Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland MEDEiDEELINGEN VAN HET KONEN KL. NED. MET. INSTITUUT. [Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 21 Aug. 1907. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. te Valeutia (Zuidkust van Ierland) laagste 747.6 m.M. te Haparanda (Oostkust van ZwedJen). Verwachting tot den avond van £2 Augustus Windzwakke tot matigen Westel. tot Noord-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht, veran derlijke bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag ie uur 758 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M. te Haarlem. Woensdag 21 Augustus Moogste gisteren. F. 61° Laagste heden nacht F. 53* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 61 Alberts Frères vertrokken. Uit Haarlem wordt aan ,,De Echo" Als men vraagt wie Mar met de (kermis de beste zaken gemaakt keb- fcen, dan zal het antwoord luiden [Albert frères. Na cte kennis hebben ze nog zes (voorstellingen gegeven in de groote zaal vami de sociëteit Vereeüiging, waarvan gisteravond de laatste. ISteeds was de zaal, di'e 1400 men- {BChen kan bevatten, stampvol. Het •aantal bezoekers, dat de bioscoop voorstellingen van Alberts frères, tij- idens hun verblijf te Haarlem beeft bezocht, mag, laag gesschat, worden (gesteld op 30.000. Stedelijk Museum. Thans is ook verschenen een nieuw* ■uitgave in het Fransch van den cata logus van ons Stedelijk Museum. Zij .verschilt in volledigheid aanmerkelijk van de Hollandsohe editie, omdat .hierin zijn weggelaten de schilderijen, 'die buiten het museum hangen. Jubilea. Heden* herdachten twee verdienste lijke beambten aan de Cent. Werk plaats der H. ET. S. M. hun 25-jarigen werkkring. Het jubilé van. den modelmaker dien lieer Bloeanirfk werd op de werk plaats gevierd. Toen de jubilaris dee morgens in de fabriek kwam. werd hij dotor een. ingenieur namens dje Di- i<3ctie toegesproken, terwijl hem ook door dezen de gebruikelijke envelop pe met inhoud werd overhandigd. Zijn kaimeraads schonken hem een pendule met twee caradelabres. Het juhilé van den. heer J. A. Meyer assist ent-Opzichter, werd ten huize •van dezen aan. de Amsterdiamscha vaart gevierd. Daar werd hij namens de directie geluk geiwonecht en kreeg eveneens een enveloppe rnlet inhoud ■Des middags hield- die heer Meyer Deceptie, van welke gelegenheid een commissie uit collega's gebruik maak te, om een mahoniehouten salontafel en een gaslamp aan te bieden. F aill iss ementen. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, d.d. 21 Augus tus 1907, zijn in staat van faillisse ment verklaard: 1. EcL J. G. Althoff, fourageihandle- laar en koopman te Haarlem (Spa ar n- ■wouderstraat) 2. de nalatenschap van H. Bloem, aannemer, overleden te Haarlem, 14 Juni 1907 3. W. J. Lommerse, bloembollen handelaar te Hill ego m. Reahter-Commissaris in deze fail lissementen Mr. E. J. Dorhout Mees. G e v. Voorw. Een kerkboekje in étui, een kas boek, een fox-terrier, een portemon- naie met spoorkaartjes, een halsket ting, een boek, een rozenkrans, een Mnderboezelaar, een postduif. O VERVE EN. Dinsdagavond had in het hotel „Van ouids het Raadhuis" alhier eer vergadering van „Koninginnediag' (plaats, om te bespreken wat er dit! jaar op den bewusten dag, 31 Aug. fcal gedaan worden. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de financiën niét ïn ongun3tigen toestand verkéeren; er is een batig saldo het ledental is 'door vertrek naar elders en andere «omstandigheden ietwat verminderd, doch daartegenover staat een groote- tre aanwa.? van nieuwe leden, zoodat de vereaniging in bloei is toegeno men. Besloten-Werd om dit jaar, evenals aindere, aan" de verschillende scholen in Bloemendaal, O verveen en Voge lenzang, zoowel bijzondere als open bare een fèbst te bereiden. Voor elk schoolkind werd een be paald bedrag uitgetrokken, zoodat elk schoolhoofd over een som kan be schikken geëvehredigd aan het aan tal schoolgaande kinderen. Elk hoofd van de school zal bijge staan worden door minstens twee (commissieleden, die te zamen zullen bepalen hoe de gelden zullen besteed worden. Het feest zal moeten gehouden worden op Koninginnedag en ge vierd aan elk der scholen afzon derlijk. Behalve de genoemde schollen zul ten ook die bewaarscholen ini de feestvreugde deelen, daarvoor is een mindere, doch voldoende som uitger trokken. Besproken werd nog, om het vol gend jaar, als H. M. onze geëerbie digde Koningin haar 10-jarige regee ring zal mogen herdenken, het jaar feest wat grootscher te doen zijn, idioor den Met ongunstigen toestand •der financiën en flinke bijdragen van ide ingezetenen van Bloemendaal •hoopt de commissie daartoe diam in staat te worden gesteld'. BLOEMENDAAL. Een fruitkoopman, die met een met paard bespannen wagen geladen met heerlijke peren, appelen, druiven, me teen en pruimen op de Zandvoort- söhe laan Onder Aerdenhouit reed, (kwam door eigen onvoorzichtigheid zoodanig met een verhuiswagen van (d|e Amsterdiamsche Rijtudgmiaatsobap- pij iln .aanraking dat spoedig de heer lijke fruit lag te rollen oip dien mod- derigem straatweg, Voor den koop man was dit volgens zijn eigen, op gaaf een schadepostje van zeven en een halve gulden. Tegen twee stxoopers, A Joosten en P. Zwartlaan, is nu weer proces-ver- Ibaal opgemaakt wegens jachtWetover- •treding, het plaatsen van wild- of ko hl j menstrikkenen wel door dien bri- gadier-majo.or der RijksveMwaoM A. Jde Bilder en dien jachtopziener J. Bakker te Bloemendaal. Voordracht secretaris van Bloemen daal. In hunne vergadering van Woens dagmiddag besloten B. en W. van Bloemendaal op de voordracht voor eer gemeente-secretaris te plaatsen de heeren v. d.Flier en De Groot. De eerste vroeger ambtenaar ter secretarie van Bloemendaal, is tegenwoordig secreta ris der gemeente Rlienen (Geld.), tei*- wiji de heer De Groot ambtenaar iis o.p 'de Bloemendaalsche secretarie. WEEKBLAD VOOR BLOEMENDAAL. Mr. P. Tideman als redacteur en de heer J. A. Booim ails uitgever, hebben het noodig gevonden, een weekblad voor Bloemendaal de wereld in te zenden. Het eerste nummer ligt vóór tons. De abonnementsprijs is op f 1.25 per half jaar vastgesteld. Als caanleddiing tot de nieuwe uit gave wondt ini „Een woord vooraf" "o.ia. dit gezegd: ,"ïa lang reeds heeft te Bloemen daal ontbroken de geregelde gelegen heid voor de ingezetenen om met el kander te wisselen van gedachten over de belangen, die hun allen ge meen zijn. De verdiensten van Haar- lemsche bladen, die getrouwelijk gastvrijheid venteenden voor de be spreking dier belangen worden, door ons zeer gewaardeerd, maar wij heb ben moer noodig dan eeniig Haar- ternsch blad ons klan geven." (Zijn wij niet volkomen, onpartijdig wanneer wij tegenspraak vinden in deze volzinneai? 'En is de stap van dagblad naar weekblad werkelijk een verbetering' TOch niet voor de actualiteit van de (onderwerpen? Maar laat ons daarop niet verder ingaan. De heeren moeten het maar eens probeeremi Hun blad wil zich. behalve aan. Bfloemendaalsche belan gen, ook wijden lalam persoverzicht, muziek en andere rubrieken. Verder is dit nummer aangevuld met die op gaven van de namen van B. en W., den Raad, de gemeente-ambtenaren, (het onderwijzend personeel en die po litie. De redactie vestigt verder de aan- dacht op d'en heer A. J. van der Flier als de gewenschte gemeente-secreta ris en geeft het eerste gedeelte van een .artikel over een nieuwe concessie aan do Kenraemer Eleotricateits-Maiat- sdhappij. Wordt vervolgd... over een week! Het is gebruikelijk, dat wanneer in de lange rij der couranten een nieuweling zich een. plaatsje zoekt, de anderen haar begroeten- m het beste toewenschem. Aan deze gewoon te willen wij niet te kort doem Welkoto dus in het leven, Bloemen- (dlaals Weekblad! Maar duidt ons mat ten kwade, dat wij van de noodzakelijkheid van uw optreden vooralsnog niet overtuigd zijn. BENNEBROEK. 'Dinsdagnacht om half twee werd' de politie geroepen, daar bij Freriks ©era poging gedaan werdl tot in braak. Dieven hadden zich toegang verschaft door opsch,uiiv!ing van een baam. Zij zijn* zeker in hun arbeid gestoord, want er wordt ndets ver mist. Ook bij de wed. Linze bieitiuis- houdstefr werd ingebroken door op schuiving van het raam. Alles werd doorzocht, kasten en la den en er werd eenig geld vermist, be nevens 4 biljartballen, 2 witten- en 2 roode. Maandag is alhier door een schoen makersknecht W. J., een rijwiel ge huurd van Scholten aldaar, om me de naiar Haarlem te gaan. In Haariem heeft hij echter het rij wiel verkocht. Het is door de politie in beslag genomen en de persoon is in arrest gesteld. Het nieuwe raadhuis te Schoten (Dinsdagmiddag had de feestelijke (operating plaats van het nieuwe Raad huis te Schoten. Onbegrijpelijk is het zeer zeker, dat de pers bij deze offi- caeeLe plechtigheid; niet was udtgenoo- diigd, „ingevolge de gemaakte rege ling." Man bewrilende rijde werden Ons echter eemiige' mietdedeelinlgen ge daan, die ons in isltaof stellen een be knopt verslag van het gebeurde te ge ven. De genoodigden vereanigdoni zich des middags omstreeks vier uur in de maaJdaiaal; onder hen werden opge merkt, behalve de twee wethouders en vijf raadsleden van Sóhoten, de hee ren P. B. J. Ferf. lid van Gedeputeer de Staten», mr. A. A. Land, griffier der Provinciale Staten (de Obcmimis- sariis der Koningin M/r G. van Ti en- hoven, iwias verfhindieTd), Jlhir. mr. J. W. G. Boreel van Hogelainden, bur gemeester van Haarlem, Jihr. onr. E. Teding van Berkhout, burgemeester van Haarlemmerliedie en Spaarnwou- de, (de burgemeesters van Bloemen daal. Velsen en Spaamdam hadden bericht van hun verhindering gezon den), de zeereerw. heer Mee us, pas toor der R. K. kerk in het Schoter- kwartiier, de heer H. A. Wblff, gem.- torat vanger, 'de bedde ambtenaren ter secretarie, de he eren. Tuinman Sr. en Jr., architect en oprichter, en do hee ren Koning en, De Lee, aannemers van het Raadhuis. De 'burgemeester, de heer F. F. F. Fuhrkop, heette alle aanwezigen har telijk welkom, bij deze voor de ge meente Schoten zoo gewichtige plech- itigheiidi De groei der gemeente is wonderlijk snel gegaan; voor zes ja ren was zij n|og een klein platte- tandsch dorpje, maar nu is zij eem Stadj'e met 7000 ia 8000 inwoners. De meeste inwoners zijn het groote stadsleven gewend en hebben dus ook groote sltlads-werischen, aan al deze kan de gemeente natuurlijk niet vol doen, maar de behoefte aan- een nieuw en gr.ooter raadhuis kon niet langer ontkend worden. Ook de heer Ferf wees op den groo- ten vooruitgang -Vam Stchoten-, gemd O'.la.„bet nog inooit vertoonde heeft iin deze gemeente plaats gehad." Sprèker hoopte, dat in dit nieuwe 'Raadhuis nvog vele besluiten genomen (sullen worden ter bevordering van den bloei der gemeente. „Wat men echter doet zx>:o vervolgde en be sloot de heer Ferf geschiede steeds in vriendschap, want zonder deze menwerking is het handelen in het werkelijke belang der gemeente zeer moeilijk." u -Hoewel spreker het, niet in ronde woorden zei, valt het, voor e;en goed verstlaam/der, aiiet moeilijk te begrij- pen, dat deze toespeling het conflict gold, dat er ontstaan is tusschen de gemeente en het college van Gedepu teerde Staten tesn opzichte van de gasfabriek. De heer Boreel van Hogelanden werasdhte de gemeente -Schoten even eens (geluk met haar nieuwe raad huis, terwijl ook het raadslid de heer Ktooy .nog enkele woorden sprak. Hierna werd de e ere wijn, rondge diend, na welken heildronk de aan wezigen het nieuwe gebouw in oogen schouw namen. 'Aangezien wij Vrijdag reeds een be- schrijjving en teekenöng plaatsten, bunnen wij thans volstaan met de me- dadeeling, dat de inrichting, de af werking (en de bouw zeer geroemd werden. Spreker herinnerde aan de vele moeilijkheden:, die moesten worden overwonnen en aan de groote kosten, die er mede gepaard gingen, doei thans verrijst deze trotsche eerezud van broederzin der geloofsgenooten. waarvoor hij allen innig en hartelijk bedankte. Inzonderheid werd dank gebrach aan het comité voor den houw haar volijverigen secretaris. Een, woord van hulde werd gespro ken tot den jeugdigen architect, den heer J. G. Coppen, te Rotterdam, tot oen opzichter, den heer G. J. Pannen- tier en tot de bouwmeesters, de hee ren De Vlugt en Domhof. Dankbaar werd herinnerd, wat de heer G. van der Poll, pastoor alhier, voor de O. K. gemeente geweest was, en hoe onverdroten en met hoeveel liefde hij de steeds snel toenemende werkzaamheden, aan zijn ambt ver bonden, had verricht. Met een toepasselijk danklied werd deze indrufcwieikkende plechtigheid be sloten, waarvan wij het eerste vers afdrukken O, God, wat vreugd' hebt G' ons gege ven, Dat wij te zaam Hier thans verga ad'ren in Uw Naam. Het kerkgebouw voor weinig jaren Werd steeds te klein voor deze schare, Door U vergaard. Dit huis, U heden toegewijd, Geeft ons stof tot dankbaarheid. Mededeeüng Werd gedaan, dait Zon dag a.s., te half elf uur, het eerste Heilige Misoffer door den Bisschop van Haarlem zal worden opgedragen, en bij die gelegenheid 32 jongeliede: dezer gemeente hun 1ste heilige com munie zullen houden. IJMUIDEN. Plechtige inwijding. Onze correspondent schrijft ons nog d d. 20 Augustus Groot was het aantal belangstellen den, zoo van hier als elders, dat he den ter kerke toog, om de plechtige inwijding van de nieuwe kerk bij te wonen. Van het groote, ruime ge bouw was schier geen plaatsje onbe zet. Schreven we reeds, dat bui-ten aan den ingang een smaakvolle ver siering was aangebracht, bij het be t-reden des tempels ontwaarden we recht voor ons het altaar, kwistig maar smaakvol versierd met palmen, dennengroen en levende bloemen. Het geheel gaf een zeer aangenamen indruk, nog verhoogd door de Zon- dagskleedij der geloofsgenooten. Zacht getemperd drong het vriende lijk zonlicht door de matglazen ven sters terzijde en de gekleurde glazen der voor- en achterramen. Een uitstekende maatregel mag het genoemd worden, de vloer van het middenschip, bestaande uit tegels, ge heel te bedekken met cocosmatten. De zijschepen hebben een houten bevloe ring. 't Was een plechtig oogehblik toen, nadat een groot aantal geestelijken met in hun midden de grooische fi guur van den Bisschop van Haarlem, allen iin vol ornaat, de kerk waren binnengetreden en het eerste gezegd was, met heldere stem begeleid door schoone orgelmuziek, Psalm 131 werd aangeheven „Wèl gegrondvest is het Huis des Heeren op een vaste steenrots". Daarna had, afgewisseld door gebe den en gezangen, de plechtige inwij ding plaats achtereenvolgens van het gebouw, van den predikstoel en van het altaar. Toen betrad de Bisschop, na mantel ea mijter en staf terzijde "te hebben ge legd, den predikstoel, om in een tref fende rede de geschiedenis van het ontstaan der gedachte aan en de vol tooiing van het nieuwe kerkgebouw te herdenken. 'tWas achttien jaar geleden, dat door wijlen zijn voorganger het eerste bedehuis plechtig werd ingewijd met ongeveer 175 leden en thans door de snelle toename en vestiging van bui ten is dit ledental tot ruim 800 geste gen. Geen wonder, dat het voormalig kerkgebouw te klein werd, waarom men er toe overgegaan is, dit majes tueus godsgebouw te stichten. Gemeente-splitsing. Men schrijft ons -De splitsing der gemeente Velsen schijnt behalve te IJmuiden thans ook in de andere gemieente-deelen ge- wenscht te worden. Bepaalt een com missie uit ingezetenen van IJmuiden zich er toe de werasc'liel i jkheid te on derzoeken, te Santpoort gaat men ver der. Op initiatief der heeren Witste en Handgraaf wordt druk met lijsten gecirculeerd om handteekeningen tf \erzamelen op een adres aan Provin ciale Staten, waarbij op grond van verkregen cijfers over 1905, die aan- tconen, dat IJmuiden geen armlastige gemeente behoeft te zijn, op scheiding van Velsen en IJmuiden wordt aange drongen. Ofschoon het teekenend is, dat één dezer heeren tot de hoogstaangeslage nen in den hoofdei ij ken omslag be hoort, wekt het toch e enige bevreem ding, dat men thans aldaar het rap port van de commissie te IJmuiden vooruit wil loopeu. Dat men te Velsen en Santpoort wel los wil van dat woelige IJmuiden, om te zamen knusjes Loerengemeente te blijven, daaraan zal de laatfcte ge~ meenteraadfeverMezing ook wel eeni- ge schuld hebben-. Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van wijlen pastoor Delfgauw van het tijdelijk graf naar de gemet selde groeve overgebracht. Stoomtrawlers. Hedenmorgen zijn vijf trawlers van de gefailleerde Maatschappij uit zee teruggekeerd. De vangsten waren be vredigend en de besommingen gun stig. •HAARLEMMERMEER. Het morast eren -viaira jotage paarden fte Hoofddorp behoort tegenwoordig -tot de zeldzaamheden. De buitenland- sohe 'koopLiedera geven de voorkeur (aan 't bezoeken der stallen van de landbouwers, wa(ar ze dan opgekocht worden tegen hooge prijzen. Voor jon- Haarlemmermeerpa arden besteedt miein gaarne hooge prijzen. 'SLOTEN. Oip de najaarspa ard-enmarkt waren- ruim 100 paarden era hitten aange voerd; handel weinig, prijtoen f 80 a 230. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten V. Glaser, Keulen, Hotel Zeerust, 4 pers. E. Leidheuser, Dortmund, idem, pers. J. H. Figee, Haarlem, idem, 2 p. Dames Schattenkerk, Dieren, Pen ision Thaiatta, 2 pers. Fam. Le-mkes, Keuiten, Pension Qui- sisama, 2 pers. Mej. M. Hartog, Bamieveld, idem, M. G. Bos, Zijldijk, idem. Mevr. Van Rooyen, Zwolle, 'dein 2 pers. Fam. Avelimgh, Velp, idem, 3 pers, J. M. L. van Ouwerkerk, Rotterdam (idem, 5 pers. A. Neresheimer, Munster, Hotel id'Orange. R. KuohJfer, Munch en, idem. L. Weenink, Oldenzaal, Hotel Drie huizen. Dr. Van Son, Schoonhoven, idem, 2 pers. Fam. Goteling Virmes, Hilversum, idem, 2 pers. H. M. Heskes, idem, idem 2 pers. W. P. Brunt, Terbo^g, Hotel Drie huizen. J. J. Roodenburch, Amsterdam, id., 2 pers. S. van KI e weren, Rotterdam, i!d. "G. Hilterman, Amsterdam, idem, 3 pers. BADPLAATS WIJK AAN ZEE. Men schrijft aan de „Tel." De 20ste Augustus was voor de jeugd te Wijk aan Zee, zoowel voor de dorpskinderen, als voor de kinderen der badgasten, een dag van genot, waarvan de herinnering bij velen nog lang levendig zal blijven. De commis sie, die zich constitueerde, bestaande uit de heeren A. v. d. Schuyt, J. E. Krom, J. C. Schmddt,, J. W. Langeler, H. v. d. Zant, W. Heijink, H. ten Harmscn v. d. Beek, A. Biemond, J. van Waterschoot van der Grapht en P. Ronge, had een reeks van strand feesten georganiseerd, waarvan het hcodfnummer bestond uit het maken van zandbergen, gedurende den voor middag en het uitvoeren gedurende den namiddag van verschillende vc-lksspelen. Het zandbergen molken iis altijd een aantrekkelijke bezigheid, waarvoor liefhebbers te over zijn, en ook thans hadden de jongelui, die hier komen logee ren, gelegenheid hun hart op te halen en hun ledematen te ontspan nen in het scheppen van zand. Ongeveer 200 knapen en meisjes na men deel aan den wedstrijd. In vier afdeelingen kampten zij en van 8 tot 12 uur was men druk in de weer om elkander de overwinning te betwisten. Aan- 7 diverse groepen, elk van 10 per sonen, wierden prachtige prijzen toe gekend. 's Middagis kwamen de dorpskinde ren aan de beurt. Boegsprietloopen, hardloopen, balloopen, turfrapen, ton rollen verschafte niet weinig vermaak voor de deelnemers, en de toeschou wers, waarbij niielt minder dan dertig fraaie prijzen werden uitgereikt. "Voor het geheugenspel, het leggen van figuren met houten, latjes, dat zeer interessant wia(s en getuigenis af legde van de vlugge bevatting der kind-eren, werden een viertal eereprij zen toegekend door de lueeren J van Waterschoot van der Gracht, Abr. van der Schuijt, J. C. Schmidt en E. Kroon, bestaande uit zilveren voor werpen. D.eze eere-prïjzen werden gewonnen door Henri van der Zant, Janny Fe- rol, Jac. van der Meij en Greta van der Meij. Het feest werd door de muziek van de Duitsche kapel opgeluisterd. VORSTELIJK BEZOEK AAN ZEELAND, i Schoondijke zal 14 September feesttooi wezen. De gëheele gemeente wordt versierd en vijf eerepoorten zul len worden opgericht. Bij den doortocht van de Koningin zal H. M. namens de schoolkinderen een ruiker worden aangeboden, ter wijl de muziek eenigie nummers- zal uitvoeren, beide malen dat II. M. de gemeente doortrekt. 's Middags wordt een optocht ge houden van vemierde rijtuigen en rij wielen en heeft een ringrijderij plaats. De stafmuriek van het 4dë regi ment infanterie uit Bergen-op-Zoom zal een muziekuitvoering geven. 's Avonds heeft een algemeene illu minatie plaats, zal een lichtstoet wor den gehouden en ten slotte een vuur v.erk worden afgelstohen. KATHOLIEK CONGRES TOT BE STRIJDING VAN HET AL COHOLISME. Maandag werden verschillende sec tie-vergaderingen gehouden, in welke bijeenkomsten vele sprekers optraden. De heer Henri Hermans, secretari: van „Sobriëtas", te Maastricht, leid de het onderwerp „Arbeidersbewe ging" in, waarbij hij vooral wees op alle stoffelijke en zedelijke ellende; die ontstaat door onvoldoende wo ningtoestanden. De lieer A. L. M. Noyons, arts te Utrecht, behandelde vervolgens eene uitvoerige rede het onderwerp „Alcoholisme en tuberculose". Zijn conclusies waren 1. Bestrijding van het alcoholisme is een machtig wapen in den strijd tegen de tuberculose. 2. Tuberculose-beetrijding is krach tig bijdragen tot verzwakking van het alcoholisme. Deze conclusies werden aangleno- men. Pater H. Erm-anra S. J. uit Rotter dam sprak over „Het kind era de drankbestrijding". Spreker's eerste stelling wasDe drankbestrijding voor het kind van zeer groot belang, en moet daarom door het kind ge steund worden. De tweede stelling luidde Het kind is voor de drankbestrij ding van groot belang, en daarom moet de drankbestrijding het kind steunen. Het doel der drankbestrijding is een -ander geslacht te kweekendat weer normaal is, en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De stellingen van palter Ermiann werden ongewijzigd aangenomen. „De onderwijzer' was het onder werp, behandeld door den heer J. G. Onland, 's-Hertogenbosch, die o.a. de volgende stelling inleidde De Christelijke naastenliefde het besef zijner roepmg moeten eiken Katholieken onderwijzer er ioe bren gen, om deel te nemen aan den strijd tegen het alcoholmisbruik. Kapelaan W. G. A. H. van Berkel, Arnhem, sprak over jongens- meisjesbonden tegen het alcoholisme Bij de bespreking van het onder werp „Alcoholisme en leger" werden door den luitenant F. van der Steen, te 's-Gravonhage, de volgende stellin gen ingeleid 1. Het alcoholisme vermindert de weerbaarheid van een volk. 2. Om de weerbaarheid van het volk te verhoogera, is crewenscht, dat zij. die in het leger met gezag zijn be kleed, door woord en daad de drank bestrijding steunen. 3. Het is noodig, dat aan de militai re opleidings- en onderwijs-inrichtin- gen het alcohol-vraagstuk wordt be handeld. 4. Vooralsnog verdient het aanbe veling, in de cantines onder beperken de bepalingen sterken drank ver krijgbaar te stellen, mits daarnevens alcoholvrije dranken kunnen worden verkregen. 5. Leden van vereenigiragen tegen drankbestrijding zullen zich- geduren de hun verblijf onder de wapenen waar mogelijk, aansluiten bij mili taire vereenigingen, opdat deze laat ste met meer kracht aan de drankbe- strijiding kunnen deelnemen. De stellingen van luitenant Van der Steen werden aangenomen, met uit zondering van de laatste, die nu, ge wijzigd, aldus eindigt„waar moge lijk, aansluiten bij de plaatselijke drankböstriidersvereenigtngen, en bij militaire vereenigingen". Te Berg en Dal werd 's middags een open luchtemieeting gehouden, waar pater Borromaeus de Greeve te Vor der- een krachtige propagarada^red'e hield. In de Dinsdagochtend-vergadering hield Dr. Ansems uit Utrecht een rede OA er „Het kind". Spreker lichtte allereerst zijn stel ling toe „Alcohol is voor het kind vergift", en schetste den verderfelijken invloed van den alcohol op het jeugdige orga nisme. Toch is volgens de door spre ker medegedeelde cijfers -het alcohol gebruik door kinderen vrij aanzien lijk. Na deze rede volgde eenig debat Na afloop daarvan werden de stel lingen als volgt gewijzigd aangeno men ——o 1. Alcohol is voor het kind vergift. 2. Misdadig derhailve handelen zij die, bekend met do naldleelen van den ajooliol voor het kind, aan het kind' alcohol geven. 3. Doch .oven misdadig handelen ouders, die door hun alcoholgebruik minderwaardige kinderen doen gebo ren worden. Op voorstel van dr. Banning werd hieraan als 4de stelling toegevoegd.: Het is wenschelijk, dat Maria-veree- nigmgen ook de groote kindersterfte- tegengaan. Alvorens de vergadering te sluiten, doelde de voorzitter medé, dat een ver slag van het congres zal worden uit gegeven. IDE GEMEENTEONTVANG-ElRiS- BENiQEüVEING TE KLAMPEN. De Tel-co-mesponJdierat te Kampen Bcshrijft: De benoeming van don heer H. HL Hubonet, le luitennrat alhier, tot ge- meente-onijvianger in de raadsverga dering van 13 dezer, iis tegen wioordig- öp veler lippen. En diiit heeft zijn re- dje'ni De beneeming heeft namelijk nieit pJiaaits gehad overeenkomstig het reglement van o-rde, hetwelk bepaalt, dat de stemmingen zullein plaats heh ben zooals is bepaald bij art. 83 der Provinciale .wet. -Er is eerst gehouden- eerae vrije stemming, welke door een tweede is gevolgd Bij. deze tweede stemming verkregen de heeren Hubenot 5, Doorn, ontvanger van Maassluis, 4, Vian IJsemdïjfk burgemeester van. Piut' mierenld', 4 stemmen, Hamerslag, ha- pitein-kwiartiermeester alhier, 1 stem en Deiraum, boekfio-uder aan de gas fabriek tie Deventer, 2 stemmen. Toen is eene tu-sscherastemirai-ng gehouden tusschen de heeren Doorraken Van Usendijk, terwijl er-volgens genoemd artikel der Provinciale wet een nieu we vrije stemming bad moeten plaats hebben- over de heeren Hubemet, Booim era -Van IJseudijk. CB. en- W., dli-e 'hot naadsibesl-udt n,og niat hebban uitgevoerd, stellen rau den Raad voor: -a. eerae Koninklijke beslissing uit te lokken; of: b. het raadsbesluit in (tie trekken en direct tot een nieuwe benoeming over te gaam. Met spanning wordt het besluit van den Raad tegemoet gezien. VREDESCONFERENTIE. Naar wij vernemen heeft in de zit ting -der Commissie voor de Arbitrage de Engei-sche delegatie gisteren ver klaard, dat zij bereid was mede te deelen. welke gevallen in het Portlti- ge-esche voorstel voor verplichte arbi trage Engeland zonder voorbehoud zou kunnen aanvaarden ten einde het bereiken van een algemeene overeen stemming te vergemakkelijken. Deze vrij talrijke gevallen-, waarop Engeland's bereidverklaring betrek king heeft, omvatten het douaneta rief, het meten van den tonneninhoud van schiepen, de verhouding van vreemdelingen ten aanzien van belas tingheffing of van het verkrijgen o? bezitten van goederen. Voorts bepaalde verdragen omtrent internationale arbeidertebeschermrag, aanvaring van schepen, bescherming van letterkundige- en andere kunst werken, handels- 3D nijverheidsven nootschappen, maten en gewichten, verpleging van minvermogenden en verschillende quaestiën van interna tionaal privaatrecht. Ten slotte geisc-hiMera omtrent scha devergoeding wanneer het* beginsel der vergoeding erkend as. Overigens zouden rechten van hen buiten het grondgebied van den Staat hierbuiten vallen. ACHTSTE ZIONISTEN CONGRES. (Verv olg). Dinsdagnamiddag werd de vergade ring te 4 uur geopend. Het congres bekrachtigde de voor dracht tot benoeming van een com missie van 21 leden tot vaststelling vara het program voor de nationale opvoeding van de kinderen en de ver spreiding van de Hebreeuwsche taaï in de Diasporalanden. In die commissie heeft o.a. voor Ne derland zitting de heer A. B. Kleere- keper. Dr. Nissig hield daarop een referaat over de werkzaamheden van de pro- paganda-commissïe. Meded-eeling werd gediaan, die m-eti toejuiching wierd begroet, dat geofferd zijn door dera heer Moser, van Brad ford, 10.000 fr. (verdeeld over 5 jaar) voor de kunstnijverheidschool van Palestina „Bezalel" en 80.000 fr. voor het Hebreeuwsch gymndsium te Jaffa ender voorwaarde, dat de inrichting den naam van Herzl zal dragen. Onstuimige toejuichingen. Lebe Le- be De wensch is er bijgevoegd, dat de schenker vele navolgers moge vinden. (Langdurige vroolijkheid). Namens het congres dat.opnieuw van zijn hartelijke instemming deed blijken werd den h/eer Moser harte lijk dank betuigd. Namens de Ameriikaansche gedele geerden word vastgesteld den naam van Moser in het Gouden Boek te schrijven. Acclamatie. Daarna rapporteerde dr. S. Grone- man over de voorstellen van Arthur Hantke (die persoonlijk verhinderd "s), houdende een ontwerp tot wijzi ging van het organisatie-statuut der Zionistische partij. Dat ontwerp werd toen paragraafs- gewijs behandeld, o.a. word door dr. Bodenheiim voorgesteld, om in de ja ren, dat het Congres niet bijeenkomt, een Larads-gedelegeerdon-dag te hou den. Elke tot verkiezing van een ge delegeerde naar die vergadering ge rechtigde vereeniging zal ten minste 100 Schekels moeten opbrengen, onder bevoegdheid van de Landelijke orga nisatie om een hooger eenheidscijfer te bepalen. Dit -voorstel werd echter verworpen:

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2