HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MERENS TIELEMAN Binnenland FEUILLETON WOENSDAG 31 JULI 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 29 Juli 1907. De beurs had heden over het alge meen een tamelijk opgewekt aanzien, waarbij zich vooral tabakswaarden onderscheidden door een zeer willige Istemoniing bij mneerendeels flinke koersverbetering. Intusschen werden de koersen bij opening .al vast hoog ingezet en volgde daarop later eenige reactie. Aandeelen Serdang Tabak A en B maakten eene ongunstige uitzonde ring en verloren resp. 9 en 3 pot. Aandeelen Koninklijke Petroleum verbeterden nog circa 4 pet. op gun stige verwachtingen omtrent de resul taten van het loopende jaar. aange zien thans, dank zij de „entente-cor diale" met de Standard Oil Company hooge prijzen voor de producten be dongen worden. De betere tenderuz aan de New- Yorksche markt bleef ook gedurende de beide laatste beursdagen behouden al werd de rijzing nu en dan onder broken door eenige reactie iin enkele soorten. Zoo daalden Eries op geruch ten, dat bet dividend op de eerste en tweede preferente shares gepasseerd zouden worden, terwijl Southern Rails den ongunstigen invloed onder vonden van kwesties dn verband' rnet de tariefwetten in den staat North Carolina. Ten slotte bleef de stemming over het algemeen vast, in weerwil van den tamelijk teleurstellenden bank- staat. Het is echter reeds herhaaldelijk gebleken, dat ide bankstaat wel dik wijls als motief voor de marlctstem- ming wordt aangevoerd, doch zelden in staat is werkelijkon invloed uit t'e oefenen, waarin overigens een gede cideerde tend enz bestaat. Behalve Readings werden vooral Southern Pao. verhandeld zonder per saldo veel te varieer en. Missouri s onder vonden weder den invloed' der groot© Vermeerdering van ontvangsten, welk daarvoor 'dividend verwachtin gen doet ontstaan. Steels waren vas ter in verband met betere berichten omtrent de werkstaking aan de me ren. In Mijna&nd. ging weinig om, Red- jangs golden 11 booger, Great Co- bars verloren 3 in navolging van Londen, wiaar koperw'aandien gedrukt blijven door de hernieuwde reactie in dien prijs van 'het metaal. Cultuurwaarden waren vast onder leiding fan A'and. Nederl. Handels- M. de moeste suikerfabrieken in In- dië hebben dit jaar eene grootere pro ductie, hetgeen bij de bevredigende prijzen gunstige resultaten belooft. Na zeer vaste opening tot betrekke lijk hooge koersen liep de markt hier algemeen terug door ruim binnen- •landsch aanbod, de grondtoon blijft echter vast en voor enkele soorten als Denvers, Missouri's en Eries liepen de koersen nabeurs wedier i'ets op. Geld 6 door niet op tijd in te zetten, of aan te weinig krachtKaatsheuvel toch had machtiger forto met minder men- techen dan onze Harmonie. Toch is het (kranig voor deze schare werk mens oh en, en het is gelukkiger een tweeden prijis ten volle verdiend, dan een eersten prijs gekregen te heb ben. Een hartelijk compliment aan Hof meester en zijn mannen. De uitslag was zooals gemeld Kaatsheuvel 1. Harmonie 2. Apollo, Den Haag, 3. De Harmonie, Harderwijk, 4. De Adelaar, Wieesp, 5. De tuin van het Paleis voor Volks vlijt was prachtig bezet en er werd genoten van hetgeen deze afdeeling te genieten gaf. Stadsnieuws CONCOURS VAN HARMONIEGEZEL SCHAPPEN TE AMSTERDAM. Men schreef ons Maandag even wel te laat voor het nummer van dien dag nog het volgende over boven genoemd concours Zondagavond opende Apollo uit Den Haag deze interessante afdeeling, wel ke afdeeling van uitnemendheid ge noemd werd'. Als jury-leden fungeerden de hoe ren Bonman, Krienis, Koning uit 's-Gravenhage, en Koning van Am sterdam, benevens Van 't Kruys. Wat in deze afdeeling gepresteerd werd, gaat voor dilettanten-vereeni- gingen alle lof te boven, hoewel m vergelijking van vak-muziekkorpsen het hout over 't algemeen slecht was en het koper wat ruw. Dat Kaatsheuvel een machtig con current zou zijn, bleek dadelijk bij zijn optreden. Dit corps, reedis als „onoverwinlijk" bestempeld, heeft de eerste partijen zoo uatj&tekend bezet als men van een vak-muziekkorps mau zou durven verlangen. Wat de Harmonie betreft, het hout vonden wij mooier dan van Kaatsheuvel, het koper beschaafd, hoewel de ba/ssen wat zwak waren en toen Harmonie na luid applaus tu bravo-geroep het po duim verliet kwam er zelfs tweestrijd wie van deze korpsen nummer één zou zijn. Harmonie bleek bij den uitslag No twee te zijn. Wellicht heeft dit gelegen aan de vergissing, die een der koper blazers in het vrije nummer maakte Eind-examens II. B. S. Van de 4de groep bij de eindexa mens H. B. S. alhier slaagden H. P. D. J. v. d. Speek Ohreen, te Alk maar ;N. Brandenburg, C. Tj. Dubois, mej. L. Hoekstra, jihr. R. F. Groeninx van Zöelen, allen te Haarlem J. A. de Boer, A. J. v. d. Heuvel, W. C. van Kalken, allen te Den HelderP. L. v. d. Berg, R. C. van Groenau, bedden i° Hoorni. HOFBERICHTEN. Zaterdagavond kwam Z. K. H. Prins Hendrik per gewonen trein te 9.17 aan het station H. S. te Baara aan, al waar Z. K. .H. werd verwelkomd door H. M. de Koningin met gevolg. In twee rijtuigen werd naar ihet Palels Soest dijk gereden. H. M. de Koningin. II. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. IT. Prins Hen- dirifc woonden Zondagmorgen \met ge volg de godsdienstoefeningen bij in de Hervormde kerk te Soest, onder ge hoor van dis iD. P. Brans. In den namiddag maakten de Ko ninginnen met den Prins een rijtoer Van ruim itwee uur dn de omstre ken van Baam. Zoowel bij 'h et vertrek van het Paleis, als bij' den terugkeer aldaar werden de Vorstelijke Perso nen door een talrijke menigte luide toegejuicht. De Koningin en de Prins met ge volg vertrokken Maandag te 10 uur van Baam '(Centraal Station) naar Den Haag. Oan half een kwamen H. M. en Z. K. IT. daar aan, ter ontvangst der Per zische missie, die Zondagavond in het „Hotel des Indas" afstapte en Maan dag, vergezeld door den adjudant van Hoogstraten en luitenant baron van Hardenbroek vanwege TT. M. de Ko ningin toegevoegd de vergaderzaal der Vredesconferentie en Schefvenin- gen bezocht en haar 'opwacötig maak te bij den minister van buitenl. zaken. Maandagavond ontving H. M. de 'ken nisgeving der troonsbeklimming bij monde van den ambassadeur, die met gevolg, in hofriijituigen geëscorteerd door een eere-detacthement van 100 hu zaren naar bet paleis, alwaar een eerewaoht van (het regiment grena diers en jagers miat muziek was opge steld, geleid werd. Er was daarna galadiner ter eere van den ambassadeur en zijn gevolg, waarbij genoodigd waren de twee toegevoegde Nederlandsche officieren, de Perzische gezant met de legatie te Den Haag, de le gedelegeerde van Berzië ter vredesconferentie en de mi nister van Buitenlandsche Zialken. Aan het idliner speelde de koninklij ke militaire kapel. Na het diner (keerde de stoet met dezelfde eerbewijzen naar het hotel terug. (Das avonds keerden de Vorstelijke personen naar Soestdijk terug. Mr. RINK. De Minister van Binnenlandsdhe Zaken, de heer Rink, is na een korte afwezigheid met verlof, teruggekeerd en hervatte Maandag zijn ambtswerk zaamheden. VREDES-BEWEGING. In de Zaterdagavond te 's-Gravem h'age gehouden bijleenkomst van het consulaat Corda Fratres, wtaarin de heer G. Fuik sprak, heeft die heer W. N. Abele, voorzitter, voorlezing daan van een brief van BerthJa von Suttner, die, niet aanwezig kunnen de zijn, een blijk van sympathie vul de geven. Uitgaande van de stelling, dat aan ide jeugd de toekomst be hoort, omdat de jeugd bezit geest drift en kracht, begroette zij met vreugde het feit, dat een student uit de Nieuwe Wereld, uit naam van 23,000 kameraden en 1700 leeraren, aan de studenten 'vtorn Europa de ge lukkige tijding bracht van hetgeen de Amerikaansohe universiteiten doen ter bevordering der vredesbeweging. „Europeesche studenten schreef mevr. von Suttner hebben front te maken tegenovier moeilijkheden en te vechten tegen vooroordeelen, die aan de overzijde van den Oceaan onbe kend zijn en wat zij behoeven, behal ve geestdrift en kracht, is vastbera denheid en moed. „Zijt van goeden moed, jonge vrienden aan u is de edelste taak en voor u is die edelste overwinning weg- Omtrent de eenige d'agen geleden door dr. Hoogvliet in dien Cercle in ternational te 's-Gravenhage gehou den rede over „international mee tings and their various adv/anges", schrijft men Na de overtuiging te hebben uit gesproken dat samenkomsten als dile in de laatste jaren door miss F. M. Butlin worden georganiseerd, een algemeene intern ationalizeering der volken kuiinen bewerken, kwam hij voor den dag met een eigen denk beeld uit 't defensiesysteem der hoo- geire beschaving,, waarbij een volk zijn nationaliteit uitsluitend1 doord'e werken van redden, bewaren en ge nezen tegenover den buitenlander 'handhaaft en verdedigt. Het slot der rede vormt een gedicht, a word to the wise with a word to the wicked, een enthousiaste oproeping tot verzet te gen oorlogzuchtige inblazingen. Mevrouw de barones Von Suttner betuigde in bet Duitsoh den spreker dank en eindigde met dJe woorden „Het is heerlijk eindelijk eens hlet enthousiasme tegen den oorlog ge richt te zfien." - STATIONSCHEFS S.S. De Bond van Stationschefs S. S. hield Zondag te Utrecht een algemee ne vergadering. Besprekingen vonden voornamelijk plaats o-ver 't Reglement Dienstvoor- Waarden van 1 Juli 1907. Verschillende verbeteringen wer den wenschelijik geacht, o. a. ten aan zien van de regelingen van vuur- en Ialchbui tkieering en van vrij vervoer. Klerken en stations-assistenten, een bezoldiging genietend boven 1000, krijgen rang 5 en genietien daardoor onbeperkt vrij vervoer. Een stationschef 3die kl., die gewoonlijk meer dienstjaren en ook een bezoldi ging boven 1000 heeft, heeft rang 6, waardoor hij,' Ibij jonger personeel achter staat en geen onbeperkt vrij vervoer geniet. Na bespreking van eenige kleine huishoudelijke zaken werd de vergar dering gesloten. VAiLSlGHlE BANKBIUETTEN. Aan het bureau van politie te Arn hem zijn twee bankbiljetten van 10 gulden gedeponeerd welke vermoede lijk valsch zijn. Niettegenstaande zij dezelfde Meur hebben als de echte, zijn zij kleiner en is de achterzijde witge kleurd. Deze bankbiljetten, die overi gens geheel aan de teekeningen der echte voldoen, zijn zeer goed nage maakt, dooh ontbreekt het water merk. Een winkelier uit een naburig dorp van Arnihem is reeds de dupe ge worden en heeft dergelijk bankbiljet voor echt geaccepteerd, doch toen hij bet aan de Nederlandsche Bank te Arnhem -aanbood, merkte hij tot zijn spijt jdait hij er ingelooipen was. Een ieder izij dus op zijn hoede. VAN SPEELHOLEN Naar .wij- vernemen, hebben Van den Brink en Vogelaar, die indertijd in verband met het speelhol De Gentle- manbar veroordeeld werden tot res pectievelijk 4 maanden en f 1000 boete, op hun request om gratie aan H. M. de Koningin ,een afwijzende beschik king ontvangen. V-an den Brink en Vogelaar zijn nn van plan in Beflgië een café te begin nen. (Tel.) NlEID. BROGliSTBNiBOND. De Ned. Drogistenbond hield Zon dag in de Buifensocieteit te Zwolle zijne jiaarlijikische Zomer- en Propa- ganda-iveiguderi-ng. De voorzitter, fde heer II. Sant, van IJimfUiiden, wees op de noojdzakelijkiiei d v-an organisatie, hoewel hij- er 'tevens 'o-p (kon wijizen, dat die drogist en,stand, trots alle itegenwerking, vooral van phianm-aceutisch-e zijdie, iziioh gaande weg uitbreidt. Aan de orde was een voorstel tot statutenwijziging. Besloten werd de statuten nogmaals aan herziening te onderwerpen, voor welk doel bereids eene commissie werd aangewezen. Voorts kwam aan ide orde een voor stel, ingediend 'en toegelicht door den lieer J. van de Veer te Amsterdam en luidende: „De bondsvergadering spre ke de wensdliei] ijlkheid uit, dat de af- öeelinigen in hare respectieve plaatsen samenwerking zoeken m et de belang hebbende vereen,iigingen tot het voe ren van eene gezamenlijke actie vóór wettelijke winkelsluiting. Hierover 'liepen de meeningen nogal uiteen. 'De heer Haeck van Zwolle meende, dat deze aangelegenheid hét best door plaatselijk en onderling overleg te regel-an was, maar de voor zitter verwachtte meer van eene wet telijke regeling, 'althans wanneer de ze rekening hield met de bijzondere belangen, die bij' het drogistvafc be trokken zijn. Tot -eene /bepaalde uit spraak low am mien niet, doch goedge vonden werd aan dien heer Van de Veer o-p te dragen over deze aangele genheid advies uit te brengen ,op het e.v. Middenstandiscongres, dat hoofd zakelijk aan Jhiet vraagstuk der winkel sluiting gewijd -zal worden. Nadat nog besloten iwas het (bonds orgaan De Drogist te vergrooten, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. IMt. fSIiLLElM's ONGEL'«K Van welingelichte zijde verneemt 't •Hhld. in hetiovergen nnen Terhsa), dat d'e „'Berliner Lokalanzeigjr." geeft van hef droevig ongeluk aan rr-r. H. Si Hem in Savo-ie overkom va, verschil lende feiten onjuist worden voorge steld'. Het geeft daarom de volgende aanvulling. Die daling van (die Col (du Géant werd (Zaterdag 13 Jiuli ondernomen. 'De iheeir iSibern had den gidsen, Jo seph Pefi'gax en - (Dorent Croux, ver zocht zijn tascih. te dragen, opdat hij' vrijer zou kunnen loopen en hij was hun limitusscben vooruit gegaan. De gidsen (hebben uitdrukkelijk ver klaard, dat er voor een geoefenden bergbestijiger geen gevaar was en het bericht, als 'zouden zij hem gewaar schuwd hebben, is 'beslist onjuist. Zij zouden hem binnen 3 minuten volgen en duchtten geen igevaar. Gelijk in Baedeker staat, ioiopt de weg echter gedeeltelijk (Langs bijna loodrechte hotsen en men vermoedt dat de fkloeme, maar zeer ervaren berg beklimmer daar uitgegleden is. EEN TEGENVALLER. Reeds enkele maanden geleden werd te Borgen-top-'Zoom /aanbesteed 'het bouwen van een administratiegebouw naast de nieuwe kazerne van de veld- artillerie aldaar. De aanneming werd aan den laagsten inschrijver gegund en spoedig -daarop zag men dan -ook een 'houten loods -als directiekeet ver rijzen en werd er met graven begon, n-en. Plotseling hield men daarmee echter op, omdat, naar het heette, he-t terrein voor dan voorgenomen bouw ongeschikt bü-eek, daar men op een in dertijd niet voldoend aange-dempte gracht van de oude vesting stuitte. Een ander stuk grond vlak in de na bijheid werd opgezocht en daar op nieuw met graven een begin gemaakt. Do'ch -nu deed .zich -een ander bezwaar op. Men was gaan graven op een wel aan het 'Rijk verhuurd, maar niet daaraan in eigendom toebéhoorend terrein. Daarmee nam de eigenaar Ü-an ook geen genoegen, ofschoon het aanvankelijk heette, dat het Rijk met hem wel spoedig tot -een bevredigende schikking geraken zo-u. Daarvan is echter niets gekomen, omdat, naar men nu beweert, de door hem gestel de eisohen te hoog waren. En daarom heeft de eigenaar thans den minister van oorlog gesommeerd om binnen zeer korten tijd zijn eigendom weer op te leveren in den toestand, waar in het, indertijd door hem was (ver huurd. Dat hij daarbij >in zijn recht is hoewel hij verhuurd had met (het recht van koop, moet men wel hieruit aflei den, dat op het laatst der afgeloopen week tal van werklieden bezig waren om den grond die tot plemping ge bruikt is, weer weg te halen en den grond 'die uitgegraven was, weer op zijn oude plaats terug te brengen. Om- dertusschen was men Zaterdag l.l weer op een ander gedeelte van het terrein aan het doen van opmetingen onder leiding van den luitenant-kolo nel Koolemans Beynen, cüief van het 3e genie-commandement. DE HEMBRUG. De wegruiming van d'e oude Hem- hrug vordert flink. De draai-pijiler is reeds door middel van dynamiet-ont- ploffingen tot o-p 6 M. water afgebro ken. De dynami et-patronen, die de steenklompen >onder water moeten doen springen, worden gelegd door twee duikers als hoedanig twee van de bekende gebroeders Sperling dienst doen. Ook aan die verwijde ring vlan de andere pijlers en de land. hoofden wordt krachtig de hand ge slagen, evenals aan het wegnemen van de remmingen. Een gedeelte van de oude spoorbaan is mede al reeds weggegr.aven, zoodat de kanaaldijk aan de noordzijde geheel vrij is ge komen. Zooats reeds meermalen is verze kerd verricht de nieuwe Hembrug haar f-uruotiën geheel naar den eiscli, en wordt niet de minste onregelma tigheid geconstateerd. Alles gaat zoo- als 'bet gaan moet. TUSSCHBN TWEE WAGGONS. Zondagmiddag had aan het sta tion te Holten aan de lijn Almelo Deventer een droevig ongeluk plaats. De arbeider B(ouwh.uis), bezig bij-het rangeeren, geraakte tusschen twee wagens, waardoor hij zoo ernstig werd gewonid, dat hij in het Tijtuig, waarin hij naar huis werd vervoerd, bezweek. De ongelukkige laat vrouw en dr-j,e kinderen achter. DE ZUTPHEN1SCHE HUZAREN. Omtrent d'e desertie der Zutphen- sche huzaren lezlen wij nog in d:e „Zutphensche Ct." De manschappen zijn voorloopig met kazerne-arrest gestraft. Het onderzoek van Qïet gebeurde wordt geleid door den le-luitenant baron Creutz. Geeft dit tot resultaat, dat er een komplot is gesmeed, dan zal de zaak voor den krijgsraad te Arnhem komen, terwijl het anders wel met een disciplinaire straf zal afloopen. Wat nu de oorzaak van de ontevre denheid aangaat, schuilt die in hoofdzaak in de orders door dien overste voor den dienst uitgevaar digd. Allerlei bezigheden in de stal len. die tot dusver min of meer vrij warden uitgevoerd1, waren door h'em op verschillende gronden pr.ecies ge regel d. Zoo had hij twaalf comman do's ingesteld voor het „opzadelen" en het, schijnt dat deze nieuwigheden door de huzaren, -die dan- toch volle dig afgericht waren, zie er onaange naam gev-onden werden. Dat de ontevredenheid1 bij Wet 5e eskadron en niet bij het 2e tot uiting kwam, ligt daaraan, dat bij het 5e eskadron deze orders diadel ijk met 'groote stiptheid werden ingevoerd, terwijl dit bij het 2e niet het geval was. Óok kan natuurlijk niet elke ritmeester zich in even1 sterke mate in de sympathie van den troep ver heugen en onaangename maatregelen worden allicht scherper gevoeld, wan neer zij komen van iemand, dieniet populair is. Hoe dit zij, de nieuwe regeling werd Maandag ingevoerd en reeds den volgenden d-ag haddën de man nen van hef 5e behoefte om hun on tevredenheid te toonen en liepen zij weg, Dat er ook onderofficieren in de zaak betrokken zouden zijn, m een onjuist gerucht. HULDE AAN OOMENIUS. Men schrijft uit Naarden: Zaterdagochtend te 9 uur kwam te Naarden aan een deputatie van 5 da mes en 2 oheeren uit Praag, waarbij cich 15 leden der vereeniging ,,J. A. Komyns/ky' te Amsterdam hadden ge voegd, om huljde te brengen aan de na gedachtenis van Joh an Am os Gotne- nius. Met een .reusachtig grooten krans Voorop, prijkende niet de nationale kleuren der Slaven (lichtblauw, wit en rood), op welker linten de naam der vereeniging en het doel 'dor hulde was vermeld, terwijl ettelijke naamkaar tjes tusschen de bladen waren verbor gen, trok men in optocht naar liet Co- menius-mönument. Daar aangekomen en na het zingen van bet Boheemsciie volkslied, nam de Iheer Sdimunek, redacteur van het Boheemsche blad „Vestnik", hef woord in de Zectfiische taal. Daarna nam d-3 heer Maas het woord, om de deputatie namens de gemeente welkom to heeten. Terwijl bet Slavische volkslied ge zongen werd, legkl'e daarop de heer J. KfuiHhanek namens d:e deputatie den zooeven /vermelden (krans op het mo nument. iDe heen- A. iS/irmiek, voorzitter dier vereeniging J. A. Komynsky te Am sterdam. (bedankte den heer Maas na mens do Boboemsche v ertegenvoord i- gers voor zijn hartelijke woorden tot hen gesproken. De heer F. Bily, Regeeringsraad en directeur der Realsehrule te Praag, sprak -daarna nog -eenige woorden ter nagedachtenis aan Comenius, wekte zijn lundgeuooten op de 'kinderen vol gens «Oomenius' leerwijze te laten op voeden. DE BEROOVING TE AMSTERDAM VAN ƒ55.880. Wij laten in deze .interessante zaak nog enkele bijzonderheden volgen, die de heer H. Kraayenhagen, boek houder der firma Van Eijk, zoo wel willend is geweest ons op ons verzoek tverstrekken, schrijft de „Tel." Weinige dagen na de berooving ver voegde zich. een man ten bureele van genoemde firma aan den Vijgendam, met verzoek een biljet van 1000 te willen wisselen. Hij zag er zeer on- oogelijk uit, terwijl iemand van klei ner postuur buiten de deur was blij ven staan, blijkbaar om „uit te kij ken". De heer Kraayenhagen vertrouwde de zaak niet, weigerde de inwisseling van 'het biljet en, terwijl beide man nen zich daarop haastig in de rich ting Damstraat verwijderden, waar schuwde 'liij een in de nabijheid sur- voilleerenden politie-ogent. Deze ging onmiddellijk dezelfde richting uit, maar kon hen niet meer terug vin den. De zaak was hiermee evenwel itt handen der politie gesteld en de ijve rige inspecteur van politie, de lieer Haarman, kwam dan ook dadelijk het signalement opnemen, om daar mee zijn onderzoek in de roofzaak te kunnen voortzetten. Na enkele weken kwam de inspec teur Haarman den heer Kraayenha gen even van zijn kantoor roepen, omdat op het Damrak twee, aan hiet signalement vrijwel beantwoordende individuen liepen. Maar de heer Kraayenhagen constateerde aan stonds ter plaatse, Idaf dezen het niet waren, zoodat deze zaak hopeloos scheen. Toen kwam, zooals we breedvoerig hebben medegedeeld, de ruzie in de Koestraat, tal van belangwekkende feiten aan het licht brengende, en het wate begrijpelijk, dat tijdens het onderzoek de betrokken personen ook aan het signalement van den „inwis- sclaar" werden getoetst. Vooral ten aanzien van den hoofdverdachte, den „drie-arm" Heiman Polak, was zulks het geval. Wij meldden reeds, dat de inspec teur Haarman te Londen gelegenheid had, de overeenkomst te constateeren van den „drie-arm", die in Mei der-, v a arts was vertrokken, met het sig nalement van den man, i#e 1000 wil de wisselen. Zekerheid was echter van belang en die kon alleen de heer Kraayenhiagen verschaffen. Deze kreeg dan ook van den officier van justitie het verzoek een£ naar Lenden te willen gaan, aan welke uit- noodiging de 'heer Kraayenhagen Vrij dag voor acht d'agen gehoor gaf. De inspecteur Haarman haalde hem t2 Londen van het station en bedden gingen toen naar de inmiddels bekend geworden woning van Heiman Polak, in Eastham. Met kleine tusschenpoozen is drie dagen in de buurt gesurveilleerd, (NaaT het Engelsch door „Rit-".) 5) Mr. Bryantteon voegde zich bij hen, «die hartelijk door haar begroet Werd, en die zij ondeugend plaagde, terwijl haar neef stil zijn opmerkingen zat te maken en haar moeder vol ingeno menheid zat toe te luisteren. Zij sprak over menschen, gebeurte nissen, dingen, die den jongen lord Edensore totaal onbekend waren. Er kon zooveel gebeuren in den tijd van twee jaar, en hij had nooit van con versatie en haar onbeduidende belan gen gehouden. Maar het meisje ging daar geheel :n op en sprak over vorstelijke perto- nen en hofaangelegenlkeden als iemand, die dagelijks in de hoogste kringen verkeert. Wat ben jè toch stil, Ronnie, zei' zei eindelijk. Je sdhijnt je tong zoo wel als je geheugen verloren te hebben. Lieve Susan, bedenk toch, zei haar moeder verwijtend. Het meisje keek den jongen man in hiet blozend gelaat en voelde, dat zij te ver was gegaan. Vergeef mij, dat wlas niet aar dig van mij. Ik moet, het zeiker toe schrijven aan je 'zwervend leven, avonturen en ziekte. Wat trok je vader zich dat aan, toen er vier maanden geleden geen bericht van je kwam Heusdh, Ronnie, het hoofd van een familie heeft het recht niet zoo met zijn leven te spelen als jij dat gedaan hebt. Ontdekkingsreizen doen en avonturen opzoeken, hiet is te kras M'aar je hebt er nu toch zeker genoeg van. Nu blijf je todh ze ker thuiis, niet?" Hij moet, zei de oude notarite. Het is zijn pliüht. Hij mag de ven- antwo ord'd ijfcheid nu niet meer van zich afschuiven. Dat ben ik ook niet van plan, zei lord Edensore. Ik ben van plan mijn plicht te dtoen. Te bewijzen Plotseling hield hij op. Toetvlallig had hij niet naar het mooie gelaat van zijn nichtje gekeken, maar naar de boven haar hoofd hangende schil derij aan den wand. En huiverend als kon hij 't niet laten, bleven zijn oogen rusten op hiet hatelijk wraak zuchtig gelaat van den slotheer. En weer, evenals toen zijn oog er voor 't eerst op gevallen Was, ver beeldde hij zich dat die opgeheven hand met den uitgestoken vinger dreigend bewoog. HOOFDSTUK UI. Noch de schaduw, die het grafelijik huis in rouw had gedompeld, noch de somberheid, die het hoofdkenmerk waren van de groote kamers enbree^- die gangen, waarin zooveel gesloten en ongebruikte vertrekken, konden de vroolijkheid van lady Sue onder drukken. Aan het diner was zij die ziel van het kleine gezelschap. Haar oom had zij slechts nu en dan ontmoet, en ofschoon zij wel gelogeerd haditn zijn huis in Londen en zoo nu eh dan ook in zijn jachthuis te Leicestershi re, was zij maar heel zeid'en op het oude' familiegtoed in Wales geweest. Zij legde' veel meuwagtierighieid aan den dag ten opzichte van d'e pliannen van haar neef. Was hij van plan hoofdzakelijk in Londen te wonen Hield hij nog even veel van jagen als altijd, of was dat een onbeteékenend vermaak gewor den in vergelijking met d!e jacht, die hij in Afrika onder de wilde stam men had meegemaakt? Hij sprak over die jiadht en die wilden met een gemakkelijkheid en vertrouwen alsof alles kinderspel was geweest. Hij vertelde van wilde Volkstammen en hun gewoonten en gebruiken van nog juist ontkomen aan gevaren, waarover geen Moor van Venetië zich zou behoeven te schamen. En als een tweede Desde- mond. luisterde zijn bekoorlijk nicht je ademloos toe, als ging zij er geh'eel in op. Wel, Ronnie je verhalen zijn prachtigzed ze toen zij na het di ner bij het vuur in d'e bibliotheek za ten. Ik heb altijd wel geweten datje een geboren sportman was, maar vroeger heb je nooit je avonturen zoo mooi beschreven. Je moet een boek schrijven. Er heeft nooit een letter kundige graaf Edensore bestaan, is 't wel, moeder? Jij zult dan eens wat ni'euws beginnen. Reizen in waar oofk weer? O ja, Matabelelamd. Je zoudt dan in den trant van Ridder Haggard kunnen schrijven. Je zoudt er zeker succes mee hebben. O, ik wou, dat ik een man whs. Wij arme vrouwen, kunnen niet op avonturen uitgaan. Weet je wel, dat je die laat ste twee jaar van je leven onder de zwartjes zeer veranderd bent? Sue, kindliefwaarschuwdie La dy Anne. O, moederHeb ik nu weer iets miszegd Heusch, Ronnie neemt mij dat niet kwalijk. En Mr. Bryantson is dat al lang. van mij gewoon. Ik geniet van uw nonsens, 1/ady Sue, zed de oude notaris. In mijn saai en droog bestaan is een ontmoe ting met u even verfrisschend! als een koele beek in de Sahara. Wat een mooie toastIk dank den vriendelijken gentleman aller minzaamst. Zij sprong van haar stoel op en maakte oen bevallige neiging. Mr. Bryantson glirhKaohte welwil lend. U is altijd' een verwend kind ge weest. Nu is u een verwende schoonheid. U windt ons allen om uw vinger. O, ik voed mij er zoo gelukkig bij Het leven is heusch zoo kwaad niet. Wat zeg jij er van, Ronnie Dat het alles te zanten genomen heerlijk en verrassend is, zei haar neef, terwijl hij haar aankeek opeen wijze, die haar aan vroegere dagen herinnerde en die haar zoo aange naam' stemde. Hij had dat dezer dagen nog niet gedaan. Twfee jaar kan uiterlijk en innerlijk heel wat verandering bren gen. Natuurlijk, zoo ging zij op haar levendige wijze voort, (het schijnt goed te staan om melancholiek en somber te zijn, maar ik ben optimiste genoeg om aanspraak te maken op vroolijkheid. Het kan toch nooit ver keerd zijn, dat wij op bescheiden wij ze genieten van wat de aarde ons te genieten geeft. Ronnie, heb je wel eens de helft geboord van de verha len en traditiee, die omtrent Gaer- wydden in omJlopp zijn Men zegt, dat het er spookt. Er Is een kamer, waarin hemelwat scheelt er aan Voel jij je niet wel? Het is niets, mompeldle haar neef terwijl hij snel met zijn hand over zijn vochtig voorhoofd streek. Een lichte duizeling. Dat heb ik na dat ongeval altijd nog overgehouden. O hoe dom v^tn mij om dat te vergeten Maar wat scheelt er aan je hand, Ronnie Mijn hand? Hij keek strak naar zijn rechter band, die op zijn knie lag. O, meen je dat litteeken 1 Dat was een wond een wond van een speer. De spieren zijn stijf geble1- ven zooals je ziet Daarom Is mijn schrift zoo geheel anders geworden. 'Soms kan ik haast geen pen vast houden. Arme vent 1 zei lady Sue vol medelijden. Maar dit aides bewijst des te meer, dat ik gelijk had Geen familie zou haar erfgenamen permis sie geven om zooveel gevaren te trotse eren. Verbeeldt je eens, dat je nu dood waart Jazei hij plotseling op harden toon. Verbeeldt je, dat zooiets ge beurd was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5