NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2">e Jaargang. No. 7435 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)w 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02*4 CSeïHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 *4 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels Ir—, elke regel meer f026. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT AOHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 21 SEPTEMBER. Bro-ngebouw: Concert Mozes Mirsky 8 uur. Kleine Yieneemagdmig: Dansfeest De Haan en De Lange. OM ONS HEEN No. 608 Ken slechte Toegangsweg Vroeger heb iik er al eenls op gewe zen, dat onze verbindingswegen met 'andere gemeenten lang niet alle even schitterend! zijn. Die met Ovenveen, {dé Zij'lweig, ts smal, dde met Bloemen- jdaal dolor den wonderlijken aanleg bij het Keniaupark totaal bedorven; {maar slechter nog dan die zijn de (toegangswegen maar onze hoofdstad. Be SpaamwouÜiersfonaat kan men van den kant van Haarlem niet binnen komen, dan door allerlei kleine straat jes met scherpe hoeken, terwijl die Straat zelf bovendien uit/mondt in de smalle Aansterdamscihe poort. De jbwee'de weg, die langs Heerensiogel en Heerenvest, is niet te bereiken dan door ,een gedeelte van de Anthonie- straat. En daarop heb iik nu het oog, wanneer ik hierboven van een slech ten toegangsweg spreek. ilk had een vriendelijke uitnoodiging gekregen van een van de omwonen den, om er eens te bomen kijken. Hij had mie verzekerd, dat het- er levens- jgevaarlijik kon zijn van de drukte. Nu ben ik voor uitnoodigingen van ildeze soort altijd wat huiverig. Meest al komen ze verkeerd uit. „Als u in de buurlt bomt," schreef een lezer, „wees dan zoo vriendelijk eens op de lieve Jeugd- te letten. We hebben geen leven van de plagerijen en kw.aj on- gensstreben, die er uitgehaald wor den. Een stukje in de krant zou de politie er op attent kunnen maken!" He kwam er langs, keek mijn oogen iöit, maar zag niets dan een paar kin deren, die ais toonbeelden van deugd, i zonder op- of omzien, in rechte lijn naar of van school gingen. Van batte- kwaad geen spoor. Had de lezer ge jokt? Yolstrekt niet, miaar ik had het. juiste o ogenblik niet getroffen. 'Dat kan licht gebeuren. Zelfs de on plezierigste toestanden duren niet den Iheelen dag door. Dat zelfde kon ik waarnemen, toen ik Donderdagoch tend in de Anltlhoniestra.at op post ging Btaan. Het was er in 't geheel niet druk. Wel kwam er om de tien minu ten: van den Haarl-emschen en van den Aimisterdamsohen kant een wagen Ivan de electrtecbie spoor aanrijden, wel passeerden er wagens en karren In soorten, afgewiseld door een diok- fcersJaufomobieltje, mbar gevaarlijke momenten beleefde ik er niet. De eenige verstopping was in het vaar water bij; de bruig over den Heeren- Bingel. Daar tobde een grootte motor boot, die naar IJmuiden wou en door het probeer en van de nieuwe spoor brug de oude niet kon passeenen, om 'tonder het bruggetje vnn den Heeren singel door te komen, wat eerst ge hikt moet zijn toen de zonnetent werd Weggebroken. Toen ik er drie kwartier bad door gebracht, ging ik heen om 's middags weer terug te komen. Bett stond er gens bepaald, dat het me dien dag niet zou lukken. De morgenstilte duurde voort en mijn tweede verblijf leverdie wel een gezellig praaltje dp met een van de straatbewoners, waar bij we ongegeneerd tegen de brug leunden, maar geen botsingen van karren, trams, fietsen en wat dies -' meer zij. Om van de menschen maar niet te spreken, j Volgt daar nu uit, dat dit gedeelte I van de Antihioniestraat toch wel een I mooie toegangswieg is? Natuurlijk niet. Het gemeentebestuur zelf erken- i 'de den asLecbVen toestand, toen het. 1 pogingen deed om de heele oostzijde van de straat aan te koopen. Jammer Is hot, dat er onder de tien belangheb- henden waren, die een al te hooge muts hadden opgezdt, zoodat de ge. meenbe er ten slotte tegen op ging zien. Ik weet niet of waar is, wat mij Verzekerd werd, namelijk dalt somrni- igen nu wel graag wat water in den wijn zouden doen. Zooveel is zeker, dat de afdoende verbetering ligt in het wegbreken vian die huizen en ner gens anders. Er is wel geen enkele hoek van de stad, waar de toestand zóó slecht is' als in deze buurt, Da.t begint al met de twee bruggen bij den Kampersin- gel en Turfmarkt, die loodrecht op elkaar staan. Dat gaat voort bij de Burgwal, twee smalle grachtjes langs een vaarwater, waarvan zoo goed als geen gebruik wordt gemlaakt. De brug ligt zooveel hoogex dan de Burgwal, dat het hiaast onmogelijk is voor een eenigszins beladen wagen tegelijker tijd de draai te nemen en op de brug be komjen. Anders dan in draf kan een -bespannen voertuig met geen mogelijkheid uit de andere Auitihionie- straia.t, die noordwaarts loopt, de kruin van de brug bereiken. Rijdt de voermian rechtuit, dan moet hij zijln paard opnieuw aanzetten bij de brug over den Heerenisingel. Als daar afdoende verbetering zou komen, dan moest de oostelijke hui zenrij niet all een wordenafgebroken, maar ook de Burgwal gedempt en de brug over den Heerensingel verlaagd. Dóór heeft de gemeente evenwel geen. geld voor, miaar op den duur zal. zij hier toch op d'e eenie of op de andere "mlanier aian het verbeteren moeten gaan. Heb ik dan al geen verstopping In de istinaat Jbelteetfd, dlalt ier meer malen groot bezwaaT en zelfs gevaar ontstaat, vertelt u iieder uit de buurt'. Nog maar kort geleden is het voorge komen, dat de trams aan weerskan ten zich uit de Ahit/konlleistraalt moes ten terugtrekken, omdat er geen den- kien aan was, dat ze zich een door tocht konden banen. En op het brug getje bij1 dien Burgwal is af en toe alle voermiantskuneit en alle geduld nOo- dig, om botsingen te ontgaan. Wanneer de tram, van de Lange- brug komende, met een vaartje heit bruggetje over den Burgwal oprijdt, dan blijft er op dat bruggetje aan den westkant geen andere ruimte over, dan een smal trottoirtjie, waarop de voetganger het veege lijf kan bergen. Aan den oostkant is evenwel een Dpen ruimte en daarnaast nog een dito trottoirtje, afgezet met de leu ning van de brug. Die open ruimte nu is bestemd vobr rijtuigen, vrachtwa gens, karren en automobielen, die hier natuurlijk vaak langs komen. Ze is te smal. De treeplanken van de trams steken vrij ver over de rails uit, zoodat een breede wagen gevaar loopt daarmee in botsing te komen. Nog niet lang geleden; overkwam dat dan ook aan een boerenwagen, die evenwel gelukkig nog op de brugleu ning „.zitten bleef'. Was deze minder Stevig geweest, dan zou hutje met mutje in den Burgwal zijn beland. En we moeten niet vergeten, dat de voer mian zijn paard moet aanzetten, om den top van de brug te bereiken. Treft hij daar een tram, dan is zijn leed groot. Passeeren kan hij kwa lijk, achteruit rijden natuurlijk heele- miaal niet en het eenige is, dat hij met Wat laveer en, draaden en wen den, geholpen door de welwillendheid van den. wagenvoerder van de tram, zich er uit weet te redden, tot ver lichting van den toeschouwer, die zich er over verbaast, dat het „nog altijd zóo goed afloopt." De omwonenden meen en, dat er al ts gewonnen zou zijn, wanneer de brug werd verbreed, zoodiat de ruim te tusschen het trottoir en de tram rails .grooter kon worden. Voor de zuidzijde van den Burgwal zou het een voordeel zijn, wianneer die siga renwinkel op den hoek van de Antfio- niestraat verdween. Dan zonden voer tuigen aJthans eenige ruimte krijgen, terwijl ze nu pardoes, zonder iets te kunnen zien, recht op de tramrails toerijden. Misschien zijn er ook nog andere klaimje mijddelen. Blijven als het is kan helt op den "duur zeker niet. Wel Jammer, dat een gemeente als Haar lem., die er vooral' op uit moet zijn door flinke wegen het verkeer met an dere gem eedten te bevorderen, zoo pijnlijk nauwgezet elk dubbel tje moet orakeeren, vóór zij dat beste den kan aan verbetering van zulke volkomen averedhtsche toestanden. In 't buitenland is men zoo benepen niet. Daar worden breede wegen aange legd', ook al moet dat groote sommen kosten. Daar ziet men allicht beter in, dan hier, dat dergelijke verbete ringen hun rente in den vorm Van grooteren bloei der gefheele gemeente niuiimtecihoo'fs opbrengen. Niieft al te angstvallig moeiten we over een paar gulden meer aan belasting denken. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE STAKING TE ANTWERPEN. Gisteren werd reeds gemeld, d'at de graanhandelaars Dreyfus Co., die ie Antwerpen op het oogenblik negen .schepen hebben liggen, het voorne men opgevat hadden, zélf aan het lossen van die booten te beginnen en zich reeds tot den socialistischen dok- v, erkersbond „Willen is Kunnen" ge wend hadden, om tegen het staker's- lcon van 6 frahcls arbeiders te beko-, men. Groote vreugde natuurlijk in het stakerskamp Ongelukkiglijk zou deze vreugde van zéér korten duur zijn. zegt de „Tel."-correspondent. De „Fé- dération Maritime" liét onmiddellijk d' firma Dreyfus weten, dat zij dit plan verhinderen zou, door de reede- rijien te waarschuwen, waartoe be doelde booten beboeren. En, inder daad, haddien Dreyfus Co. Donder dagochtend al bericht van den scheepsmakelaar G. de Keyser, aan wien haar booten zijn geconsignleerd. dat hij bevel ontvangen hiad van de reedlerijen, om onder deze voorwaar den het lossen in géén geval toe te l£ ten. De firma Dreyfus kan natuurlijk niet .anders doen dan protesteeren en dreigen met een boel processen tegen de 1 ree der ij en voor de schade, aan de lading-zèlve en aan haar bedrijf. Donderdagochtend ging weer ©en massa Antwerpsoh werkvolk aan den arbeid. De natiën (veemlen) werken thans schier alle met'volledige ploe- ?n. ïntuisschen hl&eft nog de heer burge meester die hoop niet opgegeven, om een vergelijk te bewerken tusschen de strijdende partijen. Donderdag-voormiddag ontving hij van den minister van Arbeid, Hubert, een nieuw voorstel, inhoudende deze bepalingen Er zou geen schéidlsraad, maar een studie-comitedt worden samengejsteld- uit afgevaardigden der Hamdeds'ka- m'er en rechterlijke magistraten, on der voorzitterschap van den heer Louis Strauss, president van den „Al- gemeenen Werk- en Nijvlenbeidsraad". Aan dit comiteit konden ook afge vaardigden toegevoegd worden van dé Fédération Maritime" en van de werklieden, doch beide partijen zou den zich op voorhand verbinden, zich naar de beslissing van dit comiteit te gedragen. Des middags vergaderde reeds de „Fédération Maritime", om over dit voorstel te beraadslagen. Natuurlijk.... nieuwe weigering. EEN PROTEST VAN GRAAN HANDELAARS. De graanhandelaars zijn het niet onverdeeld eenfe met de opvattingen van de „Fédération Maritime"tér beurze circuleerde Donderdag een me- ded-eeling, die door tal van firma's werd geteekend, waarin zij verklaren van plan te zijn om „bij hoogdrin gendheid eene algem-eene vergadering uit te lokken, orm den toestand in de haven te onderzoeken1, voor wat aan gaat hunne door het look-out bena deelde belangen". RUSSISCHE TOESTANDEN. Het békende Rijksraadslid, prins Ilja Tsjaftsjawatse, is op een rijtoer van Tiflis naar zijn landgoed Lagoe- ramo vermoord. De zeventigjarige prins reed met zijn vrouw in eene equipage naar zijn landgoed, toen plotseling eenige jonge mannen, als veldwachters verkleed, het rijtuig om singelden. Eerst doodden zij door een aantal revolverschoten den prins. Daarna schoten zij den koetsier dood en brachten vervolgens dèV prinses door kolfslagen ernstige verwondin gen toe. Geroofd i's er niets, zoodat men hier waarschijnlijk te doen heeft met een politiéken moord. Prins Tsjaftsjawatse was een be kend publicist. O.a. heeft hij de ge dichten van verschillende West-Euro pe esche dichters, o.a. die van Schiller en Heine, vertaald. Hij nam een werkzaam aandeel aan de opheffing der lijfeigenschap onder Alexander II ien zorgde voor de uitvoering van dezen hervormingsmaatregel in den Kaukasus. Naar de Petersburgsche Wjedomos- t'i opmerkt, was prins Tsajftsjawatse een zeer vrijzinnig politicus en voor stander van de autonomie der grens provincies. HET ONGEVAL MET DE „STJANDART". De „Slowo", hét blad van den vroe- I geren minister Fjodorof, een gematigd orgaan, schrijft naar aanleiding van het ongeval met de „Stjandart" o.a. het volgende Men had mogen hopen, dat de in de laatste jaren zoo treurige annalen der Russische vloot, uia de harde lessen van den jongsten oorlog, mia de ram pen bij Port Arthur en Tsoesima, niet v/eder verrijkt zouden worden met nieuwe feiten, die getuigenis afleggen van misdadige zorgeloosheid, van het slordig beheer deT marine en de onbe-: lcwaamheid der Russische zeelieden. Edoch, het lot beschikte het anders, en in genoemde annalen valt thans weder een schier ongelooflijke ge beurtenis te boeken, die alles over treft wat tot dusver op dit gebied aan schouwd is. In Russische wateren, op twaalf mijlen van de haven bij klaarlichten ddg, laten Russische zee lieden het schip, waarop zich Rus- land's KeizeT en de Keizerlijke familie, bevinden, op een klip loopen. Het spreekt van zelf, dat hier de een de schuld op den -ander zal werpen. De loods zal de .officieren beschuldigen, de officieren den loodfe. Maiar allen hebben schuld. Het geheele marine- beheer is hiér aansprakelijk. We heb ben hier weer te doen met diezelfde nalatigheid, waardoor de Japansehe torpedo's die in den eersten oorlogs nacht de vredig op de roede van Port Arthur sluimerende Rufesische slag schepen vernielde, hun heilloos werk konden verrichten. Wanneer ergens op klaarlichten dlag in Russische wa teren een Ru-s/sdsch vaartuig op een klip loopt, dan kan dat slechts het ge volg, zijn van een gebrek aan de meest elementaire kennis en voorzorgsmaat regelen, van volkomen onbekendheid met het vaarwater en het totaal on voldoende der zeeltaarten, 't Is wel licht niet ten onrechte, dat men ver zekert, dat de Engelschen de reede van Kroonstad beter kennen dan de Rus sische marine-officieren. Na het ge beurde bij Hangö zou men bet graag gelooven. Zal dan werkelijk alles bij het oude blijven? Reeds lang dringt de noodzakelijkheid alleys van boven tot onder te reorganiseeren. Wanneer nu ook deze les niet baten zal en men niet onverwijld de hand slaat aan de mieest doortaJstende hervormingen, dan is de toekomst der Russische vloot hopeloos. Volgens berichten uit Helsingfors maakt men met het uitpompen van het water uit de „S.tjandart" zoo goe de vorderingen, dat die salons reeds vrij zijn van water en de electrische verlichting weder werkt. Naast do piaaits des onlhieils is thans een zand bank merkbaar, waarboven de zee ongeveer 15 voet diep is. Een storm, die Woensdagnacht woedde, heeft in de ligging van het schip geen veran dering gebracht. DADEN VAN GEWELD. To Odessa duren de daden van ge wield, waarvoor de waarlijk Russi sche mannen verantwoordelijk wor den gesteld, voort. Een zuigeling werd op den arm van de moeder door een kegel gedood. Een Jood werd door zweepslagen afgemaakt. In het geheel werden sedert die begrafenis van den pclitie-luitenant 5 Joden gedood en 25 verwond. Er heeft ook een gevecht plaats gehad tusschen Russische man nen en politie; 20 van de eerstgenoem- den werden gevlat. DE TOESTAND IN MAROKKO. Generaal Drude heeft naar Parije geseind, dat de afgezanten der stam men geen bezwaar hebben gemaakt tegen het aannemen van de volgende voorwaarden Het dragen van wapenen in een kring van 12 kilometer om Casablanca is verboden, en wordt, onder venamit- v oordelijkheid der stammen, met een boete van 12 doero's gestraft. De stam men worden ontwapend. De moorde naars van 30 Juli worden uitgeleverd, e\ enals kaid Oelad Hari Oeleds-el- Hadghamom, de voortnaam|ste aan stichter van de onlusten te, Casablan ca, De markt te Casablanca wordtwe- der geopend. Ieder die zich met oor logscontrabande bemoeit, zal als krijgsgevangene behandeld worden. Iedere ©tam moet als gijzelaar een man achter laten, die uit de invloed rijkste stamleden gekozen moet wor den. Over een oorlogsschatting zal verder tusschen Frankrijk en Marok ko onderhandeld worden. Sir Edward Grey, de Engelsche mi nister van' buitenlandsche zakc-n, beeft, in antwoord op een verzoek van de Engelsche kooplui te Casablanca, om schadeloosstelling, toegezegd, alle eischen, die aan den Engelschen con sul aldaar werden overgelegd, te on derzoeken. Hij kon echter niet zeggen, welke houding de Engelsche regeering ten slotte in deze zaak zou aanne men. Stadsnieuws Verkiezing^ Pro v. Staten. In de Donderdagavond gehouden vergadering stelde de Vrijzinnig De mocratische Kiesvereenigmg de heer mr. J. W. Losecaat Vermeer candidaat voor de Prov. Staten (vacature Mr. W A. 't Hooft). De Kustmanoeuvres. (Van onzen specialen berichtgever) Het w-as een prachtige avond om op manoeuvres te gaan. De zon was net onder, toen de maan al oprees, blank en vol aan den klaren Wester- hemél. Over de weilanden kwam een nevelzee aandeinen, waarin stilstaan- dé koeten en paarden verwaasdien tot dJonkere schimmen. Langs de Leid- sc'he Vaart was het een verrukking tie gaan. Liniks 't (hoog geboomte, waar 't maanlicht doorzeefde de breede lichtsfcröomen stonden- als linten van navellicht o,p het water, waarin 't ma- nebeedid spiegelde, en dat was onbe wogen en stil als een avondlijken vij ver. De weg kortte voor je uit, de nevel dreef er over heen in dicht ge- wolk, wiegend en dansend op den zacht en avondwind, die van uit het Zuid-Oosten kwam. Rechts dreef bet goederenstatdbn met zijn vele booglampen op idle ne velzee, boorde het stralend!-witte licht door den damp met fantastisch effeot. En dan, wonderschoon, als plotse ling het paarsch-witte koplicht van die E. S. M., uit een booht gekomen, over den wieg languit zijn breexian lichtstr o om wierp, dlan was het a IS een wonder-vuurwerk, dat verblindde en boeide -tegelijk door zijn zeldzame schoonheid. Als een donkere gir-ot lag idle Ziatnd- voortscbe laan in het maanlicht. Op den spoorweg 't onveilig sein, 't klein- roode lichtje in 't midden van de zwarte boom en-grot maakte de om geving nog feeërieker Ma-ar, gelijk het wonderschoon dé cor van een feestspel aan de aehter- izijdle leedijk is en vuil, zoo zag je ook hier die acliterzij van het mooae in 't gevaar van den'mist op die spoorlijn. De wachter-es stond met een- angstig gezicht -aan den boom. „Voor dien dienst is d'amp al 't on- gieihvkkigste wat er i-s", zei ze, „je kunt geen sein zien D'r is niou een man- m,'et olie die lijn op, an Idlers (branden die lampen he-elemaal haast niet." Een paar treinen- snorden ratelend en donderend voorbij. De lichfcaogeu kwamen pas open als de locomotief al vrij dichtbij was, de roode sluit- lich'ten doofden in den mist ads even nagloeiende luciferskoppen. De straatweg was rustig en stil, en door den nu al weer optrekkende dampen snorden onz© fietsen lustig vqerwiaarts, zoodat Zatndvoort spoe dig beröikt was. Een vijand1 was nog niet te zien gé1 w.eest, zelfs niet de punt van een soldaten-neus. .Maar nabij den strandweg liepen drie onderofficie ren er kan ook een korporaal bij geweest -zijn tusschen de nog al vele stranidwandelaars te kuieren. En een der drie zei„Vanavond: om half twaalf begint 't spel." Dat wia© duidelijk. Een gelukkig gesternte had me naar Zandvoort ge voerd. en om half twaalf zouden we den vijand zien komen. Maar intusschen Was 't nog geen negen, en op 't strand gebeurde er tot" nog toe niemand'al. Van denwon- dterschoonen avond genoten er Velen, die in groepjes in 't zand zaten, onder die waranda bij Driehuizen eien kop koffie dronken, of wandelden langs de boulevards. De zee ruiscMe, ver weg schitterde 't maanlicht op die zal- varem .schuimkoppen, die fluisterden ,en glimmer den tot in oneindige ver ten. Doffer lag ÏJmuidetn in 't Noor den, de twee torenlichtien flikker ien roodgeel tegen de lichte ludhlt. Aan den horizont was een donkere girijze streep, en geen sohlp was te zien. Langzamerhand werd 't. leeg,, badgasten zochten (hun kamers op, Dick wandelde langs het strand op, izoek naar soldaten. Op den dorpstoren 6loeg het elf uur. Vijf, >zes, do ulcere figuren- bewo gen zich langs- de in vloed opkamen- de zee, .en in de verte stonden twee soldaten -onbeweeglijk te leunen op hun gefwleér. „Ia er een vijand Dat hij korne!" orakelde ik. Maar die vijand stoorde zich nan niets, zelfs niet aan het fluitje van een wandelaar,, die op zeer ostentatieve manier zijn hond floot en daarmee bereikte d'at van de duin zijden wat donkere- gestalten opre zen. H-ef doordringend hoe-hoe van een stoomboot scheen te antwoorden, dan werd het weer stil, bleef ailleen 't geluid van wat stemmen, en al door 't ruisch-en en slaan van golven, die breken op 't strand. Tot -duidelijk ik was in de nabij heid van de wachtposten plotseling maar flauwtjes nog, aan den hori zont recht voor ons uit drie kleine lichten zichtbaar werden, als flikke rende sterretjes. Dat is 'm! zei er een. Dat zal-ie wezen! zei een ander. En twee mannen reden-eerden over die waarschijnlijkheden druk mee, w-aren zelfs zoo vriendelijk om 't be richt meê te nemen maar de telefoon post, die boven op den nieuwen strand weg opgezet is. iDiok ging daar ook een kijkje ne men-. In een omheining is een houten huisje met telefoonpaal opgezet. Daar binnen hangt de telefoon, zat een ma rinier te wachten op berichten. Twee anderen richtten de kijkers naar de geheimzinnige lichten en, naar dén ho rizont in het Zuiden, nog twee ande ren... kropen rustig ondeT de wol in een linnen tent, die spaarzamelijk' verlicht was, maar die toch wel een goed süaapplaatsje mocht beeten. Plots ringelde die telefoon... Dé bel vo-or de kinderkamer, zei een grappenmaker buiten de omhei ning. Schoome luiers. Wét het eigenlijk was kwam je na tuurlijk niet te weten. De kijkers werden opnieuw gericht, maar de lichten waTen verdwenen... Het kan ook wel een gewoon tschdp zijn geweest, zei een van dé wachtposten. En anders komt 't nog ■wel weêrom... In afwachting daarvan zijn we toen gaan kijken bij 't kampje aan den Parkweg achter Beau Site. Daar lig gen tien of twaalf man onder een zeil doek op stroo, binnen de omheining van een stukje weiland. Donkere schimmen allemaal in 't maanlicht, va go stemmen en geluiden, praten en lachen, een hooge, althans hóóg-ore. die zwijgend heen en weer stapt, zoo is dé situatie van dit kamp. Niets bijzonders dug. In afwachting van 's vijands aanval gaat Diclc wat -éten.... Wie weet hoe alng d-e nacht nog is, en hoe ver moeiend Maar als hij terugkomt bij de tele foon, loopt de wachtpost heen en weef1, zingend in zijn eentje „En alsze nou... mar komen Zouden ze niet komen? vraag ik. Niet waarschijnlijkAlthans niet voor de maan gezakt is.... en dat kan wel een uur of vier worden Maar om vier uur, dan zal het be ginnen te schemerenen dan is des vijand© mooiste kans verkeken.... Dus géén vijand vannacht. Het is kwart over één Dick stapt op de fietjs en peddelt naar Haarlem terug. Langs den stil len weg, waar hij geen sterveling te genkomt, ritsen de konijnen naar, alle zijden weg. 't Is een goed ritje vcor schrikachtige menschen. De nr-st is dikker geworden, da maan idubbel-omkranst't water neer- sij-pelend uit de hoornen, maakt st'lle geluidjes op den -weg. Aan oogharen en snor hangen droppels nevelwater, onze kleeren zijn doornat, en herfst draden slieren je in 't gezicht. In d'en Aepdiehbo-ut één man le nachtwaker op post. Aan de Leidsdhe Vaart, bij de stad', twee politiemannen, die een beweging maken van Halt Maar ze kennen Dick en zeggen O, 't is de oorlogscorrespondent. Het slaat twee uur van de kerkto rens als Dick zijn woning binnen stapt. DICK. S chouwburg. Donderdagavond werd de vernieuw de en verfraaide Schouwburg geopend met een voorstelling van „Griseldis" door de Kon. Vereen. Het Nederl. Tooneel. Het r ubli-lk was bijzonder met de vernieuwde zaal ingenomen. Het uitvoerig verslag moet wegens plaatsgebrek tot het volgende num mer blijven liggen. Handboog schieten. Zondag 22 dezer zal een feestelijke handboogschietwedstrijd worden gé- houden op het Tolhuis te Amsterdam, ter gelegenheid van het 121/2-jarig bestaan van den Nederlandschen Bond der Handboogschuttersvereenigingen, waaraan ook de handboogschut- tersvereeniging „De Jonge Batavie ren", van Haarlem, zal deelnemen. De prijzen bestaan in gouden en zilveren medailles. Bekroning. Op de internationale tentoonstelling van Balnéologte et de la Vie Balnéai- r te Spa (België) zijn de limonades en siropen van de mineraalwaterfa- briek „De Arend" van de firma Uljee en Braakenburg alhier, bekroond met de zilveren medaille (hoogste ondier- scheiding). Deze bekroning pleit dus wel voor da fabrikaten van dzze jeugdige zaak. Examens. P o 1 i t i e-d i p 1 oma.- 's-Graverihaige, 19 Sept. Geëxami neerd 25 caiK.lida.ten. Het gewoon di ploma verwierf o. m. J. Posma, ta Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1