Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws Koloniën Kerk en School Land en Tuinbouw Flnanciëefe Berichten chinist van den jgoedteuentitein de verklaring aflegde, dat het peilglas op de locomotief was gesprongen en hem door den ontsnappend en stoom het uitxicM over de baan was verhin derd. 13 ij het officieele onderzoek 1s de machinist op deze verklaring te ruggekomen cn heeft hij erkend, dat het peilglas niet is gebroken. Naar men ons mededeelde, tracht het per soneel bij ongevallen wel eens meer de oorzaak te wijten aan het sprin gen van het poilglas. De machinist van den goedeiv-ntrein heeft in dit ge val bekend minder oplettend te zijn geweest en niet de noodige aandacht te hebben besteed aan de seinlichten langs den weg. Hij is met zijn trein door drie onveilige signalen gereden en lieeft zelfs de drie roode sduit- lichten van den locaal trein niet be merkt. De man was den vorigen nacht met een trein naar Rotterdam gereden ten had, alvorens Zondag avond weder in dienst te komen, be hoorlijk moeten slapen om, geheel uitgerust, zijn plaats op de machine in te nemen. Of hij zich voldoende rust heeft gegeven, mag met ernst worden betwijfeld, nu hij Zondags avonds heeft staan soezen, in stede van met volle aandacht zijn locomo tief te bedienen. Intusscken hoeft de machinist volledig bekend, niet in voldoende mate oplettend, té zijn ger woest. Het mag, aldus vernamen we ver der, een wonder worden genoemd, dat het ongeval aiog zoo goed is af- geloopen. Wel is waar had de machi nist van den locaaltrein, doordien ham -met schreeuwen werd beduid, dat hij zijn trein in beweging moest brengen, eenigen gang daarin weten te brengen en werd daardoor de eer ste schok eenigermate in kracht ver minderd. Veel heeft dit echter toch nog rui et mogen baten, want door het schuiven van de locomotief vam den goederentrein op de kap van den achtersten wageu van den locaaltrein werd de koppeling van de Westmg- houserem verbroken en de locaal trein daardoor weer tot stilstand ge bracht. Gelukkig is het geheele com plex in voorwaarts schuivende her weging gebleven, doordat geen enke le wagen van beide treinen uit het spoor gelicht werdzelfs de achterste wielen van de goederentrein-locomo- tiief bleven op de rails, zoo ook de wielen van den laatsten wagen van den locaaltrein. Was ook maar één paar wielen van het spoor gegaan, dan waren de gevolgen van veel ern stiger aard geweest; dan toch zou den de wagens in elkander gescho ven zijn en zonder eenigen twijfel me nsohenil evens zijn betreurd. Dat «dies op de rails bleef staan, is een wonder, waaraan de goed© afloop van thans is te danken. In den goederentrein der Holland- ache Spoor bevond zich het salonrij tuig van H. M. die Koningin, dat door de botsing nog al ernstig is be schadigd o. a. is het eetservies, dat zich in de kasten bevond, gebroken. De wagen zal dan ook geen dienst kunnen doen bij het aanstaande ko ninklijk bezoek aan Zeeland. (U. D.) SCHADELIJK. Men schrijft uiit Zeenwsch-Vlaan- deren Door de staking te Antwerpen lij den hier vele personen aanzienlijke schade. De handel in mosselen, gar nalen en krabben met Antwerpen, is als het ware geheel gestaaktterwijl de visschers, die rechtstreeks naar Antwerpen varen, groote moeilijkhe den ondervinden bij den verkoop hunner waar. Winkeliers en landbouwers, die ge regeld naar de Antwerpsche markten trekken, blijven thuiste meer, wijl de voerlui, uit vrees voor aanvallen op vrachtwagens door de Stakers, niet meer durven rijden DE BENOEMING VAN PROF. SEGERS. Omtrent de benoeming van prof. mr. C. 0. Segers, hoogleeraar te Gro ningen, tot president aan de recht bank te Breda, wordt van geachte zijde aan „De Tijd" geschreven Mr. C. 0. Segers, als ik mij niet bedrieg, Anglikaan van geloofsbelij denis, was vóór een. jaar of vijf rech ter in de arro ndissements-rechtbank te Rotterdam, en had zijnen werk kring lief. De verhoudingen aan dte rechtbank waren uitmuntend en met ijver legde hij zich toe op het vervul len van zijn plicht. Wat politieke overtuiging aangaat, behoorde hij tot de Christelijk-historischen. Tijdens het minister dir. Kuyper komt een eersteel in de rechtsweten schap vacant aan de Rijksuniversi teit te Groningen, en de toenmalige regeering dacht dadelijk aan dezen rechtsgeleerde, die reeds op betrek kei ijk'jeugdigen leeftijd door tal van bijdragen in Themis" en andere ju ridische tijdschriften de aandacht op zich gevestigd had. Zoo werd mr. C. 0. Segers uit zijn rechterlijken werkkring gerukt en professor te Groningen. Dat daar in kringen van vrijzinni gen de koppen bij elkaar gestoken werden en men verre van ingenomen was met de benoeming van dezen Christelijk-historischen professor in het Jus. behoeft wel geen betoog. En dit werd er niet beter op, toen bleek, hoe zijne colleges in den sm,-«.ik vielen, hoe de Groningers zelfs den man dermate op prijs stelden, dat zij hem kozen als lid van den gemeente raad. Tegenover deze bewijzen van waar de erin g ^tonden echter van andere zijde miskenningen. Een mensch is maar een mensch, ook al is hij een hooggeleerde Het lijdelijk verzet, daar waar hij steun meende te mo gen verwachten, het gemis aan ap preciatie, daar waar zijn werken hem recht gaf op waardeering, deden hun invloed op mr. Segers geiden, en dit was dubbo! het geval, waar bij de Christelijk-historischen, evenals dit trouwens ook bij andere partijen voorkomt, bij de eigen geestverwan ten geen vergoeding word gevonden. Halt natuurlijk gevolg van een en ander is geweest dat prof. Segers van lieverlede meer en meer met verlan gen terug zag op zijn werkkring aan de Rotterdaiusche rechtbank, ja, mis schien, wanneer hem daaraan weer eene pLaats zou zijn aangeboden, de eer van het Hoogleeraarscha.p er aan zou hebben gegeven om weer als jongste rechter eene bescheiden plaats in te nemen onder dé rechterlijke autoriteiten in de oude Rottestad. Vacant kwam nu, door het bedan ken van mr. A. M. Sassen, het ambt van president der rechtbank te Bre da. Het spreekt van zelf, dat aan het departement van Justitie niet onbe kend was, dat mr. Segers naar oen positie bij de rechterlijke macht te rugverlangde. Wat was nu eenvoudiger dan mr. Segers te benoemen te Breda In hoeverre het verlangen, om de benoeming van minister Kuyper on gedaan te maken en te Groningen bij het ontstaan van een vacature een geestverwant te kunnen benoemen, hier mede een rol gespééld heeft, durf ik niet beslissen. In elk geval Breda krijgt thans, dank zij aan in gewijden zeer welbekende feiten, die wij hier veithaald hebben, een Chiis- telijk-historisch man als voorzitter der rechtbank. Een geluk is nog, dat mr. Segers een rechtschapen man te, die volstrekt niet doet aan „Pfaffen- fresserei". INTREKKING DER OUDE STUI VERSTUKKEN. De Staats-Courant no. 210 bevat een Koninklijk besluit van den 30e n Augustus (Staatsblad no. 245), tot uit voering van artikel 7 der wet van 31 December 1906 (Staatsblad no. 376) tot wijziging der Muntwet 1901, ter vervanging van het zilveren door een nikkelen 5 centetuk. Dit boeluit bepaalt Axtikel 1. De zilveren 5 centstukken, geslagen overeenkomstig de wet van 26 November 1847 (Staatsblad no. 69) worden buiten omloop gesteld op 31 December 1907. Artikel 2. Gedurende de maanden September, October, November en De cember 1907 en Januari 1908 zullen de zilveren 5 centstukken in bet vorig ar tikel bedoeld, aan de kantoren der be taalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen tot elk bedrag kun nen worden ingewisseld. ONGELUKKEN. Het verhoogde Beurspleintje aan het begin van het Rokin te Amster dam is altijd een geliefde speelplaats voor de jongens, die er de trappen op- en afhollen, op het muurtje klim men en daar allerlei halsbrekende toeren doem, d'ie de voorbijgangers vaak hun hart doen vasthouden. Za terdagmiddag heeft daJt spelletje op dien muur helaas een slachtoffer ge maakt. Ben jongen van een jaar of dertien viel achterover van het muurtje met zijn rug. op het ijzeren hek er onder. Ernstig aan de rugge- graat gewond word het kind in een apotheek binnengedragen, en van daar naar het Binmen-Gas thuis ver voerd1. Kort daarna is de knaap ge storven. Zijn moeder, die pas haar man en een ouderen zoon verloren heeft, was troosteloos. Vrijdagavond had op den Westzee- dijk te Rotterdam ter hoogte van den Heuvel een ernstig ongeluk plaats met de electrische tram.. Deze reed name lijk een sleeperswiagien aan, 'bespan nen met een paard, die dientengevol ge van den dijk rolde. De voerman en een ander naast hem gezeten, lcwa- men onder den wagen terecht, waar bij vooral laatstgenoemde ernstige kwetsuren opliep. Bovendien kreeg een voorbijganger den geheel en last op 'het lichaam, brak den ruggegraat en was onmiddellijk dood. Ook het paard verloor het laven. Men meldt uit Woerden Zaterdagmorgen is uit de gracht het lijk opgehaald van den schilders- knecht D. K. alhier, die Woensdag avond, van den laatsten trein van Oudewater komende, vermoedelijk door de duisternis misleid, te water is geraakt. Vrijdagavond ward te Nijmegen aan den Oranjesingel door de auto van den heer J. te Osch overreden zekere Th De ongelukkige man is naar het Canisius Ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat enkele ribben en arm gebroken zijn, en men voor zijn leven vreest. BRANDEN. Vrijdagavond brandde te Helmond een deel der dekenfabriek der firma P. de Wit af. De brand ontstond in de ruwerij. De schade is aanzienlijk, zeer kostbare machines zijn vernield. Een zestigtal werklieden zijn tijdelijk werkloos. Verzekering dekt de schade GEVAARLIJK MIDDEL. De heer E. B., Gedempte Botersloot te Rotterdam, die op eigen gezag te gen kiespijn een morphinepoeder had ingenomen, is, ondanks geneeskun dige hulp, binnen enkele uren over leden. OM DEN ZILVEREN BAL. (Eerste dag). 't Was Zondag naar omstan digheden goed voetbalweer. Natuur lijk wel wat te warm, maar niet zoo, dat het spel er merkbaar onder leed M ant we hebben mooie ontmoetingen genoten. Om tien uur zoowat arriveerden we op het veld, en vonden de H. B. S.'ers en Ajaciden al verwoed bezig met goal-schieten 't zou zoo direct be ginnen. H. B. S.Ajax 32 (18 minuten verlengd). Beide elftallen verschijnen tamelijk volledig. Bij H. B. S. speelt echter Schierbeek linksbuiten, terwijl bij in het doel door Taylor is vervangen. In het begin is het spel tamelijk ver deeld, met slappe uitvallen van weers kanten, die gemakkelijk door de backs gestopt worden. Dan komt de Leidsche voorhoede wat los en vertoont, dank zij Dozy, een vrij aardige combinatie. De vleugelmannen schieten echter telkens te kort in hunne plichten, wan neer het deel bereikt is, elk oogenblik is het „achter" of „out". Op oen goed moment krijgt. II. B. S. er genoegvan, Zor.vb brce door, en een geweldige scrimmage ontstaat voor het Ajax- doel. Eindelijk werkt Korff weg, doch e\en later trappen keeper Van Braam en Brussée over een voorzet van Zo- rab heen, en Overman wipt het ding er in (10). Na half time precies dezelfde histo rie, weer maakt Overman uit den ge- misten voorzet een puntje, en Ajax is nogal leelijk achter met 20. Tien minuten voor tijd maakt Dozy echter een keurige rush (21), en nog precies drie seconden is or te spelen, als Taylor een schot van Gantvoort tusschen z'n beenen laat doorgaan (?-2). In de nu volgende verlenging te Ajax steeds sterker, maar heeft tel kens pech, en na de derde wisseling vsn doel geeft Feites met een keurig schot II. B. S. de overwinning. Over 't algemeen was Ajax de meer dere in dezen strijd, maar had bijzon der weinig geluk. Nu volgt wedstrijd B (de Zilveren Bal-commiSsie werkt nog altijd alpha- betisch), namelijk HaarlemV. O. C. 3—2. Haarlem is zwaar gehandicapt door het verlies van Healy en Stol, waar ivoor Gorter en v. d. Mey (de laatste een nouveauté in het elftal) inval len). Haarlem: Utermark. Gorter, De Koek. Seidei, Lijnkamp, Haak. De Wolff, Van den Berg, v. d. Mey. Veen, Kremer. V. O. C. Breuning Jr., 3 Hörburgers, Breu- ning Sr. Van Duyn, Van Prooye, Vink. Smit, Jirris. Den Held. Direct blijkt, dat de eerste klassers een zwaren strijd zullen hebben. V. O C.'s voorhoede ontwikkelt een bij zender zuiver, handig samenspel, met listige passeertrucjes, een spel, dat de Haarlem-halfs, vooral Lijnkamp, nogal van den kook brengt, 't Gemis van Healy is nu duidelijk te merken, de roodbroeken laten zich eenigen tijd insluiten, en Utermark geeft staaltjes van zijn keepersitalent te zien. Het duurt een geruimen tijd vxir de rech ter-w-ing zich los weet te werken, Jan van den Berg leidt een paar mooie aanvallen, echter telkens onderbro ken door schietpartijen op 't Haar lem-doel. i Plotseling weet De Wolff den bal te bemachtigen, drijft op en met een prachtig, keihard schot van de wing geeft hij Haarlem de leiding. Feitelijk voortdurend blijft V. O. C. sterker, maar kan Utermark maar niet passeeren. Na half time combi neert de 'Roodbroeken-voorhoede heel aardig, de wingjs worden goed gevoed door Van der Mey, een speler die o. i. op den duur eene groote aanwinst voor het elftal kan zijn. Na een ouderweteche rush maakt Jan van dien Berg nu de tweede, di rect. daarna is 't echter 21, als Uter mark een. hard schot stopt, maar niet kan wegwerken, en James Hörburger inloopt. Dan maakt Karei Breuning met een prachtschot V. 0. C.'s tweede, en iedereen denkt, dat Haarlem „d'r in zal gaan". Jan van den Berg weet er echter ie if ut in te houden., de voorhoede valt verwoed aan. 'n Zuivere voorzet., Kre mer vangt opmet 3—2, hoewel zeer gefiatteerd, winnen de eerste klassers, hetgeen zij grootendeels aan Utermark, Van den Berg en De Wolff te danken hebben. De volgende match leverde niet veel meer dan goed tweede klasse-spel en blonk uit door onbelangrijkheid. Achilles-Volharding 51. Bijna vor end is Achilles de meerdere, if time met 20 lei dend, win' elite ten slotte met 51. Volhard! It ons verbazend te gen, de rp menschen schijnen di rect ontmor misloopt, waar door de voo minder doet dan zij weric© 'te half back linie is bovendien slapjes. Achilles is goed, maft niet het sa menspel van V. O. C., maar schiet uitstekend. En dat is toch maar een hoofdzaak. HerculesH. F. C. 42, (15 minuten verlengd). De „big-match" van den eersten dag eindigde in een welverdiende Hercu les-overwinning, waardoor de Utrech tenaars als sterk favoriet voor den Bal beschouwd worden. II. F. C. mist Stom, Hercules is vol ledig. Hercules Snellen. Onnen, Blankert. Van Dijk, Rooseboom, v. d. Stok. Van Dapperen, Filipsen, Abeleven, Bajctto, Haak. H. F. C. Tideman, Francken Jr., Ter Spill, v. Gogh, Henny. v. I.ennep, Gheriex, Francken Sr. Schalkwijk, A. van Waveren Krüsemann. Hercules neemt eerst iets de over hand, doch wordt teruggedrongen waarna het Utrechtsche doel een paar maai wonderbaarlijk ontsnapt. Plot seling gaat de Hercules-voorhoede er van door, een scrimmage en door een gewirwar van beenen heen scoort Bajetto (1-0). H. F. C. valt hierna heftig aan, en een zonderling moment ontstaat, als Snellen voor z'n doel op den grond ligt, met den bal teeder in zijn armen gekneld en drie man boven op zich. Do scheidsrechter weet de puzzle op te lossen door op te gooien, wat tenge volge heeft, dat Onnen wegwerkt Na half time bereikt het spel haar hoogtepunt, van beide zijden wordt een schitterend spel vertoont. Door inloopen maakt Ter Spill gelijk 1—1, maar met een prachtschot van Abele ven heeft Hercules weer de leiding. Even voor tijd maakt Tideman ondor groot enthousiasme weer gelijk. Al is deze opvolger van Ferry v. d. Vinne geen volledige vergoeding voor het gemis van zijn voorganger, toch gelooven we, dat hij zijn eerste-klas- se-carrière wel zal maken. Nu al Is hij in zijn samenspel met' Mannus Francken een volkomen aan passend lid van de voorhoede. Als 't time is met nog steeds 22, wordt een kwartier verlengd, met het gevolg, dat binnen vier minuten Abele ven met 'n waren kanjer 32 maakt, terwijl na de omwisseling Haak keu rig na een voorzet de overwinning volmaakt. Met 42 wint Hercules, en plaatst zich Welverdiend in de tweede ronde. H. F. C. zal. met Stom versterkt, evenals verleden jaar, een zeer sterk elftal zijn. Nu ontbrak bovendien het beroemde schot in de voorhoede een beetje. Als de laatste match een aanvang zal nemen, ils de toch al niet groote publieke belangstelling danig afge nomen. De hoofdzaak is dan ook af- geloopen. D. F. C.Concordia 21 is een voortdurend sterker-zijn van D F. C., dat twee keer door Dolf Bou- vy scoorde, en zeer verdiend won. 'tDordtsche spel valt bijzonder mee Concordia lijkt nog niet veel op een eersteklasser, V. O. C. en Achilles maakten veel beter indruk. 't Totaal resultaat van dezen eersten dag is geweest, dat nog 7 eerste-klas sers, allen Westelijke, en één tweede klasser voor de tweede ronde aanblij- \en. Achilles heeft, merkwaardig ge noeg, den Revue-beker dus reeds voor dit jaar veroverd, ais langst aanblij vende van de „niet-Westelijke groot heden". Het programma voor Zondag a.s., 15 September, is 11 uur D. F. C.Achilles. 121/2 uur SpartaVelocitas. 2 uur HaarlemHercules. 31/2 uur H. B. S.—Quick. H. F. C. „HAARLEM". De Haarlemsche Footballclub Haar lem hield Zaterdag ihiare jaarlijksche algemeene vergadering, waarop na voorlezing der notulen de secretaris, de heer (H. C. Valkema Blouw, een werkelijk schitterend jaarverslag uit bracht. Het verslag van den penning meester gewaagde van een hoog batig saldo over het laatste seizoen, dat fi nancieel zeer voordeelig was. Van de iaft redende leden der fcas- commiissie werd ide heer Elzinga her kozen, terwijl die Iheeren Ivruseman en A. Jonker Az. wegens verkiezing In het bestuur aftraden. Hierna werden de Iheeren Hulse bosch en B. Serné benoemd. Van de voorgedragen leden, idie allen toege laten werden, is eene groote aanwinst de heer Dijckmeester. twee jaar ge leden icenitebhalf van het Devemtersohe U. D. en het, Oostelijk elft-al. Ten slotite werd na eindeiooze debat ten eene elftal-commissie benoemd, be- stiaanidie uit de iheeren J. J. van den Berg, A. 'C. de Koek en P. C. Stol. Het was bij twaalven toen de zit- tin® eindelijk (afgeloopen was. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. In de te Amsterdam gehouden be stuursvergadering van den bond is-in principe besloten met een bondselftal het volgende jaar naar Engeland te gaan, om daar deel te nemen aan de groote Olympische spelen. Het voorstel om afzonderlijke af- deelingen tot stand te brengen voor lagere elftallen, wordt verworpen, niettegenstaande de meerderheid der betrokken vereenigingen het voortstel, ondersteunde, zoodat de oude toe- sland gehandhaafd blijft. Op 29 September worden gespeeld de eerste klasse wedstrijden H. V. V.- Quick SpartaAjax H. F. C.D. F. C H. B. S.Haarlem HerculesVe locitas. Besloten is aan de scheidsreehters- cc-mmisteié in overweging te geven de aanstelling der sobeiidsrechteiis op de zelfde wijze te blijven doen en deze niet te doen geschieden op vergade ringen van de commissie, met het oog op de hooge kosten. De buitengewone algemeene verga dering voor de Stellingen zal Zater dagavond 21 dezer te Amsterdam voortgezet worden. Benoemd tot leden der oostelijke elftal-commissie, we gens bedanken van twee leden Har- terink en Bngelberts. Toestemming is gegeven tot het houden van veteranen-competities. Te dien einde wordt eene commissie ge vermd uit de heeren Musly, Swens, Eirschman, Van Hasselt en W. Coops voor de voorbereidende werkzaamhe den. De begTooting is vastgesteld. PARIJS—FRANKFORT. De jaarlijksche wedstrijd ini „Ach ten" .tusschen Parijs en Frankfort wordt 'dit jaar voor de zevende maal verroeid op de Seine te Parijs. Frankfort zal vertegenwoordigd worden door 'een ..-Achtt" van de Frankf. Rudergesellschaft Germania, waarin rals derde 'boeg plaats neemt de békende sculler Otto Muller, welke op 22 September stiart voor het Gham- pionnaat, terwijl de Parijsche kleuren verdedigd zullen worden door een „Acht" van de „Mame' WEIGALLSXT IN DEN HAAG. Toen de Engelschen Zaterdag 75 runs bijeen hadden voor het verlies van 3 wickets werd gesloten: Hornby 29, L. Weigall 13, Snowdon 27 not out ca.pt. Veal 5. De Hollanders moesten nu 106 ma ken om te winnen waarvoor een uut de tijd. Dank zij uitmuntend spel van Pos- thuma en Feith Sr. viel het 2e wicket op 73 en toen daarna Feith Jr. zijn broer gezelschap kwam houden, ont stond een spannende sitrijd met ie klok. Langzaam kwamen de ru xs en juist op den laatsten bal van den wedstrijd deed Feith Sr. den wiiioen- den slag, zoodat de Hollanders, dan* zij het sportief optreden van den En gelschen captain, een zeer spannen- den strijd met 8 wickets wonnen. De cijfers der Hollanders waren Kool 7, Posthuma 33, jhr. Feitih Sr. 39 not out, jhr. Feith jr. 14 not out. SULLY PRUDHOMME. De Fransche avondbladen'* .wijden alle artikelen aan den Vrijdagnacht op aebtenzesiigjarigen leeftijd overle den dichter, denker en academiclen Sully Prudlhommo. Clametie in de Temps noemt hem éen groot dichter cn denker, die der menscihbedd tot eer strekte, innig goed en zacht en heldhaftig in het dragen! van zijn ja renlang lijden. HET SPOORWEGONGELUK BIJ STRAUSBERG. Men is er met behulp van dien ge vonden söhroefsleutel, die gediend heeft voor het losmaken van de spoorstaven, in geslaagd, een be schrijving in handen te krijgen van den mam die het spoorwegongeluk bij Strausberg veroorzaakt moet heb ben. Woensdag 28 Augustus tegw- den avond kwam een onbekende in eien smidse te Strausberg. Hij be weerde chauffeur te zijn. Zijn auto mobiel stond buiten het dorp, en hij had voor het uitvoeren van herstel lingen een schroefsleutol noodig. Hij verzocht er een voor hem te maken met een opening van drie vingers breed en ter lengte van ongeveer 60 c.M. De sleutel weid gesmeed, met 75 pf. betaald en de kooper verliet het darp, na nog ©enige eetwaren in geslagen te hebben. In de smederij te Strausberg is de gevonden, schroef- sleutel herkend als die, welke daar gemaakt is. Volgens de beschrijving van de smidsgezéllen, was de man tusschen de 23 en 25 jaar oud en sleepte zijn eene voet 'hem bij het gaan wat na. Van de passagiers die in den. trem waren, werd er een vermast, Krat schutzki, directeur van eten bank te Koningsbergen. Men 'had zijn lijk eerst niet in den wrakhoop kunnen ontdekken, maar er werd last gege ven, om alles nog eens goed door te zoeken. Volgens het laatste bericht, heeft men bij het tweede onderzoek overblijfselen gevonden die van een verkoold lijk afkomstig waren. Eerst goud- en zilverstukken, knoopen met den naam van een Konüigsbergsche firma en eindelijk een stuk van een schedeldak. Het staat 'dus vast, dat Kratschutzki levend verbrand is in de coupé, waarin hij gefheel alleen zat. Hij is de eenige doode onder de slachtoffers van den treinaanslag. Een telegram aan de N. Ct. uit Ber lijn dato 7 dezer, meldt „Hedennacht is de vermoédelijke plég'er van den aanslag op den trein bij Strausberg gearresteerd in den persoon van deiwroegeren spoorweg arbeider Wirschling, die dén aanslag waarbij naar thans vaststaat, de bankdirecteur Kratschutzki uit Ko ningsbergen den dood in d.e vlam men vond waarschijnlijk heeft ge pleegd uit wraak omdat iiij was ont slagen daar hij tweemaal in strijd mdt zijn instructie een trieih tot stil stand had gebracht. Na zijn ontslag zou hij opgewonden verklaard heib- bén dat zal ik de spoorwegdirectie wél eens inpeperen. Aan mij zal men denken De Berliner Zitgr am M't- tag" h'eefit zich gropte verdienste ver worven bij hie.t (opsporen van dien aato- sla'gploger door de publicatie van zijn signalement". EEN EIGENAARDIG HUIS. Een Hollandsch arts te .Tokohama, heeft zich, volgens die Pet.it Var van 13 April 1907, een eigenaardig huis laten bouwen De muren bestaan uit dubbele glazen platen, waartusschen zich een aluin-oplossing bevindt deze absorbeert de warmte bij dag en geeft haar dies nachts wieder af, zoo- dat in hui-s steeds een- gelijkmatige temperatuur heersdht. Het aantal vensters en deuren is er tot ©en mi nimum teruggebracht. De toegang ligt in het .sousterrain. Het dak is uit donker glas gebouwd en met slechte warmtegeleiders bedekt. Ter bescher ming tegen het directe zonlicht die nen antiseptisch geïmpregneerde, zij den gordijnen. (Med, Weekblad). CHOLERA IN DUITSCHLAND. In een trein in Posen is een Rus die met zijn gezin van Rusland naar Australië op reis was, onder ver schijnselen van cholera gestorven. Het lijk iss in beslag gemomen en eenige deelen van de ingewanden zijn naar Berlijn en Bromberg opge zonden, om, onderzocht te worden. EEN WONDERMOOI SCHOUWSPEL Terwijl de watervallen van de Nia gara voor 'fc eerst door 50 zoe-klichteü in allerlei kleuren werden verlicht en de toeschouwers stil waren door het wondermooie schouwspel, sprong een man van de leuning af in de kokende golven en verdween in den maal stroom. „ZUSTER VAN DE OVERLEDEN VROUW" COMPLICATIES. Men weet, dat het nu in Engeland geoorloofd is te huwen met de zuster van de overleden vrouw. Voor althans één Engelschman be- teekeut dit een leelijk bankroetje. Zijn vrouw was jaren geleden over leden en bad hem het vruchtgebruik van haar vermogen gegeven tot hij overleed of hertrouwde. Hij hertrouwde.... doch met de zus- te c van zijn overleden vrouw, welk huwelijk onwettig en dus geen huwe lijk was. Hij behield dus het vrucht gebruik. Maar ziet, plotseling i-s het huwelijk wettig geworden en moet het vermogen onder een breede schaar fa milieleden en liefdadige instellingen verdeeld worden En een ander vreemd geval meldt men nog. Het huwelijk met de over leden broer's vrouw is nog niet geoor loofd. Nu doet zich het geval voor van twee broers, die met twee zusters getrouwd zijn. Eén broer en zijn dub bele schoonzuster sterven. Nu "wil de overgebleven broer met de overgeble ven zuster trouwen Dat mag.... want een man mag de zuster van zijn over-„ leden vrouw trouwen. Doch het mag nietwaait een man mag niet de weduwe van een broer trouwenEn de wensch is wederkeerig. De wedn we wil 'haar overleden zuster's w» duwnaar trouwen. Dat is geoorloofd En toch niet geoorloofd, want weduwe mag niet haai' overlede man's broeder trouwen I Wie kan er nog uit wijs worden? ROBERT KOCH, die nu klaar is mét zijn oruderzoel naar de bestrijding van de slaapziel te, zal binnenkort de terugreis ui Oost-Afrika ondernemen en in begii van November te Berlijn aankomen. DE FLORES-EXPEDITIB. Soerabaja, 3 Augustus. I Gisteravond is kapitein H. Chris tof fel met den sneltrein aangekomen et zonder eenig ceremonieel of eerbe wijs ontvangen. Een hrvitaitie van he bestuur der Sociëteit Concordia sloe; de kapitein af. Hedenmorgen vroeg is die „Vai Swoll" hier ter reede aangekomei met de compagnie marechaussee aai boord. Het schip vertrekt morgenmid dag om 3 uur naar Flores zopte feestelijk uitgeleide. (Bat. NieuwsbL) VERDRONKEN. Uit Soerabaja wordt d.d. 1 Augus tus aan het „Bat. Nieuwsbl." ge-s seind Eergisterenmiddag namen twes Europeesöhe jongelui, circa 19 jaaf" oud, Plantweer en Halevvijn gehe© ten, eén bad in de Kali-Maas, in dï bovenstad, niettegenstaande hun ge wezen werd op het gevaar van ver- drinken, omdat de stroom daarzeeijj sterk was. Beiden gingen te water.' Halewijn wist zich nog te redden aate een. voorbijgaande prauw Plantweei zonk echter weg in de diepte. Tot hef donker worden, werd naar zijn lijk gezocht. Hedenmorgen om 7 uur werd het bij Kampong Baroe opgevischt in verge vordenden staat van ontbinding. Het had 26 uur in het water gele^ gen. Plantweer was een wees. NED. HERV. KERK. P Aangenomen het beroep te Mildwolje da door ds. R. Scholten te Vrooms®! hoop. h Tot de evangeliebediening is toog©» laten die heer H. J. Visser, cand. teu NijtmJegen. t Beroepen te Petten (N.-H.) ds. J.r Tinhcflt te Sint Maarten en Valkoogr Bedankt vooir het beroep te Strijf1 en door ds. F. G. Hospors te Ketheljo en Spaiand. ea Beiroepesn te Tiel ds. C. Hoekstra,|e pried'. te Paramaribo met verlof bierfe te lande. GEREF. KERKEN. L Dir. F. W. Grosheide., canidi. te,v Amsterdam, wiens beidianJken voor heL beroep te Schipluiden gemeld werd,^ heeft nog geen beslissing genomen. Beroepen te Uretiemp ds, J. Beume^ te Opperdoes. Bedankt voor het beroep te Heer-® jansdam door dr. F. W. Grosheide, cand. te Amsterdam. n Aangenomen het beroep te Sc'hoon-g hoven (kerk A) dloor ds. A. Andxé© te Spijk. Beroepen te Goudleren ds. J. BosohK' te N'éede. TENTOONSTELLING VAN LANDBOUW. L De diagvardeeliirig van dé tentoon-^ stelling in Den Haag, is als volgt Van Maandag 16 tot en niet Zon-, dag 22 September blijven alle dagenr ten toon gesteld de inzendingen in die rubrieken zuivel, bijenteelt, zadent en producten, Staatszorg voor dienC landbouw, nieuwe vindingen, hedde-i ontginning, bosohcul.tuur, grondver-j- betering, zoetwatervisscherij en hoef- j beslag. Daarenboven Maandag 16Q September opening van dte tentoon-1 stelling in tegenwoordigheid van de8 leden van dé Mij. en van genoodig-' den te 12 uur. Tentoonstelling van If paarden. Dinsdag 17 September ten-|o toonstelling van paarden. Concourse liippique. Woensdag 18 Septemberc tentoonstelling van paarden. Con-^ cours hippique. Algemeene vergade ring des voormiddags te half elf uur, in een de<r zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. Donderdag, 19 Sep-f tembesr tentoonstelling van paarden. 3 Concours in vervaardigen van- een 6 hoefijzer. Uitvoering van eenige be-jj wegingen door de veldartillerie en rijdende artillerie, met vier aange-j spannen stukken. Vrijdag 20 Se-ptem-j, her tentoonstelling van pluimvee ena tamme konijnen. Wedstrijd in hoef beslag. Uitvoering van eenige bewe.-1 gingen door die veldartillerie en rij dende artillerie met vier aangespan-l nen stukken. Ringrijdërij van paren uit de verschillende provincies in kostuum. Voorrijden van oogstwa-1 gen3 en van groenten- en ooftwagens. - Zaterdag 21 September tentoonstel- j ling van pluimvee en tamme konij- nen. Wedstrijd in hoefbeslag van ml- litaire hoefsmeden. Uitvoering van eenige bewegingen door personeel der veldartillerie en rijdende artil lerie met vier aangespannen stuk- i ken. Ringfriiderij van paren uit de verschillende provinciën in kostuum. Voorrijden van oogstwagens en van groenten- en ooftwagens. Zondag 22 September tentoonstelling van pluim vee cn tamme konijnen. FAILLISSEMENT. Door de Rechtbank te Almelo te in staat van faillissement verklaard de firma B. Them .ons en Zonen te En schede, aan welke firma onlangs sur seance va/n betaling werd verleend. Deze firma beihoort tot de grootste debiteuren van de in staat van fail lissement verkeerende firma Dikkers en Co. te Almelo.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6