Rechtszaken Letteren en Kunst Csesaeogd Nieuws Marktnieuws Stoomvaartberlcfiten was van mevrouw De Beaufort, grootmeesteres, jonk vrouwe Van de Poll, hofdame, en jhr. xur. Schimmel- penninck, kamerheer, aan de grens (dier gemeente verwelkomd door dsn wa arnomeisden burgemeester van JJtrecht, rar. L. van Lier. Deze verge zelde H. M. verder op haar tocht dooi de stad. Door Maliebaan en over Maliesin gel werd gereden naar hei schoolge bouw aan de Nieuwegrachi, "waar H. SM door hei bestuur d>er scliool en de directrice ontvangen werd. Hierbij bood jongejuffrouw Adriana Ribbius Peletier, een dochtertje van een dor bestuursleden der school, aan H. M. ©en ruiker aan. H. M. had van te voren donwensch te kennen gegeven die school geheel onveranderd in werking ie zien. Na cLe^ begroeting -werden die ver schillende lokalen bezichtigd, eerst voornamelijk liet nieuwe gedeelte en daarna het oude gedeelte der school, dn alle lokalen waren de meisjes met de verschillende huishoudelijke be zigheden bezig. _H. M. werd rondgeJtóid door be stuursleden en de directrice der school. Zij nam van allies met belangd stolling kennis en toonde zich zeer voldaan. Aan het einde van haar be zoek werden H. M. enkele verve r- schingen aangeboden. VERGIFTIGING. Bij den landbouwer J. E. de Boer te Oldeberkoop diende een 13-jarig meisje, genaamd Hiltje ter S-, afkom stig uit Nijeberkoop, die een kind van genoemden De B., oud 15 maanden, fcnoejst oppassen. De moeder van het kind had die dienstbode de flesch a&ngewezen, waaruit ze het drinken moest geven, indien de kleine jongen te schreien Vrouw De B. was bezig huiswerk te verrichten, toen op een gegeven oogen blik de kleine jongen ongewoon hard begon te schreien en te braken, zóó.: dat geneeskundige hulp moest wor ingeroepen. Deze constateerde, het kind een Vergiftige stof braak Inmiddels was Hiltje vertrokken, doch de arts deed aangifte bij de po- itie. Deze vist het ontrouwe meisje lot de bekentenis te brengen, dat zij met opzet het kind vergif had toege omdat het zoo lastig was. G,N. Gron. Crt.") INBRAKEN. Dinsdagnacht hebben dieven een be zoek gebracht aan het station der N. B- D. spoorweg in Mill. Door het uit breken eener glasruit hebben de dief dieven zich toegang verschaft tot wachtkamer l9te en 2de klasse wajs echter niets van hun gading! het raam der 3de kinstee "waren iveneens spoiren van geweld zichtbaar, ioch, vermoedelijk uit vrees voor een n dat vertrek losloopenden hond heb- >en de inbrekers hun werk gestaakt, verder eene ruit uit te nemen van gioederenbureau, alwaar een lade.- f 18.88, :s gelicht, een an lade schijnt beproefd te zijn, deze is niet geopiend. Op tafels en oip den grond Vond mien ritgebrande lucifers en druppels vet. jener kaars. Uit verschillende omstatn- blijkt, dat de dievien zeer op gemak zijn te werk gegaan. Nie- der bewoners van het station eenig gerucht vernomen. De po- itie heeft een ijverig onderzoek inge steld, echitier tot óp bedje/n zonder gun stig resultaat. („Tel."} VERMISt. Zekere M., een 47-j arig matroos van der Concordanbooten te Arnhem, j.l. Zondagavond naar zijn schip ring, is aldaar niet aangekomen. Tot p heden is geen spoor van den man ratdekt, zoodat vermoedt wordt, dat ïem een ongeluk is overkomen. ONGELUKKEN. Woensdagnacht rukte de spuit der, Stoppeldijk uit naar een Op de spuit hadden enkele tersonen plaats genomen, waaronder L gemeente-veldwachter. De spuit *eed van den dijk en de veldwachter er onder. Donderdagmorgen hij aan de bekomen verwondingen Bij de ouders te Tiel is bericht ont- angen, dat J. H. van II, te Ruhrori n aanraking is geweest met eene na chine, waardoor hem de vier vin iers van de linkerhand zijn afgerukt. Naar de bepalingen der Duitsche wet hij een pensioen van onge- 400 mark per jaar. Toen Woensdagnamiddag 3 uur de ootwerker Joris Smits, wonende aan 1 Kolfstraat te Dordrecht op een zee- ichter in de Binnenkalkhaven bezig met het lossen van hout, brak en mast, die over de verschansing neergelaten, midden door, ten- evolge waarvan S-mitjs het bovenstuk p het boen kreeg. Ernstig verwond rerd hij per vi-gelant naar liet zieken- mis gebracht. Door de oplettendheid van den ma- van de stoomtram Den Baag- /die tom 9 3^4 uu-r Woensdiag- van het Buyigenspark in den Daag Vertrok, werd een ongeluk vo.or- lomien. Tussohen ide Hoornbrug en Delft te- enovier de kalkovens zag de machi- iop de spoorbaan een lichtje, en, gekomen, bleek een zwaar eladien (handkar van dien bodle tus- cben .Delft en Voorburg, v. d. Berg, ekanteid op de rails te liggen en die ode v. d. iB. eronder bekneld, zóó dat ij rich niet verroeren kon. De ma- stopte onmiddell ijk en v. d. die verwond was en vermoedelijk ok inwendig letsel fiiad bekomen. rerd in de tram medegenomen naar 'elft en daar in (het ziekenhuis Be- iel" ter verpleging opgenomen. Hei lichtje, waardoor de machinist gevaar ontdekte, was van den van den handwagen. Door: tet kantelen van de kar was de lan- iarn in brand geraakt Daar de machinist kort te voren bij e Hoornbrug een auto had gezien die snelle vaart voorbijreed, wordt ver- diat de handkar door de auto is omvergereden, die dan zijn slachtoffer hulpeloos in zulk een ge vaarlijke positie liet liggen. BRANDEN. Do.or onbekende oorzaak ontstond gistex-en brand bij v. E. te Zoelen. Het huis werd in de asch gelegd. Dit is rc-edls voor de tweede maaf in één jaar. Alles was verzekerd. De arbeider J. Zeven te Nieuw-Bui- nen kon wegens ziekte niet meer wer ken en liep thans met een pak ma u li ft cturen, om toch maar iets te ver dienen. Terwijl hij Dinsdagnamiddag van huiis was, raakte de woning in brand en daar met de aardappelcam pagne bijna geen niensch thuis is, werd het hulpgeroep der vrouw zóó laat gehoord, dait zoo goed als alles een prooi der vlammen werd. Een pak manufacturen, vrij zeker niet ver- waarborgd, verbrandde en een paar varkens kwamen in de vlammen om. Het huis, dat ook verzekerd was, be hoorde in eigendom aan G. Middel- jans te Budnervéen („Ass. Crt,") In den nacht van Maandag op Ding dag j.l. is te Schaijk afgebrand het huils van den landbouwer Verbakei al daar. Niete werd van den inboedel ge red. Vijf varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Donderdagmorgen brandde aan dón Roomfweg te Enschedé van een blok van twee woningen die bewoond werd door A. Wensink, geheel af, ter wijl de andere veel schade Leed. Het vuur vermoedelijk ontstaan door hooibroei. Verzekering dekt de schone. EEN AL TE VLUGGE POSTDUIF. Bij een te RoltJterdam gehouden (of liever gezegd niet gehouden) wed vlucht voor postduiven heeft het vol gende merkwaardige voorval plaats gehad. De duif van een bestuurslid was no. 1, althans deze duif werd het eerst getoond. Men wenschte den ge lukkigen bezitter reeds geluk, toen een bericht uit de plaats van vertrek kwam, dat de man, belast met het op laten der snelvliegers, wegens het on stuimige weer de mand behoorlijk ge sloten gehouden en eerst vier uur la ter geopend had. Intuftechen, hoe grappig het voorval op zichzelf moge zijn, voor het be stuurslid kan de zaak nog onaangona - me gevolgen hebben. Naar men meldt is tegen hem een klacht bij de justitie ingediend. ZUIGELINGEN-KEUKEN. Groningen zal eene instelling krij gen zooals er' tot dusver nog slechts een in ons land bestaat te 's-GTaven-; hage, namelijk een zdógen. zuigielirx- j genkeuken (goutte de laid) Maandag; a s. zal daar onder leiding van den kinderarts W. G. Scheltema een der gelijke instelling worden geopend in het kinderziekenhuis. De zuigelingenkeuken is voor "de zuigelingen, wat de apotheek in an dere ziekenhuizen is voor de volwa's- kenen. De voeding voor de zuigeling wordt hier voor elk geval afzonderlijk bereid en de kleine zieken komen, zoo noodlij iederen dag ter contróle van gewicht, v-er teringsvérmogen en luiers. D - moeders nemen de dagporties van het zuigelingen-voedsel inee naar huis, hetzij kosteloos, hetzij tegen een geringe vergoeding van de grondstof fen. DIEFSTALLEN. WoemsdlagnacM 3 u/ux werden aan den KraJïngisdhien Plas gemeente Rot terdam aangehouden twee verdachte personen die in een roeiboot <een zak appfelen /vervoerfdlen, Itlerwijl zij een zak, inhoudende een dooden haan, overboord wierpen. Kort daarop werden dn een sloot, uitkomende aan den Plas, in eenige zakken gevonden 10 dioodie hanen, 1 levende-, 6 levende kippen .en 2 leven de ganzen, terwijl de haar die in den Plas gevonden werd, ook bleek te be- hooren tot de eerstgenoemde partij. Een en ander bleek gestolen te zijn van twee buitenplaatsen aan den Plas mitkomendfe. Gok iden vort gen nacht had, diefstal van pluimvee in' Üien omtrek plaats gehad. MILITAIRE PLECHTIGHEID. Donderdagmorgen te 10 uur had op het exercitieterrein te Nijmegen de plechtige uitreiking plaats van de Mi litaire Willemsorde 3e klasse aan den luitenant-kolonel van het Oost-Indisch leger Miclxielsen, door den kolonel Hoogkamer, welk militair eerbetoon werd opgeluisterd door een parade, van het 11e regiment infanterie, on der commando van den luitenant-ko lonel Van Stein Callenfels. Luit.-kolonel Michielsen, te Nijme gen geboren, destijds werkzaam als' instructeur aan de Hoogere Krijgs school in Den Haag, en bekend als een Wetenschappelijk zeer hoog staand officier, was in Iriöië geplaatst bij den generalen staf, waar hij om zijn eerlijk kaïrakter en als humaan chef zeer gezien Was. Als militair commandant van Cele bes en onderhioorigheden werden door hem de voorbereidingen getroffen vi'or de groote Boniiexpeditiën, waar na hij zelf de krij gsverrichtingen in géhee.l Celehes, o.a. in de Toradjalan- dc-n, heeft voortgezet, en onder zijn persoonlijk commando werd uitgerukt, bij het nemen der bekende sterke rots- Stellingen, waarbij veel beleid en moed getoond werd. i Na de plechtige uitreiking herin nerde kolonel Hoogkamer aan dé groo te verdiensten van overste Michieteen. waarvoor hem "wegens uitjstekende dapperheid aan beleid gepaard de "YViliemfcorde werd verleend. Nadat Boni was veroverd, zeide spre ker, werd u geroepen niet uit zucht tot verovering, doch slechtte om het verzet te breken en het verkregen e te behouden, om de actie uit te breiden over Centraal en Zuid-Celebes, een: woest bergland met steile hellingen en onpeilbare afgronden, op plaatsen. waar nog nooit een Europeaan den voet gezet had en strijdende tegen een volhoudenden, in-sluwen tegen stander. Hulde bracht spreker aan de per soonlijke tegenwoordigheid, het door zicht, beleid en doortastendheid en moed van overste Michielsen. wat al-, les onmisbaar is gebleken om het' moeilijke vraagstuk op te lossen tot. verovering van twee vestingen, ge bouwd op steile rotsen en verdedigd, uit etagtetellingen. Gij, overste, hebt dit vraagstuk aan gedurfd. Gij hebt vertrouwen gehad op de doorzetting en volharding en den schitterenden moed en de beheu-1 digheid van uwe officieren en solda ten. Dat vertrouwen is niet be schaamd. Onder uw bevel is in weini ge uren en met verlies van slechts 14 dooden in het geheel het doel bereikt. De militair plechtigheid, waaraan ook deelgenomen werd door de Kol. Reserve, werd door een groote menig te belangstellend bijgewoond. TER NAVOLGING. Eene circulaire 'i's gericht aan dé ■ambtenaren van het openhaar minis terie, teu_doel hebbende beperking in de toepassing der preventieve hechte!- nis. Daarin wordt herinnerd, dat Ie wet niet Voorschrijft, dat die maatre gel moiet worden toegepast. Zij regelt slechts de voorwaalrdle, waaronder de toepassing mogelijk is. Dientengevol ge bestaat de verjplidhiting om de gronden Voor de preventieve hechte nis steeds met de grootste nauwge.- zotheid le overwegen en de toepas sing tot het nood/zakelijke- te be pen ken. Deze circulaire Werd gezonden door den Minister van Justitiein Beieren. („W. v. h. R.") BELASTING-ONTDUIKEN. De heer Polak heeft in het „Week blad van dien A. N. D.B." geklaagd over dé strenge maatregelen van, dén fiscus tegen de diamantbewerkers. In een ingezonden stuk van den (hieer A. E. Wunnink, ambtenaar-beteékenaar, in hetzelfde weekblad, wordt betoogd dat de diamantbewerkers daar zei ven schuld aan izijn. Als voorbeeld! vertelt hij hét volgende Als belasting-ambtenaar kom ik bij iemand thuistref -alleen de vrouw, en stel haar de gewone wagen' om trent huur, aantal kinderen, enz. Voor het beroep geeft de vrouw des huizes op, dat 'haar echtgenoot vod denkoopman is en voor de verdien sten f 9 per week. Op hetzelfde o ogenblik komt de man •zelf thuis eerste indruk dien ik krijg is een diamantbewerker voor mij te zien. Zooals uw vrouw zegt, mijnheer, is urw beroep voddenkoopman, is dat wel juist Zeker, mijnbeer, vandaag bén ik voddenkoopman en morgen of over morgen sjouwerman. Vandaag is u dan te oordeelen naar uw handen en vingertoppen, verstel ler geweest. Tableau. Na ecaiig heen en weer gepraat wer den mij bonds- en af rekenboeken ge toond, en Wijkt, dat de pseudlo-vod denkoopman een versteller is met een Verdienste van 40 per week. Hoeveel werklieden buiten hét vak, zijn er die dat verdienen? De heer W. voegt hiera'an toé Wat bleek nog verder bij den pseu do-koopman Dat hij van die Ge meente, dus van die jgteïmeensohap, voor hem en zijn gezin vrije genees kundige IhuLp en zijne kinderen kos teloos onderwijs genoten, lis dat tegenover gemeentewéirMie- dën en -ambtenaren, diie van .een be scheiden loon of traktement moeten leven en die werkelijk tot den laat st en halven cent gecontroleerd wor den en betalen, billijk? Uit bovenstaande blijkt, dat men ook met de belasting-aangiften weet te „blompotten" dat de belasting- ambténaren, na behoorlijk onderzoek, die aangiften laten „groeien", spreekt van zelf. En is er, zoo vraag ik ten slotte, iemand die het goed kon keuren dat de gemeenschap op een dergelijke manier wordt bestolen Dwaas zou het zijn te gelooven, dat allen met hunne aangiften knoeien,, maar contróle, voor w'e dan ook, isj noodig. Het belang der 'Gemee/niterschatkist is ons aller belang. WERKLOOSHEID TE 's-GRAVEN- HAGE. Men meldt aan de Tel. uit Den Haag: Tér bestrijding van de werkloosheid trachten burgemeester en wethoudiers zooveel mogelijk de daarvoor in aan merking (komende werken te doen ver richten gedurende de wintermaanden Zal klit ook dezen winter geschie den, dan verdient het aanbeveling tij dig gegevens te verzamelen omtrent de personen, die op deze wijze te werk zullen /worden gestekt. Behalve aan de voorwaardie toch, dat zij' minstens een ijiaar in de gemeente woonachtig zijn, moet voldaan worden aa.n zekere eiscihen van geschiktheid, opdat zoo veel mogelijk iaan werk Worden ge- hlolpen (zij. die 'daarvoor het leersft in aanimietrlking komen. Een' onderzoek Idlaarna izal tevens (bevorderlijk izljn aan do kennis van omvang en aard 'der (heersdhende werkloosheid'. B. en W. (hebben zich. dit onderzoeik naar ihet ivoorbeeld met name van Wbolwiich, in 'Engeland, als volgt ge dacht: ."Van Ziekenen dag «af /wordten ver krijgbaar gesteld gedrukte lijsten, Waarop ieder, die beweert werkloos te zijn, een /aantal vragen moet be antwoorden on (deze antwoorden ei- gsehlhtin'dfig onderteekenen. Gevraagd wordt o.a. naar het. gezin enz. ien naar den laafsten en voor- Tpatsten baas. Deze formulieren moe- Pen terugbezorgd worden en op grond daarvan istelt één (persoon (feen be taalde /ambtenaar) een ondéTzek in. 'De ambtenaar brengt verslag uit o'an ©en commissie, die, zoo noodig, nade re inlichtingen inwint, en beslist oveT het al dan niet in aanmerking komen van de werklooze volor indïenrtstel- ling. Kan de raad zich hiermee veree- nigen. dan zouden B. en W. :het be stuur van. de Arbeidsbeurs willen ver zoeken op te treden als de hier be doelde commissie. Ter bestrijding van de kosten wordt 1000 aangevraagd. Het bovenstaande meenen B. en W. te mogen beschouwen als eene nadere beantwoording van de door het raads lid Ter Laan aan het 'slot van de ver gadering van 3 September j.l. gestelde vragen. POGING TOT DOODSLAG. Ongeveer drie jaren geleden werd J. J. P. v. 'Straaten, te 's-Grave(nhage veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf, wegens poging tot doodslag op een meisje met wie hij vroeger veir- keertng had. Een jaar geleden ont slagen, had hij zich thans wéder voor die Haagsche rechtbank te verant- (wo ordert, wederom wegens poging tot doodslag op datzelfde meisje. Sltleeds in blinde 'woede ontstekende,, wan neet" h'ij haar togen kwam, (hlaid hij haar, op 19 Juni j.l. in de Boekihorat- s tra at tegenkomende, met een aard appelmesje een steek taegabrticht, iwaarvan eene hevige bloeding het gevolg was. Volgens liet maiisje zou hij haar, toen 'zij begon te sclrrae/u- (Wen, bij 'zijne nadering, toegero.epen (hebben „hou je smoeldood moet je'doodsteken zal ik je". Bejkl. opt kendie dit. Volgens den arts, die heit meisje in het gemeenteziekenhuis behandeld had, zou de steek levensgevaarlijk eijn geweest hij dieper doord(ring,en, da.ar in dat geval een der longen zou getroffen zijn. Een jongen, die bekl. in den be- wusten avond in erg asnuwaehttgjen toestand had' ontmoet, verklaarde, :da.t bekl. hem toen (had gezegd: ..ik geloof dat ik die meid van K.gesto ken heb en ik geloof, dat ik het be ter heb gedaan dan de vorige keer. Beklaagde ontkende dit. Hij had niets gezegd. Een volgende getuige een dienst bode, verklaarde bekl. ze-er duidelijk; tegen het meisje te hebben hooren -zeggen „ga weg, of ik steek je ddodL" Zij had geen mes In die hand van be klaagde gezien en hem ook niét zien steken. Tegen een volgenden getuige had be^ klaagde gezegd, nadat hij hem ver1- teld had, dat hij mét dit meisje in quaes tie in Rotterdam had geleefd, dat hij reeds twee jaar voor haair had gezeten, „maar ik zal haar Wel 'krijgen." Even later liep hij een. vrouwspersoon na, met die woorden jjdaar heb je d'r." Vertier had getui ge niets gehoord. De zuster van het meisje ontmoe tende, even voot hij den stéék tcte- bracht aan haar izuster, had bekü., gelijk, hij tankende, tot (haar gezegd „je vader is dood. Ik wou 'dat je moe der en ije zuster nu ook maar gin gen." Subst.-off. van julstitie, mr. Van Geuns, de getmgenverklaringeta na gaande, stelde de vragen: is bet za kelijk element voor dén'doodslag aan wezig heeft'bekl. de bedoeling gehad olm te dooden en wielke straf motet aan; bekl. worden opgelegd? En daarop't antwoord gevende, betoogde' spreker, dat het zakelijk element voor den doodslag aanwezig is, gehoord die verklaring van 'den arts. Uit de woorden van bekl. tegen over het meisje, voor hij den stetek toebracht, blijkt dat hij de bedoeling had om haar te dooden. Ten aanzien van dé straf, welke hier moest wor dten opgelegd, wees spreker ér op, dat hier geen verzachtende omstan digheden zijn-. Wegéns poging tot doodslag vorderde het O. M. veroor deel ing tot ze® jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. P. Coops, pleitte vrijspraak, daar hij de po»- ging tot doodslag niet bewezen achtte. SMAADSCHRIFT. De 4e KameT dor Rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in de zaak van den 32-jarigen handelsreiziger E. F. Draisma, dié terecht gestaan heeft wegens opzettelijke aanranding van de eetr en den goeden naam van den -ingenieur E. Th. M. van Erven Do rens, die opgetreden was als super- arbiter bij het vaststellen der brand schade, door -bekl. geleden bij h;et; verbranden op 7 Maart 1904 zijner te Zeist gevestigde accumulatorenfa. briek, en van den heer Jan t.efr Meu- len, directeur der branidassurantie- maatschappij „Ned. Lloyd". Den eer sten héér had hij beüeetdigd in een brochure, getiteld„Brandassura/n- ■tie en 'hare nadoelen", en den (tweede door midid'al van aanplakbiljetten, waarmede hij in den 'Otmitrefc der (Beurs liet rond/rijden. De Rechtbank vc/rwieVp de 'opgave van beklaagde, dat hij in 't algemeen jbelang h'ad gehandeld en veroordeel de' bekk wegelns itwec misdrijven van -smaadschrift tot f 300 boete of 30 da gen hechtenis. Het O. M. had één maand gevangenisstraf geëischt. ONTDUIKING DER BELASTING. Dc Rechtbank te Groningen sprak den koopman Salomon H. vrij, die, per stoomboot van Emden te Delfzijl komende, bij de douane gieen aangifte had gedaan van het bij zich hebben van een nieuwe mof en boa. DIEFSTAL VAN EEN GRAFHEK. De 4e Kamer -der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde die twee perso nen, die zich te verantwoorden had den wegens diefstal van een brotazert hek om een familiegraf op de oude Oosterbegraafpla'ats, ieder tot een' jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. BRANDSTICHTINGEN. Voor de rechtbank te Tiel stond te recht II .A. van E., oud 25 jaar, kas telein te Afford en, gemeente Draden wegens twee brandstichtingenin den avond van 19 Februari 1905 te Draten in een hooiberg, en in den avond van den 22en Juli 1906 .te Afferden, ge meente Druten, in ©en hooimijt. Voorts wegens liet schrijven van twee brieven aan den heer A. G J. Deriks, eigenaar van den eerstgemel- den hooiberg, waarin met nieuwe brandstichting (&n moord gedreigd wend. v. E. werd 14 Februari jl. in hech tenis gesteld onder vermoeden van brandstichting bij den heer van der Wielen te -Draten; 6 Juni d.a.v. werd hij ter zake daarvan ontslagen, doch dadelijk weder in arrest gesteld we gens bovengenoemde feiten, waarin reeds 20 September 1905 door de recht bank tegen hem rechtsingang was verleend. Tegen (dien beklaagde, die 'door mr. S. Rink, advocaat te Tied, verdedigd wend. leischtte Ihet O. IM. veen gevange- j nisstnaf van 3 jaar, zonder aftrek van1 voorarrest. VALSGHHBID IN GESCHRIFTE. Christiaan van der Daan' te Delfzijl werd door de Rechtbank te Gronin gen wegemis Valschheid in geschrifte Itén niadeele van de Haagsche Assu- nan'tóe-/Qoimpagniiie veroordeeld tot een j/aar gevangenis, met .aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch (wtas 2 jiaar. DE RRIAINID (IN DE 'JONGE JlAN. 'V'Oior helt Haa-gsche gerechtshof werd behandeld het hooger (beroep van den Officier van justitie bij' de rechtbank te (Rotterdam, tegen Louis de Vriendt, /tooneeispeler, wonende te Ekeren bij1 Antwerpen, en Samuel Soesman, 'directeur van het Gasano- Variété, te Rotterdiam. De beklaagden waren niet tegen woordig. De zaak werd dus bij ver stek behandeld. De rechtbank te Rote terdiam had dén officier van justitie -.voor een deel niet ontvankelijk ver klaard, dn zijn vordering en beklaag- jden ojvérigens vrijgesproken. Gelijk men zich herinnert was vervolging in gesteld, op 'grond van het maken van inbreuk op het auteursrecht van Heijerrnans. Adv.-gen. Reitsmo. achtte het von nis juist gewezen .en vroeg bevesti ging. Uitspraak over .14 dagen. BEDRTEGELTJKE BANKBREUK. Tegen Abraham C.,, gewezen fabri kant van suikerwerken, te Gronin gen, Weald; door de .rechtbank aldaar, (wiegems bedrieglijke bankbreuk, 9 maanden geëischt. GOOISCHE OUDHEDEN. De tenitocmstelinig van Goodscihe oud heden te Naarden is zander officieel Vertoon gesloten. Hfet toestuur heeft (de beide laatste dagen déze beziens waardige verzameling voor werklie den en kinderen ter bezichtiging ge- btetid a 10 cent, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gem/aalklt. De aandacht van vele vreemdelin gen is dioor Idieze expositie gevestigd op de vele historische herinneringen (en gebruiken van het Gooi in'het al gemeen, maar bovenal op de beziens waardige geschiedkundige zaken, an tieke gebouwen met hun trapgevels' enz, welke Naarden t,e aanschouwen geeft. In het geheel werd de tentoonstel ling bezocht door 3637 betalende per sonen. NIEUWS VAN LOUIS BOUW MEESTER. Louis Bouwmeester, zoo schrijft het 'Bat. Nbld., is terug, een beetje moe van de tournee in Deli, maar frisch en opgewekt als altijd. Hij heeft met zijn gezelschap een goeden tijd gehad in Deli, aan waardeering. ook stoffe lijke, heeft het hem niet ontbroken. Dat doet ons waarlijk genoegen! Op B/atiavia gaf het gezelschap „Spoken" van Ibsen. EEN LIEFDESDRAMA IN DEN- TREIN. Bij het binnekomen van den laat- sten trein in de Berlijnsche voorstad Oraniënburg, vonden spoorwegbeamb ten in een coupé tweede klasse een mah als levenloos op dé banken uit gestrekt. In zijn borst gaapte een schotwond. In den andleren hoek van de coupé zat een meisje, met de revolver nog in de hand, hartstochtelijk te snikken. De zwaar gewonde, de 26-jarige boek houder Siegfried Rossow( werd on middellijk naar het ziekenhuis ver voerd, maar'hier kon men niet and'etos doen, dan den onderweg ingetreden dood constaltleeren. Het 24-jarige meisje, Martha K, gaf, bij haar verhoor te kennen', dat zij1 beiden van plan waren, zich van hét leven te berc-oven. Zij wilden eerst' in het water van de Wannsee den diood' zoeken, maar wafên van voornemen veranderd, en besloten naar Hemsdiorf1 et sporen, en zich daar in het bosch dood te schieten. i Onderweg waren bétden ingeslapen, en eerst vlak voor Oraniënburg wak ker geworden. Roseow had téen de revolver gegrepen en zich een kogel door de borfet gejschoten. Het meisje beweerde nu haar bemim- di het wapen uit de band genomen te; hebben, om ook zich zelf te dooden het moordtuig weigerde echter. Daar apolitie in den beginne geen geloof hechtte aan haar verklaringen, werd het meisje eerst in arrest genomen, daar er verdenking befetond, dat zij haar geliefde uit ijverzucht had neer geschoten. De lijkschouwing heeft intusschen aangetoond, dat Rossow zichzelf moet hebben doodgeschoten. Martha K. werd daarom weder op vrije voeten gesteld. ZOO BLIJFT t MERK IN DE WERELD. Bij Londen zou een ijzeren toren verrijzen, hooger dan de Eiffeltoien, maar v.oor 't gevaarte gereed was, kwam men van het plan terug. De liefhebberij om zoo hoog te klimmen was er al waf uit, en, geen goed geld naar kwaad geld willende gooien, be sloot men maar liever het hooge toe stel, dat e ral stond', af te breken. In Februari is men er mee begonnen, en iZatertdtag lag het voetstuk omver. Daarmede is de geschiedenis van Wembley Tower uat. HET EiNGELSGHE LUCHTSCHIP. Het luchtschip van het Engelsclie leger heeft Dinsdag dn den voormid dag zijn (eerste proefvlucht gehouden. Het gebeurde op een meent niet ver van (Aldersöiot Toen (het gevaarte een ballon in den vorm van een dikke sigaar of worst met een schuit, gnoo- tendeels uit (aluminium' vervaardigd uit zijn schuur kwam werd het aan de touwen door een .twintig troon vast gehouden. iDrie man, (kol. Cupper, hhofdi van de baUon-fiatoriek, kiapfte King, (hoofd van de ballon&chool, en kol. Cody namen in d'e schuit plaats; die laatste aan het roer. Terwijl dé ballon vastgehouden werd', werd' hij' Van de schudt uit rondom de meent gestuurd. Diaarnia werden de touwen losgelaten en het schip steeg tot een goede 100 M. de lucht in. Daar werd (de machine stop gezet en het schip bleef goed in evenwicht zweven. Na een kwartder zette het toestel zich weer in beweging, over hoornen naar een andere meent. Toen raakte er iets onklaar aan de machine; er brak of scheurde .iets, en het schip daalde neer. Nadat (het ongemak verholpen was, steeg het 's middags weer op en toeschreef in de lucht een kring van een 5 K..M. wijdte. De Engelsche ver slaggevers zijn er over uit, dat het schip uitmuntend werkt; een vertelt, dat het Nulli Secundus (Geen beter) zal gedoopt worden. Behalve de drie man had Üe schuit ongeveer 375 KG. ballast in. Twee groote vleugels wor den voortgedreven door twee krach tige motoren. De wind had bij de op stijging een Snelheid van 25 KM. in het uur. De ontwerper van bet schip is kol. Tempi er. DE CINEMATOGRAAF EN SPOOR- WEGMISDADEN. Een lezer van de ..Tagiiche Rund schau" schrijft, 'dat hij het vorige jaar bij het bezoek aan een cinematogTaaf- theater, in een der Berlijnsche voor steden, de voorstelling zag van een spaortrera-deraiHemént. Op het eerste doelt zag hii de spoorbaan, kalm en vredig in den maneschijn; op het tweede doek zag hij eenige mannen voor den dag komen en de koppelin gen van de rails losschroeven en zich daarna op een afstand verschuilen. De trein naderde, ontspoorde, geraakte in brand, de schelmen kwamen tóeloopen om de reizigers te berooVen, enz. Dezie lezer vertelt verder, dat ertus- schen de door hem bijgewoonde voor stelling en de spoorwegramp hij Strausberg een treffende overeen komst is, zoodiat het z. i. niet te loo chenen valt, dat dergelijke voorstel lingen een noodlottigen invloed op de phantasi© van sommige individuen uitoefenen. Hij vindt het daarom ver- heugenswaard, dat de Berlijnsche po li tie thans alle in dit opzicht gevaar lijke voorstellingen met de cinemiato- graaf verbiedt. SPOORWEGMISDADEN. Opnieuw is in Duitschland een po ging ontdtekt om een treinontsporing te doen plaats hebben, wélke poging edhter gelukkig verijdteld is. In de na bijheid van het Oost-Pruisisch;© plaatsje Soldau waren Zaterdag avond vier zware dwarsliggers en een aantal planken dwars over de rails gelegd. De machinist bemerkte de versperring evenwel nog hij tij da ien vist den trein vlak er voor tot stilstand te brengen. De daders, naar het schijnt halfvolwassen jongens dié zich in dé nabijheid ophielden, wer dén terstond vervolgd, maar wisten te ontkomen, zoodat in/en omtrent dé aanleiding tot hun laffe daad geen bijzonidehhedien te weten komen kon.. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 12 September 1907 Appelen 65 H.L., verkocht 50 H.L., 4-/10. Peren 43 H.L.. verkocht 36 II.L., 412. Bloemkool 3000 stuks, verkocht 2000 stuks 10. Roodekool 5000 stuks, f3f6. Wdttekool 70 stuks, /3—/4. Savooiekool 3000 stuiks, verkocht 2000 stuikfe, f2—f5. Wortelen 400 bos, f 4f8. Het istotomisehip Prins Willem IV vertrok (11 (Sept. van Paramaribo naar Aimistendiom. Hei. stoomschip Prins Willem,V ar riveerde 9 (Sept. van Amsterdiam te Paramaribo. Het stoomschip Floris arriveerde 12 September van Amsterdam, te Bata via. Het stoomschip Rindjani, -Van JavS naar 'Rotterdam,, passeerde 11 Septem ber Kaap del Armi. Het stoomschip IMalang, van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Sept. van' Perim. Het. istoomfcchip Grotiü's, van 'Am sterdam naar Batavia, arriveerde 12 'Sept. te Singapore. I Het stoomschip Themisfo, gechar terd kioor de N. A. S. M., arriveerde II Sept. van Rotterdam te Philadel phia.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6