NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7387 verschijnt dagelijks, behalve op zon- en eeestaagen. iai&iit/AO zi juni 1 ïrj I HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: ÏSsï. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemeru «eet Haarlem '-20 Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen'in dén'omtrek waar een Agent gevestigd is (k°m der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) '-30 V/yAdvertenti6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing. Franco per post door Nederland- 1 *55IV/li n0 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Afzonderlijke nummers0.02H -y f' Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. geïllustreerd Zondagsblad, voor franco *per post 1 0.45 intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 öitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 588 De Wedloop in de Ardennen In een gedeelte van de oplaag van oois vorige nummer hebben wij nog kunnen mededeelen, /dat de heer F. Koolhoven van Bloemendaal tweede is aangekomen in den automobiel-wed strijd, die de Circuit des Ar dennes wordt genoemd. Eerst 'aan komend© was de EmigelscQimiam. Moot Briabamzon. derde Sir Lee Guiimess. En olie drie bereden een Miner.va-wagen •Nu zie i/k menigeen al .glimlachten Of een beetje baloor ig ihet hoofd schudden. „Och, die automobielraces, iwat heb je er taan? Niets dan laat sn gevaar voor 't publiek, 't Zou beter wezen, als de automobilisten leerden wat langzamer te rijden!" Laten we elkaar goed begrijpen. Als fik een uitnoodiiging kreeg, om zoo'n wedstrijd snee te mialken, dan zou ik Keggen: „wel verplicht., neem als het je hetzelfde is liever iemand mee, die mij niet uit kan staan." En als we in de beschaafde wereld om de veertien dagen een snelheidswedstrijd hadden, dlan zou het veiliger worden om maar liever naar de onbeschaafde te verhui zen. Dat staat vast. Miaar 'even zeker is het, dat Frits Koolhoven, pas een en twintig jaar oud, de eerste Neder lander dóe in een groeten automobael- wedstrijd uitkomt, een sterlk stuikje heeft uitgehaald door me't een ver schil van 22 seconden met den prijs- winner, als tweede aan te komen in een race, waaraan de meest geoe fende mededingers Hlenriot, Mé- ry, 'Jenatzy, die riooide dui vel bijgenaamd, deelnamen. Daarvoor is (durf noodig, een hand van ijzer en zenuwen van staal. En dan zeg lik, onverschillig of ik dweep met nutomlo b iel ra c es of niet: 'Bravo, knap gedaan, Hollandsche jongen!" iZe waren .al veertien dagen aan heit oefenen iop het terrein in de Arden nen, in de buurt van Spa en Houffa- Üze. Het Circuit des Ardennes is een wedstrijd over 600 kilometer, maar waarbij herhaaldelijk dezelfde iweg gereden wordt. De afstand is niet grooter dan 85 kilometer. Het kwam er dus op aan, den weg grondig te leer en kennen, elk hoekje, elk bochtje als 't ware in het geheugen op te ne men. En zoo werd er dan geoefend van 's morgens, laat ik liever zeggen 's nachts, van 3 tot 6 uur, dus vóórdat de maatschappij' hegon te draaien. Dan waren er nog geen belemmerin gen op den weg, geen rijtuigen, geen wagens, geen mensdhen en maar zeld- izaam dieTen, dan werd er gereden met een gangetje van... Neen, laat dik niemand zoo onver hoeds aan 't schrikken brengen. Hat komt aanstonds. De groote moeilijk heid ligt, zooals ook wij leeken begrij pen, in het nemen van de bochten. Hoe sneller de renner die neemt, des 4e grooter is zijn kans op de over winning. De vraag is dus, wat hij met zijn machine op het alleruiterst doen kan, zonder gevaar te loopen tegen de rotsen verpletterd te wor den. Ecu nu schreef Koolhoven naar huis: „de bochten, die dik met ee(n snelheid van 40 K.M. niet kon nemen, kom ik nu met 80 K.M. door." Tacht/ig kilometer! De vaart van een expres trein! En op de rechte einden werd als hoogste snelheid HONDERD ZES EN VIJFTIG KILOMETER per uur be reikt. Wel is waar werd die natuurlijk geen uur volgehouden. Mlaar wie deze cijfers leest en overdenkt, krijgt toch een indruk van de kalmte en het zelf vertrouwen, die (de jonge Nederlan der heeft moeten bezitten om dat fcucces .te beTeiken. Aan komische oogenhlikken ontbrak het biji deze vooroefeningen niet. De grootste vijandin van alles wat snel over don weg gaat is de kip. Met haar hekrompen verstand .neemt zij wan neer er iets op den weg nadert veel al juist een ©ogenblik te laat (het besluit om over te steken en sterft zoo een ontijdigen dood. De wielrijders kennen dat, de automo bilisten nog des te beter. Geen won der, dat in de tien dorpen die de ra cers doorgingen, menige kip kwam te sneven. Gebeurde dat 's-morgens tus- sc'hen drie en zes uur, dan behoefde de dader zich daarover niet te bekom meren. 't Was de officiëele oefentijd, de boer moest zijn pluimvee dan maar binnenhouden. Maar wanneer de cou reurs, na van 6 tot 10 uur geslapen te hebben, daarna met een wel ds waar kalmer vaartje opnieuw dien toer gin gen maken, dan gold een tarief. Voor elke vermoorde kip betaalde de au tomobilist twee gulden wanneer hij zijn jachtbuit, meenam, één gulden wanneer hij' die aan den eigenaar liet. En om te voorkomen, dat hetzelf de heest hem twee- of meermalen als zijn slachtoffer booi worden vertoond, éischfe ihiji bij wijze van quitantde een van depooien van de overledene. .Zoo zou menige deelnemer een heele t.rophee van kippepooten kunnen ar- rangeeren. Maar ook grooter wild liep gevaar. Op zekeren dag reed de tjonge Koolhoven een hert aan, bracht het veilig langs de douane, aan wie hij een boutje beloofde, naar zijn ho tel en kreeg, .in ruil daarvoor, acht dagen vrij* logies. Ben anderen keer reed een Diuitsche mededinger een koe o'verhoop, wat het beest het leven en den coureur een belangrijk ma chinedefect kostte. De vergoeding aan den eigenaar was 300 francs en hij was gelukkig, dat hij het vleesch weer voor 90 francs aan den eigenaar kon ter ug verk o open De bijlage die heden aan onze cou rant is toegevoegd, stelt den jongen Koolhoven voor, gezeten op zijn 100 paardelkrachis-raeewagen Het hard rijden zat er al jong in. Toen hij fiets reed, ging hij- wedstrij den aan met de stoomtram Haarlem- lAilikmaar ,en Wist die te kloppen. Later, toen hij volontair werd aan de Miner- va-fabriek, dezelfde voor wie hij nu gereden heeft-, (kwam hij voor haar uit op de motorfiets en wist in 20 van de 21 races, die hij meemaakte, ais eerste aan te komen. Onder de over winningsteekenen, die hij toen heeft meegevoerd, behooTt ook een stuk zil verwerk, de Goupe Levillaim, die hij tweemaal ladhtereen wist te winnen, Peeters, die den eersten keer won, leg de de 150 K.M. in 2 uur 56 minuten af, Koolhoven bracht dat record later op 2 uur en 38 minuten en eindelijk op 2 uur .en 16 minuten. Het ligt niet op mijn weg om recla me te maken voor de Miner va-fabriek maar gezegd mag worden, dat zij met dezen wedstrijd een schitterend suc ces behaalde. Haar vier wagens kwa men als No. 1, 2, 3 en 5 aan en dat to het eerste j-aair, waarin zij race-wa gens bouwde! Bgenaardig is het, dat geen van haar coureurs beroeps-ren ners zijn: de prijswinner Brabanzon is hoofdagent v,an de fabriek in En geland, Koolhoven is hetzelfde voor Nederland, Sir Lee Guiness is -eer (EngeJsche millionair, die er zijn ge noegen in vindt. De samenstelling van renwagens wordt altijd zorgvuldig geheim gehou den, de constructie zooveel mogelijk aan 't oog onttrokken, wat men op onze bijlage dan ook duidelijk zien Ikan. (Merkwaardig is het, dat deze fabriek hiaar bloei en groei aan Ne- derlandsehe energie te danken heeft. Voortgesproten uit een klein fietsen- fabriekje, waar later de eerste motor fietsen werden gemaakt, heeft zij zich nu onder de leiding van den Neder lander De Jong ontwikkeld tot een in richting, waar 1500 man werf?en en per jaar duizend automobielen afge leverd worden. De overwinningen in dezen wed strijd zullen der fabriek geen wind eieren leggen. De ervaring leert, dat automobilisten aan zulke triomfen groote waarde hechten. Zij. denken er over als de redacteur van de Fiets, die naar aanleiding van de overwin ningen op Minervacnotorfietsen langs zijn neus weg vraagt, of het niet tijd wordt, de geschiedenis van het an tieke godendom te herzien en Miner va liever de godin der snelheid en be trouwbaarheid, dan die der wijsheid te noemen. „Dan ware," zoo zegt hij. „meteen haar uil door een zwaluw te vervangen." Zoodra de jonge renner weer naar huis komt in 't stille Blo emend a al zullen we wel meer van zijn ervarin gen op den wedstrijd hooren. Want heeft een racer zielkundige eigenschappen noodig, als kalmoe, moed, zeMbebeerschdng, ook aan phy- sieke eischen dient hij te voldoen. Koolhoven is een stevige boy, lan ger nog dan zijn vader, de directeur van de Staalwaterhron, die er toch ook wezen mag. Dat hij hier op onze bijlage -wordt afgebeeld met een nauw aansluitende kap op, is niet voor de aardigheid, maar omdat het nooddg fis, Ibdj' /de vliegende snelheid zoo veel doenlijk het lichaam te be schermen tegen den geweldigen lucht stroom. Sluit de kap niet goed aan, dan kan de huid ten bloede toe open barsten. iZoodat ik, eindigende zooals ilk be gon, maar zeggen Wil, dat het een kranige kerel moet wezen, die in zoo'n wedstrijd durft uitkomen, met eigen schappen* die wij Nederlanders toch altijd maar graag in onze jongens zien! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht JAPAN EN KOREA. Telegrammen uit Seoul melden, dat de nieuwe Japansch-Koreaansche over eenkomst geteekend is. De tekst daar van is niet bekend gemaakter wordt echter beweerd, dat ze zeven artikelen heeft, den resident-generaal onbeperk te controle op het binmienlandsch be stuur toefcent en Japanners aanwijst als Koreaansche regeeringsambtena- ren. De positie vlam Korea zal tengevolge van dit zoogenaamde verdrag in do praktijk ongeveer te vergelijken zijn met die van Egypte, met dit onder scheid, dat Korea niet officieel in be trekking staat tot eenige andere mo gendheid dan Japan, hetgeen voor Egypte wèl het geval is, door den hand met Turkije. Een ander, iets grooter verischil is. dat Engeland in Egypte niet poogt te (koloniseeren met immigranten uit Groot-Brittannië, terwijl Korea mee Japanners wordt overstroomd. Dan hebben in Egypte de andere Europee- sche groote mogendheden meer in vloed, dan door Japan in Korea zal worden gegund aan mededingend^ naties. De „Daily Telegraph" verneemt uit Tokio, dat de eerste-minister en de minister van oorlog een langdurig onderhoud hebben gehad met den Mi kado. In den Japanschen minister- rrad moet Dinsdag besloten zijn, de tot dusver gevolgde Korea-politiek voorloopig voort te zetten. IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS vroeg de heer Byles aan minister •Grey, of deze eenigermate de ver wachting kon koesteren, dat vóór de sluiting der Conferentie de vraag stukken van het Vaste Hof van scheidsgerecht en de beperking van d* oorlogstoerustingen door de Bnit- sche gedelegeerden een flinke schrede vooruit zouden gebracht worden ter behandeling. De minister antwoordde, dat de heer Byles er vast verzekerd van kon zijn, dat op deze vraagstukken voort durend acht zou worden geslagen, maar d.e uitslag, door hen te bereiken, moest afhangen van de algemeen e denkwijze der Conferentie en kon niet worden uitgemaakt door de gedele geerden van ééne mogendheid, die on afhankelijk van de overige zoude to werk gaan. ENGELSCH-RUSSISCH VERDRAG. De Engelsche gezant te St. Peters- burg is gisteren te Londen aangeko men tot een bezoek van eenige dagen Volgens Reuter staat het bezoek in verband met de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland. De onderhandelingen schieten goed op, maar er wordt nog over eenige pun ten van gedachten gewisseld. De on- derteekening van het definitieve En- gelsch-Russische verdrag kan op zijn vroegtst over eenige weken verwacht worden. RUSSISCHE VOORNEMENS. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de regeering weer reactionnaire plannen heeft. O.a. zou het voornemen bestaan het aantal joden, dat de in richtingen van hooger en middelbaar onderwijs miag bezoeken, weer te be perken. Het verbod van het houden van een congres door de kadetten heeft nogal opzien gewekt en het wordt in de pers druk besproken. De meeste bladen zijn van oordeel, dat door dit verbod dp sympathie voor de kadetten partij io den lande nog zal toenemen. PERZIë IN FEESTSTEMMING? Donderdag is de eerste verjaardag der grondwet in Perzië feestelijk ge vierd. De toebereidselen van vele we ken deden heel wat verwachten en Teheran was geheel versierd. Onder- t.usschen is de stemming onder de be volking eer opgewonden en dreigend, dan luchthartig en vroolijk, en men verkeerde in spanning of de Shah dea eed op de grondwet zou komen afleg gen, bij gebreke waarvan ongeregeld heden gevreesd worden. Misschien staat hiermiee in Verband wat de „Lokalanzeiger" uit Teheran verneemt, namelijk dat aldaar de gr ootvizier, diens zoon en veertien po litieke aanhangers zijn vermoord. De grootvizier is leen man van 58 jaar. Het bericht is tot dufsver nog niet bevestigd. RAISOELI 'EN ZIJN GEVANGENE. De familie van Sir Mac Lean, die in de laatste dagen moeilijke en onrusti ge oogenblikiken 'heeft doorgemaakt, ontving Maandag een brief van den kaid uit Raisoedi's kamp, waarin de gevangene om levensmiddelen en kleederen vraagt, wat in elk geval als bewijs kan gelden, dat Raisoeli iden kaid niet geheel en al van de gemak ken des levens wil berooven. DE DUITSCHE BESTUURBARE BALLON. Nu iis het de beurt der Duitsche pers om te jubelen en te juichen over liet welslagen van de proeftochten irnet den bestuurbaren militairen hal- Ion, dien. men nu maar „Vaterland" moest noemen aLs tegenhanger .van de „Patrie". Nu, men is er dan ook vol van De bouw van het nieuwe Duitsche luchtschip is zoo heimelijk in zijn werk gegaan, dat niemand er van wist, voor het goed en wel boven Berlijn zweefde. De man, die het ont wierp, is, volgens het „Berliner Ta- geblatt", majoor Gross, de comman dant van het bataljon militaire lucht schippers. De vakmenschen zijn opge togen over de gemakkelijke bestuur baarheid en aipdere eigenschappen van den Duitschen luchtbal. Majoor GrosG heeft bij de proef toch ten zelf in het schuitje gezeten. Dinsdagavond is de ballon nog eens opgestegen, weer met volkomen wel slagen, en daar hij reeds den eersten dag het record der „Patrie" heeft go slagen met volle 15 minuten, voort durend gehoorzamend aan alle com mando's, als een Duitsch soldaat bij een revue. En nu weet men feitelijk nog maar alleen wat uiterlijk waar neembaar was de geheime resul taten worden niet aan de groote klok geslagen natuurlijk. Vast istaat, dat Frankrijk'» ^overwicht in het door trekken der lucht', voorhij en over wonnen is, waarover men te Parijs verbluft moet ,staan, luidens de be richten in enkele Duitsche bladen. De Motor-Luftschiff-Studiengesell- sohaff heeft instusschen een prijsvraag uitgeschreven 'voor de beste motor ten dienste van de luchtscheepvaart. DE ITALIAANSCHE SENAAT, zhting nemend als Hooggerechtshof, heeft den middelweg bewandeld met 104 tegen 5 stemmen werd aangeno men het voorstel van den voorzitter, om Nasi, den ex-minister, zoowel als Lombardo gevangen te houdenmet 83 tegen 29 stemmen werd verworpen een voorstel tot voorwaardelijke in. vrijheidstelling en met 100 tegen drie stemmen werd de voorzitter gemach tigd de plaats van gevangenhouding te bepalen. Zoo kon men eenigermate tegemoet komen aan die nogal levendig kenbaar gemaakte verlangens van Nasi's vele vrienden en aanhangers, om hem uit d? gevangeynis te kinjgen, en toch de wet te handhaven, overeenkomstig de zienswijze van den voorzitter, en zoo vertoeft Nasi dan nu onder huis arrest in zijn woning, zijn kabinets chef Lombardo in de polikliniek, bei den in verband met tmn zwakke ge zondheid, naar het heet, waarbij dan voor den schijn een politiebewaking gehandhaafd wordt. HET TURKSCHE LEGER. Volgens consulaire berichten zijn 1600 Turksche soldaten in Hodeida (Arabië) aan het muiten geslagen. De muitende soldaten hebben in de stad allerlei gewelddadigheden gepleegd. EEN EIGENAARDIGE KWESTIE. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt de aandacht getrok ken door een geval, dat de macht van dj bondsregeering tegenover den zelf standigen staat raakt. Kort geleden is in Noord Carolina eene wet afgekondigd, waarbij den spoorwegbesturen wordt verboden voor reizigers-vervoer meer dan 21/2 dollar cent per mijl te berekenen. De spoorwegbesturen kwamen in verzet tegen deze wet op grond, dat ze in strijd zou zijn met de grondwet, waarop het rondgaand bondsgerechts- hof de wet schorste, totdat over het verzet zou zijn beslist Niettemin liet de regeering van den staat twee spoorwegbeambten n hechtenis nemen onder aanklacht, dat ze hoogere tarieven hadden berekend dan de wet toeliet. De spoorwegbe ambten kwamen in beroep bij het hondsgerechtshof en werden in vrij heid gesteld. De bondsrechter verklaarde niet al léén, dat de tegen hen ingestelde ver volging onwettig was, maar besliste in zijn vonnis tevens, dat de wet on constitutioneel is door haar buiten sporige gestrengheid. Werd ze naar hehooren nageleefd, dan zouden per dag voor twee mlllioen dollar aan boe ten opgelegd moeten worden. De regeering van Noord-Carolina neemt met deze uitspraak geen ge noegen, maar gaat naar het hoogge rechtshof. Men ziet de uitspraak van dit hoog ste rechtscollege met belangstelling tegemoet, omdat men verwacht, dat in zijn vonnis dit Hof een beslissing zal geven ovier de heerscihende opvatting van de bevoegdheid van het centraal gezag ten opzichte van de wetgevende bevoegdheid der staten afzonderlijk. DE TOESTAND IN POLEN. Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uil Warschau bericht, dat het, hoe wel de overgroote meerderheid der bevolking de revolutie moe is, nog maar steeds niet tot rust kan komen. Als oorzaak daarvan wordt opgege ven het geheel onoordeelkundig op treden der politie, die door de bureau cratie geleid, al het mogelijke doet, om verbittering en haat op te wekken. D bureaucratie heeft er inderdaad belang bij, dait de staat van beleg in Pelen gehandhaafd blijft. De revolu tie-toestand is als het ware ende misch. Een groot aantal geheime politie agenten is op straat en in de verschil lende lokalen bezig naar politieke sa menzweringen te zoeken, dié niet be si aan en wee dan den misdadiger, die if het bezit van een brochure of een visitekaartje van een verd'acht poli tiek persoon is. Het is zoodoende niet te verwonde ren, dat tal van onschuldige personen io de gevangenis geworpen worden. Daar het voor-arrest dikwijls 6 maan den duurt en dan nog de betreffende personen slechts door protectie van hoogerhand vrijgelaten worden, as bet zeer natuurlijk, dat er een koortsach tige, opgewonden stemming onder het volk blijft 'heerschen. Zelfs kinderen van 16 jaar worden dikwijls zonder vorm van proces gevangen gehouden Advocaten zijn door het optreden der krijgsraden meestal absoluut machte loos. VLOOTPLANNEN IN FINLAND. Uit Mariehavn op de Alandin-eilan- den, die tot het grootvorstendom Fin land behooren, wordt bericht^ dat Russische troepen pij Eckero ont scheept zijn en in de medegebrachte Mandsjoerijsche tenten een onderko men gevonden hebben. Alles duidt er op, dat Rusland van plan is, inbreuk makend op het. verdrag van Parijs, daar een vlootetation op te richten. Overal worden opmetingen gedaan. Eckero schijnt met betrekkelijk ge ringe kosten in een oorlogshaven van den allereersten rang herscha pen te kunnen worden. Desgevraagd beweerden Russische officieren, dit men geen plan heeft een oorlogshaven aan te leggen, maar, dat Eckero mis schien over eenigen tijd door een ma- roeuvreerend eskader als tijdelijk station gebruikt zaJ worden. UIT PORTUGAL, De nieuwe spoorweg van Villa Rea lo naar Rugoa in de provincie Tras os Montes (Portugal) werd dezer da gen door den koning zelf geopond. Op 'skoningis reis daarheen zag de ma chinist een lichtgekleurd voorwerp dwars over de rails liggen. Met veel moeite gelukte het hem den trein op ©enige passen voor de bewuste plek tot staan te brengen. Bij onderzoek bleek het schrikwekkende voorwerp niets anders te zijn, dan een lange strook karton met het opschrift„A baixo a Dictatura" (weg met de dic tatuur). Iets dergelijks is ook eenige weken geleden den kroonprins overkomen (itegenstanders van de dictatuur in Portugal geven alleen door zulke kin derachtige plagerijen en nu en dan ook eens door meer of minder oproe rige kreten lucht aan hunne weinige ii.genomenheid met den beptaanden toestand. Men weet, diat die dictatuur door minister Franco iis ingesteld om een einde te maken aan de knoeierijen van zijn voorgangers en de hofkliek. De koning is met Franco's dictatorschap echter wel ingenomen. OPIUM IN CHINA. Sinds weken reeds zag men, vol gens een schrijven van den bericht gever van de „Köln. Zeit." te Sjangha' roet vrees den 22sten Juni tegemoet, den dag, waarop aldaar de opium kitten gesloten zouden worden. Toen de gouverneur-generaal Toeanfang te Nanking eenigen tijd geleden het V- ve' had uitgevaardigd, dat uiterlijk op dien datum al de opium-inrichtiu- een gesloten moesten worden, brak er een storm van verontwaardiging los onder de houdere dier inrichtingen die zelfs bij plakkaten op de muren de mandarijnen waarschuwden voor d; tenuitvoerlegging van dat bevei. dreigende, dat de gevolgen ui et te overzien zouden zijn. De Taotai van Sjanghai liet zich echter niet bang maken, maar liet da delijk afkondigen, dat hij degenen, die het zouden wagen opstootjes te ver wekken, onmiddellijk zou laten dood schieten. Teu einde echter op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn, ver sterkte hij politie en troepen^ maar deze behoefden volstrekt niet op te treden, daar de (houders dei* opium- huizen zich in het onvermijdelijke schikten en hunne deuren op den vast- gestelden datum sloten yooi* d© roo- kers. Vele Chineezen, die het opiumge bruik beschouwen als een kanker voor het land, gaven hunne vreugde over de uitvoering van het verbod te ken nen door 'groot feestbetoon, daar zij m een betere toekomjst voor hun land igemoét zien. Volgens bovengenoemden berichtge ver is het echter aan grooten twijfel onderhevig, of er wel veel minder opi um verbruikt zal worden, daar da Tr geering slechts het rooken an het openbaar en niet den verkoop van opium heeft verboden. En zoo ze dit laatste mocht ondernemen, dan zou ze op veel grootere bezwaren 6tuiten, dan ze thans heeft ondervonden. Uit bijzondere bron vernemen wij. dat er ernstige pogingen worden ge daan tot het vormen van een BOND TUSSCHÈN DE ZUID-AME- RIKAANSCHE STATEN. Verwacht wordt, dat deze wel tot stand zal komen, /oodat hiermee een nieuw, tastbaar resultaat van de Vre desconferentie zou zijn verkregen. Stadsnieuws Te Haarlem en Omstreken vóór honderd jaar.^ XVIII. 27 Juli—3 Aug. 1807. Gedurende deze week werd te de zer stede die Noord-Hollandsdhe Sy node gehouden onder voorzitterschap van dien Haarlemschen predikant J. C Vorstman. Tot assessor en scriba werden voor deze Synode benoemd Ds. P. Pree- baart en Ds. G. HVvbbema, terwijl Mr. T. L. de Kempenaar in deze ver gadering verscheen als „commissa ris-politiek". 28 Juli overleed Anna Maria Bruins, oud bijna 73 jaar, huisvrouw van Bernardius Stompff. Ziellier het voornaamste nieuws ge durende deze week, alleen kan nog wonden vermeld, dat de smederij van Jan Zwaan aan de KLe ver laan te koop werd aangeboden. W. P. J. OVERMEER. NATIONALE MELITTE. Herhal ings-oefening en. (De (Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlof ganger Hendrdcus Johannes Stuur man, uit d© gemeente Haarlem, van de lichting 1903, behoorende tot het 1© regiment veld-artillerie, om zich op 5 Augustus ^aanstaande, des namiddags vóór vier ure, te bevinden te Utrecht bij zijn (korps, voorzien van al d« voorwerpen van kleeding en uitrus ting, door hem bij zijn vertrok met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 111 der Militie- wet 1901, tot en met 24 Augustus a.s. in wenkelijken dienst to woorden ge steld. Algemeen Kiesrecht De jaarlijksche propagandadag voor algemeen kiesrecht zal dit keer plaats hebben op Zondag 11 Augus tus. Hier ter stede zal geen bijeen komst of meeting gehouden worden, wel is er besloten een boottocht naar Amsterdam te organiseeren, om daar de betooging bij te wonen. AU spro ke ts treden daar op de heeren F. v. d. Goes, S. J. Pothuis, Mr. G. W. San- nes, Mr. P. J. Troelstra en J. van Zutphen. Ook worden op verschillende ande re plaatsen meetings gehouden. Nog goed afgeloopen. Donderdagmiddag om 6 uur viel dJoor onvoorzichtigheid van de tim merlieden een stuk daklijst van 4 me ter lengte, van de hoogste steiger van een in aanbouw zijnd huis op dien Jansweg. J., die daar juist pas seerde, kreeg die lijst tegen zijn arm, waardoor een bloedende wond ont stond. Had de man een at up verder geweest, dnn was hij er zeker too goed niet afgekomen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1