HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT €ERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De opgeheven Vinger ZATERDAG 3 AOGCSTl'S 1907 VAN Haarlem, 1 Aug. 1907. Waarschijnlijk onder den indruk van het teleurstellende verloop der Amerikaansche markit was de stem ming ooik voor de niee&te lokale fond sen hier heden lusteloos en zwak. Alleen voor Indische Cultuurwaar den was de stemming vast nuet eeni- ge koersverbetering in verhand met eene vernieuwde verhooging der sui kerprijzen alls gevolg van het voorden beetworteloogst aanhoudend ongun stige weder. Tabaklsaandeelen liepen hij beperk te affaire algemeen terug, en sloten nagenoeg zonder redres met 1 tot 5 pot. koersverlies. Aandeelen Holland Amerika. Lijn hieven drie pot. hoogeer gevraagd op het bericht, dat de aandeelen aan de Brusselsche beurs geïntroduceerd worden bovendien, wordt gemeld, dat het resultaat van het eerste halve jaar de verwachting wettigt van een min stens ©ven hoog dividend als over 1906. Petroleumaandeelen waren flauw Koninklijke daalden ach.t pet., wel-' licht in verband met de zeer verklaar bare scherpe erotiek, welke is uitge lekt door de enorme tantièmes, welke het beistuiur zich bij de nieuwe orga nisatie heeft toegekend. Emms daalden twee pet., Sumpals daarentegen konden zich -©enigermate iu koers herstellen. Van Mijnaandeelen golden Great Cobars vier pet. lager, nabeurs bleef de 'stemming echter iets beter. Aan deelen Simau waren gezocht in ver hand met het gunstige jaarverslag. Kwandangs bleven ten slotte iets tvaster. He stemiming aan de New-Yorksche (beurs nam gisteren na betrekkelijk valste opening plotseling een zeer on gunstige wending en sloot slechts wei ■nig boven de laagste koersen van den dag, gemiddeld één pet. lager, voor Amalg. en enkele zwaardere shares, als Great Northern, Union Pac. enz. bedroeg het verlies zelfs ongeveer 3 pet. De baissiers, gebruik makende van de minister sterke technische positie •der markt welke in vele gevallen ■sterk gemonteerd was zonder veel bonafide vraag uit te lokken, deden -een kraohtigen aanval op de markt en kozen daarbij als mikpunt voorna melijk Harrim an waardenReadings, Aimalg. en Steels, Het gelukte hiun zoodoende heel w.at ,,st.oplöss" orders te forceer en, terwijl de steunord'ers niet in staat waren de daling blij vend te stuiten. Ook het bericht van de overnamie der ongeplaatste At- dhisom. Convertible honds door Mor gan tot den koers van 97 1/2 oefen de slechts voorbijgaand eenigen in vloed uit op Atchisons, die 1 lager sloten. Steels wiaren aangeboden in verband met de officieele med'edlee- Mng, d'at de nieuwe bestellingen in •de maand Juli 30 geringer zijn ge weest dan in Juli 1906. Op Harri- manwaarden drukte de uitgesproken twijfel omtrent het verkrijgen eener meerderheid voor de. verbooging van het Southern Bac. dividend in de heden te houden bestuursvergade ring, De reactie in den wisselkoers, waardoor het gaVaar voor gouduit- voer vermindert, zou in een willige •markt natuurlijk ais Sfaussemotief gebezigd zijn, doch ging thans onop gemerkt voorbij. Wat nu de naakte toekomst betreft, zoo durven wij nog steeds geen blijvende verbetering van eenig belang voorspellen, doch wij zien evenmin reden voor overdre ven pessimisme,. Op het publiek valt nog weinig te rekenen en wij zullen dus voorloopig in lwofdlaaak een 'z.g. „professional market" houden, waarin hulls en bears" zi:dh mét afwisselend succes het terrein foetw's- ten. Houdt mien daarmede nu maai' rekening, dan is er door tegen de schijnbare tendens te apereeren en met inaebtnarrie van het systeem „small profits and qinok returns" in een dergelijke markt wel iets te ver dienen. In onze Amlertikaanscfee afdeeling liepen de koersen na lagere opening aanvankelijk nog een fractie terug, om daarna weder iets te verbeteren, doch in verdeelde stemming te slui ten. Zoo bleven Atchisons, Steels en GulfShs. eerder flauw, Southern Pac. daarentegen vast op de hoogste no teering. IJet. wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat de daling van giste ren een mianoeuvre was, om twijfel omtrent het dividend te wekken, er was daarom hedon op het verlaagde niveau eenige vraag in de hoop op een blijde verrassingwij zullen ons intusschen niet wiagen aan het door gronden van Harrim ans plannen, en afwachten wat de dag van morgen brengt. Geld 51/2%. VlERIGUlNNINiG DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoekschrift van .J, J. Berken kamp om vergunning .ingevolge art, 55 le lid Lett, a dier wet, tot het verknopen van sterken dranlk in het klein ivoor gebruik ter (plaatse uno veriktoop en elders dan ter pTaiatse van verkoop in het voor huis (benedenlokaal) van het perceel aan de D-oelstraat No. 15. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 6 Augustus 1907, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den lieer W. Ezemian, Programma No. 1. Toccata in C-Dur, J. S. Bach. No. 2 Largo uit de 2de Symphonic, Beethoven. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. dl (Fanfare) Fuga. No. 4. Offer.toire, Th. Dubois. No. 5. Ave Maria, Schubert. UIT SCHOTEN'S RAADKAMER We hadden te vroeg afscheid geno men van dat „plattelandsch gedoetje v/ant zietnu zaten we daar w«er W oensdagavond- De avond we begonnen ouder gewoonte weer om half zeven, zoodat de hooi-oogst achter den rug schijnt zijn werd wat gevuld met het lezen van de notulen der vorige en voor-vorige vergadering. 't Tweede punt der sobere agenda was de indiening van de gemeente rekening. De ontvangsten zijn 30.122.521/2, de uitgaven ƒ23.538.19, zoodat bet vcordeelig saldo volgens rekening van den burgemeester, die zeer veel overeenkomt met die van Bartjes ƒ6584.33 is. Ruim. een zesde van alle ontvangsten overgehouden voor de groote gemeenten om te watertan den. Als men echter bedenkt, dat in 't afgeloopen jaar al bitter weinig voor de verbetering en veraangenaming der gemeente is gedaan, en daarbij tevens in het geheugen houdt, dat, nu het grenswijzigings-spookje verdwenen is, de gemeente groote schulden wachten dandan zou men achter die zes duizend gaarne eenige nulletjes wen- séhen. Maar, hoe die daar te tooveren 't Derde punt was de benoeming van etne commissie 'tot het nazien der rekening. De heeren De Graaf en Nelis von den genade in de oogen der collega's er> werden voor dit baantje geko zen. 1 't Vierde puntonderzoek der ge loofsbrieven van de herkozen raads leden, de koeren Teeuiwen en Van Schie. De heeren Hooy en Vink onder zochten deze papieren en verklaarden., dat ze in orde waren. De herkozen raadsleden, die even naar huiten in den regen gegaan wa ren Schoten heeft geen wachtkamer Ri dit oude raadhuis mochten weer binnen komen. De heer Hooy ging ze roepen, er kwam binnen met de mededeeling De heer Teeuwen wil liever bui ten blijven Toch kwam deze lieer binnen, inter- rompeerend 't Is daar frisscher De Voorzitter wenschte de lieeren geluk met hun herbenoeming. Later bij de installatie in Septem ber zoo zei de Voorzitter kom ik daarop terug. 't Vijfde punt was de vaststelling van den datum voor de opening van het nieuwe raadhuis. De Voorzitter stelde eerst 17 Augus tus, maar de heeren vonden een an deren dag beter. Zoo vele dagen Wer den genoemd, dat uw verslaggevor heuisch den juiisten dag niet heeft ge hoord. Hij, noch zijn collega's. Wel Aveet. hij, dat de drie dagien te voren het publiek in de gelegenheid wordt gesteld, om het raadhuis te be kijken. Onder die dagen is ook een Zon dag. De heer Teeu-wen Wie zal er toe zicht houden De VoorzitterOch, de veldwach ters, die kunnen ook den lui den Aveg wel wijzen. Verdwalen zullen ze wel niet(Gelach). De heer Teeuwen (zich zeker de bordjes voor museums wel herinne rend) Kinderen worden zeker niei zonder geleide toegelaten De Voorzitter; Dat zullen we maar aan de veldwachters overlaten. De heer Teeuwen.Och, mij goed. De Voorzitter Maar nu iets anders. Mc eten we het nieuwe raadhuis fees telijk openen Dan moet de Raad ons een crédiet geven. Daar wilden de heeren zoo maar niet aan, eerst moest daar „een ge heim vergaderingetje" over gehouden worden. Nu weten Ave dus niet, of er nog geklonken moet Avorden op dien zoo- veelsten Augustus. In afwachting dus De "agenda was -hiermede afgehan deld, en alsnu 'gingen we de ingeko men stukken doorworstelen. In de voriige vergadering werd een adres van Hoogland om in het Schoterkwartier een stal te mogen bouwen, waarvoor een afwijking der Bouwverordening noodig ite op ver-1 zeek van den heer Hooy aangehouden. Thans verzette zich deze heer niet meer tegen het voorstel van B. en W., om het verzoek af te wijzen, verkla rende, nu ook den indruk te hebben, dat daardoor een ongewensohte toe stand zou ontstaan. Met algemeene stemmen werd het ax-or stel van B. en W. nu aangeno men. Het volgende adres was belangrij ker. De Voorzitter Nu heb ik nog een adires, maar dit is ongezegdd, mits dien mogen we er geen besluit over nemen. Willen de 'heeren hébben, dat i k het toch voorlees Raadsleden in koor Wel ja Dus las de Voorzitter het. 'tWaseen adres van zekeren heer KIünne, uit Dortmund. Hij beklaagde er zich over, dat hij niet in dé gele genheid 'gesteld was, om mede te d'in gen1 voor het maken der gasfabriek te meer, daar de burgemeester aan zijn vertegenwoordiger gezegd heeft, j dat hij per brief reeds was uiitgienoo- digd. De prijs van de firma Carl Francken te Bremen (aan wien de bouw in de vorige vergadering is op gedragen), achtte adressant veel te hoog. Hij kon het veel goedkooper doen, en vroeg 'alsnog een plan te mogen maken. Adressant hoeft nooit den uitnoodi- gingsbrief ontvangen, dus deze moet zoek geraakt zijn. Na de voorlezing van dit adres achtte de Voorzitter rich verplicht een toelichting te géven. Er is aldus doelde hij mede een abuis ge maakt.. Voor 'eenigen tijd kreeg ik een bezoek van den vertegenwoordiger van deze adresseerend-e firma, en toen ze' ik, „dat zijn firma voor het ma ken van een plan Avas uitgenoedigd. Later bleek echter, dat deze eerste on derhandelingen gevoerd waren met eene firma uit Keulen, dus werd er van de zijde van B. en W. geen acht meer geslagen op de firma Klünne, te Dortmund, vooral ook waar deze niets meer van zich liet hooren. Nu komt du adres vrijwel als mosterd na den maaltijd. Over dit adres werd intusschen nog eenig debat gehouden De heer Hooy vond', dat adressant ei' ia! heel gauw bij is, om te zeggen „ik doe het veel goedkooper". Hij weet niet w-at onder het bedrag van de aan neming begrepen is. Weet niets van du directeurswoning-, niets van de aan schaffing van meters, van automati sche ontstekers, van den aankoop van grond, enzoovoort. 't Is dus al heel vaag, wat deze heer van den prijs- denkt. De Voorzitter Als die heer Klünne ons wou- garandeeren, dat hij min stens een ƒ20.000 goedkooper wil- wer ken, zou het nog overweging waard zijn, maar dat voordeeltje Avil hij de gemeente blijkbaar niet bezorgen, 't I- alles op losse gronden. De heer Teeuwen Ilc heb ook zoo n pak brieven van dien ra'nhe-er ont vangen, maar nu blijkt, dat de ge meente in het geheéï geen verplich tingen tegenoAier hem heeft, hebben we niets met hem te maken. De heer Vink Ik heb ook zoo'n pak kage ontvangen, maar alles in het Duitsch, daagjbegreep ik dus toch niets van. De Voorzitter opperde tenslotte het iclée, om het gebeurde aan den heer Klünne te schrijven, en daarmee bas ta, en bet adres voor „kennisgeving aan te nemen." Dit vond algemeene instemming, zoodat aldus gehandeld zal wor den. Daarna kwam het tweede adres in behandeling, ook al weer over de gasfabriek De Commissaris der Koningin had aan den Burgemeester een brief ge schreven pver het besluit van den Raad, inzake de stichting der gasfa briek. Allereerst deelde de Commissa ris mede, dat de Raad een andere wijze van aflo-ssing der -leening moet bepalen, daar zoo'n geleidelijk stij gende aflossing nooit door Gedepu teerde Staten wordt goedgekeurd, 't Moet een aflossing zijn van elk jaar evenveel, of een geleidelijk dalende aflossing. Ook achtte de Commissaris het voor d-i gemeente Schoten te gewaagd om bij haar beperkte financieele draag kracht zulk een plan op te vatten daar het nog maar de Araag is, of d gasfabriek voordeelen zal -afwerpen, misschien ook wel nadeel. Deze vraag dringt zich aildus bet schrijven te meer op den voor-' grond, als in aanmerking genomen wordt, dat een der redenen, waarom de wijziging der grenswijziging" achterwege gebleven is, was, dat dé gemeente'" Schoten gas zou kunnen krijgen door het aangaan van een contract met de gemeente Haarlem. Daarom achtte de Commisaris het niet geAven'scht, dat Schoten tot het bou wen van een eigen galsfabriek over gaat. De beer Hooy Ik begrijp dat adres niet. „Wijziginr- van de grenswijzi ging", wat is dat? Na wikken en wegen werd 't edit er duidelijk, dat de Commissaris be deelde, dat de grenswijziging o.a. op die OArerweging was afgesprongen. De heer Teeuwen Wat moeten we doen? De Commissaris vraagt, wat het resultaat is geweest van de onder handelingen met Haarlem1. Daarop moeten we antwoorden. En die onder handelingen zijn niet gehouden,hoe wel ik er altijd voor geweest ben. Ik had de gasquaestie op die wijze op gelost gewild maar de heeren „wonen" niet. De VoorzitterDie onderhandelin gen zijn wel gevoerd, niet. door ons, maar dioor de BinnenJandsche Exploi tatie Maatschappij. De gemeente Haar lem stelde echter onmogelijk zware c-ischen, wou niet minder dan 7 cent per kub. meter gas voor de straatver lichting hebben en vol geil voor de aanlegging der leidingen en plaatsen der lantaarns. De heer TeeuwenJa, maar dat was een particuliere maatschappij. Als de gemeente bet bad gedaan, dan zou Haarlem Avel voordeeliger condi tie;- gesteld hebben. De lieer Hooy Haarlem moet er al tijd wat aan verdienen. De VoorzitterNatuurlijkOok sprak ik onlangs met den directeur der Haariernsohe gasfabriek, die dui dt lijk verklaarde, dat Haarlem Avel voor het Schoterkwartier gas zou wil len leveren, maar in geen geval voor Oud-Schoten. Daar zouden we niets mee opschieten. De heer HooyZou de Commissaris het weten, dat Ave onze berekeningen ep bestaande grondslagen gevestigd hebben We weten toch al hij benade ring hoeveel gais we gebruiken. Ik zie wel voordeel in de fabriek. Particu lieren ook Avel, anders zouden ze niet aanbieden om de fabriek zelf te ex- ploiteeren. Als de Commissaris dat wist, wellicht zou hij er anders, over denken. Daarom -stel ik voor, dat do Gascomrraissie een audiëntie vraagt bi; den Commissaris, zoo mogelijk bijge staan door eenige leden van Gedepu teerde Staten, om: het belang der ge meente mondeling toe te lichten. Dit voorstel werd algemeen goedge vonden, en ook met algemeene stem men aangenomen. Bij de Rondvraag vroeg de heer Hooy, of den Burgemeester al iets nadebs bekend was over de vLeeschver- gi ftiigingsge vallen. De Voorz. Ik heb bet procesver baal aan den Officier van Justitie ge zonden, en die heeft me geantwoord. Wat, dat mag ik n niet zeggen. Toch liet de Voorzatter wel zooveel doorschemeren, dat er gieen termen v.ior vervolging waren. Hierna wercl de openbare vergade ring gesloten. HEEMSTEDE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 1 Augustus, des avonds te half acht uur. Alle leden zijn aanwezig, terwijl het voorzitterschap wordt waargenomen door den Burgemeester. Punt 1. Adres van P. Kuiper en Tandere in woners, om te protesteeren tegen het besluit van den Raad, waarbij be paald is, dat de gasfabriek gebouwd zal worden op het terrein van den heer Q. van d;en Berg, aan de Wipper vaart, en behelzende de raadgeving, het terrein van mevrouw Van Merlen voor dit doel te gebruiken, of anders hot terrein van den heer Aberson aan de Molenwerf. De Gascommissie adviseert tot af- Avijzing van het verzoék, er op wijzen de, diat de Raad reeds driemaal over ckze terredn-quuestie zijn oordeel uit-, gesproken heeft, en er dus wel be- langrijke Avijziigingen in den toestand moeten gekomen zijn, wol de Raad nu plotseling op zijn besluit terug ko men. Zonder discusfcie Averd met algemee ne stemmen het advies der Gascom missie aangenomen. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een terrein aan den Driesprong, groot 51 A. 5 c.A., aan de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten. De VOORZITTER zet uiteen, dat de gemeente onlangs het terrein gekocht heeft voor 3977, en als nu ƒ4100 in rekening gebracht wordt, lijdt de ge meente geen financieel nadeel. De heer VAN MEEUWEN De Raad kocht het terrein voor de gasfabriek, maar de plaatsing werd niet wensche- lijk geacht^ Als nu „Meer en Bosch" er maar geen gasfabriek gaat stich ten. Dit wordt door den VOORZITTER onwenschelijk geacht, omdat de grond slechts voor tuin bestemd wordt. Het voorstel van den heer Van Meeu wen, om dit verbod in de koopacte op te nemen, wordt door den heer HO NIG ondersteund, vooral omdat, het teTrein in de nabijheid van het kerk hof is. De heer HöCKER vindt het jammer, om' dat stukje grond maar dadelijk fe vfrkoopen. Wie weet hoe de grond la ter te pas kan komen. Dit bezwaar deelt de VOORZITTER niet. Eerjsrt gingen er in den Raad stemmen op, om mevrouw Van Merlen I e bewegen den -koop ongedaan te ma ken, desnoods met eenig verlies. Als r.v de gemeente zonder verlies van den grond er af kan komen, is het Avtel gewenscht. Het amendement" van den heer Van Meeuwen Avordt nu in (stemming ge bracht en verworpen. Aangenomen Avordt het voorstel van B. en W., om den groind te verkoo- pen. Punt 3. Verzoek Aran den bouwkundige J. E. A. R. A-an Helden, om' bij het bouwen van achttien woonhuizen aan de Leid- sche Vaart voor de Coöperatieve Pouwvereeniging „Nooit gedacht", af te avijken van art. 15 der Bouwveror dening. B. en W. achten termen aanwezig., dit toe te staan. Achter de perceel en blijft A-oldoende open grond. De Raad A'ereenigt zich daarmede, evenals met het vfoorstel van B. en W., om P. Kuiper voor het bouwen van een perceel aan den Wagenweg, hoek Zomerlustetruat. dezelfde dispen setie tc verleenen. Punt 4. Onlangs droeg de Raad aan B. en W. op te onderzoeken, hoe de Gewieer straat te verbeteren is. De Avensch werd toen uitgedrukt, dat de belang hebbenden in de kosten van bestrating zouden bijdragen. Daar dezen echter hlierto© niet genegen zijn, stellen B. en W. voor, de straat te begrinten. De beAVoners verzochten thans per adres de straat voor rekening der gemeente te bestraten. De heer HONIG wil de bewoners nog 14 dagen in de gelegenheid stellen het benoodigde bedrag A'an ƒ1140 te betalen. Dit amendement wordt aangenomen, evenzoo het voorstel van B. en W. Wanneer de bewoners dut? niet „dok ken", Avordt de straat begrinit,. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener vierde suppLetoire begroo ting, dienst 1907. Uit deze begrooting blijkt, dat voor de secretarie een schrijfmachine wordt aangeschaft, dat in de gemeen te straatnaamborden aangebracht zul len Avorden (gepaard gaande met een verbeterde huisnummering), dat de opcenten op de personeele belasting zijn meegevallen, dat ƒ1500 ijs uitge trokken voor de verbetering van de be strating van den Binnenweg (het ver lengde van den Dreef en het gedeelte ter noorden van de Koedieflaan). Punt 6. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van oen gewijzigde overeenkomst met de E. N. E. T. betreffende de plaatsing van een brandspuathuisje op haar terrgin. Het huisje komt nu te staan aan de Boogstraat. Daar zal ook een afdakje aangebracht worden voor de aan te schaffen ladders en haken. Goedgekeurd. Punt 7. Adres van den heer P. Kuiper Jr., e. a., om vestiging van een stembu rean in dén omtrek Aran „Bosch en Vaart", met adhaesie-betuiging van de Vrijzinnige KiesvereenigLng Heem st ede-Bennebroek. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. nog geen bepaald voorstel willen deen, daar eerst onderzocht moet v- c rden, of een geschikt lokaal iu die bvurt te vinden is. Anders willen B. en W. gaarne aan het verzoek vol doen, daar .het te voorzien is, dat in dil kwartier binnenkort wel een 1000 kiezers zullen Avonen. Daarom wordt het adres thans aan gehouden. Punt 8. Voorstel van B. en W. om den post voor tie sdho on houding van het Raad- huojs te verhoogem van 100 tot 260. Goedgekeurd. Punt 9. B. en W. stellen voor een wijziging te bréngen in de instructie voor de gemeente-artsen en -vroedvrouwen, om het mogelijk te maken, dat Dr. Droog zijn functies voor de gemeente blijft -waarnemen, alhoewel hij mi tot Raadslid gekozen is. Ook (hiermede A-ereenigt de Raad zich. Punt 10. Onderzoek der geloofsbrieven van de raadsleden de heeren A. H. Wicke- vcort Crommelin en Dr. E. A. M. Droog en H. H. Hoeker. Een commissie, bestaande uit de heeren Van Houten, Van der Eyken en Reelen, onderzocht deze stukken, en adAÖseert tot toelating. Daartoe wordt besloten. De VOORZITTER Avenscht de hee ren WickevooTt Crommelin en Hoeker met hun herkiezing geluk. Punt 11. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening, dienst 1906. De ontvangsten zijn 73.684;88, da uitgaA'en 70.495.451/2, en het voor- dieelig isaldo 3189.461/2. De rekening Avordt vastgesteld. Punt 12. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd het raadsbesluit tot. het slui ten der geldleening van ƒ67.000. De Vereeniging Koninginnedag ATaagt f 75 voor het houden van kin derfeesten op 3 Sertfeitiber. De suibtsidiie wordt toegestaan. RONDVRAAG. De hoer VAN MEEUWEN zou gaar- neen Avaarschuwingsbord plaatsen op den boek van den Wagenweg en d Zandvoortsche laan. 't Is daar een gevaarlijken hoek en er gebeuren veel ongelukken. Misschien wil de A. N. W. B. dit wel doen. De VOORZITTER zal het aan den Bond vragen. Ten slotte spreekt de VOORZITTER eenige woorden ter afscheid aan den heer Van der Horst, die gemeend heeft zich niet meer te moeten beschikbaar stellen vqor de herbenoeming als raadslid. Spreker betreurde zijn heengaan, waar het hier een goeidi en degelijk Raadslid geldt, zooals het in den tijd van 40 jaar, dat de heer Van der Horst raadslid is, is gebleken. Spreker wensCht ten slotte den heer Van der Horst eene gelukkige rust. De heer VAN DER HORST dankt voor die woorden en roemt de samen werking en vriendschap van den Bur. ge-meester. De Raad applaudisseert Hierna wordt de vergadering ge sloten. DE NIEUWE MINISTER VAN MARINE. Zcoals we reeds dn ons vorig num mer meldden, is met ingang van 5 Augustus benoemd tot minister van Marine de rice-admiraal J. Wentholt, directeur en marlne-commaindant te Vlissingen, tevens commandant der stelling van Dén Heldler. Vice-admiraal Wentholt is in liet jaar 1851 geboren en werd 1 Septem ber 1869 tot adelborst 1ste klaisse bij (Naar het Engelseh door „Ritu.".) 8) Hij gaf den jongen lord veel wij zen raad, waarnaar deee uiterlijk met attentie mia-ar innerlijk met on geduld luisterde Hij bezat een té zorglooze en onafhankelijks natuur,, om veel rekening te houden met den raad van anderen. Maar hij bedwong zichzelf goed. en hlet kwlam niet in Benjamin Bryants on op, dlat dit hem eenige moeite kostte. Toen het rijtuig goed en Avel naar luet station vertrokken AVas, ademde dé Jonge man Aveer vrijer. Hij stond in de groote, sombere hlal en bewonderde de mooie bouwtrant en hiaar verzameling van curiositeiten en tropfeeeën. Alles Van mijdacht'hij. En tocihl voelde ik mij vrijer en gelukkiger op het open veld onder dén Afrikaan- schen hemel. Wat is het leven toch vreemd Plotseling werd1 zijn gediaehten- gang- afgebroken om over te gaan in een gevoel van blijdschap, daar hij dé bevallige gestalte van zijn nichtje Ivdug de eik-enlhlouten trap zag afko men. Zij bracht hém terloops een morgengroet. Is Mr. Bryantson al vertrokken Ik dacht hem nog juist te treffen. Dat is mis Ja, daar is niets meer aan te doen. Wat ben jij van plan te gaan uitvoeren, Ronnie? Niets spieoiaals. Ik bein volkomen tot je dienst, als je mij voor iets kunt gebruiken. O laten Ave dan dat bewuste 'liezoek bij de oudie Kezia gaan m/a- fcem, hoe dienk je daarover Laten wij dat eerst doen en dan een wande ling- gaan maken. Ik zou liever rij den, maar ik ken die oude knollen van Oom Geoff maar al te goed Ik hoop, daft je eenige flinke paarden zult aanschaffen, Ronnie Maar ik claoht, d/at je niet met dit buis op had, dat je hier nooit vilde logeenen Neen, niet toen jij nog in Zuid- Af-rika AV'aart. Als ik durfde dénken, dat mijn terugkeer ©enig verschil zou maken dan zou ik in staat zijn de stallen met een groot aantal paarden te vul len voor jouw genoegen. Zij lachte vroolijk. Neen, doe dat maar niet. Op mij, kun je niet rekenen.. Tién tegen één, dat ik niet zou gaan rijden, als de gaarden er eenmaal waren. Maar je moet toch heustóh een motor aan schaffen. Dat, is de eenige manier om déze onherbergzame streek gauw adhter je te laten. Maar kom, wij verliezen onzen -tijd. Laten wij nu naar den toren gaan. Je hebt zeker het spook nog niet gezien, is 't wel Het spook zei hij weinig op zijn gemak. Ja, natuurlijk Maak mij nu niet wijs, dat je hét vergeten bent. Hij moet met lederen nieuwen lord Edensore konnis maken. Hij is zeer in gebreke gebleven, als hij rijn op wachting nog niet gemaakt heeft. Heb jij het ooit gezien? Geloof je werkelijk, diat Beste Ronnie, je bent geen waar dig afstammeling van je geslacht als je werkelijk niet gelooft aan 'het spook van Edensore Natuurlijk geloof ilc er in. Ik heb het nooit gezien. Het is een rid ders zooals je Aveetde ridder van die afschuwelijke s-childerïj in de biblio theek. Maair ik Aveet, dat, je vader meer dan eens oen beizoek heeft ge had van den edielen 'heer. En Kezia nu, zij zal er je wel moer A'an vertel len. Zij woont in zijn apaa*tement. Waarom dat mag de Hemel weten Misschien is zij zelf wel een profetes, het lijkt er wel wat op. Lord Edensore volgde haar langs een hreede galerij en toen een trap op. Zij bleef staan en tikte zachtjes tegen de eerste deur, waar zij aan kwamen. I-Iét was een zware eiken houten deur, dicht bezet met spijkers. Zij w.erd geopend door een net dienstmeisje, dat op zij ging staan, om 'ben door te laten. De kamer was achthoekig en maakte deel uit van een toren, die 'hlet oudste deel van Caerwijdden was. Vier smalle vensters zagen uit op den omtrek. De bergen op een afstand, de verscholen dalen en de eentonige geploegde akkers. In een ouderwetsch ledikant lag een oud-e vrouw. Haar oogen Avaren gesloten. Haar zilvergrijs haar Avas bedekt met een Avit met kant bezet mutsje. Haar gelaat was zeer gerim peld en haar oude hianden lagen saamgevouAven op de borst. Het was zóo eigenaardig stil en vreemd ge zicht haar zoo te zien liggen', dat men moeite had te gelooven, dat zij nog tot deze aarde behoorde. Zij was min stens honderd jaar oud; zij hadden ouden graaf Edensore zoowel als zijn zoon in hun prilste jeugd Verzorgd en behoorde bijna even zeer tot de fa milie als het huis. De twee jongelui bleven zwijgend bij het bed staan wachten. Het nette dienstmeisje, 4en meisje uit Wales, dat uitsluitend tot taak had! haar te bedienen, was op den achtergrond •getreden. Kom, zeg eens wat tot. haar, Ron nie, zei lady Sue zacht. Zij slaapt, niet waar? antwoord de hij. Bij 'het geluid van rijn sbem liep er een rilling over hét gelaat van die oudé vrouw. Haar oogleden trilden. De doffe oogen keerden zich naar den kant van haar bezoekers. Hnar lippen be wogen zich. Kezia, zei lady Sue, wij zijn ge komen om je een bezoek te brengen. Ronnie en ik. Wist je al, dat hij wéér veilig en wél thuis was Toen gebeurde er iets vreemds. Het kalme gelaat van de oude werd met een boornigen blos overtogien. Haar geri'mpeldé (handen beefden en lieten elkaar los. Zij sprak. Haar woorden waren even vreemd als haar plotse linge aandoening. Laat je niet bedriegen, mompel de zij schor. God laat niét met zich spotten... Wat een mensch zaait dat zal hijook maaien. Lady Sue ging terug van het ledi kant. Arme zielfluisterde zij. Haar verstand is in de war. De jonge graaf zei niets. Hij stond daar in zijn jeugdige kracht en man nelijkheid neer te kijken op de hulp- loosheid van den ouderdom. Zijn gelaat onbeweeglijk, koud en ernstig. Zijn nichtje verbaasde zich over de verandering, die er in had plaats gelhad, over die schaduw als van pijn, die er OA*er(heen scheen ge- trokken. Wil je niét met haar spreken. Ronnie? heriïaalde zrj. Maar hij schud'dle zijn hoofd en wendde zich af. De oogen van de oudé ArrouAv sloten zich weer. De be vende handen lagen stil. Weer was zij in dien eigenaardigen toestand t.usschen waken en slapen gekomen, die gewoonlijk haar geheel e bestaan uitmaakte. Lady Sue liep de kamer door tot Waar het dienstmeisje zat te naaien. Zij deed haar eenige vragen. Toen zij omkeek was de jonge graaf ver trokken. Zij wenddé zich wéér tot de ouda vrouw on raakte even haar gerim pelde handen aam. Kezia, fluisterde zij. Beste, oude Kezia, ken je mij miet? Kun je mij niet hooren spreken De kleine Su san, die je vroeger zooveel ge plaagd heeft. Weer bewoog de oude aitouw zich'. Weer opendén haar oogen zich met dienzelfden "starron blik. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5