NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang-. No. 7402 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 14 AL'GO&TUS 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ï&wtL ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemeiu voor Haarlem f 1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) „1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing,, Franco per post door Nederland1.65 CfjÉL-.50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. £f:?®nd.erliikf vunlmerï, 'A 'uin^ö Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H t/jN de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 iitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarnc 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Groote Kerk. Uitvoering van gewij da muziek, 21/2 uur. Muziek in den Hout, 8 uur. Het Zionisme. Nu het Zionistisch Congres te 'sGra- venlïage staait gehouden te worden, gelooven we velen onzer lezers een genoegen te doen met eene korte uit eenzetting van hetgeen onder „Zio- nilsrne" wordt verstaan. Het Zionisme dan streeft naar het verkrijgen voor het Joodsche volk van een wieittelijk verzekerd, openlijk er kend vaderland in Palestina. Het Zionisme is de oplossing van de Jood- sche kwestie, door Joden voorgesteld. De Joodsche kwestie sluit vele vraagstukken in, die direct het Jood sche volk raken en indirect de maat schappij als eeïi geheel. Sommige van die vraagstukken zijn aan alle naties gemeen, maar alle worden intenser ge maakt door de bijzondere positie, die de Jood in de wereld inneemt. Het pauperisme is aan alle natiën gemeen, rnaar voor de Joden wordt het verzwaard door de exceptioneele wetten, waaronder bijna de helft van het Jodendom in Rusland en Polen leeft, en de stelselmatige brutale mis handeling en moord, waaraan zij van tijd tot tijd blootgesteld zijn. Verla ten anderen hun land meestal vrijw:l- lig, de duizenden Russische en Pool- sc'he Joden zijn er cmedst toe gedwon gen door de gevolgen van den onhoud bar en bijzonderen wettelijiken toe stand, waarin zij verkeeren. Verhuizing van de Joden uit de lenden, waar zij gedwongen zijn on der exceptioneele wetten te leven of vervolging ondergaan, naar landen met vrijzinnige instellingen, maakt geen eind aan de moeilijkheid. Zij blijven, ofschoon zij goede burgers zijn, feitelijk 'in het nieuwe land een afzonderlijk volk; worden, als zij suc- có. hebben, doelwit van anti-semieti- sche gevoelens; en als zij schipbreuk lijden, worden zij als een last be schouwd. Assimilatie van de Joden met de an dere bevolking kan evenmin de kwes- ti j oplossen. Dit zou ook den Joden onwaardig zijn en bijzonder onver standig, omdat, het de wereld hun natuurlijke talenten en deugden zou berooven, Vervolging dat heeft te ervaring bewezen kan diie assi milatie niet tot stand brengen. En de assimilatie door verdraagzaamheid en vrijheid van denken is een hersen schim. Buitendien zou assimilatie van cl en Jood met den Russischen moedzjiek of den Gatrcischen of Poolschen hoer een hooger staand ras door een verre la ger staand doen abteorbeeren. De Jood heeft geen gering denkbeeld van zijn raszuiverder dan de meeste is het een van de oudstehet behoud er van Is een groot deel van zijn godsdien stig geloof. Wat blijft er dan over om de Jood sche kwestie op te lossen? Dr. Herzl kwam tot de conclusie, dat d wortel van de moeilijkheid gelegen is in het feit, dat de Joden niat een waar centrum hebben, dat zij tegen woordig niet dn den vollen zin een na tie vormen. Het vinden van een cen trum, het vestigen van een Joodschen ■staat zou de positie van den Jood over al verheffen, en het in betrekking staan tot dien istaat zou voor eiken Jood .een constante bron van patrioitd- schen trotss zijn. Het Zionisme ziet in den Joodschen Sl aat het middel om aan het Joodsche volk een doel te geven, breeder nveer aantrekkelijk dan de verzekering van persoonlijke gemakken en voor spoed. Nationaal leven en nationale instellingen zijn het best in staat den mensch boven zijn zielfzuchtig eigen ik te verheffen. Zij zullen de Jood sche emancipatie tot stand brengen. Het Zionisme is dus geen pihdlan- fcbropisch plan. Het is ook meer dan enkel een plan voor landverhuizing en koloniseering. Daarom beschouwen de Zionisten Palestina als essentieel vooi- het doel, dat zij op het oog hebben Palestina kan met het oog op de his torie alleen het ware nationale cen trum voor het Joodsche volk in de toekomst wordenPalestina, dat steeds door de Joden als „ons land"is beschouwd. Het doel der Zionisten kan slechts gradueel en langzaam bereikt worden 'Een deel van hun voorbereidend •werk is de geesten en harten der Joden voor hun denkbeelden te winnen. Zij Eouden voorts elk weloverwogen plan van landverhuizing welkom heeten, dat Joden naar landen in de nabij beid van Palestina zou willen bren gen, meer in 't bij zonder als zulk een plan de erkenning van de Joodsche nationaliteit bevatte. De Zionisten, die ■d.L mioreelc waarde vair bet Zionisme voorop stellen, zien in het miinst niet de materieele hulp voor de Joden voorbij, die van bet succès van het Zionistisch plan het gevolg zoude zijn. Een eerste stap in deze richting zou zijn, Palestina meer geschikt te inalcen voor economische en' comrner- cieele ontwikkeling. Daartoe is het noodig hervormingen aan te brengen. Met dit doel voor oogen is gesticht de Zionistische organisatie de Joodsche koloniale Trust met, ,een geautoriseerd kapitaal van 2 millioen pond sterling en de daarmede verband houdende Engelsoh-Palelstynsche Maatschappij d'ie nu in Palestina aan het werk is. Dat de Sultan van Turkije tegen zulke hervormingen gekant zou zijn, zcoals men wel heeft beiweerd, omdat zouden strekken om Zionistische doeleinden te bevorderen, is niet te gelooven, omdat deze geheel bestaan baar zijn hiermede, dat Palestina voor altijd een provincie van het Tu.rksche jajk blijft. Niet naar de bijbelsche of na-bijbel- sehe geschiedenis zou het nationale bf staan der Joden in Palestina ge ve rrnd worden. Het zou een moderne Slaat zijn, rnaar die het groote voor deel heeft zijn wortels diep in de ge- schie denijs en traditie te hebben, de oudste, waarop menige moderne maat schappij is gegrond. Voor de wereld zouden de voondee- len van de vervulling van het Zionis tisch ideaal zeer groot zijn, Afgeschei den van hoogere overwegingen, zou de steeds verrijzende Joodsche kwes tie, die voor de verschillende regeerin gen zoo onaangenaam is, uit den weg geruimd zijn. En als men de zaak van een hooger standpunt beschouwt elf millioen menschelijke wezens zou den verlost worden uit een toestand, aio de ontwikkeling hunner beste eigenschappen tegen houdt, en de mis handeling en moord, waaraan Joden bloot staan, zouden ophouden. De Zionisten vragen een weinig consideratie voor de elf millioen Jo den. over de wereld verspreid, zoodat dl' volk, na 2000 jaren in ballingschap .h hebben doorgebracht, in staat ge steld moge worden uit zichzelf eene natie te doen voortkomen in hun oud historisch vaderland, en daar hun bil lijk deel te vervullen in 's werelds werk ten behoeve van de verbetering van het mensohdom. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN MAROKKO. Er is niet heel veel nieuws uit'Ma- rekko. Het gevecht bij Casablanca van 8 Auiguistus wordt bevestigd Eeu stoom boot, die Zondag te Tanger kwam van Casablanca, bracht het bericht, dat het vechten bij Casablanca r iet haidJ opgehouden. De reizigers vertelden, dat het niet uit te houden was van de lijklucht te Casablanca, dat de straten nog vol lijken lig gen. Het aantal slachtoffers ondier de inlanders is niet te schatten. Geen huis iis voor de kogels of voor de plun deraars gespaard gebleven. Men is te Parijs nog wel bezorgd vcor Magazan en voor Marakesj. Dat dit niet zonder reden i(5, blijkt uti het feit, dat het Zondag te Tangier aangekomen Britsche schip Gibelder •i van Mazagan 240 Europeeschi luchtelingen meebracht. Renter's berichtgever te Mazagan meldt, dat alles nog rustig was, doch elk oogenblik een uitbarsting ver wacht werd. De stammen waren bij de poorten gekomen en vorderden geldanders zouden zij tot den aan val overgaan. Naar de mededeelingen van het te Tanger uit Casablanca aangekomen stoomschip „Anatolië" wordt er nog steeds gevochten en bevinden de Fransche cavalerie en de artillerie zich op 10 kil. afbtand van de stad. De verwoesting', in de stad door het bombar dement aangericht, is ver schrikkelijk er is geen huis, geen ba zar gespaard gebleven. Nog immer liggen er veel lijken, maar met de opruiming is 'een begin gemaakt, ter voorkoming van een epidemie. Om niet geheel achter te Mijven, zendt de Maghzen over Tangier 500 man naar Casablanca, al wat er gemist kan worden. Wel hebben de autoriteiten van Ra bat nadrukkelijk verzekerd, dat zij instaan voor de veiligheid en den eigendom van vele Franschen en Europeanen in de stad, en dat zij des noods bij wanordelijkheden willen sa menwerken met de Franschen tegen de strijdmacht van Sale, maar de Franschen vertrouwen nu meer op hunne kanonnen, dan op de verzeke ringen van trouw en aanhankelijk heid der Marokkanen. De Spaansche kruiser „Numantia" brengt naar Marokko drie honderd infanteristen en honderd cavaleristen over. Naai- de „Liberté" meldt, heeft de Duitsche zaakgelastigde te Tanger den Franschen zijn dank betuigd voor de bevrijding van den Duitschen con sul te Casablanca, die er in ernstig gevaar verkeerde en door de Fransche consulaatwadhit bevrijd is. IN FRANKRLIK'S ZUIDEN keert allengs de kalmte Eerug en met haar de geregelde en geordende staat van zaken. Zelfb te Nar,bonne, een der brandpunten, zal de gemeentelijke dienst hervat worden en de 18de en 108e regimenten infanterie, die nog in drie dofpen lagen, hebben hevel ge kregen naar hun garnizoenen terug te keeren, waarna dan nog alleen het zevende regiment kurassiers en eenige brigades gendarmes overblijven. De bela'stmg-iinmng, die gedurende eenigen tijd geistaalct is, zal nu ook hervat worden, maar op last der re- goëring, heel voorzichtig en toege vend. In de eerste plaats zullen de be lastingplichtigen, die in .goeden doen verkeeren,aangesproken worden voor de anderen zal men wachten tot wijnoogst binnen is. Men meent, dat de welgezinde burgers zullen in zien, dat er geld moet zijn voor den gemeentelijken-dienst, dat men plich ten heeft tegenover de gemeenschap. MINISTER PIQUART BELEEDIGD. Minister Pi eau art heeft Zondag een gedenkteeken onthuld ter eere van Gnmaux, te Rochefort-sur-Mer. Toen de minister weer vertrok en aan liet station van Rochefort in den trein jou stappen, heeft hij bloot gestaan aan eene onaangename bejegening. Er kwam op eend iemiaind naar hem toe, die hem bij den arm pakte en zeide „Ben jij het, Picquai't? Leve de maar (schalk De pol/itie maakte zicli van den zon derling meester, bracht hem naar het bureau. Daar vertelde bij, dat hij te Konstantinopel geboren was em Ed'ou- ard Lecocq heette. De man maakte den indruk niet Wel bij het hoofd te zijn. De daad wijst daar ook ad op. Minister Picquart heeft de nagedach tenis van Grimaux in ieen warme rede herdacht'. Grimaux behoort met Zola in TrarTeux en zoovelen, tot hen, die voor recht en waarheid gestreden hebben, maar die de uitkomst van den strijd, cle overwinning van Dreyfus, niet hebben overleefd. UIT iTALlë. Het heet thans zeker, dat het proces tegen Nasi in de tweede helft van Oc tober zal voorkomen. Nasi heeft zijn advocaat, telegrafisch gevraagd, wan neer hij te Rome een sanienkomist met hem zou kunnen hebben, om over zijn zaak te beraadjslageai. JAPAN EN AM'ERIKA. De „Standard" verneemt uit New- Yuik, dat de onderhandelingen over een verdrag tusschen Amerika en J a- pan geschorst zijn, aangezien Japan Amerika's voorstellen afwijst. Presi dent Roosevelt vooral zou dat zeer on aangenaam vini®en, aangezien hij nu zijn beloften tegenover Californiëniet kan houden. DE RUSSISCHE JODEN. De gouverneur-generaal van Mos kou 'heeft, naar men van daar be richt, van den minister van binnen- landsohe zaken instructies gekregen, om de Joden niet meer toe te laten tot de inrichtingen van hooger onder wijs in genoemde plaats. De minister zou tot dit belslu/it geko men zijn, omdat het aantal joden, dat t<; Moskou van de inrichtingen van hooger onderwijs gebruik maakt, in de laatste jaren kolossaal is toegenomen, te veel naar den zin der regeering. De gouverneur-generaal van Moskou zou thans voorgesteld hebben de uitslui ting der joden slechts tijdelijk te doen zijn en de joodsche studenten over eenige jaren weder toe te laten. VORSTEN OP REIS. Koning Eidluard zal bij zijn bezoeit aan keizer Franz Jozt^f te Ischl verge zeld zijn door den onder-minister Sir Charles Hardinge, de keizer van Oos tenrijk door zijn kanselier, baron Von Aehrent.ha.1. De besprekingen tus schen de vorsten en de ministers zal er i leiden tot een volkomen overeenstem ming over de- Macedonische politiek. En daardoor zal een nieuwe waar borg worden geschapen voor het be houd van de rust in het Oosten in samenhang met de Russisch-Engel- sche overeenkomsten. Die staatkunde van rust en vrede lievendheid werd deze wieek ook ge waarborgd door de ontmoeting en het onderhoud van keizier Franz Jozef en vorst Eerdinand van Bulgarije. De keizer benoemde den vorst tot chef van een Oostenrijksch huzarenregiment, ea toonde daardoor zijn tevredenheid over het feit, d'at Bulgarije, de flink ste en krachtigste der Balkan-staten steun toezegde aan de Oostenrijksche staatkunde in den Balkan. In anderen geest mag de onder scheiding, die de Keizer den vorst laet, ten deel vallen, niet "worden opgevat. HET CONGRES VOOR SCHOOL- HYGIëNE TE LONDEN is Vrijdag gesloten. In de slotzitting werden oen aantal besluiten genomen o.a., dat, overwegende, dat een goede hygiëne op school voor een belangrijk deel van bet inzicht der onderwijzers afhangt, bij de opleiding van jonge lieden tot het onderwijzers ambt hun les worde gegeven in persoonlijke en sc'hoolhygiëne, en de beginselen en de praktijk van lichamelijke opvoeding, e j dat die lessen tot de voornaamste lessen zullen gerekend worden. Dit werd verlangd' niet alleen voor de on derwijzers van de lagere school, imiaar van alle scholen. Voorts besloot het congres, dat de hygiëne deel moet uitmaken van 'het onderwijs van eiken burger. In het belang van de goede zaak besloot het congres verder, dat er een veste internationale commissie zou bf staan, die ook buiten den zittings- tijd dezer congressen werkzaam zou wezen. Onder de namen der commis sieleden missen wij een Nederlander. Prof. Karl Roller uit Darmstadt sprak Vrijdag in een der afdeelingen over den stichter van de schooLhygië- ne in Engeland. Dat is, volgens hem, niemand anders dan: John Locke; dus werd er in 'Engeland reeds in de 17de eeuw aan school-hygiëne gedaan. Locke gaf allerlei raadgevingen voor de gezondheid van schoolkinderen. Ze mochten 'swinters en 'szomers niette warm gekleed gaan of onder te veel dekens slapen. Ze moesten veel in de ópen lucht zijn, en 's winters niet te dicht bij het vuur zitten. Bij het spe len in de buitenlucht moesten zi; blootshoofds zijn. Men moest toezien, dat kinderen, in de opien luclhit zich warm. gespeeld hebbende, niet op kou den of vochtigen grond gingen zitten uf liggen. Het drinken van koud wa ter, na ingespannen werk of spel achtte .Locke zeer gevaarlijk. Locke's denkbeelden over de gezondheid van kinderen hebben, volgens prof. Roller, invloed geoefend op Roulsseaü endoor dezen op Basedow. Het congre's is bijgewoond door 1650 personen. Er zijn vijftig vergaderin gen gehouden en 250 lezingen uitge sproken. Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen Abounds van dit blad mogen KOS TELOOS vragen doen, betrekking hebbende op BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- en PROCESRECHT. STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN als- rnedte de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE. HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van desge lijks voorkomenden aard'. Wanneer dieze vragien KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geacht en voor oplossing 'vatbaar schijnen, worden zij zioo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet genoemd!, van 'de stiptste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wan neer d'e gedane vragen naar die mee ning der reductie niet bij haar, doch elders thuis behooren, woïiit zulks medegedeeld. Vraag: Ismen verplicht eene dienstbode, die éón dag in dienst gekomen, en Godspenning ontvangen beeft, ook nog kermisfooi te geven Antwoord: Neen, die verplich ting helstaat geenszins. „Onder Onis.". De jury van den internationalen zangwedstrijd van „Onderlinge Oefe ning" te Amsterdam heeft eene nieu wigheid in praktijk gebracht, namelijk aan de deelnemende vereenjgingen een uittreksel van „de gemotiveerde rapporten van de jury over de pres tatiën" gezonden. „Onder Ons" behaalde in de afdee- ling „Gemengde koren" den eersten en eere-prijs. Over deze vereeniging schrijft de jury Verplicht koor: zeer goed van opvatting en voordracht. Mooie klank c.i ensemble. Een zeldzaam frisch- kMnkend koor, onder pittige, zaak kundige leiding. Nuanceering met zorg bewerkt. Opvatting van decom positie muzikaal. Totale indruk zeer beschaafd. „Winter": Uitvoering zeer muzi kaal. De geheele praejstatie had!, iets voornaams. Verder geen aanmerking van eenige betcekends dan een kwart toon te hoog geëindigd. Eer e-w e d s t r ij d Zeer artistieke uitvoering. Mooi in toon gezongen. Deze- gemotiveerde rapporten zijn zeker aanbevelenswaardig. Nu weet elk wat er aan het door hem gepraes- teerde haperde, en worden meteen ongemotiveerde beweringen over het werk der jury den kop ingedrukt. Een Uitgaansdag. Jan en Arie, trouwe zoons van een trouwe moeder zouden 't er dan maar eens van nemen. Inplaats van de kermis op, aouden ze samen naar Nijmegen gaan, dat kon je zoo goed koop doen, met die vacantiekaarten tegenwoordig Arie, die in zijn dagelijksche bezigheden honderd en meer treinen per dag vo<or z'n neus zipt weggaan, vond er aardigheid in nou zeivers 's in te stappen en zich te laten wegstoomen naar heel ver. Hij wias al wel verder geweest, want hij had in Indië gediend, maar moie- der en Jan mochten ook wel' eens wat hebben, en dus zouden ze dan naar Nijmegen met een va'cantiekaart. Arie, als bereisd man, geleidde het gezelschap, dat op een goeden dag van de vorige week een dagreitour- Amsterdlaan nam, en vervolgens de reis naar Nijmegen aanving. Arie, die de beurs hield, was in de vroolijk- ste stemming, al was hem de prijs van zoo'n kaartje dan ook niet mee gevallen. Ze hadden gezel d eien gul den, maar daar d'edlen ze 't niet voor op 't station in Amsterdam. De vroo- lijke stemming werd echter een wei nig gedrukt toen ze arriveerden en de controleur de kaartjes inhield. Nee, -zei Arie, we motte ndg te rug, heertje Maar niet met dit kaarjte, zei 't, heertje, want 't is maar een eölcele reis op welke mebecleel'ing Arie en Jan aMebei onbehoorlijke woorden moeten bobben gezegd, Arie tegèn ,,'t beertje" en Jan tegen Arie, die zoo stom was geweest zich enkele reizen inplaats van vacantiekaarten in dfe hand te laten stoppen. Want zie je, zei Jan. da's nou zóóveul, en vanavond voor terug nóg 's zooveul, badde ze dat in Amster dam niet keune zegge Ja, dat vond Arie ook, maar amb tenaren van de spoor zeggen ook al niet meer dan ze kwijt willen wezen, en voor de spoor was Arie's methode van reizen veel voordeeMger. Nou kom an, eenmaal uit moet je niet op een dubbeltje zien, en d'r van profiteer en, zei Arie, en dus profi teerden ze tot den laatsten trein, kwamen 's avonds per Staat precies anderhalf uur te laat aan. Het groote Centraalstation ia.g al in buitenste duisternis, en een een zame wachter zag de eenzame reizi gers 'r waren nog een paar hee- ren, die van 'n vacantiereis terug kwamen met 'n kwalijk verholen grijnslach aan. Arie en Jan liepen wat ze konden om den trein te halen die hen naar Haarlem brengen zou, wiat die trein ongetwijfeld ook wei zou hebben gedaan, ware hij niet oen uur vroeger al vertrokken. Dank zij do hoogge'lo of de .vrije mededinging tusschen onze groote spoorweg-maat schappijen wacht de Hollander niet op den Staat. Daar stonden onze reizigers. Groot je met 'r twee jongens, allebei in een beetje opgewonden stemming ja, dat wordt je van bier óóken de twee reizigers, die óók naar Haar lem wilden. (Gezocht, gezocht', eindelijk een soort cluef gevondlen. Die kon er niets aan doen, maar be loofde, dat ze om een uur of drie met den posttrein naar Haarlem zouden mogen gaan. Dat was heel vriende lijk van dien chef, want verplicht was de Holl. Spoor tot dien diiemst niet En bovendien sloot hij de eerste klas wachtkamer open, en daar moest het gezelschap zich dan maar vermaken. Wat de twee hoe ren betreft, is dit nog al gelukt, om dat hot Jan en Arie niet lukte. Arie vooral was buitengemeen ontevreden. Zooveel verreisd' en dan nog geen trein om je thuis te brengen En Wat 't ergste wasd'r wias geen en kel buffet open. Arte had 't beele station afgezocht en kwam toen tot besluit, dat ie er uit ging. Hij ver draaide 't. Je kon hier eeuwig op een droogie blij'vjen zitie. Dat dee-dië niet Och jonge, zei moeder. Maar de jongen ging weg. Hij wist w.el kroegjes, zei-die, die tot twee uur open waren Maar 't is al o.Ver tweeën zei een van de he eren. Nou goed, don wistde wel andere die open gingen als die eerste sluiten moesten Hij Wist den weg en hij kende de spraak in Amsterdam. Hij had' ge vare. En Arie smeerde 'm. Nog geen half uur later kwam-ie terug, met wankele passen 'Voorzichtigjes loo pend, iels geheimzinnigs onder de groote hand. Hier, moeder zeide, Wat hiel je nou vroeg moeder. Een zoet slokkie, zed Arie. Ze ware nog open, natuurlijk. En hij h'ad twee, 't kon ook zijn drie glaasies bier gehad, in de gauwigheid. En ach ter 'n de ui- had-ie een glaasje zonder, voet gevonden, en daar had-ie voor moeder een zoet slokkie iin laten doen. Of-ie dat niet handig geleverd luid... I Zie je, hij had er een papiertje over geleid, en dian mors je geen drop pel Smaaktiet, moeder? Moeder vond 'm toch een goeie jongen, ja, al dronk-ie wel 's een potje te veel, diat zag jie, 'n goed hart hadrie En 't zoete slokje werd geconsumeerd: Arie was nu tevreden en wachtte geduldig dten posttrein. - Stopt-ie nog an Halfweg, zeg? vroeg-ie den conducteur. Die had geen tijd voor praatjes en gaf geen antwoord. Arie vond dat zoo'n behandeling een kliadht bij1 de Directie rechtvaardigde. Nie waar, atel je nou voor, dat je in Halfweg wezen moest In Haarlem vond-ie dien chief op 't station Met de plaatselijke omstandigheden beleend, kreeg Arie opdlracht om zelf de deuren te ope nen. 't Begon lioh't te worden, maiar onder de kap was 't nog schemering. Moeder liep achteruit, met de han den de treden vasthoudend:, die gra nieten trappen af. Kijk nou zoo'n ouwe krab 'si spot-lachite Arte. Laat je vallen, moeder, dlan ben je d'r veel gauwer l Arie meende 't zoo kwaad niet, want to,en ze beneden wiaren liiep-ie met moeder gearmd naar huis. Jan aan den anderen kant. De twee hoe ren kregen ieder een hand. Toch wel lollig uitgeweest vond Arie. DIGK. De Kermis IN DE KROON. De laatste kermisavond gaf ons nog het genoegen de Engelsohe operette „Erminle" te mogen hooren en zien. Want ook het oog werd gestreeld door een rijkdom van costuums, natuur lijk uitgezonderd die der beide ban dieten Caidd'o en Rowan, die intus- .schen uitnemend spel toonden, waar voor trouwens de heeren Grootveld (Caddo) en S. van Beem (Rawan) overbekend zijn. Overigens hebben we alle lof voor hetgeen inzonderheid mevrouw Bu- dermanVan Dijk (Erminie), maar ook de heer A. v. Dijk (Markies van Greenbrigde), J. J. Rentmeesteg (Rid der de Brabiazon), Frans van der 'Stappen (George) en mej. M. van Eysendijek (Violet) ten beste gaiyen. En dat er ook braaf gelachen Is, was vooral te danken aan de beide genoemde bandieten, den ridder de Brabazon en de hertogin v.an Stilston Chester, die in menig to on eelt je al hunne komische gaven openbaarden. De zaal van de „Kroon" was niet ten volle bezet, maar er komt ook eenmaal een eind aan IN DEN SCHOUWBURG. Op den laatsten avond der kermis werd in den Schouwburg voor een vrij voile zaal „Geleende Voeren" van Davidofsky gegeven. De „Geleende Veeren" zijn een Hollandsoh „vroolijk spel van de badplaats", doch konden evengoed van onze naburen Kade!burg c. 8. geleend zijn. Deze HoLLandsche hu mor toch als er al van humor sprake is staat in geen enkel op zicht boven de Duitsche van bijv. „In den Witten Os", „Jan Ongeluk" e. d. Geestigheid van goed allooi ont breekt zoo goed als geheel, maar daar staat tegenover, dat het blij spelletje ook nergens aanstoot geeft door dubbelzinnige aardigheden, iwaarop vaak zeker „speelsch ver nuft" zijn krachten spant. En van daar dan ook dot men, om zich een avond te amuseeren, gerust met. vrouw en kinderen naar „Geleende Veeren" kan gaan zien. De geschiedenis vertellen Och, ze is het ternauwernood waard!, en de aardigheid die er aan is, is er at als men weet hoe 't ding in elkaar zat. De Ned. To on eel vereeniging heeft het gespeeld zooals men 't van haar gewoon is, dat is con amore, met zeer vermakelijke, zij 't ook wat ge chargeerde typen. Er is voortdurend gelachen, vooral om den heer Musch als visschende rentenier, Kooremans, wiens spreekwoordenmanie wel aari Kapitein Pulver uit Van Lennep's „Ferdinand Huyck" herinnert, maar toch een geschikt hulpmiddel blijkt teir amusement van het publiek. Er werd d!an ook ferm geapplau- HET EINDE DER KERMIS. Na half twaalf des avonds werd de Groote Markt het middelpunt van alle nog in functie zijnde kermisgan- gers en voorts eene menigte nieuws-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1