Weer oer sum. MEDEDEF.T ,TNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 5 Augustus 1907. Hoogste barometerstand 763.2 m.M. t« Biarritz (Zuiden van Frankrijk), en Coruna (Spanje)laagste 749.4 m.M. te Stornoway (ten Westen van Schot land). Verwachting tot den avond van 6 Augustus Wind zwakke Zuid-Westel. wind. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking; mogelijk regen- of onweersbuien. Temperatuurgeringe daling van temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 760 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Zondag 4 Augustus Hoogste gisteren F. 600 Laagste heden nacht F. 69° Hoogste heden tot 2 uur F. 74 Maandag 5 Augustus Hoogste gisteren .F. 74' Laagste heden nacht. F. 60* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 72, H. Gans, Amsterdam, Hotel Groot Badihuis, 3 per». (Barones Dobloss, Weenen, Hotel Groot Badhuis, 3 pers. Dr. Otokar Bastyr. Praag, Hotel Gr. Badhuis, 2 pers. Dr. L. Hunk, Wieenen, Hotel Groot Badhuis, 3 pers. Fam. Borland, Mlees, Haarlem, Pension Paula, 6 pers. Mevr. D. H. Vrugt, Haarlem, Ko ningstraat 25, 3 pers. Mej. B. Salomons, Amsterdam, Hal testraat 41 A, Wed Swaab, Amsterdam, id., 2 p. Fam. Leeser, Hlldasheim, Hotel 1'- Oceaan, 2 pers. H. Dresden, Amsterdam, hotel 1'- Ocean, 3 pers. P. L. M. Creüheim, Leipzig, id. 3 p. Fam. Ketting, Amsterdam, id., 5 p. A. Rubel, New-York, Hotel Groot 'Badhuis, 7 pers. (Mr. Theopold, Amsterdam, Hotel Gr. Badlhuis. Fam. Schenbonn, Karlsruhe, Grand Hotel, 4 pers. Otto Andreae, Mfilhem, Grand -Ho tte! 4 pers. Leo Errera, Brussel, idem, 3 pers. Thans zijn er 4674 badgasten. Binnenland KON. NED. BOND VAN OUD-ONDER- OFFICLEREN. De 20e algenieene vergadering is te Arnhem gehouden onder voorzitter schap van den waarnemenden voor zitter, den heer J. H. de Beuk. Aller eerst herdacht spr. den man, dile met zooveel opgewektheid tal van jaren voorzitter van den Bond, is geweest, tien overleden heer A. C. de Koek, te Haarlem. Spr. brengt in herinnering «wat hij voor deoi Bond geweest is en wijst er op hoe hij ook buiten den Bond geëerd was. Aan het door den secretaris uitge brachte jaarverslag over 1906 is ont leend, diat de afdeeling Rozendaal na een kortstondig bestaan werd opge heven. Het ledental verminderde van 3727 in December 1905 tot 3365 in De cember 1906, terwijl het ledental op 1 Juli 1907 bedroeg 3252. Herinnerd wordt aan de afwijzende beschikking van het Departement van Oorlog ter bespoediging der indiening van een wet ter verkrijging van weduwen- pensioen voor militairen beneden den rang van officier. Udt het verslag van de commissie ter behartiging van de stoffelijke be langen blijkt, dat aan rentelooze voor schotten verstrekt is 2581, aan on derstand aan leden f 750, aan voor schotten tegen inpandgeving van pen sioenakten f 2143, idem met borgen ƒ677. Aan alle aanvragen is voldaan kunnen worden, behalve enkele waar van de borgen niet voldoende waren. LAan ondersteuning van leden werd uitgegeven 335, aan behoeftige we duwen 1047. Dank zij verschillende uitvoeringen door afldeelingen gege ven aan het fonds een bedrag van 1 2275. Aan de nagelaten betrekkingen van de deelgerechtigden in het dub beltjesfonds weid 100 uitgekeerd; het aantal deelgenooten in het fonds verminderde van 1092 op 1 Januari 1906 tot 1016 op 1 Januari 1907. Tot 1 April 1907 zijn evenwel weer een 30 nieuw el eden toegetreden. Het fonds wijst een voordeelig saldo aan van 91 met een bedrag van 2421 aan inkomsten en uitgaven. De ba lans voor 1908 van dit fonds wijst een eindcijfer aan van f 3146. Vervolgens kwam aan de orde de rekening en verantwoording van den penningmeester. Zij wijst aan een be drag van 4499 met een voordeelig saldo van 142 en een bedrag aan contributie te miu gestort ad f 105. De balans op 31 December 1906 wijst een cijfer aan van f 18.270. •Na eendge discussie werden reke ning en verslagen goedgekeurrd. Vervolgens kwamen aan de orde verschillende voorstellen het huisli. reglement betreffende. Tot leden van (het hoofdbestuur werden gekozen de Iheeren H. C. Kroon en J. H. R Tlel. Een gemeenschappelijke maaltijd en ■een concert in de Buitensooieteit be sloot den dag. Zondag vond een schiet wedstrijd plaats. EEN ONTVLUCHTE STIER. Misschien whs een vaag vermoeden in hem opgekomen, dat hij bezig was met zijn laatste reis te doen moge lijk voelde hij reeds het slagersmes in zijn nog jonge spieren en deinsde hij vol ontzetting terug bij de ge dachte aan wat daar met hem zou gebeuren achter die muren van die groote fabriek 'het abattoir die hij al meer en meer naderde. Wie zal het zeggen, welke de aanleiding mag zijn geweest, dat hij eensklaps geen stap meer verder wou doen. Maar doordat hij plotseling was blij ven staan, ontwaakt als 't ware uit zijn domme soezeling, was het touw, dat hij om de horens droeg aan de handen van zijn geleider ,een knecht van de gebr. Marcus, ontsnapt. De verbinding tussöhen beul en ter dood veroordeelde was verbroken. De keu ze was niet moeilijk. Daar voor hem de dood. naast hem als hij het water over was zoover zijn flikkerende oogen konden zien het uitgestrekte groenland.... de vrijheid. Voort dus En met een plomp stort te hij zich in het groezelige nat, an- diers volstrekt niet zijn element. Jam mer, de wal aan de overzijde was hem te steil. Wel bleek hij een uitste kend zwemmer te zijn, meer dianeen kwartier doorkliefde hij de zwarte golfjes van het zacht kabbelende Öamsterdiep, maar hij kon den over kant niet bereiken. En daar aan den kant, vanwaar hij zijn hoopvollen sprong had gemaakt, stond zijn ex- geleider, in de handen het touw, ge reed om hem weer aan die lus te slaan. Langzamerhand minderden echter zijn krachten, hij zou zeker hier den dood moeten vinden, als hij zich niet weder liet vangen. Neen, dan maar liever den traditioneelen dood van het overgroote deel zijner voorouders dan di-en in dit grauwe, vieze, kwalijk riekende water. Hij gaf zich gewonnen en stond toen plot seling weer op den wal. Helaas, de kans was zoo schoon geweest. Gedwee liet hij zioh nu naar de slachtplaats- brengen. Arme stier (P. Gron. Crt.) VEE- EN VLEESOHKE URTNG. In de vergadering van afdeeling D (veeteelt en zuivel-indiustrie) van het Nederlandsch. Landbouw-Gomité werd behandeld het rapport der commissie voor de vee- en vleesdhikeuring in ver band met veeverzekering. De commissie is van oordeel diat bij liet streven naar eene oplossing van het vraagstuk met de 3 volgende pun ten rekening moet gehouden worden: le. dat de keuring van slachtvee en vleesch bij <Le wet algemeen worde geregeld en verplicht gesteld; 2e. dat afgekeurd en ondeugdelijk slachtvee en vleesch onder behoorlijk toezicht worde vernietigd of onbruik baar gemaakt voor menschelijik voed sel; 3e. dat voor afgekeurd en ondeug delijk slachtvee en vleesch vergoedin gen worden toegekend. Deze .punten werden omgezet in vragen: le. Is het wiensöhelijk dat de keu ring van slachtvee en vleesch bij de wet algemeen worde geregeld en ver plicht gesteld? Deze vraag werd zonder nadere dis cussie bevestigend beantwoord. 2e. Is het wensohelijk dat afgekeurd en ondeugdelijk slachtvee en vleesch onder behoorlijk toezicht worde ver nietigd of onbruikbaar gemaakt voor menschelijik voedsel? !Ook deze -vraag wordt zonder ver dere besproking algemeen bevestigend beantwoord. 3e. Is het wienschelijk dat voor afge keurd en ondeugdelijk slachtvee en vleesch vergoedingen worden toege kend? Hierbij wordt opgemerkt, dat deze vraag nog niet 'nsluit den vorm waarin en de bron waaruit die ver goedingen zullen worden gegeven. In zoo algemeenen zit opgevat wordt ook deze vraag algemeen, bevestigend beantwoord. Naar aanleiding van de verdere be spreking werd de meening uitgespro ken dat dian als punt 4 zou moeten worden gesteld „dat de regeling voor de bij punt 3 bedoelde vergoedingen worde getroffen in verband met vee- verzekering." Na gefdachtenwlsseling wordt bij meerderheid van stemmen de meening uitgesproken dat het sub 3 (respectief siib 4) aangegevene, het best zal wor den bereikt langs den weg der onder linge veeverzekering. Het bezwaar van de leden, die zich met detze conclusie niet konden ver eenigen, was gegrond op de aaneen schakeling van vee- en vleeschkeuring me*t veevcfrtzelkering. Daardoor tocih zou een groot gedeelte van de voor naamste veehouders, die wegens de kosten en de omslachtigheid niet aan zulk eene verzekering zullen deelne men, buiten liet genot blijven van de door de wet aangeboden voordeelen. Naar het oordeel van die leden zou mitsdien het doel n.l. het onttrek ken .van ondeugdelijk vleesch aan den handel niet worden bereikt. OVERSTROOMING EN GOEDE OOGST. Men meldt uit Oud-Vossemeer Algemeen hekend is, dat op 1213 Alaart 1906 een groot deel dezer ge meente overstroomde en dat in 1906 -Je ocgst van bijzonder weinig beteeiken is wajsook voor 1907 was al lieed weinig hoop en de heeren deskundigen, land- bouvvleeraars en onderwijzers, die hunne meening te kennen gaven om trent bewerking en bezaaiing dlier overstroomde polders, waren erg ge- riseryeerd in de voorspiegeling van gunstige resultaten. Hoe geheel an ders is dat tot geluk van de boe ren uitgekomen. Werkelijk, „Ceres' gouden wagen rijdt door de lachende korenvelden", o* om het.prozaïscher uit te drukken, er staat een oogst te velde, die, op en kele uitzonderingen na en waarvan roen althans gedeeltelijk de ovenstroo- ming de schuld mag geven, klinkt als een klok. Het koolzaad, dat overal ge durende Mei en Juni, als vakken in 'n legkaart, in prachtigen bloei stond, is nu gesneden en wordt gedorscht, en tegen enorm hoogen prijs tot f 14.75 toe per H.L. verkocht en de opbrengst is op sommige kavels hoven het middelmatige; de graanakkers, gerst, tarwe en haver, beloven veel liet eerste graan, de gerst is reeds ge deeltelijk gesneden en geborgen in de schuren, zoodat men straks het lustig geklikklak der vlegels op den dorsch- vloer weder zal hooren. De bieten zijn best gegroeid en wedijveren met suc- cès in ontwikkeling tegen die in aan grenzende polders; kortom, zoo doodsch Vossemeer er uitzag in 1906, zoo is het thans levend en opgewekt, behalve in zijn houtgewas, dat voor een reeks van jaren is verdwenen. Met nieuwen moed, vooral nu alles vil groeien, zal men ook met dien aanplant wel beginnen, want eigen aardig is het, dat in de tuinen in vol len bloei staan en rijken oogst geven die gewassen, welke de deskundigen tea zeerste voor uitzaai ontraadden, als erwten en boonen. En nu wordt terecht door velen met den psalmist gezegd„Wij zien het, maar door gronden 't niet", want de hope was klein, en de uitslag is verbazend. Het winterweer heeft uitstekend medege werkt om het zout uit den grond te doen verwijderen, het koele, regen achtige weder heeft gedurende de zo mermaanden tegen verschroeiing be schut, zoodat alles ten gunste heeft medegewerkt en gemaakt, dat de groei niet is geweest zooai/s in polders, dia iu vroegere jaren inundeerden en waarop de voorspellingen van ongun stige resultaten waren gebaseerd. Waar de Zeeuwsche kronieken van lang vervlogen dagen, toen het dijk- v. ezen nog niet zoo was als thans, jaar op jaar gewagen van overstroo- radngen, meenden wij eens te moeten onderzoeken, of ook gesproken werd van goede oogsten en waarlijk na een reeks van „braken door storm en winde" en daarop volgende misluk king van den oogst, vonden wij opeens iets, dat analoog i)s met de ervaringen van de Vossemeersche boeren in 1907. „In 1530 op St.' Andries-dach (30 No vember) was 't weder een so grooten storm uyt den Noordwesten, in Zee- landt, datter veel nieuwe dyeken deur braecken, ende daer ghebeurde groote schade", maar van 1531 luidt het „Ter selver tydt waren alle vruchten seer welghewassen (Godt zy loff) en wast landt overvloeyd gheweest ende daer 't Zee-waeter in den winter daer te vooren op 't lamd gheweest hadde, waren alsoo veel vruchten ofter gheen water op en hadde gheweest." En nu zijn er wel, die misechien geeft vrees alleen die woorden in den mond denken, dat het jaar 1908 weder geqp vruchten geven zal, maar eendge verklaring, waarop die mee- niug gegrond is, hoorden wij tot he den niet en dus maar met volle hoop ook dat jaar tegemoet gegaanin elk geval over 1907 is men content. Na tuurlijk behalve neef Nurks, die altijd wat aan te merken heeft, en in wiens mond bestorven ligt: „ja, maar...." BEN GOEDE LEER. In een nieuws- en advertentieblad in de provincie Noord-Holland komt de volgende advertentie voor „Eere wie eere toekomt. Hartelijk dank aan mejvan Avenhorn voor de zeer nette behandeling mij doen ondergaan, n.l. om mij een hu welijk met haar in het vooruitzicht te stellen en in stilte met een andier om te gaan. Veel liefde gevoel ik voor haar, maar thans zeg ik haar, om deze redenen, vaanwei. Oudendijk, Juli 1907." (Volgt handteekeninig.) STRAATVLEGELDOM. Ons land geniet en terecht de niet zeer gunstige reputatie, een uiterst onhebbelijke straatvlegeldom te bezitten. De Deutsche Wochenzeitung" heeft oen klacht ontvangen van dames en he eren, die, eerst in Ediam en later in Monnikendam, op scheldwoorden als „moffenbende Val dood enz. werden onthaald. Het is niet voor de eerste maal, schrijft het blad, dat we zulke klach ten ontvangen en het wijst er dian op, dat wanneer aan hiet optreden van zulk gespuis geen einde wordt -gemaakt, in zulke streken het vreern- delingenbezoek zeker zeer zal afne men. Gaarne geven wij aan deze klach ten meerdere bekendheid, in de hoop dat wanneer er maar telkens en tel kens op gewezen wordt, er eindelijk eens krachtiger zal worden opge treden. (Echo.) EEN MOEDIG REDDER. Bij het afrijden van de brug op de Prinsengracht bij de Spigelstraat te Amsterdam geraakte een klein meisje in een kinderwagentje geze ten, te water. De heer S., een bekend commis- sionnair in effecten aldaar, van zijn bezigheden huiswaarts keerende. ziende dat van den wal geen hulp te bieden was, sprong, ofschoon zelf huisvader van een groot gezin, ge kleed te water, dook en mocht de voldoening hebben de kleine drenke ling onder gejuich van het talrijk toegestroomde publiek behouden aan wal te brengen. Blijkbaar had dit on geval voor de kleine geen directe na- deelige gevolgen, want 's avonds ver voegde zdch de vader met zijn kind aan de woning van. den heer S., om deu redder unt dankbaarheid voor zijn schoone daad het portret van zijn lieveling te brengen. Sport en Wedstrijden CRICKET. Heemstede. Rood en Wit—-Volharding. EERSTE NEDERLAAG VOOR ROOD EN WIT. Hisgen heeft Zondag 'n schitterende overwinning op de gedoodverfde kam pioenen behaald, waarmede de Haar lemmers hun eerste nederlaag van het seizoen geleden hebben. Niet alleen dat hij met een uitstekende 39 topsco rer was, maar daarna was zijn bow len zoo doodelijk, dat Rood en Wit, dat nog altijd, de reputatie van een sterk batting-elftal heeft, voor 22 runs werd uitgegooid. Hisgen zelf nam hier bij 7 wickets voor 6 runs, cijfers, die in eerste klas cricket niet licht over troffen zullen worden. Volharding begon eerst met batten en Dubois en Hisgen maakten reeds dadelijk een goed begin door 22 voor het eerste wicket te maken, toen werd Dubois door Fosthuma gebowld voor 14. Verder bracht ieder wat tot de score bij. Hisgen was run out voor 39, Gerke maakte een goede 23, Ferman 18 en Siweys en Baggelaar ieder 16. iHet totaal werd 168. Merkwaardig waren de cijfers .van v. Waveren. die één wicket nam voor 75 runs. De innings van Rood en Wit was een volkomen falen op Hisgen, die schitterend bowlde. Op 6 waren reeds 4 der beste wic kets neer en toen een goede vang ach ter het wicket, Kool onschadelijk -maakte, was de zaak verloren en werd de 20 nog maar net gehaald. Rood en Wit ging voor de 2e maal in en deed thans beter, terwijl het fielden van Volharding minder werd. Van Gogh maakte een goede 23, Kool hoven een harde 17 en Kruseman een dito 24, terwijl Jacobi aan het eind der innings nog voor eenige levendig heid zorgde. Het totaal werd nu 114, zoodat Rood en Wit met innings en 32 runs verloor. .Den H a a g. 's-Gr. C. C.—A. C. C OVERWINNING VOOR DE AMSTELAR EN. De Hagenaars batten eerst en ope nen met Feith en G. Hevning. De laatste is spoedig gebowld door Rinc ker voor 0, terwijl Tromp voor een 6-tal verdwijnt. .Stelling maakt het eveneens kort, maar Fokker voiert met een zeer gelukkige 36 de score flink in de hoogte. Op 52 wordt Feith. voor 32 door Rincker gebowld. La Qhapel- le Sr. speelt al even gelukkig als Fok ker en samen brengen ze het tot 92 'Ohapelle 22). Dan maakt de jongere Ghape-lle nog een 10 tal, waarop de innings sluit voor 126, Fokker not out blijvend met 36. Riindker nam 4 wic kets voor 34, v. d. Berg 1 voor 40, Godefroy 2 voor 25 en Hudig 2voor 11. A. C. C., dat o.a. zonder Schroder is, maakt hierop 98, waarvan Beude- ker 11, Godefroy en Hudig 13 en Rinc ker 24. Feith nam hierbij 2 wickets voor 25, evenals Heyndng, terwijl Fok ker 3 voor 16 en Erdman 2 voor 9 nam. Daar er nog voldoende tijd was, werd aan een 2e innings begonnen. Ditmaal waren het alleen Stelling met 27 en Kessler met 14, die wat presteerden, en het totaal werd 70. Rincker nam 3 voor 11, v. d. Berg 1 voor 16, G-odefroy 2 voor 18 en Hudig 3 voor 21. A. C. C. stond nu voor de taak, om in 5 kwartier een lOQtal runs te ma ken en slaagde hierin door een goe den stand tusschen v. Son en Gode froy, waardoor het van 1 voor 0 twee voor 70 werd (v. Son 20, Godefroy 41). Hierna vielen de wickets wel sneller, maar 3 minuten vóór het einde maak te A. C. C. toch den vvlnnenden slag, toen ze nog 3 wickets in handen had den. A. C. C. won dus hierdoor een zeer spannenden strijd met 3 wickets. (D. Ct.) Voor de tweede klasse Noordel. speelden in Amsterdam Olyrnpia en Volharding H. le innings: Volharding 16, Olyrnpia 5-4; 2e innings: VoJh. 49. Olyrnpia 21 voor 3 wickets. Olyrnpia won dus met 7 wickets. VictoriaAlbion. Victoria 25 en 53, Albion 84, zoodat Ailbion met innings en 6 runs wint. BUSSUM. Zooals gewoonlijk bofte ook nu weer „Bussum" Zondag met het we der, 't Was zomer, eigenlijk gezegd was het t e veel zomer, alles pufte, de Champagnebar had veel te doen. De Fegeling was uitstekend! en do sport evenzoo. Kapitein won op het nippertje af den Alawardprijs, de favoriet voor de plaats, Flying Duchtsman was nergens, doch Borinus legde hier be slag op slechts 1/5 seconde geschei den van den winner. Achilles won als Old Sider den Glerimondprijs, waarin Columbine tweede was in denzelfden tijd als de winner. Vaubien was een zeer mooie derde. Colombine was tweemaal flink uit den draf, doch verloor geen afstand. Limpsfield Lassie behoefde niet eens gereden te worden door Allen om ,,aux pas" beslag te leggen op den Miss Lilianprijs. Voor den Sadorprijs waren niet minder dan achttien paarden inge schreven, waarvan er slechts twee aan de start verschenen, n.l. Kapi tein en Lóerra Fils. Alle ingeschrevenen hadden voor de eer bedfemkt, alleen en uitsluitend voor Kapitein. Kapitein won natuur lijk. Veel bekijks had dit nummer niet. Zeeland weigerde de horden te nemen en daardoor behoefde de oude Helena alleen 'n galop te maken om te winnen. Had Zeeland de horden goed genomen, dan was hij zeker winner geweest. Ulpia (gaf eene verrassing door den Allouez-prijs te winnen. Goudster ging slecht van start en weg was diens winkans. Sweet Nothings miste een strong jockey en daardoor kon St. Gerald den Ribaudeprijs winnen. Hard Luck viel kreupel en Ethel- dreda was „not well". De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Alaward-prijs, Prijzendraverij voor 3-jarige hengsten. Min. afstand 2400 meter. 1. Kapitein (2500 M.) M. Side rius in 4.242. Borinus (2425) Doele- man in 4.241/5, en 3. Beatrix (2425), Schönrock in 4.28 1/5. Clerimond-prij s. Recorddr averij Min. afstand 2000 M. 1. Achilles (2000 M.) M. Siderius in 3.152(5; 2. Colom bine (2075 M.) J. G. de Boer in 3.15 3/5; 3. Vauban (2090 M.) J. F. de Boer, in 3.15 4/5. Miss Lilianiprijs. Verkoopsren op die vlakke baan, afstand circa 2400 M. 1. Lunsfield Lassie (621/2 kg.) Allen in 2.58 3/5; 2. Gladsome (581/2 lig.) Mow, 3 lengten. De winner werd niet verkocht. Sador-prijs, Handicap voor Ned. paarden, min. afst. 2200 meter. I. Ka pitein (2400) M. Siderius 2. Sierra Fils (2225) J. G. de Boer. Bronze-prijs. Hordenren voor 3-ja- riige inl. paarden, afstand circa 2600 m7 1. Helena (71 kg.) TaJsk'er in 3.53 3/5 2. Zeeland (62 kg.) Killick, kwam niet binnen. Allouez-prijs, Recorddraverij, min. afstand 3600 meter. 1. Ulpia (3600) J. Koster Jr., in 5.53; 2. Narquois II ex-Giione (3630) G .Etnsing) in 5.53 4/5 3. Goudster (3750) Doeleman in 5.541/5. Ribau de-prijs. Verkoopshorden.ren, afstand circa 3000 M. 1. St. Gerald (66 kg.) Killick in 3.50 en 2. Sweet Nothings (70 kg.) Hawkins 1/2 lengte. De winner werd niet \erkocht. SCHBVENINGSCHE WIELERBAAN. Enkele uitslagen zijn Handicap voor amateurs ov.er 1000 M. 1. J., v. Spongen, 2. L. F. Setton, 3. J. Tulleken. Tandemwedstrijd over 2 K.-M. 1. TullekenGerrits, 2. Settonv. d. Pol. Kerk en School E x a <m e w s der Ned. Toomkunsite- naarsvereeniging. "s-Graveailhage, 3 Aug. Heden is van de 5 candidaten geslaagd voor piano lager onderwijs^ mej. C. A. W. van WagenLngen uit Dordrecht. EINDEXAMENS H. B. S. Noord-Holland. (Oost. ged.) 6e groep. Geslaagd J. v. d. Berg, H. A. Burgers, G. Broeders, J. W. Rus kamp, van Amsterdam N. J. T. Stubbe, A. H. A. Corts, W. van den Ent, F. Buisman. H. J. T. Bijlmer, L. Hamburger, extraneï, H. Polak, J. C. Sohook, van Amsterdam, mej. A. Mentinkiberg, van Zaandam. Niet geslaagd 6. Hiermede zijn de examens afgeloo- pen. Gemengd Nieuws DE RAMP AAN ROORD VAN DE „COURONNE". Het ongeluk aan boord van het op leidingsschip „Couronne" in de haven van Toulon, dat de serie rampen, waardoor de Fransche marine getrof fen is, met een komt vermeerderen, had plaats met een stuk van 100 m.M. Verscheidene schoten waren reeds gelost, en juist was een nieuwe pa troon in den loop gebracht, toen een ontzettende knal weerklonk en het ganjsche stuk achteruit gebtooten werd allen die er achter stonden als weg maaiend. Ofschoon de lezingen uiteenloopen, wordt door sommigen het ongeluk toe geschreven aan de onbetrouwbaarheid van het door de Fransdhe marine ge bruikte kruit, dat nu eens een te wei nig aan druk geeft, en dan weer veel te krachtig werkt, zoodat óf het ef fect van het schot onvoldoende is, óf gevaar ontstaat voor schade aan het materieel en de bediening. Het is althans de leer, die de „Fi garo" uit het geval trekt. Een ooggetuige verhaalt, dat de wondon van de slachtoffers ontzettend zijn om aan te zien. Heele ledematen zijn afgerukt en diepe gaten zijn in het vleesch van de rompen geslagen. Officieren, die bij de ontploffing te genwoordig waren, verzekeren, dat. deze plaats had, lang vóór het sluit stuk dicht was en zonder dat het pro jectiel een stoot had gekregen, wat bijv. cloor onvoorzichtigheid kan ge beuren. De „Figaro" schijnt duB gelijk te hebben in haar veronderstelling, dat deze ramp toe te schrijven is aan on geveer dezelfde oorzaken als die da „Jena" verloren deden gaan, namelijk slechte eigenschappen van net Fran sche kruit. VAN EEN NAïEVEN PICCOLO. De bokendie pianist iMeyer Malhr ver haalt het volgende avontuur dat hij had op 'zijn jongste kunstreis met den violist (Willy Burmester. „In een staid in het buitenland, waar wij moesten spelen, was de eigenlijke concertzaal wegens reparatie gesloten en in plaats daarvan moesten wij ons concert geven in de zaal wan een ho tel. Wij besloten terstond na afloop van het concert naar een naburige groote stad te gaan, waar wij tien volgentien dag zouden spelen, en wij droegen den piccolo van het hotel op. een rijtuig voor ons te bestellen, om ons naar die stad te rijden. Het concert begon met de C-mol so nate van Beethoven. Het grootsche be gin dier sonate maakte ..stemming" en bij de liefelijke idaarop volg an de tweede „Satz" ontbrak het noodage „fluïdum"' niet, zoodat het een mooie avond beloofde te worden... Daar (klinkt op eens bij de deur een. .„■pst! ,pst!" en oen oogenblik daarna iets luider: „pst! pst" „Galt es mir oder galt es Dar? had ik Burmester willen vragen. Daar klautert iets te gen het podium op. Het is .een wit ser vet, waaraan onze piccolo bengelt. Met de linkerhand wenk ik hem heen te gaan, terwijl ik mét de rechteilhiand voortspeel. Ik wenk nog eens onze piccolo verroert zich niet. Maar er kwam beweging onder het publiek. Men werd ongerust en vrees de dat er brand was. M ij hielden op met spelen... Dat was het, .waarop Piccolo had gewacht want hiji had wel begrip I van manieren. En nu riep hij, met een wel wat verlegen, maar toch lui de stem: „Het rijtuig kost zoo en zoo veel. Ik moet den koetsier terstond antwoord brengen; anders spant 'hij i uit." Ik (heb nooit bij een première groo- i ter lachsucces gezien dan nu dit naie- ve talent verwierf. Maar met de Beeilhovenstemniiing was het gedaan. DE VERKEERDE BROEDER OPGEHANGEN. Twee broeders, J'an en Jan Karol Nievldoniski genaamd, in de gevange nis .te Warschau opgesloten, werden veroordeeld, de eerste tot drie maan den gevangenisstraf, de laatste ter i dood. Dezer dagen werd Jan Nievldoniski naar het binnenplein der gevangenis geleid en daar. ondanks zijne protes- 1 ten, in plaats van zijn broede ropge- hangen. Een paar uur later werd de i vergissing ontdekt. Toen veranderde gouverneur de doodstraf van den tweeden broeder in eene van acht maanden gevangenisstraf. PRESIDENT STEYN TE LADYBRAND. De (Zuid-Afrikaansche) „Volks stern" meldt, dat pres. Steyn en zijn I echtgenoote de gasten geweest zijn -van Ladrybrand, en hun daar een grootsche ontvangst is te beurt ge vallen. ..Een groote menigte haalde hen van de sta/ie; een muziekkorps speelde, en de paarden werden van 't rijtuig der gasten gespannen, waar op 't enthousiaste publiek hen naar hun bestemming trok. Een adres werd naderhand aangeboden, waar- 1 in o, a. (volgeng die „Ladyhrand Cou rant") werd gezegd„Wij zouden liet ten zeerste betreuren indien wij ook onder de veranderde landsom- standigheden, uwe veelvuldige be kwaamheden en rijpe ondervindin gen zullen moeten missen." „De president .bedankte de vergade- ring voor het eerebewijs hem en mevr. Steyn aangeboden en zeiidJe dat die dag hem vele aangename ge beurtenissen uit het verre verledene voor den heest bracht, hoe dat hij hier te Ladybrand als schooljongen zich bevond. Hij zeide, d!at zijn hart vol was van aandoening als hij dacht aan de heldendaden door de Lady branders in den grooten worstel1- 1 strijd gedaan, en aan de heldhaftige mannen, die sneuvelden als slachtof fers voor de vrijheid (applaus). Hij moedigde zijn voile aan om de nieu we toekomst met .nieuwen moed te gemoet te gaanom niet nieuwe krachten te helpen om het welzijn en dien voorspoed van hun land te herstellen, en om op te bouwen wat nedergeworpen was (hooi-, hotor). De woorden die God tot Mo zes sprak bij de Roode Zee, toen die kinderen Israels daar stonden met een vervol1 geilden vijand achter zich en een machtige zee voor zich, kwamen hem in 't geheugen „Weest stilLaat het volk voorttrekken", sprak God). Het Afrikaansche volk moet stil zijn, maar voorttrekken steeds voort. (Ja Hoor, hoor.) Er is een groote klovie 1 tusschen ons en 't andere ras, maar hij hoopte dat God ons de genade mag ge<ven o-m een brug over die klo ve te maken, om ons te vereenigen en hand aan hand samen te werken tot welzijn van ons land. (Ja, ja.)" Presi dent Steyn oordeelt dus over den plicht dér Zuid-Afrikaanschen onder de tegenwoordige omstandigheden j hetzelfde als Botha. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: J. van Veen, bloementiandelaar, Terwenakker 5 te Rotterdam. Cura tor: mr. C. iA. van Renterghem. R.- commdssaris anr. A. /Rietema. Opgeheven: J. iH. Dils, beeldhouwer, te Amster dam. (N. v. d. D.) Uitgesproken: Alkmaar, 30 Juli. T. Boontjes, we duwe van ilan Bas, koopvrouw en winkel ierster, -te Grostlbuyzen. ge- 1 meen te Avenhorn. Redbter-commissa- ris: mr. A. D. !H. Quintus; curator: mr. A. Dorbeck. Middelburg, 2 Augustus. J. W. van der Linde, bakker, te Vlissingen. Rech ter-commissaris: jhr. mr. W. H. Hoeufft; curator: our. P. Dieleman. Opgeheven: B. Wiekart, te Ziutphen. (Stct.) Telegrammen ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Veertig slachtoffers. Een ernstig spoorwegongeluk is ge beurd te Fonts de Cé bij Angers. Van een trein van de „Qh'emin de Fer de

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2