HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Binnenland Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld FEUILLETON 9eopgeh©?eiVieger döndókdag 15 augustus 1907 VAN Haarlem, 13 Au,g. 1907. In aansluiting met Londen, waar de resoontre voorloopig blijkbaar met minder moeilijkheden gepaard ging dan gevreesd werd, Wad de beurs he den een veel kalmer aanzien dan gis teren en ofschoon de noteerinigen in d>e lokale markt nog niet onverdeeld' gunstig zijn, was toch d'e aandrang tot verknopen minder groot en bleef de stemming ten ,slo,tte vaster. "Vian Staatsfondsen noiteeren enkele Russische soorten iets lager en leid de eienig aanbod in de me,er specula tieve fondsen als Dominion, Venezue la, Provincie Buenos Ayres enz. tot lager .afdoening. A'and. Nederl. Handels-Mij. liepen na onveranderde Openaing ruim 1 terug. TabaJksaand. we,idem bij ope ning iu verband mie't eenig ongelimi teerd aanbod, tot middenkoers iwerd opgenomen, niet onbe langrijk lager genoteerd, terwijl h'et l'afcer meestal niet meer tot zaken kwam, ofschoon die temdenz betrek kelijk Vast blieef. Petrol, waardein bleven voor Koninklijke vast en hoo- (ger na iets lagere opening, Enim's eveneens vaster en 11/2 hooger met geringen omzet. Van Mij nwa arden wierden Red1 j'angis en Keialhoon tengevolge eenig aanbod in een zoer beperkte markt lager afgedaan en verloren Great Co-bars nog 5 terwijl daarentegen aand. Welgelegen vast sloten met 7 horstel. Wat de Amerikaansche markt be treft, wondt do toestand van dag tot dag onrustbarender en die daling Weeft een zoodanige, afmeting aange nomen, dat de vrees voor ernstige complicaties, bij de heersctende ze- nruwiachtige stemming, niet onge grond. is. Speciaal aan de Londen- sch-e beurs schijnt de toestand vrij critiek te zijn, want buiten en be halve do scherpe daling in Ameri kaanse he waardien. waarbij dieizie rn'arkt meer dian eenige andere in Europa geïnteresseerd is, zijn schier alle binnen 1 andsdhe fonidisen aldaar in de laatste weken belangrijk in koers teruggeloop-en, om van de Zuid-Afrika an sc'he Mijnwiaarden nog niet eens te spreken. Het is dan ook zeer de vraag of de rescontre, welke heden begint en waarbij aanzienlijke geschillen moeten bijgepast Worden zonder stoornis zal verloopen. Het is begrijpelijk, d'at zelfs in g.etvial de zwakke broeders geholpen worden, de marktpositie te Londen niet gun stiger wordt en vele" overgienomlen posities plaatsing zullen zoeken zoo idra de algemeeme toestand ©enigs zins verbetert. Buiten Londen heeft men verder re kenschap te houden met de Berlijn- tsche markt, alwaar de chronische geldschaarschte gepaard met eene dreigende kentering in den indujsitriee- ler. voorspoed allesbehalve tot opti misme aanmoedigt. Europa is dan ook de laatste dagen op groote schaal ais verkooper in New-York opgetreden en zulks is wel voor een. deel de re den, dat de daling plotseling zulke ernstige afmetingen heeft aangeno men. Natuurlijk rijst de vraag, wie dan wel het aangeboden materiaal opneemt, en het antwoord kan hierop met vrij groote zekerheid luiden de Standard Oil en andere invloedrijke combinaties, welke op het oogenblik öcor gefingeerde transacties de markt diukken, doch inderdaad op het aanzienlijk verlaagde koerspeil de yoornaamfcte koopers zijn. Hiermede is niet gezegd, dat de da ling zich niet nog verder zal uitbrei den, maar begrijpelijk ijs het, dat te leeniger tijd de koopers van thans be lang bij hoogere noteeringen zullen hebben en zoodra de gelegenheid gun stig ischijnt, door wel overlegde mid delen een hausse campagne op touw zulléh zetten. Het verloop der markt van gisteren kenmerkte zich door geen bepaalde feiten. Even na opening had het den schijn, alsof de markt eene gunstige wending zou nemen, doch al spoedig Veroorzaakten reusachtige verkoopor ders, naar men zegt voor Europeesche Tekening, een heftige daling. Zoo wiaren Unions een oogenblik voor 122 aangeboden, Steels voor 29 drie kwart en Readings voor 86 drie kwart. Tegen het 'slot was de tendenz eenigszins gunstiger en de prijzen hiermede in overeenstemming. De stemming aan de Londensche beurs was heden boven verwachting gunstig en de koersen, welke in te genstelling met gisteren boven New- Ycrker pariteit openden, liepen bij de nieuwe rescontre weder omhoog. Dientengevolge heerscht in onze Amerikaansche afdeeling reeds bij opening een betrekkelijk opgewekte stemming en golden de meeste shares hooger clan gisteren, om na verdere verbetering op ongeveer de hoogste, koeiteen te sluiten. Ons publiek, dat gisteren slechts aan verkoopen dacht, scheen heden reeds weder fi3sschen moed te scheppen en zich te haasten een deel van het over boord gewor pen fonds weder terug te nemen, met het gevolg, dat de koersen in enkele gevallen ver boven pariteit liepen. Na tuurlijk is een herstel na de hevige daliug niet onwaarschijnlijk, doch dat irnt alsdan weder realisaties van opgenomen bankrupt /stock mede zaj brengen, mag evenmin uit het oog verloren worden. Geld 5 een kwart—5 drie kwart pet. Gemeenteverslag 1906, Volgens belofte nomen wij nu nog een en ander over hot verslag van den toestand der gemeente in 1906 Door ons zijn bij de verschijning af zonderlijk besproken de jaarverslagen van de Kamer van Koophandel, van de Gemeentelichtfabrieken, van de Ge meentel. Bibliotheek en het Midd. On derwijs. Thans beginnen wij met DE GEMEENTE-REINIGING. Op 31 December 1.1. waren in dienst 5 ambachtslieden, "1 jongen, 78 vaste, 6 tijdelijke- en 18 losse werklieden. In 1905 waren 60 werklieden ziek gedu rende 905 ziektedagen. Op het terrein hadden eenige ver bouwingen plaats, terwijl het mate rieel voorziening behoefde. Het sneeuwruimen kostte f 1.695.72. De veegmachines werden 101 maal ge bruikt. (De opmerking mag zeker wel wor den gemaakt, dat 365 maal, namelijk lederen dag, niet te weinig zou zijn. pt hoofdstraten waren in den laatsten tijd bij regenachtige dagen moddervet en vooral voor wielrijders gevaar lijk). Er werden proeven genomen met ..Antistof" en „Stopdust", doch het resultaat was niet gunstig. De onaan gename lucht bleef gedeeltelijk han gen, med'l door de plasjes, die op de straten bleven staan, de straat ver kreeg een zeer onooglijk aanzien, de trottoirbanden zaten vol met bruin gele vlekken, die zeer moeilijk te ver wijderen waren. Het aantal straatkolken its 3177. De inkomsten bedroegen f 37.807.88)-. dat is 3512.88jr meer dan geraamd werd. DRANKWET. Br zijn in onze gemeente 176 ver gunningen, die f 14.104.69 aan vergun ningsrecht betalen. HET STED. MUSEUM werd in 1906 bezocht door 8618 perso nen tegen betaling en 4520 zonder be taling, totaal 2953 bezoeker.s meer dan in 1905. Er werden 495 catalogi Verkocht, dat is 295 meer dan in het vorig jaar. Door den heer J. Krol Kz. werd vn bruikleen gegeven een schilderij van Johannes Hals, voorstellende ,Vroo- lijk gezelschap". Mr. A. W. Thöne schonk een sleutel van een der stadspoorten te Haarlem in de 18de eeuw, het voormalig be stuur der Sociëteit „Eendracht" een bokaal en Vrouwe Van Vlistemgeu Egidius een gouden gedenkpenning. Het verslag noemt een aantal aan winsten door opgravingen bij de ver richte grondwerken aan den Kouden- horn in 1905/06 enz. Aan de volgende personen werd vergunning verleend om te -copieeren Stanislaus Fleischmann, te Kra- kauiWalter Pach, te WeenenMe vrouw MathesonDaelte Gentme juffrouw Boatri How, te Laren; Leo Klein Dupold, te Noordwijk en Z. Mid delkoop, te Haarlem. Verlof tot bet maken van fotogra- fiën wterd verleend aan: Kürt Fraise, te Parchim: Jacques Bizeul en Cor- trumel, te ParijsC. M. Dewald, te 's-GravenhageH. J. Bocagie en W. van Meurs, te Haarlem. Boottocht Soli Deo Gloria- Men schrijft ons De Christelijke Zangvereeniging So li Deo Gloria dieed Maandaig een tocht met de keurig ingerichte stoomboot „Piet Cronjé", kapitein de heer W. Freeke. Ofschoon het weer den laatsten tijd nogal afwisselend was, mogen we zeggen, dat het dien dag bijzonder meewerkte om den tocht te doen sla gen. Het doel was Loenen en Maars- sen, om via Amsterdam terug te kee- ren. Te 7 uur 'sanorgens precies werden de touwen losgemaakt en vertrok Je boot onder het genot der tonen van d in Haarlem zoo welbekende mu ziekkapel, kapelmeester de heer Fucks, en een lied der zangvereeni ging. Den geheelen dag heeft dit orkest zich kranig gehouden. Te Nieuwersluis werd een maiteeh gemaakt met muziek naar Loenen, die zeer in den smaak viel. Op de terugreis werd een uur inden theetuin Schinkelhaven vertoeld. Eerst te half twaalf arriveerde mien veer te Haarlem. Een woord van lof komt toe aan het personeel der boot, inzonderheid aan den hofmeester, den heer H. v. Beek, en zijn assistenten, die al het moge lijke deden om de passagiers het naar genoegen te maken. Hun uitmuntende bediening bracht veel bij om de feestvreugde te veriioogen. .Allen keerden dan ook zeer voldaan huiswaarts en velen deden reeds toe zegging, het volgend jaar weder den bc-ottocht van Soli Deo Gloria mede te maken. NEDERLANDSCHE DANS QNDE RWIJZERSB OND. De beoondiealing van den door den Ned. DansonderwijizeilSbond uitge schreven prijsvraag, zal plaats heb ben op Dinsdag 27 Augustus in hei American-Hotel te Amsterdam. D'e jury is samengesteld uit de hleenen W. F. Gaillard, bondspresident, als voorzitter, J. Leefson, Hartog, J. Po lak, dansleeraren te Amsterdam, en als toegevoegd .lid D. v. Bemmel, te Uitrecht. De vergadering van den bondhlöeft plaats op Maandag 26 Augustus in hlet American-Hotel; te Amsterdam. EEN VEELBELOVEND JONGMENSCH. Uit*Aken is een 23-j'arige zoon van den handelaar in automobielen met een automobiel van zijn papa naar Arnhem gereden met het d-oel zich te Arnhem als handelaar in automo bielen en onderdeel-en te veistigen. Daartoe heeft hij uit die zaak van zijn vader een som gelds en automo- bielenonclerdee-len tot een aardig bet- dirag med/egenomen. De vader, mót de woonplaats van zoonlief bekend geworden, reilsde naar Arnhem en gisteren werd het j'gngemensch door die politie aange houden. Nadat de zoon dien vaideirhjet 'geld, dat hij nog in zijn bezit had, en automobie-londerdeelien teruggege ven had, is de zaak in dier minne ge schikt en zijn vader en zoon naar Aken teruggegaan. (Heit Volk). DE KERK EN HET RIJWIEL. D'e kerkeraaJd der Gereformeerde Kerk te Mildam (Fr.) heeft bij het kerkgebouw een overdekte berg plaats laten bouwen enkel ten be hoeve van fietsende kerkgangers. TREURIG. In vermoedelijk overspannen toe stand heeft een bewoon'ster van de Marnixkade te Amsterdam zich met petroleum overgoten, en daarna haar kleeding in brand gestoken, waardoor ze zóó hevige brandwonden bekrwam, dat zij in Levensgevaarlijken toestand i het Wilhelmina-gasthuis is opgeno men. NED. VEREEN. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOL, DRANKEN. De 74e alge-meene vergadering werd Zondag te Arnhem geopend met een openlucht-meeting, in welke druk be zochte bijeenkomst als sprekers op traden mevr. R. VosSteil' uit Wes- terembden met (het ond'erwerp „De taak der vrouw in den strijd tegen die drinkgewoonten", mr, M. Mendels uit Utrecht behandelde de vraag „Moeten arbeiders drinken?", de heer R. Casimir uit Den Haag sprak over „De Nederlandsche Veroeniging, terwijl de 'heer F. H. Schmidt sprak over „De Nederlandsche arbeiders beweging eni bet alcoholisme". Maandagmorgen werd in Musis Sacrum d!e eigenlijke vergadering go- opend met een rede van den voorzit ter "den heer P. v. d. Méulem u't Ti-el. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging 1 Januari 1906 ongeveer 5300 leden telde en 1 J anuari 1907 zal het ledental hebben bedragen onge veer 6000. Begin Mei 1907 waren er 6147 leden en 252 aspiranitleden. Het aantal af deelingen o.p 1 Janua ri 1906 108, bedroeg 1 Januari 1907 133, terwijl op het oogenblik de ver oeniging 139 afdoelingen heeft. Het totaal aantal gedrukte ge schriften der veroeniging bedroeg in 1906 53140 tegenover 50850 in 1905. De rekening en verantwoording van 1906 sluit in ontvangst en uitgaaf met f9213.691/2, de begrooting voor 1908 met. f 12980. De heeran R. Casimir te 's-Graven hage en D. A. van. Eek te Oegstgeest wierden als leden van het hoofdbe stuur 'herkozen. Hierna kwamen de voorstellen in behandeling. Verworpen werd een voorstehBolsward om geen jaarboek je meer uit te geven. Vervolgens kwam aan die orde het voorstel van het hoofdbestuur om art. 29 te leizen als volgt De vereeniging beeft eien orgaan, waarvan de redactie is opgedragen aan een lid der vereeaniging, wiens can did®. atstellin g en verkiezing ge schiedt op dezelfde wijze als voorde leden van het hoofdbestuur. Hij voert de redactie, overeenkom stig een instructie, vastgesteld dóór het hoofdbestuur, die door dit colle ge ter kennis van die vereeniging wordt gebracht. Hij wordt voor een jaar benoemd en is herkiesbaar. Na eenige discussie werd dit voor stel aangenomen. Bestoten werd voorts met algam'ee- ne stemmen miet ingang van 1 Janua ri 1908 het orgaan dier ver'eeniging in grootea- formaat uit te geven en het blad geregeld toe te zenden aan alle ledtem tegen vergoeding van Ihöog- stens de verzendkosten, indien dit fi nancieel mogelijk blijkt. Bij de behandeling van punt 14, luidende De algemeens vergadering beslui te, dat de Ned. Ver. zich aansluitebij de actie voor a. een wettelijk vastgestelden 10- urendag voor aJile volwteissen man nen, met termijnbepaling binnen wel ken die dag resp. o.p 9 en 8 uren wordt gebracht; b. afschaffing yan nachtarbeid in alle bedrijven, Waar hij niet abso luut onontbeerlijk is, een beperking tot 'hoogstens 8 uur per etmaal, waar hiij' moet worden toegestaan c. uitbreiding van het verbod van kinderarbeid' over alle bedrijven en verirooging van den leeftijd, "Waarop het verbod ophoudt, tot minstens 14 jaar, alsmede verdere bescherming voior jongelieden beneden 18 jaar, werd door Da v. d, Heiidie een inlei dend woord gesproken. BRANDEN. Door eene onbekende oorzaak ont stond te Li enden een M uitslaande brand in een perceel bewoond door drie .gezinnen. De brand naim zoo snel in omvang toe, dat van de in boedels niets kon gered worden. Bet (percteel was wel, doch éen der in boedels niet tegen brandschade Ver zekerd. In den nacht van Zondag op Maan dag brandde te Heeze, nabij Geldrop, eieA boerderij, bewoond door ,T. Staas. tot den grond af. Al bet vee kwam in de vlammen om, en die (bewoners moesten zich door een raam redden. Dinsdagnacht te drie uur ont stond te Zaandijk brand in de bakke rij van den heer M. Yff, bewoond door G. J. C. Middelkoop. Bakkerij en woonhuis werden geheel door de vlammen verteerdalleen de voorge vel bleef staan. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de gebade. DE GEZONKEN BOOT. Uit Tiel meldt men De pogingen door de „Hercules" van P. Smit Jr. te Rotterdam aange wend om de „Arion" leeg te pompen, heeft men moeten staken, aangezien men vreesde, dat het schip zou kap seizen. Er is thans een stoomkraan uit Rotterdam ontboden. ONGELUKKEN. Maandagavond is op het emplace ment van het. station D. P. te Rotter dam de rangeerder A. S., in dienst van de Staatsspoor, tusschen de buf fers van twee spoorwagens beklemd gei aakt en op 'plag gedood. Het lijk is naar Zevenbergen, waar S. woonde, vervoerd. FlAIIUSSEMENT EN KIESRECHT. Twee jaren geleden is in het Week blad van bat Recht een strijd gevoerd tusschen mr. J. A. Levy en de notaris J. A. Berends en te Dedemsvaart over de vraag of een burger dae in staat van faillissement verkeert, al dan niet zijn kiesrecht verliest. Deze vraag is indertijd ter 9prake gekomen na het faillissement van een lid van den Ge meenteraad van Beverwijk. Thans heeft zich naar men ons mededeelt dezelfde vraag zich voor gedaan te Dedemsvaart, waar de voorzitter van het stembureel om die reden tweemalen een persoon wiens naam o.p de kiezerslijst staat, niet tot de stembus heeft toegelaten. Dit geval heeft de heer J. A. Berendsen aanlei d/mg gegeven zich tot de tweede Ka mer te wenden met zijn bedenkingen tegen deze door hem gewraakte opvat ting en met het verzoek te voorkomen dat voortaan diergelijke e. i. wille keurige handelingen plaats vinden. INBRAAK TE ROTTERDAM. De bootwerker M. van der L., wo nende op de tweede verdieping van pand no. 32 in de Vredenoordstraat te Rotterdam, heeft bij de politie aangif te gedaan, dat er bij hem is ingebro ken. De inbraak geschiedde tusschen 9 en 12 uur Maandagochtend, toen ec niemand thuis was. De daders heb ben zich met een valschen sleutel toe gang verschaft en uit een chiffonnière er een linnenkatet een bedrag van ruim 1400 gestolen, waarvan f 360 in bankpapier. Bovendien hebben zij me degenomen drie gouden horloges, drie gouden kettingen en vijf gouden rin gen. alsmede een zilveren ketting, ju- v eel en oorknoppen, flacon met gou den stop en enkele snuisterijen. Twee spaarbankboekje^, waarop een vrij vrij groot bedrag is '"ngeschreven. hebben zij laten liggen. (DE KOMEET. Er is waarlijk reden, om van „de Komeet" zonder meer te spreken, schrijft prof. Nijland in het „Utr. Daghl.", want de staartster, waarover ik eem'ge dagen geleden schreef, heeft zich tot een in het oog vallend hemel licht Ontwikkeld,, versierd met een rechten, van de zon af gerichten staart, die voor het bloote oog gemak kelijk zichtbaar is en die in een bi nocle den 6en Aug. over 5o, den llen over 7o vervolgd kon worden, Het ls de fraaiste komeet, die Europa sinds 1881 te zien kreeg. De komeet is de laatste dagen veel helderder geworden'. Ik schatte haar met het bloote oog op de datums 20, 31 Juli, 6 en 11 Aug., resp. van de grootte 4.3, 3.9, 3.3 en 2,8. Eerst in het begin van September zal de komeet haar koristen afstand tot de zon be reiken. De staart zal zich voorloopig onder de werking der zon waarschijn lijk verder blijven ontwikkelen, zoo- dat men verwachten mag, dat de ko meet deze maand nog veel helderder zal worden. Wellicht is zij over een paar dagen zoo helder als de sterren der grootte 2 van den grooten Beer. Ongelukkig worden de omstandig heden voor de waarneming langza merhand ongunstiger. Terwijl de ko meet den tea Aug. 61 o van de-zon ver wijderd was, is deze afstand nu, 12 Aug., reeds tot 46o verminderd; daar de declinatie bovendien begint af te nemen, zoo zal de komeet weldra niet landers dan in de heldere morgensche mering zichtbaar zijn. Men zoele e haar, des morgens te twee uur, op den boog die van Aldebaran over y Gemd-norum naar y Gemdnoruni loopt; de komeet zal de beide laatstgenoem de sterren 13 en 18 Aug. bereiken. tin", die aan zijn blad een uitvoerig relaas van de wederwaardigheden der Dion-Boutons heeft geschreven. De wegen tusschen Birsk en Kazan zijn al bijzonder slecht. In 18 uur konden dc Dion-Boutons niet verder komen dan 160 kilometer. Meer dan eens dreigde men in een afgrond te worden geslingerd, doch gelukkig, zoo ver is het niet gekomen. Van Zondag 4 Augustus tot den8en heeft het bovendien aanhoudend ge regend. 't Was een ware zondvloed. De wielen maakten diepe groeven in den doorweekten slappen bodem. Ook moest men een woud doortrek ken, zóó dicht met boomen begroeid, dat men nu en dan alp houthakker dienst mocht doen. Vijf reusachtige naaldboomen werden geveld, om den weg vrij te maken. Gelukkig dte iedere Dion-Bouton voorzien van een cirkel zaag en artillerie-munitie, ten einde de hindernissen uit den weg te rui men. Dat het intusschen niet hard gng, laat zich begrijpen. Den 7den Augustus ontdekte men eindelijk een heuschelijken weg! Doch d aanhoudende regens hadden er een onmogelljken chaos van ge maakt. Toch ging men moedig voorwaarts in de richting van Nisjni Novgorod. Immers daar was de be roeand e jaar markt aan den gang. En deze gedach te gaf den vrool ijken Franschen kracht, hun tocht met de uiterste vol harding voort te Tietten. Tout-Paris langp de „Itala" van Berghese. Grijs en onder het stof staat de Itala van den prins Borghese nog steeds geëxposeerd voor het gebouw van de Matin". En „toubParis" houdt pan toffelparade langs het voertuig, dat het eerst, den bewonderenswaardigen t- cM PekingParijs-„Matm" zoo ge lukkig heeft volbracht. Vooral Zondag had de wagen veel bekijks. De midi- netjes. de Parisiennes, de deftige bur gerts én de jonge sport-enthusi asten, allen naderden zij met een zekeren (schroom de automobiel, die den vorst Borghese de overwinning heeft be zorgd. 't Is het Parijs dat passeert, 't Pa rijs met haar noeste werkers, haar luchthartige onbezorgde grappenma kers, haar „jolies fèmmes", allen ge dreven door een zekere nieuwsgierig heid, gemengd met eerbied voor de koene rijders. En terwijl de 40-paardenkracht-ma- chine van den vorst Borghese uitrust van de vermoeienissen, worstelen de onvermoeide minder-begaafde tuf-tufs nog met de vele, doch overkomelijke bezwaren van dezen nimmer vertoon den krachttoer. En ook zij zullen ein digen met eene overwinning („Tel.") MENINGITIS. Te Z/weelo (Dr.) hebben zich' twee gevallen van (hersenvliets-ruiggemerg- ontsteking met doodelijken afloop voorgedaan bij een paar jongelieden. Een meisje, dat ook door de gevrees de ziekte werd aangetast, ls ecfiter weer genezen. AUTOMOBILISME. PEKING—PARIJS. De avonturen der „Dion-Boutons". „Wij zullen niet sterven vóór wij Parij|s hebben bereiktZiedaar de noodkreet van Jean du Taillis, den specialen verslaggever van de „Ma- CRICKET. Een drie-landen wedstrijd in 1909 of 1910. De heer Abe Bailey, e«en bekend! sportman uit Johannesburg, heeft 't denkbeeld opgeworpen van een cricket-wedstrijd tusschen Engeland, Australië en Zuid-Afrika, in dier voege, dat elk elftal elk ander drie maal zou ontmoeten. HET WERELDKAMPIOENSCHAP DER ZEE. De „reunion nautique Ostendaise" Grlad Zondag een reeks wedstrijden uitgeschreven, waarvan de voor naamste 'w'as een wedstrijd over één Eng. mijl om den Noordzee-beker ter waarde v'an 1000 fr., den wcreldkam- pioenstitel en medailles. Bij krachtl- gen Zuidwesten wind vond dó kamp plaats met acht dieelnemers van wie de Engelschman Jarvis, die onlangs de traversée de Paris heeft gewonnen vóót Ooms, 'en die houder is van een aantal Engelsche kampioenschappen en favoriet was. De uitslag was eerste de Belg Maas van de Antwerp- sche Swimming Club" in 21 min, 55 sec., tweede de Belg Daix uit Brus sel in 22 min. 27 sec., derde, de En gelschman Jarvis in 22 min. 32 sec., vierd# de Belg Grégoire in 22 min.- 37 sec., vijfdie de Engelschman Gards- by, de éenbeenige zwemmer, in 23 min. 20 sec., zesde dó Belg Thiele, ze vende de Belg Massart. De Belg Fey- aerts van de „Brussels Swimming Club", gaf 't op. 't Schijnt dat Jarvis zijn tegenstanders onderschat heeft- TROMPENBURG. Men meldt uit Amsterdam In een Maandagavond in d'Gheel- vinck gehouden vergadering van werklieden der automobielen-fabriek Trompenburg, van den heer Spijker, (Naar het Engelsch door „Rito".) 18) Lady Sue lag ook achterover ge leund, schudde de kussens op achter haai- hoofd, en begon met haar oogen op het vuur gericht een getrouw ver haal te doen van hetgeen haar de laatste maaind was overkomen. En nu, Editha, besloot zij, moet ik je iets vertellen, wat ik aan geen andere levende ziel zou id/urven zeg- gon. Ik heb het voor mij gehouden toltdat ik een gevoel kreeg alsof ja, alsof ik dat niet langer zou kun nen doen. Zij .zweeg ademloos, leunde voor over en sloeg de handen om haar (kniieën. O je behoeft het mij niet te vertellen ik kan het wel raden, ze! (htoar vriendin. Je voelt liefde voor (Ronnie. Lady Sue keek ontsteld op, en Viebtte toen een paar verontwaar digde oogen op de mooie vriendin. Je hebt het totaal mts, zei ze ongeduldig. Ik ben niiet verliefd niet in 't minst. Dat kan wel zijn, maar laten wij dan zeggen, dat het idéé om gravin van Edensore te worden je minder onaangenaam toeschijnt dan een jaar geleden. Hij is zoo veranderd, fluister de lady Sue peinzend. Editha, zeg mij eens, houdt jij het voor mogelijk, dat een man in twee jaar tijd zoo veran dert, dot hij spreekt, (handelt en denlct alsof hij een ander,' man was? Misschien druk ik mij niet heel goed uit. maar zoo iets is het toch. Laten wüj zeggendat je een lijst hebt, iwaarin een portret, een speciaal por tret, dat je nooit anders dan in die lijst gezien hebt. Plotseling vindt je er een nieuw portret in. De lijst is er, maar het oude portret is er niet meer. Mrs. Ebury staarde haar aan. Toen nam zij de sigaret uit dón mond, blies een rookwolk naar den zolder, en haar hand met de sigaret' opheffend, zei ze Zeg dat alsjeblieft nog eens 1 Ik heb nooit in mijn leven goed raad sels kunnen raden. Lady Sue fronste haar wenkbrau wen ernstig. Ik spreek volmlaakt in ernst. Kan een man het gelaat, de houding, de blik en de manieren van een ande ren man hebben en toch op eten of andere manier tets missen d'at den anderen minder aangenaam maakte Zoo klinkt h«t als iets onmoge lijk, zei Editha haar sigaret Weer op nemend. Kun jij je voorstellen, dat twee menschen aan elkaar gelijk zijn maar toch niet diezelfde, of dat zij dezelfde, maar toch niet gelijk zijn? Juist, zoo is hetriep lady Sue opgewonden uit. Zij zijn gelijk, maar verschillen allen in zooverre dat zij... Plotseling zweeg ze. De persoonlijkheid koant in aller lei belangrijke punten overeen, maar verschilt in één opzicht. Ik kan niet zeggen in welk. Ik voel ljet alleen. Je spreekt natuurlijk over je neef, niet waar? Ut spreek over den tegenwoordi- gen graaf Edensore. Nu, dat is toch dezelfde. Hij is toch je neef, niet waar Ja, dat kan ik nu juist niet zeker zeggen, zei lady Sue. Maar, mijn lief kind, je spreekt in raadsels. Ronald, viscount Rolle- stone, die twee jaar geleden naar Afrika gingen, is toch zeker te her kennen uit Ronald, graaf Edensore, je naasten bloedverwant? Dat zou men zoo dónken, zei lady Sue. Tk dacht hét ook eerst. Maar toen werd ik aan 't twijfelen gebracht. Tk heb je wel verteld van de geheimzinnige oude vrouw die profetes was en bij twee eslachten van mijn familie kindermeid is ge weest. De oude Kezi'a ja? Welnu, toen Ronnie haar voor 't eerst na zijn terugkeer 'bezocht, her kende zij hem niet. Dat verwondert mij in 't minst friet. Zij is immers honderd jaar oud. Doof, blind en verlamd. Dat is zoo. Maar (haar andere •zintuigen waren juist 'helder en isoherp. Zij zeide dien d'ag de meest dwaze dingen. Eerst lette ilk er niet o(p. Maar later.... Na een of andere speciale ge beurtenis vroeg Mrs. Ebury. Ja. Toen vroeg ik mij af of het mogelijk kon zijn, dat.... Weer brak zij O het klinkt dwazer dan de on mogelijkste roman Je zult denken, dat ik op 't punt ben mijn verstand te verliezen als ik 't je vertel. Het doet er niet toe, wat ik denk, zei haar vriendin. Vertel verder. Het heeft betrekking op een oud familieverhaal, dat niet al te geloof- w'aardiig is. Och, lieve, dat hee/t het dan met bijna alle oude familieverhalen ge meen. Och ja, dit heeft, niets buitenge woons. Mijn oom, de overleden graaf, had zijn roman beleefd. De de bewuste persoon verdween plotseling. Zij was een vreemdeling. Nooit ben ik haar naaim mi stand precies te weten gekomen. Maar spoedig daarop trouwde oom Geof frey. Dat was een huwelijk naar zijn stand door de familie klaargespeeld.- Jaren lang hadden aij geen kinderen. Toen werd Ronald geboren. Je w'ee.t, dat hij en ik met elkaar omgingen als broer en zuster. Oom Geoffrey en mijn moeder hadden altijd veel van elkaar gehouden. Natuurlijk kwam men nu op het idéé, dat ik zou trou wen met Ronald. Toen hij den Laat sten keér op reis ging naar Afrika, was ik besloten dat niets mij zou kunnen bewegen daartoe over te gaan. Twee jaar lang hoorde ik taal noc.h teeken van hem. Twee jaar lang zei ik tot mijzelf, dat wat er ook mocht gebeuren, welke keus ik ook zou doen En je hadt nog al eenige malen gelegenheid dat te doen, fluisterde haar vriendin. Lady Sue knikte onverschillig. .Ta, dat is zoo. Maar om voort te gaan, welke keus ik ook zou doen, nooit zou het Ronald zijn. Nu, zoo als je weet ging ik na den dood van oom Geoffrey naar het oude fami liehuis. Na twee jaar ontmoette ik Ronnie weer. En die ontmoeting die hernieuwing van de vroegere In timiteit heeft bij mij het beeld opge roepen van de oude lijst en het nieuwe portret 1 Daar staat de lijst Kleur, grootte, houding, stem daar in heiken ik Ronald van twee Jaar geleden. Maar als ik dieper kijk dan die oppervlakte zie ik hem niet meer. Hij kijkt mij aan, zoo'als Ronald mij nooit aankeek hij spreekt tot mij, zooals Ronald nooit tot mij sprak.- Hij hij heeft mij lief, Editha, zoo als Ronald mij nooit lief had, en hij durft het mij niet zeggien 1 Mrs. Ebury wierp haar sigaret half opgerookt weg. Nu was liet haar beurt zich vol verbazing af te vra gen, wat dat moest beteekenen. Misschien is het een eevolg van de verandering van jongeling tot man, zei ze. De gevolgen van gevaar, moei lijkheden en een gevoel van verant woordelijkheid. Misschien heeft hij na zoo'n lange scheiding den aard van zijn gevoelens beter leeren ken nen' Niets verandert een man zoo zeeT als een werkelijk ernstige harts tocht. Ik geloof, dat je bezig bent iets geheimzinnigs te zoeken achter heeJ gewone omstandigheden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5