Kerk en School KWARTJES ADVERTENT1EN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENT1EN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSIN CER F0.50 BIJ VOORUITBETALING eenzaamheid, waait zij liepen niet langs den -Nieuwendammer dijk, maar dwars over de met bagger vol- geperste Vol ew ijksl anden. De gedroogdfe modder was overal mooi glad om er op te wandelen, doch vertoonde nu en dan toch. diepe voetstappen. Het mooie pad bleek toch wel wat 'Verraderlijk te zijn, want opeens zak te de juffrouw er in. Haar geleider bood natuurlijk terstond de behulp zame hond, maar ook hij zakte al dieper en dieper, en spoedig zaten' beiden als vastgemetseld tot aan de schouders in de modder. Gelukkig werd uit de verte het on geval opgemerkt. Met planken en touwen sohoot men te hulp, en wer den de jongelui er bovenop" ge sjord. Na zich aan het Komnginnedok van schoone kleeren te hebben voorzien, konden zij zich weder stadwaarts be- geven. viel niet te donken. De slapende be woners werden, toen de vlammen reeds uitsloegen, door een voorbij ganger gewekt. In allerijl moesten zij zich, nagenoeg in nachtgewaad, red den. Verzekering dekt de schade. Te Rumpt brandden het huis, schuur en hooischelven van A. de Bruin in het Gellicumsche veld tot dten grond af. Aan den straatweg van Assen naar Rolde Ls de behuizing van den boom- kweeker en tuinier J. H. Sohuilen- burg afgebrand. Er kon niets gered •worden. Alles was, hoewel laag, Ver zekerd. ONGELUKKEN. Te Rozendaal is de voermansknecht Van Dorst door een zwaar beladen steen wagen overreden. Ernstig in wendig gekneusd werd de man nog levend opgenomen, doch er is geen hoop op behoud. Dinsdagavond werd aan de Maas kade te Rotterdam door eigen on voorzichtigheid, door een sleeperswo- igen overreden de 7-jarige P. J. B. De wielen gingen hem over hoofd en borst. Naar het (ziekenhuis vervoerd is hij kort na aankomst aldaar overleden- TWEEëRLEI OORDEEL. -Men zal zich, schrijft de Amster- damsche briefsonxijiver in de L. Ot., het geruchtmakend ongeluk met de gemeentetram op de Weteringschans tt-e Amsterdam herinneren; toen twee ttnams in volle vaart op elkaar inlie pen. niet het treurig gevolg, dat een der getroffenen, de jeugdige onderwij zeres mej. Lenain, spoedig daarna aan de gevolgen overleed. Het onderzoek in deze zaai heeft heel wat toaigen en pennen in bewe ging gebracht. De rechtbank heeft den geschorsten wagenbestuurder vrijge sproken, wegens gebrek aan bewijs. Maar thans komt de bekwame be stuurder onzer gemeentetram in een uitvoerig rapport aan den Raad. die over het ontslag zal spreken, terug, eai vooral is m. i. dit rapport van be lang, omdat het aanleiding geeft tot de vraag, wie in gevallen als dit de aangewezen persoon is om over het lot van den arbeider in gemeente dienst te beslissen: de strafrechter of (het hoofd van het gemeentelijk be drijf. De directeur der gemeentetram heeft daarop ook gewezen, waar hij isohrijft: „Mijn overtuiging dat het bekende .ongeval is te wijten aan schuld of na latigheid van den, bestuurder stond en staat onwrikbaar bij' mij vast, zonder in het minst geschokt te zijn door de vrijspraak, die overigens al leen steunt op de overweging: „dat het ter terechtzitting gehouden onder zoek niet het wettig en overtuigend bewijs heeft opgeleverd van hetgeen den beklaagde bij dagvaarding is ten laste gelegd', een overweging, waar van ik de juistheid geenszins mag be strijden, doch die. naar mij voorkomt, allerminst geschikt, noch in staat is aan te toornen, dat de vrij gesprokene ten onrechte zou zijn ontslagen." En nog duidelijker is het wat hij schrijft aan het einde van zijn ver slag: „Werd Jacobs in eenige positie ge handhaafd, dan zou daardoor zeer ten onrechte voedsel worden gegeven •aan de verderfelijke opvatting, dat een allergebrekkigste plichtsbetrach ting die geen werkgever zou dulden, voldoende is voor den gemeentedienst. „Ik mag mij overtuigd houden, dat B. en W. hiertoe, en dus tot verslap ping van de aansprakelijkheid der hoofden van dienst voor het gehalte hunner inferieuren, niet zullen mede werken, te minder nu hun college weinige maanden geleden heeft goed gevonden, zeven voorloopig aange stelde conducteurs en wagenbestuur ders eervol te ontslaan, omdat zij in hun proefjaar getoond hadden hef juiste begrip van plichtsbetrachting niet te bezitten. Wel gold het in be doeld geval voorloopig aangesteld en, doch hunne tekortkomingen kunnen niet in vergelijking komen met het veelvuldig plichtsverzuim in heel het verleden van Jacobs'. Dat zijn in den mond van een amb tenaar flinke, ondubbelzinnige woor den, die niet zullen nalaten de posiite van den heer Neiszen tegenover Raad en gemeente nog te versterken. DE NIEUWE KOMEET 1907 a wordt steedr- helderder. Op 1 Augustus kwam zij vier urn- voor de zon op, den 19den dezer maand zal zij drie uren voor de zon opkomen, dus wordt- de gelegenheid hoe langer hoe minder gunstig om haar waar te ne men. Van 1 tot 19 Augustus beweegt zij zich bijna in een rechte lijn van a in den Stier naar 1 in de Tweelin gen. De toenemende helderheid is, als deze op het oogenblik van haar ont dekking gelijk 1 gesteld wordt, als volgtop 7 Augustus 15.6, 11 Augus tus 17.2, 15 Augustus 18.5. 19 Augus tus 19.3. DE TERUGKEER VAN DE KOMEET 1894 IV, welke ook in 1901 waargeno men is, wordt waarschijnlijk geacht. Zij zou tussc-hen 9 en 25 Juli in het perihelium staan en in het begin van October haar grootste helderheid, van de aarde gezien, bereiken. Thans moet z:j zeer nabij de komeet 1907 d staan. EEN MERKWAARDIG GEVAL. In Nij verdal doet zich een niet alle- daagsch geval voor, naar de Twent- scfri-e Courant meedeelt. De textiel-ar- b eid er s nve reeniging Eendracht maakt Macht", besteedde het-bouwen van een niieu wlokaaJ aan: Aan den laagsten inschrijver J. J. Jansen werd het gegund. Doch deze voldeed niet aan zijn verplichtingen maanden nadat het opgeleverd moest wezen, was het huis nog niet glas- en waterdicht. Toch werkte de man iaan het huds voort, maar men kon niet -zien dat hot opschoot. En ten slotte werd hem den toegang ontzegd. Het buis .werd afgesloten, maar Jan sen kwam en verbrak de sluiting en ging met zijn werklui weer aan den gang. Nader wordt aan de Zw. Crt. ge meld: Vrijdagavond wilde het bestuur der vereeniging vergaderen met die leden in het gedeeltelijk afgeweekte ge bouw. maar vond de deuren door den aannemer, die zich in het gebouw be vond, gesloten, die nu met geweld werden opengebroken, waarna de ver gadering plaats had. Jansen seinde om marechaussee uit Ra-al-te en weldra waren per fiets 2 manschappen aanwezig. Inmiddels was de vergaderingafgeloapen en had. verder geen incident plaats. Zaterdag waren er ook marechaussees. Ter verduidelijking zij nog vermeld dat de aannemer Jansen voor een paar maanden een stuk heeft getee- kend en afgegeven, waarin hij ver klaart, naar men zegt, om 15 Juli 1907 het gebouw ter beschikking te stellen van het bestuur, als op dien datum het gebouw niet gereed is, en aange zien dit tijdstip verstreken is en het lokaal niet klaar, wil het bestuur thans zijn rechten doen gelden. Maandagmiddag hebben wevers het gebouw bezet en, het gereedschap der timmerlui daaruit verwijderd. Za zijn er gebleven, om bet gebouw te bewaken. Men meldt uit Nijverdal, d.d. 5 Au gustus, aan de Zw. Ct. Hedenmiddag te vijf uur heeft in het arbeiders-lokaal Eendracht maakt Macht door het bestuur der vereent ging aanwijzing plaats gehad van nog uit. te voeren werken, waarvan n.s. Woensdag de aanbesteding zal plaats hebbend De burgemeester was met den rijles- en gemeenteveldwachter aanwezig met ver bereden marechaussees ter bewaring van de openbare orde. Alles liep kalm af, ook een vergadering van leden der vereeniging fabrieksar beiders die plaats had ongeveer ze ven uur. Fabrieksarbeiders zijn in het g< bouw gebleven om het des nachts te ]>ewaken. Voor de openbare orde hle politie aanwezig. Des avonds is ook d officier van justitie uit Almelo ter plaatse geweest. wot schrijft voor dat eon boerderij waar mond1- en klauwzeer uitbreekt, moet worden besmet verklaard en het vee in afzondering moet gehouden worden. Aanvankelijk werd ook de molk der zieke dieren tegen vergoe ding in beslag genomen, doch nu de ziekte zoo algemeen is en duizend/en koeien er aan lijden, kan dit niet worden volgehouden. Het publiek wordt thans voldoende op de hoogte geacht en moet zich zelf wapenen te ilen schadelijke gevolgen door het ge bruik van besmeftte melk. Het mondzeer kan gemakkelijk op den mensch worden overgebracht, en al is dieze ziekte niet gevaarlijk, zij. brenigjt onaangename gevolgen ge noeg medo om niet te worden ge^ vreesd. De leuze zij dus weder KOOKT UW MELK Een vertegenwoordiger van den veeaitsenijkundigen dienst klaagde tegenover 'een vertegenwoordiger van het Hbld. over de geringe medewer king die van de veehouders wordt on- derdonden. Fatalistisch als boeren zijn, verkeeren zij vaak in de mee ning „als 't komen moet krijgen wij 't fioch In stede van alles in het werk te stellen om hun we te vrijwa ren van een ziekte, die hun toch ook een gevoelige schade in de beurs toe-- brengt, verwaarloozen zij de meest elementaire voorzorgen, ja -werken niet zelden de besmetting in de hand. Als ze ^'t tóch moeten krijgen" heb ben zij ma-ar liever dat hun vee spoe dig besmet wordt, dies te e-erdjer zijn zij weer van de ziekte af. Gemoedelijk laten zij hun beesten grazen op wei stukken haast die waar geïnfecteerd vee geplaatst is en hen drinken uit dezelfde sloot. Liever thans mond- en klauwzeer dan over eenige. maanden, wanneer het weder nat en guur wordt en vooral het klauwzeer den koei-en veel ongemak bezorgt, De kans op eon fatalen afloop is zeer gering, maai' de slepende gevolgen der ziekte kunnen van ernstigem aard zijn en tot sterfte der dieren aanleiding ge ven. Men ziet daarom de boeren wel verre van e>en poging aan te wenden, geheel van mond- en klauwzeer ver schoond te blijven, met eenig onge duld uitzien naar het eerste geval onder hun vee, opdat ze toch vooral niet 'in het ongunstige- seizoen- aan. de beurt zullem komen Tegen zoo'n domheid strijdt iedere maatregel vergeefs Het einde is dan. ook nog niet te zien en berustend sprak de zegsman als zijn meening uit „Vóór den winter komen we er niet af l" FABRIEKSW ERKERS. Te Veendam is conferentie gehou den van afgevaardigden van fa- brieks werkers-vereerd gingen uit Ne derland. Besloten werd een Neder- landsChe vereeniging van fabrieksar beiders op te richten. Toegetreden zijn Veendam, Wildervank, OudePe- kela, Nieuweschans, Sappemeer, Delft en Zaanstreek. Leiders dei* bij eenkomst waren J. Oudegeest en R Stenhuis. Deze is benoemd tot gesa larieerd bestuurslid. EEN RIJWIELDIEF. Een Duitscher, die te Deventer in het hotel De Engel het rijwiel van een der kellners wegnam, is te Zwol le gearresteerd en naar Deventer ge bracht. BRANDEN. Te Kessel brak Maandag een hevi ge brand uit bij M. v. H. In weinig tijds was èn woning, èn inboedel een prooi der vlammen. Door het spoedig aanwezig zijn der brandspuit en het flink aanpakken deT toegesnelde me nigte bleven de belendende boerenwo ningen en hooimijten gespaard. Oor zaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Zundert ontstond door onbeken de oorzaak brand ten huize van den landbouwer Chr. Jochems, wonende op het gehucht „Driehoek", onder de ze gemeente. Huis, schuur, stal en turfhuis gingen in de vlammen op. Meubels. landbouwgereedschappen, hooi, st-roo, een drietal vette varkens verbrandden mede. Aan blusschen MOND- EN KLAUWZEER. Als centrale punten der besmetting worden aangemerktRotterdam, Schiedam, Zoetermeer, Gouda, Lei den, Haarlemmermeer, Sloten, Nieu w er-Am stol, Mijdrecht en benoor den het IJ Purmerend. Van de groote marktplaatsen straalt die in fectie uit naar de omgeving, aange bracht door misschien één dier en overgeplant op vele Beesten die tege lijk gestald of te koop geboden wor den. Hoe licht de besmetting wordt overgebracht blijkt uit die vermoede lijke oorzaak van het eerste ziektege val aan den Amsteldijk bij Amster dam. Dit geval deed zich voor op oen boerderij, waar in wele weken geen nieuw vee was aangekocht en de beesten bij mogelijkheid niet kon den in aanraking geweest zijn met door de ziekte aangetaste koeien. Bij nasporing door den controleerenden veearts echter bleek, dat juist tien dagen vóór mond- en klauwzeer ge constateerd werd, een koopman het aangetaste dier onderzocht had, met het oog op aankoop. Vermoedelijk heeft die koopman te voren zieke koeien op dezelfde wijze behandeld en smetstof meegedragen. Dit eene besmettingsgeval heeft de infectie van do geheele streek ten ge volge gehad. Welke maatregelen worden geno men om de epidemie te keeren. De zonden, die nu evenwel met andere eischen kwamen, waarop de firma niet wenscht in te gaan. (.Men eischt voor hoogstens 7 ©enigs zins geoefende wevers en 5 half slag een „omloopend" personeel van. aan de spoel machine voor cops 6 perso nen aan de spoelmachame voor klos sen, 2 personen aan dien handsnij- molen 4 personen en bovendien nog een extra persoon, te zamen 13. De finna adhit deze eisch/en ongemoti veerd. De spoelmacMne is pas eenige dagen geleden aangekomen en nog niet goed in werking. De staking omvat alle wevers, de rest is aan heit werk, zoolang als het duurt. De stakers hebben schriftelijk hun eischen gesteld aan den firmant, den heer Hubers. STAKING TE BELFAST. Te Belfast is de staking niet zoo 6poedig geëindigd, als de berichten der laatste dagen deden vermoeden. Maandagmiddag hebben ds vrachtrij ders in een scheidsgerecht toegestemd In de staking van de kolendragers was toen nog g-een verandering. Graan- en meelhandelaars hebben den onderkoning om meer bescherming van hun bedrijf gevraagd. Weer zijn er een honderd onbetrouwbare politie agente naar .anjdere oorden ver plaatst. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te 's-Gra- vemoer door ds. C. Brunt te Oud- en Nieuw Gastel. Beroepen te Grave en Moll (N.-Br.) toez., de heer C. Struick Posthumus, candidaat te Hem (N.-H.)te Bu- rum eu Munnekezijl (toez.) de beer J Hoekstra, cancl. te Sloten. Aangenomen het beroep te Sneek door de. G. H. de Haas te Bergmm. Ds. J. D. SIGAL. In den ouderdom van ruim 80 jaren is te Utrecht overleden de heer Jac ques David Sig-al, emeritus-predikant bij' de Ned-. Herv. gemeente. Ds. Siigal werd in 1852 candidaat en diende achtereenvolgens de gemeen ten te Besoyen, Lage Zw-aluwe, St? Laurens, Rijnsburg en Ldsse. 1 No vember 1894 werd hem emeritaat ver leend. De emeritus-predikant ds. E. Gesar Sogers, laatsit predikant te Leiden, is te Butddïims overleden. De overledene was een der mede- opricht rs van het Noordelijk Evan gelisch Zendingsfeesit. Voor 37 jaren hield ds. Cesar Sogers op het eerste Zendingsfeest, te Assen gehouden, de eerste openingsrede. De laatste le vensjaren bracht ds. Cesar Segers te Groningen door. LAFFE WRAAKNEMINGEN. Omtrent «ie aanleiding van het ge beurde op het stoomschip „Helre- dale" bericht de ,,N. R. Ct." nog In vereeniging met wegers van c Vo llli ar ding Was onder toezicht der politie door bootwerkers aan boord van de „Helredale" gewerkt. Toen het werk afgeloopen was en die we gers hun gereedschap, waartoe ook behoorde een groote ijzeren bak, die de wegers als schaal gebruiken, zou den opruimen, wist een der bootwer kers een runnerhaak aan deze schaal vast te slaan, waarop de schaal op oen teeken van diens broeder plotse ling van tussdhen de daar rondom, staande Wegers van die Volharding met een ruk die hoogte in ging, dat het touw brak en de schaal van die hoogte in ruim 3 van het schip nedier- plofte. Zeer toevallig werd niemand door de schaal bij het plotseling op- hij schen en het nederploffen in het ruim geraakt. Gelijk gemeld werd eerst op het be viel van „laadt de geweren" hlet ver zet, dat aan de arrestatie van de ge broeders voorafging, gebroken. Al leen dit bevel was voldoende. Aan stalten om van de geladen geweren gebruik te maken, behoefden door de militairen niet gemaakt te worden. Tegen de gebroeders werd proces verbaal opgemaakt, terwijl op het be schadigde gereedschap door de poli tie beslag is gelegd. Hetzelfde blad meldt nog heit vol- Werkzaam op het stoomschip „Pa- ralos", liggende in de Maashaven, kreeg W. K.. uit de Atjehstraat, ter wijl hij zich bukte om zijn gereed schap bij elkandeT te zoeken, plotse ling een mand met 80 kilogram TOg- ge op den rug. Hij viel voorover, sloeg tegen het dek en werd inwen dig vrij ernstig gekneusd. Verdacht de mand met rogge zoo gericht te hebben, dat zij op den rug van den weger terecht moest komen, wordt door d.e politie opgespoord de boot- worker J. L. K. De getroffene was als weger bij de Volharding werkzaam. Uit de Arbeiderswereld STAKING DEVENTER. De Hbld.-berichtgever t.e Deventer schrijft Aan de tapijtfabriek der firma Hu bers Co. is wederom een geschil uitgebroken. Was de vorige staking ontstaan door het ontslag van den wever Van der Leur, dit maal ontstond het con flict. doordat de arbeiders, om de week twee anderen, eenige slagen aan den aanzetter van den gasmo tor moehen doen, teneinde dien tn werking te brengen. Dit werk werd niet extra betaald en de arbeiders weigerden daarom het te verrichten. Daarop volgde hlet ontslag van de meeste wevers. Met de twee overgeblevenen is overeenge komen, dat deze den motor steeds zouden aanzetten. Hiervan werd be richt aan d,e overige arbeiders ge PREDIKANTEN JUBILé's. Onder vele blijken van belangstel ling (herdachten ds. D. J. M. Wüsten- hoff, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Sasseriheim en ds. C. Hat- tink te Apeldoorn en ds. H. Jonker te Mid/d ?lburg hun 25-jarig predikambt. Ds. Hattink werd door H. M. de Ko ningin ben-oemd tot ridder in de Huis orde van -Oranje. „Behalve dn de Gobi-woestijn, die zoo glad en effen is als 'n tafel" zoo keuvelde hij, terwijl hij 't stuurrad in handen had „hebben wij verschrik kelijk slechte wegen en menige onbe gaanbare route gehad, 't Ergste daar bij was wel, dat eeuwige regenweer, dat je zoo moedeloos maakte. Maar onze motor heeft ons geen enkele maal ln den steek gelaten. Hoor maar, zij snort nog net zoo regelmatig, alsof zij pas uit de fabriek kwam. Ik ben in de gelegenheid geweest eenige technische ervaringen op te doen. Zoo lieeft mijn ondervinding mij thans geleerd, dot een wagen, die niet over gebaande wegen gaat, zoo hoog en vrijstaan cl moet zijn, als eenigiszins mogelijk is. Maar dat is -maar 'n ldoinigiheid. De hoofdzaak, waarom ik heb deelgeno men aan de expeditie is, het vaststel- Ier van het enorme uithoudingsver mogen van een automobiel, iets, waar van men zich tot dusver geen zuivere voorstelling heeft kunnen maken. De auto moet in het vervolg voor alle doeleinden en onderzoekingen gebe zigd kunnen worden. En dat dit moge lijk is, iheeft mijn tocht ten duidelijk ste aangetoond. Ik heb gehoord, dat men beweerd heeft, dat deze tocht ondernomen is zucht naar reclame. Maar dat is absoluut onwaar. De winner krijgt g« en geldprijs ik heb de reis op eigen kosten ondernomen, 't Kost mij nog niet eens zooveel, namelijk alles en alles bij elkaar genomen 25.000 francs, daar ik in het gehel veertien banden heb stuk gereden. Daar ik met de Ita- liaansche machine, de „Ita/la", dezen zwaren tocht ten einde zal brengen, verheugt mij, als Italiaan, natuurlijk ten zeerste. Maar toch zou ik het be treuren, wanneer men bij de beoor deeling der expeditie zich door een ■rkeerd begrepen nationalisme liet leiden." Bariziui, de reiskameraad van den vorst, zal een boek schrijven over de avonturen, idie men, zoo gelukkig beeft meegemaakt. „Of er nieuwe reisplannen in het zicht zijn vroeg de interviewer. „Tot dusver niet", -antwoordde de vorst. „Mijne vrouw, die ik in Moskou verliet, en die daar vandaan direct naar Italië tergkeert, heeft daar ook een woordje in aneê te spreken. Maar wie w-eet wat de toekomst brengen zal, Avonturen hebben steeds een groote aantrekkingskracht op mij uitgeoe fend Voortzetting der reis. Gisterenmorgen vertrok de prins Borghese naar Parijs, waar hij den lC'den Augustus denkt aan te komen, Dan is het juist twee maanden gele den, dat de start te Peking plaats vond. Thans is men te Parijs bezig de noodige voorbereidingen te treffen voor een schitterende ontvangst. Waar zijn de „Spijker" en de„Dion Boutons" Een telegram uit Clabuga, (gouver nement Wjatkai, meldt, dat de twee Dion Boutons" daar Maandagmid dag te 4 uur 30 zijn gepasseerd. Zij hebben op den „Spijker"-wagen onge veer een voorsprong van 150 kilome ter. Prins Borgihèse is zijn concurren ten dus duizenden kilometers voor. Hij mocht zich dm zonder vrees dé luxe permitteeren, één dag langer Berlijn te blijven, orn zich alvast wennen aan 't in ontvangst nemen van huldebetuigingen („Tel-"; automobielendndustrie in het 'alge meen. En bij al deze feesten wordt in één adem met de overwinnaars ge noemd: Jde Mlatin. lEn Ide rotatiepersen feullen moeten draaien, tot 'n onge kende reuzen-oplaag van dit blad over Europa as gewaaid. Dan is het doel bereikt. DE „SPIJKER" TE MOSKOU. Godand zal waarschijnlijk beden te Mioskou arriveeren. De firma Spijker ontving, liet volgende telegram: „Ik reken er op Donderdag te (Moskou te arriveeren. Zendt uw me canicien naar Minsk, ten einde daar op nnij te wachten. Godard.' {Tel.1 EXAMEN DER NEDERLANDSCHE TOONKUNSTENAARS-VEREEN. 's-Gravenhage. 6 Aug. Heden ;s van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. E. F. van Marle, uit Amsterdam. Leger en Vloot WERVING. Bij de werving voor het leger in Oosl-Indië ds bepaald dat. voor wat onderofficieren betreft, alléén kun nen worden aangenomen gewezen sergeanten der infanterie, -die eene verbintenis moeten aangaan voor zes jaren. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. PEKING—PARIJS. Berlijn viert féést Heel Berlijn viert feest ter eere van hun hoogen bezoeker, den prins Bor ghèse, den held van Peking-Parijs. Het slachtoffer zelf heeft verklaard, dat dit deel van zijn reis nog -het, moeilijkst is. Doch even onversaagd als hij tot dusver alle gevaren getrot seerd heeft, even flink zal hij zich heenslaan door alle festiviteiten, die een of ander feestcomité zoo welwil lend is geweest te organiseeren. Voor al te Parijs zal men het hem erg las tig maken. 'n Tamelijk uitgebreid voorproefje heeft hij daarvan gisteren te Berlijn reeds mogen ondervinden. Eerst een optocht van versierde automobielen van de keizerlijke automobielclub, als een bescheiden hulde aan de automo- bilistische talenten van den vorstelij- ken chauffeur. Daarna te half twee een déjeuner-dinatoir in de zalen der Keizerlijke Automobielclub, waaraan echter wegens de geringe, ruimte der localiteiten slechts weinigen hebben deelgenomen. En voor 's avonds te 8 uur stond op het programma een diner in het Itali- aansche restaurant der „Unione Coö- pe-rativa di Milano". De „Itala", waarin de vorst zijn reis heeft gemaakt, werd ter bezichti ging gesteld, in een magazijn in „Un- ter den Linden". Duizenden en dui zenden paradeerden gisteren -langshot' venster, om den wagen te zien, die den waaghal ze rigen avonturen van prins Borghèse weerstand had weten t- bieden. De prins vertelt zijn avonturen. 't Is eigenlijk onnoodig nog te ver tellen, dat de prins tijdens zijn reis reeds geïnterviewd is. Hij vond 't eon genot, eindelijk zijn motor te laten luopen over de gladde, Duitsche land wegen. DE ZEGETOCHT VAN PRINS BORGHèSE. 'PAïRIJiSCHE FEESTKLANKEN. Nauwelijks hee'ft Berlijn haar slacht offer losgelaten, of 'de Valle Lumière maakt zich gereed, den overwinnaar met een luisterrijk automobielfjest te ontvangen. Het oogenblik, waarop de prins Borghèse zijn blijden intocht houdt, ds bet /teeken, dat bet feest zal beginnen. Aan de Frans-cbe grenzen zal een heir leger automobilisten uit 'die Ar dennen tot de 'ontvangst gereed staan. Zoo gaat 't in optocht door Reims, Es- pernav naar Parijs. De tocht cal dik wijls onderbroken worden. Want in iedere stad zal men overwinnaar van dezen tocht, ontsproten aan (het ver nuft van handige -iondgenooten, -op de gebruikelijke wijize willen huldigen Men rekent >er echter op. dat hij Za terdag te 4 uur. te Champigny over Parijsch grondgebied -zal rollen, en door de „Cours de Vincennes' en de Boulevard Voltaire zal rijden, geës corteerd door eene eere-escorte van ;de „Garde réipublicaine". Bazuin blazers zullen z'n aankomst, aankon- d/igen -aan de ongeduldig wachtende (menigte. Zoo gaiat 't naar de bureaux van de Matin", waar, behalve de vol ledige redactie-staf en de verschillen (le autoriteiten, (een orkest hem zal verwelkomen met ieen speciaal voor dieae gelegenheid 'vervaardigde feest- rnarsch, „Peking—Matin"! Des avonds, te frialf -acht, beeft in de -zalen der TAutemobiel-club een groot banket -plaats, laangeboden door de „Itala" -aan de Fransóhe pers. En -te 8 uur -heeft, georganiseerd door de Miatin. voor de buTeaux van dit blad, een /optocht plaats van veT- sierde en famtastisch-verliohte auto mobielen. De stoet gaat vervolgens langs <3j3 groote boulevards naar de „Arc-d/e-TriompIhe", de /meest geschik te -plaats om de overwinning va.n een door Franscfrien op touw gezette on derneming te vieren. En in de Tuilerieën heeft men gele genheid de angstwekkende episoden van dit nummer vertoond waagstuk mee te leven. 'Daar wonden op -een groot, wit doek, de omtrek schemer achtig verlicht, door oranje ballon tjes, door middel van een bioscoop, de voornaamste scènes vertoond. En een reu zen-fonograaf zal de s-a aange stroomde menigte d.e beeldenrij ver klaren, zal keuvelen over de lavontu ren der koene reizigers en de liel-ge- tinte oinematographisc-he tafreelen nog een weinig aandikken •Bat -alles ter eere van den prin Borghèse. in het bijzonder, en van d SCHAKEN. De uitslag van de wedstrijden van den Ned. Schaakbond te Utrecht ge houden, is: Hoofdklasse: 1ste prijs: Te Koste, 2e prijs Dr. Eisser, 3e prijs Mr. 09team. Eerste klasse: Eerste prijs M. F. S. Pape; tweede prijs H. Gtouwentaik; der de prijs A. Miedendorp. Tweede klasse. Eerste en tweede prijs gedeeld door G. H. van Dam en B. Smit E.Bz„ derde prijs G. Snoeck Henkemans; vierde en vijfde prijs ge deeld- door G Telkamp en L. Ronken. Rechtszaken DIEFSTAL EN BEDREIGING. De arrondissements-rechtbank te 's-Hertog-enbosch deed uitspraak in de navolgende strafzaak contra: lo. Ge- randus de Bie, oud 37 jaar, geborsn en wonende te Oss; 2o. Jan Klijn, oud 61 jaar, landbouwer, eveneens gebo ren en wonende te Oss, beiden tlhans gedetineerd, beklaagd van diefstal met braak en inklimming in de boter- ftabrtek te Macharen. gemeente Me- gen, in den nacht van 22 op 23 Juni 1907; ten opzichte van no. 2 gevolgd door bedreiging met misdrijf, gericht tegen het leven van den brigadier-ti tulair der RiijksvelidwachtW. van Keulen, te Oijien. door op dezen met een lang pistool of klein schietgeweer aan te leggen, toen deze hem, op ver moeden van diefstal wilde arresteeTen en hem op dreigenden toon de woor den toe te voegen: „Tmigof ik schiet!" Het O. M. .waargenomen door mr. Br-oritjes, vond/erde d.d. 23 Juli 1.1. /toen deze zaak vóór de Riefahitbank werd behandeld, tegen beiden schul digverklaring aan het ten laste geleg de en veroordeeling van ieder tot een gevangenisstraf van 4 jaren. De rechtbank veroordeelde De Bie tot 2 jaar en 6 maanden en Klijn tot 3 jaar gevangenisstraf. Land en Tuinbouw HET NEDERLiANDSCH RUNDVEE STAMBOEK. Die afdeeldng „Nioord-Hjolland" van het Niederlandsch Rumdveestamboek te Alkmaar heeft een algemeeme ver gadering .gehouden. Uitvoerig werd in deze vergadering gesproken o-ver het nieuwe reglement der afdeeling met de op- en aanmerkingen van het hoofdbestuur. Men ging daarna over tot de be handeling van de punten van be schrijving voor de algemeene verga dering der vereeniging op 20 Augustus eJk. De begroeting voor 1907 bevat een post -van f 3000 voor jaarwedden van 3 inspecteurs. Het aantal 3 zal, zooals de voorzitter meedeelde, uitgebreid wonden tot 4. -In deaen post zal dan wel eenige wijziging moeten wr-orden gebracht. Thans moesten nog twee bestuursle den worden gekozen in de plaats van de heeren jlhr. mr. P. van Foreest van Heiloo -en H. W Külhn van.Na arden. Bij eerste stemming werden geko zen de heeren K. J. Go vers uit de -Schermer en P. Blokker Az. van Wij de Wormer. De heer Blokker bedank te evenwel. Daarop werd gekozen de heer R. Plooi van Nieuwer-Amstel. FAILLISSEMENTEN. Ui tg esproken: Assen, 5 Augustus. R. Haddering, te Roswinkel, gemeente Emmen. Rech- tcr-commissaris mr. H. J. Westra: cu rator jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten. Geëindigd: C. Th. Groenensteïn, te Bolsward P. J. Willems, aannemer te Groes- beek. („St.-Crt.")

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6