HAARLEM'S DAGBLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging ©••dgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1SÜM De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den /tijd ■wiel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zalten van ver- achillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot «uccès. lammer echter, dalt men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereem- ging toe te treden. Er zijn wiel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, 'alk doende, wat hare hand vindt om ie doen. De voordeel en, die de Vereenigiing buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer gToote tegenover de geringe jaarlijksche conltributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- {ring bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het redht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betref- tonde den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Veree- paiging is de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Spaarne 94, alhier, die vcorde leden eiken werkdag van 2—4 uur des namiddagb is te .spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering be rekend. Bovendien moet 10 cenit voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie plus 5 ets. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verst/rekt. Pretentiën op buiten de sltad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding 19 toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden 5h het afge- loopen jaar gegeven In Juni' en Juli 1907 zijn 52 vorde ringen tot een bedrag van. f 1831.28 be taald; 10 vorderingen worden afbe taald 14 vorderingen zijn uitgdsteld. Men wordt geraden alvorens te e- veren aan A. L. Oorver, Kennemer- Pledn 3, J. K. van Kampen, timmer man, Plein 33, J. van Kammen, Leid ■cheplein 47 rood, ook wel adres op gevende van Kranenburg, Schouw tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder. Bloeanendaalsche Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Nic. Beets- straat 14 rood, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgons art. 7- dient het geheim der Sijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclam s of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, diat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en *s namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat. men aems meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar informa tiën kan bekom -n en brengt nu nog maals en uitdrukkelijk ter kennis, dat alleen aan leden der Vereeniging in formatiën door haar worden verstrekt en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit be taling mag worden gevorderd. HET BESTUUR. BEURSBERICHT VAN 1ERENS TIELEMAN Haarlem, 20 September 1907. Met uitzondering van eene tamelijk vaste stemming voor Russische fond sen, wlelke in hoofdzaak van Berlijn Uitgaat, bleef de handel en de varia tion in de overige Staatsfondsen hoogst onbeteekenend. Ook in de lokale fondsen was uit hoofde van de beperkte affaire weinig tendenz waar te nemen. In Tabaibsaandeelen bleef de omzet uiterst gering, en zelfs de verwachting dat op de inschrijving v.an Zaterdag gunstige prijzen zullen besteed wor den, vermocht den handel niet te ver levendigen. De koersen toonen dan ook weinig verandering bij gisteren aan. In Petroleumaandeelen zijn de om zetten eveneens aanmerkelijk inge krompen. Koninklijke waren wait zwakker door eenig aanbod in eene verlaten markt. Zuid Perlak 41/2pet. lager door een geforceerden verkoop. Mijnaandeelen stil. Great Cobar op gum)stti,gieir berichten omtrentden ko- perprijs 3 pet. hoogex. Welgelegen aangeboden. De New-Yoiksche markt, ofschoon over het algemeen prijshoudend, ver keert nog steeds onder den indruk van tegenstrijdige berichten en van de onzekerheid over het verdere ver hop der kopermarkt. Aan den een en leant wordt ten stelligste beweerd, dat de machtige Amerikaan sche koper- magnaten geen verdere daling in den pr ijs van dit metaal zullen gedoogen, terwijl aan de andere zijde dergelijke geruststellende verklaringen wordien tegengesproken. AI naar gelang het een of andere gerucht geloofwaardig schijnt, bewe gen zich de prijzen, niet alleen van de koper-aand'eelen, als Amalgamated en Anaconda She. en tedusl rieele wiaair- den. maar ooik van spoorwegaandec- l.en, echter met dien verstande, dat d" fluictuiatiën in de industrieel e vaarden heviger zijn en dus voor het oogenblik meer als zuive.ren maatstaf der markt kunnen dienen. De omzet in Wallstirleet is echter in het oogvallend onbeduidend, hetwelk in zekere mate toe te schrijven is aan de omzichtigheid, waarmede het pu bliek in de Vereenigde Staten zich nog ■altijd buiten de speculatieve beweging houdt. Zoo was ook gisteren het verloop der New-Yorksche beurs wederom zeer onregelmatig en betwistten de hausse en de baisse partij elkaar beurtelings het terrein. Niettemin was de grond stemming vast en had aan het slot een willige tendenz der New-York Ci ty Obligatiën eene verbetering van de geheele lijst ten gevolge. Van particuliere zijde Werd ons he den uit New-York medegedeeld, dat meer en meer de meening schijnt veld te winnen, dat de tegenwoordige positie der geldmarkt als zeer sterk is te beschouwen, en dat aan de na jaarsbehoeften: voldaan zal kunnen worden, zonder heftige schokken op de geldmarkt te veroorzaken. Afge scheiden van andere factoren ligt daarin wellicht voor een groot deel het geheim van de oneerdere vastheid der koeitsen, welke New-Yorksche •correspondenten in hunne berichten laten doorschemeren. Ten aanzien van onze Atmerikaan- sche markt- Volgde ons publiek dezelf de houding ais de vorige dagen. De betere kolersen van New-York, die ook door Londen gevolgd werden, gaven aanleiding tot eenig aanbod, dat even wel grif door de arbitrage wierd op genomen. In ehkele der laag geprijsde aandee- len, als Steel shares en Rock Island shares trad de lokale speculatie als kooper op. Deze afdeelimg geeft overigens geen aanleiding tot afzonderlijke opmer kingen. Geld 51/25 3/4 pet. extra ruim aan geboden. Haarlemmer Halletjes (Eon Zalerdiagavondpraatje). °t Is een afgezaagde, maar daarom niet minder ware opmerking, dat de diagen sneller gaan naarmate we ouder worden. Ben je ondier de twaalf, dan kruipen ze, boven de twaalf stappen ze. boven de twintig loopen ze en bo ven de dertig draven ze. Nauwelijks Us het Zaterdag geweest, of he<t is weer Zaterdag geworden... (Niiet zonder opzet spreek ik juist van den .Zaterdag, want deze houdt (Vierhand met het onderwerp, diat ik [juist besproken wou. V,an al de dagen (der week is, behalve natuurlijk de /Zondag, de .Zaterdag de eenige, waar- laan we een speciale beteekenis vast- (kmooipen. Die dag is namelijk voor de sneesten de reinigingsdiag, het oogen- Ihliiik waarop stof en vuil, die in de week zijn opgedaan, grondig wordien afgespoeld, opdat de mensch den rust dag althans met een schoon lichaam tegemoet kan treden. (Nu moet deze opmerking niet- te al- igemeen worden opgevat. Er schijnt nog wel een deel van ons volk te we- izen, dat een geheimz innigen, miaar daarom niet minder ingewortelde-n lafkeer heeft van frisch water en fris- sciie lucht. Onder alle standen! Die water als drank heel aardig vinden en dan liefst nog met het een of an der vermengd, en frissche lucht al gauw voor tocht houden, waarvan je een longontsteking krijgen en ster ven kunt. Als dat niet zoo was, dan eou het niet moodig zijn geweest, dat twee dames en drie heeren te Haar lem een afdeeling oprichtten van de Stadsnieuws HET NiEDERL.YNIDSOH TQONEEL. Volkomen zooals behoort heeft ons éérste Itooneelgezeischap in den lande Donderldaga/vond onzen verbeterden en verfraaiden schouwburg geopend. Zonder speeches, zonder geiukiwen- schen, zoo miaar eenvoudig weg. Iet wat droog dus, niuctiter-HoLLandech Maar de Comimisisue, die zich voor de ze zaak izooveel moeite gaf, «heeft hare bedoening kunnen' vinden in wat de aanwezigen er van zeiden. Wij voor ons hebben niets dan Lof gehoornd. De balconloges werden gezellig, de nieu we Zitplaatsen geriefelijk, het schil der- en decoiratdewerk aantrekkelijk gevonden.. Alleen over 't plafond was verschil van gevoelen, de een vond het wat druk, de ander juist van' pas. 't. Zou een slechte kunstuiting wezen, waarover geen 'verschil van meening bestond! Van de nieuiwe foyer, of liever van dien niieuwien toegang tot. de- oude foyer, werd een druk gebruik ge maakt. Diie trap, waarmee bezoekers van 't balkon en de andere beneden- pliaatsen, binnendioor 'nia-ar boven kun nen komen, is een geschenk van een der Commissieleden en we hopen niet onbescheiden lfce zijn door te zeggen, dat ze nu al „de trap van Btadion" wordt genoemd. (Deze toegang ziet er netjes uit, is gemakkelijk en stelt iedereen, die be neden zit dn staat, om. in de pauze iets te gebruiken, 'zonder de geur en de damp van. sigaren en cigaretten. Die centrale verwarming bleef na tuurlijk nog buiten werking, de cen trale verwarming van de Natuur, de zon, zorgt in deze prachtige Se-ptenT- 3>erd|agen voor een heerlijke tempera tuur. y Of er dan niets meer 'te wenscihen blijft? (Natuurlijk. Het gordijn schijnt nu wat flets tegenover de nieuwe kleu ren, de afbeeldingen in en op helt por taal voor de oude foyer moeten door moderner platen vervangen worden, Ihat licht in de balconloges voldoet nog nlieft. Dat alles en nog meer komt op zijn tijd, wanneer de liefhebbers van Schouwburgbezoek ook miaar eens willen meewerken en hun. steun ge wen, wanneer die gevraagd wordt. (En nu. de voorstelling zelf. Een blij spel zou 'op een avond als deze beter gepast hebben, 't Gezelschap (kwam evenwel met een drama, in de klas sieke vijif bedrijven, Giriise ld is van lEriedirdch Halm. In het kort is de In houd deze: Ridder 'Percival van "Wa les, die getrouiwd is met. een kolen- bmndersdocihteir en Ihiare deugdien, nanlbaukelijlkheid, Liefde, trou.w en ge hoorzaamheid a(an het hof des Ko- niings uitvoerig toeschrijft, beleedigt de Koningin, omdat zij hein op venij nige manier over deze keuze hoont. De XtanJimig 'verlangt, d'at Percival de Klohinigin vergiffenis zal vraigen, miaar hij» "weigert en zij stelt hem een weddenschap voor. Percival zal zij.n vrouw hiun kind 'ontnemen, haar zelf als echtigenoo.tie verjagen en daarna de proef mennen, of zij hem. dan nog beanint en ha.ar leven voor hem opof feren Wil. Doet zijl dat, dan zal de Ko ningin voor de kolenbrandersdoichter knielen. iPercival, overmoedig en dronken van trots, gaat de weddenschap aan en in tegenwoordigheid van twee ede len van 't hof als getuigen, later van de Koningin zelf, ondergaat Griseldis al deze martelingen, maar versaagt niet, Klijifit Percival liefhebben, wei gert hem te verraden, wanneer zij geboeid 'en met dien dood bedreigd wordt. Dian komt de apotheose, de be kroning der deiugd. Maar als Grisel dis de Koningin voor zich knielen ziet en hoort, hoe alles een weddenschap geld, dan verwijt zij Percival hoe hij- uit trots haar opgeofferd heeft en ver laat zijn kasteel, om miet haar blin den vader en haar zoontje in de ko- lenbrandershut terug te keeren. (Dit slotbedrijf is als een logische kroonlijst iop een onlogisch gebouw. Van onwaarschijnlijkheden vloeit het stuik over. Gniiseldiis is waarlijk al te teer en zeker te liichtge/loovig, wa-ar zij aanneemt-, dat de geweldige Per cival, „die Koningen versloeg", zoo maar zonder verzet zijn zoontje zal afstaan, en zijn vrou.w verstopten om dat de Koning het zoo beveelt. Deze oniwlaarsohijnlijlkheid hangt als een sluier over het geheele stuk met zijn heftige! ennotiels. Mievrouw Holtrop Man Gelder, die drie bedrijven Lang in onnoodige angst moest blijven, kon ons die immers wisten, dat alles- miaar spel was, den indruk van d,e werkelijkheid dian ook niet geven, wat (niet haar schuld was. miaar die van den schrijver. Verschillende toomeel- itjes, o.ia. diat waarin zij niet- gelooven wal, diat de Koning haar kind ver langt, wiaren bijzonder mooi. (Ridder Percival (de heer Van Dijk) voldeed het best in 'liet eerste bedrijf, waarin hij zijn liefde schetst en toor nig 'woirldt over de inderdaad al te on beschofte opmerkingen van koningin jen hofdames. Naderhand is zijn rol hoogst onsympathiek, wat invloed had op zijin spel. De koningin deed In haar felle wreedheid: te veel aan een booize feeks uit een sprookje van An derson denlken. 'Het stuik van Halm behoort dan ook in de riji der echte, wtare, onvervalsch- fe draken. Vier bedrijven lang opge schroefde emotie „lik ben er moe van.' hoorden we een toeschouwster gij 't heengaan zeggen. En zij had ge lijk! No g me er straf. De 5de kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde George Coten- raadi Pool, 19 jaar, en Johs. Kiekens. 21 jaar, beiden recidivist, ieder tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, wegens den diefstal van een brandkast en pl.-m. 40 centen uit perceel 71 Oude Schans aldaar. De eisch was legen ieder 4 jaar. Ter zake van de beide fietsdief stal len, waarvoor Johs. Kiekens terecht stond, werd deze vrijgesproken, -om dat de Rechtbank het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd achtte. Een 24-jarig en een 19-jarig jomg- merïsch, bij dien fietsendi-ellstal be- ttokken, werden ieder gestraft met G m a anden gevangenisstraf. Tegen Kiekens was één jaar, tegen de beide andere beklaagden 9 maan den gevangenisstraf geëischt. Nederlandschie Vereeniging voor ■Volks- en Schoolboden, zooals dezer (dagen gebeurd is. 'U Is wel beter daal het vroeger ge weest is ien diat een dame met trots verklaart, diat ze in ik weet niet meer hoeveel jaar haar voeten niet gewas- schen heeft, aal in onze dagen wel niet meer voorkomen. Mocht het geval zich tegenwoordig nog voordoen, dan aal de betrokkene er zeker n'iet meer trotseh. op gaan. De weg naar schaam te is dan kort. En van schaamte naar geregeicL wasschen is maar een klein stapje. De vijf oprichters van de nieuwe af deeling winden er overigens geen doielkjies oan. Met de kalmte, die doc toren -bij het behandelen van zulke za ken aan den dag leggen (er zijn twee medici in het comité) sproken zij o.a. wan sibank, die het ongewasschen lichaam af (kan geven. Zij weten er trouwens alles van. Er zijn vele doc toren;, die wanneer zij den patient- ge- heell of gedeeltelijk ontkleed willen onderzoeken,', hem daarvoor den vol genden dag laten terugkomen.Dan kan de patient zich inmiddels wasschen, waardoor hem schaamte en den dok- tter een ^onaangename gewaarwording bespaard wordt. En zelfs dat helpt ntog niet altijd. Het moet elders zijn voorgekomen, dat een dokter op dde manier een patient naar huis had ge zonden, die iets 'aan den voet man keerde. Dien volgenden dag was de voet dan ook prachtig schoon, maar Itoen do medicus den zieleen voet met- den gezonden vergelijken wou, bleek Idlat de patient zijn anderen voet niet gewOAschen had. Ongelooflijk? Neen, historisch Zoo historisch, dat- geneeskundigen onder elkaar zich. over zulke staaltjes al niet eens meer verwonderen. E.n toch, waarom wasschen de mejischen zich niiöt beter? Oim de kosten behoeft nie mand niet te Laten. Zeep kost weinig en waiter nog mi/njder of in 't geheel niets, 'ft Is maar gewoonte om het niet te doen-, evenials het gewoonte is om (het wel te doen. Precies hetzelfde dus', miet dit verschil alleen, dat het eerste een slechte en het tweede een goede gewoonte is. >Ik heb in de Commissie ook den naam van den heer Joh. de Breuk op gemerkt, onzen wethouder van pu blieke werken. Booize tongen zullen wel beweren, dat hij dia armee den om zet van de gemeentelijke waterleiding tracht te vergrooteiv Daaraan zal die heer de Breuk zich wel niet storen, maar ter wille van hiet goede doel ijverig voortgaan op dit goede pad. Een eeniigszdnis onjuiste beeldspraak evenwel, daar we het immers hebben over water. Onwillekeurig denk ik hierbij- aan het gezegde van den Duit- ischen keizer: „onze toekomst ligt c*p het wtater." Deze uitspraak moge niet toepasselijk zijn op Nederland, dat toch nooit een marine aal bezitten, die tegenover de reuzenvloten van het buitenland' iets te beiteekemen zal héb ben, wij' kunnen met een kleinen va riant zeggen: „Neerland®, toekomst ligt in het water-" Wij kunnen, wil ik miaar zeggen, ons lichaam, versterken en onze spankracht vergrooten door (geregeld te baden. Daaraan heeft een klein volk oneer, dan taan. pantsersche pen .en Itlorpediobooten. Misschien is het gewaagd, om da.t te tzieiggen nu elk O-ogenblik een (oorlogsbodem voor Binnenland aan de delegatiën toegevoegde leden; het corps diplomatkiue, de hocge 'autoriteiten en tal van particulieren, unlet hun dames. Het wios een soiirée- dansante, waarop de Koninklijke Mi litaire Kapél de bal muziek speed'de. FLORES. De N. R. Gt. -correspondent te Ba tavia seint: „Flores eischt veel van onze troe pen wegens terreim-bezwaren. Talrij ke evacuaties hadden plaats, 31 Augustus werd opgerukt naar Keo en Rakka, 8 September naar Wo- lowio. Vooral aan die grens van h'et Rok- ka-gebied fwieird ernstige tegenistand» ohdlervondlen. Een poging tot overrompeling van dan trein werd afgeslagen. 114 vijanden worden gedood, alsme de 15 paarden, 56 geweren buitjge- innaakt." de, meer dan 17.000 kiilo letters en- spaties gebruikt. Het aantal gebruikte Letters be draagt tot dusverre ongeveer 8 mil- li o en. Men heeft voor deze drukwerken G20.000 vellen papier gebruikt. Dat papier weegt ongeveer 17.000 kilo. Wanneer men een enkelen stapel maakte van alles wat er voor de con ferentie is gedrukt, zou deze 184meter hoog worden, dat is twee maal zoo hoog als de toren van de Sint-Jacobs- kerk in Den Haag. PERSONEEL UTRECHTSCHE TRAM- MAATSCHAPPIJ. Men meldt uit Utrecht aan de „Te legraaf" In de zitting van 'den giemeeiniteraad kwam aait de orde het voorstel van den heer Kettlitz. waarvan de vorige v/eek reeds melding gemaakt te, oun bet ontslagen personeel van de opge heven Utrechtsche Trom Maatschap pij, zooveel mogelijk in gemeentelijke betrekkingen te doen overgaan en ver der eenigen tijd financieel te steu nen. Over dit voorstel is ongieveer 21/2 uur gediscusseerd. Was de gangbare meening aanvankelijk, dat het veel steun zou ondervinden en met vlag en wimpel zou worden aangenomen, ter vergadering openba,arde zich weldra eene tegengestelde stroomitnig. Het ver zet vloeide voorna,mol ijk voort, uit de overweging, dat men huiverig is voor de gevolgen in de toekomst, wanneer in diit .eene geval ondersteuning 'ver leend werd Met 24 tegen 7 stemmen werd het voortstel ten slofte verworpen, hoewel een amendemlent van den heer Dubois bet nog trachtte te redden. De Raad bleek evenwel niet ongenegen subsidie te verstrekken aan een commissie, die zich met hetzelfde doel liiea* ter stede gevormd heeft. Bij de besprekingen ontstond voorts nog een incident tusschen de heeren Mendels en Kettlitz, die elkaar den eigendom van het voorstel betwistten. De heer Mendels beweerde namelijk dat hij op de vorige verga de ring r e ed s eene aanwijzing in die richting had gedaan. De heer Kettlitz bracht in antwoord daarop in herinnering, dat zijnerzijds reed® twiee jaar geleden een dergelijk voortstel is gadlaan. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. .Een vreemdeling, te Amsterdam lo- geerende, heeft onder Watergraafs meer een 20-jarige wielrijdster overre den. Zij werd bewusteloos en ernstig gewond naar het Binnen-Gasthuis re Amsterdam vervoerd. De politie heeft den autoanobilifst aangehouden en in veriioor geno men. HOFBERICHTEN. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de opperstalmeester C. A. baron Bentinck over eenige maandlen zijn functie neerleggen, en vervangen worden door jhr. H. A. van Reigers berg Versluys, ordonnans-officier van II. M. de Koningin. (Tel.) H. M. de Koningin heeft Vrijdag- vo'ormiid'diag te 11 uur van dlei coan- miisste uit de Eer site Kaïneir in ont vangst genomen het adres van ant woord Qp de Troonnede. In die vestibule van het Paleis wer den diitmaal die militaire eerbewijzen gegeven door een peloton van- hjet 3de reg. huzaren, onde/r bevel van een luitenant en met een sfcaft.rompcitt.er aan het hoofd, die bij het binnentre den der volksvertegenwoordigers het sïignaal liet schallen. De igenoodigden op de part-ij, die Vrijdagavond ten Hove gegeven werd, bestonden voornamelijk uit de gede legeerden ter Vredesconferentie, de EEN ONTSPORING. Donderdagavond te 8.15 uur is de stoomtram van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, komende van I-Tellevoetisluis en beiitemd voor Rot terdam, aan de Maashaven zuidzijde nabij den Dorditschen straatweg ge derailleerd. De trein bestond uit de locomotief, een postwagen, 6 personen wagens en 2 goederenwagens. De trein reed met groote snelheid. De machine werd dwars oVer de rails, de postwagen aan de zijde van de rail: geworpen. De eerste klasse-wagen liep op de locomotief en derailleerde eveneens, terwijl d!e overige wagen-s in het spoor bleven. Niemand is gekwetst. De .spoorlijn v as geheel versperd. Des nachts is een hulpspoor gelegd. De schade is aanzienlijk. Het postrijtudig kwam er het slechtst af. iZendvoort (kan Ikonien te liggen en een landing beproeven op 't strand. Als er eens een projectiel van ik weet niet precies hoeveel millimeters middellijn bij rvergi-ssing wend afgevuurd en al s diat ding idan eens per .abuis- in de richting van imijn neus kwam te heilanden, idan izou ik, om bij mijn ion- derwerp Ite blijven, van mijn leven geen bad meer noodtig hebben! Diep gevoel ik, dat in deze manoeu vre-week dit Zlaterdiagavondpraatje -bezwaarlijk iets landers dan een mili tair onderwerp kan (behandelen. Tn- tuesc'hen zal 5k Ihiet niet over de ima- noeuvaies izelf (hebben. Mijn collega Dick (heeft te de twee laatste num mers van dit- blad op zoo -meesterlijke wijize verteld, wat lh.ij er, zoowel te Bloemendaa.1 als te Zandvoorit, niet van gezien heeft, dat ik zelfs geen po ging zou durven doen om Biem diat te (verbeteren. lEir zijtn van die letterkun dige hoogten, die je miaar 't (best- doet met bescheid/en!ijk uit je laagte te be- staren, zonder lfce probeeiren die te be- klimmeofc. ,Ik wilde dan niamelijk nog iets zeg gen over -een uiitgestorven tak van het (militarisme, mannelijk -over de schut terij. 'I® het lal niet een weemoedige ge dachte, dat (het (Raadslid Groot niet meer tegen dé begroeting en (tegen Ide rekening lyan de Schutterij izal sitemmen, lomd'ot die niet imeer inoodig zijn? t Heugt im,e nog 'als de dlag van gis teren, hoe liik eens een korporaal bij de schutteriji onltmoette, die zei boe goed (het (hem (deed, wanneer de heer iGroot tegen die schutterijiposten stem- WAT ER AAN DEN VREDE VAST ZIT. Men weet, dat de Nederlandsche landsdrukkerij belaist is met het leve ren van alle documenten betreffende de vredesconferentie. Om een denk beeld te geven van den omvang van dat Weak, publiceert de „Courier de la conférence" eenige bijzonderheden. Alle zetters zijn Hollanders, bene vens alle correctors. (Dit schijnt de ..Courier" iets buitengewoons te vin den in Holland). Tot op dezen dag heeft men voor de drukwerken de conferentie betreffen CHRIST. NATIONALE WERK MANS- BOND. De jaarvergadering van dezen bond' verd te Enschedé g,ehoudem en ge opend met het uitspreken van eene rede door den voorzitter, den heer W. A. Genneken, uit Rotterdam. Spreker waaréchuwde tegem het aanwakkeren van den revolutiegeest en opgezweepte werkstakingen. Tegenwoordig waren 31 afdeelin- gen. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren A. van Ooy en J. W. Uit brander te Haauiem en C. Scherer le Amsterdam. Ds. Roscam Abbing, te Middelburg, werd tot ee re-lid benoemd. De Bond is dit. jaar acht afdedin gen rijker geworden en teLt thans 109 afdeelingen met 7 provinciale comi- té's. De financiën zijn vrij gunstig. I-ni de avondvergadering sprak de heer G. J. v. d. Ploeg, van Bolsward, over „Wat kan de bond meer dan tot. nog toe doen voor de bewoners van het platteland De volgende conclusies werden aangenomen Dat zoo spoedig mogelijk geregeld zal worden de wettelijkheid der pro vinciale comité's dat met deze in den komenden winter in het centrum van het land eene vergadering zal worden gehouden, teneinde de belan gen der landarbeiders te bespreken en te zien Wat te doen staat in deze. Het, is in het belang van bet bedrijf, dalt werkgever en werknemer tot elkander geraken. Eerst dan is gezon de samenwerking mogelijk en dezn kan ook niet anders dan ten goede komen aan het bedrijf en de samen leving. Ten sloltte uitte dr. De Visser den wensch, dat de woorden vam den inleider en de debaters mogen leiden tot een practisch en prachtig resul taat. Een voorstel van Den Haag, dat bij de regeering zal worden aangedron gen om beperking te brengen in den arbeid in gevangenissen, met het oog op de concurrentie, werd door dr. De Visser ontraden. Deze was van oor deel, dat daardoor den minister de gelegenheid wordt ontnomen, om ge vangenen arbeid te laten verrichten, dat hen beter maakt. En hoewel spre ker het betreurde, dat er concurren tie bestaat met gevangenlsarbeid. 'toch mag niet oiver bet hoofd worden igezïen, dat het rijk ook een roeping heeft tegenover de gevangenen. Het voorstel wérd hierna teruggeno men, doch het hoofdbestuur in "over weging gegeven de zaak aanhangig te maken. Een voorstel van Gouda (om wijzi ging te de statuten, dole voor d'e af deelingen, en ook met terugwerkende kracht het recht geeft, indien blijkt, dat. leden van den bond tevens ook lid zijn van eene andere Vereeniging, die in strijd is met do beginselen van den hetofd', die leden onverwijld'te royee rt n), wtendi aangehouden tot. Donder dagochtend en zou in geheime zitting behandeld warden. In de toelichting zegt de afdoe ling, dat ziij een lid heeft, dat het program, der S. D. A. P. heeft onder teek end en de. „Hoe izoo?" vroeg ik friem, „Ocih.' zei hij, „af irn (toe heb ik wel leenis den tedruk. alsof de schutterij niet veel fbediuidlt... tmlaar iwiannieer (dan teen (Raadslid izich ier tegen verklaart (denk dk (bij mij izelven: wie moeten toch wel geducht en gevaarlijk wezen, an ders zou tegenistemmen niet nooddg zijn!" Eh nu ispijt (hief me zoo, dat de schutterij' is (opgeheven, zonder dat daarbij diets fis gebeurd:. Wel moe-t het korps .officieren, ials ik goed ben inge licht, een officieel schrijven hebben (ontvangen, waarbij gevraagd werd of zij er iprijs (op Stelden, dat de schut terij1 met eeniige plechtigheid den dood Zou teigaan. Deze vraag moet een ze kere verlegenheid hebben teweeg ge bracht. Wiat zou trnen zeggen? Een rouw-optocht Imet neerhangend vaan del en omfloersde trom zou wel impo sant zijn geweest, (maar minder moge lijk, daar immers de -schutterij zoo goed als (geen manschappen meer tel de! Een Laatste oefening «net plechtige toespraak zou- lom idezelfde reden niet goed mogelijk ,zijn geweest. Als recht- geaarde Nedierl anders dacht imen toen (aan ieen... feestdiner, ik bedoel natuurlijk een rouwdiner, maar daar er toevallig naemandi was die zich ge- ro-epen igevioelde (diat aan te (bieden, is daarvan verder niet gekomen. Kort daarop kwam er weer een of- ficieele brief, de-zen keer met een tweeledige vraag er fin. De eerste was, tof men een dankbe tuiging rwenschte te ontvangen voor de bewezen diensten en de tweede, of men de uniform wenschfce te blijven dragen. Op de laatste vraag kon na tuurlijk al heel gemakkelijk een ant woord worden gegeven. Dat hing er voorniamelijk van af, of je neiging tot corpulentie (bezat. (Zoo -jia. dan was een bevestigend antwoord overbodig. Kon je evenwel, uit lanaJogie zooals de ge leerden zeggen, of zooals wij dat ple gen uit te drukken, omdat je van een magere familie (bent, n'agaan, dat je óók een zekere slankheid zou deelach tig (hlijlven, dan Ikon [je geruist don. wensdh uitspreken iom de uniform te blijven dragen. (Maar de 'andere vraag was va.n groo- ter (bezwaar. Wenscht u een dankbe tuiging te ontvamgen? Wat moest- je daarop zeggen .zonder je zelf leelijk te verstrikken? ;Zei je ja, dan .scheen het of ije Ide (bewezen diensten wel heet hoog taxeerde, 't Zou lijken op ijdel- Ihedd, (En zei je n e e dan z ou men al- liiclit dm findruk krijgen .alsof je vond, dat je tekort geschoten was in 't ver vullen van je plicht en je zelf niet waardig keurde, om voor de bewezen diensten te worden bedankt. Ik geloof, Idlat de im-eesten geantwoord hebben in dezen zin, dat het hun gewoonte niet iwias zelf om een dankbetuiging voor bewezen diensten te vragen. Dat was raak, een schot, midden in de roos, voor de laatste maal. Want kort daarop bezweek de schut terij. 'Mijn korporaal was in tranen en in tweestrijd, ,/Want," zei hij, „als ■een autoriteit vraagt of je bedankt vil worden, vindt lh.ij dan zelf een bedank je noodig of niet?" Ik (kon hem (hierin geen Jicht ver schaffen. FÏDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5