HAARLEM'S DAGBLAD. TWEE5££^, 1ERENS TIELEMAN Stadsnieuws FEUILLETON X Ia a mar BEURSBERICHT VAN Haarlem, 23 Juli 1907. Vederom bestond er lieden in de ale markt toenemend animo voor iele fondsen, doch gold deze heden er de Petroleum, dan de tabaks- anden. Koninklijke openden nage- tg 10 hooger en verbeterden la- bij levendigen handel nog ca. 15 en ofschoon winstnemingen later nige< reactie teweegbracht en bleef tendeniz toch zeer vast. Eniims en nip als sloten zich bij de rijzing aan sloten beide 5 hooger. Ook Cer- caten Shell -verbeterden nog 2 iwijil daarentegen de Russische irten in navolging van Londen bij perkte affaire nog eenigszins le gkepen. kind. Nederl. Handels-Mij., waren nieuw gevraagd en sloten 3 boo-1 wiaartoe ongetwijfeld ook vraag' or dekking van contramine mede- riet. Tabailcsaanid. noteeren meer end eels >g honger dan gisteren, doch de indel daarin was minder geanl- eerd en de stemming niet zoo vast s de vorige dagen, zoodat de koer- n dan ook ten slotte wat tenugli-e- n vooral voor enkele soorten als bv. nigfkat tabak A en B. waarvoor de uor afgaande rijzing wat snel is ge- eest. Mijnwaarden bleven v-eron- htzaamd doordien de aandacht door oliewaarden in beslag genomen rerd. De markt te New-Yorlc verkeerde isteren in een anin of meer ongedeci- eerde 'stemming en had een onregel- tatig verloop. De opening was over et algemeen hooger en onder lei - ing van enkele specialiteiten verbo erde de geheele lijst; tegen den mi d- ag verkreeg de markt een lusteloos on zien en brokkelden de prijzen door instnemlng af, om ten slotte beïn- loed door de gunstige stemming oor Southern Pac., weder te her tellen. Het slot was lusteloos en met einig affaire. Feiten van eenig belang vielen gis- eren niet voor en de fluctuaties !n verscMllende aandeelsoorten wa rn het werk van profeBteionals. In de n dust he el e afdeeling blijven Steel- Jhares in min of meer zwakke hou ding verkeeren. De geruchten van een aogelijke dividend-Verhooging heb- ien hijkans geheel opgehouden, en zcoalis wij onlangs schreven, acht mien iü toonaangevende kringen de moge lijkheid hierop gering. De aandeelen werden gisteren Ver der ongunstig beïnvloed doorverkoop orders Voor Europeesdlie rekening en op geruchten van een dreigende werk staking in de ertsdfstriclen. De terugkomst van den heer Co.ry, dier president der Corporation en de tegenspraak van geruchten omtrent het aftreden van diezen functionaris bleven zonder invloed. Koperwaar- detti verkeerden in vrij vaste stem ming op berichten uit Londen, dat die Europeesclhe en Anierükaansdhe be langhebbenden tot overeenstemming zijn gekomen, zoodiat een verdere verlaging in den prijs van het me taal op het oogenhlik niet waar schijnlijk is. Van Spoorwegfondeeu noteeirien Southern Pac. Slis. an dermaal hooger op d!e .gisteren ver melde geruchten van eene mogelijke di vfdlendverho oging. Afgesdheiden hiervan is de prijs van dit aand'eel waarop na betaling van 5 divi dend nog ca. 7 verdiend wordt, op d'en huiidigen prijs niet dhur te noe men. Ook de overige -zWaarder S'hs. wa ren vrij vast gestemd, terwijl de be langstelling voor de lichtere soorten minder groot was. De markt opende hier heden lager op flauwe telegrammen van Londen daar de daling in de nieuwe Mand- sdlioeri j spoorwe g Obligatiën, welke 5 onder den inschrijvingsprijs ge laten werden, ontstemmend Werkt. Later kwamen d'e koersen echter af en sloeg ook hier de stemming om, zoodat de markt vast sloot met 1/4 k 1/2 avans. Vooral voor Southern Pac., Mis souri, Gulfs en Steels bleef de stem ming gunstig. Geld 5 3/4%. S n e 1 v 1 i e g e r. 3 Augustus a.s. houdt bovengenoem de vereeniging een wedvlucht van Bordeaux (in het Zuiden van Frank rijk) af, afstand hemelsbreedte 915 k; lometer. De duiven zullen verzonden worden door de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij van Amster dam af, met het stoomschip Orion" Ze komen te Bordloaux aan den29en Jub' a.s., en worden aldaar door den Franschen sportvriend tot 3 Augustus ■verzorgd. De volgende heeren dingen mede R. Slot, P. J. van Daalen, G. H. Stou tc-n, A. Groen, G. Heerschop, A. C. W. van Niel, enz. enz. Uitslag wedvlucht Noyon le P. J. van Daalen. 2e G. H. Stouten. 3e J. Har tel. 4e A. Groen. 5e G. H. Stouten. 6e P. J. van Daalen. 7e Idem. 8e D. I-Iartel. 9e P. J. van Daalen. 10e Broekhof. Verbeterin g. In ons Tweede blad van gisteren (komt onder die rubriek Stadsnieuws de volgende mededeedilng voor ,,B. en W. stellen voor het bJerha- liugsonderwijs voor jongens te doen strekken tot opleiding voor adminis tratieve betrekkingen en aan dé meisjes ook huis/hou donder wijs t'e 'geven." Dit bericht sloeg op Utrecht, niet op Haarlem. HAARL. SGHERMBOND. Deze Bond zal op Zondag 28 Juli personeele sciiermwedstrijden doen hoiulden, voor hare leden op geweer, floret, sabel en korten stok. Voor deze wedstrijden zijn medail les geschonken dioor mevr. Visser van Hazerswoude, jhr. m.r. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden en anderen, ter wijl het Nederlandisch Wapenmaga zijn een nieuw model Italia an sch sa belmasker schonk als prijs. iD.e loting heeft plaats Donderdag avond te 9 .uur in ..de Kleine Ver- eeniging." Binnenland IN EN OM DE CONFERENTIE. In mijn jongste mededJeeling, zoo schrijft de bijzondere correspondent van het Handelsblad", sprak ik menige verwondering uit over de min of meer hardhandige vermaning dioor den heer Nelidow gericht tot d'e gedelegeerden ter conferentie en gaf den indruk weer dat die meest neteli ge van alle quaesties die de confe rentie beizdgfhouden, die der ontwape ning, de aanleiding kon wezen van dit zonderling vermaan. Er moest, dacht mij, iets te verbergen Wezen, wanneer een Russisch diplomaat zoo prat ging op de vrijgevigheid tegen over de .pers aan den dag gelegd. In deze opvatting ben ik versterkt door wat ik heden vernam. Allereerst werd daarbij bevestigd wat ik reeds seinde, dat aan de vraag der ontwa pening, dioor de Engelsche resolutie aan de orde gesteld, een speciale al gemeens vergadering der comferen- tie zou worden gewijd. Er waren ge delegeerden, die één zitting niet, vol- doende oordeelden, hetgeen samen hangt met iets waarop ik zoo dade lijk terugkom. Op een der soiree's van de laatste dagen der vorige week was er sprake van .deze bijzondere vergadering te houden op een Woensdag en wel aan staanden Woensdag over 14 dagen, doch die datum schijnt rog niet vastgesteld. Aanvankelijk kon zelfs de vraag rijzen of de zaak wel heele- maal aan de orde zou komen. Im mers nog tijdens de jongste weken is door de kabinetten beproefd pressie 'te oefenen op Engeland, ten. einde de behandeling van het vraagstuk op <te geven, en toen dit mislukt was, heeft een van de voornaamste dele gaties den wersch te kennen gegeven dat die behataddling niet openbaar zou zijn en da.t het proces-verbaal der zitting, met afwijking van het regle ment, aan 'd'e goedkeuring der eerste gedelegeerden zou worden ondierwor pen. Dit streven naar uitsluiting der openbaarheid vond steun, maar ook krachtige tegenkanting. Het laatste vooral van de zijde van zeer welspre- kende gedelegeerden en onder hen vertegenwoordigers van belangrijke staten, d;'e er prijis op 'stelden, dat 'hun stem zou worden gehoord, in iwcrkelijkon zoowel als in overdrach telijken zin, Of het daartoe evenwel komen zal', is ernstig te betwijfelen, want ben ik wel ingelicht, dan be staat reeds thans bij drie vier dien d'er delegaties het voornemen, ten aan zien van de ontwapeninigsvraag, be ter gezegd ten aanzien van die be- periung der wapeningen, verklarin gen af te leggen. Werd elke verklaring nog vaneen toelichtende rede vergezeld, dan zou één zitting stellig onvoldoende zijn. ■Vandaar ook dat het denkbeeld ge rezen is, in de bedoelde vergadering die verklaringen, die te voren hij het secretariaat-generaal zouden ge deponeerd worden, eenvoudig te doen voorleden. Maar ik herhaal, dat er een aantal gedelegeerden is, die aan eene mondelinge verklaring hechten blijft hechten. Het leek mij wel belangwekkend medé te deelen, hoe nren zoekende is naar den vorm om aan 'de Engelsche resolutie een eeéviolle begrafenis te bereiden. Zij zal onder sympathie worden bedolven en onder lauwer kransen, op de aangehechte linten waarvan aan de" nagedachtenis van .Engelands „edelmoedige gevoelens" hulde zal worden gebracht. Van het overleg in zake contra bande on blokkade vernam, ik niet veel bemoedigends, en als te dezer «zake geen overeenstemming wordt verkregen, dan mag men veilig aan nemen, d'at voor de regeling van het vraagstuk der bescherming van den bij zonderen eigendom ter zee even min een „terrain de conciliation" ge reserveerd is. DOODSLAG. Men schrijft omtrent den doodslag .onder Epe aan de Telegraaf De metselaar H. J. B. was Zon dagmiddag- uit vissclien geweest met een tweetal arbeiders van 'die boer derij De Ganzenemmer, een afdee ling van de inrichting hef „Hooge- land", alwaar drankzuchtigen door larbeid hun kost verdienen. Nadat verschillende kroegen wa ren bezocht, werd de avond verder ten huize van B. doorgebracht. Het schijnt hier tot woorden te zijn ge komen, waarbij B. zijn ge-weer van •den muur niam. In den loop hiervan had' hij een houten laadstok zitten, waaraan een scherpe punt was ge sneden. B. stak hiermede n-aar een zijner gasten, waarbij de punt dezen boven het rechteroog in d'e hersenen drong, tevens een slagader doorsnij dende. De stoot kwam zoo hevig aan, diat de laadstok ruim een decimeter in het hoofd drong. D'e getroffene zekere H. D. uit Nieuw-Amsterdam kon nog op een stoel neerzinken doch bleef toen we zenloos voor zich staren. Zijn "kame raad was te voren reeds de woning uitgeiLoopen. De dader zelf vermoed de no,g niets van den ernst der vler- fWonding. E enige uren later toen men D. wil de wegbrengen naar de boierdlerij, gulpte er een stroom bloed' uit diens mond. Onmiddellijk liet men den dolcter halen, dooh dieze kon slechts den dood constatee.ren. B. is terstond in hechtenis geno men. Hij is iemand die veel misbruik maakt van sterken drank, en ongun stig bij de justitie staat aangeschre- AANGEHOUDEN. Door de. politie te Arnhem zijn aan gehouden zekere J. S. en W. B. deV., zijnde twee jongens, die verleden week Dinsdag bij den bakker V. O., aan de Rodenburgstraat aldaar de toonbanklade met pl.m. f7 k f8 had den gelicht. ARME KNAAP. Een 16-jarige schoorsteenveger is te Amsterdam uit het dakraam van een perceel in de Kinkerstraat gevallen. Hij is in het Wilhelmlna-gapthuis op genomen. Zijn toestand is levensge- va arlijic. VERMIST. Sedert Zondagavond wordt te Arn hem vermist de 77-jarige weduwe B. STAATSSPOORWEGEN. Bij de Staatsspoorwegen, is met in gang van 1 Augustus benoemd tot adjunctinspecteur 2e klasse de ads- pirant-adjunct-inspeoteur J. E. de Bruijne. NATIONALE LANDBOUW TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal een deel van het programma der Nationale Land bcuwtentoonstelling, in September te 's Gravenhage te houden, vervallen. Met Tiet oog op het heerschen van mond- en klauwzeer zal het namelijk ondoenlijk zijn de afdeeling Rundvee to doen "doorgaan. Wèl blijven de af- deelïngen zuivel, paarden, bijen, pluimvee, zaden, enz. OOK EEN SOLLICITATIE. De commissaris van politie te Gou da ontving een briefkaart met de volgende 'sollicitatie als politieagent „Het buiiliesie buroo Gout taa mijnheer, homessaares. Mijn heer fik toehg u hoort inte krant tot u al ag genten aanvraagt taar oh wil ik stolen steeren met een breefkaart, maar nn heb ik toor tu week Geen tijt om tie koomen s el vers maar of mij u heergeen tijtirg ken toen tat ik aanstaantu Sontag kan koomenver mei ten aan het buliesie bu roo voor -twaalfen, mijn alteres is aan DIEFSTALLEN. Naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage is overgebracht een 26- jarige magazijnknecht in een meubel magazijn, die verdacht wordt ten na- deele van zijn patroon o. m. zoo goed als een geheel ameublement te heb ben ontvreemd'. De man heeft reeds vroeger gevan genisstraf ondergaan. Door den bestolene zijn de ont j vreemde meubelen teruggekocht. INBRAKEN. Te 's-Gravenhage is ingebroken ;n het magazijn van den goudsmid en juwelier den heer Goudsmit, Passage hoek Buitenhof. Vermist worden arm banden, ringen, kettingen, broches en andere sieraden tot een bedrag, dat nog niet is vast te -stellen, doch in de duizenden loopt. Nu men in den loop van den dag door inventarisatie eenigermate kan nagaan den omvang van den diefstal, komt men meer en meer tot de over tuiging, dat degene, diie de inbraak heeft gepleegd, met groote kennis van zaken de voorwerpen, welke hij heeft ontvreemd, heeft uitgekozen. Niet al les wat voor de hand lag, is weggeno men, maar juist die sieraden, welke de meeste waarde hebben, als juwee- len colliers, ringen en broches met edelgesteenten en dergelijke kleinoo- diën. De brandkast, welke achter een gordijn achter een der toonbanken stond, is blijkbaar niet opgemerkt ge worden. Sporen van braak zijn al thans niet waar te nemen1. Wel was een ijzeren kfst opengebro ken, maar daarin bevonden zich slechts de magazijnboeiken. Gelukkig zijn deze boeken ongeschonden gela ten, waardoor 'tnu althans mogelijk zal zijn met juistheid te kunnen con- stateeren, welke sieraden zijn. ont vreemd. Toevallig zijn tot laat in den nacht in het aan het geplunderde magazijn grenzende café Riche een aantal werklieden bezig geweest voor het aanbrengen van een electrische licht installatie. Maar ook deze werklieden hebben niets van de inbraak gemerkt. Het vermoeden wint dan ook veld dat het gebeurde heeft plaats gegre pen na 3 uur. In jaren is hier ter stede geen in braak van zoo'n grooten omvang ge pleegd. HISTORISCHE VONDSTEN. Bij de restauratie van het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente te ITcedekenskefke zijn verschillende grafzerken gevonden, waaronder voor de geschiedenis belangrijke. Tot dusver meende men, dat de te Hoedekenskerke begraven liggende Willem dc Vrieze van Oostende was de laatste ridder van zijn geslacht. Nu is een zerk gevonden, aanwijzen- el 2 de plaats, waar de twee laatste De Vriezen van. Oostende begraven lig gen, die zonder mannelijke nakome lingen stierven en duis de laatste na komelingen van hun geslacht waren. Het waren Gilles van Oostende, ge storven 1 November 14-49 en zijn broe der Willem, overleden in 1501, zes tien dagen in Juni. Verder vond men een zerk, vermel dende het overlijden van een overste der Observanten te Hulst, in 1487 te Heedekenskerke gestorven. De Observanten waren de hervor mers in de Franciscaner orde en door deze vondst is de tijd van hun verblijf te Hulst vastgesteld. GOOISCHE DAG. Maandagavond vergaderde de ver- ecniging „Naarden's Belang" teNaar- den, om plannen te hespreken voor den zoogenaamdén Gooischen. Dag, ter gelegenheid van de tentoonstel ling voor Gooische oudheden aldaar. Als plannen werden genoemd: ring- rijderij in Goöisohe Meederdrachten, het kaatsspel, do kat knuppelen (met geïmproviseerde kat), vogelschieten en meer oude volksvermaken. Verder zouden aan de beide poorten v< or (lie één of twee feestdagen de oude wachten van poorters of schut ters worden geplaatst, een optocht gehouden, terwijl aan de inwoners zou worden gevraagd hunne wonin gen een ouderwetjsch aanzien te ge ven. Dit zou kunnen geschieden door het aanbrengen van luifels en het aanbrengen van uithangteekens met ouderwetsdie opschriften. Ook zou de oude Gooische Courant "uitgegeven worden, namelijk „De Rei zende Nieuwspost", alsmede poorter- brieven aaru vreemdelingen, enz. STRAFBAAR OF NIET? Naar aanleiding van het faillisse ment eener firma, die in verschillen de plaatsen van ons land depothou ders en idlepotboudsters heeft, schrijft d'. Amsterdarrische briefschrijver der „Nijmeegsche Ct." „Tal van personen en weduwen :n l bijzonder zijn verheugd als ze een fatsoenlijke betrekking kunnen krij gen, en die van depothoudster is dan wel een zeer gezochte. Behoudens haar verantwoordelijkheid tegenover rit. principalen blijven zij nog zoo'n beetje eigen baas. Bijna altijd moet dan een som ge stort worden, opdat de patroon, dio niet allen dag kan komen controlee- ren, voor verliezen gevrijwaard blijft en volgaarne worden de spaarpennin gen van de bank afgehaald en der firma ter hand gesteld. Dat geid wordt volgens het oor deel dier mensehen er niet aan gewaagd, er wordt niet mee gespecu leerd. Als ze de betrekking verlaten, krijgen ze het terug. Als de patroon het geld verbruikt had, zou dat g&- woon „diefstal", zijn, van „verduiste ring" weten eenvoudigen nog zoo weinig af. En werkelijk zijn er verschillends g'. vallen bekend van exploitanten, d'ie de borgstortingen hunner onderge schikten tn eigen zaait misbruikten, e i daardoor met de gevangenis ken nis maakten. Doch daartegenover staat, dat dit in vele gevallen als een civiele zaak be schouwd werd, zoodat het hoogst moeilijk is een grens tusschen het strafbare en niet strafbare te trek- ken. Dat het echter de hoogste tijd is, hen te beschermen, die 't zij dan ci viel-, 't zij strafrechterlijk door hun „patroon" van h-un duitjes worden be roofd, is zeker. DE OUDE HEM BRUG. De correspondent van de Telegraaf o Zaandam schrijft „Alsu 'n interessant wérk wil zien, kern dan Dinsdagmorgen vroeg aan df Hembrug", aldus luidde (een schrij ven, dat ik dezer dagen ontving. Ik zorgde natuurlijk present te zijn en was alzoo getuige van het wegne men van het zuidelijk vaste gedeelte der oude Hembrug, een ijzeren ge vaarte van 36 M. lang en 7. M. breed en wegende ongeveer 100.000 kilo. Daartoe waren aanwezig de groote bok van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij, in staat SO ton te lichten, benevens de bok der firma Goedkoop en de bok „Jumbo" der fir ma Van Hattem en Blankenvoort, in staat te zamen 75 ton te lichten. De kettingen werden bevestigd, de lieren in werking gesteld, en daar ging het gevaarte langzaam maarze ker om/hoog. Toen het voldoende ge licht was, werd met behulp vansleep- booten langzaam zijwaarts gevaren. Van te voren waren onder de brug gedreven een paar ijzeren zandbak ken, welke onderling bevestigd waren dïor kettingen en zware houten bal ken, welke laatste tevens dienst zou den doen als draagbalken voor de brug. Toen alles vrij van de land- hoofden was gekomen, werd het ge vaarte langzaam gestreken' op de bO' vengenoemde bakken en te ongeveer kwart voor 10 was liet werk afgeloo- pen. Het had circa 3 uur geduurd. De stleephoot „Breeveertien" nam daarop de bokken met hun vracht op sleeptouw naar IJmuiden, vanwaar zij bij kalm weder over zee naar Dor drecht zullen worden vervoerd. Ver moedelijk zal de brug in haar geheel verkocht \vorden, oin weder in een zelfde functie hersteld te worden. Er bestaat ook zeer veel kans, dat de oude draaibrug, welke in drie stuk ken is gedeponeerd op den zuidelij ken kanaaldijk, weder aaneengevoegd zal worden, om wederom als spoor wegbrug dienst te doen. Met behulp v-an dynamietontploffin- gen heeft men de middenpijlers der oude Hembrug thans reeds tot 3 Me ter onder water weggeruimd. Ook het noordelijk landhoofd en de noordelijke pijler verdwijnen lang zaam maar zeker. VERDRONKEN. Het te Overschie uit een sloot opge- vischte lijk is gebleken dat te zijn van den 65-jarigen v. d. S. uit SChevenin- gen, die bedelend het land doortrok, en nogal van sterken drank hield. Bij het fort St. Andries (Ro.ssum— Heerewaarden) is in de rivier De Waal opgevischt het lijk van den in dt vorige wéék vermisten S. de V„ uit Rossum. R. H. Y. SPANJAARD. Hier te landie is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van den heer R. H. Y. Spanjaard, oud- hoofdinspecteur der Staatsspoorwe gen op Java. HEREMA-STATE. De voorgenomen stichting van een sanatorium te Joure zal zoo schrijft men aan „Het 'N. v. d. D." voor- loopig wel tot de vrome vensclien blij ven behooren. De heer en mevrouw DriessenVegelin van Claerbergen hebben het hoofdbestuur bericht, dat zij hun aanbod tot afstand van het buiten Ilerema-State intrekken, in dien niet voor 1 Januari 1908 de be- nooda'gde som tot verbouw van ge noemd buiten enz. bijeen is. En van het vereischte bedrag ad /60.000 is nog nauwelijks f 17.000 ge vonden. Rechtszaken DOODSLAG. Een bootwerker van de Palmgrachfc te Amsterdam viel in den vroegen morgen van den 4en April zijn vrouw aan, die van haar moeders huis op de Passeerdergracht op weg was naar een werkhuis, en toen weiger de met hem, van wien ze gescheiden Leefde, te praten. Hij stak haar toen op de Leidsolie- gracht tot tweemaal toe in t onder lijf met een mes dat beide malen tot in de buikholte doordrong. Alleen spoedige overbrenging an de vrouw naar' het gasthuis en verzorging van hare wonden, ook aan de hand liep zij een snede op. voorkwamen dat de haar toegebrachte op zich zelf levens gevaarlijke kwetsuren ook inderdaad den dood tengevolge hadden. .Dinsdag stond de man voor zijn wandaad terecht. ■I-Iet Openbaar Ministerie, waarge nomen door mr. Boll, achtte uit de afgelegde getuigenverklaringen en de vaststaande feiten de ten laste geleg de poging tot doodslag subsidiair zware mishandeling wettig en over tuigend bewezen, zoo ook het opzet, dat bij liet plegen van dit misdrijf heeft bestaan. Tegen beklaagde werd een gevange nisstraf van zes jaar gevorderd. Gemengd Nieuws HOOGWATER AAN DE DUITSCH- RUSSISCHE GRENS. In het stroomgebied' der Wartlhe zijn ook al ernstige overstroomingen voorgekomen. De Prosna is buiten hlaar oevers getreden, heeft groote landerijen onder water gezet en die velden voor lang onbruikbaar ge maakt voor dén landbouw. Vele 'dor pen zijn overstroomd en tal van brug gen en huizen zijn vernield. ONGELUK IN EEN TUNNEL. In den in aanbouw zijnde Tauern- tunnel bij Gastein is de ventilatie- machine in 't ongereedé geraakt Honderd vijftig werklieden werdén bewusteloos, terwijl tevens het water, in den luchtkoker doordrong. Drie man zijn overleden, zeven gewond.- Toen hulp kwam lagen er tachtig werklieden verdoofd door de verstik- ikende gassen. De tunnel is reeds tot) 81/2 kil. gevorderd en moet nog 31/2 kil. langer worden. HET PROCES-HAU. Het geding tegen Hau t.e Karlsruhe, beschuldigd van den moord op zijne schoonmoeder mevrouw Molitor te Baden-Baden, vult kolommen van de Duitsehe kranten. Zaterdag is het ge tuigenverhoor zoo goecl aLs afgeloo- pen. Tegen het einde hoeft Hau eindelijk verklaard te willen zeggen, waarom hij. op de terugreis naar Amerika reeds in Engeland aangekomen, plot seling naar Duitschlnnd teruggekeerd is Hij voelde een hartstochtelijke liefdé voor zijne schoonzuster Olga, die hij nog ems wilde zien en spre ken. Om niet in het oog te loopen, had hij zich vermomd Hij erkent colt, dat hij mevrouw Molitor telefonisch naar het postkantoor heeft ontboden. Toen mevrouw Molitor en Olga op weg gin gen. heeft hij eenage passen ac-hter haar aan geloopen. Maar zijne ver momming met den valschen baard maakte hem zenuwachtig en hij is dadelijk daarna naar hel station ge gaan en vertrokken. Schieten heeft hij r.iet meer gehoord. Mijne gemoedsstemming, zegt Hau, was van dien aard, dat ik niet rustig denken kon. Voorzitter: Heeft u misschien in die gemoedsstemming het 'schot op uwe schoonmoeder gelost BeklaagdeNeen. Voorzitter Had u in het geheel niet zulk een aanval in den zin Beklaagde Niet. in het minst. Voorzitter Geen' aanval op uwe schoonmoeder of op uwe schoonzuster Olga? BeklaagdeNooit. VoorzitterWilde u misschien uwe schoonzuster Olga en daarna u zelf dc.oden? BeklaagdeVolstrekt niet. Na deze mededeelïngen van den be klaagde, legde zijn verdediger d'e vol gende verklaring af „Wat de beklaagde vandaag gezegd heeft, is mij tot op dit oogenhlik on bekend geweest,. Ik heb bij de instruc tie den beklaagde herhaaldelijk uitge- noodigd datgene, waarop hij hard nekkig het antwoord weigerde, te zeg gen. Hij heeft het mij echter nooiit ge zegd. Ik heb er zijn aandacht op ge vestigd. dat ik, als hij bleef zwijgen, door Marylle Markovitch. (Naar het Fransch). 12) Niet ver van Poti bereikten zij ein delijk de oevers der Zwarte Zee e<n de bliauWe golven van dien bervrijden- den oceaan voor zich uit ziende, wierpen zij ziöh allen aan hét strand op de knieën om Allah te danken. De geforceerde marsclien, de slapeloo- ze nachten en de ontberingen had den den ouden Hamarzat evénwel geheel uitgeput. Op den arm van Thamar geleund, schreed hij nog slechts met moeite voorwaarts. Zou hij. de beloofde stranden nog berei ken of zou zijn gebeente in dit voort aan vijandige land moeten achter blijven De schepen, die de landverhuizers naar den anderen oever moesten overbrengen, waren nog niet ter plaatse aanwezig. Derhalve kam peerde men in de omgeving van Poti', de droge plaatsen tusschen de rijst velden, welke deze feitelijk slechts uit een moei'as bestaande vlakte be dekken, voor dit doel opzoekend. Woldra verkreeg het Mmgrelische landschap, waar aan alle zijden tot hij den oever der zee de bivouac-vu- ren ontstoken werden, het voorkomen van een onmetelijk barbaarsch kamp uit den tijd der volksverhuizing. Ik gevoel, dat mijn einde nadert, Thamar, zolde de oude Hamarzat tot zijn dochter, toen zij onder hun tent hadden plaats genomen. Luister naar mijn laatste bede ik wensch, dat mijn gebeente i'n gewijde aarde, te midden onzer broeders van den Islam, zal rus ten. Ik zweer het u, vader, het zal geschieden volgenb uw vil. Wat er ook moge gebeuren, ik zal mijn plicht tot het einde toe vervullen. Nog dienzelfden dag kwamen de harken der Turksche smokkelaars de landverhuizers halen. Nadat hunne komst was aangekondigd, stormde de menigte naar het zeestrand in een onbeschrijflijk koortsachtig verlangen om te vertrekken. Vader, sprak Thamar, verzamel uw laatste krachten: indien wij den oever slechts bereiken, dan kunnen wij nog vóór den avond vertrekken-. Reeds hoopten de landverhuizers zich onder luidi getier in de schepen op, elkander verdringend en ten on derstboven. werpend. De zwahsten wer den onder den voet geloopen of in zee geworpen, waar zij in de golven omkwamen, zonder clat zich temridden dezer algemeene onverschilligheid een hand uitstrekte om hen te redden. Door geduchte slagen met een eind touw dwongen de smokkelaars diege nen, die, de kunst van zwemmen machtig zijnde, in zee waren gespron gen en zich aan de vertrekkende vaar tuigen hadden vastgeklemd, om loste laten. Gevaar loopende van onder het ge wicht, dezer faJlooZe lichamen te zul len omslaan, kozen de schepen het ruime sop, zonder zich te bekommeren cm het wanhopig geroep van hen, die achterbleven, Kinderen, van hun moe ders gescheiden, en op het strand achtergelaten, stieten hartverscheu rende kreten uit-vrouwen bleven han denwringend de schepen nastaren of trokken zich in wanhoop de haren uit het hoofd en eenige onder haar, door waanzin verbijsterd, sprongen in zee. waar zij den dood vonden. Laten wij ons haasten vader, sprak Thamar. Nog slechts enkele schreden en wij zijn aan de haven. Doch in plaats van te antwoorden zakte de grijsaard plotseling in elkaar en viel op den grond, Thamar ten halve met zicli medesleepend. Het jonge meisje hegreep wat er gebeurde. Zonder een traan te stor ten, zonder een kreet te uiten, eene homerische Antigone gelijk, nam zij met inspanning van alle krachten het lichaam baars vaders in haar armen en begaf zich zoo snel mogelijk naar den oever. Er waren nog twee schepen beschikbaar. Energiek baande zij zich een weg, doch de eigenaar van de hark wilde haar den doortocht be twisten. Deze man is dood, zeidé hij. Wij nemen geen. lij leen mede Dood antwoordde Thamar snel. Neen, hij is slechts bezwijmd. De zee lucht zal hem weder doen bijkomen. Met deze woorden reikte zij hem een collier van zechines over, hetwelk zij nog om den halis droeg, en hier door plotseling verteederd, hielp de man haar om het lijk aan boord te brengen. Zwaar en log door liet gewacht dezer tollooze, op elkaar gehoopte lichamen doorkliefden de schepen eenige minu ten later de golven der Zwarte Zee, naar Sinope koers zettend, en, voor het verstijfdo lichaam haars vaders overeind staande, met de armen naar den verdwijnenden oever uitgestrekt, liet Thamar haar tranen, den vrijen loop. Zij beweende Schamyl, in bal lingschap te midden der Firtsche me ren, haar bedde broeders, op het pla teau van den Göenig-Dagh aan de ra ven en gieren prijsgegeven, Aïssa, de eeuwige bewaakster van het verlaten acul, Hassan, haar beminde, wiens lot haar onbekend was, haar vader, die levenloos aan haar voeten lag uit gestrekt, en bovenal Kauikasië, het land der Tscherkessen en der vrijheid, hetwelk zich thans voor altijd onder het gehate juk der vreemde overheer- sching moest buigen. En evenals een rouwsluier over een marmeren beeld, breidde de kille, sombere avondnevel zich langzaam over haar door smart gebroken ge stalte uit. (Slot).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5