Kerk en School Uit de Arbeiderswereld Leger en Vloot Rechtszaken Sport en Wedstrijden INGEZONDEN Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Marktnieuws Stoomvaartberiehten op een zolderkamertje van 2ijn ouder lijke woning, nadat hij' de openstaan de deur was uirtgeloopen, op stiuat neer, waai* iiij in bewusteloo zen toe stand werd opgenomen. Dr. Kruimel, die het eerst genees kundige hulp bood, constateerde een ernstige hoofdwonde. Zondagnamiddag geraakte de ruim 8-jarige G. de W.te Schiedam, door fliet spelen achter een hek, dat de Kreupelstraat van de Schie scheidt, te water. Heiibaaldelijk was hem dit verbo den, doch te vergeefs. Boor den stroom medegevoerd, zag men hem in de diepte verdwijnen. Spoedig werd hij. op een honderd me ter van de plaats, waar hij er in viel met een dreg opgehaald. Dadelijk .werden de middelen tot redding van drenkelingen toegepast, doch te ver geefs, de geneesheer bon slechts den dood constateeren. Een treurig voorval vond te Mierlo (N.-B.) plaats. De heer De Wit, kleermaker te Eihidlhoveai, bevond ffiich .met zijne eclxftgeamote in stoomtram Eindhoven-Helmond. Toen hij te Mierlo achter uit de tram stapte, om zich naar voren te begeven, zette de tram zich in bewe ging, De lm an struikelde en kwam met zijn hoofd met de tramwielen '"n aanraking. In levensgevaarlijken toestand werd hij te Mierlo achter gelaten. AUTO-ONGELUK. Te Denekamp is de auto van den heer W. I., uit Hamburg, Vrijdag in vliegende vaart tegen de ijzeren stan gen van de brug over het kanaal Al meloNordham gereden. De chauf feur en de heer I. werden er uitgeslin gerd, zonder letsel te bekomen. De auto was erg beschadigd. *s Morgens om half zeven had de auto Zutphen verlaten om half acht waf5 men Denekamp reeds gepas seerd. AMBTENAREN EN BEAMBTEN DER POSTERIJEN EN TELEGRAPIIIE. Door gevolmachtigden der verschil lende vahvereendgingeïi hij de pos terijen ien telegraphic is eene com missie gevormd, die tot ta'ak heeft, de oprichting van een ondersteu ningsfonds te bevorderen. Deze com missie bestaat uit de heerenC. A. Treffers .voorzitter, UtrechtD. A. Kakebeen, vice-voorzitter, Waalwijk; K. A. Heyblom, penningmeester, Am sterdam T. Meyer, Amsterdam H. te Kolsté, Utrechtmej. A. A. A. Tissot van Patot, HelmondA. van Geuns, secretaris, Uithuizen. Ongeveer half November zal de vereeniging wonden, opgericht door Ihjet houden eener algemeene vergar d'ering van hen, die dan reeds voor- loopig als lid zijn toegetreden. DIOCESANE VAKORGANISATIE. Do besturen van de R. K. Arb. Ver- eenigin/gen in Twenfihe zullen te Hen gelo een vergadering houden, om te komen tot een diocesane vakorgani satie in 't aartsbisdom Utrecht. Juist tegen deze organisatie richtte zich de istrijd van vele leden der R. K. Arb. 'Vereenigingen, die daardoor hun lid maatschap hebben opgezegd, om lid van „Undias" te kunnen blijven. BRANDEN. .Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie ontstond in het perceel 12 aan de 'Oude iStationstraait tie Alrnhem een uitslaande brand in de in het sous- terrain gelegen keuken, naar men vermoedt door het inslaan der vlam in een gaskomfoor. Het geheele sous- terrain brandde uit, terwijl het overi ge deel van het druis veel waterschade bekwam. Zondagnamiddag te ongeveer half zes uur stonjd plotseling een rogge- mijt van R, van de Weerd aan het Klein-Schutje te Veenéndaal in brand Door de droogte der laatste dagen was het vuur zoo hevig dat aan blus- schen niet te denken viel en de mijt /tot den grond toe verbrandde. Daar inen jongens heeft zien wegvluchten, wordt vermoed dat dezen den brand hebben gesticht. The HMjd.-)eoitresponidenit' te Win schoten (schrijnt n'ader omitrent dem brand te Kroonpolder, dat de boerde rij van den heer F. Evers geheel af brandde. Van den oogst was nog niets gedorscht, Voor zoover die in de schuur was geborgen, ging hij geheel verleen. Benige korenmdjten, die op eemigen afstand van hot gebouw ston den, hieven behouden. Hot vee lie(p in de weide. Eenige varkens verbrand den mede. Omtrent de oorzaak van den brand valt niets met zekerheid te zeggen, doch. ze wordt toegeschreven aan het broeden van het koren. Alles was verzekerd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Benthuizen de heer J. H. F. Rernme, candidaat te Rijswijk (Z.-H.) Aangenomen het beroep te 's-Gra- venhage (vacature dr. Knottnerus) door dr. H. Schokking, te Vlaardin- gen; te Oostwierum door ds. W. Pothoven te Oude en Nieuwe Wete ring. Bedankt voor hot beroep te Den Hel der door ds. R. Cremer, te Veendam te Marum door dte. R. Buiter, te Winsum (Gr.) DOOPSG. GEMEENTEN. Aangenomen het beroep ie Boven- knijpe c.a .door ds. H. Westra, te Witmarsum. scheepsbouwkundig examen, geslaagd J. Blokland Visser; electro-technisch examen, geslaagd H. W. A. Klinkha mer en D. T. Wiersum. Candidaats-examen. Voor mijn-inge nieur zijn geslaagd L. A. W. Knop- pert, W. de Haan, W. D. Munniks de Jongh, C. D. Keen, F. W. Kromhout, J. Re ijzer, P. W. Timmermans. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Aan de universiteit met gunstig gevolg afgelegd het 1ste natuurkundig examen door den heer G. A. van Seventer en mej. J. M. van den Thoornhet candidaats-examen in dé geneesku/ndle door den heer J. J. H. M. Klessens] het theoretisch tandheelkundig examen door mej. A. Terwen en den heer J. D. Schnethlage en het theoretisch geneeskundig exa men door de heeren W. Theunissen en N. I. Heybroek. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het le natuurkundig examen door den heer A. .1. H. Athmer. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift: Morphologisch Bloedonderzoek aan liet. ziekbed, de héér O. J. Wijnihausen, geboren te Gluipen. Groningen. Geslaagd voor het can didaats-examen in de rechtsgeleerd heid, de heer H. E. la Gro Wzn.; voor het tweede gedeelte doctoraal examen in de klassieke letteren, de heer M. Engers. Utrecht. Geslaagd voor het 1ste na tuurkundig examen J. Ie Royvoor het doctoraal examen in de klassieke letteren (eerste gedeelte) F. Muller Jzn. Utreoht. le Natuurk. ex.: W. C. van der Linden INGEZONDEN MEDEBBELINGEN 6 80 Cents per regel. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Delft. Propaedeutisch werktuigkun dig examen. GeslaagdJ. Brouwer, J. B. A. Kessler, P. J. Schrikker; Bébé is verkouden, en gaat slapen, zij neemt naar doos Thermogènewatten mede, opdat Mama haar straks een vel op de borst zal leggen en dan zal Bébé morgen niet meer hoesten. Waar is de tijd gebleven van die leelijke pleisters, mosterd pappen en van die jodium tinc tuur, de schrik der kinderen, zelfs van groote menschen Een stukje van deze uitstekende wat ten en weg is Rheumatiek en verkoudheid, keelpijn is genezen en kinkhoest en kroep blijven achterwege. De doos met gebruiksaanwij zing 75 cents bij alle Apothekers eti Drogisten. UIT DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De Hbld.-correspondent seint Behalve in helt graanbe drijf deed zich Maandagmorgen ook eten sta king op andexe stoomschepen voor doordien een deel van de vaste ploe gen van de stuwadoorsfirma F. Swarttouw den arbeid neerlegde. Dit zou wellicht kunnen leiden tot een vérdere uitbreiding dier beweging, doordien genoemde firm'a bij de stuwadoorsvereeniging is aangego ten, welke haar dus te steunen heeft met ploegen werkvolk. Dit zou het sein kunnen worden voor anderen, om zich solidair te verklaren, te meer waar de firma Swarttouw on middellijk maatregelen nam om haar vaste corps aan te vullen. De aanmeldingen uit de provincie zijn legio. MILITAIRE WILLEMSORDE. Men meldt uit Den Haag: Begunstigd door prachtig weder had Maandagmiddag in het Alexanders- veld de plechtigheid plaats van de uit reiking van de decoratiën van ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde aan den kapitein van den general en staf E .den Doorn de Jong, den kapi tein der Infanterie R. ten Seldam, als mede aan den gepens. officier van. ge zondheid 1ste klasse C. H. Göllner, al len van het Nederlandsch Indische le ger. AUTOMOBIELONGELUK. Voor de rechtbank te Den Haag had zich te verantwoorden J. P. B., chauf feur aldaar, ter zake, dat hij den 15den Augustus j.I., des avonds om streeks tien uur, te 's-Gravenhage, als chauffeur dienstdoende en rijdende op een automobiel, komende uit Sche- veningen, van de hoogte van de alge meene tegraafplaats af en het kanaal oprijdende naar de Atjehstraat, heeft gereden vlak langs het aldaar gelegen trottoir, met eene snelheid varn 25 è.30 K.M. per uur, in ieder geval met eens snelheid, welke met het oog op het vrij drukke verkeer van voetgangers op den weg eene te groote en onver antwoordelijke snelheid was. De vei ligheid van het verkeer op den open baren weg werd in gevaar gebracht, en hij was niet bij machte de auto tot stilstand te brengen of althans haar vaart zoodanig te verminderen, dat ongelukken konden worden voorko men. Tengevolge van dit hoogst roe keloos en onvoorzichtig rijden is me vrouw M. C. A. B huisvrouw vanM., die, komende uit de electrische tram halte Atjehstraat, het Kanaal over stak om het trottoir te bereiken, door een automobiel aangereden, overre den en gedood. De beklaagde verklaarde in den be- wusten avond de helling bij de Alge meene begraafplaats te hebben afge reden met afgesloten gastoevoer, mot eene snelheid naar hij schat van 15 K.M. per uur (door eigen gang van de helling). Verblind door het licht van een hem tegemoet komende auto was hij uitgeweken, had een gil gehoord, waaruit hij opmaakte, dat hij iemand had aangereden. Hij had toen zijne machine laten uitloopen en was om gedraaid naar de plaatp des onheils. Zijne machine kan hij, zoo noodig, op 1 11/4 meter 6toppen. Hierna werden de deskundigen boord, die het lijk hadden geschouwd. Volgens hun rapport is de dood van de dame veroorzaakt door grof geweld van buiten aangebracht. Hierna volgden eeniige getuigenver klaringen van ondergeschikt belang, waarna alsnog werd gehoord een heer uit Middelburg, die op den bewusten avond van Scheveningen komende met de electrische tram, het ongeluk had zien gebeuren. Volgens getuige was de auto, ko mende van de Javaistraat, nog onge veer1 50 meter van de auto van bekl.. toen de aanrijding geschiedde, op wel ken afstand, volgens den deskundige, meermalen in hei verslag bedoeld, er geen sprake kan geweest zijn van ver blinding van beklaagde doof de van de Javastraat komende auto. Vermelding- verdiént nog in verband daarmede de verklaring van een da me. dat de' auto, komende van de Ja vastraat, de auto komende van de hel ling, juist passeerde, toen het onge luk plaats vond. Bedde auto's reden volgens deze getuige met gelijke snel heid1. Het O. M. eischte tegen den chauf feur 4 maanden hechtenis. De verdediger, mr. Bourlier, over tuigd van beklaagde's onschuld, pleitte vrijspraak. PLUNDERING EN DIEFSTAL. Door de rechtbank te Utrecht is tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve, hechtenis veroordeeld Chr. Baegen, wegens plundering van een horiogewinkel aan den Amster- damschen straatweg en diefstal van rijwielen op de Nieuwe kade. NED. HOCKEY EN BANDY BOND Zaterdagavond hield dezo Bond te 's-Gravenlbage zijn jaarHijksche alge meene vergadering onder leiding van den 2dien voorzatter, mr. A. A. Die- mer Kool. In het jaarverslag van den secreta ris, dien lieer A. B. van Holkema. werd gesproken over den vooruit- gaanden en bloeienden toestand van (het hockeyspel in. ons land. Heit bestuur werd als volgt samen gesteld voorzitter jhr. Ohs. van de Poll. die voor een herbenoeming be dankte, doch met aandrang verzocht zou worden, zich opnieuw als voor zitter beschikbaar te willen steliLen 2e voorzitter A. A. Diemer Koolse cretaris-penningmeester A. B. van Holkema, commissarissen E. Chabot, jhr. J. Feüiih, jhr. mr. A. F. L. Hora Sicca ma en J. D. Tresling. In beginsel werd besloten, hertwed1 strijdreglement te herzien met na me zal het artikel worden versterkt, waarin straf wordit opgelegd: aan •wedtetrijdendie vereenigingen, die ;n verzuim blijven, zidh aan haar ver plichtingen in competitie-aangelegen heden te houden. Wat deelneming van een Nedier- landsch elftal betreft aan de Olympi sche Spelen in 1908 te Londen;, wordt besloten, dat aan het Engelscihe co mité geschreven zal worden, dat, wannéér volgens de Neder 1 andsche regels gespeeld Wordt, eventueel een vertegenwoordigend elftal vanwege den Bond zal wonden uitgezonden. Tot plaats waar de algemeene ope>- ningsvvedstrij d, de z.g. „Hockey- dag" zal worden gehouden, werd Heemstede aangewezen datum Zon dag 13 October. •AUTOMOBILISME. Uit Nerw-York wordt geseind, dat L. W. Smelser in een wedstrijd van een etmaal don dood gevonden heeft. Hij raakte het bestuur over zijn auto kwijt, toen deze een vaart had van ongeveer 100 kilometer in hiet uur. Negen toeschouwers werden gewond van wie twee doodelijk. Bij de te Chateau-Thierry (Frank rijk) gehouden auto-wedstr ij denis een groote motorfiets in het publiek gevlogen. De berijder kwam er af met een niet ernstige hoofdwonde, maar een toeschouwer kwam zoo leeüijk met het ding in aanraking, dat het hem vermoedelijk het leven zal kosten. hall P. Keene, .een van de beste all round sportsmen der wereld, zoowel bekend, als polo-, lawntennisspeler, als schutter en jager, zoomede als auto mobilist. C,Ned. Sport"). Hoever de sport in. het maatschap pelijk leven is doorgedrongen, blijkt wel uit de volgende stelling, waarop te Leiden een promotie tot doctor in de rechtswetenschap plaats vond, na melijk „Een afspraak tusschen twee per sonen samen aan een lawntennils-wed strijd deel te nemen is een rechtsgel dige overeenkomst." („N. Ct.") Van ingezonden stokkom geplaatst ot niet geplaatst, wordt de kopie den inzender n&ert teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. PAARDENSPORT. De winrijkste renstaleigenaars. Het record van de winrijkste ren staleigenaars staat reeds 20 jaar laing op naam van den hertog van Port land, wiens paarden in 1889 74.000 pond sterling wonnen. Dit jaar zal vermoedelijk dat record wel geslagen worden door mr. J. R. Keene, den in dit jaar meest winrijken eigenaar van Amerika, die tot 8 September 1.1. 67.000 pond sterling won en die een groot aantal tweejarigen bezit, waarmede hij voor het sluiten van het seizoen nog menige overwinning kan beha len en daardoor het record van den hertog van Portland kan slaan. Om trent dezén mr. J. R. Keene meldt de „Sportsman" het volgende De fokker en eigenaar van Foxhall, Domino, Sysonby, Voter, Disguisseen St. Cloud, de tweejarige Colin eh vele andere beroemde paarden, is thans 73 jaar oud en heeft voor ongeveer 30 jaar een renstal opgericht. Hij schat, dat deze renstal hem tot heden onge veer twee millioen dollars gekost heeft. In den tijd van tfën. jaren hebben zijn paarden 1.435.000 pond sterling ge- wonneri, en dit jaar alleen 332.700dol lar. Voor het beste paard, ooit door hem bezeten, houdt hij Domino, en voor den besten hengst in zijn stoete rij Cailleton Voter, wiens waarde hij op 100.000 dollar schat. Mr. Keene is de vader van mr, Fox- Zandvoort, 29 Sept. 1907. Mijalieer de Redacteur, Vergun mij naar aainleiding. der heide berichtj e>s_ over het uitgaan d)ea* Z'andvoortsche sclhaolkirijdieren', U op een onjuistheid eni een O' n- waarheid te wijzen. Onjuist is het, dat liet plan dier Commissie hij het Dagelij ksch Be stuur instemming vond. Alvorens teich in dezen te verklaren, hebben B. en W. der Commissie schriftelijk verzacht .te willen nalededeeleu, of zij zrch met de Hoofden van scholen ver staan had en welke onderwijzers eventueel mede zouden gaan. Een duidelijke ringer wij zing dus om hert omderwijaenid personeel er niet huilen te houden. Onwaar is de bewering, dat al leen het Hoofd van School B tegen de zaak gekant was. Woensdagavond na afloop der vergadering van het „Wïtte Kruis" heb ik in de zaal van IToted Driehuizen den hleer C. van der Werff, Hoofd van School A, meermalen in 't bijzijn van n'og v&r- schillende andere personen, tot een paar Commissieleden hooien verkla ren „Als jelui de onderwijzlers er miefi bij wilt hebben, krijg je de schoolkinderen ook niet." Hoe mijn collega U later dien brief heeft kun nen schrijven, is mij een raadsel. Ten slotte nog een enkel woord tot motiveering m ij n e r (houding in deze zaak. Reeds verleden jaar deelde de heer E. H. Brakmeier, een der Commis sieleden, mij het plan omied'e die kin deren naar Amsterdam te doen gaan. Volgens hem had de Commissie be zwaar, alle onderwijzers mede te nemenniet miridler dan dronken schap en gemis dan orde bij het toenmalig personeel van School A werden mij als reden opgegeven. Uijt deze mededeelimgen meende ik toen te mogen opmaken, dart men al thans het personeel van School B niet passeeren zou. Toen mij nu Woensdagavond in Hotel Driehirzen (bleek, dat de Commissie de mede werking van het onderwijzend per- eel- mijner schond. evenmin Wenschrte, lieb ik den heeren Kruys- mulder en Schuurman verklaard dat ik geen vacainrtie kon geven; dat ik echter vacantie zou geven, wanneer ik van de bétrokken auto riteiten daartoe den last ontving dat, als men v,an de onderwijzers niet gediend was, ik ook maar liefst buiten de geheele zaak wenschte ge houden te worden dat, bijaldien de Commissie van B. en W. geen toestemming kon verkrij gen de leerlingen zonder hun onder wijzers mede te nemen, de Commis sie het best deed het -uitstapje te doen plaats grijpen op een tijd, waar op de kinderen niet aan de zorgen van 't onderwijzend personeel wa ren toevertrouwd b.v. op een Zon- dag. Dat de geheele zaak thans is af gesprongen, spijt mij voor de kinde ren ten zeerste. Zij is echter niet af gestuit op den onwil der Hoofden van scholen, maar op de vrij stellige zekerheid, die de Commissie had, dat het Dagelijksch Bestuur geen toe stemming zou geven tot vacantie, indien -de onderwijzers niet als ge leide medegingen, en tevens op den volslagen onwil van de meerderheid der Commissie om den onderwijzers de plaats te gunnen, dié hun toe komt, wanneer hun leerlingen ge durende de schooltijden een uitstapje maken. TT beleefd, dankzeggend voor de! verleende plaatsruimte, Uw diw. dn. J. TH. SCHUHMACHER. Hoofd van School B, te Zandvoort. AUTO-ONGELUK. In de buurt van Longwy (Frank rijk), is een automobiel in groote vaart in eene kudde schapen gereden. Twee-en-twintig schapen werden ver pletterd. De beide mannen, die in de auto zaten, werden door den schok er uit geworpeneen hunner is ern stig gewond. EEN STATION VERROLD. Men schrijft uit Antwerpen Het stationsgebouw Antwerpen-Dam is nu al omtrent vier Meter voortge rold, op ijzeren rollen. De merkwaar dige onderneming schijnt te zullen sla gen. Er is nog geen spoor van barst of spleet aan de muren te bemerken. De ingenieur, die het werk uitvoert, is een jong Hongaar, die zooveel ver trouwen heeft in den uitslag, dat hij en zijngezin geen oogenblilc geaarzeld hebben, een deel der bovenverdieping te blijven bewonen. Zoo kan men, terwijl het gebouw met haast onmerkbare beweging op haar rollen achteruit wordt gedraaid, door het venster de vrouw van den bestuurder van, het werk zien toekij ken. Den 15dén October zal, zegt men, alles klaar zijn. Er staan gestadig tal van nieuwsgierigen het werk aan te kijkenden, telkens als een der treinen vcor Esschen of voor Nederland stil houdt of voorbijrijdt, worden de hoof den der reizigers aan alle ramen zichtbaar, waar men dan al de ken merken der verwondering, gaande van kalme bclangjstelling tot hooge verbazing of soms hevige verontrus ting, op ontcijferen kan. De ingenieur draait een sigaret en met een glim lach geniet hij van dit zicht. 'R'EVOLUTI ONNA I REN IN DE KAZERNE. Zondagochtend zijn in een der ka zernes te Sëbastopol drie als militai ren verkleede revolutionnairen bin nengedrongen. Toon zij beproefden de manschappen over te halen tot een gewapenden opstand bleek hun waren aaird. „Dank zij het krachtig optre den van den officier van dienlst" zoo luiden de berichten „mislukte de poging. De revolutionnairen baanden zich met revolvers in de hand een uit weg en ontkwamen na een majoor en een kapitein doodelijk te hebben ge wond." DE AANVARING OP DE SCHELDE tusschen de rijksboot met reizigers van Waesland en het Rijnschip „Ris- telhuber no. 7" had licht ernstige ge volgen kunnen hebben door de paniek aan boord van de rijksboot. Diit schip werd getroffen ter hoogte van de ma chinekamer en maakte veel water. Veel passagiers beproefden op het Rijnschip over te (springen, maar be rekenden den afstand slecht of ont hielden elkander de noodige ruimte vcor den sprong, zoodat bijna allen in dé Schelde te land kwamen. De kapitein van dé rijksboot liert reddingsgordeks over boord werpen en stoomde naar dén oever om zinken te voorkomen. Ook de Rijnboot moest op den wal worden gezet. De drenkelingen zijn allen gered, echter wordt nog een jon ge man uit Lokeren vermist, die aam boord van de rijksboot moet zijn ge weest. DE OVERSTROOMING IN ZUID FRANKRIJK. Zooals reeds werd medegedeeld is een gedeelte der Fransdhe provincie HéraU'lrt bezocht door een haviigeni cy- 'ClO'On, meit al de gevolgen daaraan verbonden. Een berichtgever van den ...Matin" heeft de geteisterde streek bezocht en schildert aldus zijne erva ringen te Leuran-les-BéziersNaar welken kant men ook ziet, overal hui zen in puim en treurende families. De ovekstrooming (heeft vreeselijk huis gehouden en is zoo plotseling opgeko men, dat het zelfs in de verste verte niot mogelijk was, voorzorgsmaatre gelen te nemen. De Libron, die in dezen tijd van het jaar meestal diroog ligt, begon te 7 uur te wassen' en een kwartier later reedis overstroomde 't |Wate>r de oevers en bedreigde het de nabijgelegen huizen. Voordat de ver schrikte bevolking ook maar iets tot h'are redding kon doen, voer een reus achtige waterhoos over het dorp, al les meevoerend wat haar in dén wag kwam, telegraaf palen, bruggen, mu ren zelfs van een meter dikte en 3 me ter hoogrte. Straten en pleinen waren plotselin.fr in kanalen en meren her schapen en het overal doorsijpelende water drong in die huizen. Op dat oogenblik stond hét, zooals officieel word vastgesteld, 4 meter hoog. De (bewoners van hot dorp, dti.e, zich niet snel genoeg, hadden kunnen redden, iwaren boven op de daken van hunne huizen eeklomroen en verbeidden daar in angstige spanning hunne redding. Anderen, die op de hooger gelegen gedeelten woonden, kwamen onmiddellijk hunne benarde mede dorpelingen te 'hulp, bonden ladders aaneen en brachten zoo de vluchte lingen in veiligheid. Alleen iin dit dorp zijn 300 gezinnen zonder onder dak het woeste element heeft niet alleen hun oogst van dit jaar ver nield, maar in zijn vaart zelfs de kusrtj.es en koffertjes medegesleurd, waarin de weinige spaarpenningen door noeste vliji bijeengebracht, wa ren opgeborgenv Te Servian, dat de correspondent daarna-bezocht, was dé toesitiamdi al even treurig. Overal heerschte droef heid en rouw. De geledén schalde wordt op millioenen geschat. In een 'an de drie huizen, die aan de kraciht van het water geen weer stand hadden kunnen bieden, had' zich een drie-en-vijftigjarige vrouw bevonden, die ondanks de heldhafti ge pogingen van de tot hare redding toegesnelde medeburgers, onder het puin bedolven werd. Vijf mémmen werden daarbij door het instorten van een muur zwaar gekwetst, een hunner doodelijk. Uit een ander in gestort huis werd de eigenaar nog, hoewel meer dood dan levend, gered, het is de vraag echter of dc 74-jarigé man de eevolgen van de ramp te ho ven zal komen. De Hérault is ook buiten hare oevers getreden op het Stationsplein te Ag- do staat het water 60 c.M. hoogde onderprefect, di'e zich naar d'e ge teisterde streek wilde begeven, kon noch Pézenas noch Agdé bereiken, daar deze plaatsen geheel en al door water zijn ingesloten. ,De metalen brug over de Hérault tusschen Montagnac en Pézenas is ggeslagen. Bij honderden zijn de soldaten afgezonden tot het bieden van hulp. hun aantal is echter nog te gering. Ook in de omstreken van Montpel- lier ziet het er treurig uit. De Lez is buiten hare oevers getreden en heeft overal de wijngaarden overstroomd, zelfs "heeft zij in haar vaart eein aanbouw zijnde looierij omvergewor pen, En nog steeds wast het water en de bevoLkinc in de zwaar geteisterde streek ziot met angst en beven de naaste toekomst rte gemoet. Nu de nadere berichten van de over- strooming in Zuid-Frankrijk hekend werden, blijk eerst met welk een ver schrikkelijke ramp men ook hier te doen heeft. Door de ontzaglijke regens zijn verschillende rivieren buiten haar oevers getreden, en het water heeft op zijn weg vele huizen en wijngaarden verwoest. De speciale berichtgevers van ver schillende Fransche bladen deelende volgende bijzonderheden mede. Te Pézenas is men twee dagen lang van alle gemeenschap met andere plaatsen afgesloten geweest, daar tele graaf noch; telefoon werkten en geen treinen konden rijden. Het dorp Usclais ligt geheel onder waterer worden door bewoners van naburige dorpen levensmiddelen aan gebracht in schuitje^. Te Florerisac was het station gedu rende twee dagen geheel van de stad afgesneden. Nog erger is het in Saint-Thibéry, dat geheel onder water staat, en waar eenige (buizen ingestort zijnvele be woners moésten op de daken vluch ten. Ook in de stad Agde is men er slecht aan toe. Réedls sinds Donder dag is de rivier de Hérault geheel hui ten hare oevers getreden en heeft zich over de geheele vruchtbare vlakte van Agde verspreid, die daardoor in een meer is veranderd. Maar terwijl het water elders weer spoedig zakte, bleef het hier geruimen tijd staan, en ver oorzaakt daardoor groote schade. Niet alleen, is geheele wijnoogst van drt jaar verloren gegaan, doch men meenrt, dat ook de wijnstokken voor goed vernield zijn. In liet veld zijn meer dan vijftig huizen ingestort, zonder dat men nog heeft kunnen nagaan of misschien bij hun val bewoners zijn omgekomen. Daarnaar wordt thians een onderzoek ingesteld. Krachtige hulp wordt ver leend door genietroepen, die op plat boomde vaartuigen rondgaan, om de hulpeloozen uit bum alleen staande huizen te halen. En dirt alles onder een stroomenden regen, want het on- weder duurt bijna onafgebroken voort. Op het strand nabij Agde zijn een aantal lijken aangespoeld, die ver moedelijk door de Hérault naar zee (gevoerd waren en met den vloed zijn terug gekomen. Verder is het strand overdekt me-t lijken van dieren, koeien paarden, geiten, enz., en met allerlei huisraad en stukken hout. Ook is door visscliers veel opge haald en aan land gebracht. Intus- schen blijft de Hérault nog steeds was- n. Te Avignon, aan de Rhóne, heeft men eveneens veel last van het over tollige water, al is de ramp hier min der groot. Door d'en regen zijn de meeste straten in rivieren Veranderd, waardoor het geheele verkeer ge stremd is: hier en daar staat meer dan een meter water. Op het kerkhof kunnen geen begra fenissen plaats hébbenin de straten wérden vele boeman losgerukt. In d'en Omtrek 'is het evenzoo, en de Rhóne blijft op onrustbarende wijze stij gen. Te Marseille zijn, onder den invloed van den onafgebroken regenval, twee riviertjes, de Xarret en de Huveaune, huiten 'hunne oevers getreden, waar door vex'schillendG huizen zijn ondler- igeloopen. Door brandweerlieden in booten werden velen gered. Ook hier zijn verschillende verbindingen I zijn verschillende telegraphische ver hingen verbroken, en komen de trei nen .slechts met groote vertragingen aan. TOONEELSTUKKEN VAN FABRICIUS. „Eenzaam", het nieuwe Indische drama van Fahriciuys, is voor het in getreden seizoen door twee schouw burgen ter opvoering aangenomen, namelijk door „Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap van den Grooten Schouwburg" (directie P. D. van Eijs- den te Rotterdam, en door het Grand Théatre (directie Gebrs. Van Lier), te Amsterdam;. „Met den Handschoen gertrouwd" (van denzelfden auteur) is eveneens door beide schouwburgen voor dit sei zoen op het repertoire genomen. Groente n ma r krt.. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 30 September 1907 Aardappelen 73 H.L., verkocht 60 H.L., fZ-f 3. Appelen 126 H.L., verkocht 84H.L.-, 5—/12. Peren 122 H.L., verkocht 72 H.L., /5f22. Bloemkool 3000 stuks, verkocht 2000 stuks, 5f 12. Roodekool 5000 stuks, verkocht 4000 stuks, ƒ3—ƒ7. Wittekool 300 stuks, ƒ3—ƒ4. Savooiekool 5000 stuks, 34. Wortelen 400 bo®, 47. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: J. A. Uitenbogaard, meubelmaker, Noordvest 22, te Schiedam. Het stoomschip SIn'doTo, van Rotter dam naar Java, passeerde 28 Septem ber Kaap del Armi. Het stoomschip Djocja, van Rotter dam naar Java, vertrok 29 Seprt. van La Pallice. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 29 Sept. te Southampton. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, arriveerde 30 Sep tember te Marseille. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, arriveerde 30 Sep tember te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 28 Sept. Perim. Het 'stoomschip Ixion, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 28 Sept. te Port Said. Het stoomschip Pyrrhus, van Am sterdam naar Java, via Liverpool, passeerde 28 Sept. Wight. Het stoomschip Reinbrandt, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 28 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Madiura, arriveerde 29 September van Hamburg te Am sterdam. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, arrl- veerde 30 Sept. te Suez. Het stoomschip Koning Willem IH arriveerde 28 September van Amster dam te Batavia. Het stoomschip Potsdam, van Rot" terdam naar New-York, passeerde 29 September, des namiddags 12 uur 30 mm., Lizard. Het stoomschip Queen Wilhelmina, gecharterd door de N. A. S. M., ver trok 29 September v.m. van New-York via: Newport Ne^s naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6