KWARTJES ADVERTENTIES VRAAC-EN-AA NBODSI ADV ERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSIRCEN r050 BIJ VOORUITBETALING staat, om bij liet leger in Nederi.- Irvdiè te worden benoemd tot militair paardenarts der 2de klasee, onder ge not van eene gratificatie voor eerste uitrust-ng van 1000. Gegadigden zullen zich uiterlijk op 1» September bij gozlegelxl request heb ben te wenden tot het departement van koloniën, onder overlegging van: het diploma van veeartseen extract geboorte-register; een bewijs van in gezetenschap; een certificaat of eer tificaten van goed gedrag, afgegeven door het hoofd der gemeente (of door de hoofden der gemeenten), waar re- quirant gedurende de laatste 6 maan den is gevestigd geweest; een bewijs van voldoening aan de wet op de na tionale mil'tie. DJAMBI. Blijkens een uit Nederl.-Indië ont wingen telegram is in Djambi ge arresteerd Raden Somanbroeder van het 'bendohoofd Raden Mat Ta- hir. VERVROEGDE) WINKEL SLUITING. Men schrijft uit Den Haag De Haagsche Bestuurdersbond heeft aan alle <Laar ter .plaatse gevest'gde ivereemgingen, voorzoov-er hare adres sen beikenid zijn, een uitnoodigting ge zonden om op Dinsdag 6 dezer te ko men in het Geheel-Ontliouders-koffie. huis, ten eSndie te komen tot stich ting van een comité voor vervroegde winkelsluiting. ONGELUKKEN. Te Kiein-Ulsda (Grom) is Vrijdag middag de 15-jarig© schippersdiocbter J. W. verdronken. VERONGELUKT. Men meldt uit Huissen aan ,,De Gel- derl." Donderdagmorgen werd nabij den Loodijk het lijk gevonden van den landbouwer P., die den vorigen dag met paard en karretje naar de Does- burgsche paardenmarkt was gegaan. Het karretje lag in den greppel en het paard stond er bij. Hoe zich het onge val heeft toegedragen, kan niet met zekerheid gemeld worden. BRANDEN. Bij den kleermaker Edel te Meppel brak een zware brand uit. In eer ommezien lagen drie aangrenzende perceelen tegen den grond, terwijl de smederij en woning van den lieer Van Werven bij liet afzenden van het be richt brandende waren, benevens hel huis van den melkboer H. Lier, die den vorigen dag overleden was. Een hooitas op het. erf van den land bouwer Van wisse te Voorschoten is afgebrand. Het huis zelf bleef ge spaard. Hooibroei schijnt oorzaak te ziin. Te Leekergouw (N.-H.) is afge brand, door hooibroei, de boerderij \an P. van Langen. Persoonlijke on heilen hadden niet plaats. Niets was verzekerd. Tc Meppel brak Vrijdagnamiddag, terwijl de harddraverij er in vollen •gang was en op het. terrein een groo- te menigte verzameld, eensklaps een hevige brand /uit an 3e Nootéboom- straat, waardoor twee woningen een prooi der vlammen werden en ook een overgelegen huis schade bekwam. Alles was verzekerd. ONTSPORING. Omstreeks half vijf Zaterdagmid dag maakten ladende groentenkoop- lieden een waggon nabij het station te Delft los en reden dezen voorbij 't veiüg-signaal met het gevolg dat een binnenkomende goederentrein den wiagen aanreed. Deze viel in bet wa ter en van den goederentrein ont spoorden twee wagens. De materieele schade is niet groot; het verkeer on dervond den geheelen avond groote vertraging. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. HERSTELLINGSOORD H. IJ. S. M. De 'Jierstelli ngsoord-ve ree nigi ng van het personeel der H. IJ. S. M. heeft een circulaire gericht aan de hoofd ambtenaren, -ambtenaren en -beamb ten der maatschappij, welke ook on der het pu-bliek zal worden verspreid. Het doel is om allen, dae zich nog niet als lid of donateur opgaven, uit. te nioodiigen, dit 'alsnog te willen doen. Want, hoewel de vereeni-ging reeds ruim 1300 laden en een veertigtal do nateurs telt, bestaat er behoefte aan veel meer personen, die, in een dezer beide kwaliteiten, willen toetreden. Opdat een herstellingsoord tot stand kan komen, moet «het ledental min stens tot 5 a 10 duizend «stijgen. De heer W. 1. Th ate, eigenaar van het landgoed ,,Oen Dram el" ie Vor- den, is bereid zonider eeniige voorwaar de, «geheel gratis een stuk bosch en heidegrond, groot 5 hectaren en gele gen bij Vorden, af te staan. 'Baron v. d. Borch, te Vorden, wil eveneens 3 a 5 hectaren bosch- en heidegrond afstaan mits bet er op staande dennenhout tegen taxatieprijs wordt overgenomen. Bovendien zullen -pl.m. 25 -personen e ninstellingen dier gemeente als do nateur toetreden. Ook het Vorstelijk Huis heeft bij stand toegezegd, indien de zaak le- ivensvat/baanlieid blijkt te bezitten. De vereenigiing spoort dan ook zeer kraohtig aan, door een enorm toe vloed van leden, blijk te geven, dat het H. IJ. -S. M. -personeel de sympa thie, die het geniet, -en den, nu reeds door zoovel en aoo ondubbelzinnig toe- gezegden steun volkomen waardig is. BEDELARIJ. Men schrijft «uit Twen the: De landlooperij en bedelarij neemt op het platteland onrustwekkende af metingen aan. Het bedelen gaat soms gepaard imet drankmisbruik en be dreigingen. Het zijn veelal geen per sonen, die werkelijk hulpbehoevend zijn en wien men gaarne uit li«e£dadflg- iiieid geeft. N«een, 't ïzijn mannen en rvrouwen, nog in de kracht huns le vens, die bedielen echter onder het voorgeven, dat ze ziekelijk en gebrek kig zijn, tijdelijk geen werk hebben, etc. «Men geeft gedwongen, iiier uit -soilrik, daar om van het lastige vra- •gen en nog eens vragen ontslagen te «wonden, terwijl men meermalen hoort, dat Ide «gebedelde centen dn je never omgezet worden. De veiligheid lijdt er onder. Het Mijn en Dijn wordt ook niet altijd geëerbiedigd. (Zw. Ct.) NIETSWAARDIGE CHèQUES. 'De geldswaardige papieren ter waar de van 3 millioen mark, te Wijk op het Noord-FriesC'he eiland Fö/hr aan strand gevonden, zijn gebleken niets waardige ohèqucs op de Doversche bijbank van de National Provincial Bank of England ie zijn. Een klant van de bank heeft bij verandering van adres een half jaar geleden een hoop cheques en 'andere papieren in een zak buiten Dover in zee laten werper. De cheques zijn nu op Föhr aange spoeld. ONGEPASTE GRAPPEN. In „Het Nederlandsch Zeewezen" schrijft J. „Iedereen, "die in gezelschap een lange zeereis per sloom- of zeilschip l.eeft medegemaakt, moet het bekend zijn, Hoe de verveling een vijand is, waartegen men voortdurend dient ge wapend te zijn, en welk een voorrecht het is, indien één of meer personen zich aan boord bevinden, die door zang, scherts, moppen en steeds opgewekt humeur die verveling zoo veel mogelijk trachten te verdrijven. Daar staat tegenover, dat al het ver- n aak voor den reiziger te loor gaat, wanneer die grappenmakers laf en zouteloos van geest zijn, zich alleen kannen vermaken ten koste of ten spijt \an anderen. Nog treuriger is het, wanneer zulke geestelooze individuen grappen ver zinnen, waarvan ze de nadeelige of onheil brengende gevolgen niet besef fen kunnen 'door gebrek aan verstand ert menschelijk gevoel. Een der meest ongepaste grappen is zeker wel het insluiten in flesschen van uit den duim gezogen verhalen van ongelukken. strandvindingen, enz. Dat zulks desniettemin nogal veel vuldig voorkomt, is ons gebleken uil vele briefjes, ons vertoond, waarop allerlei onzin of waardeloos gepraat of onware mededeelingen gekrabbeld stonden. Van zoo'n ongepaste aardigheid is rog kort geleden een geachte familie te Groningen de dupe geworden. De bejaarde ouders De Vries aldaar heb ben een zoon Johannes, die als gezag voerder vaart op ©en zeetjalk. Stel u dus hun schrik voor, toen ze den 26en Juni 1.1. in nagenoeg alle bladen het bericht vonden „God zij onze ziel genadig. Ons laatste oogenblik is geslagen. Wij zijn naar den kelder. Ik kan niet meer. Groeteu aan mijn fami- li e. JOHANNES DE VRIES, Engelsch Kanaal drie M. S. Ben-Bor". Na een onderzoek met een broeder van Johann de Vries, die daarvoor evprosselijk van Antwerpen naar IJ n.ufden was gekomen, is gebleken, dar. den 13den Juni van Frederikshald en Noorwegen vertrokken wa/s de zee tjalk „Petronella", gezagvoerder Jo hannes de Vries, en geladen met gra niefsïeeai, bestemd voor Delfzijl. Is het wonder, dat de familie van Jc hannes deVries zich ongerust maan - t'. al werd het raadsel van „Ben-Bor een liier algemeen bekende Engelsche boot, niet opgelost. Gelukkig, dat den 29sten Juni daar a an vol gernde telegrafisch bericht werd ontvangen, dat de „Petronella" be houden op de plaate van bestemming was aangekomen. Hier kwam du* de familie er met een paar dagen angst af. Het is echter duidelijk, dat de schepelingen ernstig op het laffe en gevaarlijke van zulke zoogenaamde „grappen" behooren Je vorden gewezen. Vele malen werden ons flesschen overhandigd, of briefjes, in flesschen gevonden, die ndet de minste waarde hadden. (Zoo onlangs een briefje, in een flesch gesloten, over boord gewor pen van stoomschip „Rembrandt" door een marinier, met een groet aan zijn geliefde). Als dat op deze wijze doorgaat, zal men geen waarde meer kinnen hechten aan in flesschen ge vonden brieven. En toch wordt daar van in uitersten nood door gezagvoer der of schepelingen gebruik gemaakt. We geven daarom reeder ij en en ge zagvoerders van schepen in overwe ging, uitdrukkelijk te verbieden in flesschen, die overboord worden ge worpen, brieven in te sluiten, dan al leen in nood of groot gevaar^ en dan nog alleen door gezaghebbende perso nen met duidelij'ke "vermelding van plaats, schip, datum en naam van den gezagvoerder. Overtreding van dit ver bod worde gestraft, zooals eenigen tijd geleden e«en schipper van een zeil- \ischkotter van Ramsgate (Engeland^ streng werd gestraft, omdat hij een flesch overboord had geworpen met ingesloten een onbeteekenend briefje (we gelooven ©en jaarwensch). Rem brandt." OUDE ZILVEREN MUNTEN. Te Sint Pancras (N.-H zijn, bij het wegnemen van een balk, in de Ned. Herv. Kerk oude zilveren munten ge- •uondon. met .het jaartal 1600. ERNSTIG AÜTOMOBIELONGE/LUK. Door een automobiel van den heer Etman is Vrijdagavond te Oegstgeest een knaapje overredende kleine 'was bijna onmiddellijk dood. Te Eerbeek luid Vrijdagavond een botsing plaats tussohen de auto's van de hoeren Van Lichtenvoorde Catz van Dieren en mr. J J. Alberda van Apeldoorn. Men ontmoette elkander op den hoek van een weg en beiden willende uitwijken, liepen echter elk een zich daar bevindenden doodeai zandweg in, waardoor de botsing on vermijdelijk wemd. De inzittenden werden uit de auto's geslingerd, doch kwamen er met lichte kwetsuren af. De auto's zijn beschadigd ter plaat se achtergebleven. GOED WEGEN. „Krieken 12 centen een pond gilt te Rotterdam «en vrouw langs de straat. Een deur wordt geopend ©n een stem roept „Geef mij eens twee pond, maar je moet ze lüer in de gang wegen." „Dan kosten ze drie stuivers", zegt de koopvrouw. J. BREEBAART. .In de ongesteldheid van don heer J. Breebaart, lid van de Eerste Ka mer, is dene gunstige wending geko men. De patiënt neemt thans dage lijks in beterschap toe. NED. ONDERWIJZERSGENOOT SCHAP. (Vervolg). De voorgestelde wijzigingen in de wet en de daaroiver gevoerde bespre kingen namen verder den gansohen namiddag in beslag. Na afhandeling daarvan kwam in behandeling het volgende urgentie- voorstel van het hoofdbestuur: „Uit het weerstandsfonds worden bestre den de kosten welke gemaakt worden om ontslag en .inhouding van perio dieke salaris-verhoo«gingen te voorko men en om een uitspraak uit te lok ken omtrent de interpretatie van een wetsartikel." In de toelichting wordt gezegd: doordat hei N. O. G. thans twee pro cessen heeft uitgelokt, moet uitge maakt worden of de kosten er voor be streden dienen te wiorden uit de ge wone middelen, welke daartoe bij een eventueel verliezen der procedures niet voldoende zijn. dan wel uit het weerstandsfonds, dat door zijn wegen daarvoor meer is aangewezen. Be doelde twee procedures maakten dit voorstel urgent. Het werd aangeno men. Verder werd het hoofdbestuur ge machtigd het reglement op het weer standsfonds zoo te wijzigen, dat. de le den der weerstandscommissie op de zelfde wijze zullen worden verkoken als de leden van het hoofdbestuur. Aan het eind der vergadering werden door den voorzitter de heeren II. Dou- ma, le s ecretaris, F. H. KI enk e 2e penningmeester, en J. Borte, 3e pen ningmeester, die het volgende jaar geen deel meer zullen uitmaken van het liestuur. daar zij aftreden en niet herkiesbaar zijn, onder instemming van de vergadering gehuldigd. Den heer Schook zelf, die in dezelfde om standigheden verkeert, werd hulde ge bracht door den heer R. Staal, vice- voorzitter, en nadat deze laatste de talrijlke verdiensten van den voorzit ter voor het genootschap had gerele veerd werden zijne waardeerende woorden Idoor de vergadering met har telijk applaus onderschreven en brach te nde aanwezige afgevaardigden hunnen aft redenden hoofdbestuurder een ovatie. Ook ooor de leiding der vergadering werd den heer Schook dank gebracht, waarna met de ver dere gebruikelijke plichtplegingen de samenkomst gesloten werd. Uit de Arbeiderswereld UIT DE 'SIGAREXIXDUSTRJE. Door de werklieden-vereeniging St. Xao-erius werd het navolgende schrij ven van den Patroonsbond ontvan gen: In antwoord op uw scïirijven van 30 Juli j.i. dient, dat «op advies van ons bestuur en commissie, de verga dering van gisteravond besloten heeft, de loonregeling primitief door haar bestuur en commissie voorgesteld, dus met weglating van het 5-vormen- iwerk met -zijn werkvolk naar onder ling goedvinden ite regelen. Deze zaak 'is dus opgelost en behoeft geen reden tot ongerustheid meer te gaven. DE ELEVATORKWESTIE. Men aneklt «uit Rotterdam: Toen de heer W. Prins, directeur der nieuwe wegerscorporatie .,De Volharding", zich Vrijdagavond te uur van zijn kantoor in de Wijnbrug- straait. naar huis wilde l>egeven, werd hij door een 40- a 50-tal kwaadwillige graanwerkers opgewacht. Enkele politie-agenten, die aanwe zig waren, konden «aanvankelijk de menigte niet in bedwang houden en imoesten laslsistent.ie tvragen, die «in middels spoedig kwam opdagen. De lieer Prins werd in de borst ge grepen. doch wist zidh los te rukken onder bedreiging met een revolver. Op de Wijnhaven werd de toestand hoe langer hoe kritieker en werden door de politie verscheidene sabelhou wen uitgedeeld. Ongelukkigerwijze -werd een bestel ler van de /Maatschappij tot algemee- nc dienstverrichting, in uniform, die juist passeerde met een trommel met geldswaarde, een geduchte sabelhouw over het hoofd toegebracht. Ernstig verwond werd hij opgenomen en met de brancard der vereen Lging „'Eerste hulp hij ongelukken" naar 't hoofd kantoor der dienstverrichting overge bracht., waar hij verbonden werd. Ds man bleek ernstig aan den rechter slaap verwond, terwijl zijn uniform pet geheel vernield was. Hij kon Za terdag geen dienst ■'oen. STUCADOORSSTAKING TE ENSCHEDé. Omtrent de stucadoorsstaking e Enschedé meldt men nog, dat reeds geruimen tijd met de patroons is on derhandeld over verschillende eischeu, waaronder als eerste dat het loon van 21 op 25 zoude worden gebracht. De patroons helsloten aan dezen eisch ;n zooverre te gemoet te komen, dat zij 24 cent toestonden voor volslagen knechts, terwijl zij voor hen, die min- dei dan 21 cent verdienden, naar eigen goedvinden wenschten te hande len. De middagjschiafttijd werd ge bracht van één op anderhalf uur, en de tijd, toegestaan om in den voor- eu namiddag-dienst de boterham te eten, bepaald op één kwartier, dat met in gang van 1 Augustus j.l., de datum, waarop de loonsverhooging zoude in gaan, zou worden afgetrokken, iets dat vóór dien tijd niet geschiedde. De knechts namen met de 24 cent genoegen, zij zoudien den anderen cent wel later trachten te krijgen. Het af- tiekken van een half uur daags kon den zij niet toestaan, zoodat eergiste ren daarom de staking intrad. De patroons vergaderden Donder dag ter verdeeling van de werkzaam heden, daar zij elkaar onderling zul len steunen, zooalfc dat reeds Vrijdag gebeurde. Zij besloten den laatster eisch niet te zullen inwilligen. DE STAKING TE ANTWERPEN. De correspondent der „Tel." te Ant werpen seinde Zaterdag Zooals ik gemeld heb, hebben de patroons slechts voorloopig toegege ven aan de eischen der dokwerkers. Maandag verminderen zij het loon van 6 tot 5 francishij de eerste sta king de beste wordt de algemeenc lock-out uitgeroepen. Burgemeester en commandanten der burgenvacht vergaderden Zaterdag ten stadhuize. De reedors hebben hun besluit me degedeeld., om Engelsche werklieden aan te werven, die op de booten der Norddeutsche Lloyd, Hamburg-Ameri- ka-lijn en Red Star-Line verblijven zullen, midden op stroom en op sileep- 'hooten in de dokken ondergebracht. Bij onlusten zal de burgerwacht da gelieele haven bezetten. De leiders der werklieden waarschuwden reeds tele grafisch andere havens en de Engel sche Trade-Unions. Ons wacht dus dezelfde strijd als in Hamburg. Rechtszaken DE INBRAAK TE GRONINGEN. Zoowel «liet O. AI. als de «beklaagde in zake de inbraak met «diefstal in de villa van mevr. MeesGockinga te Groningen, zijn dn fliooger beroep ge gaan. Zooals men weet vroeg het O. M. 4 jaar, terwijl de rechtbank de bekl. tot ty jaar veroordee«lde. Leger en Vloot Hr. M.s. „PIET HEIN" en Hr. Ms, .NOORD-BR ABANT". De gezamenlijke nefeningstodht van H. M. „Noord-Bralbant" en „Piet Hein" van 8 29 Augustus gaat niet door, in verband met den toestand te Rotterdam. Land en Tuinbouw EEN PROBAAT MIDDEL. Als potplanten door de luis aange tast zijn, handele men als volgt Een half ons gewone tabak de goedkoopste is zelfs de beste wordt met half zooveel groene zeep in een liter water gekookt.daarna voegt men er nog een liter of vijf lauwwarm wa ter aan toe, om het te verdunnen. Hier houdt men de planten een oogen blik onderste boven in en beweegt ze cr een paar 'keeren in heen en weer, zoodat ze overal vochtig zijn. Daarna laat men het extract er een paar uur op inwerken en spoelt ze daarna met een gieter vol water weer ischoon. Is alle luis niet dood, dan begint mende operatie maar weer van voren af aan. („Semp.") Sport en Wedstrijden AVONTUREN VAN EEN SPIJKER WAGEN. Uit de beste bron vernamen we zeer interessante bij zondertieden ovier Goclurd, dien Franscben Chauffeur, die de Spijker auto in den tooht Pe king— Parijs rij dit, zegt 't „Nieuws" van den heer Spijker zelf hoorden we, dat Godard een bewonderens waardig sluwe man is, die door heel wat leugens gedaan heeft weten te krijgen, dat hem een Spijker-auto gegeven werd, maar ©en kranige automobilist is, een zooais er zeker geen tweede bestaat. De tocht PekingParijs kwiam tot voorbereiding in de dagen toen de beer Spijker nog slechts kort 'her steld was van den schok, door de ramp van de „Berlin" veroorzaakt, waarbij zijn broeder het leven liet. Hij kreeg een aanbieding van den Franscbman Godand, om den tocht voor de Spijkerfabriek mee te maken in eeu auto van ons mooie Hoiiand- sclie fabrikaat. De 'heer S. kende Go dard niet, w'st niets van zijn rijden af en had er niet veel lust in maar de Franschman, een zeer gevatte, handige vent, wist door lang aunhou- den den heer S. te bewegen, een auto «voor den tocht af te staan, door te vertellen, dat voor benzine en alle kosten de „Matin" borg stond. De heer S. gaf nu zijn auto, met die uit drukkelijke meedeeling er bij, dat de Spijker-kar op naam stond van den agent der firma te Parijs. Godard ging met de auto, die rood, wit en blauw geschilderd werd, in de buurt van Arnhem eenige proeven ne men en verklaarde, bast met de ma chine te kunnen rijden. Hij moest extra Michelin-banden hebben, doch daar zou de „Matin1" wel voor zor gen echter bestelde hij ze te Amster dam op naam des heeren Spijker. Met de Spijker reed Godard te één dag naaT Parijs, met bijzondere snel heid. De „Matin" ontving Godard met open armen. Deze schijnt daar, naar achteraf blijkt, verteld te hébben, dat hij voor rekening der firma Spij ker ging dieelnemen aan den tocht. Waar was, dat dé 'heer Spijker 10.000 francs beloofde als hij eerst te Parijs aankwam. Godard vertrok. Hij had al ras geen geld, verkocht de reserve-banden, cn maakte reeds in de eerste pLaatsen, waar hij even vertoeven moest, goo die sier. Te Marseille had hij geen geld om zich in te schepen. De „Messageries Maritimes" vroeg voor wien Godard medeging. Aan ie firma Spijker werd geseind om geld. De lieer S. was buitenslands en ont ving het telegram zeer laatechter antwoordde 'hij, dat hij niets voor Godard betaaldedat zou de „Ma- tin" doen. Godard echter slaagde er in, de maatschappij te bewegen, hem mede te nemen, en ging scheep, zon dier geld. De stoomvaart-maatschap pij daclvt wel, dat het zaakje in orde zou komen. Godard kwam te Peking a«an, zon der benzine, zonder extra banden, zonder eenig reserve-onderdeelzelfs reserve-magneet en reserve-accumu latoren had hij niet meer. De heer Spijker ze ide, dat de mian alles ver kocht had te Parijs, om maar aan geld te komen. Te Peking zeide Godard aan het Nederlandseh consulaat, dat zijn brieven en wissels niet aangekomen waren, en vroeg om geld. Hij kreeg 2100 dollars. Het cofosuloait schreef daarop aan den 'heer Spijker, dat aan Godard geld verstrekt was. en de firma dit ten spoedigste had over te maken, waarop de heer S. ant woordde, dit niet te zullen doem. Go dard, schreef hij, reist niet voor mijn kosten hij rijdt in een auto, die op naam staat van onzen Franschen agent. Het consulaat heeft toen, voor 't geval God'ard mocht winnen, door een advocaat te Amsterdam beslag doen leggen op de som, die aan den Franschman uitgekeerd zal worden, als hij te Parijs mocht aankomen als eerste of tweede. Godard had natuurlijk veel geld noodiig om de reis te beginnen. Hij gaf overal zeer veel uit, zoodot hij spoedig niet veel over had. Hoe hii 't waagde, den tocht te aanvaarden zonder de minste reserve- onderdeelen, is een raadsel haaster behoort enorm veel moed toe. Uit elke plaats, die hij passeerde, ontving de heer Spijker prentkaar ten met de mededeeling, dat de tooht uitstekend ging. de auto prefect was. Godard zat prins Borghese dicht op de hielen, zooals men zich berin- nelt 'hij waagde zich overal, reed met de Sip ijker-kar van de steilste hoogten af. De wagen bleef uitste kend. Echter kwam hij in een moeras te zitten en de magneet werd nat. Wat nu gedaan Hij kon niet verder en moe-st met de auto per trein naar Tomsk. Had hij een reserve-magneet gehad, dan ware hij geholpen ge weest. doch Godard had alles, zoo- als de lieer Spijker uitdrukkelijk ver klaart, te gelde gemaakt. Hij zat dus in een moeilijk parket. Iedereen liet hij to Tomsk zijn auto, die volgekrabbeld was met de namen van hooggeplaatste Ghinee- zen (zelfs een minister had zijn hand- teekening er op gezet) bezichtigen. Voor weinig geld heeft Godard te Tomsk accumulatoren weten te krii- gen en de auto gebrekkig te herstel len. Ook kreeg hij 'een magneet. Nu moest hij weer naar de plaats, waar hij was blijven steken. Tcheremkowo, anders zou hij gediskwalificeerd wor den. Godard is toen van Tomsk ver trokken. De heer Spijker, die toch graag ziet dat zijn auto te Parijs komt, heeft het aanbod aanvaard van den heer Stephan, student te Amsterdam, die aan Godiard onderdieelen zou brengen om «de auto te repareeren. Zaterdagmorgen nog ontving do heer S een telegram van den heer Ste- ph'an. die seinde te Moskou te zijp en niet goed te weten waar Godard K.i'oh beyond. Hij is op de hoogte ge steld en zal Godard wel bereiken. Godard is. niettegenstaande zijn streken, een held te noemen. Hij heeft alleen door de Gobi gereden, zonder de minste hulpmaterialen. Twee da gen zat hij in de woestijn zonden-ben zine. Pas later kreeg hij hulp. Thans is hij 12 dagen achter bij prins Bor ghese. Nooit zal hij eerste te Parijs zijn, denkt de heer Spijker. Doch de auto is nog uitstekend. Als Godard niet zijn reservemagneet van de hand gezet had, was hij misschien eerder te Moskou geweest dan de prins. De heer Spijker zeide te gelooven, dat Godard maar liever niet te Pa rijs komt. Blijkens een bericht in een 'krant is Godard wegens een op lichterij veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf komt hij t'e Parijs, dan wordt hij gearresteerd. De heer Spijker zal er zorg voor dragen, zegt hij, dat er iemand is, die dadelijk de auto in beslag neemt. Maar hij meent, dat Godard in de huurt, waar hij thuis is, blijft en zal trachten onder dak te komen. Godard heeft als wereldwanidelaar al eens jaren geleden een voetreis door de Gobi gemaakt en is ook lucht reiziger van beroep geweest Een lie ld voor een roman. DE FEESTEN DER ARNHEMSCHE ZWEMCLUB. Zaterdag zijn de feestelijkheden be gonnen ter herdenking van het 25-ja- lig bestaan der Amhemsche Zwem- club. Des morgens te 11 uur werden de j» ryieden en deelnemers in café Mei- ntrswijk ontvangen door het bestuur der club, waarbij de voorzitter, d? heer D. Fockema, hun het welkom toeriep, speciaal aan de buitenland- sche sportbroeders. Aan den heer D. Fockema, eenig overgeblevene van de oprichters der club, werd een zilveren herinnerings medaille aangeboden, waarna nog een der Duitsche zwemmers het woord voerde. 's Namiddags ving de internationale wedstrijd over 10.000 Meter in den Pvijn aan, beginnende bij de schip brug. Ingeschreven waren 18 deelnemers, aan den start verschenen er 13 Langs de oevetts en op de schipbrug stond het zwart vatn menscben. De deelnemers werden ieder door e-eu roeibootje, gevolgd, terwijl een aantal genoodagden en belangstellenden aan boord van een stoomboot, waarop een rnuziekkorpsje zich liet hooren, deu wedstrijd volgide. De uitslag van dien wedstrijd is als volgt 1. Eere-med'aille van H. M. de Ko ningin-Moeder en zilveren eere-beker 1 L. Ooms „de Jonge Kampioen", in 1 uur 31 min. 364/5 sec. 2. W. Borchert „Hannoverschc Schwinenclub", in 1 uur 33 minuten 81/5 sec. 3. E. Meyer Gz., de Jonge Kampioen, in 1 uur 35 min. 512/5 sec. 4. F. W. Meuring, Het Y, in 1 uur 3) min. 42 sec. Als 5de kwam aan H. Be-rnhort, le Frankfurter Schwimmecluh, als 6da H Kremer, M. Gladbach, en als 7de N. Siljee, Arnhemhche Zwemclub. De overigen bereikten niet het eind deel. Financiëele Berichten MIJ N BOUWKUN DIG E W ERKEN. De algen i eene vergadering van aandeelhouders dier Aktiengesell- schaft für hergbaulische Arbeiten te Aken (filiaal der Nederlandsche Maatschappij tot 'het verrichten van Mijiïbouwkundige Werken) heeft de balans en de- winsl- en verlies-reke- ninq per 30 Juni 1907 goedgekeurd en liét dividend Vastgesteld op 80 pet. of M. 800 «per aandeel. De bedrijfs winst bedraagt M. 258,789. Na aftrek der algemeen^ onkosten ad M. 30.260, rente ad M. 16,485 en afschrijvingen tot een totaal bedrag van M. 106,510, blijft er een netto winst over van M. 106379. welke een uitkeering toe laat van 80 ,pct. dividend (M. 80,000), terwijl op nieuwe rekening ©en on verdeeld winst soldo kan wo-rden ge boekt van M. 2251. FAILLISSEMENT ZUID HOLLAND- SCHE BANK. Door den heer H. Ch. Vegtel. te 's-Gravenhage, is bij de rechtbank al daar verzet aangeteekend tegen de eerste uitdeelingslijst van den curator hel faillissement der Zuid-Holland- sche Bank, op grond, dat onder de activa ter verdeeling niet opgenomen zijn ruim f30.000, zijnde: le. ruim f 23.000, tot betaling waar- van de voprmalige directeur der bank jhr. W. E. Bicker, gehouden is, ter zake, dat hij zich hoeft verbonden, om het verlies, dat de Bank heeft gels- den door het faillissement vain een ba rer debiteuren, ten bedrage van ruim 123.000, te vergoeden, terwijl bij zich tevens verbonden had, om, tot zeker heid van de beiaLing van dit bedrag, fondsen te deponeeren ten kantore van gf-zegde Bank 2e. eene som van f 7000, tot betaling waarvan meergemelde jhr. W. H. Bicker gehouden is wegens het als di- r< eteur in strijd met de statuten terug lcoopen van zeven aandeelen ad f 1000, ckor hem wederom bij 't maatschap pelijk kapitaal g'evoegd. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep, te Wezep (Geld.) door ds. A. M. dëai Oudsten be Kockengen. Bedankt voor het beroep te- Eindho ven c. a. door ds. H. K. S. Fh. Bege^ mann te Ammerstoi. Stoomvaartberichten Het- st. Salak vertrok 3 Augustus van Rotterdam naar Java. Het st. 'Goentocr, van Rotterdam naar Java, passeerde 3 August,us Kaap del Armi. Het st. Prins der Nederlanden ver trok 2 Augustus van New-York naar Paramaribo. Het st. Prins Willem V, van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 3 Aug. des v.m. 4 uur te Havre. ITet st. Timor, van Amsterdam n. Batavia, airiveerde 3 Augustus te Sa bang. Het st. R'embrandt, van Bataria n. Amsterdam, vertrok 3 Augustus van Singapore. Het st. Besoeki arriveerde 3 Aug. van Batavia te Rotterdam. Het st. Malang, van Rotterdam n. Java, arriveerde 2 Aug. te Padtang. Het st. Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, piasseorde 3 Aug. Kaap Roca. Het st. Koningin Wllhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Aug. van Lissabon. Het st. Rijndam arriveerde 3 Aug. v. m. van New-York te Rotterdam. Het st. Roda, gecharterd door de II. A T-.vertrok 2 Aug. v.m. van New-York naar Rotterdam. Het st. 'Sloteirdijk 'Mertrok 2 Aug., des nam. van Philadelphia naar Rot terdam. Het st. Tantalus, van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 2 Aug. te Port-Said. Het st. Korea vertrok 3 Aug. van Rotterdam naar New-York.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6