NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA tuitenlandsch Overzie!. Stadsnieuws 2^e Jaargang. No. 7431 Verschijnt dtgefijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DISSDAQ 17 8BPTEMBIR 1907 A DAGBLAD 120 ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Veor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)«1*39 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeor i. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement, Haarlem van 1—5 regels i.-—elke regel meer ƒ036. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentfén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. BINiSDïAG 17 SEPTEMBER. Gt. Kerk: Orgelbespeling 1—2 uur, Concert in dien Hout (Kriens-hulde) OUT. TOESTAND IN ANTWERPEN. De voorzitter der Fédération Mari- ime, Stemmann, die Zaterdag bij den linister ontboden was, i's zeer opge. panden teruggekeerd en Weigert de ers te woord te staan. Waarschijn- heelt het onderhond -geloop-en den volgenden omzendbrief, die beviel Van den Minister van Spoor door den heer Statio-Ovetfste Handelsstatie is verzonden aan hoofden der Antwerpsche handels- „Heeren „Ik heb de eer te uwer kennis te „brengen, baf de stock wagons, „gelaiden blijvend ten gevolge der „staking, in de laatste 48 uren fel „vermeerderd is. „Mijn bestuur vre©9t het oogen- „blik te zien naderen waarop, ten- „gevolge van niet vrijkomen van „materieel, de onderbreking vol ledig zal zijn, en dat de normale „herneminig van den dienst enkel „ten koste der grootste opoffering „zal kunnen geschieden. „Het zou misschien tijd worden „deze rampvolle gebeurlijkheden „•'tegen te gaan, mits door werk- huizen en fabrieken alle verzen dingen- te dioen 9toppen, wier af- lading en inscheping onzeker „blijft. Indien gij deze zienswijze, „dlie alleen een degelijk genees, „mliddel voor den bestaanden.toe- stand daarstelt, niet mocht dee pen, zouden wij ons tot ons leed- wezen verplicht zien, strenge he rtaling te eischen der kosten, ver- „schuldigd door stil liggen der „wagons en door het vervoer, het- „wetk er uit zou kunnen voort spruiten- „Onaangezien dien maatregel, „zou mijn bestuur insgelijks moe- .„ten onderzoeken, of het geval van „heirkraeht, dat gij zoudt inroe- „pen om terugbetaling dezer kos tten te eischen, bestaan heeft, „aangezien het in uiwe. macht la;g, „de verzending tegen te houden „van wagons, die gij niet in staat „waart te lossen. „Gelieve mij uwe inzichten te „doen kennen, en aanvaardt, ienz. DE STATIE-OVERSTE." ANTWERPEN WORDEN NIEU TROEBELEN VERWACHT. Volgens bij de politie ingekomen be richten, Verwacht men heden, Maan dag, moeilijkheden in de haven. Met het oog op gebeurtenissen, die zich zouden kunnen voordoen, zijn 'ge/troffen om onmiddel politie, gendarmes, burgerwacht en eventueel ook beschikbare leger macht bijde hand te hebben. DE TOESTAND IN MAROKKO. Het wegtrekken naar het binnen land van alle om Casablanca geleger de Marokkanen, en bun hernieuwd verzoek om wapenstilstand doet som mige dagbladen juichen over „gebro ken verzet". De correspondent van den „Figaro" waarschuwt daarentegen voor te spoe dige gerustheid; „men mieene niet", zegt hij, „dat de campagne jls af ge loop-en". De telegrammen uit verschillende kustplaatsen doen zien, dat de bevol king uiterst verdeeld is tusschen de twee sultanswanneer, zoo seint men uit Mazagan, die stemming van ver deeldheid door een gelijktijdig ver trek der twee sultans naar de heilige plaateen werd opgezweept tot. fanatie ke twisten, konden Europeanen daar wel eens het slachtoffer van worden. ONDERHANDELINGEN OVER MAROKKO. De „Daily Telegraph" verneemt uit Sani Sebastian De onderhandelingendie tusischen de Spaanschie, Frausche en Duitsehe regeeringen ovter Marokko gevoerd zijn, 'hebben tot overeenstemming ge leid. Duitschland zou Frankrijk's en 'Spanje's gewapend optreden definitief goedkeuren, nadat bedden verklaard hebben, dat dit «gewapend optredeti teen tijdelijk karakter draagt nooit een blijvende bezetting zal mee brengen. Duitschland schijnt bij het prijs geven van zijn voorzichtig ver zet door de overweging geleid te zijn 'dat Frankrijk en Duitschland elkaar elders tegendiensten kunnen bewijzen ■o.a. in Perzië met de Bagdad-spoor, ea vorder wat de openstelling van de Parijsche beurs voor Duitsehe staats- 'leeningen betreft. UIT RUSLAND. Het is tot diuisverre nog niet gelukt de „Stahdart", het jacht vian den Tsaar, vlot te krijgen, daar het stevig vast zit op de roits. Eerst werd mede gedeeld, dat de keizerlijke familie naar Peterhof terug zoude keeren, thans echter blijkt, dat de Tsaar en de zijnen voorloopiig aan boord van het jacht „Alexandria" in de Scheren blij ven. Fcxj; Deensch blad, over het alge meen goed ingelicht, deelt mede uit Petersburg de tijding te hebben ge kregen, dat de schipbrteiuk van het keizerlijke jacht niet aan een ongeluk dcch aan een aanslag te wijtëh is. Een drijvende dynamiefmijn zou gesprongen zijn. Uit Lodz wordt bericht, dat de fa brieksdirecteur Silberstein aldaar door 600 arbeiders, die betaling ver langden voor de twee weken, dat zij door sluiting van de fabriek niet had den kunnen werken, gevangen werd gezet en toen doodgeschoten. EEN MILITAIRE TREIN ONTSPOORD. Weer heeft in DudtschLand een spoorwegongeluk plaats gehad, onder verdachte omstandigheden. Een mili te ire trein, die een bataljon infanterie Vervoerde, is dicht bij Breba ont spoord. Zes waggons werden onderst boven geworpen. Een officier en twee onderofficieren zijn ernstig gewond. Er is hevige schade aangericht. DE GEWELDPLEGERS TEGEN DE AZIATEN TE VANCOUVER VOOR HET GERECHT. Negentien man, die beschuldigd worden tegen de Aziaten gewield ge pleegd te hebben, zijn naar het Assi zer hof verwezen, De Ganadeesche regeering heeft een bijzonderen commisls'aris naar Van couver afgezonden, om de kwestie ,van den invoer van Aziaten te bestu- d'eeren. Hij heeft volmacht, om alle Aziaten zondier middelen van bestaan of die anderszins als ongewenscht zijn te beschouwen, het land uftt te sftu- SPOORWEGSTAKING IN ENGE LAND OP HANDEN. De spoorwegmannen, die deel uit maken vian het groote verbond van spoorwegpersoneel onder Bell, moe ten tot staking besloten hebben. Zij zouden Zondagavond een daarop be trekking hebbende kennisgeving ver zenden. De staking zou den 29sten de zer uitbreken. DE GRATIE VOOR SOLEELLAND WEKT ONLUSTEN. De Parijlsche correspondent der Te legraaf seint „De zoogenaamde manifestatie van huismoeders, georganiseerd om tegen d gratie, aan Soleilland verleend, te protesteeren, opgeworpen en geJ ceerd in de nationalistische pers, vond Zondag plaats. De manifestanten, wier aantal' een paar duizend bedroeg, onder wie zeer weinig moeders en van wie de meer derheid bestond uit jongelieden en kinderen, vertrokken om drie uurvau de kerk „Saint-Ambroise", vanwaar Februari j.l. de begrafenis van de kleine Eerbefliding plaats had. De me nigte, dlie het plan koesterde, te ma- inifesteeren voor het gebouw van het ministerie van justitie op de Place Vendome, en hat paleis van den presi dent, liep door een groot deel der stad, uitroepend: „de guillotine", „justitie" „den dood aan Soleilland", „spuwt op Fallières". De stoet werd dikwijls iu zijn gang door de politie ver slrooid, vormde zich hierna, welis waar, opnieuw, maar verloor ten slot te te veel deelnemers. Na veel tumult gelukte het der politie te verhinderen, dat .de manifestanten de Place Ven dome of het paleis van den president kenden» bereiken. Eenige arrestaties, die geschiedden, omdat eenige meu- {ichen weigerden door 'te loopen, waar dit bevolen werd, vonden plaats. Bot singen tusschen menigte en politii kwamen, echter niet voor. Om zes uur Was alles afgeloopen. NATIONALE MILITIE! Onderzoek van Verlofgangers. B. on W. van Haarlem geven bij de ze kennis aan de verlofgangers van de militie te land, die. in deze ge meente zijn gevestigd en in hetver- lofganigersreè'ister zijn ingeschreven, en aan wie in dit jaar uitstel van op komst voor de inspectie is verleend, dat het onderzoek over ben zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Vrij dag den 6en December 1907, des voor- middags te 11 uur en dat zij alzoo op den bepaalden tijd en de bepaalde plaats zich zullen moeten bevinden, gekleed in uniform en voorzien van de verdere kleeding- en uitrusting stukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, alsmede van het zak boekje en den verlofpas. ZANGWEDSTRIJD TE 's-GRAVEN- HAGE. Gelijk wij reeds per bulletin dezen morgen hebben meegedeeld, zijn de beide gemengde zangvereeniginigen Ondier Ons" en „Polyhymnia" beide zeer eervol uit het strijdperk getre den en is dus opnieuw bevestigd, dat Haarlem onder zijne inwoners er ve len aantreft, die met gunstig gevolg de kunst beoefenen. Voor Polyhymnia was de tweede prijs, dien zij verwierf, daarom zoo veel te merkwaardiger, omdat deze vereendgdng voor het eebst aan een zangwedstrijd deelnam en de concur rentie van niet minder dan 14 vereeni- gingen te verduren had. Toen de Vereeniging ,zich op 't po dium der concertzaal in het gebouw vcor Kunsten en Wetenschappen had opgesteld, zetten we onjs dus metgroo- belangstelling- Reeds 13 veneenigin- gen hadden het verplichte nummer en het eigen gekozene doen hooren. Daar onder waren er geweest, voor wie voor goed de kans verloren was op eene bekroning, maar er waren ook bij, waarmede goed rekening' moest worden gehouden, en dlie het niet gemakkelijke verplichte nummer „Onze Taal" er goed hadden afge bracht. Edoch Polyhymnia sloeg zich uit stekend door de moeilijkheden heen. Hoewel een enkele maal de inzet van een strofe ietwat zweefde, wist Poly hymnia zic-h met vrij goede toonvast- heid door het gehieële nummer staan de te houden en ontwikkelde, waar hef nootdliig was, een krachtig klank volume. Het moeilijke gedeelte „Rijke, goe de, schoone, milde, die uw Kracht in Eenvoud vindt, schonk eenigen goe den stemmen de gelegenheid te too- nen, dat de vetreeuiging ook fraaie solo-st,emimen bezit. Het geheel was goed; ook het vrije nummer Hymne van F. S'ileher, genoot een zeer goede vertolking. Hoewel de sopranen hier in eenige neiging betoonden tot „ja gen" hield de directenr, de heer J. Wolterus Grootendorst, met kalme, krachtige leiding de teugels in han den. Dait de vereeniging met 5 tegen 2 stemmen den tweeden prijs behaalde, mag met alle. recht., behoudens de goe de .hoedanigheden van het koor, wor den to-egesclireven aan den dirigent, die tooudle te bezitten eene gezonde opvatting van het verplichte nummer, liefde voor onze taal, zorg voor eene goede uiitepraak en de noodige muzi kaliteit, die hem verder zijn weg wel effenen zullen. Hulde aan Polyhymnia, en zijn wak keren directeur Des avonds stond het kunstgenot «aanmerkelijk hoog,er dan des middags het algem'eene peil was, en geen won der slechts een drietal vereenigingen was voor deze eerste afdeelingge mengde koren, ingeschreven, en hoe wel we volstrekt niet willen beweren, dat ze alle drie evenveel toonden te vermogen, waren ze voor elkaar niet te versmaden mededingsters. Noch tans „Onder Ons" blonk boven de beide andere verre uit. Het was bijna, nadat Onder O rus" onder directie van Henri Pielage «gezongen had, niiet mieer noodi-g, dat de beide andere ver- eendgingen „Euphonia" uit Den Haag en „Polyhymnia" uit Schiedam zongen, zóó 'subliem was de praestetii van „Ónder Ons". Met den bösten wi'l of misschien moeten we zeggen met dien mee'st mogelijken moedwil was het niet mogelijk één vlekje aan te wijzen in hetgeen „Onder Ons" deed hooren. Koor en dirigent gaven zich geheel en pasten zich zoo bij elkander •aan, dat de totaal-indruk een zeer •machtige was. En er behoorde wat gaven van opvatting en uitvoering fee, om de intenties van den compo nist van het verplichte nuimmmer Harpzangh, onzen stadgenoot Philip Loots, weer te geven. Dit nummer, schijnbaar eenvoudig, biedit een schat van muzikale figuren, die ineen- vloeiende en met de goede Meuren geschakeerd groote moeilijkheden aan di vertolkers bieden. Heerlijk zong „Onder Ons" dit num mer en verwierf rjiet d«it en zijn eigen nummer„Le Vendredd Saint" van Gounod een stormachtig applaus, wel verdiend en daarom van ganscher haute gegund. Het in onze concertza len meer gehoorde nummer van Gou nod is een toch zoo schoone composi tie, da.t, wanneer „Onder Ons" dit zingt zooaijs Zondagavond de macht, die er van uitgaat, onweerstaan baar is. Dat „Onder Ons" ook den eersten eere-prijs verwierf, een zilveren lau werkrans, zal niemand verwonderen, die weet, dat zij met algemeene stem men den eersten prijs behaalde, na melijk een gouden medaille én drie honderd gulden. Wij mogien opnieuw getuigen, dat de heer Henri Pielage en „Onder Ons" elkaar niet kunnen missen, en -wij hen beiden niet, om Haarlem bij herha ling lauweren te bezorgen op het bied der zangkunst. Alzoo is Zondag een goede dag ged weest voor wie het in onze stad wel raeenen met de beoefening dier kunst. Aangaande „Onder Ons" zij nog vermeld, dat een dertigtal leden min der aan het concours deelnamen dan waarvoor ingeschreven was. Wel een bewijs, dat de vereeniging gewoekerd be eft, om toch dat succès te bereiken, dat baar deel is gewee&t. ONTEVREDEN MET RECHT. In een vorig nummer van ons blad kwam een Macht voor van een lezer, «dlie Zondag 8 September te 5.38 van Zandvoort wild© vertrekken, de Am- sterdamsChe reizigers voor zag gaan en ten slotte een kwartier op een wa gen naar Haarlem wachten moest. Wij gaven, na onderzoek, daarop een toelichting, (hierop neerkomende, dat er wel een extratrein voor Haarlem (van open wagens) maar niet een voor Amsterdam beschikbaar was en dat het «niet altijd gemakkelijk is op een onverwacht grooten toeloop van reizigers te rekenen. „Blijft bet zo merweer aanhouden^ dan zullen maatregelen genomen worden om zulke teleurstellingen te voobkomen. •schreven wij ten slotte. Tot ons leedwezen is die verzeke ring niet (bewaarheid. Het zomerweer hield de geheele week aan, maar Zon dag 15 September liep bet met 't ver voer van Zandvoort weer l'eelijk mis. We kwamen kwartier over vieren 'n het schapenhok voor Haarlem, d'at toen halfvol -Was. Het Amsterdam se be schapenhok aan den overkant was geheel gevuld, zoodat het ons niet verwondende, dat toen er een wa gen met volgwagen aankwam, de Am sterdammers het «eerst werden inge laden. Wei meenden we, toen er nóg een motorwagen aankwam, dat die nu voor Haiarlieimmers had kunnen Worden bestemd. Even/wiel werden ook daarin alleen reizigers vcmot Am sterdam toegelaten, zoodat wij Haar lemmers ze alle drie zagen vertrek ken en oiiet beter wisten te doen dan naar den horizon te staren can te zien of er voot ons nog geen voertuig 'kwam opdagen. Er ging een kwartier voorbij, nog een kwartier, 't werd vijf uur en nog altijd1 leunden wij in de smalle gan gletjes en vroegen onszelf en elkaar af, o.f er soms iets op de lijh was voorgevallen. Dit iwas blijkbaar niet het geval, want de tram officials hielden zich gezamenlijk in hun hou ten huisje op en 'zeiden niets, 't Pu bliek des te meer. Eindelijk, over vij ven, kwamen er vijf wagens achter •elkaar binnen, die «ons, na het onver mijdelijke rangeeren, dan toch einde lijk zouden wegvoeren. Zelfs toen werd het Amsterdamische schapenhok dat intusschen opnieuw volgeloopen was, weer het eerst geopend en dien reizigers vergund, in te stappen,, tot groot protest van .sommige- Haarlem mers. Twee wagens voor Amsterdam relden dan ook het eerst weg- Gelukkig «ging toen ook onze gevan genis spoedig open en werden wij in een trein van drie wagens naar Haar lem vervoerd. We -hadden precies een uur staan wachten. Achter ons giroei- dle opnieuw een rij van Wachtenden in het Haiarlemschie schapenhok. Volgens de dienstregeling, die 5 de zer is aangevangen, vertrekken van Zandvoort naai- Haarlem en Am sterdam trams te 4.08, 4.38 -en 5.' Voor die van 4.08 waren we natuur lijk te laat,, die van 4.38 had ons even wel moe-ten vervoeren. Waarschijn lijk heeft de ambtenaar der Maat schappij, die beoordeel en moet of bet weer mooi of ileelijk is, Zondag bet weer slecht gevonden en daarom niet de „maatregelen" genomen, waar van hierboven sprake is. De directie zal wel doen met dat werk voortaan op te dragen aan iemand, die daarop een beteren kijk 'bezit. Wanneer deze -dan informeert of er 's morgens en in den voormiddag veel menscben naar Zandvoort zijn vervoerd, kan hij meteen nagaan,, of hij omstreeks half vijf en vijf uur veel of weinig wagens nooddg hiebben zal. In b otsin g. Een- deze-r nachten kwam:, door het mistige wed-er misl-eid, de motorschuit varendie van Amsterdam via Zaan- «daim «op Gouda dn botsing met het reim- imingwerk van de brug aan de Cru- qu/ius1, waardoor eenige materieels schade werd veroorzaakt. Proces-ver baal werd deswege door den brug wachter opgemaakt. Uit gie s't e 1 d j u b i1 lé. De herdenking van het juibilé van den agent van politie, den heer San ders, is wegenis het overlijden van •zijn zoon, tot later uitgesteld, evenals •ie aanbieding van het cadeau namens het corps. Bond van Nederl. Onder wijzers, afd'. Haarlem. Zaterdagavond 1.1, hield de afdee ling „Haarlem" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers een huis houdelijke vergadering. Met meerder heid van stemmen werd besloten 2 afgevaardigden te zenden naar de mieetang voor Algemeen.' Kiesrecht te Rotterdam op Zondag 15 September. Daarvoor werden aangewezen de hee- ren H. Damkelman en H. Cransberg. Een bestuursvoorstel tot het orga- niseeren van een St. Nicolaasfeest voor de Mnderen van koötelooze scho len werd met algemeene stemmen aangenomen; evenzoo de machtiging aan het b estuur, om te adr esse eren aan de Tweede Kamer over de pen- siöenkwestie Van Akkeren. Over de vraag „Is aansluiting bij het Nederlandsch Vakverbond ge- wensebt werd in den breede ge sproken. Door den heer A. Nagtzaam werd voor aansluiting gepleit, terwijl de heer Klok de nadeelen daarvan in het licht «stelde. De gehouden besprekingen over dit punt zullen in een rapport worden sa mengevat en opgezonden aan het hoofdbestuur, dait deze zaak op de al gemeene vergadering ter sprake zal brengen. Voor aansluiting verMaar- den zich voorloopig 25 leden, tegen aansluiting 17. De afdeeling telt thank 166 leden. IL-adeli «cihtdng. ^Zaterdagavond omstreeks 7 uur is bij' d'en winkelier Kordelaar dn de Gromjéstraat de lade gelicht. Er was ongeveer J 1 in. Ofschoon de winke lier er niets van bemerkte, meent de politie toch «enige aanwijzingen te 'hebben. Dronkaard. Zaterdagavond' j.l. te 10 uur werd' /ter zake van «openbare dronkenschap aan het politiebureau aan het Sta tionsplein in arrest gebracht de be kende pakjesdrager met het Ooster- sche type Jacobus Erven, bijgenaamd Z1 war te Ivo. Toen hij Zondagmorgen ontslagen zou worden werd bevonden dat «hij ernstig ziek lag, waar op- Dr. Van Maas i's ontboden, op wiens last -hij naar het St. Elisa beth's Gasthuis is overgebracht, al waar hij gisterennamiddiag te half zes is overleden. GEDACHTENISREDE DIS. RENiGNAODA. QDn de godsdienstoefening van. de Genef. kerk C, Zondiag gelhiouden, w-erd door Dis. «W. iRingnalda, ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum een gedachtenisrede uitgesproken naar aanleiding -van den tekst: Psalm 7i vers. 15: „,iMlijn imond zal Uw gerech tigheid vertellen dan gansohen dagUw heil, hoewel ik de ge talen niet weet. Het kerkgebouw was met een groo te schare gevuld, '.ondier welke opge merkt werden de burgern-ees". >r \en Haarlem,, de heer (jlh-r. mr. J. W Boreel van Hogelanden en- depioafen van de classis Haarlem. De gemeente zong den leen ar bij het einde der «godsdienst >efeninp Psalm .134 3 toe, terwijl Ds. Rangma!- da den burgemeester aan 't eind van de predikatie dank betuigde vo«or zijn belangstelling, blijkende uit zijn te genwoordigheid in dit ochtenduur. Dnmsimultaansé a nee. Woensdag 18 iSepte-mtoer des avonds 71/2 uur zal de bekende meester dam speler, de heer J. de Haas, kampioen van Nederland, een simultlaan-séance geven in café „N-euf", Groote Hout straat alhier. Het gebeurt slechts -zelden, dlat dle- ae simul'taan-speler hier ter stede van zijn hoogst leerzaam spel doet profifeeren. Zij die zich voor het dam spel interesseeren, zuIT-en dan ook «deze séance wel bijrwonien. Muziek in den Hout. Concert op Dinsdag 17 September, des avonds te 8 uur, door het Haar- lerusch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Krieus. Programma 1. Murche dlu Cortège, Kriens. 2-. Ouverture Die Lustigen W'eiber Von Windsor, Nicolai. 3. Geschi oMen a us dem Wiener Wald, Walzer, Strauss. 4. Grande fantaisie un jour d'Et« en Norvège, Wibners. 5. Ouverture Obéron, Weber. 6. Mohnblüme (Poppies), Japansche Romance, Neil Moret. 7. Grande Fantaisie de 1' opéra Faust, Gounod. Inbraak. In een perceel aan de Gravinne- steeg is Zaterdagnacht ingebroken, Eenige goederen worden vermist. R.K. MLARIASOHOOL VOOR MEHSJiKS. Den 9den October a.s. zal helt 25 jaar geleden zijn,, d'at deze schoo-l in He Koniin^stmat met 300 leerlingen werd geopend. Naar aanleiding van dit a.s. juibilé m-eenen we -goed te doen. dloo.r eenige historische bijizonderheiden mede te deelen omtrent dit gebouw- en- deze in stelling. Het gebouw alitihians 't stuk grond waarop het is gebouwd' bekleedt in onze l-ooale geschiedenis een voorna me plaat9. •Het vroegere gebouw was algemeen bekend ondier d-en niaam van „het huis van Simon van Zaaien". Vóór de verbouwing tot R. K. Mieis- jesschool bevond zich voor de oude woning (van den heer A. H. Cromme- lin) een antieke poort, die de hoofd ingang vormde tot het woonhuis, een hecht overblijfsel van voorvaderlijke bouwkunst. Deze poort velen onzer lezers hebben die wel gekend w«as oorspronkelijk een versterkte -poo-nt, aan welke stevige afsluiting heer Si mon van Zanen i-n 1377, tijdens het hevig oproer tusschen de Hoekschen en Kab eljauws chenhet behoud van zijn leven had te danken, toen hij door zijn tegenstander, den heer Van Bre- derode, werd genoodzaakt binnen zij ne woning te vluchten. Eenige zijner vijanden aldus lezen we. bij Allan die hem naar het leven stonden, vervolgden hem; terwijl de meestem hunner, doordien het huis met zware va'ldeure-n w«as afgesloten, buiten ge houden werden. In huis ontstond nu een hevig ge vecht, waarin Heer Simon en de zij nen de o.verwdnntng behaalden. Het moet er heftig zijn toegegaan, althans er moeten volgens de ge schiedschrijvers na het einde van den strijd niet minder dan 24 lijken door de ramen «op straat zijn gewor pen. Dtoch de wraak bleef niet uit. Bij- den hernieuwden strijd in 1405 was het Sdmon van Zianien, benevens vijf burgers-, die in dit gebouw een sma-rtelijken dood ondergingen. Tijdiens het Spaansche beleg in 1572 tot '73 werd dit huis bewoond door de adellijke familie Adrichem. Zooalis reeds gezegd, behoorde dit huis vóór 1882 laan den heer A. H. iQrommeli-n, doch- werd aangekocht met hief doel er e-ene R. K. Meisjes school -te bouwen. 23 Januari 1882 werd het verbouwd! 'Laagste inschrijvers w-aren de hee~ ren de Hey te Haarlemmermeer, voor f 36673 (gebouw zonder kapel) en de hee-r Hulsebosch voor J 44855 (gebouw met kapel). Den 9en -October werd. d.e school ge opend mat 300 leerlingen. Sedert dien bekleedt zij een belangrijke plaats in het R. K. onderwijs alhier. De school bestaat thians uit vier af- dleeJinigeu', nl. -twee burgerscholen, -een Tusschenschoiol en een School voor minvermogenden. Ook zijn er aan verbonden eene Fröbelschool en drie bewaarscholen. Deze laatste staan onde-r leiding van Zusters Franciscanessen van Heyt- hu-yien. De school -telt thans ongeveer 600 leerlingen. IZooials wiel is bekend: trouwens we vermeldden het reedis vroeger is in den loop der laatste 25 jaren heel wat terrein aangekocht. Thans wordt de school in de JaicobijineStraat geheel opnieuw opgebouwd. NATIONALE MILITIE. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister ert de- daar bij heiboerende -alpQuabelti/sche naam lijst, betreffende de jongelingen, die zich binnen dieze gemeente, in 1907 hefbben doen inschrijven voor de lich ting der Nationale MSildtie v-an 1908, iter secretarie dezer gemeente (2e af deeling) voor een ieder ter lezing is nede-rgelegd van heden tot 26 Septem ber aanstaande, van des morgens 9 (tof des namiddags 2 ,ure; en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden inge bracht bij den Commissaris der Ko ningin in deze provincie, door middel rvian een bij den burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstuk ke gestaafd, verzoekschrift op onge regeld papier en onderteekend door hem of haar, die ze inbrengt.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1