NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7394 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1902 ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voör de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) s 1.30 IHYanco per post door Nederland M 1.65 Afzonderlijke nummers 0.0214 öëlllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Y% de omstreken en franco per post 0.45 Oitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 'fis—.j elke regel meer ƒ030. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing- 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie? Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA Mu- ZONDAG 4 AUGUSTUS. Muziek iin den 'Hout, 2£ uur. Brongefhouw: Concert Haarl. •ziekkorps, 8 uur. (MAANDAG 5 AUGUSTUS. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. 'Schouwburg: Cinemategrapih, 2—4 uur.. .Schouwburg: Ned. Tiooneelvereen. „De ingebeelde ziekte", 8 uur. Vereeniigiinig: Stoel en Spree: „Het Koninkrijk der -vrouwen"', 8 uur. (Al leen voor de leden). De Kroon: Nied. Gper. Ene. „Jiong HeMelberg," 8 uur iBrongeibouiwSpeciaJiteitenvoorstel- ling, Directie Henri ter Hall, 8 uur. Kleine Vereennigiing: Sipecialiteiten- voorstellinig, directie Nieuwenhui- tzesn, 8 uur. 'Schouwburg Van Lier. Parklaan: „Olympische spelen", 8 uur. St. Bavó: Ned. Dubbel Manncnkwar- tet, 8 uur. (Alberts Erères, Groote Markt: Rios- ooopvoorstellingen,, 2—5, van 6 uur af. Anti-keimisvergadoring. Jonge d.- iv er een. „Kom tot Jezus", lokaal Stoof steeg 6, 8 uur.) Buitenlandsch Overzicht ciras en die het Franseh-Spaansche mandaat wel zou willen uitbreiden, door Frankrijk en Spanje machtiging te verleenen Fez te bezetten. Kalmer gestemd is de „Daily News" die Duitschland niet uit het oog ver liest en aanduidt, dat met dit rijk misschien tot overeen|stemming zou kunnen worden gekomen door eeno toenadering in zake het vraagstuk van den "Bagdad-spoorweg. De uitvoerige beschouwingen in de wereldpers toonen dat de Fransche re geering met igroote voorzichtigheid zal moeten optreden, teneinde de met zoo groote moeite te Algeciras ver- l'iegen overeenstemming der mogend heden niet in gevaar te (brengen. Duidelijk is gebleken, dat de sul tan van Marokko machteloos is, om aan den toestand van anarchie, waar- zijn land verkeert, een einde te aken. Of Frankrijk het dan zelf moet deen In Duitsche bladen wordt al een zachte wenk gegeven, dat men zich elders misschien niet meer zoo kalm zal neerleggen" bij een bezetting van een deel. van het Marokkaanpche ge bied,^ alls in het geval van de bezetting van "Óedja geschiedde. Men erkent m Duitschland wel, dat Frankrijk recht heeft op voldoening, maar dat het ge beurde zou leiden tot een versterking van Frankrijk's machtspositie in Ma rokko, zou men hier den buurman tcch niet gunnen. En deze naijver tusschen de Euro- poesche mogendeden maakt de zaak zoo moeilijk, ingewikkeld en gevaar lijk. 1 Nadat wij het boven/staande schre ven, kwam uit Algiers het nog ernsti ger bericht, dat de Staatsbank te Longer geplunderd en cle Engelsche consul tusschen Tanger en El Ksar opgelicht zou zijn. Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn, behoudt de gezant van Italië, dlie met den kruiser „Etna" te Marokko is, de beschikking over dien bodem, oolc ais hij te Tanger zal aan gekomen zijn. De Fransche ministerraad heeft be sloten om de bepalingen van de acte van Algeciras streng in acht te ne rr.en en om zich met de Spaansche re geering te verstaan betreffende de ont scheping van troepen en de veilig heidsmaatregelen. DE TOESTAND IN KOREA. Onder „Laatste Berichten" hebben wij in ons vorig nummer melding ge maakt van de gevechten te Seoul tus schen Korea-nen en Japanners. Naar gemeld wordt, zijn daarbij 60 Korea nen en 40 Japanners gedood of ge wond. .Drieduizend Koreaansohe sol daten onderwierpen zich zonder eenlg verzet aan het besluit, waarbij het le ger werd ontbonden. Zij verzamelden zich op 'het oefenveld, waar hun al naar gelang hun rang vergoedingen van 25 tot 80 Yen werden, ter hand gesteld. Nu ook het leger uiteen is, bestaat Korea als onafhankelijke staat feite lijk nieit meer. KEIZER EN TSAAR. De „Politische Gorrespondenz" ver neemt uit Londen, dat men daar aan de, ontmoeting van koning Eduard met keizer Wilhelm te Wilhelmshöhe (op 14 dezer) stellig politieke beteeke- nis toekent. Na de ontmoeting van verleden jaar kan deze tweede samen komst niet bloot een vormelijk karak ter hebben, meent men. Aan die opvatting knoopt de be richtgever van de „Pol. Corr" eene beschouwing vast over de stemming, die er in Engeland voor Duitschland heersebt. Die is, z. i., beslist vriend- jschapp.elijker dan ze dn geruimen tijd geweest is. Bijna de geheele Duitsche vloot is nu hij Swinemünde. UIT RUSLAND. Te Kroonstad is Donderdag het pro ces begonnen tegen de twintig leden van het comité der militaire revolu- tiennadre organisatie te Kroonstad. Dit comité stelde zich een nieuwen gewapenden opstand en de omverwer ping der dynastie tem doel. In elke compagnie van het leger telde het co- ocgenblikkelijk naar hunne stammen jmité zjjne aanhangers. Van de solda- moesten terugkeeren. ten werd vóór alles geëischt, dat zij De bevolking verkeerde hierdoor in j gehoorzaamheid aan de hevelen hun- staat van' gisting en een Portugeesner meerderen zouden weigeren, v werd op straat plotseling door een geval men hun gebood op het volk te Mohammedaan aangevallen en ge-j. schieten. In dat geval werd van, de Belfast geantwoord, dat er alle reden bestaat voor de veronderstelling, dat bet geschil spoedig ten einde zal loo ien. l i 1 RAISOELI EN ZIJN GEVANGENE. De correspondent te Alcazar (Ma rokko) van de Londensche Daily Mail seint, dat Raisoeli in groote woede is ontstoken, toen hij er kennis van kreeg, dat pogingen zouden worden gedaan, om Mac Lean te ontzetten. Hij dreigde Mac Lean o,p staand-en voet te zullen doodschieten, tenzij deze ter stond een brief schreef aan den Brit- schen gezant, om dezen de tot ontzet gestuurde troepen te doen terugroe pen. Mac Lean weigerde. Hij zeide „Je kunt met mij doen, wat je wil je leunt mij desnoods d'ooden, maar je zult geen cent losgeld ontvangen." De Mooren, die Mac Lean bewaken, behandelen hem uiterst grof. Naar het heet is Raisoeli voornemens Mac Lean over te brengen naar Boe-hai-jan, een vrijwel ongenaakbare sterkte in het, gebergte. Ook is het mogelijk, dat Raiteoe-li Mac Lean met zich mee zal voeren naar den troonpretendent, en zich bij dfzen zal. aansluiten, ter beoorloging van den Sultan. DE TOESTAND IN MAROKKO, Het schijnt, dat de reden van de moorden te Casablanca moet worden gezocht in den aanleg van de haven werken. De Mohammedanen schijnen zich geërgerd te hebben in het ge bruik van een locomotief bij dien ar beid, en hebben daarin aanleiding ge vonden om aan hun haat tegen le vreemdelingen uiting te geven door het aanrichten van een bloedbad, waarbij zij zonder onderschei.d op de Europeanen hebben losgeslagen, on verschillig of zij al of niet hij die lo comotief betrokken waren, en ook on verschillig in welken hoek van Europa die Europeanen geboren mochten zijn. In de buurt van Casablanca is de be volking in het laatste jaar tegen de vreemdelingen opgehitst door Ma el Ainin, een machtig en gevaarlijk too- venaar. Maar ondanks too vena ars en fanatisme zouden de vreemdelingen in de havensteden zonder twijfel veilig kunnen wonen als de Marokkaansche overheidspersonen niet in stilte met de bevolking heulden tegen de vreemde lingen. Zoo is het hier ook geweest in Casa blanca. De Europeanen hebben het on heil zien aankomen. De aanleg van havenwerken is toegestaan aan eene Fransche maatschappij door het maghaen. Het .is de dnre plicht van den pasja van Casablanca, bescher ming te verleenen aan allen die werk zaam zijn bij den aanleg der kaden. Sedert eenige weken lag Moelai el Amin„ de oom des Sultans, voor de poorten met .een kleine afdeeling sol daten. Bij Moelai el Arnin kwamen eenige dagen geleden dertig afgevaar digden van de stammen uit de buurt. Zij kwamen Moelai el Arnin aanzeg gen, dat de havenwerken onmiddel lijk moesten worden afgebroken, want zij beschouwden die havenwerken als ■het (begin van een spoorweg. Wat was het antwoord van Moelai el Amdn Hij zoude ier met den Sultan over spreken, en op aandringen van de af gevaardigden der stammen beloofde hij, den volgenden dag bescheid te ge ven. Maar den volgenden dag kwa men zij, het antwoord niet halen, maar zij verkondigden luide in het rond, dat het op straffe des doodls ver heden was, de stad van levensmidde len te voorzien, en dat Casablanca binnen eenige dagen geplunderd zou worden. De inlandsche bedienden van Euro peanen werden gewaarschuwd, dat zij wond. De consuls kwamen bijeen besloten gemeenschappelijk den gou verneur te verzoeken voor de veilig heid der stad te waken. Terwijl zij beraadslaagden is de moord geschied. De treurige houding der Marok- kaansche overheid heeft niet alleen in Frankrijk, maar ook in Engeland er- gemis gewekt. De Engelsche pers zou Frankrijk wel gaarne de vrije band willen geven. I Het vorst gaat de „Daily Graphic", IN HET ENGELSCHE 'die de schuld werpt op de treuzelarij LAGERHUIS der mogendheden bij de uitvoeringis namens de regeering op een inter- van de (bepalingen der acte van Alge-1 pellatie aangaande den toestand te soldaten verlangd, dat zij hunne offi eieren zouden neerschieten. Eenige soldaten hebben aan de organisatb groote diensten bewezen door bij den v, achtdienst vóór de gevangenis brie ven voor de gevangenen binnen te smokkelen of omgekeerd brieven van de gevangenen verder te bezorgen. Alle twintig beklaagden wacht waarschijnlijk de dood door den strop. Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen Abonné's van dit blad mogen KOS TELOOS vragen doen, betrekking I'.ebbende op BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of ove- HANUELS- en PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL. REGISTRA TIE, SUCCESSIE, HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dagelijks voorkomenden aard Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geacht en voor oplossing vatbaar schijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet genoemd, van de stiptste geheimhouding kan men zióh verzekerd houden en wan neer de gedane vragen naar de mee ning der redactie niet bij haar doch elders tehuis behooren, wordt zulks medegedeeld. Vraag: Door een der vertegen woordigers van het Al-gem. Incasso- en Handels! nf onmoti ebur e au „Univer sum" te Amsterdam, werid ik overge haald lid te worden van dat bureau Eondr het contract in te zien. Bij latere inzage kon ik er mij' ech ter niet mede ver-eenogen en schreef nog geen half uur nadat de man ver trokken was, aan de directie, dat' ik mij' wenscihite terug te trekken, doch (kreeg ten antwoord, dat ik lid was en niet van mijn verbintenis ontslagen (kon worden. Is hieraan niets te doen? (De vertegenwoordiger handelde in strijd met de waarheid, door mij me lde te deel en, dat het lidmaatschap voor den tijd van één jaar was, ter wijl het contract den duur bepaalt op twee jaar. Antwoord: Geen toestemming is van waarde, indien dezelve door dwa ling is gegeven, door gewield afge perst of door bedrog verkregen. Wij rvreezen echter, dat hier geen grond tot vernietiging aanwezig zal worden geacht; daar geen dwaling omtrent de eigenlijke verbintenis bestaat en het bestaan van (kunstgrepen, waaruit bedrog kan worden afgeleid, ook wel niet zal kunnen worden bewetzen. Im mers, hoe men de zaak ook be schouwd, u hadt het contract toch kunnen inzien? Heeft de vertegen woordiger u daartoe in staat gesteld, dan vervallen daarmede alle bewe ringen van dien aard-. Verbetering. Niet naar Alkmaar, maar naar Muiderberg gaat de boottocht der H. Jong. Vereen. Alkmaar verviel, evenals Hoorn, naar uit achterstaan de advertentie blijkt. Noodlottige brand in de L. Arna&t aat. 'Iin de Lange Ann astraat no. 25 iwoont...woonde, miOeten we nu he laas zeggen, tot gisterenmiddag het gezin van C. v/an Poorten. De man is katoen-drukker op de Haarlemsehe Katoenfabriek. Er waren drie kinde ren, een meisje van 13 jaar, dat ven- leden jaar aangenomen is, een meisje van 10, en een jongetje van 3 jaar. D'e moeder dezer kin-deren werd ons igeteekend als een nette, degelijke huisvrouw, die haar kinderen nioo-it zonder toezicht liet, ze maar hoogst zelden alleen op straat liet gaan, en ze. een goede opvoeding gaf. In ove-r- teensteanming met dit streven zouden gisteren de kinderen ter gelegenheid van den verjaardag van het 10-jarig dochtertje, een gezelligen middag hebben. Het petroleumstel werd op tafel gezet, moeder maakte beslag en onder hia-ar toezicht werden poffertjes gebakken. I-Iet driejarige jongetje, liep op het plaatsje te spelen. Omstreeks half drie kwam hij bin nen, en vroeg om poffertjes. Wellicht tomdat hij die niet spoedig genoeg kreeg, vatte hij' 't petroleumstel aan en trok dit ara, de brandende petro leum verspreidde zich over zijn kleer tjes en het kind stond dadelijk in de (vlammen. Het ongeluk gebeurde onder cl3 oogen der arme moeder, die tever geefs trachtte de vlammen te dooven, doch daarbij zelf in brand geraakte in vlammen gehuld, naar buiten liep en om hu-lp schreeuwde. Dadelijk schoten van alle zijden biuren toe. om >de arme vrouw te helpen en de vlam men te dooven. (Doch plotseling verlamden de hel pers als van schrik, toe-n 't schreiend zusje uitriep: „Me broertje, me- broer tje is er nog in!" Dikke rookwolken drongen intusschen uit de kleine wo ning naar huiten, twee, drie mannen liepen naar binnen, doch werden door den rook teruggedrongen, tot de heer G. L. Zontvoort, slijter in de Anna- sitraiat, den rook tro.tseerend, o-p den tast naar binnen ging en het kimVi brandend liggen Vond, met het ge dichtje voorover op den grond. Een punt van het vloerkleed was over den knaap heengeslagen. Dit had, in huaT langst om de vlammen te cLoo-ven, de ioude, ruim 60-j.arige grootmoeder ge daan, die mede bij het ongeluk aanwe- was, doch die dia ar zij een hout been Sneeft, niet gemakkelijk, uit don weg kon komen. Zij werd achter aan getroffen, bezig een emmer met wa ter te vullen, (blijkbaar om te blus sch-en, maar zij' was zoo-veer verlamd van schrik, id«t izïj niet eens rnerkte: dat idë emmer vol was, en maar al zeide: Hij is nog niet vol, nog niet vol Zij werd naar de woning van Zahd- voor-t gebracht ien daar later door den heer Maas geholpen en door de vrouw en dochters van Zandvoort liefderijk verpleegd. Het brandende kind was intusschen op straat .gelegd, nadat de vlammen zooveel (mogelijk waren gedoof d, waar hij Ziantvoo-rt en Yerzijlberg brand wonden aan de handen bekwamen. Het gaf in ide straat een vreeselijke ontsteltenis, de buurvrouwen drongen klagend en jam-merend om de treuri ge groep heen. en we zagen, juist toen we daan* /aankwamen, (hoe het ver brandde kdmd -in een deken van de fa milie Zant voort gewikkeld werd. De buurman Yerzijlberg bracht het naar het Gasthuis. Brandende stuk ken kleeren, een bouffante, kousen, lagen op de straat te smeulen, en naar wij heden hoorden, waren da Vlam men zelfs nog niet gedoofd toe-n het jeugdige slachtoffer aan het zieken huis werd gebracht. De schoenveter- tjes smeulden nog, -en in do dikke ge- -watteeild-lkiateenen tieken van Zant- voort waren zes gat an gebrand, door en door. Het kind bewoog zich nog even onder 't wegdragen, kreunde, strekte armen en beenen, doch was blijkbaar bewusteloos, (daar het niet schreeuwde. Handjes en gezicht waren als on herkenbaar zoodat men dadelijk voor het leven van den kleina vreesde. In het Ziekenhuis werd het onmiddellijk behandeld met ol-ie en in linnen ver bonden. Helaas de medische hulp ver mocht hier niets oneer om een uur of vijf is de kleine gestorven. Het is, in aanmerking genomen, dat bij gene zing het kind levenslang ontzattenti verminkt izou geweest zijn en (mis schien het gezicht zou hebben moeten missen, voor de kleine gelukkig, maar ontzettend -is het tverlies voor den ar men vader, die met de vreeselijke tij ding van zijn fabriek werd g-dhaaM en in de grootste (ontzetting het ge beurde vernam. De moeder, aan beenen en onder lijf ernstig gebrand was bij buren aan ide overzij' bewusteloos binnenge bracht. Op last van (den /inmiddels aangekomen politiedokter, den heer Van Maas, werd zij per brancard -maar het Zieker buis vervoerd. De politie w-as intusschen, juist toen het kind weggebracht was. met een Bl-angemwagentje op de plaats kies o-n- (beils verschenen. Als brandweer be hoefde zij geen dienst te doen, want de bieren hadden al gehluscht. (Die kleine ihudska-mjer waarin het (drama izicb had afgespeeld, bo-od een Itreurigen aanbl-ik. In het wat-er dre ven stukken van verbrande kleeren, de stoelen lagen in verwarring over elkaar, op de f a-fel stond nog het bo-nd met poffertjes. Ontzettende afloop van een zoo vriendelijk-gezellig begonnen verjaardag! Vandaag hooren we dat de -toestand Ider arme moeder zeer zorgwekkend Zij gevoel-t geen pijen, h-oewel de bekomen brandwonden zeer ernstig Zijn, icl-och zij heeft, na tot bewustzijn (gekomen ite zijn, nog niets kunnen gebruiken dan wat water. Aanhou dend vroeg zij naar Biaar kindje, idoch men heeft haar niet de vreeselij ke waarheid durven vertellen, boewei de Directrice heden aan Van Poorten zei. dat het noodzakelijk zou zijn haar langzaam voor te bereiden. D-e zoo Idie-p verslagen an-an heeft vergunning gekregen o-m elk oiogenblik van den .dag zijn vrouw ite komen bezoeken. Daaruit, -en uit het feit dat haar he denmorgen d-e Sacramenten der Ster venden zijn bediend, leidt men af, dat- haar toestand, zoo niet hopeloos, toch hoo-gst gevaarlijk is. Van Poorten, Verzijlberg, Zantvoort en zijn vro-u.w en andere buren zijn heden door de politie gehoord. Zij al len verdienen een woord van h-ukle voor de wijize waarop zij hulp hebben geboden. De sympathie en het mede gevoel der buren mogen den diepge troffen V-an Poorten ©enigszins tot troost zijn in deze innig-droev-ige om- sfanjdiigheden! Hedenmiddag was de toestand der vrouw zeer er-nis-tig, zelfs levensge vaarlijk. Een wanc'elirg over het Kermisterrein, Dronken vrouw. Zekere vrouw D., alhier woonach tig, was Vrijdag voor plezier een uit stapje gaan maken met de edectr. trom naar Amsterdam, vanwaar 7,ij in den namiddag te ruim 7 uur terug keerde. Bij het verlaten van de tram aan het wachthuisje aan de Kamper vest, had zij het ongeluk te vallen en bleek geen kracht te bezitten, om op te staan, waarom zij het wachthuis je is binnengedragen. Een aldaar voorbijkomende dokter vond het ge raden haar naar het St. Elisabeths Gasthuis over te brengen, waartoe d-e politie met de brancard werd ont boden. Bij aankomst aan het Gast huis bleek echter, dat zij in verre- ga anden staat van dronkenschap verkeerde, zoodat men haar niet wil'd-e opnemen en daaróm ter ont nuchtering naar het politiebureau werd gebracht. M uziekprogramma, 28e Muziekuitvoering in d-ën Bout op Zondlag 4 Augustus, des nam. 21/2 uur. Directeur luit.-kapielm. C. P. W. Kriens. 1. „Sonnez, clarionsMarsch, Favan. 2. Ouverture „Hans Heihing", Marschner. 3. „La plus Belle". Valse, Wald- <teufel. 4. Fantaisie du pantomime „L'En- fant Prodïgue", Wormser. 5. Ouverture „Stradell'a", Floto-w. G. „Schmeichelkatzchen". Salou- stück, Eilenberg. 7. „Fackeltanz", Meyerbeer. Het vervolg van het stuk „Iets over onze Dienstbaren" opgeno men in ons nummer van Dinsdag avond is beden in ons derde blad geplaatst. Gevonden voorwerpen: Een kiniderwogenbandje, een si-ga rendtoover, een hond, een rijwiel. Een kermesse d' été, een zomerker mis, hebben we al gehad, maar 'twas nu juist geen zomer-sc he kermis regen, gure regen, was aan de orde y an den dag. Laten we dus hopen, dat we nu een echt zomersche kermis krijgen, dat Pluvius en alle andere naar-geestige collega's vacantie ne men, om het rijk te laten aan de zon, die nog veel aan ons goed te maken heeft. Werkt het wed'er mee, dan zal het wel een gezellige en drukke kermis worden, want er valt voor de pretvier- c'ers overvloedig te genieten. 't Drukste punt van het kermisge- woel zal zieker, als alle jaren, wel op. de GROOTE MARKT zijn. 't Zijn daar haast alle getrouwe comparanten. Tewe staat met zijn stoomcarroussel weer in het traditiio- ncele hoekje bij de „soos". In het hoek je vallen de meeste slagen, zegt het spreekwoord, wat hier wel zal betee- kenen „in dat hoekje komen de meeste kermisvierders". De Haarlemsclie jeugd elk wil graag jong zijn, dus meer-gevorderden op den levensweg rangschikken zich er dus ook bij voorkeur onder za! hier wel volop haar recht doen gel den, en de dubbeltjes offeren in ruil vcor dit aardige vermaak. Als buurman heeft Tewe het etablis- s<-ment van Uit-erwijk, waar men even als bij Wesseling en Victor Consael (drie concurrenten naast elkaar) heer lijke wafelen en poffertjes kan gaan eten, ónder het genot van zang en muziek. De bioscoop van Alberts Frères staat weder tegenover de Smedestraat. Men kent de gerieflijke inrichting van deze tent, en 't is genoeg bekend, dat deze bioscoop een der beste uit ons land is. 't, Is geen „humbug" als in de adver tenties gezegd Yvordt, „het buiten landsch nieuwfe is aanschouwelijk te zien bij Alberts Frères", maar de 1 waarheid. De Markt is verder gevuld met klel- c- kramen en tentjes, een schiettent, een snel-fotografie-inrichting, een tentje voor oen gedachtenlezeres en eenige gebakkramen. De geheele GEDEMPTE OUDE GRACHT van de Zijlstraat tot het Spaarne, is oolc weder in beslag genomen. Op het gedeelte tusschen dc Zijlstraat en de .Tncobijnestraat staaf als altijd een luchtschommel, een cents-draaimolen, het Nederlandisch Panopticum, en ocnige spellen, oen voor spiritisten en een voor athleten en andere kunsten makers. 't Verdere gedeelte van de Oude Gracht tot het Verwulft is gelaten aan do koek-, nouga-t- en speelgoedkramen terwijl aa-n den Noordkant van de Gracht de poffertjesbakkerijen ©en plaatsje vonden. Bij de Stoofsteeg staat de poffertjes kraam van J. van OoyenVerheul, evenals die van P. Louman, die vroe ger op hgt Houtplein heeft gestaan. De kramorij wordt bij het Verwulft onderbroken door de bioscoop van Lohoff en den stoomcarroussel van Nhafflaire. Ook het gedeelte Oude Gracht van het Verwulft tot dc Klejne Houtstraat wordt in beslag genomen door nou gat-, koek-, suiker- en speelgoedkra men, er staat bij de Groote Hout straat o. m. de Deventer koekkraam Yan D. J. Rietveld, de nougatkraam van Willem Stuvé, bij de Schagchel- slraat de nougatkraam van H. S. Stu vé en de suikerkraam van A. J. de Leeuw, terwijl de -koek- en euikea*- kraam van N. v. d. Krogt bij de Klei- i e Houtstraat staat. Op de zoogenaamde Smalle Gracht het gedeelte van de Kleine Hout straat naar het Spaarne rindt men ook een luchtschommel, een cents draaimolen, een glijbaan, eeh gebak kraam, een schiettent, en een tent vau miss Gerda, ©en boeten-koningin en v.itbreekster, een collega dus van den bc ruchten Richter-Walther, doch zij doet het „met verdof". DE BOTERMARKT is ingenomen door de toboggan van Desmet, door een cents-draaimolen en etnige kramen voor oliebollen, koek en suiker. Zooals men ziet is er gelegenheid ge noeg om zich te vermaken, vooral als rnen de VOORSTELLINGEN in schouwburgen en variété's in aan merking neemt. Voor deze verwijzen wij naar vroegere aankondigingen in onze agenda. PAASGHWEIiDE -FEESTEN. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen zal het volgend jaar met Pa- 6chen een Paasdhwedde gehouden wor den in een weiland nabij Woesfduin. Evenals in Gelderland en Overijssel zullen daar landelijke feesten worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1