Weerbericlit Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijden MEDEDEF.LINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 1 Aug. 1907. Hoogste baroineterst and. 764.6 m_M. to La Hague (Normandië)laagste 744.1 m.M. te Stockholm- (Zweden). Verwachting tot den avond van Aug. Wind afnemende Westel. tot Zuid- WesteJ. wind. Gesteldheid van de luohtbewolkt tot zwaar bewolkt, plaatselijke regen- of onweersbuien. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 763 m.M. Neiging tot vooruit gang. •Vorige stand te 2 uur 760 m.!M. te Haarlem. Donderdag 1 Augustus Hoogste gisteren. F. 60» Laagste heden nacht F. 60* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 61° Gevallen. Dinsdagmorgen is een meisje van ongeveer 15 jaar, dat met een gezel schap op „Kraantjelek" aan het schop pen was, van de schop gevallen, waar door zij ernstig aan het hoofd wend verwond. Een R. K. geestelijke, dis daar juist tegenwoordig was met de koorknapen van de St. Bavo, legde het eerste verband, waarna het meis je met het rijtuig, waarin de koorkna pen gekomen waren, naar Overveen werd vervoerd en door dr. Bornwater verder werd behandeld. Een paard op hol. Hedenmorgen omstreeks tien uur raakte in de Zuidpolderstraat het paard van een melkboer op hol. Een jongen, die op den wagen zat, wilde er afspringen, doch raakte hierbij •onder de hoeven van het paard. Hij werd vneeselijk aan het hoofd ge wond. Rechtbank- Wegens de vacantie werd heden geen strafzitting gehouden. Aanrijding. Hedenvoormiddag te ruim half twaalf is de electrische tram in de Jansstruat bij de Groote Markt »n aanraking gekomen met een tweewie>- ligen handwagen, dien zij voorbij reed. Deze wagen kreeg een schok, waarbij hij gedeeltelijk op het trot toir .aldaar terecht kwam. De voor bijgangers konden zich nog bijtijds uit de voeten maken, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats had den. De handwagen werd e enigszins beschadigd. Matinée in den Hout. Matinée in de Sociëteit „Trou moet Blycken", op Vrijdag 2 Augustus 1907, 'b namiddags half drie uur, door bet Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens. Programma 1. Volksliederen. 2. Wilbelmina Marsch, Wealy. 3. Ouverture „Der Beherrscher der Geister", Weber. 4. „Die Rose von Schiras", Walzer, Eilenberg. 5. Grande fantaisie „CavalleriaRus- tacana", Mascagni. 6. Ouverture „Indra", Flotow. 7. a. Prelude, Goring Thomas. b. Valse, Berlioz. 8. Fantaisie du ballet „La fille du Phaëron", Pugni. Muziek in den Hout. 27ste Muziekuitvoering in den Hout, op Vrijdag 2 Augustus, des avonds te 8 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, directeur luit.-kapelm. C. P. W. Kriens. Programma 1. Volksliederen. 2. Klokken-Marsch, Mann. 3. Ouverture „Romilda et Constan ce", Meyerbeer. 4. „La Viennoise", Valse, Czibulka. 5. Ballet de 1'opéra „Henry VHI". Saint-Saëns. 6. Ouverture „Le Cheval de Bronze" Auber. 7. Oud-Hollan'dsche Volksliederen, Valerius. 8. „Wien mein Sinn", Walzer, Strauss. 9. Ballet-Suite, Eilenberg. Bevordering. Op 2 Augustus a.s. worden van de bataljons van het 10de regiment in fanterie alhier in garnizoen, 48 mili ciens van de lichting 1907 bevorderd tut milicien-korporaal. Fabrieks- en handelsmer ken. In de Staatscourant zijn opgeno men de fabrieks- en handelsmerken V£n de Haarlemsche Sodafabrlek en de Stoomzeepfabriek „Het Klaver blad". Besm. Ziekten. In de week van Woensdag 24 tot en met Dinsdag 30 Juli is te Haar lem voorgekomen 1 geval van rood vonk. Gevonden voorwerpen: Een rozenkrans, een paardendeken, ten dameshorloge, een armbandje, een stroohoed, een porttfeudile met in houd, een zeemlederen lap, een petro- leumwagentje. BLOEMENDAAL. In het Hótel van Ouds het Raad huis te Overveen, had Woensdag avond het eerste van de in dezen zo mer te geven concerten plaats, en wel door de bekende Slips Dames kapel. Hoewel het weer zeer ongunstig was, waren er toch veel bezoekers en zoowel bezoekers als logé's giaven meermalen blijk van hunne tevreden heid, daar de talrijke nummers van het programma keurig werden uitge voerd. Woensdaigmorgaai arriveerde alibi er tweehonderd zeventig kinderen van de Zondagschool der Gereformeerde ge meente te Leiden onder de zinspreuk Pred. 11 vers la. Onder begeleiding van muziek. Men begaf zach naar het schoone buitenverblijf Boekenrode nabij den Aerdenhout, welk buitenverblijf wel willend door den eigenaar, jhr. mi. P. Tediing van Berkhout voor dien dag aan de kinderen was afgestaan. Door den heer Kiel, voorzitter der Zondagschool warden de kinderen ee- nijge uren aangenaam bezig gehou den, terwijl ze onthaald werden op versnaperingen. Omstreeks vier uur .werd den terug tocht aanvaard na de familie Bark hout een paar afscheidsliederen te hebben toegezongen. Gezondheidscommissie. Door het gemeentebestuur van Haar- lemmerliede worden voor de bestaan de vacature voorgedragen de heeren L. Meldhior en A. J. E. de Voogd fc3 Halfweg. HEEMSTEDE. In plaats van een boottocht, zooals dit de gewoonte was voor de patiën ten van Meer en Bosch, werd dit nu vervangen door een feestdag, te hou den op het Landgoed Boekenrode, van den heer Berkhout, die dit wel willend beschikbaar stelde. Verschil lende tenten waren opgeslagen om den inwendigen rnensch te verster ken. B. en W. hebben den heer dr. E. A. M. Droog, op zijn gedaan verzoek, te gen 1 September a.s. eervol ontslag verleend als doodsdhouwer en vacci nateur voor de gemeente. Diefstal. Hedenmorgen zijn door den Rijks veldwachter van Zeelt alhier te Haar lem in beslag genomen, twee paling- fuiken, dis ten nadeele van den ge meenteveldwachter Schot vanger uit het vischwater waren weggehaald. De vermoedelijke daders zijn A. en v. d. M. te Haarlem; eerstgenoemde is aangehouden. SCHOTEN. RAADSVERGADERING. Ons uitvoerig verslag van de raads vergadering van Woensdagavond moet wtegens plaatsgebrek uitgesteld worden. Daarom vermelden wij alleen de be langrijkste zaken. De Commissaris der Koningin heeft per brief bericht dat hij het onge- wenscht acht, dat Schoten een eigen gasfabriek bouwt, daar de financieele draagkracht der gemeente gering is, en bovendien de mogelijkheid bestaat dat een contract voor de gaslevering gesloten wordt met. Haarlem. De Raad droeg nu de Giascommisste op om met den Gommissaris de zaak te bespreken, en uit te leggen, dat het wel in het belang der gemeente is om een eigen fabriek op te richten. Een adres van de firma Klünne uit Dortmund, die aanbood de gasfabriek veel goedJkooper te bouwen, werd voor kennisgeving aangenomen. Het adres was behalve vaag gesteld ook ongezegeld. Hst verzoek van Hoogland om in het Sdhoterlkiwartier een stal te mo gen bouwen werd afgewezen. De geloofsbrieven der herkozan raadsleden, de heeren Teeuwen en Van Schie, werden in orde bevonden. De heeren werden dan ook weder toe gelaten. De gemeenterekening over 1906 werd goedgekeurd. Het saldo is ongeveer 6000. De dezer dagen gehouden Unie collecte bracht de niet onbelangrijke som op van ƒ32.97. HILLEGOM. Woensdagavond omstreeks half ze ven is alhier de bliksem ingeslagen in het huis van den bloemist L. v. Til aan die Wilhelminalaan. In den muur wierden eenige gaten en scheu ren aangebracht. Ook dé bewoner en diens huishoudster bekwamen letsel, en wel de eerste een verlamming aan de armen en de laatste eene verwon ding aan het hoofd. Woensdagmiddag is van de bollen schuur van Alex, van Zetten van den Stationsweg den geheel en kap afge waaid. De dakpannen lagen rechts en links door den tuin en do bollen rolden in het water. HAARLEMMERLTEDE C. A. In de Woensdag gehouden Raads vergadering waren de heeren J. Vuik en B. P. Vuik afwezig. Ingekomen waren o. m. Vier reclames Hoofdei. Omslag, dienst 1907, die door de reclame- oommissie nader zullen worden on derzocht de Gemeenterekening, die van het Burg. Armbestuur en die van het Legaat Broekhuizen ovar dien dienst 1906, als commissie van onder zoek daarvoor, worden benoemd, de heeren Baxendregt, Van Warmerdam en Cos. Goedgekeurd werd de staat van af- en overschrijving op dien dienst 1907, waarbij de post „Onvoorziene Uitga ven" met 400 werd verhoogd. Verbetering van den Zomerwieg hiervoor worden door Romolen- Groo te- en Kleine»- en Vijfhuizerpolders te zamen ƒ223 bijgedragen, doch het bestuur van den Poelpolder, mede daarbij belanghebbende, weigert den gevraagdten steun. Op voorstel van den Voorzatter ,werd besloten demwegte verbeteren, dat ƒ488 zal eisdhen, en het te kort 'komende van gemeentewege te be kostigen. De heeren Hartgerink, Van der Vlugt en J. Vink zullen als Commis sie omtrent die verbetering op treden. Met intrekking van een vroeger Raadsbesluit daarover, zal de zolder van het Raadhuis verhuurd worden aan de Vakteekenschooi te Halfwieg voor f 275 per jaar. Het le srupp. kohier der Honden belasting werd vastgesteld op ƒ16. Aan J. B. Lijnkamp, tolpachter aan den Oudenweg, werd op zijn adres 50 vermindering ean placht verleend en met ingang van 1 Januari Van dien tol ontheven, op een tweede adres van adressant om zijn pen sioen als veldwachter van 150 op ƒ300 te brengen, nu de tol niet meer door hem wordt waargenomen, be sliste de Raad op advies des Voorzit ters, mede gunstig. Een adres der drie gemeenteveld wachters om betere regeling hunner bezoldigingen en regeling hunner pensioen, werd aangehouden tot de volgende vergadering. In het midden van den Houtrakpol- der op het voormalige eiland Ruigr- oord, zal een Nortonpomp werden ge slagen, omdat aldaaT des zomers ge heel geen werkwater aanwez'g is. Bij de gebruikelijke rondvraag klaagde o. m. de heer Biesheuvel over het venten op Zondag te Half weg, het staan van ijs- en fruitkar- ren en liet te veel op dein weg staan van fietsrekken bij de café's, dat door den Voorzitter nader zal worden on derzocht. SANTPOORT. 'Een mooie gift. Naar mem ons weet te vartellen zou de oud-minister J. T. Cramer, die reeds zoo vele blijken van goedgeefscii- hsdd heeft gegeven, aan de stichting van Pa van der Steur een som van f 5000 hebben geschonken. (Javabode HAARLEMMERMEER. In 't nijpend drihkwatergebrek te Hoofddorp is thans weer voor eeni- gen tijd voorzien. De lang verwachte regen is gevallen, waardoor dan ook in dte eerste behoefte is voorzien. Velen namen reeds als van ouds hun toevlucht tot de vaarten, welke wat reinheid betreft veel te wenschen overlaten. Wat dikwijls op do opper vlakte drijft geeft hiervan een ju'st denkbeeld. HALFWEG. Vanwege de vereeniging „Ons Ge noegen der suikerfabriek „Holland." alhier weid heden per stoomboot „iSpaarne" een pleiziertochtje ge maakt langs de Vecht naar Breukelen. IJMUIDEN. Aanvaring. Hedenmorgen werd de sleepboot „Assistent" zoodanig aangevaren door den binnenkomenden logger K W 55, dat haar mast brak en het tuigage werd vernield. Voor zoover zichtbaar bekwam de logger geen schade. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: R. Fritsch, Lausanne, Hotel d'Oran- ge. Quassonski, Munster, idem, 3 pers. L. Trier, Frankfort, idem, A. W. Riomkes, Groningen, idem, 3 pers. -Mevr. Schwengers, Dusseldorf, id-., 3 pers. Dr. Flechsdg, Leipzig, idem. Mevr. de Wed. de Leeuw, Amster dam, idem, 3 pers. Mevr. Haagmans, Amsterdam, Ho tel Groot. Badhuis. 2 pers. G. C. Schlencker, Amsterdam, id., 2 pers. H. Pauw, Amsterdam, idem. Damies Sluyterman van Loo, Heem stede, Hoogeweg no. 60, 4 pers. E. Morgenstern, Saarbrucken, Gr. 'Krocht, 2 pers. W. M. van der Vegt, Amsterdam, Boulevard Paulus Loot 1, E. Zdon, Frankfort a. M., Boulevard Paulus Loot 1. Mevr. Odijk, Zaandam, Villa Wil- helmina, 4 pers. J. en P. van der Steur, Haarlem Mem, 2 pers. Jlongej. Hauber, Amsterdam, id-, 2 p. Mej. Scihalleuherg, Rotterdam, id. Mej'. M. Keyser, Zeist, Villa Maria na. F. de Hoog, Amsterdam, Pension Conrad, 4 pers. Mej. Meijer, Amsterdam, idem. Fam. P(h. Abraham, Amsterdam, Mem, 5 pers. Op 30 Juli weren aanwezig 4342 badgasten. Dioor den Burgemeester dezer ge meente is bekend gemaald, dat het ge deelte van den Boulevard gelegen tus- schen den Stationsweg en villa Hen- ristte op Vrijdag 2 Aug. a.s. van des namiddags 1 uur tot dies avonds na afloop van het vuurwerk voor het pu bliek en rij- en voertuigen afgesloten zal zijn. DE NIEUWE MINISTER VAN MARINE. Men seint onis uit Den Haag. dat vice-admiraal Wentholt benoemd is tot Minister van Marine. DE EERSTE. STEEN VAN HET VREDESPALEIS. De woorden, welke de heer Nelidoff bij het geven van de drie hamersla gen op den eersten steen voor het Vredespaleis heeft gesproken, waren, naar thans wordt gemeld, de vol gende Krachtens besluit van H. M. de Ko ningin der Nederlanden In naam van Z. M. den Keizer van Rusland Op g*> zag van de Vredesconferentie I DE DE RU YTERFEESTEN IN EG- MOND AAN ZEE. 1 Augustus per Tel. De viering van het De Ruyterfeest is hier flink voorbereid. Een plaatse lijk comité waarvan die burgemeester, de heer P. Prianger eerevoorzitter is, heeft zijn beste krachten daaraan ge wijd. Het bestuur er van bestaat uit de heeren P. Pranger, eere-voorzitter, H. F. J. van Vlijlmen, voorzitter, W. la Roy, secretaris, W. Tysma, pen ningmeester, J. Bult, H. J. Conyn, W. Molenaar en A. A. Ni euwenhutzemDe viering van het feest draagt zooveel mogelijk een historisch karakter. Men heeft in herinnering willen brengen de Ruytentoc/hi naar Salee, toentertijd een der belangrijkste handelsplaatsen en havens aan die Noordkust van Af rika. HET TRAMONGELUK OP DE WETE RINGSCHANS TE AMSTERDAM. B. en W. hebben bij dien Raad In gezonden het verslag van den direc teur der gemeentetram over de zaak van den wagenbestuurder H. Jacobs, die in den herfst van het vorig jaar door een botsing van zijn motorwagen (van lijn 4) met een tweeden bilwagen van lijn 10 aan do kruising op de We teringschans voor de Vijzelgracht het noodlottig ongeluk had, waarbij een onderwijzeres gedood werd en ver schillende reizigers verwondingen op liepen. Jacobs world ten gevolge daarvan als wagenbestuurder ontslagen en dit ontslag werd, ondanks zijn vrijspraak door de Arrondissements-Rechtbank, gehandhaafd. Naast dit verslag, opgenomen in het Gemeenteblad, zijn voor dis leden van den Raad ter visie gelegd verschillen de proioessen-lverbaal van verhoor voor den rechter-commissaris en de arrondissemenis-Rechtbank. alsmede het door de deskundigen C. H. Julius en M. L. Bleulamd van Oordt uitge brachte rapport en het op 24 MM door de Rechtbank gewezen vonnis. In den geleidbrief aan bet verslag spreken B. en W. het volgends oor deel uit: Deze uitspraak der Rechtbank ten volle eerbiedigende, kunnen wij niet temin tot geen ander besluit komen, dan dat H. Jacobs terecht door ons als wagenbestuurder is ontslagen en (dat wij niet verantwoord zouden zijn, door hem in die betrekking te her stellen. Met den directeur der Gemeente tram zijn wij van oordeel, dat deze den juisten weg zou hebben gevolgd, wanneer hij, alvorens Jacobs voor ont slag voor te dragen, hem had geboord. Echter heeft Jacobs nimmer, noch bij den directeur, noch bij Burgemeester en Wethouders, zich beklaagd over zijne schorsing of zijn ontslag. Dat het aan Jacobs bij dagvaarding ten laste gelegde ten processe zou zijn bewezen, zOuden wij' niet dur ven beweren. Wat echter wel bewezen is, is, dat Jacobs op de brug en in de Nieuwe Vijzelstraat met veel meer dan de voorgeschreven snelheid heeft geraden en dit is de reden, waarom hem, me de in verband met vroegers handelin gen van dien aard, de post van ver trouwen, welke een wagenbestuurder bekleedt, met hst oog op die openbare veiligheid niet langer kan worden toevertrouwd. BRANDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerenwoning, bewoond door S. Postma, te Tsienser- buren Fr.). De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat, vóór de brand spuiten op het tarrein aanwezig wa ren, ook het er naast staande boeren huis, bewoond door B. Sixma, do or het vuur werd' aangetast. Bedde wo ningen met koestallen en hooi schal ven werden door het vuur verteerd. ONGELUKKEN. Woensdagmorgen is de echtgenoote van den heer A. de G. te Zaandam, terwijl zij een bad nam in het badhuis „Het Witte Kruis", door een hartver lamming getroffen. De terstond na de, ontdekking ontboden geneesheer kon slechts dien dlood constate eren. Dinsdag reed een wagen van mej. Goethals uit Eecloo langs den weg be neden een dijk te Biervliet (Zeeland). Een jonge man uit die gemeente leid de op den dijk een paard. Plotseling deed hij een misstap, rolde van den dijk en kwam onder den wagen te recht, waarvan hem de wielen over het hoofd gingen. Hij leefde nog slechts eenige oogen- bldikken. Uit Oudenbosch meldt men: Zwaar inwendig gekneusd wmd Woensdagmorgen naar 't gasthuis al hier vervoerd P. K., die in de suiker fabriek St. Amthoine van een ladder was gevallen an op een ijzeren balk terecht was gekomen. De dokters vreczen voor zijn leven. Tie Zaandam is Woensdag het vijf- tJarig dochtertje van G. van Doutecom spelende in de Piarkstraatsloot geval len en verdronken. Dit is nu in korten tijd het vierde kind dat aldaar in een onbewaakt oogenblik is verdronken. Men meldt uit Baa.rn De toestand van den heer J. Nien- huijs, wien voor eenigen tijd het ern stige automobielongeluk te Puitten overkwam, is volgens geneeskundige verklaring zeer bevredigend. Die pa tient gaat steeds vooruit. DE GESTORVEN OLIFANTEN. Naar aanleiding van den dood van twee olifanten in „Artis" te Amster dam, zijn wij schrijft de „Tel." te bevoegdier plaatse op inlichtingen uitgegaan. Men is in „Artis" door den dood van de 18-jarige Rosa en de 13- jarige Betsy absoluut verrast en met geen mogelijkheid is thans reeds de doodsoorzaak te bepalen. Wel is er sectie op de cadavers verricht, maar nx; volgt het microscopisch onderzoek, hetwelk weken en maanden zelfs kan ir» beslag nemen. Het overlijden van Rcaa, de groote olifant, met de leelij- ke kromme beenen, ten gevolge van rachitis, wordt geenszins betreurd, is eer als het tegendeel van een ver lies te beschouwen. De dood van Betsy dat een mooi jong dier was, fs daar entegen zeer jammer. Intualschen denkt „Artis" er niet aan, om zelf het verlies aan te vullen. Immers zijn er nog vier exemplaren overgebleven namelijk die mooie groote 18-jarige To ny de 3-jarige Coba, een mooi beest, dat de heer W. C. Knoops te vorigen ja re ten geschenke gaf, en twee vijf- tiemmaandlsche baby's, geschenk van den sultan van Assahan en den lui tenant der marechaussee in Indië W. Hoogen. In het belang van „Artis", vooral n het belang van (het behoud der bees ten, wenjschen we bij dit geval nog enkele opmerkingen te maken. Wij stellen voorop, dat op dit oogen blik geenszins kan en mag worden beweerd, dat de gestorven olifanten het slachtoffer zijn geworden van ver- koerde voeding docxr het publiek, maar du mogelijkheid is niet uitgesloten. Het publiek weet niet, hoe gevaar lijk het voederen der beesten is, want al geschiedt het natuurlijk steeds met d3 beste bedoeling, feit te het, dat de dieren in, 't algemeen dikwerf zeer schadelijke dingen te eten krijgen. De gevolgen blijven niet uit, en zoo worden b.v. in de maand September, vanneer „Artis" het drukst bezocht wordt, steeds enkele apen het slacht offer van verkeerde gulhartigheid van het publiek. Die apen worden dan letterlijk doodgevoerd. De olifan ten worden ook steeds gul bedacht en krijgen daardoor menige voor hen schadelijke voedingsstof naar binnen. Di. roofdieren zijn er gelukkiger aan toe. Wel werpt menige dwaas den leeuwen en tijgers een apennootje of een biscuitje toe, maar naar „zulk goed" werpen de heeren slechte een minachtenden blik en roeren het niet aan. Feitelijk is het voederen der dieren verboden, maar zonder de medewer king van het publiek is zulk een ver bod niet te handhaven. Wat de apen betreft, zij zullen weldra van de „goedheid" der bezoekers verlost wor den. Het nieuwe apenhuis toch, met den bouw waarvan, naar wij verne men, nog dit jaar zal worden begon nen, zet de bevolking achter glas, waardoor het voederen onmogelijk wordt gemaakt. Hieruit blijkt het best, hoe de direc teur van „Artis", dr. Kerbert, over deze aangelegenheid denkt. NEDEItL, ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Het N. O. iG. houdt heden en mor gen zijn 62ste algemeene vergadering, ditmaal te Apeldoorn. Aan het jaarverslag is het (volgen de ontleend: „In sommige afdeelingen is het le denaantal gedaald; in andere diaaren- tegen is het belangrijk gestegen; Am sterdam kan op een vermeerdering ■van 53 leden iwijzen; Rotterdam op een van 56. Een gelukkig verschijnsel mag het heeten, dat juist in die groote steden waar de strijd tusschen de on derwijzers het felst schijnt, het Leden tal is toegenomen. In den loop van 1906 werd een be langrijke salarisactie op touw gezet; in alle provinciënw,enden meetings ge houden, waar luide werd verkondigd, dat de Nederlandsohe onderwijzer in 't algemeen een veel te karig salaris ontvangt. Het is hier zeker de plaats de afdeelingen te danken voor de hulp en ieen woord van stille hulde te bren gen aan wijlen onzen voorzitter K. Andriesse, die zulk een werkzaam aandeel nam in deze actie. Door de algemeene vergadering werd een mooi stuk arbeid verricht; do instelling van het weerstands- fonds, waaruit kunnen worden onder steund: 1. onderwijzers die ontslagen zijn niet op eigen verzoek zonder dat hun betrekking is opgeheven en zon der dat aanspraak op pensioan ge maakt kan worden; 2. onderwijzers, wier salarisvenhooging wordt inge houden. Op deze wijze is 'alweer wat beter het bestaan van den onderwijzer ver zekerd isn dus zijn werickrachft ge steund. -Eten poging om een verzeke ring bij ziekte in het leven te roepen, werd aanvankelijk goed. ontvangen: mog ede algemeene vergadering te Apeldoorn iets verder gaan dan die te Venlo twen wenschte. Verschillende adressen werden zoo wel dioor afdeelingen nis door het hoofdbestuur bij autoriteiten, gemeen tebesturen, Gedeputeerden, den minis ter van Binnenlandsche Zaken of H. M de Koningin ingediend. Na de adressen omtrent de oplM- ding en de eenheid in examens, noem ik liter het uitvoarig adres in zake art. 21, welk verzoekschrift door twee leden en het hoofdbestuur op een au diëntie bij Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken nader werd toegelicht. Het aantal leden van het N. O. G. bedroog op 1 Januari 1907 7462, tegen 7968 op 1_ Januari 1906. Contribuan ten zijn bij' deze cijfers niet medege- rekand. Wat de geldmiddelen betreft, daar omtrent zij medegedeeld, dat de ont vangsten en uitgaven over 1906 be droegen 17.600.914, met een post na deel ig saldo van 996.69. Het ondersteuningsfonds heeft in 1906 hulp verleend tot een bedrag van i 13.492.79L De spaarbank van het N. O. G. plaatste in 1906 een kapitaal van 327.182.77 en betaalde terug 497.526.88. Het aantal deelhebbers be droeg einde 1906 1084 en het kapitaal der spaarbank bedroeg op ultimo De cember 1906 f 3.187.430.17. Van dit ka pitaal behoorde aan de levensverzeke ringmaatschappij, opgericht door het N. O. G., een Bedrag van 398.724.58. De spaarbank zoowel als de levens verzekeringmaatschappij verfkeeren beide in een zeer bloedenden toestand. HET WEER IN JUNI. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt meldt Gedurende de gdheele maand Junf lag hooge drukking van weinig betee- kenis over Spanje, terwijl het cen trum zich af en toe over Duitsohland naar de Oostzee verplaatste. Daarbij trokken dagelijks depressies over de Britsche eilanden en Scandinavië dé wind wa£ bijna altijd Z.W. of W., de bewolking zwaar en de temperatuur laag. Uit de tabel blijkt, dat in het landgemiddelde 70 pet. der winden Z.W. of W. waren, tegen 33 pet. vol gens de normaal. De duur van den zonneschijn te De Bilt was slechts de helft van den normalen, de tempera tuur bleef gemiddeld 13 graden be neden normaal, slechts den 9en, lOen e 28sten steeg zij boven de normale de regenval wals vooral in de Noord- Oostelijke provincies overvloedig. On- weder kwam den lsten over (het ge- heele land voor, later nog eenige ma len in sommige gedeelten. Ongetwijfeld stond het ongunstige veder dezer maand in verband met de aanwezigheid van ijsbergen in groo- ten getale op bijzonder lage breedten i-; den Atlantischen Oceaan. VOETBAL. Er is een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt het Neder 1 atndsche voetbalspel te bevorderen door ver edeling der hoedanigheid. Zij tracht dit doel te bereiken door a. het samenbrengen van een aan tal goede Nederlandsche voetbalspe lers en het onderling doen oefenen van dezen b. zich te doen vertegenwoordigen dioor hare elftallen in gevallen, waar in zij acht, dat de voetbalsport in het algemeen en het Nederlandsche spel in 't bijzonder er door gebaat kan wor den c. op alle mogelijke wijzen te doen wat meer nog bevorderiijk kan zijn voor den bl oei van hiet goede voet balspel in Nederland. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heerenC. A. W. Hirschman, voorzitter, Amsterdam J. J. van den Berg, Haarlem j C. W. van Hasselt, Rotterdam N. G. Jannink, Ensche dé mr. J. Lieftinck, Haarlem, en G. W. Dijxfooorn, secretaris. 's-Graven- hage. De volgende heeren zijn uitgenoo- dd'gvi als kieslid tot dte vereeniging te willen toetreden A. Begeer (Utrecht), A. van den Bergh (Tilburg), luit. J. J. S. Brandsma (Utrecht), Ch. J. En- gelberts (Arnhem), luit van Kinkel (Breda), J. H. van Heek (Enschedé), dr. W. F. Hesselink (Arnhem), J. F. W. in d<e Betou ('s-Graveuhage), mr.- F. L. Klein ('s-Gravanhage), S. vtan der Kloet (Dordrecht), W. J. H. Mu iier (Scheveningen)J. Musly (Rot terdam), Th. Portheine (Deventer), luit. t. z. jhr. L. Schorer (Nieuwe- diep), dr. J. Stolz (Osch), H. A. Tromp (Voorburg), J. Warner (Zwolle), J. A. J. Waterschoot v. d. Gracht (Vucht), A. van Wnveren (Haarlem) en L. J. Wijnands (Amsterdam). Oa Woensdag 7 Augustus wordt er te Amsterdam een vergadering ge houden. AUTOMÖBOMS/ME. DE ONTVANGST DER MINERVA's. Maandagmiddag hebben de Miner va's hun blijden intocht binnen Ant werpen gemaakt, schrijft de Tel. Eerst werd Ihet cortege, dat uit ze ven (wagens bestond door den waar nemend en gouverneur der provincie ontvangen. Daarna ging het naar hei raadhuis, waar de wethouder Van Kuyck de wakkere overwinnaars toe sprak. Intusschen zag het zwart van de mensöhen op ide Grand Place. Toen dan Moore, Bnabamznn, Koolhoven, Lee, Guinness, Warwick, Wright en Hubert PorlieT het stadhuis verlieten, werd hun een reuzne-ovatie gebracht. Langs den geheel en weg, tot Berohem, alwaar de fabriek is gelegen, werden de Minerva-bestu urdersevenals de directeur, -de heer De Jong, en zijn onderdirecteuren toegejuicht Vooraf gegaan door het eigen muziekkorps der (Mnnervafabriek, werd nog even bij het stadhuis van Bercheon stilge houden, waar de burgemeester een gloedvolle rede hield. Do Antwerpsche Automobielolub bood den deelnemers s avonds een diner aan, waarhij ook aanzat baron De Oaters, ddo het circuit formule ilibre" met een Mercédès won. Naar wij vernemen, is de 100 pk. Minerva, waarmede F. Koolhoven 2de

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2