tuigen wor de ibefiioeming van ge noemden bungearueester -die toont, diat (hij zedelijkheid en mediavaardigheid op de eerste plaats stelt, en die, -trots de tegerwveifeing, die hij ondervindt, door zijn energiek optreden een einde heeft gemaakt aan het zoo zedenikwet- eende hazardspel. MET MOOISTE! ...Het interessantste en het schoon ste, dat wij gezien hébben, waren de lieve iKBoliandsche kinderen met blo zende gezichtjes en blauwe oogjes en die -overal (stonden opeengedrongen, die juichten en joelden en met hun handen, wuifden totdat zij er ver- r moeid vam werden. -De kinderen zijn de bloemen des levens en verleden Donderdag zijn wij langs tuinen ge komen, waan' deze (bloemen te vinden waren in overvloed." Aldus William Stead dn zijn ..Cou rier over den tocht langs den Nieu wen Waterweg. BRANDEN. Te Akersloot (N.-H.) is afgebrand, (het huis van den Iheer J. Molenaar. Huis, inboedel en een voorraad bloem bollen zijn .verbrand. Te Lonneker is een boerenbehui- zing afgebrand, (bewoond door de we duwe U. en toebehoorende aan G. K. -De inboedel ging geheel verloren. As surantie dekt de schiade. Te Wittelte (Z.W. Drente) is de be- huizingc van Oldenkamp in de vlam men opgegaan. De brand was in kor ten tijd zoo toegenomen, dat man ter nauwernood een klein kind kon red- tien. -Vian den /inboedel is niets gered, ook die spaarpenningen van den be woner zijn verdwenenHet perceel was verzekerd te Wmrdsend. ONGELUK MET ZWAVELZUUR Zékere J. TL N. H., werkman aan de draadnageJfabriek en .wonende Kleine Gracht te Maastricht, had Don- derdagn.amiidfdiag liet ongeluk eene flesch met zwavelzuur, die hij moest vervoeren, om te trekken, met. het on gelukkig gevolg, een gedeelte der vloeistof over zijn 'beide Qianden te krijgen. H. brandde zich zoo ernstig, dat hij in Calvariënberg moest opge nomen worden. (L. K.) VERDRONKEN. Te 'Vlissingen is een twee-jarig meisje van P., wonende aan den Vrij- domsweg, «aldaar, spelende in een moddersloot geraakt en daarin ge stikt. Te -Hoogöveen is de familie van den heer 'A. iSmi/nk in rouw gedompeld tioor het droevig ongeluk, dat zijn bij na 3-jarig kind overkwam. Onopge merkt geraakte het te water en werd later dood opgehaald. De deelneming Is algemeen. Uit tie Drentscihe Hoofdvaart is het lijk .opgehaald van een manspersoon. Het horl/oge iwas blijven staan .op 10 minuten over half één. Volgens een op het lijk gevonden bevolkingskaart is het zeer waarschijnlijk een oud- verpleegde, genaamd Johannes Ar- noldus Kop Jansen, geboren te Nij megen, 18 Mei 1871, en 'uit de Rijks werkinrichting ite Veenlhuizen I ont slagen, den 22©n April 1907. Onder den Papendrechtsehan kant, tussclien de spoorwegbrug en de kerk, is bij 't zwemmen verdronken zekere A. Vervvcy, uit Dordrecht, ongeveer 18 jaar oud. Het lijk is door .twee zand- trekkers gevischt. DE ONVEILIGHEID DER DUINEN. Een dienstbode uit Den Haag klaagt .in Het Volk over de onveiligheid der Scheveningsche duinen. Terwij! zij met twee vriendinnen daar zat, wer den ze opgejaagd door een troep ke rels, die haar op ide laagste manier beleedigden, waairtoij ze haar zelfs vastgrepen en op den grond wilden werpen. .,Wij stonden met drie meisjes te genover die onbeschaamde bandieten en moesten ons met alle geweld ver dedigen. Er was geen politie te beken nen," zegt de klaagster. de bijzondere „Handelsblad-corres pondent van een der gedelegeerden ten antwoord, dat men thans eigen lijk pas begonnen is. Wat er nog gebeuren kan en of nieu het eens zal worden over de belang rijke punten, dat is de vraag, maar het schijnt vrijwel zeker, dat we voor eerst nog niet naar huis gaan. Dit laatste klopte wonder wel met wat dk zelf vernomen had en wat reeds een. paar dagen als gerucht liep namelijk dat de pogingen van Enge land, om het out'wapeningsvraagstuk in een openbare algemeene vergad-: ring aan de orde te stellen, waarte gen de belangrijkste delegaties zich niet zullen verzetten, in zooverre wa len geslaagd, dat men er eens over platen zou...', in September. Het gerucht, waarop ik doelde, zegt, dat de slotzitting der Conferentie ge houden zal worden op 7 September, maar van andere zijde is mij gezegd, dat het wel een paar dagen vroeger kan zijn. Het door mij aangekondigde voor stel om de declaratie van 1899 te ver nieuwen ten aanzien van het verbod, nn ontplofbaj-e stoffen uit luchtbal lons te werpen, is thans in druk ver schenen. Het is van België. Ik vist dit wel, maar vermeldde het niet, nog altijd indachtig aan liet tegen mijn mededeelingen gericht dementi, dat immers beweerde, dat België niets l.ad voorgesteld en niets voorstellen zou. Men ziet nu, dat officieuse waar heid niet de waarheid is. De commissie, die over de quaes tie der behandeling van oorlogsschepen var krijgevoerenden te beslissen heeft siaat voor -een moeilijke taak. Inimer,s men heeft hier te doen met een vraagstuk, dat door de meeste staten to'. onderwerp van binnenlandsche weigering is gemaakt. Legt men bij algemeene conventie den neutralen staten zekere verplichtingen op, dan staat daartegenover wel het voordeel van uniforme regeling, waardoor mo gelijke overlast wordt beperkt, doen dan ontstaat tevens een zékere ver altwoordelijkheid, die voor kleine staten met een uitgestrekt kustgebied zeer zwaar te dragen, om niet te zeg gen, niet te aanvaarden is. Van deze bedenking getuigden de redevoerin gen der vertegenwoordigers van Zwe den, Noorwegen en Denemarken, die althans voor de territoriale wateren die verantwoordelij kheid afwijzen en ook de zeer voorzichtig© rede van on zen gedelegeerde, den heer De Beau fort, die op ons koloniaal bezit wees. Ik heb reeds-vroeger vermeld, dal. door onze delegatie in een nota 's herinnerd aan hetgeen onderwerp van gedachtenvisselïng is geweest tijdens den Japansch-Russischen oorlog. Er moet nog een scherpe Japansche nota liggen aan buitenlandsöhe zaken. Wat nn den gang der nog niet ten einde gebrachte beraadslagingen betreft, naar alle waarschijnlijkheid heeft het Engelsche voorstel over de behande ling van oorlogvoerende schepen in neutrale havens en wateren de min ste, en het Russische, dat van meer beperkte strekking is, de meeste kans. Dit laatste is af te leiden uit den steun, die het Russische voorstel kieeg van de zijde van Italië Frankrijk, terwijl niet. rechtstreeks, maar toch vrij duidelijk is gebleken, dat ook Duitschland zich er medever- eenigt. De vergadering der arbitrage-com missie, ditmaal uitsluitend gewijd aan het Amerikaansche voorstel betref fende invordering van schuilden, '.s in hooge mate belangwekkend ge weest. Dat ten -slotte 37 stemmen zich daarvoor hebben verklaard, niet zeven onthoudingen, bewijst weldat men althans op dit speciale punt van ver plichte arbitrage niet afkeerig is, maar bewijst niet, in 't licht der zeer talrijke reserves, dat het de eenstem migheid zal verwerven, wanneer het andermaal aan het oordeel der com missie wordit onderworpen, want het moet daar weder terugkomen. Aan den tocht naar Brugge nemen alleen de eerste en tweede gedelegeer den (niet allen) en van elke delegatie één secretaris deel. De min of meer krenterige wijze, waarop de Belgische regeering de uitnoodigingen heeft ge daan en waarover ook de pers kan medespreken, die, als zij er pleizaerin hoeft, op eigen kosten kan komen en niet op veel faciliteiten te rekenen heeft, heeft begrijpelijkerwijze eenige ontstemming gewekt. OP VRIJE VOETEN. De telegrafist te Terneuzen, die eenigen tijd geleden gevangen is ge nomen wegens verduistering van gel den, is op vrije voeten gesteld. BRANDEN. Te liertme is de boerenwoning van den landbouwer Wiggers afgebrand. Verzekering dekt de schade. EEN TWEEDE FRAN'S ROSIER maakt tegenwoordig het Bargermeer Dr.onveilig. Eerst werd door Bism de l6-<j'arige dochter van de landbouw ster L. B. rte Noord-Barge aangeval len en mishandeld: toen een vrouw hulp wilde verleenen, dreigde de on verlaat met de revolver. Voor de po- iti blijft hij (onvindbaar. Men weet, dat het ós de. 20-jarige F. M. Het ge heels Bargermeer is in beroering; men heeft reeds een klopjacht op hem gdhouden. EEN' VREBSELIJK ONGELUK had Vrijdagmiddag omstreeks half vier plaats aan den Overweg naar Noerlangel, (bij den ploegbaas M. De vijftienjarige zoon B. had een geweer ter hand genomen, slechts enkele da- jen in (huis aanwezig om kraaien 1c- v er jagen. en, hoe dan ook, hij trof het 22-jarig meisje van A. Jansen uit Xif- trik, dat daar dien dag als naaister werkte, zich even naar buiten had verwijderd en binnen trad. Morsdood viel zij In 't portaal neder, getroffen door het zwaar-/gel aden geweer. DE VREDES-CONFERENTIE. Op de opmerking, dat het werk der Conferentie zoo langzaam gaat, kreeg Kris eo kras door Zwedeo (Reisbrieven van onzen Berlijnschen Correspondent.) III. OP BEZOEK IN HET LAPPENKAMP BIJ PAOLNOVIKEN. AbiSko, a/Torne Trask, 18-7-'07. Wij liadden partij gemaakt om een interessante tocht te maken, twtee Zweedsche dames, een Duitsehe da me, die zich gemakkelijk in het ZweedscQï kon uitdrukken en uw cor respondent. Op raad van frökem Kali (uitspreken Tsjcll), de wakkere en on vermoeide directrice van het door de Svenska Turisttöreningen hierin de wildernis van het hooge Noorden, gebouwde eenvoudige hotelletje zou een bezoek worden gebracht aaneen der zomerkarnpementen van de vrije zonen der wildernis. Gemakkelijk te bereiken was het niet, want ook des zomers preferee- ren de Lappen de stille eenzaamheid. Dan slaan zij hier in het hoog©Noor den op uren afstands van verkeers- c ent ra hunne schild orach tige tenten op, terwijl hunne duizenden rendie ren, in vrijheid gedresseerd, hooger- op in de bergen het geringe mos grazen. De korte zomer is voor den CONCURRENTIEPROEVEN. Op het terrein van Zorgvliet 's-Gravenhage werden aan een vuur proef onderworpen een brand/kast van de firma Lips te Dordrecht een van den heer Adolphs te Dussel- dorp. De brandkasten werden gerui- men tijd in witgloeienden toestand gebracht. Na afkoeling bleek van de Adolphskast dc inhoud geheel ver teerd. die van de Lipskast. daarente gen ongeschonden. De heer Adolph. beweert nu, diat de géliouden proef igeen brandproef, maar oen smclt- proef was, waarvoor zijn kasten niet speciaal gemaakt worden. Laplander, die zich, evenals andere nomaden, niet aan hard werken te buiten gaat, en het loopende wJerk geheel aan het vrouwvolk overlaat, een periode van absolute dolce-far- niente, totdat in de tweede helft van Augustus de eerste sneeuw het nade ren van den vinter aankondigt. Met het begin van den langen en strengen winter begint het werk voor de mannen. Toegerust met tenten, proviand en lange lasso's (voor het vangen van bijzondere rendieren en vergezeld van hunne trouwe en intel ligente herdershonden, welke veel overeenkomst hebblen met de Pool- honden, gaat het de bergen in om die over vele uren afstands verspreid grazende rendieren te verzamelen voor den tocht zuidwaarts. De ten ten worden opgebroken, de „akja", een smalle kleine slede voor één soon en elk door één rendier getrok ken, bestegen, de sneeoiwsch oenen aangegespt, en voort gaat het, in hlet gevolg der rendierkuddon zuidiwaarts naar Iuckarjarvi op eenige uren af stand van het ijzererts-centrum Kiru- nu of nog zuidelijker naar de liellin gen van den Aereskutan in het hoog gebergte van J&mtland (op de route naar Frondhjem) waar de tentbn op nieuw worden opgeslagen en de win terkwartieren betrokken. nigmaal reeds tot inwendige ver giftiging heeft aanleiding gegeven En ditzelfde geldt ook voor andere loodhoudende verbandwaters. Dit is trouwens niets bijzonders ik zal u later nog vele andere geval len vermelden, die u hetzelfde feit zullen demonsirectren. De verkoopers (apothekers) dezer loodhoudende verbandwaters kunnen dan ook niet genoeg waarschuwen tegen het op eigen initiatief voortdu rend aanwenden dezer middelen het publiek wfee/t niet beter ear.... Gou lardwater is een algemeen en gun stig bekend staand huismiddel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. Echt. Victor lawater Pers-Overzicht EEN MISDADIGE MOEDER. Tegen Gezina N., vrouw van Harm SI., wonende in een der armen/kamers it>3 Muntendam, is door de marechaus sees proces-verhaal opgemaakt wegens bet opzettelijk dronken maken van haar 10-jarig dochtertje. Deze vrouw •was zoo laag, om haar dochtertje een theekopje jenever op te laten drinken tengevolge waarvan het arme meisje zoo dronken werd, dat het Iheel wat moeite 'heeft gekost om het (kind weer hij la nnaken en men dn het 'begin voor het ergste vreesde. EEN BROCHURE. Voor ongeveer 2 jaren verscheen in het ni/'euwsblad „De Nederlander een sensatiewekkend artikel, geti teld „Misdaad", en stond dit in be trekking tot die familie Charles Blan- ckenlhagen, wonende aan den Groes beekschen weg bij Nijmegen. Dc misdaad bestond in de zooge naamde mishandeling van hun kind door de stiefmoeder, naar aanleiding waarvan het kind ontvoerd werd. De heer Jhr. .J. F. van Benthem randen Bergli, ciriel-ingenieur te 's-Graven- hage, betoogt nu in een brochure, ge titeld ,,De familie Charles Blancken- hiagen, slachtoffer van intrigues", dat de ontzetting van den vader uit de voogdijschap en de betichting der stiefmoeder \ian kindermishandeling een gerechtelijke dwaling is geweest. Doel van het vlugschrift is revisie van de zaak te verkrijgen. GOULARDWATER. In „Moleschott" schrijft de apothe ker Andreas Otto over Goulartijwateir. Goulardwater was vroeger melk wit, omdat het toen met gewoon (lei ding) water bereid werd. Thans wordt 'het met behulp van gedistil leerd water gemaakt en is het slechts zeer zwak troebelwanneer we er dus gewoon water uit de kraan bij doen, wordt hlet melkwit. Eto. hierin schuilt, nu het eerste gevaarDit, melkwitte bezinksel ziet zich neer op den bodem en tegen de wanden der flesch en.... is door spoelen met ge woon water niet er uit te verwijde ren. doch slechts door azijn of c-en ander euuV. Haalt men dus in den handverkoop voor eenige dubbeltjes Goulardwater en gébruikt hiervoor een bier- of wijnflesch, dan zal deze flesch hoe langer hoe meer vanbin nen bedekt worden met een loodhou- denden aanslag (te meer, daar ook aan de lucht, en wel door het zich daarin bevindende koolzuur, het Goulardwater hoe langer hoe meer getroebeld wordt). Zal men dus, nadat 'het medica ment, zijn diensten verricht heeft, de flesch weer voor andere vochten gaan gebruiken, of aan den leverancier te ruggeven, dan loopt men gevaar, dat bij niet-grondige reiniging der flesch een volgende vloeistof het neerslag wèl zal oplossen en nadoelige gevol gen hierdoor kunnen veroorzaken. Een ander gevaar van Ihet Goulard water is, en menigeen zal hierover verbaasd staan, dat het, hoewel het slechts uitwendig als wond- en omslagwater wordt aangewend, me- GROXDWETSHERZIENING. Wij hebben melding gemaakt van Mr. Van Gilse's artikel in „De Vragen des Tijds", waarin hij betoogde, dat e na den uitslag der Statenverkiezin gen van de Grondwetsherziening niets zoti komen. De heer (P. L.) T.(ak) meent (in „De Kroniek") dat daarvoor wel iets te zeggen is. Grondwetsherziening toch door een krachtig liberaal ministerie is uitge sloten, Maar is er wel een krachtig ministerie noodig voor grondwetsher ziening'? vraagt schrijver. Ofschoon tie lieer Van Gilse van ouderwetsch constitutioneel standpunt zeker gelijk hoeft, wordt grondwetsherziening, vooral ïn de tegenwoordige politieke verhoudingen, niet meer dan een com promis. En wie zou dat beter admi- nistreeren dan de heer De Meester Men moet den eisch van mr. Van Gil se nu niet meer stellen, maar Gods w ater over den politieleen akker- laten loepen, en het nemen zooals het valt. Als de heeren maar een ontwerp maken, dan kan het Kamerdebat over grondwetsherziening onder de ver zoenende en haast onpartijdige lei- d'ng van deze ministers best wonden gevoerd. Als liet in de Tweede Kamer dan tot blanco komt, en de Eerste ver- werpt dat wegens gemis aan waarbor gen, dan komt de ware crisis: het volk tegen de wetgevende macht. En de Kamers tegen elkaar op een punt, dat. den hartstocht wekt. Dan blijkt uit een eclatant feit, wat nu al duide lijk is, dat de heele burgerlijk-politie ke boedel reddeloos in de war is. Dit ministerie heeft een kans laten loopen. Was liet dadelijk met de grondwetsherziening gekomen, dan had de liberale vleug van 1905 een betere levenskans gehad. En dan was het groote politiek debat en train ge woest tijdens de Statenverkiezingen. Maar ze hebben hun zwakste troef, dat militaire hervorminkje, eerst ge- sjeeld. Aan „Land en Volk", die kans ziet van gemeen overleg over liet kies recht met de rechterzijde, antwoordt schrijver, dat die liest mogelijk is. maar dat bij het vaststellen der voor waarden de winst niet bij „Land en Volk" zal zijn. En aan de voorstan ders van het blanco-artikel voegt hij toe, dat hij niet meer dan even veer tig voorstemmers in de Tweede Ka mer kan tellen, als de sociaal-demo craten meegaan. Hij ziet in de Kamer nLetts dan troe belheid en politiek spel onder de bur gerlijke fracties. En ook buiten de Kamer is de toestand niet zuiver. Van onderen moet de zuiverheid komen en het is de sociaal-democratie, die het sein zal blazen. Gemengd Nieuws Kerk en School DYNAMIET IN DE GEVANGENIS. De overheid te Odessa is onder richt van het feit, dat er voorbereid selen waren getroffen, om in de ge vangenis een ontploffing te verwek ken. Bij het onderzoek werd in de ka mers onder den vloer dynamiiet, kruit en patronen gevonden. Dertig van dezen aanslag beschul digde personen zijn in ketenen ge slagen. De voorgenomen ontploffing moest do vlucht der politieke misdadigers gedurende de ontstane verwarring v e rgem akkel ij ken. HET GOUDEN JUBILé EENEIR HELDIN. Te Newport wordt dezer dagen, zooals door de Amerikaansche bla den op hun gewone luidruchtige wij ze wordt bericht, een merkwaardig jubilé gevierd het is vijftig jaren geleden sedert Ida Lewis den vuur toren van Newport bewoont en be waakt. Toen zij vijftien jaren oud was, werd haar vader benoemd tot een der zwaarste ambten vol plichts gewicht en verantwoordelijkheid, die men ter wereld kan bekleeden. Van de samenleving gescheiden, als een gevangene hoog in de lucht met aan den voet van 't eenzaam verblijf de klotsende golven, moet de wachter daar wonen en werken en juist wan neer de donder rolt hoven zijn dak en de shonn giert om zijn toren, dan moet hij waken dat het licht, de eenige baken voor d'e angstige zee lieden, die niet weten waar ze zijn in de duistere vlakten van den Oceaan, dat den reddende en waar schuwende licht zijn kostbaren plicht vervult. Lewis nam zijn vrouw en zijn bei de dochters mee naar zijn nieuwe woning buiten in zee. En zie, de vijf tienjarige Ida gewende spoedig aan baar eenzaam levensloteiken dag roeide zij haar kleine zusje die nog school moest gaan, des morgens naar land om haar des avonds terug te halen. Deze dagelijksche tocht, ook bij ruwer weer en hooger golven, gaf haar een groot© bedrevenheid, die ze spoedig zou aanwenden tot e'en iheldinnendaad. Vier jongelui, kinderen van New- Poi'ter burgers, waren in overschat ting van kracht uitgevaren op de zeemaar spoedig kantelde him boot en angstig geschreeuw drong tot den vuurtoren door. Ida sprong in haar vertrouwd vaar tuig en redlcle ze alle vier. Zij werd daardoor plotseling de heldin van den dag en toen na weinige jaren haar vader invaliede werd, ver trouwde men haar de taak van liicht- wachter toe, al kreeg ze ook vele ja ren daarna eerst van het Congres de officieele aanstelling. Behalve, dat zij door getrouwe be diening van het havenlicht t,all/oozen voor gevaar bewaarde, kwamen er nog meer gelegenheden om persoon- Lijk menschen leveng aan de golven te ontrukken. Eens sloeg in den nacht een boot met twee soldaten te gen de rotsen te pletter. Zij ging er vergezeld van haar bootsman, opuit en zoo onstuimig waren dé golven, dat haai- gezel verdronk maar zij redde de beide soklateu. Zoo heeft ze achttien menschen in het geheel aan de golven ontrukt en haar torenwoning is rondom met medailles en diploma's en dankbare geschenken versierd. Nog vervult de G8-jarige vrouw trouw en eenvou dig haar plichtvan vertoon is zij •geen vriendin, maar thans verdient haar naam toch waarlijk te worden gekend. Evenals de Eskimo in de Poolstre ken leeft van visch, leeft de Laplan der uitsluitend van zijn rendier. De vacht dient hem tot kleeding en dek king, uit het gelooide vol worden de met. hooi gevulde waterdichte solroe- nen vervaardigd(kousen zijn een ongekende weelde) hlet vleesch gebak ken. gerookt of gedroogd is het voor naamste voedselde gedroogde dar men doen dienst "als een sterke draad voor het schoenmakerswerkhet wijdvertakte gewei levert het mate riaal voor allerlei voorwerpen ge schikt voor verkoop of ruilhandel. Ofschoon in naam staatsburger van het koninkrijk Zweden, is de Laplander ook nu nog een volkomen vrije Nomade, die door de cultuur wel teruggedrongen wordt, dodh zich naar alle waarschijnlijkheid staande zal houden en niet ten onder zal gaan, zooals de Amerikaansche Rood huiden, met wolke zij, afgezien van de gelaatskleur, eenige overeenkomst hebben. Alle Zweden zijn dienstplich tig, uitgezonderd die Laplanders, die in huizen en kazernen zouden weg kwijnen uit heimwee naar hunne rendieren en de absolute vrijheid in de grootsche eenzame wildernis. Mocht het rijk ooit in oorlog ge raken nvet Rusland of Noorwegen, dan zou het. legerbestuur in deze on- XED. HERV. KERK. De Alg. Synode heeft besloten geen hulp-comité t.e benoemen voor de oprichting van een monument der I-Iervorming te Genève. In de daar over gehouden breedvoerige discus sie werd onder meer opgemerkt, dat het. allerminst in den geest van Cal- vijn zou zijn, wanneer er een monu ment van dien aard wordt opgericht, de man zoo eenvoudig dat hij zelfs begeerde dat men niet zou we ten waar hij begraven werd, Daartegen werd aangevoerd, dat het de bedoeling niet is" om den per soon van den grooten hervormer te eeren, maar veel meer het werk door hem met alle kracht voorgestaan, en waarvan de gezegende vrucht nog altijd genoten wordt. Besloten werd ten slotte, dat de Synode in het officieel orgaan der Hervormde kerk beltend zal maken bestaan en bedoeling der v&reeni'ging en belangstellenden voor het toezen den van hun bijdrage verwijzen naar het adres van den heer Albert Waa rin, Genève. herbergzame streken waarschijnlijk van hun lokale kennis partij trekkerr door uit hunne rijen padvinders, ver spieders en gidsen te requireeren. Het strekt der regeering tot eer, dat hier in het hooge Noorden de leer plicht geldt voor dit Nomadenvolk, dat feitelijk eerst in Napoleon's tijd door Finsche zendelingen tot het Christendom werd bekeerd en ook nu nog zeeT 'aan heidensohe overleverin gen en bijgeloof hecht. Doch de jeugd en ook velen van de oudere garde, heeft lezen, schrijven en rekenen ge leerd van de rondtrekkende Finsche god sdienstonde rwijzers. Het meerendeel spreekt alleen zijn „moêrstaals". het Laplandschc dia lect (Lappska'i. sommigen bovendien Finska (Finsch), doch maar enkelen Svenska (het, Zweedse li). En tot die enkelen behoort de kleine Per Ilen- drickson, de ouwe steeds rookende gids met zijn sluwe oogjes en krom- mie beenen, die naar mij verteld wordt, duizenden rendieren bezit, maar qp een directe vraag naar het aantal met een leep lachje lakoniek antwoordt„o, een drie- a vierhon derd." De slimmerd, heeft hij geen gelijk? Want. een vraag naar het aantal der rendieren, dé bezitting van dan Laplander, staat volkomen op één lijn met de vraag aan dien tou- de plaats der uitbarstingen land vormtmen gelooft, dat een nieuw eiland o>p het punt staat te worden gevormd. Hierbij kun nog word/en opgemerkt dat Niukalosa de hoofdstad is van Tongatabu, en niet, zooals het tele gram foutief meldt, een eiland. De uitbarsting, waarvan hier sprake ;s, heeft hoogstwaarschijnlijk bij de eilanden-groepen Hanga-Tonga of Hanga-Tapaï, die op 3040 zeemij len van Tongiatabu liggen, plaatsge had. Daarop trijst althans het feit, dat deze beide eilandengroepen van vulkanischen aard zijn, vaak door oivderzeesohe uitbarstingen worden bezocht, en de zeebodem daar puim- si eenachtig is. Niet onmogelijk is het, dat puimsteen tot aan Niükalo- sa is geslingerd. Dergelijke ver dra gende uitbarstingen rijn al vaker waargenomen, het laatst bij een vul kanische uitbarsting op 't eiland Sa- vaü, van de groep der Samoa-eilan- den. Eilanden-vormingen, als de boven vermelde, komen in het Tonga- oilandengebied menigmaal voor. Ech ter verdwijnen deze eilanden in den regel na eenigen tijd. HOOGE OUDERDOM. In een h-ospitaal te Madrid is in den re9pec tabel en leeftijd wan 125 ja ren overleden Maria Josepha Moto, geboren 7 October 1781. Spanje schijnt tegenwoordig het land te zijn, waar de imienisclhen fiiang leven, want on langs werd eene ander© bejaarde da me begraven, die 114 jaar oud was ge worden. Daartegen (kon .zelfs de beken de Fran^aise, madame Robincau, met haar 107 jaren niet op. In vroeger eeuwen was oud worden meer aan de orde van den dag. .In de zestiende eeuw werden twee lEngeischen, Jer kins «en Jobius, mog (hun 172en ver jaardag. 'De laatste had het geluk zijn vrouw 164 jaar te zien worden, een omstandigheid, die niet .iederen dag voorkomt. Ten tijde van Jacob I stierf Iva.tharina Desmond in den aanvalli- :en leeftijd van 142 lentes. Zij had een leven vol emoties achter den rug; had (de grootste weelde loeren kennen en verviel later tot de grootste armoe de. Als 14-jjarige begaf zij zich te voet van Bristol naar Londen, om den ko ning ondersteuning te smeeken. Ook Odd Parr, die in de 17de eeuw leef de, is bekend geworden door zijn hoo- gen leeftijid; hij stierf in zijn 152ste jaar. Als jongeling van 120 jaren trouwde Ihij voor de eerste maal. In de hviingste /eeuiw schijnt die Ihoo- ge leeftijd niet meer te worden be reikt. Hoe komt dat? Zou het ook kun nen zijn omdat alle /standen der maat schappij tegenwoordig beter onder wijs ontvangen en dus beter kunnen tellen? Stoomvaartberichten EEN VULKANISCHE UITBARSTING. In het gebied der Tonga- of Vriendschaps-eilanden heeft een vul kanische catastrophe plaats gehad. Omtrent de uitbarstingen van een onderzeesche krater, die uit weten schappelijk oogpunt buitengewone be langstelling eisohen, wordt aan de „Daily Mail" uit Sydney gemeld Volgens berichten van de Tonga- eilandien van 5 Juli, zijn sedert 14 da gen van Tongatabu, het grootste eiland der groep, zeven verschillen de zuilen van vuur. rook, stoom en zwarte puimsteen, alle binnen een oppervlakte van twee zeemijlen, zichtbaar. De hoogste dezer zuilen, die uitga ten in zee 'te voorschijn lijken te ko men, wordt op 250 voet geschat. De Stille Oceaan is op deze plaats zeer diep, men hoort een onophoudelijk godonder, en er hebben herhaalde uitbarstingen plaats, waarbij puim steen op het eiland Niukalosa, dat 30 zeemijlen is verwijderd, wordt ge slingerd. Het Tonganeesche staats blad kondigt aan, diat zich rondom rist „hoeveel gield en effecten bezit gij Of deze op zulk een astrante" vraag uit den mond van een niet- belasting-man niet eveneens een ont wijkend antwoord zou geven of met een „Dat gaat je geen drommel aan" zou reageeren Maar rij zouden het kamp bij Paol- noviken bezoeken. Eindelijk heeft de vroolijike, gezonde zus uit Malmö, een der beide Zweedsche dames, met wie wij den tocht zulflen onderne men, o-nzen gids met den schilderach- tigen bijna,am „Bjömjagare" (Beren jager) opgespoord, die ons over den stillen Tome 1'réiSk, de heerlijke Lap- landsche Vierwaldstadtersee, naar het Kamp zal roeien. Kein andrer Weg fiihrt naoh Kürnacht", dan te water in de ruwe en lompe roeiboot met de lage banken Maar de „Berenjager" (wordt men niet onwillekeurig aan Cooper's Hawk eye" en aan ridderlijke Mohi kanen herinnerd doet zijn bijnaam waarmede hij geregeld wordt aange sproken, evenals zijn concurrent „Röfvare" (de roover) de andere Zweedsche gids en padvinder van Abisko, alle eer aan. Zijn stoere ge stalte en ijzeren armen zouden niet zijn afgemat, al had hij ons zes uur ver moeten roeien, in plaats van ruim drie uur ver. Veor ons „zuide Het st. Ban da, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Juli Kaap St. Vincent. Het st. Prins der Nederlanden ar riveerde 26 Juli van West-Indië te New-York. Het st. Zaanland, Van Amsterdam, naar Buenos-Ayres, passeerde 26 Juli Fernando Noronha. Het -st. Amstelland vertrok 25 Juli van Montevideo naar Amsterdam. Het st. Bogor. vertrok 27 Juli van Rotterdam naar Hamburg. Het st. Vondel, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 27 Juli Point, de Galle. Het st. Amsteldijk vertrok 27 Juli van Rotterdam naar Philadelphia. Het st. Osiris arriveerde 25 Juli, niet de Eng. mails, van Port-Said te Brindisi. Het st.. Gedé, van Java naar Rotter dam, vertrok 27 Juli van Perim. Het, st. Koningin Regentes arri veerde 27 Julii tie Amsterdam vgn Ba tavia. Het st. Kon/ingiln Wilhelmina ver trok 27 Juli van Amsterdam naar Batavia Het st. Prins Willem II arriveerde >7 juli van Paramaribo te Amster dam. Het st,. Goentoer, van Rotterdam naar Jiava, passeerde 27 Juli Gi braltar. Het st. Kediri vertrok 27 Juli van Rotterdam naar Java. Het st. Sloterdijk, van Rotterdam via New-York naar Philadelphia, vertrok 27 Juli, des namiddags van New-York Het st. Nieuw-Amsterdam, van Rot terdam naar New-York, vertrok 27 Juli n.m. 4 uur van Boulogne. Het st. Noordam arriveerde 27 Juli 's avonds 6 uur 15 min. van New- Y'ork te Rotterdam. lijken" was een zit, bijna onbeweeg lijk, gedurende ongeveer 31/2 uur in een ldeine boot op lage bankjes, wel ker harde hoedanigheden zicli met intense duidelijkheid steeds door dringender aan onze arme extremi teiten opdrongen, al welletjes ge noeg Het ongemak werd echter ruim schoots opgewogen door de vroolijke gesprekken, de grappen van „Björn- jagare", het gezang 'en last not least de prachtige natuur rondom. Geen golfje rimpelde het, spiegel gladde watepvUak van den Torne Trask, dat als een reusachtige fijn geslepen spiegel, in scherpe omtrek ken de met sneeuw bedekte hellingen en toppen van het zich rondom voor ons uitspreidende Alpenpanorama en den lachenden blauwen hemel weer kaatste. Zoover het oog reikte op het stille reusachtige meer en aan zijn vochtige oevers was nergens ten men schel ijk wezen of woningen te ont dekken. Een absolute rust cn een zaamheid rondom, dubbel weldadig voor de geplaagde zenuwen der groote-stads-bewoners

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6