HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ERENS TIELEMAN Binnenland FEUILLETON De opgeheven Vinger VRIJDAG 19 SBPTEMBBR 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 18 Sept. 1907. e markt, was 'heden zeer stil, het- ii voornamelijk te wijten was aan Israëiteftisclben feestdag, waaiy r een groot deel dier beursbez-oe- s> afwe&ig was. In alle hoeken wa de affaires dan oiok hoogst be lt. Staatsfondsen waren onver an- d met eenige vraag-voor BraziMu- i. Verder bestond er kooplust voor obligatiën Stad Rosario, diie 2 beterden zonder diat diaarvoor re en bekend waren. De lokale fond waren verlaten en zonder zaken, aanzienlijke teruggang van den •s der Transvaailscbe Bank Han- svereeniigung, welke aand. op 8ü ugliepen, trok die aandacht, De moiteering was 98 en waar- ijjnlijk te hoog in verband' met de meen minder gunstige toesitan- •in Zuid-Afrika. Van- Mijnrwaar- a waren de aand. Kimberley heden na op 22 geiopend te zijn. De was echter veel -minder,, uit- treid dan gisteren. Tabaksaand st, m-aar ®onder waarneembare; >mming. >e langdurige zwakke tendenz, larm de New-Yorksche markt ver- erd heeft, werd .gisteren ondienbro- >n door een betere stemming ai war a het ook tlhians weder in hoofdzaak lek ingsaank ooipen door de contra rie, welke tot een yeiihiooging der ersen medewerkten. Na alles wiat v' die laatste, wieken van die Ameri- lansche markt geziletn hebben, be- lïvem wij we<l niet te zeggen, dlat iit herstel voorloopig nog weinig «•trouwen inboezemt al is het niet waarschijnlijk, dat het bestaan van n aanzienlijke baisse positie eene «diere rijzing kan ten gevolge heb- Om zicht,igh ei d blijft 'bij den tegen- pordigen toestand der markt gera- p, want mogen er hier en aaar chtpunten aan den horizon zijn, zou jjn er oogenblikkielijk nog tal van ictoren, welke de markt in «ene hommelende beweging 'kunnen hou- n. Eene-rzijds stemmen de voort- rend groote ontvangst vermeerde- nigen van het spoorwegwezen tot een rustige opvatting, die echter gieneu- aliseerd1 woa-dt door de blijkbaar zie- positie der indjustrieele waardien. ndanks de publicatie van rekeningen e een belangrijk surplus boven het taalde dividend aanwijzen, kan mien 7 pet. pref. aandeelen v-an diverse idustniieele Maatschappijen t'e New ark koopen tot prijzen tulsschen 50 m 70 pet. Dit toont voldoende aan, jat het publiek geen vertrouwen leeft in de stabiliteit van den tegen- voordig'en toestand dezer ondlerne- ningien. Reedte nu heet het. dat enkele Ier concunreerende ijzer- en staalcom- tinatiën de prijzen van haar fabric aat Rebben moeten verlagen. Indirect zal folks den spoorwegen ten goede ko nen, daar deze daardoor hun mate- Haal zooveel lager zullen kunnen in- ;oopen. Een belangrijke factor in de jegenwoottidiige marktpositie blijft de iopermarkt, diie wel in hoofdzaak de jaatste dagen op .die koersen ongunstig geïnfluenceerd hebben. Een .gunstig verschijnsel is het cUaarom dat de istemlmdng voor dit me>- baal .gisteren beter was, waarvan de •klari/nlg te zoeken is in Ihet be- cht, dat de voornaamste afnemers ka-per ,zidh gecombineerd zoudien wii de voorraden tegen een prij's over te nemen. Overigens Walt van de New Yorksehe markt op bisteren weinig te vermelden. Sltionu- ieere-nd -op de stemming werkten bij Ihet slot die publicatie van een 'aiantal spoorwegontviangisten die aanzienlij- jfce vermeerderingen aanwijzen, waar- idoor "Wallstreet nagenoeg o,p de hoog ste koersen van den dag sloot. De Amerikaan scbe afdeeling was m insluiting bij New-York en Londen vast maar nagenoeg zonder zaken. De arbitrage bleef totaal werkeloos maar [flie sltemmdnig was den geheel-en mid- jdlaig /gunstig. Van de aand. waren -St-e-e-l's en Ca.r Foundry iSlh-ares gevraagd, ook vo-or Missouri Shares was de tendenz in verband on-et de gepubliceerde hooge lontvamgstcijfers gedecideerd vóst. Van obl-igaitiën weerden de Common Union Bac. Oblig. tot 86 gevraagd. Geld 5 3/4%. Een strijd op leven en dood ■Zulk -een strijd wordt op dit o ogen blik op het eiland Texel een der be koorlijkste plekjes onzer provincie gevoerd1. Met enkele woorden is daar van in de pers reeds gewag gemaakt, en de all erongeiooflijkste berichten de den dienaangaande de ronde. lOtnze /redactie besloot toen zelve eens Poolshoogte te gaan nemen en zond een barer medewerkers naar 't eiland Texel, .die ons van zijn bevin dingen aldaar als volgt verslag doet: Wie de reis naar Texel onderne men .wil, zal wei doen zijn spoorboek je ter dege te raadplegen. Er is name lijk tu-ssöh-en den vasten wal en het eiland een (bootverbinding op het oogenbllk zijn er twee die aanslui ten, op de treinen naar het Noorden. Maar vergis u niet! Met ons beiden hadden we een prachtigen trein uit gezocht. die van 7.44 G.T., een snel trein tot aan Alkmaar, daarna boe mel tot den Helder, miaar waarmee je vroeg op reis en vroeg op Texel zoudt zijn. Miaar jawed, toen ik met m'n rij wiel- aan (beft biagaigebureau kwam, ze-i de .ambtenaar, die daar 't publiek hlelpt: ,,0 meneer, u denkt zeker met d-en sneltrein te gaan?" „-Ongetwijfeld! zei ik. ..Dan is u ,in de war... Die gaat niet verder dan Alkmaar...!" ,,Eh dan verder boemel", meende ik. „Nee, meneer... zei de beambte. Miaar 'k hiad bet stuk van overtui ging bij- me het 15 cemts-spoorboek. ,,0 jia, die kimme boekjes!" zegt die ainblteT1 aar zoo gauw hij- het ziet. ,yDie h-boen al menigeen in de war ge bracht! D'r staat een h bij,... Inderdaad, er stond een h bijbo venaan 't lijntje... Het beteekende dal de boemel AlkmaarHelder alleen des Zonda-gs loopt... Ziedaar de ver rassing. Wlacbten dus tot den snel trein van 9.50, die een praclittrein zou zijn. Nu, diat was hij- inderdaad Wiant deze sneltrein vertrok om te begin nen precies 20 minuten te laat; om dat hij moest wachten op d'e reizigers van den Haag. (Die zijn er nog al 's Maandags. Reizigers in den dubbelen zin van 't woord, namelijk „handels^ reizigers,' die veelal tot gewoonte heb ben het Noordelijk dee-1 der provin cie, in 't begin van de week af te wer ken. (Dat de Sipoorweg-maatscbiappij dit ook weet, en niettemin in den h,ee- len trein slechts één doorgaand rij tuig was te vinden, gaf aanleiding, als meer schijnt te gebeuren, tot al lerlei gemopper. Helt ineengedrongen ziftten mot vijf mensehen in een war me tweede klas-coupé is dan ook wer kelijk minder aangenaam', maar zoo lang de iSpoorweg-miaatschappij zoo veel minderwaardig materieel blijft gebruiken op de lijn naar het Noor den, waar zij- geen concurrentie te duchten heeft, zullen de reizigers zich in de omstandigheden moeten schik ken. ©e reis door de streeOc is 1-oonend. Aan mooie landschappen, vooral in Aükmaar's en Oastricum's omgeving, ontbreekt het niet. IE-en mto-oi-e Septemberdag als die wan Mlaandag, schenkt het dubbel ge not: het is .niet (ai te warm-, en de zon kleurt niettemin de landen, de duinen en de bosschen, in een glan zend gewaad. Bij' Scha-gen nadert men de koo'lstneek en passeert men kleurige landien vol Oost-Indische kers, zaïaldltieelit voo-r de firma Sluis te Enkhuizen. van welke het ex-Kamer lid Sluis de stichter is. In Heldersclhe richting ^ordlt het lanidsclhiap eentoni ger, d'e duinenrij- is niet meer zicht baar, en aan die gebogen boomkrui nen ziet men den invloed van den zee- Wind' uit het we-slten. Het Held'ersclhe 'station is lang niet nieuw, en wat den uitgang betreft, zeer .primitief. Wie er gelijk schrijver dezes, met een rijwiel komt, moet per se alle andere reizigers laten voor gaan. -Een lotgenoot-wielrijder klaagde er over. „J-e moet bier met je fiets altijd blijven Staan tot de laatste man j-e vóór ge-gaan is" zei (hij-, „en dan nóg... ©e onvoltooide zin was welsprekend genoeg. Niet zonder eenige' kunstvaar digheid van wenden en draaien slaa.gt men er i-n die controle te passeeren. die in een soort van schildwachthuisje is opgesteld, w-aar men zich zelf en de fiets dan miaar doorheen moet wrin- gen. Nu is het even wachten op anderen zoo erg ni-eft, als de trein op tijd is. Te fiets haalt men zelfs den vlugsten Wandelaar nog spoedig in. Maar in ons .geval, nu de trein precies te 12 uur -aankwam, en de boot naar Texel te 12.05 zou- vertrekken, was het wach ten toch. wel vrij- penibel. Gelukki-g wees -onze collega-wielrijder ons den naasten weg naar de Haven, en daar zagen we de beide booten, die de aan leiding zijn van ons reis-je naar Texel al liggen. Rechts d-e „Weideren Baron (Rengers," die ons door Nieuwedie- pers -als DE boot naar Texel werd ge wezen. Is daft de postboot? vroeg ik. Nee, da'is de ..^Kampioen', die ligt dé.dr... Diat was meer links. Dus meer links. M-aar hier trad ons een man in den weg. Naar Texel, meneer? Moet u diè boot 'hebben! ©e hand gestrekt in de richting van de „Baron Rengers", keek de man me bdijikbaar in de hoog ste verbazing na, dat ik niettegen staande zijn welgemeende raadgeving waarvoor hij' trouwens zijn geld ontvangt me toch' op „de Kampi oen" zou wagen, die volgens de com munis opinio der hedemdaagtscbe Tesselaren „onzeewaardig" en „een drijvende doodkist" is... Hier raak ik meteen het hart der kwestie, waarover ik nu wel een en ander, feitelijk en onopgesmukt, ver halen mag. 'Sinds 1881 wordt de verbinding tus- schen Texel en den vasten wal onder houden door den sfto ombo otdienisft „lAflkmiaar-Pack-et", thans een n-aam- looze vennootschap onder directie van dien heer mr. J. P. Bosman, zoon van den stichter der firma, die op 1 Jan. 1881 de boot „Ada van Holland", die helfa poteftve-rvoer had, van de firma Bruno Bok overnam, natuurlijk voor daft pofetivervoer Rijkssubsidie ont ving, en aanvankelijk o-o-k subsidie ge noot van de Pr.ov. Staten en van de gemeente Texel. Die beide laatsfteh gling echter teloor toen in 1891 de fir ma Boisman ongeneigd- was aan de iStajten de stukken over te leggen die gevraagd werden. iSinds dien heeft noch de Provin cie, noch de gemeente zeggenschap gehad' 'over de vaststelling van per sonen- en goederentarieven, noch in zake de regeling van den dienst. Ja renlang hebben die tarieven, wat het personenvervoer betreft, gestaan op f 1.25 en f 0.80 retour, resp. Ie en 2e klas. Na omdieitoandedingen met de eiland bewoners verklaarde de maatschap pij zich bereid ze te brengen op f 1.00 en f 0.60. Dan zouden ze als rmaand- retours gelden, terwij-l ze vóór dien een onbepaalden geldigheidsduur had- kien. De postboot diie thans in de vaart is, „de Kampioen" is een raderboot, die bij/ d-rijfijs, zooals bijvoorbeeld in heft vorig j'aar, toen er door den kwak- kelwintor veel ijs uit de Zuiderzee los kwam, daarvan belemmering onder vindt, en soms den dienst moet sta ken. Daarover, en over de beweerde onzeewaardi-gheid van de Kampioen, over d'e hooge tarieven, en vooral over den willekeur die bij die berekening der goiederentarieven toegepast heet te zijn. ik vernam dat bijv. voor een pakjie, uit Berlijn afkomstig, nog meer vracht, werd betaald voor 't vervoer van Nieuwedi-ep naar Texel, dan voor dat van Berlijn naar Nieuwediep ontstond op- het eiland een. steeds stij gende ontevredenheid, die zich her haaldelijk uitte. Op klachten echter, zoo zeiden m-ij' de Tesselaren, en zoo werd mij vooral door dir. Wiageana- kier verzekerd, wiend door den heer Bosmian zelden of nooit acht geslagen. Hij li-et den storm luwen, en trok zich van die klachten niets aan. Eindelijk werd op 19 April van dit jiaar te Den Burg de gemeente T-exe-l bestaat uit den Burg, de Koog en Guldesc-hoM', en telt 6000 zielen een vergade-ring gehouden onder lei ding van dr. Wugemaker. ,De dokter, meneer," zei een enthou siast Tesseliaar, „(die dokter i-s een be kwaam economist voor Tessel, hij heeft 'r al heel wat voor gedaan. Mor gen moet ie weer een rede houden in den Haag tegen Hoorn, om 't volgend jiaar de algemeene vergadering van de Maatschappij van Landbouw hier te hlouidien, en ik verzeker u, als u hem hooren zou in de Zoölogische zaal, dan zou u respect voor hem heb ben!'' •De dokter wordt op het oogenbü-ik door Texel om zoo te zeggen op de honden gedragen. Toen de boot de nieuwe pas voer, torn kreeg hij op straat hoeraa tjes en men riep: „Lang leve de dok ter." Hiji heeft blijkbaar de menschen bezield tot een solidariteit, die de post boot van Bosman met een strijd op leven en dood bedreigt. Onder zijn Leiding kwam in de bo vengenoemde vergadering een comité tot stand, dat zich met de Maatschap pij-Bosman in verbinding stelde, alle klachten miet den Directeur besprak, en dezen een reeks eischen voorlegde, waarvan de voornaamste waren: een v-ast vrachtgoederenitarief, een nieu we izeewaardige boot, en verlaagd per- sonentarief. De heer Bosman bestreed-, d'alt d-e boot de Kampioen onzeewaardig zou zijn, een beschuldiging die trouwens, oak door een rapport van experts niet wordt bevestigd', m-aar zeidie toe de gestalde eischien te zullen overwegen. De Gommiss!e dacht gewonnen spel be hebben, doch... de Maatschappij weigerde -het tarief te brengen op f 0.80 en f 0.50, gelijk de commissie als eiscih had' gesteld, terwijl een nieuwe boot te-gen 1 Mei 1908 werd De commissie bleef echter op haar stuk staan en gaf daarvan alan d'e M5aatsch.-appij- kennis op 26 Mei van dit jiaar. Op 10 Juni was op dit schrij ven nog geen lantwoord ingekomen, het gaat ook moeilijk telkens, een ver gadering van Gommissarissen te hou den en op 1-8 Juni werd weder een vergadering der Commissie, mét be langstellende Texelaars gehouden. Toen besloot men alle connect!ën met -den heer Bosman af te breken en po gingen te doen om zelf ia den dienst fce voorzien. Men zou met vereende krachten „de boot van Bosm-an" er uit dringen Hoe? Dlat vertellen we in ons vol gend artikel. HOFBERICHTEN. Bij het Koninklijk bezoek op de ten toonstelling te 's-Gravenhage over handigde -in de tent der Nederland- sche Heidemaatschappij de Prins per soonlijk laia-n den directeur der I-Ieide- maatschappiji de groote gouden me daille, door Z. K. H. uitgeloofd voor de rubriek -Heideontginning. II. M. die Koningin-Moeder kwam heden, Donderdag, met den trein van 10.50 Staatsspoor in Den Haag aan, en bezocht in den namiddag de Land bouwtentoonstelling- H. M. zal bij H. M. de Koningin dimeeren en keert, om 7.53 naar Soesfcdijk terug. Het gevolg vab H. M. bestond uit baro nesse Van Ittersum, jonkvrouw© Van -da Pol on jonkheer Schimmelpen- niuck. Z. K. H. Prins Hendrik zou heden middag een bezoek brengen aan de Internationale Tentoonstelling van Ambachtswerktuigen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE LANDBOU WTENTO ONSTELLING. Men meldt aan de „Tel.'v uit 's-G-ra- ven-hage dato 18 September Omtrent het bezoek van H.' M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan de Landbouwten toonstelling kan, wa-t betreft de in zending der Nedlerlandsche Melkhy- giënische Vereeniging, nog worden gemeld, dat de voorzitter der vereeni ging, de heer W. J. Lugard, uitTwel- lu, bij Deventer, de Hooge Bezoekers met enkele woorden met het doel der vereeniging op de hoogte bracht. Met belangstelling volgden H. M. en Z. K. H. de verschillende werkzaamheden' der in volle werking zijn-de model- m elktnirfchting. Daarna verklaarde de directeur der 's-G-ravenhaagsche melkinrichting „De Sierlcan" het geëxposeerde model der boerderij „Rustoord", eigendom der inrichting. Verder werd met groote belangstel ling kennis genomen van de inzendin gen der Arnhemsche melkinrichting, van den lieer B. Wilder heest, te Nij megen, van de firma's Lampen, Gro- ringen Van Kleef, Amsterdam. Nog werd de aandacht van Koningin en Prins gevestigd op de inzending van een-ige fabrieken voor kinder- melk, alsmede op de inzending der fabriek „Emstermate'', bij Deventer, waarbij o.a. vertoond werden abnor male melksoorten. Hierbij had de voorzitter der veree niging gelegenheid, te wijzen op de noodzakelijkheid van contröle in ve- terinairen, cihemiöchen en bacteriolo- gischen zin, naast een ernstig streven van den melkhandel., om de voor schriften, geregeld en nauwgezet te doen uitvoeren en daarop scherp t oe- zicht te houden bij den producent. Nadat de voorzitter aan H. M. de Koningin e<en beschrijving van de ge- heele inzending had aangeboden, na men H. M. en Z. K .H. de Prinismet eenige waardeerieaide woorden over het werk der vereeniging afscheid. VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. De IC-ondngin Qieeft (onmiddellijk na dé ontvangst -der Kamercommissie tot voorzitter der Tweede Kamer benoemd Kien eerste mp de voordracht: jhr. mr. J. IRloëll. MOORD EN POGING TOT ZELFMOORD. Dinsdagnacht is in een laantje' in de nabijheid van Lei-den onder Zoe- terwoude eem meisje, dJe 20-jarige Elisabeth Aalberftsberg, doodgescho ten dooi' den 24-jarigen schilder Al- bertus Stammers, gehuwd1 en vad'er van driJe kindëren. Deze beide lieden leefden reeds een "jaar lang in verboden betrekking. Dit wist die man een tijdlang verborgen te houden vo-or zijne vrouw, maar er waren nu omstandigheden, die een ontdekking ten- gevolge zouden heb ben. Dinsdag schafte liij, zich een revolver klein kaliber aan en ging met haar in een zijl-aantje van het, zoogenaamde Zwarte brugje wande len. Daar werden ze Woensdagmor gen door een Landbouwer, die zijn koeien ging melken, gevonden. De boer begaf zich- naar die Led-1- sche politie, die m-et een brigadier dier rijks-véldwacht en een rijksveld wachter zich er heen begaf, terwijl de buiigemeeater van Zoeterwoude, dei heer Van Gi-lse, ook spoedig ten plaatse van de misdaad was. Het lijk van heft meisje lag naast den man, die met een bebloed ge zicht versuft er naast zat. Het meis je was in den linker slaap getroffen. Dr. Kortman constateerde den dood. De dader heeft, n-adat hij haar had getroffen, een schot op zich zelf ge lost. De lcogel zat nog in het veihe- ïïiette. Levensgevaarlijk schijnt ech ter d'e wonde niet. Vermoedelijk heeft hij vier schoten op het meisje gelost en het vijfde schot op zi-ch zelf. Eu zat nog een kogel op de revolver en vier leege hulzen. Toen de Hbld.-be richtgever den dader vroeg waarom hij dien laatsten kogel ook niet op zich zelf had afgeschoten, gaf hij te kennen dat hij daartoe te verslagen- was geweest.. Hij zeide ook slechts één kogel op het meisje te hebben gelost en wat er met de andere is1- gebeurd, niet te weten. Blijkbaar heeft er echter een wor steling plaats gehad tusschen beide personen en de wonde deed ook ver moeden, dat meer dan een kogel het meisje heeft getroffen. Heft lijk ter schouwing naar heft Academisch Ziekenhuis vervoerd; ook de dader, die alles bekent en die zegt de daad m-et voorbedachten rad-e te hebben ge pleegd, tea-wijl hejt meisje er niets van wist, werd er voorloopig ondier- zocht. Daarna is hij gevoerd naar het Raadhui-s te Zo-eterwoude, waar de justitie uit Den Haag werd ver wacht. Daarna is Stammers in het zieken huis ter verpleging opgenomen. OP VRIJE VOETEN. Het voorloopig onderzoek In de- zaak betreffende den groentenlosser, die in de deide-klasse-waohtkamer van het Holl. Spoorstation te 's-Gra venhage- door een los werkman aan. het station zou zijn mishandeld en die later bleek overleden, heeft, naar fcne uverneeimt, geleid tot het op vrije voeten stellen van den verdachte. BRANDEN. Te Broekhuizen is Maandagnacht het woonhuis van den ihee-r 'Spoor- donk tot den grond afgebrand. De be woners konden -zich sl-echts met moei te redden. De oorzaak is waarschijn lijk doo-rdat een brandende kaars in aanraking is gekomen meft de bedgor dijnen. Allies is verzekerd. Te Geersdijlk is door onbekende oor zaak de bakkerij met (woonhuis van den heer A. Moolen-a-ar tot den grond afgebrand. -Het vuur gevoed door heft vele aanwezig zijnde hout, greep zoo snel om zich heen, dat weinig of niets gered kon worden. Alles is verzekerd. Dinsdagnamiddag omstreeks vijf uur brak er in de woning van den bakker Po-stm-a te Kostverloren (Gr.) brand uit. Men kon ni-et verhinderen dat de -brand ook nog op de twee de bakkerij belendende woningen over ig. ©m ongeveer zeven uur kon men zeggen, dat de brandweerman nen het vuur meester waren. T-e Hoeven is Maandagnacht door onbekende oorzaak de boerderij met schuur en stal -van den landbouwer Mierkz tot den grond afgebrand. Het vuur -greep zoo snel om zich heen. dat niets gered kon worden. Eenige var kens kwamen dn de vlammen -om. .-Vl ies is verzekerd. Maandagochtend ontstond in de vroegte brand te Waaiwiller (Lim burg) an heft huis van den heer We genburg. De brand sloeg over op de belendende perceelen, bewoond door de families Bnill -en Bundes, waar door -die drie woningen geheel afbrand den. Alles was verzekerd. Te Midwclda (Oldambt) is de behui zing, bewoond door den koemelker K., tot den grond afgebrand. Eenige var kens konden niet gered worden, even min als de inboedel en het aangren zende perceel van den arbeider H. Zoo goed als alles ging verloren. Al les was verzekerd. CELEBES (MANDHAR). De „N. R. Ct."-correspondent te Batavia seinde „De patrouille d'e Braconier verloor dezer 7 gesneuvelden, 8 gewonden, waaronder de Braconier, die licht ge- vond werd 4 gesneuvelden bleven :n handen van den vijand." Het blad teekent er bij aan „Dit telegram ils een vervolg ap dat, opgenomen in ons Eerste Blad1 C van 17 dezer. Toen meldde onze correspondent bi Batavia, dat het geleden verlies nog r.iet bekend wasnit de thans gesein de cijfers blijkt, dat wij voor die stel ling aan de Boedon Boedongrivier een ernstig echec hebben geleden, ter wijl uit het feit, dait er gesneuvelden in handen van- den vijand moesten worden achtergelaten, duidelijk wordt dat het terugtrekken van de patrouille onder luitenant de Braconier zeer haastig moest geschieden." ONGELUKKEN. Dinsdagmiddag, -omstreeks 5 uur, reed -een junigm-ensch dioor te woest rijden met zijn motorfiets ter hoogte van de (villa Ma-rn-ix, Hooge Naarder- iweg, te Hilversum, terwijl hij- wilde uitwijken voor een rijtuig, tegen een hek, met hieft gevolg, dat hij met zijn pols in 'een der punten bleef heken.' De toud-gemeeslhieer Jr. van Dijk uit 'sGrave-nlbage. daar toevallig aanwe zig, -verleende Idle eerste geneeskun dige (hulp. Men meldt uiiit -Steenwijk: Een paard van den kastelein Ter Schure, te Tuk, onmiddellijk bij- deze plaats, gespannen -voor een wagen, schrikte" voor leen voorbijrijdende stooniiiefts, .en sloeg op hol. De knecht van Ter IS., die het paard bestuurde, sloeg van den wagen en verwondde zich levensgevaarlijk aan het hoofd.- Dloar 'twee dokters werdien de wonden genaaid en het hoofd verbonden. Uit Goes wordt gemeld Bij het afbreken van een eerepoort alhier is een m-an achterover gesla gen. Hij viel op straat en werd dood opgenomen. KAMERVERKIEZING SCHIEDAM. In ee-n -gecombinieerdie vergadering van de afd. Schiedam en Vlaardingen van die S. D. A. P. is de 'heer dr. I. van Leeuwen, leeraar aan de H. B. S.> te Schiedam, met algemeene stem men oaniidaat gestéld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Men meldt uit 's-Gravenhage Het totaal aan jaarwedldlen voor be stuurders on ambtenaren der Rijks-* verzekeringsbank wordt voor 1908 geraamd op 772.000, waarvan de helft koant ten laste van d-en Staat. Ondanks de aanstelling van 200i klerken en schrijvers in 1907, behoeft de bank vooreerst nog hulp van tijde lijke schrijvers. Er bestaat geen aan leiding deze schrijvers definitief aan; de bank te verbinden. POKKEN. Dinsdagmiddag is op de reede te Vlissingen geankerd het Engelsche stoomschip Dovedale van Rosario. Aan boord is -een man, behoorende tot do equipage, aan de pokken gestor ven en Zondag in zee overboord ge zet. ONTVREEMD. De landbouwer G. Janmaat, te Reeuwijk, ontdekte dezer dagen, dat bij hem een kistje is ontvreemd, in houdende, behalve andere papieren van waarde, een bedrag van f 800 aan bankpapier en een bewijs van in schrijving op de spaarbank, groot (Naar het Engelsch door „Rita")-. 48) Lady Sue gaf de gehate schilderij een flimken schop meit haar klein voetje. Dat i's de laatste maal, zei zij tot zichzelf, dat je booze hand een plaats zal vinden in deze kamer Een half uur later was de eerste schrik weer voorbij en de jonge graaf bleek er niets anders mee opgedaan te hebben dia<n eeu -snede boven zijn oog en een groote buil. Hij lag meft ver bonden hoofd op de sofa in de biblio theek, maar overigens voelde hij zich zoo gezond mogelijk. Toen zij nu zoo bij den haard za.- ten en terwijl lady Anne de lang uit gestelde thee iriEchonik, vertelde Mrs. Ebury het nieuws, dlat -zij in den trein gelezien had. De Londensche couranten lagien nog juist zoo op ta fel, als zij ze er had neergeworpen. De gevallen schilderij was door Ri chards in een hoe-k gezet, met het ge zicht naar den wand gekeerd'. Terwijl' Ediftha de onheilbrengende paragraaf voorlate, viel lady Sne plot seling uit De schilderij viel, en Jasper is dood. Ronnie, zou men niet denken, dat er eep voorteeken is uitgeko men? Er kwam een eigenaardige', pein zende uitdrukking op het gielaat van den jongen graaf. Hij dacht aan den doodsangst van Mallory, aan zijn ver zekering, dat de spookachtige vinger met dreigende waarschuwing naar hem gewezen had. Sinds dat oogenblik was alles hem tegen geloopen en nu had hij den dood gevonden. Mystiek en legende waren iets nieuws voor den tegen- woordi'geu- lord Edensore. Hij was geneigd gewleest de legende van de schilderij te bespotten. Maar nu scheen dié legende toch betee&enis en recht van bestaan te krijgen. De schrik en bezorgdheid van Jasper wa ren ni-et zondler^ grond, noch. zonder gevolg gebleken. En het was wel eigen aardig, dat het vallen van de schilde rij op denzelfden dag voorviel als het bericht van Mallory's diood hekend werd. Laat mij die courant eens zalen, zei hij toft Mrs. Ebury. Zij gaf haar aan hem. Hij las de korte regels aandachtig over. Er werd noch van een slag, noch van eene techermuitseling gesproken. Alleen die veelbeteekenenïde woorden „Tn den rug geschoten." Dat zei veel in vier korte woorden. Het brandmerkte de carrière van den dr odle meit het teelten van eeuwige schande. Edensore wierp de courant weg en ontmoette cl-e oogen van lady Sue Onwillekeurig keken bedden naar de ledige plaats aan den wand en toen naar hert noodlottige portret. Het mag daar nooit weer han gen - Zeg dat het nüeft meer gebeu ren zal, Ronnie riep zijn verloofde uit. Het is van zelf gevallen, laait ons dat opnemen als een teeken voor de toekomst. Het moet verbannen, dat le el ij ke ding Nu Zij keerde zich plotseling oan, toen de deutr open ging, en O'Slhea binnen kwam. Neem mij niet kwalijk, mylady. Ik hoorde zooeven van het ongeluk, dat my lord was overkomen, en kwam vragen of ilk misschien ook van dienst kon zijn. .Ta, dat kan u, riep lady Sue uit, terwijl zij opsprong en naar de plek liep, waar de schilderij tegen den muur stond. Neem dat ding mee naar den toren. Naar de kamer van den slotheer, u weeft wel. Sluit de deur en breng mij den sleutel. De verbaasde Ier keek van haar naar den graaf, en dan weer naar de schilderij. Een long stuk verroest ijzerdraad hing er bij neer. De ver nielde lijst wnte welsprekend in zich zelf. Hij boog en tilde het zware canvas op. Daardoor keerde hij het portret naar het gezelschap toe. Er klonk een verbaasde kreet van de lippen van lord Edensore. Sue kijkriep hij uit. Wat be- toekent dat? De vinger is er niet meer Lady Sue ging een stap achteruit. Haar oogen dwaalden naar de uitge strekte hand. Er was een groote scheur in heft canvas. De noodlottige vinger was niet meer te zien. O'Shea zette haastig het onheil spellende portret op een stoel. Hij was niet vrij van de bijgeloovigheid van zijn volk. Hij had het verhaal van het portret van don Slotheer gehoord tij dens zijn verblijf op Caerwydden. Er heerschte een oogenblik dood'e- liike stilte. De oogen van heft kteino gezeltechnp waren gevestigd op het booze gelaat en de dreigende oogen, die zij m-aar al te goed kende. Toen ging lady Sue aan de zijde van haar aanstaanden echtgenoot staan. Ronnie, fluisterde zij. Ik ben er volkomen zeker van, dat het beteekent dat de vloek gebroken is. Het is niet meer noodig om te dreigen of te waarschuwen. Herinner jij je nog dat oude vete je, dat ik eens voor je heb „Tot in 't zevende en achtste en één er voor, Gevloekt is het geslacht van Edensore. t. Negende en tiende en nooit Weer Valt een vloek op Edjemsore neer." Hij gaf niet dadelijk antwoord, en staarde onderzoekend naar het nood lottige gelaat. Toen haalde hij langen diep adem. Ilc ben de negende graafzei hij. Een nieuw geslacht begint. Ons ge slacht, Sue. Het onze! EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5