haar leven ingaat, in het te eken der grondwetsherziening gekozen en is dit Kabinet onder deze vlag samen gesteld. Nu zou op de stelligheid wan dit bewenen wel zijn af te dingen. Maar niet voor bestrijding vatbaar is, dut dit Ministerie zijn bestaan aan de grondwetsherziening heeft vastgemaaktdat het aan de Staats commissie tot voorbereiding van den maatregel ingesteld den meest mo gelijken spoed beeft aanbevolen en dat het sedert mcar dan een half jaar in het. bezit Is van de voorstellen de zer commissie. Het is onder deze om standigheden niet gewaagd te onder stellen, dat de grondwetsherziening stellig in de Troonrede voor "t voet licht zal komen an als voor indie ning gereed zul aangekondigd wor den ,,Er is beweend, dat de uitslag der aVrenneene verkiezingen voor dePro- -Mincinle Staten voor die grondwets herziening als een veeg teeken moet worden beschouwd en dat wellicht de Regeering daardoor zich zal terugge houden gevoelen dezen hoofdschotel van haar program te komen opdds- achfen. De grond voor deze bewering ontsnapt ons. Er is heel wat wijsheid aan den man gebracht ter verkla ring van liet noch links noch rechts ondersteld resultaat dei' provinciale verkiezingen. Wij zpuden niet zoo gaaf villen toegeven, dat zij met noodzakelijkheid wijzen op een om keering van overtuiging bij het kie zersvolk sedert de algemeeïie ver kiezingen van 1905. Voor de betrek kelijk kleine kiezersgroep, die bij de verkiezingen den doorslag geeft, de klourloozc' middenstof, zoohls mem haar noemt, is het belastingbiljet de uitsluitend" maatstaf voor het bepa len van haar stem. Het is niet on waarschijnlijk. dat de vrees van deze luiden voor de belastingplannen van dit Kabinet eai de hun o-p alle toon- aarden voorgezongen wijs, dat be stendiging van de richting, die aan het roer is, op meerdere belastingbe taling moet uitloopen alsof zij den dans ontspringen zouden, zoo een Kabinet van rechts in sociale richting zich ging voortbewegen en niiet Ln protectie heul zocht tot de voor het liberalisme en de democra tie ongunstige uitkomst der provin ciale verkiezingscampagne heeft ge leid. Maar wat hiervan zij de stembus is 'grillig en gewoonlijk wil len de kiezers een ander bewind dan dat hetwelk eenigen tijd aan het roer is dat de provinciale verkie zingen over de grondwetSherzienir in gunstigen of ongunstigen zin een uitspraak of zelfs een vermoeden zouden opleveren, vermogen wij niet ■in te zien. Het is niet aannemelijk, dat het Kabinet er een vingerwij zing in welke richting ook, in zal lezen. Haar plannen ten aanzien van de grondwetsherziening zullen er niet door worden aangedaan. En de kansen van slagen voor deze plan nen zijn geen andere dan zij waren toen deze Ministens optraden. In dien iets, zijn zij een heel eind ver beterd na het bekend worden van de eerste drie paragraphen van het ontwerp-program der vrije liberale groep, die met de verdere behande ling daarvan geen haast schijnt te maken, maar van welke men nu weet, wat men bij liet optreden van dit Kabinet niet alleen niet wist, maar niet eens gaaf verwachtte, dat van haar geen tegenstand tégen grondwetsherziening is te wachten. ,,Zoo komt het ons voor, dat de straks uit te spreken Troonrede en het met haar in te leiden zittingjaar in het teeken dei- grondwetsherzie ning zullen komen te staan. Dat be looft een interessante parlementaire periode. Een, die voor de toekomst van het land kan worden van ver reikend gevolg." DE GEESTELIJKE EN HET ARBEIDSCONTRACT. Het X. v. d. D. schrijft De vraag of de rechtstoestand van den geestelijke al d'an niet door de bepalingen van het 'arbeidscontract beheerscht zial worden, is tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer besproken. Maar tot een algeheele oplossing is zij niet gebracht. Wel hebben wij 's Minis ters verklaring, dat z. i. de geeste lijke buiten de werking der nieuwe wetgeving valt, maar een ministe rie el-e verklaring heeft geen binden de kracht, en iedere rechter kan een tegenovergestelde opvatting der zaak huldigen. Zal de rechter in deze des Minis ters meening toegedaan zijn Er be staat grond tot twijfel. Wie in dienst van een ander arbeid verricht tegen loon, valt onder de bepalingen der wet. Algemeener had de wetgever zijn formule moeilijk kunnen stellen en het zal ons diaaroin niet verwonde ren, wanneer de rechter de bepalin gen omtrent het arbeidscontract op de verhouding tusschen kerkgenoot schap en geestelijke toepast., zoodra een dezer partijen den rechterlijken bijstand inroept. Doch het komt ons voor, dat geen geloovige, geen priester of predikant daartegen eenig bezwaar behoeft te hebben Want de beide partijen bij deze arbeidsovereenkomst zullen de rechterlijke hulp niet inroepen voor hen zal het zijn alsof de bepalingen omtrent het arbeidscontract ongewij zigd gebleven waren. Ook de oude wet bevatte reeds bepalingen over de arbeidsovereenkomst en over het contractenrecht in het algemeen, die niet steeds met de kerkelijke regelen strookten. Verklaart reeds niet het thans gel dende B W. een verbintenis voor het leJven, zooals de priester er een aan gaat, nietig? En is er ooit een onte vreden priester geweest die er zich op heeft beroepen? Heeft ooit de Kerk die bepaliaigen tegenover haar dienaren gebruikt? Neen, evenmin als in het vervolg de geestelijke ooit gebruik zal ma ken van het voorschrift, waarbij 'hij het recht krijgt op te komen tegen een verbintenis voor langer dan vijf jaren. En dat heeft zijn goede reden: de wettelijke regeling bepaalt zich ten slotte tot de geldelijke zijde der ver houding niiet-nakoming harear bepa lingen wordt ge-sanctionneend enkel en alleen door geldelijk nadeel. Doch bij geestelijken wordt de nakoming hunner verplichtingen, veel meer dan door de vrees voor geldelijk nadeel, gewaarborgd door plichtsgevoelidat brengt de hoogheid van het anibt mede. Wal bereikt eigenlijk de geestelij ke, die zijn verbintenis op den reeds genoemden grond laat vernietigen Uitsluitend, dat in het vervolg zijn kerkgenootschap he>m niet meetr door rechterlijk vonnis, d. w. z- door vrees voor geldelijk nadeel, zal kunnen dwingen zijn werkzaamheden te ver richten En nu vragen wij of er in ons geheele land één geestelijke ge vonden zal worden, die, om diat te •bereiken, zich de minachting van al zij'n geloofsgenooten op den hals zal •halen Waar de moreele band tusschen werkgever en werknemer zóó sterk is als hier, daaT zijn de wettelijke bepalingen onverschillig. Daarom zullen de geestelijken van de wer king der nieuwe wetgeving niets be merken. Rechtszaken EEN KNOEIZAIAKJE. Juffrouw Jannetje kwam op n gooi en dag van 't voorjaar bij de Spaar bank 'der stad Amsterdam met baar boekje om de rente te innsn van de 450 die daarop stonden ingeschre ven. Ze kon echter snaar in 't geheel veertig cent op dat boekje krijgen. Hoe dat nou zoo kwam? Had ze niat zelf haar eigen zuster uitgestuurd met vierhonderd en vijftig gulden, en stond er niet in het boekje duidelijk dat die storting was gesohied? 'Maar de meneer van de Spaarbank, slimmer dan Jannetje, ontdekte dat de inschrijving vervalscht was. Nu zat «het zóó. De zuster, met zoo veel geld in den zak. was instede naar de Spaarbank, naar haar vriend S. gelloop en, Samen bedisselden ze wal, - - liet juiste zal 'men er nooit van te weten komen dooh met dit resultaat, dat iS., vaardig ter pen, een spaarboekje van veertig cent maakte tot een van 450 «gulden voor Jannetje. Da .goede guldens werden verdeeld «tusschen. 'S. en de ontrouwe zuster. W/at zei nu iS. vandaag voor de iRechjübanik? Jannetje Ihad hem ge vraagd ihet boekje te veranderen en dat Ihad hij voor de aardigheid ge daan. Geld bracht 't hem niet op. Al leen moest hij nog geld van de juf frouw hebben en dat «kreeg hij bij deze gelegenheid. 'Ook was 't maar spelerrj geweest. Iedereen 'kon dadelijk zien hoe valsch 't boekje was. Zoo, meende de president, ik vind "t anders nogal goed nagemaakt. Ik kan "t nog veel mooier! repli ceerde S. gevat. Zeker, zeker, iS. kan 't nog mooier, dat. heeft hij jaren geleden bewezen teert Ihij val settle bankibiil j stten ge maakt ihad en daar tien jaar voor de gevangenis dn ging. Deze keer was zijn delict wat goed- kooper en gaat het den ambtenaar van het O. IM., mr. 'Besier, naar den zin, dan krijgt ihij nog eens 2| jaar om te overpeinzen dat vnlschihëid in onze maatschappij niet wordt ge duld. Eq de valsche zuster? Zij zat bij de behandeling van het zaakje zoo rustig in de getuigenban ken alsof ze nooit kans gehad had in het beklaagdenbankje te zullen plaats nemen. Toch had zij dit zoo juist ver laten met een eisch van een jaar ge vangenisstraf te haren laste. M ant vóórdat de geschiedenis met het spaarboekje van Jannetje was ge beurd, Ihad Qiaar vriend S. zijn vaar digheid geoefend op een ander spaar boekje, waarop het ingeschreven be drag van f 1 in 4000 gulden werd 'Om gegoocheld. Met dit stuk gewapend kocht het vrouwtje tot driemaal to3 bij een koopman gouden voorwerpen op afbetaling en teekende het con tract je met haar eigen naam en dia van haar zuster en een neef. Toen ze niet langer de bedongen stortingen doen ikon, ging de koopman op infor matie uit en kwam achtsr de -waar heid. Hoe beklaagde tot dit samenstel van knoeisels gekomen was? Ze wist het niet goed, zei ze. Maar wie wat die per leest in de harten der menschen, kon we] gissen dat 't (hier gold een cherehez dhorume. (Hbld.) 'Jit de Arbeiderswereld De stakers te Belfast zoekan voeling met de Iersohe politie, die loonsver- liooging eischt en trachtten deze tot hare zaak over te halen. Zij hebben den ontevreden politie-agsnten be loofd hun zaak te zullen steunen, in dien zij hun eigen pleit winnen. De minister van Ierland is inmid dels druk aan het beraadslagen met de afgevaardigden uit Belfast, om tot een oplossing der crisis te gera ken. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. De Nederl. Herv. Gemeente van Neerbosch, Hees c. a., zal 2 Augus tus 300 jaar hebben bestaan als zelf standig kerkelijke gemeente. Ilei Noordelijk Evangelisch Zem- dingsfeest, Woensdag op het land goed Oranjewoud bij Heerenveen ge houden, is uitnemend geslaagd. Br waren ruim 4400 feestgangers. HOOFDACTE. Teneinde de studie der ohderwij zers te vergemakkelijken en zoo weinig kostbaar mogelijk te maken, zijn door de afd. Den Haag van den B. v. N. O. cursussen geopend voor Hoofdacte, Fransdh, Duitsch, En ge Isoh en Wiskunde, 1. o. De nieuwe cursus zal in de eerste week van Sep tember aanvangen. NED. ONDERW. GENOOTSCHAP. De 62ste alg. vergadering van het N. O. G. war dit dit jaar 1 Augustus te Apeldoorn gehouden. Koloniën GEHEIME CHINEESCHE GENOOT- SCHAPPEN. Tegen de geheime Chineesche ge nootschappen op Sumatra's Oostkust, Riouw, Banka, Biaiiton en Borneo's Westkust, zijn, met ingang van den 15den Juli, bij ordonnantie verscherp te bepalingen afgekondigd, waarbij geldboete van ten hoogste f 100 «.f dwangarbeid van ten hoogste drie maanden wordt bedreigd tegen een Chinees, die le. In het bezit wordt gevonden van eenig document, geschrift, emhleem of. stempel, afgegeven door of van vege eenig Chineesch geheim genootschap, hetzij voor hem zelf, hetzij ten. behoe ve van anderen, 2e. gebruik maakt van eenig onder- scheidings- of herkenningsteeken, met. het kennelijk doel cm zich. als lid van eenig Chineesch geheim genootschap bc kend te maken 3e. bijeenkomsten van lede a von eenig Chineesch geheim genootschap aanvoert of leidt, dan wel zoodanige bijeenkomsten in zijne woning of op oenige wijze begunstigt, dan wel, van het houden of bijeenroepen van zoo danige bijeenkomsten kennis dra- gende, verzuimt daarvan het bestuur kennis te geven 4e. op «enigerlei wijze iemand tracht over te halen om tot een Chi neesch geheim genootschap toe le treden 5e. aan Chineesche geheime ge nootschappen geldelijken steun ver leent of te hunnen behoeve tracht te verkrijgendan wel 6e. onder welken vorm ook, hande lingen verricht, welke de strekking hebben om het bestaan of de uitbrei ding van Chineesche geheime genoot schappen in de hand te werken. („Java-Bode"). •DE ZLAMUBOREL. Wij lezen in het Bat. Nbld.; Omtrent de uitkomsten van het on derzoek naar de klachten, ingebracht tegen den ambtenaar voor de Chinee sche zaken te Semanang, Henri Borel, schreef het Soer. Hhld. dezer dagen: „Volgens een onzer beproefde cor- re sponden ten is uitgelekt, dat het on derzoek ten aanzien van den heer Bo rel al heel weinig heeft opgeleverd; de heer Priester zal van zijn klach ten niet veel pleizier beleven." De Locomotief teekent terecht bier bij aan, da)t het woordje „weinig", waar et gaat om do betrouwbaar heid of onibetroulwbaa.Tiheid van een ambtenaar, al bijzonder karakteris tiek is. En dan geeft het Semarangsche blad het Soerabajasche den raad, zijn reeds beproefde Semarangsche cor respondenten nog degelijker te be proeven, alvorens geloof aan hum me- dedeeüngen t.en aanzien dezer zaak te slaan. Want de voorstelling van 't resultaat van het gehouden onder zoek is alweer allesbehalve overeen komstig de waarheid. Het Soer. Hbld., zoo 'kunnen wij de medcdeeling der Locomotief aanvul len, sdhijnt niet eens reelht te weten waar 'het om gaat. Het spreekt enkel van de 'klachten van den heer Pries ter, alsof deze de eenige klager is. 'Er zit wat meer achter; en het „wei nige" door het onderzoek aan het licht gebracht, zou wel eens „te veel kun nen blijken! AUSTRALIë EN NEDERLANDSCII OOST-INDIë. Door de regeering van Victoria is dp heer Sintclair naar Java gezonden om na te gaan in hoever nieuwe re- Ir.tiën tusschen Australië en Neder landsch-Indie, in beider belang, aan geknoopt kunnen worden. Verschil lende bladen hebben hierover beschou wingen gegeven. Wij ontleenen liet volgende aan een hoofdartikel van de „Soer. Ct." Een uitgebreide export-handel wordt gedreven met Engeland, Zuid-Afrika en Azië. Meel, graan, boter, kaas, bevroren vleesch, konijnen, hazen, gevogelte, ham en spek, vleesch in blik, vruchten in blik, gedroogde en versche vruch ten, gelei en wijn, honig, biscuits, ge condenseerde melk en room, paarden- er veevoeder en ook levend vee en paarden worden uitgevoerd. Regeering en exporteurs werken samen om te zorgen, dat de artikelen, voor uitvoer bestemd, van de beste kwaliteit zijn. Victoria en andere Australische sta ten willen handelsmarkten veroveren, vandaar die groote zorg. Dit zijn voor ons de artikelen, die het moest in aanmerking komen voor import, waar tegenover Java zijn ko lt niale waren leveren kan in elke hoe veelheid. Suiker, koffie en thee kunnen naar Australië gaan en daar beet concur- roeren met die artikelen, tot nu toe bijna uitsluitend van Engelsche ma rit ten ingevoerd. Eenige jaren geleden heeft men dat ook feeds en terecht lieweerd. maar de scheepsgelegenheid ontbrak. Victo ria heeft thans een machtigen stap ge daan in de goede richting door de stoomvaartlijn in te richten, die eene zoo snelle en regelmatige verbinding tot stand brengt tusschen Melbourne en Singapore, met. de speciaal Nederl. Indische havens als tusschenliggende •plaatsen. Laat ons er van profiteeren. De booten zijn ook ingericht op paissagiersvervoer. Is men op Java ook gereed met handige gidisen, b.v. in het Engelsch gejstcld, om de vreemde lingen behoorlijk te ontvangen Gemengd Nieuws Je Feesten te Brugg-, „In den jare, toen we schreven: M.CCCC.LXVIIL, geschiedde het dat hertog Karei, die ze noemen den Stoute, ten tweede male in 't huwelijk trad met Margaretha, zijnde een princesse van York. Het volk vanziji) goede stede, aldaar hij zich ten Princenhove gevestigd badde, wilde hem bewijzen, «door groot jolijt en es- batementen, dat het gevoelde vreugde ei solaas om der wille van een hu welijk, dat den liertog misschien ge ven zou een erfgenaam. Want uitzijn eersten trouw had hij niets mogen bi-houden dan een dochterken, zijnde elf jaren oud en eene princes, vol maakt reeds in alle kunsten en goede manieren. En bij de plechtige intrede zou worden gehouden een steekspel ofte tornooy, niet om der wille dat twee ridders zouden vechten om eere en hand van eene jonkvrouw, maar als adellijk vermaak, aan ridders zeer gedienstig die schittei-en willen in de hsnteering der wapenen evenzeer als oefening der goede zeden. Want het 1-of van Burgondië is rijk aan hoeren, even dapper als goed van geeste. En glansrijke feesten werden ge houden toen, en zij duurden een gan- sche weke, van Zondag tot Zondag. En daaronder blonk uit, om de goede ordonnancie als om de pracht van kleeragie en juveelen, dit wopenpas werd genoemd „van den gouden boom". En vele vreemde koophande teren en luiden van overzee waren gekomen, en ijverden naast burgerij en volk, dat zij niet onderstaan en zouden, noch afsteken, bij den adel, het magistraat en de clergie. En zij hadden het genoemd „van den gouden boom", omdat verhaald werd hoe, van uit haren Burcht der Goede Hope, de Jonkvrouwe van het Geloken Eiland, den hertoge van Bur- gtndië schreef, hem aan te bevélen oen ridder zeer valeureus, zijnde van den Gouden Boom. Deze ridder had hear verlost van een booze dwinge land, die ze bewaken deed door een rc-uts van overgeweldige macht en grootte. Van den Ridder verwonnen, deze had hem ter hoede van een dwergisken gesteld. Te belooning hal cte Ridder den reus gekregen, en een hcom van gouden rood. En als cle Jonkvrouwe zijner gedachte wilde thans die ridder verdedigen zijn zeld zame geschenken tegen wie het aan luidde gedurft, er hem voor aan te spreken bij woord of wapen. Mijn Heer Antoon van Burgondië had nu, ten vermake van hof en adel, verzierd te wezen deze ridder van den gouden boome, en fel daagde hij uit wie hem had durven te naderen. En dn Werd het wapenpas van den Gul den Boom, wél genoemd. Zeer cieiiijk was de groote markt behangen met vlaggen en sermoenen er« tapijten van den Oosten. Het strijdperk had men naar goede ma nier gemaakt tusschen twee poorten, bij de eene waarvan Antoon van Burgondië had laten opslaan zijn tonte, en aldaar «stond een boomken gouden, zeer welgedaan. En te andere lij «Je zou zijn, waarlange de bekam pers binnen zouden treden.... En toen nu de dag gekomen was, zijnde in Julii van Ao. Di. 1468, toen lu acht een stoet van edelvrouwen en ridderen, Karei de Stoute en gema lin, en 't heele hof van Burgondië ter plaatse, te zien het tornooy als had geordineerd zijn half-broeder, zijnde Antoon van Burgondië. En die stoet was een wonder, schoon als nooit te voren gezien. Des ik hem u beschrijven wil. Yoorenaan kwamen stapaans trom melaars, pijpers en andere musieken. welke uitvoerden.... een .soort trage Brabangonne op instrumenten die on der het huis van Burgondië niet en bestonden. Desniettemin was het zeer treffelijk en zoet om aan te hooren. Toen kwamen in goede orde, dat zij wapperden op een windeken dat kwam van der zee om dit feest te verlustigen en te beletten hitte al te groot, "de vlaggen van onze 54 ambachten, ge dragen door djente knapen in beste kleed en kaproen, naar kleur en snede van elk ambachjr; en volgde een ben de groot van volk, luide zingend van „Harba lorifa" de Conicskimderen, en Doedele Bomrnele zeer aangenaam. Maar dezen volgden, na trommen en een groote vlagge, het Magistraat dei- stede, zijnde Schepenen, Raadslieeren en Hoofdmannen, masgaders, naar gceden hoore, de Stafdrager en de Schatmeester. En ook kwarn liet Ma gistraat van 't Vrije, en zij hadden schoone baarden. Maar waar hadden zij dat aardig brilken vandaan, dat ik ze hoorde noemen neusnijper ofte, Fransch-gezeid, pince-nez" Want dat ontsierde zeer hun vijftiende- ecuwsche neuzen En toen waren het de vreemde koop luiden, tot Mooren toe als was Ko ning Balthazar, en Levantijnen met 'huïde. En zij droegen lange an van gouden brokaat zeer kos telijk, en hunne krage was van rijk bont uit Aziën en de streken van Si berië. Maar het nobelste stapten, ach- tei toortsdragers fijn, de bankieren uit Lombard!jën en de consuls uit Toscana, zijnde allen zeer rijke lui den. En onder dezen stapten ser Tho mas Portunari, zeer treffelijk ge con- terfeit bij den kunstrijken Hugo van der Goes, een goed schilder van Gent Maar ieder vond, dat hij zeer weinig geleek op het portret van hem ge maakt en leek veel dikker aan buik en gansch voorkomen Maar dezen waren gedrongen zeer door trompetters te paardeen, een vreugde voor elk hart, volgde de standaard van Vlaanderen, gevoerd door een heraut zeer schoon in kee- len, gouden en zavelen gewaad. En volgden deftig de vjjf schouten, die zijn van Brugge, van Gent. van Damme, van Sluys en van de vrije proosdy van Sinte Donatianus. En zij varen verzeld van den kanselier van Burgondië en. van dezen van Vlaan deren, in hunne onderscheiden kleera gie en vertoon, en zeer rijk van tooi. Én 't. waren toen de Heeren die kwa men, te zien alzoo schoone jolijt en feeste, gelijk ze zijn genoemd Dietsoh of Francoys, naar ze hier of 5n Bur gondië werden geboren.... Maar toen schetterden nieuwe kla roenen, en aan kwam zetten de stan daard van Burgondië, en muzieken, waar 't volk bij zong liederen zeer djentelijk, maar waarom ons dan toch de poëzie niet gespaard waarop de „Zegetocht van 't Gulden Vlies" werd getoondicht? Hemelsche deugd, waar hebben ze den dichter inge haald. En toen, goud alls de zon en azuur ais den Hemel, trad zelve te vo ren zeer edelen heer Karei de Stoute, hertog van Burgondië, en een blond snorreken versierde, buiten alle ge woonte, zijne bovenlip. Maar hij was rijzig, en droeg fier het ridderteeken van den Gulden Vlieze, zijnde eene keten van gouden zwaar, en draagt bet Vlies van een ram, zooals, naar luid der geschiedenissen, werd be waard op Colchis, waarhenen toog de held Jaso, op eene galei, heette Argo- nem. En 't werden toen ridders talrijk, i «i goede orde, en waren van 't Guldén Vlies als hij, en over de gemsleeren laarzen den rooden wapenrok, en den mantel rood met stikwerk zeer koste lijk, en de roode paproen droegen zij, en waren als van vuur in de felle zenne. Maar veel milder is het gaan, thans, van minnestreelen in lieflijk blauw en wit als 't gewaad der heilige Maagd Maria. Zeer aangenaam was bun zang, naar Fransche wijze, en madrigalen zooals zij dat heeten, van „Joly modt de Mois" en andere. En 't- was een feeste nu voor cle o ogen, als kwamen de edelvrouwen ia mantels over.prachtig van sinopel en azuur, keelen en peers, en van gcuden of zilveren brokate, met bont van hermelijn en dons van de zwanen En zij droegen torenhoeden naar goe de manieren, a.ls ze zijn laatst gedra gen in Frankrijk als in Engeland. En hunne hakkeneien droegen zelfde kleur in kleeren die reikten tot den gronde, en 't pronte van hun zitten was vermild met glimlach van hunne lippen overzoet. En 't waren Me Vrouwen de nieuwe her toga rui e ganjsch in goud, en van rcoden rijji de hertoginne moeder, Isa bella van Portugaal. En deze was ver zeld van twee ridders zeer dapper, Nassau en Borse. En wag" het toen niet ons hertogin- neken zeer geliefd, Maria, daar ze aanstapte op haar luttel paardeken, e i zoo lief zij groete den juichend0 vclke Wit in zilver in 't kleed was ze als in 't wapen van haar vader de bloeme lelie, gelijk zijne edelste lelie zij is. Toen, nog vele prineen en adellijke vrouwen. Maar nu verscheen de Maarschalk van het strijdperk, heere van Neuf- cb.atel, donker rood en van. nobele sta tigheid. Hem begeleidden wapenhe rauten, als zijn Kousenband, Bretag- ne, Normandije, Vlaanderen en Bur- gf ndië. En met hem waren ook vele heeren en wapenmeejsters, alsook vier wapen,rechters voor de treffeHj'Wheid van den strijd. En nu mocht komen Antoon van Burgondië, bewaker van het pas, in de schitterendste der kleedijen, en kwam toen de schare zijner vervolgers. En zulke heerlijke stoet toog voor- lij, en schetterden beurte aan beurt,e de trompetten, en roffelden de groote tromme, en zongen daartusschen cle liederen schoone. En daarboven was de heerlijke zomne, aiover de flikke ring van helmen en wapenen, aiover het feest van rijke en machtige kleu ren over de groote markt de le van- li jnsche tapijten, en de festoenen van gtoen gebladert en bloemenrijk, die hingen aan palen en gevels..., Toen nu de stoet in zijn flikkeren- el schoonheid, aan was- gaan zitten tegen het grauwe gouwhuis, de vlag-1 gen achteraan, die flapperden, rood d ridders van 't Gulden Vlies, zwart het magistraat, en in het midden het prieel der jonktrouwen als eenhoorn-1 gaard die bloeit te Mede,, mocht begin nen het Wapenpas. Verkregen oorlof te treden binnen, was toen de stoet van Antoon, die na derde, na hooflsohe groeten, zijn schoo ne zijden tente. En daar was het boom-ken goud, en stond de overgroo- te reus en 't geestige dwiergsken, dat dioeg een langen baard, en toette in oenen horen. Nieuw trompettengeschal meldt een uitdager het is de heer van Ravensteyn. De reus en, de dwerg aan hem te gemoed, als een verlosser, or Ravensteyn treedt binnen, groet de hertogin, en gaat- zich ten krijge dosschen. Daar 'komt hij. Hoornen di aagt zijn helm als van een os. Maar ook Antoon verschijnt, en een valk blinkt op den zijnen. En nu draven de zware paarden in 't stalen harnas elkander tegen, tot driemaal toe. Tweemaal breekt An toon idle lapse van Ravensteyn. Deze is verwonnen. De dwerg toet op den hoornhet pleit neemt op. Maar daar verschijnt een nieuwe uitdager. Chalon heet hij, en is te herkennen aan 't rood hertegewei, dat; uit zijn helm rijst. Dit is een ridder ongewoon van dapperheid. Vijfmaal siooten de mannen opeen zij slagen ci niet dn, elkander te verwinnen. Dan vechten ze met den korten tandelok weer geen uitslag. En de trommels roffelen, en schallen van de poorte af cl i groote trompetten het. was een prachtige strijd. Men wacht een wijle. Intusschen rookt, in fijne tent, Antoon van Bur gondië eene lekkere sigaar.... Maar een nieuwe uitdager meldt zich aan het is de heer van Chassa, v ermomd als een geketend ridder, geboeid door ©ene Slavonische edelvrouwe, kwan suis door hare handen, maar, begrijpt ieder goed, niet dan van hare schoo ne oogen. En hij nadert, met veel praal van Oostersche soldaten. Maar treedt hem nader, te vcete, Antoon. e daar gaat vluchten de ridder, wei bang als haze kowaert, uit den Vos Reynaardc. Chassa keert terug; An toon verschijnt te paarde. En meer nog is het een vluchten, zeer belache lijk om te ziien Zoo geschiedde nog veel meer, aan schoone wapenspelen, als van den Dom, en van den Ring. Tot dat het uitliep op een algemeene streuvelen, door Karei den Stoute zelf aange veerd. En 't. ware geworden gevecht wel bloedvergietend, hadde de hertog niet geheven vizier, en getoomd zijne onaantastelijkheid. Zoo hield op dit wapenpajs, heette „van den gouden Boom". En dat werd, lezers, daareven, voor een opgetogen publiek, in 't le vende Brugge hernomen.... („N. R. Crt.") ONGELUKKEN IN DE ALPEN. Dagelijks komen nu bij de Alpen be- klimmingen enlkele ongelukken voor. Woensdag verongelukte een Münche- ner toerist 'bij de afdaling van den Schustertop dn het Sexendal en werd dood ©lijk gewond en van den Peitler- kofd in (het Pusterdal is een onibek 3n<l toerist naar beneden «gevallen en ge doold. AARDSCHOKKEN IN ITALIc. Woensdagnacht zijn te Coseniza en in de omgeving sterke aardschokken waargenomen; eein (hevige paniek ont stond «onder de bevolking. Materieel e schade is niet veroorzaakt. 'DE ZESVOUDIGE KINDER MOORD. Over kien moord op zes kinderen, gepleegd do-or «ophanging te TVis bij, Hioilstefbro in Denemarken, wordt na der gemeld, iclat. de vrouw, de drie kinderen van den boer, bij wien zij diende, «oud aöht, zes en vier jaar, eerst ophing, daarna haar eigen kin deren: een tweeling van dertien maan den en oen zuigeling van dertien da gen, terwijl de negenjarige zoon van den boer. die. gevlucht was naar den (hooiberg, alles zag. De moordenares handelde, naar «in een door haar ach tergelaten (brief «medegedeeld wordt, alleen uit wraak, omdat zij uit haar (dienst was ontslagen wegens slechte (behandeling van de kinderen van (haar meester. DRIE VUENSCH'EN UIT HET RIAlA'M GESPRONGEN. In de fabriekstad Rotthausen sprong de vrouw van een mijnwerker, dezer dagen uit vrees voor haar -man, die haar met een mes achtervolgde, uit het raam der derde verdieping van haar woning. Onmiddellijk sprong haar negenjarige dochter haar ach terna en de «woedende achtervolger be dacht zidli geen oogenblik, maar sprong naar beneden. De drie men- sohen, die allen ernstig gewond wer den, wenden «onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. MOORDEN IN NEW-YORK. Op de Fifth Avenue in New-York is een meisje doodgeschoten door haar vroegeren patroon, die later op den dag zijn vriend doodelijk verwondde. De moordenaar werd bij zijn arres tatie zelf ernstig gekwetst. Moordaanslagen op meisjes nemen op bedenkelijke wijze in aantal toe. Binnen een tijdsverloop van enkele uien werden onlangs niet minder dan zes imeisjels aangevallen. De politie vreest, dat de een of andere schr'kke- lijke misdaad binnenkort .een straat- oproer zal veroorzaken. HET WÉDER IN HET BUITEN LAND. Door nachtvorsten ils 'in het Thürin- ger Woud de aardappel- en de fcom- komimer-ooglst geheel vernield. De thermometer daalde tot twee giaden onder het vriespunt. Door een zwaren hagelslag is Dij Loppio en Borghetto de geheele ta baksoogst vernield. Bij de jongste overstroomingein in Silezië hebben in 't geheel negentien menschen het leven verloren. Men vreest op verschillende, punten nog doorbraken. Ter voorkoming van een groote dijk breuk bij Glogau, heeft men, door opening der sluizen, groote uitge strektheden land onder water moeten zetten, tot groote schade voor de be trokkenen. Het verkeer naar Oberau geschiedt met bootjeBde scheepvaart staat stil Te SuM, in «ie provincie Saksen, zijn op verschillende plaatsen de ge wassen in de tuinen in 'den nacht van Zaterdag op Zondag bevroren. EEN EERLIJKE KEREL. In 1860 ging te Liverpool een win kelier van 33 jaar failliet, wiens schuldeisohers nog geien 12 pet. van 't 'hun toekomende ontvingen. De man ging naar Amerika, werd er rijk en is nu, tachtig jaaT oud, in het va derland teruggekeerd -en heeft voor zoover hij zijne schuldeischers of hunne erfgenamen heeft kunnen op sporen, alles afbetaald. EEN SLACHTOFFER VAN HET SPEL Een jeugdig advocaat te Boedapest, de heer Kalman Reich, heeft de vlucht genomen na, behalve zijn fortuin, be langrijke sommen te hebben ver- speellid, hem door vrienden geleend of door cliënten toevertrouwd. De verlie zen van Reich beloopen zoowait een paar ton. Men geüooft, dat hij met de hulp van zijn vader naar Amerika is ge vlucht. Stoomvaartberichten Het st. Koning Willem II, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 25 Juli van Port-Said. Het st. Sloterdijk, van Rotterdam naar New-York en Philadelphia, ar riveerde 25 Juli, des voorm., te New-York. Het st. Ardjoeno, van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Juli van Suez. Het. st. Amsteiland vertrok 24 Juli van Buenos-Ayres naar Amsterdam. Het st. Craigearn, gecharterd door de H. A. L., vertrok 24 Juli n.m. van Philadelphia naar Rotterdam. Het st. Moskwa arriveerde 24 Juli u. m. 3 uur van Rotterdam to New- York.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 7