Haarlem's Dagblad Ook wenscht men, dat een paviljoen voor achterlijke meisjes zal verrijzen. Zeer te hopen is het, dat velen liet hes tuur van Groot-Emaus in staat zullen stellen, verder te gaan. Eerst nu blijkt mot den diag duidelijker, ctat oen gesticht als het genoemde, zeer moedig is. Het aantal achterlijke ver waarloosde kindieren blijkt ontzettend groot te zijn. (Stand.) ONGELUKKEN. Men schrijft aan de Tel. Woensdagmiddag had te Goevor- den oeii sutomoblelongialuk plaats. De bejaarde landbouwer J. Beukeveld van "t Klooster, die met paard en wagen, waarop zich ook drie kinde ren bevonden, huiswaarts reed, zag een automobiel naderen. Hij vermin derde de vaart, hetgeen de eigenaar van de auto, de lieer Van H., uit Bijs- sen, ook deed. To oh kon een onge luk niet worden voorkomen. Het paard schrok namelijk, sloeg, den hoogen weg 'af, het land in, met het gevolg,, dat B. er af viel, en hem de wielen oner den rug gingen. Een dokter, die in de nabijheid was, con stateerde, dat twee ribben waren ge broken. De kinderen kwamen er goed af. De heer H. informeerde belang stellend en vertrok niet eerder, vóór hij wist hoe de toestand van den patiënt was. De wed. O., te Dal voir de, bezig zijnde met het spoelen van doeken bij het kanaal, had het ongeluk daar in te vallen. Toen men haar na eeni- gen t-ijd vond, waren de levensgees ten reeds geweken. Het volgende ongeluk heeft te Mep pen plaats gehad. Joh'an Hein hoeft een koe, welke hij aan een touw heeft staan te weidien miet een pen in den grond. Door de hitte kwam het dier los de vrouw wilde het weer vast maken, doch de koe liep in woes te vaart- op haar toe, zoodat de vrouw in het touw verward werd, die koe haar omver trok en dienten gevolge trapte. Hierdoor kreeg de vrouw een klein wondje aan het hoofd en klaagde een weinig over pijn in den buik, aan welke gevol gen zij nog 'des avonds is overleden. (Ass. Ct.) In de Schiéhaven te Oud-Delftsha ven is de 59-jarige Engèlsche gezag voerder J. W. van het ss. Tïmsahbij het aan boord gaan van de loopplank te water gevallen en verdronken. Tot nu toe is vruchteloos naar het lijk gedregd. Het 21/2-jarig zoontje van den winkelier Van den Heuvel te Gouda' geraakte in de Wetering achter de sociëteit „Ons Genoegen" te water en verdronk. Door dr. Hofma wer den nog wed pogingen gedaan de le vensgeesten wederom op te wekken, doch zonder succes. VÓÓR DE KERMIS. Hat „Rott. Nbl." beVat niet min der dan 3 kolommen kleine adverten- tiën, waarbij heeren dames (en omgekeerd) zoeken, om te zamen dë kermisdagen genoeglijk door te bren gen. Als proeve laten we er hier eenige volgen Twee heeren, die het aan geldman- keeren, vragen voor de kermispret Tiw e e Dames, lief en net. Dus dames, lief en net, •zendt brieven met portret onder Ernstig Gemeend. Een zwart ventje, zonder centen, durft het wagen, voor de a. s. ker mis een meisje te vragen, om op laatstgenoemde kosten de kermis te passeeren. Alleen op ernstige brie ven wordt gelet,. Leeftijd tussdhen 16 en 17 j. Br. fr. no Kermis 1907. Drie heeren, uit den beschaafden stand, vragen drie dames aan hun rechterhand. Door omstandigheden niet goed bij kas, was het gewenscht, dat het bij .de dames hiet tegenoverge stelde was. Zij, die hierop wenschen in te gaan, zenden brieven die goed zijn te verstaan onder no Hi ep Hi ep Hoera Twee aardige kopjes vragen twee aardige mopjes, die het aan geen geld mankeer en, om de kermis ge noeglijk te passeeren. Dus heeren, lief en net, zendt brieven liefst met portret. Br. fr. no DIEFSTAL. Donderdagmorgen is door de Rot terdam sche politie een 36-iarige graanwerker K. S. gearresteerd, die zich met twee vrienden had schuldig gemaakt aan diefstal van goederen van een uitstalling op dë Blaak. Toen het drietal bemerkte, dat de politie hien in de gaten had giekre gen, namen zij ijlings de vlucht, K. S. werd echter op aanwijzing van het publiek gegrepen, toen hij zich in een winkel in de Houttuinen ver school. De beide anderen wisten te ontkomen. Bij het achtervolgen der dieven kwam een agent van politie nog al vrij ernstig te valleen. SNIJPARTIJ. Woensdagmiddag werd het abat toir te Amsterdam in opschudding gebracht. Een man, die gewoon is de blazen der geslachte beesten op te koopen, liep met zijn emmer rond en met of zonder opzet, dit kon niet worden uitgemaakt, tegen dan sla gersgezel E. Z. op. Deze ziedde d'aarop „Kon je niet waarschuwen", doch kreeg tn- plaaits van een woord van veront schuldiging een snede met een mes over het gelaat, waardoor de neus bijna geheel werd afgesneden. Onmiddellijk werd de gezel door den hoofdkeurmeester varbonden en daarna naar het ziekenhuis overge bracht. De blazerukoopman werd naar -net politiebureau aan de Kattenburger- gracht overgebracht. BOND VOOR STAATS- PHXSIONNEERING. Te .Alkmaar werd een vergadering gehouden van afgevaardigden der Noord-Hollandsche afdleelingen van den Bond voor Sbaatspmsiomnteering met liet doel om te komen tot de op richting van een provinciale afdee- ling, ten einde de propaganda voor den Bond krachtiger ter hand te nemen. Deze vergadering was een gevolg van een op de algemeen e vergade ring te Groningen aangenomen voor stel van de afdeeling Nieuw-Vennep. D© vergadlerinig werd geleid door den gedelegeerde van het hoofdbestuur den heer Klomp. Vertegenwoordigd waren 13 afdee- lingen, terwijl er 6 sympathiebetui gingen ingekomen waren. Na uitvoerige bespreking werd be sloten tot de voorloopige oprichting van een provinciale federatie. De wijze waarop de federatie zal werken lokte nog heel wat discussie uit. DE INBRAAK IN DE PASSAGE. Dë heer Goudsmit, juwelier te 's-Griavenlhage, looft f 1000 uit voor dengenie, die aanwijzing kan doen, leidende tot aanhouding van de(n) diader(s) van den bij hem plaats ge had hebbenden diefstal en tot op sporing van de bij die gelegenheid ontvreemde goederen. NED. AANNEMERSBOND. Het voorstel inzake een Midd. Technische School, werd in de te Hengelo voortgezette vergadering door den hëer H. J. Gevl van Haar lem warm verdedigd. Geld is bijzaak en zal door steun van verschillende zijden gemakkelijk b'joen komen. Spreker vermoedt, dat jongens op 15-, 16-jarigen leeftijd dë practijk zullen ingaan om dan b.v. op 18 19-jiarigen leeftijd het tecihni- eum te bezoeken op ongeveer 22-ja- rigen leeftijd zullen ze dan klaar zijn. De heer W. de Vlugt, Amsterdam, hoofdbestuur, constateerde meit in stemming de eenstemmigheid van oordeel, dat de practijk moet vooraf gaan aan verdere theoretische op leiding. De eischen tot toelating tot het technicum mogen niet gaan be neden einddiploma 3-jarigen cursusi H. B. S-, of gelijksoortig onderwijs. Iniusschen over de hoofdzaak, de noodzakelijkheid van een goede tech nische opleiding voor aannemers zijn allen liet eens. De voorzitter, de heer Hendrix, deelde medie, d)at het bestuur zich tot den minister van Binnenlandsdhe Za ken heeft gewend met de vraag, of bij oprichting van de gewenschte technische school, subsidie door de regeering zou worden voorgesteld. Een geheel afdoend antwoord werd niet verkregen. Spreker kan ook niet alles zeggen, maar wel mededeeling doen, dat. die zaak bij de regeering de grootste belangstelling onder vindt. Het rapport wérd goedgekeurd en beide voorstellen bij acclamatie aan genomen. Vervolgens werd oveT het tweede voorstel, vanwege het groot e belang, nog eens hoofdelijk gestemd. Met al- gemeene stemmen werd het ook toen aangenomen. Over de verhouding tusschen aan nemer en onderaannemer, vond ver bolgens een bespreking plaats. De vergadering werd te half vijf geschorst tot Donderdag, waarna men een rijtoer maakte naar Borne en Delden, tot bezichtiging der fa brieken van de firma Spanjaard en door de Twickelsche bosschen. Donderdagochtend werd de verga dering heropend. Aansluitende aan een voorstel van die afdeeling Haarlem werd een motie van het Hoofdbestuur aangenomen, waarin o. m. staat „besluit nè. 1 Juli 1908 geen hulp te verleen en bij het aanloggen van ver lichting, verwarming, e. d„ wanneer de teekeningen daarvan niet gereed zijn één maand na de gunning van het werk, dan tegen terugbetaling der daarop vallende kosten volgens tarief, en evenmin voor rekening van oen aannemer te nemen de kosten van herstelling van beschadiging etc., welke tengevolge daarvan ontstaan." Verworpen werd een voorstel- Vlaardingen tot aanstelling van een rechtskundig adviseur. Het voorstel-Groningen „het hoofdbestuur wende zich tot den Mi nister van .Binnen!andsche Zaken met verzoek, werken onder beheer van het departement, voortaan pu bliek aan te besteden, en niet onder hands. zooals nog onlangs met den herbouw der academie te Groningen, evenals met andere werken aldaar en elders is geschied" werd aange houden. De bond is ais lid toegetreden tot de Zuiderzee-vereeniging. Na de sluiting der vergadering hadden eenige feestelijkheden plaats. BRANDEN. Te Wageningen ontstond bTand in het huis van en bewoond door J. van Amersfoort. Het achterhuis brandde geheel uit. Een hoeveelheid hooi en ko ren werd mede een prooi der vlammen •Verzekering dekt de schade. DE NIEUWE STUIVER. Zooals wij reeds meedeelden, is 's Rijks Munt thans druk bezig met het slaan van de lang gewachte nieuwe stuivers, waarvan de eerste aanmun ting zes millioen stuks bedraagt, en die aanvankelijk in de zuidelijke pro vincies in omloop worden .gebracht, om te zien hoe zij zich tegen de Bel gische stuivers zullen houden. De bedoeling bij het ontwerpen van dit nieuwe muntstuk is vooral ge weest een kenmerkend onderscheid met het zilvergeld, en wel bijzonder lijk met het kwartje, te bereiken. Eerst na jarenlange proefnemingen is er tot het thans uitgevoerde type be sloten. Het metaal gehalte van het nieuwe stuiverstuk bestaat, evenals dat van den Belgischen stuiver, uit 75 procent koper en 25 pci. nikkel. De doorsnede bedraagt 18 m.M., dat is 1 m.M. klei ner dan ©en kwartje, terwijl het an derhalf maal zoo dik, is. Voorts is, ter kenmerkiing, en mede om de gravure tegen afslijten te beschermen, de rand om de nieuwe stuivers veel bree der dan wij aan onze munten gewend zijn, en bovendien glad gehouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel ge makkelijk van ander geld te herken nen zijn, en de klank verschilt even zeer aanmerkelijk met dien van de zilveren munten. De rijksstempelsnijder, de heer J. C. Wienecke, beeft, na tal van oni- ■werpen, de opdracht gekregc-ln om naar dit model de stempels te ver vaardigen: Op de voorzijde staat de Koninklijke kroon, zooals die einde lijk officieel schijnt te zijn vastge steld. Zij wijkt tenminste af van de tot nu toe geziene typen, doordat de Jvier elkander kruisende beugels niet doorloopen onder den rijksappel, doch zich omkrullen. De uiteinden der twee eikentakken, die de kroon flankeeren, zijn saamgeibonden met een zwierig lint, dat het wóórd „Nederland" draagt. Dus niet meer de woorden „•Koninkrijk der Nederlanden", die voorkomen op de andere munten. En in de ruimte hier onder staat het jaartal. De keerzijde bevat de waarde-<aan- duiddng: 5 cents, het groote cijfer vult da ruimte tusschen de twee omgeven de oranjetakken, die zeer sober zijn gehouden, en niet den vorm van een krans aannemen, zooals op den cent en het twee-en-halve-cent-stuk. Binnen de breede randen zijn op deze wijze wèl gevulde en aangenaam ver deelde vlakken verkregen. De practijk zal over de doelmatigheid van dat nik kelen geldstuk in ons muntwezen moeiten beslissen. Maar verwarring met ander geld schijnt toch wel te zijn voorkomen. Sport en Wedstrijden H. V. V. IN OOSTENRIJK. Het programma van H. V.V.'s toer is thans gereed en berviat da volgende wedstrijden: 14 September .tegen de Magyar Aithletik Club te Boedapest 15 September tegen de Boed&pester Torna Club in Boedapest. 17 September tegen de Graz Athleiik Club te Graz. 19 September tegen Wiener Cricke ter te We enen. iEn op 21 en 22 September tegen Sla- va a te Praag. De reis wordt aanvaard door een 16-tal spelers, waaronder de volgen de: La ChapeUe, M. von Oven, mr. K. Onnen, K. Heyting. mr. E. Sol, D. Lotsy, E. Dozy, L. Lutjems. C Feith, P. Boelmans ter Spill, Tonny Kessler en J. SM avis. N'ED. GRIGKET-ROND. Het programma van den N. C. B. luidt voor as. Zondag. Ie klasse: 's-Gnavenhage. Volhar ding's-Gr. C. C. 2e klasse: Haarlem. Victoria—A. C. C. II; Schiedam: HermesAjax; Den Haag: H B. S.—V. 0. C. Bovendien wordt in Heemstede de Telegraafbekerwedstrijd Rood en Wit Olympia gespeeld. De eveneens vast gestelde wedstrijd Rood en Wit II Albion, die te Haarlem gespeeld zou worden, gaa.t niet door daar het HaaT lemsohe terrein bezet was. Waar schijnlijk zal deze wedstrijd nu op 18 •Aug. worden gespeeld. PEKING—PARIJS. DE SPIJK ER-WAGEN. De vertegenwoordigers der firma Spijker, die Godard te Moskou zullen •opwachten, ten einde de versnelling der machine te vergrooten, zijn gis teren aldaar gearriveerd. Uit een telegram aan de firma Spij ker vernemen wij nog het'volgende: „Vergezeld van den Hollandschen consul zijn wij ontvangen in 't ge bouw der Automobiel-Club. Men denkt Godard alhier een feestelijke ont vangst te bereiden. Uit de laatste be richten blijkt, dat de „Spijker"-wagon zonder eenig deel der machine te heb ben verwisseld, prachtig loopt. De prins Borghese schijnt het hier eeragszins verbruid te hebben. Op Russisch grondgebied heeft hij een kind overreden, zonder zich in het minst om' zijn slachtoffer te bekomme ren. Vandaar, dat ook de tsaar gewei gerd heeft hem te ontvangen. Ook is men hier van meening, dat hij zich van trucs bediend heeft. De toekomst zal leeren in hoeverre deze kwade ge ruchten waarheid bevatten. In een automobiel, die één der le den der Automobiel-Club welwillend itot onze beschikking heeft gesteld, gaan wij Godard, die naar alle waar schijnlijkheid heden te Moskou arri veert, tegemoet. PRINS BORGHèSE. De prins Borgfh èse is Woensdag te 5.30 Bielefeld gepasseerd, op zijn tocht BerlijnParijs. (Tel.) ZWEMMEN. OVERTOCHT OVER HET KANAAL. Jabez "Wolffe'is poging van Maan dag 1.1. om raw emmerde het Kanaal over te komen, is wel de bests van ve le jaren, nadat kapitein Webb zijn daad volbracht heeft in 1875 in 21 uur 45 min. In 1877 werd Cavils overtocht aangevochten en in 1890 die van den Amerikaan Dalton. Daarna bracht Holbein 't in 1901 tot op vijf mijl van van Dover, in 1902 tot op 3/4 mijl van idie Fransclhe kust en daarna in het zelfde jaar 'tot twee mijl van de Fran- ®che kust in 22 uur 15 min., in 1904 gaf Burgess het op zes mijl van Kaap Girisnez na 8 uur 22 m. op: in 1905 kwam Burgess tot op vier mijl van de kust. na 12 uur 30 minuten; in 1906 kwam Jiabez Wolffe tot op vier mijl van de Fransche kust na 11 uur 45 mi nuten en Burgess eveneens tot op vi er mijl, na 42 mijl gezwommen te heb ben in 18 uur ien in 1907 kwam Wolffe reeds 21 mijl in 8 uur 23 min. Ditmaal, Maandag, :is Wolffe 15 1/4 uur te wa ter geweest en moest hij 't opgeven op 3~/4 Eng. mijl van de Fransche kust, des nachts om zeven min, over twee. Te elf uut ging Wolffe Maan dagmorgen te water, zwom in 't eerste hialf uur één mijl en was om kwart vóór één een kwartier vóór op zijn re cord van 1906. Om 8 uur was Wolffe gelijk met He atom Hij was te midder nacht twee mijl van de haven van Calais en toen werd de zee onrustig maar hij bracht 't toch nog tot 3/4 mijl Van de kust ioim half twee. Dan liep de wand zuid en Wolffe dreef iaf tot anderhalve mijl van land, zoodat hij 't kort ma (twee opgaf. Wolffe wil het de volgende week nog eens iprobeeren. DAMMEN. 'Dinsdagavond j.-l. had de aangekon digde simuliaan-séance plaats door den 16-jarigen Herman Hoogland van •Utrecht, voor de 2e, 3e en 4e klasse- spelers van het Vereetnigd Aimsterd. IDamge.no otschap Er waren niet minder dan 22 deel nemers. onder wie 7 introducées en 2 eerste-klasse spelers. Hoogland kweet zich prachtig van zijn taak. Hij speelt zeer kalm en heeft in elk opzicht het vereischte temperament voor een goed simultaamspeler. Het bestuur van bet V. A. D. dat den jeugdigen simultaan- speJer gaarne een mooi succes zag be halen, ried hem aan niet haastig te spelen. Na 4 1/4 uur had deze 16-jari- ge kampvechter 13 tegenstanders ver slagen, 4 partijen remise gespeeld en 5 verloren. Hij voerde verschillende aardige zetten uit. De belangstelling in deze seance was zeer groot. Hot (V. A. D. had in den laatsten tijd bij zijn séances niet zooveel introducées 'aanschouwd als dien lavond. Er was veel sympathie voor den veel belovenden jongeling. WEDSTRIJD VAN DEN NIEUWEN XED. SCHAAKBOND. De uitslag van den wedstrijd is-, hoofdklasse, le prijs A. Spijer, 2e G. Doltebaifcker; eerste klasse, groep I le prijs D. Rustige, 2e H. Zoontjes; groep II le prijs G. Oh. Smeekes. 2e P. F. van Hoorn Rechtszaken DOODSLAG. Voor bet Haagsche Gerechtshof is behandeld de zaak van een vleesch-' houwer en praktizijn te Rotterdam, die onder invloed van sterken drank waarvan hij vaak misbruik maakt, zekeren W. H. v. d. Heide met een mes ter hoogte van de borst had ge stoken, tengevolge waarvan deze was overleden, en te dier zake was ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegers mishandeling den dood ten gevolge hebbend. Geëischt was 4 jaar. De beklaagde was door verschillende personen en jongens geplaagd en gesard, nadat men een door hem op gesteld request had verscheurd. Waarschijnlijk denkende, een zijner plaaggeesten te treffen, had hij be doelden v. d. Heiden, die toevallig achter hem stond, getroffen. Bekl. verklaarde zoo wezenloos te zijn geweest, dat hij znich niets van' het voorgevallene herinnerde. Wel erkende hij, te veel •gedronken te hebben. De overledene was zijn vriend. Procureur-generaal mr. Bijleveld, achtte geen aanleiding voor strafver- zwaring aanwezig, met het oog op die omstandigheden, waaronder het feit gepleegd was. Zij, die dezen bekl. gesard hebben, hebben moreel ook veel op hun geweten. Maar het deed den procureur-generaal onaange naam aan, dat bekl. geen woord van leedwezen over den dood van zijn slachtoffer had geuit. Intusschen, procureur-generaal requireerde be vestiging. De verdediger, mr. A. Nicol Spey- <er, wees er op, dat bekl. buiten zich zelf gebracht door woede, van zich af ihad geslagën en toevallig den man' had getroffen die de hand op zijn' schouder legde om ham te bedaren. Hij trof zijn vriend midden in het' hart. Doch dit was louter toeval. Van mishandeling is 'hier geen sprake. Veeleer is de woéde ook oorzaak van bet feit dan de dronkenschap. Bekl. heeft absoluut niet geweten, wat hij deed. Hij wós tijdelijk ontoereken baar. Het noodlot heeft alleen schuld •aan de daad. Op zijn sterfbed beeft? de verslagere zelf verklaard, dat bekl. geen schuld had aan het ge- gebeurde. Pleiter vroeg vrijspraak. Het Hof nog des middags uit spraak doende, bevestigde het von nis van de Rotferdamsche Recht bank. Koloniën DIEFSTAL AAN BOORD Uit Soerabaja wordt d.d. 4 Juli ge meld Er heeft een gelddiefstal plaats ge had aan boord van de stoomboot „Djokja", die nog al opschudding ver wekte. De „Djokja' behoort tot de Rotterdamsche Lloyd. De politie van Soerabaja heeft een Duitscher gearresteerd, die verdacht v. ordt niet vreemd aan den diefstal te zijn. Het bleek, dat hij tot een dievenbem de behoort, die verleden jaar van Duitsc-hland naar Java kwam. Eenigen van die bende namen dienst in het Indische leger, ten einde hun werke lijke bedoelingen te verbergen. Men veronderstelt, dat zij de hand hebben in een menigte diefstallen in den laatsten tijd op verschillende plaatsen van Java gepleegd. Geheime correspondentie werd ge vonden, waaruit blijkt, dat deze bende in verbinding staat met een gelijksoor tige in Amerika. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Sliedrecht ds. C. Kunss te Heerenveente Loosduinen d3. N A. Becht Jr. te Kolderveen. Gemengd Nieuws HET SPOORWEGONGELUK IN POSEN. Het spoorwegongeluk met den D- trein Dinsdagnacht, waarbij acht men sehen het leven hebben verloren (o.a. da graven Heintze en Hilka von Kai- stTiïngk) en zwaar gewond werden vier menschen, is een gevolg van een verzuim der wegwerkers, die een spoor aan het verleggen waren, en slechts met enkele schroeven een noodlijn hadden gemaakt, zonder het signaal „.langzaam rijden" te geven. EENE ONTPLOFFING TE LISSABON. In de straat Santo Antonio Estrella te Lissabon is eene ontploffing voor gekomen bij een koperslager. Vier menschen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, en vond eenige boeken met recepten voor de vervaardiging van ontplof- fiugsstoffen, alsmede een voorraad scheikundige stoffen. Enkele personen werden aangehouden. CARNEGIE die de schrijver is van „The Gospel of Wealth", en in November 70 jaar wordt, heeft in het geheel 1290 open bare bibliotheken geschonken, waar van 779 in de Vereenigde Staten, 317 in Engeland, 102 in Schotland, wat hem in 't geheel zeven-en-een-half mil lioen pond heeft gekost, namelijk vijf millioen voor de Vereenigde Staten, één millioen voor Engeland, 400.000 pend voor Schotland. In 't geheel moet Carnegie reeds meer dan honderd millioen weggege ven hebben, waarvan 65 millioen in de Vereenigde Staten. Zijn giften hebben betrekking op 1400 bibliotheken tot een totaal van 42 millioen, 51 scholen tot een totaal van 8 millioen, Carnegie Instituut 10 millioen, Carnegie Stichting (pension- neering van oud-professoren) 10 mil lioen, Carnegie Relief Fund 4 millioen Carnegie Hero Fund 5 millioen, Schot- sche Hoogescholen 15 millioen, Pitts- burgfcohe vakscholen 10 millioen, het Haagsche Vredespaleis 1.5 millioen, New-Yorksche machinisten-club één millioen, Museum te Pittsburg 2 mil lioen en toegezegde giften en schen kingen 17 millioen, somen 1251/2 mil lioen dollars. ONTVOERING BIJ BRUSSEL. Te Meyse, bij Brussel, is een klein meisje onder zeer wonderlijke om standigheden ontvoerd. De kleine Louise Vand'erdyok speelde voor de woning van haar ouders, toen plotse ling, vlak bij haar, een auto stilhield. Fen van de inzittenden greep het kind aan. zette het op de bank en onmid dellijk daarop was men alweer uit de dorpstraat verdwenen. Men heeft alleen opgemerkt, dat er in de auto een vrouw en twee dames zaten. WELLMAN'S BALLONTOCHT. De Berliner Lokal Anzeiger geeft een aantal berichten over Wellman's voorbereidende werkzaamheden op het Denen-eiland. Deze berichten zijn ge dateerd 29 Juli, 1 Augustus en 2 Au gustus. Zij werden alle tegelijk in Noorwegen ontvangen en vandaar naar Berlijn doorgezonden. De inhoud dezer missives komt, kort samengevat, op het volgende neer In Wellman's kamp wordt druk ge werkt aan het herstellen der schade, aan den ballon teweeg gebracht dooi den storm van 4 Juli. Een en ander brengt 14 dagen vertraging in de plannen. De zeelieden beweren, dat de niet. zeildoek bekleede ballon niet be stand zal zijn tegen een nieuwen storm. De Amerikaansche ingenieur Wdniiman en Wellman zelf zijn over tuigd van het tegendeel. Met span ning wordt de proeftocht afgewacht deze zal plaats vinden in begin Augus tus. De 29 eskimo-honden huilen dag en nacht, zóó zelfs, dat de woonten- ten moesten worden verplaatst. De berichtgever van den Lokal An zeiger verliet het Denen-eiland, om de brieven over te brengen aan schepen, die in de zuidelijke wateren van Spits bergen kruisten. Er waren daar o. m. een Duibsch toeristenschip, de Blü- cher, dan de Kronprinzessin Cecilie, voorts de Princesse Alice van den her tog van Monaco, en een paar wal- vischvaarders. De hertog van Monaco had in de Liefde-Baai en de Kruisbaai kustverkenningen en loodingen laten uitvoeren. Aan boord bevonden zich de bt kende Poolvaarders Johansen en Isachsen. Toen de berichtgever het schip van den prins van Monaco had verlaten, en weer naar het Denen-eiland was te ruggelee ei"d, arriveerde daar ook het Oostenrijikische toeristenvaartuig Tha lia, aan boord van welk schip zich Wellman's dochters bevonden. Den 2den Augustus vertrok de Tha lia. Als „laatste bericht" werd door de opvarenden van dezen bodem bij aankomst in Noorwegen het volgende wereldkundig gemaakt. „Dag en nacht wordt gewerkt aan het vullen van. don ballon. Majoor Hersey en Hervieu werken in persoon lu achtdadig mede onophoudeLijk spo ren zij de werklieden aan. Hersey ver klaarde, dat 15 Augustus alles „all right" zou 'wezen. Wellman rekent er vast en zeker op, dat hij een met suc- cès bekroonde opstijging zal verrich ten. Hij heeft heden (2 Augustus) de gelegenheid te baat genomen, tegen over alle aanwezigen de verklaring af te leggen, dat hij meer dan oodit over tuigd is van de bruikbaarheid en be stuurbaarheid van het luchtschip, en \an de mogelijkheid, daarmee de Pool te naderen." Letteren en Kunst F,EN NIEUW TOONEELSTUK VAN J. FABRICIUS. „Eenzaam", een nieuw tooneelstuk van J. Fabricdus, den schrijver van Met den handschoen getrouwd", zal, naar wij vernemen, dit seizoen in het Grand-Thêatre te Amsterdam voor het voetlicht komen. In dit werk is een prachtrol voor Louis de Vries. 't Is in de volijverige directie van het Grand-Théatre zeker te loven, dat men dit seizoen, behalve met moder ne Fransche en Duatsche werken, ook met eenige oorspronkelijke istukken voor den dag denkt te komen. („Tel.") ALBERT VOGEL TE BATAVIA. Goede kunst vindt in Inddë toch ook nog wel waardeering. Voor Albert Viogel is de Indische tournée ten min ste een ware zegetocht. Oiver zijn op treden te Batavia schrijft het „Bata- viaasch Nieuwsblad" van 4 Juli: „Dit spel (n.l. Koning Svend, van Hendrik van der Wal) heeft Albert Vo gel gisteravond voorgedragen, •maar boen was het een strijd (tus schen waarachtige menschen. Het was een mènsch, die tnotsch.e, onbuig- bre koning Svend, die ziender-oogen zijm ondergang tegemoet gaat, het was een mènsch, die valsche, van haat vervreten Knud; het waren mèn- schen, die jonge, ijdele Waldemar, die Detlef, die Erik. en ook koningin Liudgard. Men zag geen declamator in zwar ten rok. Het eerste bedrijf boeide weinig, groot was de indruk niet; maar in het tweede ontwikkelde Vogel zulk 'n geweldige kracht, daar als koning Svend in het kamp zich door list over meesterd ziet daar wist hij zoo een machtige emotie te wekken, dat men voelde: zóó zou koning Svend gespro ken hebben. Vogels ontzaglijk geluid daverde door de zaal, dreunde tegen de wianden om er beklemd onder te worden. In de volgende bedrijven bleef hij op die hoogte, met moment 2n van buitengewone zeggingskracht. Vogel heeft ons gisteravond weer een machtig-mooi© emotie gegeven. Nia de pauze werd den declamator namens het afdeelingsfoestuur van het Nederlanldisich Vertoond, een groote krans vereerd. De zaal was ongeveer half gevuld." Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. GETROUWD W. van Vessum en W. M. de Zwart. BEVALLEN J. M. van Pel, geb. Saarloos, z. A. H. Vosse, geb. Leen, z. M. van der Linden, geb. Westerman, z. OVERLEDEN C. A. Elligens, 7 w. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Almelo, 31 Juli. H. V. Telgenkamp, timmerman te Wierden. Rechter-corri- missaris mr. J. Slingenbergcurator mr. F. G. J. Houdt. O pgeh even A. Israël, koopman te Enschedé. Geëindigd: G. J. Schoonwater, aannemer te Nij megen. C. F. de Kramer, vrachtrijder, te Biervliet. („St.-Crt.") Uitgesproken W. H. K. Brugman, zonder beroep, te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. F. A. Eggerscurator mr. P. J. I Roeper Bosch. A. Kuiper, veearts, te Amsterdam. Rechter-commissaris en curator als voren. („Hbld.") piaalst dagelijks A&Krtentiën van Vraag m Aasibcd {geen Wmkd-Aemoness) voor Em Kwartje per plmSmtg PRISMA AL, mits bonnen tm Week, voer Twee Kwartjes fe «smal Beta&mg d Oontant €hrmUe der Adv. hmgstem zes regét

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6