Weerbericlit Thermometerstand Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland NIHDEDiHEiljMGKN VAN HET KONüNKlL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uuj). Die Bildt, 25 Juli 1907. Hoogste barometerstand. 765.4 m.M. te Goruna (Spanje); laagste 755.2 m.M te Memel (N.-Oostgrens van Duitscfaland en Rusiland). Verwachting tot kien avond van E6 Juli. Wind: veranderlijk: Gesteldheid van de lucht: afwisse lende bewolking, waarschijnlijk re gen of onweersbuien. Temperatuur: iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 7601/2 m.M. Neiging tot achter uitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M te Haarlem. Donderdag 25 Juli. Hoogste gisteren. F. 01" Laagste heden nacht F. 64* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 17° GEMEENTEWERKLIEDEN In de Staatscourant van heden zijn Dpgenomen de koninklijk goedgekeur de statuten van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsohe Ge- meentewe rfktoeden Het doel dezer vereeniiging is: lo. de bevordering der stoffelijke, geestelijke en zedelijke belangen der laden en hunne gezinnen; 2. verheffing van het gemeente ambt, betvordering en uitbreiding van hot gemeentebedrijf; 9o. het organiseeren van allen dia in eenigen tak van gemeentedienst of gemeentebedrijf werkzaam zijn; 4o. mede te werken tot verheffing der arbeidersklasse in haar geheel; 5o. het steunen en helpen beharti gen van maatschappelijke en gemeen tebelangen, en al zulke zaken die het gemeentepersoneel in het bijzonder en Ida arbeidende klasse in het alge meen raken. Zij tracht dit doel te bereiken langs •wettigen weg .en wel door: lo. in één bond samen te werken met alle Nederlandsohe gemeente werklieden; 2. alle wettige pogingen aan te wen den die het pliohts- en varanfcwoorde- QijikÜieidsgevoel, zoötwel ten opzichte Van den dienst, en als burger en ge zinshoofd aan kunnen kweek en; 3o. het samenwerken met en het Steunen van vereenigingen of perso nen. die een overeenkomstig doel héb ben als de bond; 4o. het oprichten van verzekerin gen tot uitkeering bij ziekte en over lijden, spaarkassen en al zoodanige den; 5o. het houden van huishoudelijke, openbare en cursusvergaderingen, instellingen ten behoove van de le- zich doen vertegenwoordigen Ibij open bare agitatie; Go. het onderhouden van betrekkin gen met de superieuren en autoritei ten, hat beleggen van conferenties met dezen en voorts het mogelijke te doen om do goede verstandhouding tusschen organisatie en superieuren in stand te houden of te bevorderen; 7o. en voorts alle wettige middelen die binmen het raam van do wet en de statuten van den Bond van Ne derlandsohe gemeentewerklieden te haren dienste staan. Gerdessenfeest. Heden vieren de oudste leerlingen der scholen het zoogenaamde Gerdes senfeest, ditmaal bestaande uit een boottocht om de Haarlemmermeer, met het voornemen Aalsmeer ail's ui/t- Bpanningsplaats aan te doen. Daar het weer mooi is, hopenwe van harte, dat de kinderen braaf schik hebben. WALTHER—RICHTER 'In zake (Richter zijn de getuigen, familie Knottenbelt ,en Roosen, in het Huis van Bewaring 'alhier door den arechter-comJmissaris gehoord. Richter moet hij uitstek gezond zijn ©n voor zichtig in zijn antwoorden. De zaak of zaken tegen hem zullen ^waarschijnlijk in September behan deld worden. Examen hoofdacte. Niet de heer p. Schoft slaagde vtoor hiet examen hoofdacte te Amsterdam, maar de heer P. Schaft. iHJinderwe-t. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinder wet; doen te weten, dat bij Lunnne (beschikking 'van 23 Jruli j.J. aan J. v. Kimmenaede vergunning is verleend tot uitbreiding van eene kleerenwas- Bcherij in het perceel aan het Zulder- Buitenspaarne ino. 116, kad. Sjectae K. No. 781, door bijbouw en door het •vervangen van de stoommachine van 4 paardeknachten Idloor eene stoom machine van 10 paardekraohten. DIEFSTAL VAN EEN PORTE- MONNAiEE. Voor e enige weken moest Hendrika Schuurman van Velserend zich ver antwoorden op de beschuldiging van het Openbaar Ministerie, dat zij uit het kantoortje van de boot IJmuiden- Aimstexdaxo te Velsen een portemon- naie met ruim 30 gulden heeft weg genomen. Het weggenomen voorwerp behoorde 'aan den heer Heukert, die 't daar heeft laten vallen. De beklaagde beweerde de porte- monnaae buiten in het gras gevonden te hebben. Ook weigerde zij eerst het geld af te geven, omdat dit, volgens haar zeggen, aan haar man behoor de. Thans werd de heer Henkert nog als getuige gehoond, waarna het Openbaar Ministerie zijn requisitoir nam. en 6 weken gevangenisstraf vorderde. VERZET TEGEN DE POLITIE. De werkman Arie Sikkes liep op 21 Juni dronken op den Ziaanweg te Wor- anerveer. De politie wilde hem „ter ontnuchtering en voor zijn eiigen en anderer veiligheid" naar het arres tantenlokaal brengen, maar onder vond veel verzet. Later vernielde hij nog eenige voorwerpen in het arres tantenhok. Tegen den niet verschenen be klaagde werd twee maanden gevan genisstraf geëischt. EEN ONEERLIJKE KNECHT. Al heel jong kwam hij R. Ver meulen te Haarlemmermeer geboren in dienst bij de Grenadiers en Ja gers. Daar parte hij minder goed op en werd wegens verduistering tot 6 maanden plaatsing in de tuchtschool veroordeeld. Erg verbeterend heeft kiie straf niet gewerkt, want nauw was hij in dienst teruggekeerd, of hij deserteerde. Eenige maanden genoot hij van de vrijheid. Hij verhuurde zich als knecht bij den varkenslager M. E. Hölsken oip den Kruisweg al hier. Op 18 Juni zond deze hem uit om boodschappen te doen, maar zag hem niet meer terug. Later bleek, dat hij verschillende quifianties geïnd en dat geld niet ver antwoord had. De bedragen waren: 16.59, J 9.74, f 3, f 1.87, 1.25, 1.18, f 1.07, benevens 3 wisselgeld. Vian dit geld speelide hij twee da gen mooi weer in Amsterdam. Toen werd hij als deserteur aangehouden en naar Den Haag getransporteerd. Heden stond hij hier terecht voor de verduisteringen bij den slager Hölsken. Hij bekende al het hem ten laste gelegde. Als getuigen werden de verschillen de mevrouwen en dienstboden ge hoord, die het geld aan den beklaag de ter hand gesteld hebben. Het Openbaar Ministerie sischte een gevangenis van 1 jaar. EEN BEDELAAR. De 59-jarige J. Schravemaker te Be verwijk vroeg aan ©enige voorbijgan gers om „een kleinigheidje voor een oud man." Hij kreeg 5 centen. De veldwachter Strooker zag deze bedelarij en maakte proces-verbaal 'op. Het O. M. eischte tegen den man een week hechtenis. VERNIELING. De Velsenaar W. H. Bouman sloeg in dronkenschap eenige ruiten stuk van de woning van Schelvis aan den IJ muiderstraatweg. De eisch. luidt: één maand. MISHANDELING. De werkman Abr. de Graaf zat op 10 Juni op de stoep van zijn woning in de Molenstraat, L. Verwoerdt kwam daar voorbij en gaf de G. zon der eenige reden stompen en schop pen. Het O. M. eischte 3 weken. DIERENMISHANDELING. De 21-jarige veehandelaar KI. Booy uit Purmeriand had op 16 Juli de aardigheid een wat koppig paard met een rotting op ergerlijke wijze te slaan. De veldwachter Asjes maakte pro ces-verbaal op. De wreede veehouder hoorde 10 da gen gevangenisstraf tegen zich ei- schen. VERZET EN BELEEDIGING. De 27-jarige visscher W. Keur te -Zandvoort, maakte op 9 Juni zich schuldig aan verzet tegen de politie, die hem voor dronkenschap arres teerde, ©n beleedigde de dienaren der wet bovendien nog. Eisch: 6 weken. De Zandvoorder W. y. d. Mije ver zette zich op 7 Juni om dezelfde re den tegen de politi©. Tegen hem vorderde het O. M. 5 dagen. (De smid B. W. v. d. Dussen te Haarlem verzette zich in den nacht van 4 op 5 Juni in de Barteljorisstraat tegen (de arrestatie van een kame raad. 'Hij sprong een der agenten op den rug en gaf hem een stomp tegen het hoofd. Het O. M. eischte 1 week. Uitspraken Dinsdag a.s. UITSPRAKEN: G. van Val en, schipper t© Schoten, diefstal, een jaar gevangenisstraf. Joh. de Wieers, los werkman te Haarlem. Idiefstal, 6 maanden gevan-' genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. M. Root. los werkman te Zaandam, lopzettelijke brandstichting, 3 maan den gevangenisstraf. J. H. Evers, boerenknecht te Am- Sterdam, ontuchtige handelingen ple gen met iemand beneden 16 jaar en feitelijke aanranding der eerbaarheid 4 maanlden gevangenisstraf, met af- Itrek der preventive hechtenis. G. de Kuster. koopman in lompen .te Haarlem, diefstal, 8 maanden ge vangenisstraf. J. D. Apetz, caoutciioucbewerker en ff. A. Jung, bouwkundig opzichter, beiden te Haarlem, wederspiannigheid •en mish. ambtenaar, de le f 10 boete of 5 djagien hechtenis, de 2e vrijge- spitoken. C. de Graaf, arbeider te Beverwijk, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. H. J. M van Loon, werkster te Zandvoort, oplichting, een week ge- 1 vangenisstraf G. H. Dunnewold, artts te Wormier, beileediging en mish. .ambtenaar, f 25 boete of 10 diagen hechtenis. Examens der Nederl. Toonkun st enaarsvereenig ing. "s-Grajvenhage, 24 Juii. Van de 5 candidiaten zijn heden geslaagd voor koorgezang do dames W. F. van Buf fel, en M. J. da Kloff, beiden uit ■Utrecht. BLIJVEND GEDEELTE LICHTING 11907. Door Z.Exc. den Minister van Oor log is bepaald, dat het blijvend ge deelte der lichting 1907, voor wat be treft het garnizoen Haarlem, aai sa mengesteld zijn hls volgt: le ploeg 80 (man, blijft onder de wa penen van 30 November 1907 tot en met 27 Maart 1908. 2e ploeg 70 mian, blijft onder do wapenen van 27 Maart 1908 tot 25 Juli 1908 d. a. v. Van beide ploegen "worden 16 man aangewezen voor versterking van het garnizoen Amsterdam. Bovendien is ©en derde ploeg pl.m. 150 man sterk, aangewezen, waarvan de manschappen op 30 November a.s. met tijdelijk 'verlof in plaats van met groot verlof gezonden worden. Deze ploieg is bestemd om in geval van oorlogsgevaar, oproer, -enz. het onder de wapenen zijnde blijvende gedeelte te verstekken. FOTOGRAFIE IN DE NATUURLIJKE KLEUREN. Heden wiareö wij in de gelegenheid bij den heer P. Clausing, Jr., foto graaf alhier, eene opneming te zien in dei natuurt ijk e kleuren, volgens het systeem-Lumière, van de rozen- inzending van den heer Baron van Pallandt op de gisteren en Dinsdag gehouden tentoonstelling. Deze foto, op een 18 bij 24 formaat, geeft een volkomen juist beeld van hiet opgenomiene en bewijst, dat met het Lumière-systeem het vraaglstuk der kleuren-Jotografie, althans wat de projectie op glas betreft, opgelost is. ZooaJs we medegedeeld hebben is 'afdrukken op papier niet mogelijk en geeft elke opneming slechts een dia-positief. De foto voor dan heer Van Fal- landt is de eerste die in ons land o.p bestelling wordt afgeleverd. Zij is prachtig scherp, elke roos is in haar onderdeelen en kleurnuances goed te onderscheiden en 't geheel is dus voor Baron van Pallariht ©en prachtige herinnering aan de terecht bekroon de inzending. G e v. V o o r w. Een dameshorloge met ketting, een kmdercape, een zweep, ©en onder stuk van een rijitudgl'antaarn, een boe zelaar, een papiertje met geld. INGEZONDEN MBDEDEELINGEN 30 Cents per regel. Wij maken de geachte le zers attent op die in ons num mer van heden voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank (Naaml. Venn. Ka pitaal f 500.000), waarin de so lide, in prijs aanhoudend voor uitgaande Turksche 400 Frs. Spoorweg-Loten, worden aan geboden. Zooals in de advertentie ver meld staat, is dit ©en zéér voor- dieelige geldbelegging, want be halve de groot© zekerheid, bie den deze Loten die men te allen tijde tegen contanten kan inwisselen groote kansen, prijzen van Frs. 600.000; 300.000; 60.000 25.000 enz. te winnen. Trekkingen hebben elke 2 maanden plaats en in dl© eierst- volgende trekking van 1 Augus tus a. s. is de Hoofdprijs Frs. 600.000 en 949 Prijzen van Frs. 400 tot Frs. 60.000. RLOEMENiDiAiAL. Een treurig leven. Door de politie te Aerdeuibout is proces-verbaal opgemaakt tegen ie mand uit Beverwijk, wegens overtre ding van het Mloter- ©n Rijwiel Re glement en tegen den landlooper J. F., wegens openbare dronkenschap. Laatstbedoelde persoon is ©en zoon van nette ouders te Haarlem, die door en door het timimervak verstond, en thans door het overmatig gebruik van sterken .drank op 44-jarigen leef tijd geheel aan lager wal is geraakt, zelfs zoo dat hij al drie jaar is ver pleegd geworden in de Rijkswerkin richting Veenhuizen. ■Walgelijk. Woensdiagmiddag kon men het treu rige feit zden, dat een meisje, dat met Ibaar zoogeniaaimden vrijer uit was, in zoo'n kennelijken slaat van dron kenschap verkeerde, dat zij aan den weg in slaap viel en tm©t geen mo gelijkheid wakker was te. krijgen, ter- twijl haar minnaar er stilletjes van door ging. Door de jachtopzieners Blij endaal en De Jong (is proces-verbaal opge maakt tegen J. de K. uit Haarlem, we gens overtreding van art. 461 Wet boek van Strafrecht. Dit is reeds de 3d© maal in één week. De Burgemeester Jhr. A. Bas Backer heeft tijdelijk, tot de huize Elswouits- hoek in orde is, zijn intrek genomen in het Hotel Van ouds Het Raadhuis. SCHOTEN. Woensdagmiddag werd de 9-jarige Adriorms Heijboor door een vierwie- ligen wagen in die Cronjéstraat zóó ernstig aangereden, dat zijn opname fn het Gasthuis direct werd gelast. Naar wij vernemen \Vas de knaap doofstom, zoodat hij den wagen niet heeft hooren aankomen, terwijl de koetsier niet moer in staat schleen te zijn hef, paard tot stilstand te brengen. De knaap kreeg twee wie len over zijn hoofd, waardoor de hersenpan werd gespleten. Zijn toestand whs des avonds zeer zorgelijk. BEVERWIJK. In de Woensdagmorgen gehouden Raadszitting werd als lid beëedigd de heer I. Velthuyzen van Zanten. Ingekomen was een mededeeling van den heer P. P. Langendijk, waar in deze bedankt, als brandmeester en voorts bericht van eervol ontslag als gemeente-veldwachter vian II. A. En kel. Het eveneens ingekomen jaarver slag van de plaatselijke schoolcom missie zal, niet zooals gewoonlijk al leen voor de Raadsleden, doch voor alle ingezetenen ter inzage worden ge legd. Op het verzoek van de Nederland- fcche Vereeniiging voor Gemeentebe langen om een jaarlijksch subsidie werd besloten van 1907 af f 10 per jaar te verleenen. Een verzoek van den heer W. Kooy man, om wijziging der havengelden, en om te bewerken, dat de spoorbrug meer geopend zal zijn, werd van de hand gewezen, met de mededeeling; dat de (havengelden zullen herzien worden zoodra het vaarwater is ver beterd, dat de spoorbrug zoo min mo gelijk dicht its en voorts, dat een los plaats zal gemaakt worden aan de an dere zijde der spoorlijn. Eveneens werd een verzoek van den heer v. d. Kolk e. a., om een drink- fontein op de markt, van de hand ge wezen. De rekening der gemeente over 1908 w©rd ingediend sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 118.234.73, respectiev. f 116.545.89, beneven's die van het bur gerlijk armbestuur en de schutterij. Den heeren Meyer en Slaap, dieniet herkozen waren bij de periodieke aftreding van Raadsleden, werd dooi den Voorzitter dank gebracht voor de aan de gemeente gedurende 23, resp. 7 jaren bewezen diensten. Bij de rondvraag informeerde de heer Breukelaar naar de hangende verbetering van- Pijp en haven en ver zekerde de Voorzitter, dat zooveel mo gelijk spoed daarmede zou gemaakt worden. De heer v. d. Werf klaagde over te veel straatmuziek, ae heer Zwager over te weinig zorg voor het Ischoon- houden van de Breestraat. VELSEN. De jaarlijks terugkeerende nationa le velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 31 dezer op het landgoed Rooswijk, voor dit doel welwillend afgestaan door den heer jhr. mr. M. G P. del Court van Krimpen. Deze velddag zal tevens het natio naal welkom zijn van de nieuwe lei ders van het Leger dös Heils in Ne derland, kommandant en mevrouw Ridsdel, terwijl ook kolonel en me vrouw Higgins aanwezig zullen zijn, als vertegenwoordigers van het inter nationaal hoofdkwartier te Londen. Een 100-tal muzikanten en een koor van 250 personen werken mede. WIJK AAN ZEE. Eene ernstige waarschuwing aan al le wielrijders, welke het strand bezoe ken, en het rijwiel daar somfe een oogenblik onbeheerd laten staan, ach ten we niet overbodig. Zondag 3.1. werden ten tweeden ma- 1°. van een gedurende enkel e oogen- blikken verlaten fiets niet alleen beide veutils losgedraaid, doch werden deze dc.or eenige „inboorlingen" der bad plaats tevens weggeworpen. De ge volgen van dergelijke laffe handelin gen zijn elk wielrijder duidelijk. De politie getuigt ook niet van bij zondere activiteit. Een gezelschap, waarvan een meisj© zich een oogen blik op den rand van eene boot had nedergezet, werd daarover niet alleen bemoeilijkt, maar men wilde de hee ren zelfs met een Toeispaan te lijf. De aanwezige politie stond rustig toe te zien hoe de heer D. S. uit Bever wijk tusschenbeide kwam en de vreemdelingen tegen dit optreden be schermde. En dat in het drukst van het bad seizoen Kennemerland' ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Fam. Hofmeier, Trier, Pension Paula, 2 pers. F. Giekema, Den Haag, Hotel d'Orange, 2 pers. F. Barth, Barmen, Pension Hoog veld. J. E. Winkler, Amsterdam, id., 6 p. Dr. Frankel, Berlijn, idem. A. Grunberg, idem, idem. Mevr. Bullrich, Darmstadt, Grand Hotel, 2 pers. Wed. Janssen, Amsterdam, idem. B. W. Bleydenstein, Hilversum, id., 5 pers. Dr. Gobi us du S art, WoudriohJefm', Pension Beau Rivage, 5 pers. Mevr. Weiser, Weenem, idem, 4 p. Fam. Teixeira de Matthos, Voge lenzang, Boulevard de Fa/vauge, 11 p. Hinken Jr., Amsterdam, Zantiv.- laan no. 8, 4 pers. Fam. Takes, idem, Zari&v.-laan 10, 6 pers. Mevr. S. Lob, Amsterdam, Kostver- lorenstr. no. 10', 4 pers. J. J. van Nieuw Casteel, Utrecht, Duinweg no. 3, 6 pers. F. J. J. van Eij-k, idem, idem. A. van Vliet, Uithoorn, idem. A. Wiersema, WilderVank, idem. B. H- Oosten, Amsterdam, idem. G. Wijnbeek, Amsterdam. G. J. van Vliet, Uithoorn, idem. .H. A. van Vliet, idem, idem. H. Wijnbeek, Amsterdam, idem. F. Schiff, Berlijn, idem. J. Conrad, Amsterdam, Villa Mag- dialena, 2 pers. H. Iseniberg, Hochst, idem 3 pers. BaLser, idiem, idem, 3 pers. Jac. Vermeer, Wormerveer, Groote Krocht no. 27, I. Lob, Amsterdam, Kostverloren- straat, 5 pers. f Dames Harfogh, idetm, De Ruyter- straat, 7 pers. J. Helider, Oviervéen, Kerkstraat. E. Reichenberg, Danzig, Villa Nelly M. Bosch, Wezel, idiem. Mej. Zwart, Purmerend, Haltesfr no. 27, 2 pers. Fam. Regnold, Amsterdam, Haar lemmerstraat no. 27, 10 pers. Fam. Deen, idem, Boulevard Bar- naart, 3 pers. Mevr. Snijders, N'ew-Yorik, Spoor straat no. 34, 4 pers. Op werkdagen tussdhlen 10 en 12 uur voorin, zijn aan het politiebu reau alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende op dien open baren weg gevonden voorwerpen een rozenkrans (parelmoer), eenige sleutels en een rood koralen arm bandje. DE KONINGIN TE ENSCHEDEl De Koningin stelde aan den Bur gemeester duizend 'gulden ter hand voor -het ziekenfonds Enschedé en Lonmeker. Bij het bezoek aan die fabriek dei- firma Van Heek kregen de zilveren eere-medaille van de Oranje-Nassau- orde H. J. Zeggelt, baas in de ver verij en J. Oudegroeninger, opzichter der timmerafdleeling. Bij Haar vertrek betuigde de Ko ningin aan den Burgelmeesteir Haren hartelijken dank ivoor die ontvangst te Enschedé. DE HAAGSCHE LANDBOUW TENTOONSTELLING. In Zuid-Holland heerscht dermate het mond- en klauwzeer, dat het gera den zal zijn het vee uit andere pro vinciën niet in September naar Den Haag te brengen, ten einde de besmet ting niet over het geheele land te verspreiden.-Er waren ruim 500 béste dieren uit alle deelen des lands inge schreven, die nu thuis zullen moeten blijven, tenzij er spoedig wijziging op trede, die evenwel niet te verwach ten is. Verschillende Zuid-Hollandsche boe ren hebben verzuimd aangifte te doien van de aanwezigheid der ziekte, zcodaf. de ziekte zich zeer snel heeft verbreid, en voor half September wel niet tot staan zal zijn gebracht. Dit is te meer te betreuren, omdat da vele buitenlanders, die zullen ko men, nu ons mooie vee niet zullen zien. Er komt nog bij, dat wij tegenover het buitenland altijd beweerd hebben, dat ier hoegenaamd geen ziekte bij ons voorkomt en als zij onverhoopt toch uitbreekt, dat wij haar dan da delijk den kop indrukken. En nu moet het gebeuren, dat juist op het oogenblik, dat de buitenlanders hier komen, wij tot over de ooren 'n het mond- en klauwzeer zitten. Dat hebben wij te danken aan de nalatige Zuid-Hollandsche veehou derls, die niet intijds aangifte deden. Natuurlijk gaat de tentoonstelling zelve wed door alleen onte mooie vee, de trots van ons land, zal er vermoe delijk niet "zijn. STATENVERKIEZING DRENTHE. Te Assen zijn officieel candid aait ge steld voor de Provinciale Staiten van Drenthe de (heeren E. Schrage, libe raal, te Assen, H. A. Aalfs, vrijzinntg- dem., te Vries, dr. J. Wessels, anti-rev. te Zufdlaren, G. Oldienziel, soc.-dem., te Assen, H. Kuiper Gz., liberaal, te Norg, en mr. J. G. Weistra van Hals- ke, liberaal, te Assen. DE AUTO-BUSSEN TE AMSTERDAM. Woensdag deed dé eerste der vïer door de gemeente bestelde omnibus automobielen, bestemd tot het vervoer van publiek in verschillende stads wijken, een proeftocht door de stad de wagen zag er keurig uit, en was op de zijden versierd met het stadswa pen. VAALSCHE TOESTANDEN. Door de gemeentepolitie te Vaals is proces-verbaal opgemaakt tegen den restaurateur J. H., wegens koppelarij w'aarbij een knaap van dertien jaar in 't spel was. Gemeld© knaap had zijn ouders een groot bedrag geld ontfutseld, om het zelve in die restauratie H. met die idlienstbodien aldaar te verin-assen. De restaurateur II. had eerst, sedert Mei verlof en reeds vroeger drie processen-verbaal opgeloopen. Het verlof is natuurlijk dladelijk ingetrok ken. Voorw-aar een treurig feit, dat be wijst, dat in ons stadje een bestuur nood-ig is, dat doortastende maatre gelen weet te treffen. Dat is ons stadje Vaals alles te koop en is, evenals in andere stadjes van gelijken rang, wie eal het kun nen betwijfelen, doch dat men er geen Nederlandsohe zegels krijgen kan, is haast ongelooflijk. En. dat men zich even over de Duitsche grens moet begeven, bij dén Duitsch en res taurateur, om dit Nederlandsch pa pier machtig te worden, zal meni- gen Nederlander vreemd doen opkij ken en een raar denkbeeld geven vai vqeemde toestandën in den uiterst ej liioek van Limburg. (Limb. K.) SMOKKELAARS. Dinsdag zijn nabij Bergen op Zooi door commiezen aangehaald twe zakken met circa 100 kilo suiker, di men uit België fraudsuleus trachtte M te voeren. De vervoerder nam d vlucht, (terwijl de kar met bespanndn in handen der rijksambtenarei bleef. DE VRIJE BRIEFKAART. De nieuwe voorschriften aangaan de de briefkaarten die met 1 Angus tus in werking treden, geven een zeei te waardeeren verbetering en voora verruiming aan de op dót gebied to dusverre geldende bepalingen. Men maakt zich niet aan overdrij ving schuldig wanneer men zegt, da d© briefkaart het dwangpak heeft ai gewTorpen en zich voortaan vrij en frank zal kunnen bewegen. Vooreerst toch behoeft zij voortaan niet eens meer hef opschrift „(Brief kaart' te dragen. Een gewone cor respondentek aart, mits binnen d« voorgeschreven afmetingen vallend is van nu af even goed een briefkaart als een die door het Rijk wordt uit gegeven. Want de kleur doet er ook niets meer toe. De betrekkelijke vrij heild idiie in dit opzicht reeds heersch f©, is nu ten aanzien van de kleui ongelimiteerd. Verder is de beschrijfbare ruimte uitgebreid, doordat men behalve de rugzijde niet de linkerhelft, maar voortaan het linkergedeelte van de voorzijde daarvoor mag gebruiken. Bhotoigraiphdeën, prentjes, plakze- gels, postzegels, merken en soortge lijke kleine papieren mogen nu op de briefkaart worden geplakt, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde (van de vooraij.de alleen de linker helft, hetgeen in de praktijk wel ge lijk zal staan met het linkergedeelte). De eisch dat ze. behoorlijk vastge hecht moeten zijn en daarmede over hun geheele oppervlakte als het ware één geheel dienen te vormen, is alles zins billijk. Kortom aan het begrip briefkaart zal na 1 Augustus, dank zij de nieu we voorschriften, kunnen voldoen ie der bllaadje blanco karton, dat bin- hen de vastgesteldeafmetingen valt (14 maal 9 c.-M. hoogstens en 10 maal 7 c.M. minstens). Wij voorspellen hiervan een groote uitbreiding van de correspondentie met briefkaarten, zoo dra de zeer vrij zinnige strekking der nieulwe bepa lingen genoegzaam tot het publiek zal zijn doorgedrongen. (Vod.) BRANDEN. Door eene onbekende oorzaak ge raakte de landibouwerawoning van L B. te Eist, gem. Rhenen, in brand, j Hoewel de brandweer spoedig aanwe zig was, brandde het perceel geheel af en kon niéts wórden gered. Verze kering dekt d(e schade. DE PERS TE GAST BIJ DE N. A. S. M. Aan het officieele feest ter eere van de Vredesconferentie, dat hledèn plaats heeft, ging gisteren een offi cieus vooraf, die ontvangst van de internafóonule vrede spers door d© Ned.-Aimerik. Stoomvaart- Maatschap. Grootscheeps, in dubbekn zin, is dit persfeest aangelegd. Want niet slechts was er om zes uur op de prachtige groote stoomboot d'e „Nieuw-Amsterdam" een groote maal tijd met zeer vele gasten, maar daar vóór werd er nog een feestelijke tocht door de havens gemaakt. Per extra-trein zijn de gasten' der N. A. S. M. te Rotterdam aangeko men. Daar vonden zij booten gereed liggen „pour faire le tour des ports- de Rotterdam." VERDRONKEN. Het te Waardingen thutsbehoorende loggerschip VL 31, schipper .T. Groe- newegen, kwam binnen met verlies van een der opvarenden, genaamd K. B., die bij 'het uitzetten der stagfok was overboord geslagen en verdron ken. De ongelukkige, oud 34 jaar, laat eene weduwe met nog 6 jeugdige kin deren achter. De 23-jarige dienstbode van de fa milie d. B., in Ben Bosch, is ver dronken uit de Dieze opgehaald. ONGELUKKEN. De molenaar Van S. te Gouda, ,-s. terwijl hij bezig was een steen te scherpen, van den eersten zolder ge vallen en terecht gekomen op eenstee- nen vloer. Zijn toestand is bedenke lijk. Doctoren constateerden ernlstdge verwondingen. NEDERLANDSOHE TENTZENDING. Woepsdagmiddiag had de officieel© opening plaats van de godsdienstoefe ningen in de tent tegenover het sta tion Naard en Bussum. Vele genoodig- den vulden de prachtige, zeer geriefe lijk ingerichte tent, waarin ruimte is vcot 1800 personen. DB. E. B. Couvée, Ned. Herv. predi kant, sprak de openingsrede uit, waar in hij doel en streven van de Nederl. Tentzending uiteenzette. EEN OPLICHTSTER. Te Utrecht is een chique gekleed meisje aangehouden, 19 jaar oud, dat heriiaaldelijk zich aan oplichting van rijwielen heeft schuldig gemaakt. Zij huurde rijwielen en liet die door een handlanger verkoopen. VREDESBEWEGING. In den „Cercle International" op de Princessegracht te 's-Gravenhage sprak gisteravond het Kamerlid de heer Van Asch van Wijck, over het voortgaan naar den vrede. Van de democratie alleen verwacht de heer Van Asch van Wijck de einde-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2