven urn te stemmen; uit de verste boeken zijn kiezers opgehaald, tot zelfs uit Hillagom toe; wielrijders gingen uit Haarlem 't.aruigkeerende groentenfiiandellaars tegemoet, gaven (hun de fiets om nog tijdig te kunnen stemmen en (brachten voor hen den groentenwogen naar huis. De gekozenen zijn per rijtuig eerst naar Velsen, naar Hotel Appeldoorn gebracht, waar het vol was en daar na naar IJmuiden, waar zij de kie zers hebben toegesproken. Hedenmorgen werd door het ge meentebestuur alhier aanbesteed: Het vei/bouwen van het gemeentehuis: Ingeschreven werd oLs volgt: W. Zwager. Alkmaar, 11985. <P. Ruys, Santpoort, 11884. J. ten Broeke, Velsen. 8949. J. H. v. Wagendngen, •Spaarndam, 10100. Oudshoorn en Slingerland, Velseroord. 10999. De Veer en (De Boer, Velsen, f 11357. Slenters, Velsen. 10400. ZANDVOORT. Een knecht van dien 'heer C. Dors man, mr. smid alhier, bezig met het maken van putboringen, kreeg door Ih'et omvallen van den bok, een diepe snede ovier het hoofd en heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Binnenland PHARMACIE. De jaarvergadering der Nederland- tsChe Maatschappij tot bevordering der Pharmacie, benoemde de heeren Jac. Polak en Ledden Huilsebosch tot eere- lcden. Uit het jaarverslag bleek, dlat het ledental geklommen was tot ruim 559, in 15 departementen. Het kaasaldo bedroeg 3306. Voor de beantwoording eener prijsvraag uit het Wyrdafonds werd bekroond da iheer Van der Haar te Utrecht. Vele voorstellen werden behandeld. KOSTWINNERS. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de uitbetaling van vergoe ding aan betrekkingen van dienst plichtigen bij de landweer kan plaats vinden ook op een datum, vroeger dan laatstelijk is omschreven, en dat, 'n verband daarmede, de voor die uitbe taling benoodigde gelden vroeger be lmoren beschikbaar te zijn, dan op het tijdstip, daarvoor destijds aange geven. EEN VECHTPARTIJ. Bij gelegenheid van de Oude-Polder- sche kermis had Zondag onder de ge meente Zuiddorpe omstreeks midde'- nacht eene hevige vechtpartij plaats, waarbij gebruik gemaakt werd van d- revolver. Een veldwachter kreeg een schot in den arm. De dader is op het Belgisch grondgebied gevat. DOODGESLAGEN. Door het schrikken van zijn paard, dat op hol sloeg, ïs de knecht A. Buys- se te Biervliet, er af gevallen cn door l et dier doodgeslagen. FIET3-ONGEVAL. Men meldt uit Beek aan de Geld. Toen Dinsdagmiddag een zestal hee ren uit Groningen langs de gevaarlij ke helling van den Berg-en-Dalschen hollen weg naar Beek wilden fietsen, kon één hunner zijn fiets niet meer inhouden hij kwam. te vallen en moest onder behandeling gesteld wor den van den dokter, die dadelijk zijne overbrenging gelalstte naar het Zie kenhuis alhier, alwaar bleek, dat hij aan hersenschudding leed. ONGELUK BIJ HET KERSEN PLUKKEN. Te Nederweert is de 27-jarige II. K. bij het kersenplukken, waartoe hij in den boom geklommen was, door het breken van den tak gevallen. Hij kwam op het hoofd meer en overleed spoedig na het ongeval. VAN DE ,BE RLIN"-RAMP. Te Spiekeroog ip een vrouwenlijk aangespoeld, waarschijnlijk nog af komstig van de ramp aan den Hoek van Holland. HOE MEN IN LIMBURG FEEST VIERT. Uit Roermond meldt men aan id'e N. R. Ct. Te Horn, een plaatsje van 1200 in woners bij Roermond, had voor eeni ge dagen een feestje plaats. Den jongen kasteelheer, van zijn hu welijksreis terugkeerend, werd door d bewoners van liet dorp een feeste lijke ontvangst bereid. Met eerebogen, groen en bloemen waren de wegen versierd. In triomf werd het jonge paar binnengeleid. In dank hiervoor werden de manno lijke inwonexfs onthaald op bier. In elk café wordt een halve ton bier, dat is ongeveer 160 liters, tot leogdrinken gedeponeerd. Als men nu weet, dat er niet min der dan 53 dezer drinkgelegicnheden zijn, en mem de kinderen benedenzos tien jaren, voor wie een afzonderlijk feestje georganiseerd wordt, nietme- derekent, dan kan men wel nagaan, hoeveel or zal gedronken worden Dan komt ©r nog een dag voor de jonge meisjesdeze worden in den slottuin onthaald op koffie, gebak en de noodige likeurtjes. Tot opvroolij- king zal er een groot draaiorgel ge bezigd worden en tot bejsluit worden df- gehuwde vrouwen geïnviteerd op eene koffiepartij. Brouwer, bakker en slager zullen er het best bij varen BRANDEN. Door liet omvallen van een petro- le'umjtoevstel ontstond brand in een woning van P. L. te Hempolder (N.- II.) De aangrenzende bakkerij van D v/erd mede een prooi der vlammen. DESERTIE. Te Zutfen zijn 60 huzaren van het 5de escadron, 4e regiment, Dinsdag avond niet op bet avond-appèl en he denmorgen niéï op het ochtend-appèl verschenen, al» protest naar 't schijnt tegen een lh. 1 te strenge behande ling. Wanneer zij hedenavond op het appel verschijnen, wat verwacht wordt daar zij nog in de stad zijn, zullen zij als deserteurs worden beschouwd. NIEUWE PARTIJ. Te Amsterdam is een nieuwe poli tieke partij igevormd, namelijk de ChrMelijk-democratische Bond, ge vormd dbor hen, diie uit dezen Bond zijn uitgetreden wegens de laatste verkiezingen. De nieuwe groep zal de volgende maand een vergadering houden en daarbij alle Christen-democraten tot deelneming uitnoodigen. Letteren en Kunst EEN REMBRANDT. Naar wij vernomen is het prachti ge oudevrouweportret van Rem brandt, dat op de tentoonstelling Fred. Muller te Amsterdam te zien was, naar het buitenland verkocht. (N. R. Ct.) KOROLENKó, d© bekende Russisohe dichter, com poneert sinds eenigen tijd. Hij werkt een aijner romans tot een opera-libretto om en is bezig het op muziek te zetten. Zijn doel is een Russische nationale opera te schrij ven. EDMOND ROSTAND, de schrijver van Cyrano die Bergerac, ligt ernstig ziek op zijn villa te Com bo. De schrijver lijdt aan appendici tis. Kerk en School JUBILEE MOLKEN B O ER 0(p den eersten 'September e.k. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer W. B. G. Molkenboer, directeur der Rijks Normaalschool voor teeken onderwijzers, als rijksambtenaar bij het teek en onderwijs in dienst trad. Uit de Arbeiderswereld DE ACHTURENDAG VOOR DE ENGELSCHE STEENKOLENMIJNEN Gelijk men weet, is <Je vraag naar de wensohelijkheid der wettelijke in voering van d*en acMu renwe rk d ag reeds jaren lang een twistpunt, ook onder de mijnwerkers zeiven. De te genwoordige regeering nu heeft reeds kort na haar optreden deize taak in studie .genomen. Minister Gladstone toch benoemde een staats commissie tot onderzoek van de ver moed el ijk© ©economische gevolgen van zoodanigen wettelijken maatre gel, welke commissie onlangs, na een enquête te hebben gehoudlen, die zich uitstrekte over 3278 mijnen met 882,345 mijnwerkers, waarvan 709,545 onder en 172.800 boven den grond werkten, haar rapport heeft open baar gemaakt, waarvan 'de conclusie strekt tot geleidelijke invoering bij de wet van den maximialen achturen- dag. De commissie is bij Waar onder zoek uitgegaan van de opvatting, dat die achturendag gerekend moot wor den van het neerlaten van de eerste ploeg tot hot ophalen van de eerste ploeg. Dit is wat de arbeiders noe men „bank to bank". De gemiddelde werktijd nu, bank to bank, bedroeg voor alle ondergrond- werkers 9 uur 3 minuten, te weten 8 uur 36 mim ivoor de eigenlijke ko- liendelvers, en 9 uur 28 min. voor de andere ondergrondsche arbeiders. De tijden vissolen echter steak in die c verschillende mijndistrieten zoo was het gemiddelde van de del veis iu 1 Durham niet hooger dan 8 uur 49 i min., daarentegen in Monmouthshire 9 uur 54 min. Gedurende deze ar- i beidstijden wordt echter niet- door- loopend gearbeid. In de eerste plaats niuet daarvan in mindering wonden gebracliit de tijd mo'odig cwn ondler- gremda naar een van die eigenlijke werkplaatsen te gaan, die, naar men berekent, voor de delvers gemiddeld een uur, en voor de overigen gemid deld oen half uur bedraagt; en voorts de schafttijd onder den grond, die gemiddeld 39 minuten in beslag neemt. Maar bovendien lijdt die wfe- 'keLijJksche arbeidsduur door drie re denen nl. de door die gemeente in gevoerde heele en halve vrije dagen; gedwongen rust door werkstakingen, ongevallen, malaise, wagengebrek, enz. cn eindelijk door vrijwillige werkloosheid der arbeiders (Maan- daghouden enz.) Zoo bleek dan de gemiddelde werkelijke arbeidsduur niet. meer te bedragen dan het boven genoemd cijfer van 43 uren 13 minu ten, of ruim 7 uur per werkdag. Het gebruik van heele en Waive vrije dagen is vrijwel algemeen. De toepassing verschilt echter. In het algemeen kan men zeggen, dat per 14 dagen, behalve de twee Zondagen, waarop niet gewerkt, wordt, in Nor thumberland komen een hedie en een halve vrije diag, benevens 10 volle werkdagenin Yorkshire en the Midlands, twee halve vrije dagen en 10 werkdagenin Zuid-Wales en Monmoutshire 4 halve vrije dagen en 8 volle werkdagen. De gemiddel de lengte van den (halfvrij en dag bleek 6 uur 13 min. te zijn. De ver houding van de uit dezen hoofde ver loren arbeid is 6 1/2 percent van lïet theoretisch maximum. De commissie verWacht niet, dat, bij invoering Man den 8-uren dag hot verlies1, voor wat de geheel vrije dagen betreft, zal ver dwijnen, en acht dit ook voor de half vrije dagen uiterst onwaarschijnlijk. De gewoonte is er diep geworteld. Het verlies aan arbeid door werk stakingen, malaise, wagengelbrek, enz. veroorzaakt, bedraagt 71/4 van het theoretisch maximum. Een deel van dit verlies, met name d'at door onvoldoende orders veroorzaakt meent de commissie, dat vermoede lijk bij invoering van den 8-uren-dag zal worden ingehaald. Het arbeid»verlies als gevolg van „voluntary absenteeism" (gelijk de commissie het Moandoghouden met een algemeenen term noemt) be draagt 6.6% van den beschikbaren tijd. Deze oorzaak van arbeidsver- lies openbaarde zich in het algemeen bet sterkst, daar waar de arbeids duur het langst was. In verschillende districten vond de commissie voort» als 'regel, dat de (delvers zeker maxi mum productie per week niet wen schen te overschrijden, zoodat zij, in dien dit in het begin of het midden der week bereikt was, voor den ver deren iijd het bijltje er bij neerleg den. Zij meent, dat de invoering van den 8-uren-dag het arbeidsverlies uit dezen hoofde, met name daar waar de delvers stukloon ontvangen, zou beperken. De commissie verwacht, dat die in voering- toch izoude lelden, althans aanvankelijk tot verminderde pro ductie, inzonderheid in Zuid-Wales en Lancashire, waar de arbeids duur het langst is. Mogelijk echter zal dit nadeel kunnen worden opge wogen door de gezamenlijke werking van deze vijf omstandighedenver meerderde capaciteit der mijnwer kers, verbetering ijn de mechanische inrichtingen van het mijnbedrijf toenemend gebruik van kolenidelven- de machines-uitbreiding van het twee of drie ploegenstelsel, thans nog slechts in Northumberland en Dur ham in toepassinginvoer van fris- sChe arbeidskrachten uit andere be drijven of streken. Zoo zou dan het 'evenwicht tusschen vraag en aianbod van .steenkool hersteld kunnen Wor den. Zoolang dit ini-et het geval i», zal ihet naidteel van de verminderde voortbrengingen niet, zooals somnv- gen meenen, gdheel op den uitvoer drukken, maar zal een prijsstijging van Brii'tscfhie steenkool, die deze al leen en niet ook ide vreemde steen kool treft, wel nadeel dden aan d!e scheepvaart op nabij gelegen havens, zelfs op de Baltische zee, die goed deels geschiedt in vrachtibooten, wel ke na lossing geen retourvracht kun nen vinden en in ballast terugvaren. Ook 'op de nijverheid in het algemeen zcu stijging van de prijzen VanBrit- sche steenkool gevoelig terugwerken. De commissie acht deze zijde Van het vraagstuk een zaak van g,rooier nationaal belang, dan bet, onmiddel lijk gevolg van den maatregel voor de eigenaars der mijnen. Zij beveelt daarom, gelijk reeds gezegd, geleide lijkheid bij de wettelijke invoering van den achturen-dag aan, en hand having van de bevoegdheid dier re geering om in het aïigeimeen belang ontheffing Van ih'et voorschrift te I verleen en. BEMIDDELING TUSSCHEN WERK GEVERS EN WERKNEMERS IN LONDEN. De algemeene Londensche werk- j loosheidcommissrie heeft haar taak I uitgebreid. Volgens een bericht in no. 739 van "het Mun. Jouraal komt dit hierop neer, dat er een. aantal permanente „employement exchan ges", arbeidsbeurzen zullen opge richt worden, welker taak het zal zijn om werkgevers en werknemers samen te brengen. Op den gang van zaken zullen commissies toezicht hou den zij (moeten elke maand bijeen komen om de directeuren der beur zen in de gelegenheid te steliein ver slag te doen, regelen verder, onder goedkeuring van de bovengenoemde algemeene commissie, den inwendi- geffi dienst en benoemen de ambtena ren van de onder haar toezicht ge stelde beurs. Elke commissie, d. w. z. elk beursbestuur bestaat uit negen leden, waarvan vijf worden aangewe zen door den borough council (Lon-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2