BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD f 1.20 PER 3 MAANDEN ©F 10 CENT PER WEEK. tubriek voor Vrouwen FEUILLETON Over den Oceaan Natuurhistorische Wandelingen De Hertog vai Moniefiasco. 25e Jaargang MAANDAG 23 SEPTEMBER 1907 No. 74S8 DE ZATERDAGAVOND B-SAARLEM'S DAGBLAD KOST ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZIJN ADVERTENT1ËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. Nag iet/s over ta-illearcostu- anes. Fluweel „teute nou veau/té" voor den wouter. Ceintures. In mijne vorigie causerie moest ifk lij met liet oog op de beperkte laatsruiimjte, waarover ik inschik r toe bepalen de berichten, welke ik ifc het buitenland voor het. a.s. sei- tien ontving, in grove trekken mede dealenilk voegde er echter de be- ifte aan toe op een en ander teruig te omen», ten einde mijne vorige bo chten nader toe te lichten. Reeds besprak ik het tailleur-cos- luun met gewijizigden trotteurrok, de loffen, waaruit ze vervaardigld wor- en, benievente de gamieeringilk heb oer slechts aan toe te voegen, dat die loderne garneeningen zooveel moge- jk kleur op 'kleur gebracht worden wei zwiai'tafstekende Qcleuren wor- .en niie|t in toepassing gebrach/t. De mouwen hebben wederom groote eraaideringen ondergaan. De moder- e Japanscihe mouwen worden 'slechts p chemisettes, blouse's en tailles toe- epast, doch de mantelmouwen van et tailleur-costuum zijn matig wijd an boven, waar ze mlet naar model eknipté biais in het armgat genaaid vorden, waardoor men de verbreede choudierlijn verkrijgt. Van onderen i's de mouw met kleine ipslagen, kapjiels of putten gegar- ïeerd. Onmisbaar bij de taalleur-costumes ijn de blouseshoe dikwijls heeft aen niet reedis getracht de blouse ran het toonecl der modes te laten érdwijneoiAi deze pogingen waren chter tevergeiel^ want elke vrouw veefc hare verdiensten naar waarde te chatten. Op dit oogenbiik wördeu wederom tal van blouses dm de meest erschillendé vormen en stoffageis ge raakt. De mode, die, zooal/s we reeds ter loops opmerkten, nog siteeids de Ja- laaische mouw handhaaft en de mo- lellen, die er Van afgeleid zijn, maakt 3e blouse onmisbaar. Gekleede toi- etten ziet men nog steeds met inzet en (guimpes) en ballonmouwen van ?en ander weefsel als hot toilet zelf, n den regel van tule of kant. Deze nz'etten, die menigmaal met de bal- 'onmouwen op voeringlij fj es gewieTkt vorden, vormen al bijna een blouse 'P ziich zelf, waairdoor mien er dan tok to© kwam veel liever een zoodani- re blouse te maken, die men niet bij ién, doch bii verschillende toiletten con benutten. Tot zoover d'e gekleede toiletten, ten. Wait d'e alledaagbche blouse betreft, wielke men bij een tailleur-costuurn noodig heeft, dezle imioet natuurlijk van een meer solied weefisiel zijn. Oim te beginnen worden onder de mantels nóg zeer veel mousseline blou ses gedragen, doch spoedig zal men deze door warmere soorten moeten vervangen. De krimpvrijo „Vyella's" komen daarvoor allereerst in aan merking Werd dit fabrikaat tat voor twee jaar islechtls in blauwe, rase en raode streepjes gebracht, thans bestaat het ir. alle mogelijke nuancen, zoowrel ge streepte als effen. Overbodig is het hieraan tóe te voegen, dat men bij' voorkeur de gestreepte dessins voor jllouses benutten zal. 'Meer gekleed, doch teviens koötbaar- j'der zijn de fluweelen blouses, die dit, seizoen tot de hoogste nouveauté zul len behooren. Een fluweelen blouse is echter in den regel minder kostbaar dan die ge liefkoosde zijden bloiusels. Eerstens is het fluweel een solider Wieiefsel enten tweede heeft men er minder ellemaat v,an noodiig, omdat ze mét minder diepe plooien, en minder ruimte wor den ingericht. Rest ons thans nog de ceintureis te Naar het Duifsch van Arthur Zapp. 21. Ten slotte parfumeerde hij zich. Ook daarbij verloor hij zijn spiegel beeld geen seconde uit het oog. Miaar de stem van zijn mede-hutbe woner, die achter hem stond; stoorde hem eindelijk in zijne ijdele zelfbe schouwing. Wil u mij nu eindelijk ook een plaats voor den spiegel gunnen vroeg de ander grommend, met vij.an- djgen blik. Pardonantwoordde d'e ijdele mian, en trad beleefd een stap achter uit. Met een sierlijke buiging voegde bij er daarop bij Emiaamel Martini, jonge helden tenor aan het Hoftheater te Dessau. Ik zal te New-York, Chicago en aindo- rp groote steden van de Vereenigdc Staten gastrollen vervullen. De onvriendelijke man knikte onge duldig. Met een wantrouwenden blik op den tooneelspelier Beantwoordde hij de voorstelling kort Muller, koopman te Berlijn. berde te brengen, die een niet onbe langrijke rol in ons toilet vervullen. Nadat men voor eenige jaren het dr-oit deviant1' tot in het bespottelijke overdreef, zoodat de ceinture halver wege op den buiilk gedragen werd, verviel men plotseling in een ander uiterste, hetgeen trouwens bij „Me- viouw Mode" niets buitengewoons is. De tailles werden hoe langer hoe kor ter; doch ook deze overdrijving kon geen stand hloudleh, zoodat men geëin digd is met de ceiinlture wederom haar normale plantte te doen innemen, na-j melij'k om het middel. Wesl bestaat er nog eenige neiging tot het „genre em pire" (verkefte taille), doch dit wordt. gem geval -foor eenvoudige alleri- dog-toLletten toegepast. Behalve de verschillende lilntceintu- res em die van gefronste zijde en flu weel brengt men een buitengewoon groote en fraaie keuze in lederen ceimtu/res, waarvan vooral het havan na-bruin sterk op den voorgrond treedt. Het leider dat hiervoor gebruikt wordt, is fijn en soepel peau de suède, dat zich gemakkelijk plooit; men ziet ook wit en gekleurd1 glacé, verder een soort elastiek, dat met, fluweel bedekt en met /stalen knopjes en gekleurde steenien versierd is. Ik moet ten slotte nog doen opmer ken, d'alt al deze fan-tuiste ceinture? niet op „gekleed" aanspraak kunnen maken. MARIE VAN AMSTEL. CORRESPONDENTIE. Mevr. v. G. Zeer zeker kunnen de moderne streepjiestetioffen voor aparte costuumrokken verwerkt wordenze kleeden bijzonder chique i Een nieuw model voior zoodanigen rok is, om de andere haam eon plooibaan recht draads en een gladde schuine baan. Het smalle voorbaant]'e wordt met een naad in het voormidden ingericht en van schuine stofdoch zoodanig, dat zich de zoogenaamde vischgraat vormt. Dit model is zeer nieuw, doch het veredfscht een groote ellemaat, en wel 7 meter, a 1.20 breed'. MARIE VAN AMSTEL. IN EN OM HAARLEM. CLXXXiII. Als uilen geregeld zoo af en toe in dé vrijie matuur komt, goed uit die oo- gen kijkt en waarneemt, wat er valt wiaar te nemen, dlan blijkt heit ons. dui zenden malen, hoe mooi, hoe prach tig de natuur hare schikkingen trof. De oogsttijd is gekomen', voor een groot deel reeds voorbij en zaden en vruchten reppen zich voort, om op goed geluk af een plaatsje te vinden, geschikt om' te groeien en te bloeien, in 't kort de soort in stand te houden Op de vleugelen van den wind vliegen ize her- en derwaarts, of 'het pluis is, of een vleugel, die den wind vat geeft. Op honderden wijzen is het de natuur weer mogelijk hier wijlzei schikking' n te treffen, nu eens zit dat pluis ion de vTuchiteai zelve, dian weer gaat de Ide vrucht op:en en geeft aam de meest al wilt gekuifde zaden de vrijheid. Ja, 't, gebeurt zelfs wel, dat de hareu aan hét korte bloem- of vrucht steeltje de ze functie overnemen. Hoe groot ook het aantal planten is, dat op die wijze verspreidwordt., oneindig veel gro-oter is de versprei ding door dieren. Hoe vaak stekels en borstels en ha ken ook dienen, om op diie m/aniier te blijven hechten in haar en Wol der zoogdieren aan de kleeren der men- schen om elders weer af te vallen of verwijderd te worden; ja, mogen er ook al heel wat vruchten of zaden blijven kleven aan de zooien onzer schoenen, oneindig veel g.rooit er is de rol, die de vogels hier vervullen. Het zijn voornamelijk de vleezige vruchten, die verspreid worden, en of dat nu bessen, pitvruchten, steen vruchten of zelfs scbijnvruiclhiten zijn dat hindert niet; het vruahtlvleosch doet steeds denzelfiden dienst. Langen tij'd hangt dat vleezige goed' je verborgen tusschen de groene' bla de ren, alleen opgemerkt door de wat belter oplettende waarnemers. En dat de vogels .ze dian ook niet zien, kan ik nauwelijks gelooven, veel eerder is 't naar ik meen, ze lusten ze nog niet ze zijn nog niet rijjp of sappig genoeg. Blegint het zaad daarbinnen, nu te aj- pen, dan neemt ook lumgzamerb ,nA de buitenoppervlakte de kleur ao>n, die vrij zeker de verspreiding het mieest bevordert. En dan breekt tr voor de bessen etende vogels met do lijsters en spreeuwen aan het hoofd voor eenige maanden een Luilekker land aan zoo groot, zoo mooi., naar toch met hier en dlaar gevaarf jke plaatsen, n.l. daar, waar de vogel vangers hen trachten te ver scha1 ren. Laten we eens rondlom ons hen hoe groot de overvloed wel i-s. In de duinen vinden we er reeds veie, de berberis mat zijn trosje© langwerpige ro ode vruchtjes is bijna overal reeds le eggepl underd Die zuurdoorn valt zelfs wel in den smaak der menschen, evenals de roos, (die oiok hier en daar wiel groeit, 't Is in de duinen echter mieer de duinroos wier sclhijuvruobten dlan niét rood. mia'ar meer zwart zijn. In dat zwart zijn ook getooid de vruchten-, of lie ver de verzameling van vruchten der bramen. Maar het allermeest vallen wel In 't oog de oranjerood gekleunde beissen van den duindoorn. Hoe weinig vielen die eenige maan den geleden nog op en hoe befiieer- ©chen ze thans den omtrek, geen won der dus, dat ze de vogels aanlokken, die thans smullen en smullen en zon der het te willen, zonder hét te weten zoo krachtig medeheöpen tot vastleg ging van het door den wind zoo ge makkelijk bewogen zand. Eto ziét ge daar dien pracbitigen as pergetak niet. Hoe elegant, boe los van bouw. Aan dien reahtopgaandon. siberviiigen steaigel zitten, regelmatig naar alle kanten de zijtakken, bezet- met fijn groene takjes, diie al zoo iét- wat naar 't geel beginnen te zweven. En daar tusschen dat. fijlno groen tal van mooi rood gekleurde bessen, die bij. rijpheid nog een kastanjebruin tintje zullen aannemen- iGrooter is het aant/al in de bos- sohen. Dlaar vinden we dé roos., fram boos en braam nog eens terug, maar niet minder de lijsterbessen in groote tuilen met een sierlijk rood, daar naast de vlier, wier goudgeel blad spoedig afvalt en dan nog meer de zwarte bessen in hét oog doet vallen. De vroeger rijpende trosvlier heeft wieeir hét rood van de 'lijléterbete- Ze komt in ons land minder voor. iEn de melige vruchten van den mei doorn, die we als jongens zoo gaarne plukten en aten. Ze vallen echter lang -zoo niet in den smaak der vogels, want eerst later trékken ze er op los. Dit is ook zoo met de vruchten van Bankier misschien? vroeg de acteur, meer om een gesprek aan te knoopen met dén lieer, die nu voor 1 auger dan een week zijn kamergenoot zou zijn, dan uit, nieuwsgierigheid. De aangesprokene keek den ander mot'half neergeslagen oogleden wan trouwend aan. Bankier? Waarom? Hoe komt u daaraan? \roeg hij met een ongemo tiveerde heftigheid. Och,, ik dacht het maar zoo; antwoordde de acteur, het voorhoofd fronsend en gelaten. De heer Müller had zijn reedis grij zend haar achteloos geborsteld. Nu wendde hij zich tot zijn metgezel. Zeker omdat ik eerste kajuit reis? vroeg hij. Eigenlijk gaat dat mijn middelen te boven, en ik doe het ook alleen omdat ik niet gezond ben. Hij hoesttf een paar miaal, als wil de hij daarmee de waarheid van zijn woorden bezegelen. Eigenlijk ben ik iemand om als tusschendekspassagier te reizen. Neen, bankier ben ik niet, niets mleer dan een bescheiden handelaar in ko loniale waren. Dan wilt u zich zeker daarginds vestigen Vestigen? De heer Muller glimlachte giftig en keek hoogst verontwaardigd op. Ik zei u immers al, dat ik een arme duivel ben De reiskosten heb- •de hiuls/t oök prachtig riood. en in nog hoogere miate met de hoe sierlijk rood van verre reeds loikkendie vruchten vian dien sneeuwbal. Lan/g reeds viel het blad af, kaal staan' tak en twijgen, als de-ze platte trossen van- den sneeuwbal nog aan wezig zijin. £Eh die 'Kamperfoelie, en de taxus hoe sierlijk steekt dat rood; af tegen hét groen. En elders in 't land de vuil boom met zijn zwarte, de jeneverbes met de bliauwberijpte, neen het aan tal is zoo groot. Ook lager bij den grond vinden wij ze. De wilde aardbei, de aronskelken, het lelietje der dalen tooien zich weer met rood, en om dan de ibosdhbessen niet te vergeten. lEn in de tuinen, hoeveel heesters en Struiken zijn daar nog niet ingevoerd; Verschillende soorten lijsterbes, mei doorn, karaoelje, groeniblijvenid'e ber beris, sneeuwbe®, aalbes; en doen dan Onze vTuchtboomen in dezen ook niet imiede: appel en peer, kers en pruim, (hoeivele kleuren vinden we ook daar niét, geel en groen, rood, oranje, Iblauvv, zélfs z\yarf, En de klimop, de wocuta, ide..., miaar waar zoulden we eindigen, als wie het 'heele liange lijstje wilden voltooien. In onze geestdrift voor al die vruch ten iz ouden we wiaarlijlk wat vergeten, n.l. het is wel waar, dat al die vruch ten worden gegeten; „maar", zouimen ons kunnen vragen, „daarmede is nog niet gezegd; dat ide zaden ver spreid worden". iDlat is waar, idalt verdient nog na dere toelichting. Men mfoet namelijk iweten, dat de vogels met de zwaar der vruchten wegvliegen, dde elders oppeuzelen, waar dan de zaden neer vallen. In de tweede plaats blijven hij: tal van (vogels de vruchten een- tijdlang in den krop en worden de za den of zooals het volk gewoonlijk zegt de pditjies eenigen tijd lalter weer uit gebraakt. Of zooials in verreweg de anteeste gevallen, de bessen en bes- /aclhltilge vruchten gaan. regelrecht me de naar de maag, waar ze dunk zij den hardien wand de spijsverterings- isappen gemakkelijk weerstand kun nen biedlen, zoodat ze ongeschonden niet de uitwerpselen weer het lichaam verlaten', en zooals van zelf spreekt, dlan elders neervallen. J. STURING. VRAGENBUS. Aan Me vr. E. t e S. Die oor wormen zijn werkelijk lasltig, daarbij komt nog, dat ze er allesbehalve sier lijk uitzien zé wekken eerder afkeer op. Partij trekkende, dat de oorwor men gaarne in allerlei openingen en gaten wegkruipen, raden wij U aan, hier en daar in den tuin, ook in en tusschen de struiken, kleine bloem potjes te plaatsen met wat houtwol. Plaatst men die omgekeerd; dan blijft de houtwol droog ook. Ook stukjes van holle stengels, bamboes, vlier (pit er uit), schermbloe- migen, enz., zijn evenzoo vele plaat sen, waarin die dieren overdag graag wegkruipen. Door die vallen nu over dag te ledigen, en. de dieren te doo- den, wordt er spoedig aan hun aan tal paal en perk gesteld. Als alle buren hetzelfde doen, kan men ze van elders ook niet krijgen, w ant het dier vli'egt ook, en is de hoe veelheid vooral leen volgend' jaar veel geringer. ben bijna al mijn baar geld Verslon den. Ik kom met leege handen m Amerika aan. Daarbij zette de spreker, een heel verdrietig gezicht en liet het hoofd' op de borst hangen, terwijl er diepe vouwen om zijn mondhoeken zicht baar werdlen, zoadat het hart. van den gauw bewogen acteur van mede lijden voor hem overliep, Anne kerelmompelde hij bin nensmonds en voegde er toen bij, om het gesprek een vroolijker wending ie geven U heeft een paar woudiermioci'e kunsttempels te Berlijn. Bijvoorbeeld het Koninklijk Hoftheater. Heeft u mijn vriend Matkowsky wel eens als Romeo gezien? Neen I Dat ils jammer Dan is er een groot kunstgenot voor u verioren ge gaan. Wel valt er op zijn opvatting veel af te dingen, bijv. het derde too- neel in het vijfde bedrijf. Daar moest Miatkowsky zich meer geheel geven, zoo bijv. De acteur wierp zijn armen ^achter uit en rekte zieh flink. Zijne' oogen schoten vlammen, zijn stem klonk denderend, terwijl hij declameerde li D'rum geh' und mach Dich fort Wenn du je doch aus Vorwitz wie- derkehrst, Zu laulern, was ich. ferner möchte thien, door E. L. M'. BIEiRjGER. De hertog van- Monteflasco en ik gij kunt 'het mij' op mijn woord' ge looven wij hebben samen op dezelf de school bonk gezeten. IHefj mug zoo vreemd klanken als het iwiil maar toch is het d.e zuivere waarheid. Destijds wias hij trouwen® nog niet de hertog van Monltefiaseo. Zijn nalaan was Ludwig L'ampl. Eigenlijk heeftte hij; nlog anders; maar dien waren niaiam van hem mag ik om bijzondere redenen hier niét verklappen. Dus, Ludwig Larnpl heette hij. En hij was een deugniet, een zwierbol, een geld- verrnorser en een tijdverknoeier. 'Het iageraakkelijk te zeggen wiat hij wèi was, ,cn moeilijk te zeggen wat hij -niet was. In elk geval was hij, geen toonbeeld van menschelijke of maat- schap.p.elijik.e deugden. -Hij' bezat vele talenten, zonder toch een talent te zijn. Hij vermorste zijn gaven. Hij leefde zoo maar van. den eenien dag op den .anderen. Ben le vensdoel, een beroep, eene toekornét aan zoo iets dacht hij niet, •Leeren deed! ihïj' islechit. Da/arento- gen was hij die udtoehker en de ziel van alle mogelijke ikwajongensstre- ikon. IHij had die allures van een ban jerheer, van een ;mailionadr, van een edelman. Hij' w'as groot en slank en Wiond'. Op (zijn stevigen nek zat een mooie, fijn besneden kop, met groote. blauwe, droomorige oogen. Ili heb in mijn leven ai.veel leeren begrijpen maar één ding nieit: namelijk, hoe ie mand met zulke oogen zoo'n kolossale deugniet kan zijn. ■Hij was de zoon van heel arme ou ders. Diikvvijöis ;kwam bij hem thuds niets dan een schotel aardappelen op tafel. Maar Itoch wiet hij' altoos door duizend (kunlétjes. en middeltjes zich eakgéld te verschaffen. Hij' schiaeher- de met postzegels, met opgeprikte vlinlders en kevers. iHij schaiTelde bij uitdragers en oudroest en allerlei ou- kile vlapeans op: pistolen, dolken en BnaipSia.nen. Die poetste- hij' blank sleep de deuken weg en- verkocht ze dan aan Irijke kameraden. Met derge- lijlkelkarreweltjies hield hij1 zich hoofd- e-akelijk bezig, en hij vond blijkbaar zijne rekening Idiaarbij. Ons allen im poneerde- hij' door \zijne groot-scheep- sche manleren en zijne airs van gen tleman. Hij tdroeg op de «wandeling 'n monocle en rookte de zwaarste siga ren'. Dit alleen echter zou het aanzien en respect, dat hij', bij ons allen genoot, nog niet genoegzaam verklaard heb ben. Iets anders nog deed hem toren- lhoog boven ons sitiaan. Hij- had na melijk omgang met dames galante avonturen had hij! Iedereen, die zelf gymnasiast is geiweest, moet zich herinneren wat zóó iets in de oogen van gymnasiasten beteekent. En wie dat weet, die zal de respectvolle ver bazing, dé ;©efrhiediige bewondering begrijpen, waarmede wij allen tegen Ludwig Lampl opkeken. Met den primus onzer klasse stond hij op bij-zonder vriendschappelijk en voet. Deze primus wias een model jon gen, een toonbeeld van vlijt, stiptlhie-id oppassendheid en onberispelijkheid. Het is mij nog altoos onbegrijpelijk, Beiira Himmel, dann zerreisz i.ch Dich in Stücke, Und Saö Deine Glieder auf den Bo den. Die Zeit und rnein Gemüt sand Tyrannischer und unerbittlicher Als durst'ge Tigor und ampörte Slee De acteur keek met een verhit en triomfeeren-d gelaat zijn metgezel aan, die met een angst'g gelaat in een boekje van de sofa wias gaan zitten. Heeft u daai Romeo nog nooit ge zien vroeg de keer Martini met ge fronste wenkbrauwen. Neen Dan houdt u zeker meer van het moderne toonieelspel NeenIk ga beelemiaal nooit naar den schouwburg. De kunstenaar zette groote oogen cp en er kwam een ongélooyige uit drukking op zijn gelaat. 1; Ga daarom heen en pak uwe-g Abs gij toch zoo vrijpostig zijt terug te komen, Om te zien, wat ik verder zal doen. Bij den Hemel, dan verscheur ik u in stukken, En verspreid uwe leden over den grond. De tijd en mijn gemoed zijn Tyrannieker en onverbiddelijker Dan dorstige tijgers en een woeste zee hoe een enikel jongmenech zóóvele deugde-n in zich vereenigen kon. Ove- - rigens moet ik aanstoppen dat ook de ze pcimiuc, evenals, de meeste primus- sein van schoolklassen; het in de we reld toit niets bijzonders heelt, ge bracht. Ook deze primus' nu liet zich inipo- neeren door Ludiwlg Lampl's loszinni ge m.omia.1. Ja, zoo gaat het altoos in de wereld. De deu-gdizaameten boes- teren in hét (binnenste huns Larf-en -een profaan verlangen naar de beko ringen der zundé. De primuls schreef dagelijks voor Ludwig Lampl het huisiwerk af en hielp hem bij het uitwerken van zijne mathematische vraagstukken. Maar niet uit naastenliefde of grootmoedig heid deed bij' dat. O meen! De zedeloo- ze bad ter belooning den voarlieeldige beloofd-, hem in kennis te brengen met zijne sc/hioome vriendinnen. Dit zelfde laad hij ook aan een tiental an dere jiangéheerem beloofd, die hem met geldelijke voorschotten plachten bij te springen. Maar dag op dag ver liep. wieek op week vervloog, zonder dat de Dion Ju'an in octavo zijne be lofte was nagekomen. Eindelijk ech ter kon hij aan den onstuimigen aan drang niet langer het hoofd Iweden. Hij gaf eesn rendez-vous in een afge legen restaurant ergens in de voor- Stad. De jiongelingen verschenen in feest gewaad. Huaine schuchtere harten klopten geweldig onder de glad geste ven slabbetjes. Zij droegen monocles, fijne dasjes en witte handschoenen.- (Zij zagen erg bleek en popelden van agitatie. Den volgenden dag werden zij op school van a.lle kanten bestormd met vragen. Waren ze "mooi? War-en ze lief? Zijn jullie lang bij el-kaar ge weest? (De veelbenijden zwegen stil, merk waardig stil. Eerst later vernamen wij de reden, van dit verschijnsel. De voorname en elegante dames uit de fijne wereld wat ik nu neerschrijf, aal zeker de grootste verbazing wek ken de voorname en elegante da mes waren de keukenmeid cn de ka mermeid van den rector geweest. Tien jaren loiter. Op een zonnige Meidag zat ik met teen paar vrienden in den Prater. Een zacht koeltje suiselde door de knop pende hoornen, en aan het ontwaken de aardrijk ontstroomden de geuren van primula veris, sneeuwklokjes en hnem-onen. Door de lanen galoppeer den ruiters op- manége-paarden; de huurkoetsiers verdienden handen vol geld, en op de grasperken stoeide het kindervolk en begroette rne-t gej-uicli tile komende 1-enlte. Daar trok een elegante pbaëton on ze aandacht. Het span bestond uit een paar prachtige schimmels. Het tuig blonk wan nieuwheid; het metaalwerk flonkerde in den zonneschijn, kort om, aan alles was, met een oogopslag te zien, dat dit geen huiurspul, maar een fijne en deftige equipage was. Een naar de allerlaatste mode ge kleede jonge (man bestierde met ge oefende hand de rossen. Hij was groot en slank en blond. Op den stevigen nék zat een mooie, fijn besneden kop, met groote, -blauwe, droomerige oogen Wat Heetemlaal nooit naar den schouwburg? Maar is zoo iets moge lijk? Kan «men heelleanaal zonder theater leven De heer Muller lachte spottend. U ziet toch, zou ik zeggen, dat ileef. Voor diie comedie^gekheden héb ik geen geld over. Br kwam een toornige blos op bet diepgekrenkte gelaat van den kunste naar zijn oogen schoten vonken, zijn lippen trilden»»Een oogenbiik kón man niet anders denken, dan dat hij in gloeiende verontwaardiging zou los barsten. Maar hij bedacht zich. Met wire foTSche hoofdbeweging schudde hij de lokken van bet voorhoofd, di'ö daar in de opwinding overheen ge vallen waren, draaide zich toen met een onnavolgbaar hoogmoedig ge baar om en verliet met grenzenlooze minachting in het hart de hut. Achter hem grinnikte de koopman in ziohizelf en legde met een veelbe- toekenende uitdrukking op het gelaat den wijsvinger van zijn rechterhand op het voorhoofd. Een paar minuten later volgde hij dén woedenden ac teur naar de eetzaal. Hier schenen alle passagiers van de eerste kajuit bij den lunch verce- nigd te zijn. Er beeéschte een vroolijk gebabbel. Velen hadden reecte kennis met- elkaar gemaakt. Het was den ondernemender luite nant Von Magdeiwitz gelukt aan de rechterzijde van eenè mooie, jonge dame te komeni zitten.., wier tengere gestalte en fijnbesneden, smalle, le vendige trekken bet Amerikaamsehe tvpe toonden. Dc luitenant, had zich natuurlijk dadelijk voorgesteld, waarop ook de jenge dame haar naam haid genoemd. Miss Hillyard. En nu zocht de vroegere officier zijn beetje Engelsch te pas te brengen, dat hij zich in de laatste weken inefc moeite had trachten eigen te maken. You ai'e American, lady? Yes, SirN You did you were I dent know Verder kwam hij niet. Hij krabbelde verlegen met zijn vinger tegen het voorhoofd, als wilde hij uit zijn ge heugen, dat hem op dit kritieke oogenbiik zoo snood in dén steek liet, de vergeten woorden te voorschijn halen. Gelukkig kwam de Amerikaamsehe hem met een vriendelijken glimlach te hulp. Ik spreek een beetje Duitsch Met een van vreugde stralend ge laat zei de jonge man dadelijk Spreekt mejuffrouw Duitsch? Maar dat is "heerlijk. Ik moet tot mijn schande bekennen, dat ilc met. de En- gel'sche taal nog altijd op zeer ge spannen voet leef. Uw moedertaal is heel moeilijk aan te lleeren, mejuf frouw (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1