te gaan, ei al dan niet goed avas. Als zoodanig is /dioer 'hen aangezodii/t ide Sheer P. W. de Vries, 'accountant te Rotterdam, die de opdracht heeft aanvaard. Aan de zen is o.a, opgedragen vooral te on derzoeken het financieel beleid van B. en AY. aangaande de waterleiding, omdat Ihrerover de meeste klachten zijn gehoord. Iln verband (hiermee be vinden zich reeds talie colliers en boe ken, op dé financiën van Schoonhoven betrekking (hebbend, in het bezit van den iheer De Vries, die het onderzoek (heeft aangevangen. BEZUINIGING Door den Minister van Oorlog is be paald, dat uit een bezuinigingsoog- pvnt voor herstellingen van lakensche kleeding door enkele korpsen bij wij ze van proef zal worden gebruik ge maakt van stukken laken, afkomstig van kleedingstukken, die zonder gel delijke waarde in de magazijnen zijn ingeleverd. EEN ONVERDIENDE KASTIJDING. De schoolautoriteiten hadden beslo ten, dat er een medisdh onderzoek zou worden ingesteld naar de oogen der (kinderen, bij wie een gebrek gevonden werd, werden aangeschreven. (Zoo kreeg ook de vader van 'n ze keren Willem een papier met: Waarde hee.r. Dze is dienende u te melden, dat uw zoon Willem teekenen van astïgmatisme vertoont welke on middellijk moeten bestreden worden. Uw dn. enz. Wil] mi's vader antwoordde: Waarde heer. Ik heb niet. goed be grepen uit uiw schrijven, waaraan Willem zich nu weer schuldig heeft gemaakt, maar ik heb hem dadelijk een goede afstraffing gegeven en gsef u permissie om het vandaag nog eens te herhalen. Wat of dat is met dien jongen weet ik niet, maar we zullen (hem wel klein krijgen. UEd. dw. dn. enz. HANDIGE OPRICHTSTERS. Een honderden malen vertoond gnuwdievenkunstje maar waarvan sommige menschen toch blijkbaar nooit hebben gehoord, is dezer dagen weer eens te Tilburg vertoond. Bij eene vrouw aan den Heikant aldaar kwaanen twee vrouwen binnen en ver zochten haar eenige nieuwe gulden stukken te mogen inwisselen tegen oude. De vrouw des huizes haalde in goed vertrouwen haar voorraad zil vergeld voor den dag, en de vreemde dames waren terstond bereid haar be hulpzaam te zijn bij het zoeken. Tot al ler teleurstelling werden echter geen nieuwe geldstukken gevonden. Toen de bezoeksters verdwenen wa ren en de vrouw baren voorraad nog eens natelde bleek het, dat ruim 25 eveneens verdwenen waren! De politie doet onderzoek. LEVENSGEVAARLIJKE VERWONDING. Te Hengelo is H. (Bakker uit Ensche de (Zondagnacht levensgevaarlijk ge wond. (EEN KRASSE (GRIJSAARD. De heer J. Ch. Jung, die de oudste in gezetene van Velp (G.) is, hoopt den 23en 'Augustus a.s. zijn 90sten geboor tedag te herdenken. 'Hij is nimmer ziek en nog zeer goed ter been, invaar izieit niet meer best. INBRAKEN. Zondagnacht is te Utrecht 'bij .een horlogemaker aan den Amsterdam- schen Straatweg, zekeren <H., een bru tale inbraak gepleegd. (Met de noodige voorzorgen is een der ruiten van het (horloge-magazijn ingedrukt waarnad« gelegenheid schoon was om een goe den slag te slaan. Ongeveer twintig gouden en zilveren horloges, alsmede eenige gouden en zilveren kettingen worden vermist. (Slechts een gouden en een (zilveren horloge zijn voor het etalage raam blij ven liggen. De eigenaar was tegen inbraak "verzekerd en lijdt dus geen groot 'verlies. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. BRANDEN. Men nw&dit uit Oud-Karspel Zaterdagmiddag omstreeks half een is het woon- en winkelhuis van den heer J. tot dein gron dtoe afgebrand. •Hoewel Ihet zich eerst dreigend liet aanzien, daar twee aangrenzende hui zen ook vlam vatten, nisten de brand spuiten van Zuidscharwoude en Broek op Langend ijk deze toch te behouden. De spuit van Noord S char woud e ver scheen ook ter plaatse, doch (behoefde geen dienst te doen. Assurantie dekt de schade, doch slechts in geringe mate. Men meldt uit Rotterdam aan de Tel.: 'Zondagnacht 2 uur ontdekte een po- litie-agent brand dn een kruideniers winkel in de 'Paul Krugerstraat, toe- behoorende aan N. T. Jiansen. Hij sloeg met zijn sabel de ruit in, zoodat de vlam naar buiten kwam. In zijn zenuwachtigheid maakte hij alarm, zonder vooraf een onderzoek' in te stellen. De brandweer kwam aanrukken met drie stoomspuiten, zes handspuiten, enz. enz. Inmiddels was de brand door een anderen agent van politie, die kalmer wist op te treden, met één emmer-wa ter gebluscht VERBITTE R TNG. In den nacht van Zaterdag op Zon dag was het weer erg rumoerig in den omtrek van de Zandstraat, te Rotter een van de' verbittering, ontstaan onder sen aan-; ■tal ikasteteins, die tevens nachtsnor-' ders in (hun dienst hebben, doordat zij zich door de nieuwe verordening, op liet rijden in hun bedrijf geschaad zien. Er werd met steenen en bloempotten naar de politie geworpen. De saibels werden 'getrokken en verscheid en klap pen 'uitgedeeld, zoadat vier gewonden in (het zieken/huis moesten verbonden worden. ONGELUKKEN. In de (MaasJluaven is Zondagmiddag verdronken en anderhalf uur later opgóviscM de Sjarige M. U., die onop gemerkt van het 'Rijnscbip ,,Prin Max" over boord was gevallen. Aan boord van het wachtschip te Nieuwediiep is (Maandngmorgien de (matroos 2a klasse Dosain van een hoogte van 30 meter uit de kruist op op d-ök ge-vallen en bewusteloos naar het hospitaal vervoerd, waar 'hersen schudding geconstateerd werd. De (toestand is ernstig. ORANJE NASSAU'S OORD. Het aantal patiënten op „Oranje Nassau's Oord" is thans tot 77 geste gen. De vorige imaand 'kwamen er 34 en vertrokken 6 patiënten. Bij het ver trek van dr. Donate op 1 Mei bleven er slechts 18. VLBESCH VAN BUITEN. •In een beschouwing van den heer Steenisma in „Molasoboü" Over de eerste conferentie voor voedingsmid- delscheikunde, die den 24 en Juli te •Amsterdam gefnouden is, lezen wij: ..Tijdens het debat boorden wij van don heer v. d. Sluijs nog meer inte ressante dingen, waarop wel eens de aandacht govestigd mag worden. Zoo vernamen iwij, dat. vele inwoners van Amsterdam, om enkele stuivers uit te sparen, 'vleesch 'voor eigen gebruik van buiten, uit gemeenten waar geen abattoirs gevestigd zijn, laten komen. Dit vleesch, dat. in manden wordt aangevoerd, gaat eerst naaT het Am- sterdamsche abattoir, om gekeurd te worden. Over deze keuring sprak de heer v. d. Sluyis niet, maar wij willen er toch wel even de aandacht op ves tigen. Bij de keuring van geslacht vee is het vooral van belang den toestand van de ingewanden (darmen, lever, nieren, longen enz.) te onderzoeken en daarom kan een keuring -van een stuk vleesch, zonder dat de overige doelen van het slachtdier bezichtigd zijn, uit den aard der zaak niet die waarborgen omtrent deugdelijkheid van het vleesch verschaffen, die an ders verkregen zouden kunnen wor den, Dit moeten zij, die in Amsterdam vleesch ,,v,an buiten' laten komen, wel goed in diet oog houden. Hun vleesch, al draagt dit (heit stempel van het Am sterdamsen abattoir, kan niet op één lijn gesteld worden met het vleesch betrokken van een goed bekend staan- den Amsterdaimschen slager. Het is dan ook'te betreuren, dat invoer van dergelijk vleesch in Amsterdam mo gelijk is." ONGELUKKEN. Men meldt uit Ouyk: Zaterdagmiddag vier uur, had een zekere wed. V. uit Beugen, op het kruispunt dn (liet naburige Oeffeit het •ongeluk bij het zich in een andere trein 'begeven, «van de tunnel te val len, en kwam met het hoofd op een der rails terecht. Op hetzelfde mo ment zette zich de daar tot vertrek ge reedstaande trein in beweging. De machinist (bem-eifkte inog juist den (hachelijk en toestand der vrouw en remde .zoo sterk, dat de rem der loco motief brak. Deze bracht den trein evenwel tot staan, doch indien deze nog e enigszins verder gereden had, was bij de vrouw het hoofd van den romp ge-scheiden, daar de .voorwielen der locomotief het hoofd raakten. Aan Ihet cordaat op treden der (machinist heeft de vrouw dus rte danken dat zij niet is .overre den. Daar deze evenwel zach in bewus- teloozen toestand bevond, en door den val een gapende ernstige wond aan het voorhoofd, bad bekomen is zij ter verpleging maar het ziekenhuis der eerw. zusters te Beugen vervoerd. Sport en Wedstrijden ZWEMM^k 'EEN OVERWINNING VAN MAAS. De bekende zwemmer iMaas, die zich naar Keulen had begeven, ten einde deel te nemen aan den grooten wed strijd over 10 K.M., heeft daar na een prachtigen strijd een schitterende overwinning op de Duitsc-he zwem mers behaald. PEKING—PARIJS. De Spijker-wagen. Toen Gedard te Oufa is aangeko men. heeft hij aan de firma Spijker geseind, dat hij met zware regens te kampen had, zoodat hij onmogelijk de voorgestelde route kon volgen. Zijn mecanicien heeft hij moeten achterla ten, daar deze ernstig ongesteld was geworden. Uit Tsoheliabinsk heeft hij geseind: 't Is mij onmogelijk de noordelijke rou te te nemen. Daarom zal ik mijn weg langs de zuidelijke vervolgen. Ik hoop den Karavanen-weg naar Kazan te ne men DE PRINS BORGHèSE OP WEG NAAR BERLIJN. De prins Borghèse is 3 Augustus te Kovno gearriveerd en te drie uur 's nachts naar Withallen het Russische grensstation vertrokken, op weg naar Berlijn. Den vorstel ijken chauffeur wachten de meest .treffende eerbewijzen, wan neer hij in de Duitsche rijkshoofdstad aankomt. Ook zal hij daar een tele gram .ontvangen van de Automobiele Club van Spa van den volgenden in- Ihoud: „Het Comité van de Automobiel- Club te Spa hoopt, dat de prins Borghese, na den praehtigen tocht, dien hij heeft afgelegd, haar de eer wil aandoen, zich op zijn doorreis door Beligië te Spa op te houden, waar ide Automobiel Club hem een warme -ontvangst zal bereiden. iDe president-, Baron de Crawlhez. Letteren en Kunst TWEE STUKKEN VAN Fr. VAN EEDEN. Dat de dichter Frederik van Eeden b-j zijn „Walden"-beslommeringen en moeilijkheden met„De Eendracht" nog gelegenheid heeft kunnen vinden let terkundig werkzaam te zijn, zal wel licht velen verheugen. Dit najaar zal van zijn hand bij den uitgever Ver- sluys verschijnen een dramatisch ge dicht, „Minnastra-al", terwijl de Ko ninklijke Vereeniging Het Neder- landsch Tooneel ter opvoering heeft aangenomen een stuk, „IJsbrand'. Een derde tooneelwerk, eveneens voor opvoering bestemd, is nog in be werking. JOURNALISTIEK Naar verluidt aal .de 'heer M. Vier hout, (hoofdredacteur van de „Loco motief", wanneer zijn vijf confractja- ren zullen zijn verstreken, zijn man daat niet vernieuwen. Hij zal er de voorkeur aan schen ken o-m na dien tïjid naar Europa te rug te feeere-n. EEN NIEUW BLIJSPEL. De 'bekende blijspelfirma Oskar Blu- menthal en Kadelburg beeft een nieuw blijspel voltooid- (dal door diet Ween er „Burgtheater" ter opvoering is aan genomen. Rechtszaken BEHEER VAN KERKELIJKE GOEDEREN. De procedure tusschen de gemeen te .Sdhoterl-nnd (gedaagde) en ds. D. v. Lonkhuizen, predikant, bij die JT-stv. Gemeente te 'Hoornsfterzwaog om trent bet beheer der kerkelijke goede ren aldaar, -is opnieuw aanhangig voor de -rechtbank te Heer en veen. Door 'bedanken van iM. Bismeits is thans door B. en W. (tot procureur in (dit proces benoemd ;mr. AA". H. Greve te Heerenveen. NIEUWS VAN LOUIS BOUWMEESTER. Op eigenaardige wijze is Louis Bouwmeester te De li gehuldigd. Daarover schrijft de „Deli Courant" van 8 Juli, waarin de opvoering van het blijspel ..Durand en Du rand" wordt besproken „Zooals .gezegd, de zaal was slecht bezet en de heer Bouwmeester heeft deze vingerwijzing ter harte geno men. De blijspelen zijn voor Deli verder voorgoed van liet programma genomen en krijgen vrij thans ach tereenvolgens goede stukken, „Voer man Henschel", „Aan Flarden", „Met den handschoen getrouwd", „Aller zielen", etc. Wij juichen deze veran dering ten zeerste toe en zijn over tuigd, dat de heer Bouwmeester, door zóó te handelen, geen enkele maal meer voor zulk een ledige zaal za.l be hoeven te spelen. Men wil hem hier gaarne zien, men heeft voor zijn spel niets dan lof. men acht het gezel schap, waarmede hij speelt, in staat iets goeds te geven en..... men be dankt er daarom voor, geld uit te geven v-oor kluchten. Dit is een hulde door Deli aan den lieer Bouwmeester en zijn gezel schap gebrachtmen acht het en semble te goed, om zich te verlagen tot het spelen van flauwe, nietszeg gende „posten". „Met den handschoen getrouwd", 't Is zeker wel belangwekkend, eens na te gaan, hoe dit door en door Indische tooneelspel, dat door be kende Indische oud-gasten geroemd is als een getrouwe afbeelding van zeden en gewoonten in de tropen, in zijn eigen land is ontvangen. AA'at. te verwachten was, is ge schied. Atolen gaf deze spiegel, hun door den heer Fabricius voorgehou den, aanleiding om zich eens flink boos te m/aken óf te lachen, om dat zij hun buurman meen en te her kennen. Ongeveer eenzelfde ver schijnsel als zich voordeed met J. B. Schuil's „Gedeballoteerd". Dit wordt bevestigd door hetgeen de Bataviasche correspondent van „De Locomotief" aan zijn blad schrijft. „Ik heb u geschreven zoo lezen wij dat ik, na de eerste opvoering van „Met den handschoen ge>- trouwd mijn indrukken van die opvoering zou melden. Maar ronduit gezegd, op don avond van de eerste voorstelling die trouwens eerst te half één geëindigd was kon ik dat niet,. Ik had er geen lust in mijn ver ontwaardiging bot te vieren en daar toe wellicht den halven nacht op te zitten. En bovendien, een gevoel van moedeloosheid had zich van mij meester gemaakt. Ik vrees, dat het den beste hier in Indië wel eens zal bekruipen. Mon Dieu, waartoe Waarom mij afgeplaagd, wat gééft het, om zich te uiten. Alen kan tegen het stuk van den heer Fabricius aanvoeren, dat het geen zeer opbeurend werk is, sommi gen zullen zelfs zeggen, dat hetgeen kunstwerk is, omdat het tendienz er te duimdik op ligt. Anderen •weer zul len spreken van „overdrijving", van onbillijkheid om Vin Laar als type eener soort van menschen voor t.e stellen. Ik wil mij op het oogenblik niet laten verleiden, om die meenin- gen te bestrijden, maar er slechts op wijzen, dat de persoon van Frans van Laar zélf waar is, diat zulke menschen hier bestaan.... AA'el, aan dé menschen, die dit mochten betwijfelen, zou ik eenvou dig de houding van een groot d«e>l van het publiek hier kunnen voorhou den. Bouwmeester had de rol van Aran Laar naai' mijne meening niet goed opgevathij had den ruwen, on verschilligen planter to<t een beast- ach-tig-zannelijken duivel gemaakt, maar deze fout versterkt mijn rede neering. immers bij de meeste snijdende, brute uitingen van den gedegene reerden wellusteling lachte en juich te het publiek... en waarlijk niet. d'at der „hoogere" rangen alleen. Wan neer Anna walgt van zichzelve, wan neer Van Laar haar eenvoudig be handelt als wijfjesr-mensch, niet. als echtgenoote klonk er geschater wan neer Bouwmeester door de telefoon den goren poel van zijn ziel uitstort, bij de meest stuitende bijzonderheden van dat zoo gewaagde tooneel, scha terde het publiek bij elke toespe ling, bij elke ruwheid had. het innige pret. Ik moet wel tot de conclusie ko men, dat de helft der mannelijke be zoekers uit Van Laar's bestond. Er werd eenvoudig niiets van het stuk begrepen en de smart de angst van Anna worden weggelachen...." En over de* opvoering zelve „Het stuk van Fabricius is door de slordige haast, waarmee de opvoe ring in elkaar is gesmeten, ronduit vermoord. Ik twijfel niet of het zal bij alle opvoeringen in Nederlandsdh- Indië vol zijn... omdat men wel eens wat schuins -wil zien maar ik, die den auteur ken, geloof dat zulk een succes hem (diep zal bedroeven." In een uitvoerigen brief in de „Deli Courant" van 9 Juli beantwoordt Louis Bouwmeester voornamelijk de beschuldigingen \als zou hij door te dik-opleggen een schandaal-succes hebben veroorzaakt. Daarin toont hij aan, dat zijn opvatting wan de rol van Frans van Laar inderdaad de juiste is. MOORDAANSLAG OP EEN DESSA- HOOFD. Nabij Kedong-Djati in de residentie Semarang is een loerah (dossa-hoofd: gewond door een schot in den onder in ik^ hij werd naar het stadsverband gebracht, en is daar overleden. De verdachten zijn in hechtenis ge nomen en hebben gedeeltelijk reeds be kend. SP OOR AA'EG MED AN—J?ALEMBAN G. Den 23sten dezer vertrekt de hoofd ingenieur K._J. N. Liglvoet met den ingenieur E. J. C. van Zuijlen weder naar Sumatra, later gevolgd door de adjunct-ingenieurts Lagerwey en Nie- veld, ter verkenning van de uitvoer baarheid van het plan der Regeering tor aanleg van een spoorlijn tusschen Medan en Palembang als stamlijn langs het voetgebergte. Hel exploratie- werk zal in twee colonnes van Medan uitgaan en ongeveer een jaar duren. („Sum. Post"). Leger en Vloot SCHEPEN NAAR OOST-INDIë. Het pantserschip „Koningin Regen tes" en het pantserdekschip „Noord- Brabant", welke laatste bodem thans nog ter reede van Rotterdam ligt, zijn bestemd om in October naar Oost-In- diê te vertrekken, ten einde deel uit te maken van de zeemacht in de kolo niën. Pers-Overzicht ROEKELOOSHEID. GROATS ON VOORZICHTIG IIET D Een 19-jarige jongen, met klompen aan. klom op een met smeerolie be dekten balk, om een riem op eene be wegende schijf, te leggen .Bij de po ging om den riem op die schijf te brengen, gleed hij uit en raakte met een been tusschen de spaken van die schijf. Gelukkig viol zijn klomp tus schen de riernschijf en den balk, waardoor de riernschijf, die maar met een paar bouten op de as ge klemd was, daarvan los liet, anders was de jongen zeker door de schijf vastgegrepen en meegesleurd. Nu bracht hij er liet leven af, al is ook een ernstig letsel, een gecompliceer de beenbreuk, die een blijvende ver korting van het been ten gevolgezal hebben, uit het ongeval overgebleven De daad van dezen getroffene was uiterst onvoorzichtig en roekeloos. Hij mocht geen riemen opleggen voor dit werk was een bepaald werk man aangewezen. De jongen, wiens bank door den riem gedreven werd, had bedoelden werkman wel geroe pen, doch was blijkbaar te haastig gebakerd om diens komst af te wach ten. Gedrongen, laten wij hopen, door overdreven ijver, maar meer waarschijnlijk door bemoeizucht of door branieachtigen durflust, klom hij op dien balk, met het vermelde gevolg. Een tweede ongeval, dat aan roeke loosheid moet worden toegeschreven, had plaats doordat een werkman een Stauffen's smeerpotje, dat op de kruk van een pomp geplaatst was, wilde afnemen, terwijl de pomp in bewe ging was. Atolgeris de bepalingen in de fabriek 'had hij de pomp daarvoor moeten stilzetten. Het deksel glipte uit zijn hand en viel tusschen de lei ders. De werkman wilde het daar wegnemen, vóórdat het eenige scha de kon veroorzaken, waarbij hij zich ernstig blesseerde. Een derde ongeval, in deze rubriek thuis beboerende, werd veroorzaakt doordat een machinist, van een ma chinefabriek het drijfwerk smeerde, terwijl dit in beweging was, niette genstaande hij wist., dat het uitdruk kelijk verboden was om dit. te doen. Zijn niouw werd door een bui-ten een steking uitstekenden bout gegrepen, waardoor hij een gecompliceerde arm breuk kreeg-. Ten slotte vermelden wij nog het vierde geval. Een jongen van 15 jaar ging tweemaal binnen eenige weken in den drijfwerkkelder van een hout zagerij spelen. De toegang tot dezen kelder was voor ieder, behalve voor een paar werklieden, die daarin nu e)n dan bepaald moesten zijn, ten strengste door den werkgever verbo den. Bedde keieren lcwam de jongen in aanraking met hot drijfwerk en ('iep gelukkig lichte kwetsuren op. Dat de werkgever dezen jongen na zijn tweede ongeval wegzond, is vol komen te billijken. Wordt het niet hoog tijd, diat In diergelijke gevallen den getroffen werklieden elk recht op schadeloos stelling wordt ontzegd Dan zullen zij wellicht wat voor zichtiger worden en zich Wachten voor handelingen die bijna noodza kelijk lichamelijk letsel ten gevolge hebben, („Dé Risieobank".) Kerk en School AKTE-EXAMENS M. O. 's-Gravenhage, 5 Augustus. En- gelsch Akte A. Geslaagd C. K. van Kesler van Amsterdam. Gemengd Nieuws PROOES THAW. De Amerikaansche millionair Harrv K. Thaw, die den architect .Stanford AATiuTe gedood heeft, is er in geslaagd den om izijn welsprekendheid beleen den advocaat mr. Martin W. Littleton als e e rsie-v erdedige r te winnen voor de nieuwe behandeling van zijn zaak in October, togen een bedrag van 25.000 dollars. DAT ZiEGT WAT! De Amerika ansche weerprofeet Hora ce Johnson, die de aardbevingen van San Francisco en Jamaica beweert te hebben voorspeld, heeft voor Aug. nu een ernstige aardbeving aange kondigd, waardoor de eene (helft, van New-Yonk in de East River en andere in de AVesf-Riiver zal wegzinken. TER GEDACHTENIS VAN JAN VAN RLTSWÏJCK. De AnJwerpsohe correspondent der Tel. schrijft: 't Zal nu ongeveer een jaar geleden zijn, dat Antwerpen's populairste bur gemeester /als een vorst ten grave werd gebracht, maar nog steeds leeft hij voort in de dankbare Sinjoremhar- ten. Hedenvoormiddag had op het stad huis een roerende plechtigheid plaats, geheel gewijd aan de nagedachtenis »van den grooten, goeden doode. Het college van burgemeesters en schepenen was er vergaderd in (groot uniform, met de leden van den ge meenteraad, om het -portret van Jan van 'Rijcwijck in ontvangst te no nnen, dat der stad zou aangeboden worden met de opbrengst eener 'open bare inschrijving. Dlit portret is het werk van den kunstschilder Joahs en bestemd om in hot bu rgemeasierp-ka- bïnef 'geplaatst te worden. 'f Is een mooi stuk, levensgroot. De schilder heeft goed gedaan niet den Van Rijswijok te geven, zoo als wij hem de laatste jaren zagen, alis on zeglijk lijden zijn fleurig gelaat uit gemergeld en over zijn vriendelijke blauwe oogen als een vlies getrokken hadden. AA7ij zien hem, zooals hij was op 't hoogtepunt zijns levens, den blos der jeugd nog op 't gelaat, iets droomorigs in den klaren blik, en in de mondhoeken dien fijnen glimlach, die hem onweerstaanbaar maakte. De heer 'advocaat Zeoh, die een van Van Rijiswijicks trouwste vrienden was, bood, uit naam der inteekenaren den stedelingen deze mooie beeltenis aan. en sprak een diep roerende rede •uit, grootend eels gewijd aan zijn lan gen sbillen strijd tegen den dood, gin der verre, te Testelt, 'n dorpken van niemendal, verloren in het Hageland. Dan droeg, met warme begeestering en trillend van emotie, dichter Rafae! Verhulst, een huldezang aan Jan van 'Rijswijok voor. een tweede beelte nis (van den .grootsten der Anfwerp- sche burgemeesters, gemaaid met al dien rijkdom van'het woord en van 't gevoel de gansche kleurenweelde. Aller -oogen zwommen in tranen, toen Veifnulst zweeg. De burgemees ter ïïertop was zóó door ontroering overstelpt, dat hij in snikken uitbarst te, toen hij het woord vilde nemen, om de beeltenis van zijn voorganger te aanvaarden in naam van de stad! 'Hij beloofde, dat thans het gemeente bestuur zich izai gaan bezighouden met de kwestie van het gedenkteeken voor Jan van Rijswijok, op te richten op een der openbare plaatsen van Antwerpen. Diep getroffen verlieten daarna de aanwezigen hot stadhuis, waar den ganschen dag het portret in de trap zaal bleef tentoongesteld. AUTOMOBIELONGELUKKEN Het verschrikkelijke ongeluk op den automobielen-wedstrijd „Criterium de France" in den namiddag van Zater dag, nabij Bordeaux, heeft onder de volgende omstandigheden plaats ge had. Arrijdag waren uit Parijs vertrokken eer. 34-tal toerwagens, deelnemend aan den wedstrijd in afdeelingen om bovengemelde onderscheiding en den eersten dag, van Parijs naar Cler mont-Ferrand, deed zich slechts een klein ongeval voor. Zaterdag werd de tocht vervolgd van Clermont-Ferrand naar Bordeaux. In den morgen van Zaterdag deed te Bordeaux het ge rucht de ronde, dat een der deelne mende wagens verongelukt zou zijn, en nu gingen de heeren Amiigne, sportredacteur van het blad „La Fran ce", en Herbert, redacteur van de „Pe tite Girondo", op onderzoek uit in een auto met een zekeren Rouillier als bestuurder, een zekeren Faveau als machine-deskundige. Men reed zeer hard en te midden van een stofwolk vond er een aanrij ding plaats met den aan den wed- si rijd1 deelnemenden wagon No. 35, waarhij Faveau en Rouillier onmid dellijk gedood werden, evenals de rij ders van den wagen No. 35, zijnde de heeren Martin Iethimonnier, Charles Metayère en A'illemain, terwijl debei- d.; dagbladschrijvers ernstig gewond naar het ziekenhuis wierden gebracht. Zeven menschen lagen na de botsing vreeselijk gewond op den weg; vier moesten onder de auto's uitgehaald worden, dit waren de onmiddellijk gedooden. De wagens liepen elk op het ocgenblik der aanrijding met een vaart van 50 kil. per uur. Reeds bij het vervoer stierf hef vijfde slachtof fer en Zondag is ook een der beide journalisten overleden tengevolge van zijn vreeselijke verwondingen, terwijl dj andere journalist heel weinig hoop op herstel laat. Daar in den morgen van Zaterdag nog een journalist-tee kenaar, de heer Lequin van de „A'ie au grand air" pp 22 kil. afstand van Libourne doodelijk gewond is door aanrijding vani een boom en sinds overleed, zijn er dius Zaterdag zeven slachtoffers gevallen. Bij ministerieel besluit is de wed strijd, die nog over 700 kril. voortgezet had moeten worden, dadiedijk verbo den in het belang der openbare veilig heid. Alleen „La coupe de le presse" wordt Jiog verredén óp een geheel af gezet terrein. Te Jackson in Michigan is Zaterdag een groote auto in volle vaart aange reden door een electrische traande dames Levi Palmer, Pulver en Berni ni ce Oliver waren dadelijk dood: de beer en mevrouw Oliver werden ern stig gewond, 't AA'aren allen zeer be kende burgers van Jackson. SPOORAVEGONGELUK. Aangaande het vreeselijke spoor wegongeluk bij Angers, waarvan gis teren melding werd gemaakt onder de Telegrammen", valt nog het volgen de mede te deelen. De verongelukten zijn allen bewo ners van Angers, Pyraanide en Justi- ci Er werd uit Angers onmiddellijk hulp verleend door (,wee compagnieën genie en een groot aantal visschers uit de naaste omgeving. De te water gevallen waggoh'ligt, evenals de ten der, onder waterandere lijken zijn nog niet gevonden. Men meent, dat •te brug onder het gewicht van den trein ingestort, is en de locomotief toen tie brug heeft ingedrukt. AVaarschijn- lijk zijn de lijken met den stroom me- devoerd. Alle afdeelingen waren prop vol bij het vertrek van den trein. De 'minister van openbare werken is op de plaats der ramp aangekomen. Atolgens de laatste berichten zouden er maar twaalf dooden zijn en zou het amlal gewonden gering zijn. BRlEITElNlBAGH AlEROORDlEBLD Vrijldag heeft de rechtbank te Pre toria uitspraak gedaan in het laster- proces tegen de heeren Breitenhach c.s die tegen Botha ide beschuldiging hadden uitgesproken, diat hij geld had ontvangen van de dynamietconcessd'o- nariisseri, teen (de oorlog op uitbreken stond. Men weet, dat .'herhaaldelijk te gen Botha beschuldigingen van knoei erij, ook van meer toerekenbare zijde dan de "Breitenbadhsche, werden uit gesproken. •Heit thans geëindigd proces is te be schouwen als een van de- middle!en, waardoor Botha zich tegen de hem gerichte lastercampagne tracht te ver weren. Breitenibach werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De Haas, uitge ver van het ZuidwAfrikaansche blad „Land en Volk", werd vrijgesproken. (De Haas za.l nu een actie tegen de •kroon beginnen, wegens onwettige vrijheiidsiberootviing. NIEUWE ONLUSTEN IN BELFAST. Tegen alle verwachting, en ondanks de genomen maatregelen, hebben zich Zaterdag de ruwe t.ooneelen te Belfast (heithaald. ;Een troep stakers trachtte een paard en vrachtwagen in de haven te gooien en ontving de politie met steenworpen. Deze moest verscheidene salvo's afvuren om de menigte te ver strooien. Een gendarme is ernstig ge wond. IEt had een .arrestatie plaats. Vervolgens vielen de stakers een vrachtwagen aan, welke zakken sui ker vervoerde, wierpen een groot aan tal zakken suiker op den grond, sne den ze open of gooiden ze in de ha ven. De raddraaier der ontevreden poli- tie-agenten werd in triomf rongedra gen, nadat hij een toespraak had ge houden. waarin hij verklaarde dat de naar de provincies gezonden man schappen propaganda zouden maken voor een algemeene ontevredenheid in het land. EEN ORIGINEEL DINER. De beroemde Amerikaansche che mist, Thomas Stillniann, wiens spe cialiteit het is de vervalsching van levensmiddelen te bestudeeren, had zijne vrienden uitgenoodigd op e>en diner bestaande uit chemische equi valenten, in smaak en vorm gelijk aan de heerlijkste gerechten. Elk ge recht kwam echter tweemaal, d'at wil zeggen na bet. chemisch voedsel werden gelijksoortige voortbrengse len der natuur opgediend. De mees te genoodigden konden niet beslis sen tot welke categorie het opge diende gerecht behoorde. De chemist Stilhnann heeft door zijn din/er niet alleen willen bewijzen hloever de ver valsching van levensmiddelen reeds is gevorderd, maar ook met welk ge mak ons lichaam en onze maag de dupes worden van deze voor de ge zondheid nadeelïge stoffen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6