Maar een belooning voor den vinder Ja, daarop kon hij aanspraak maken. Eenige francs zullen het zeker zijn. Dan kan hij een week leven. En wat kan er niet al in een week gebeuren Zeven dagen heeft de grillige forturn dan tijd, om aan zijn deur te klop pen. Heerlijk, heerlijk! Maar wie is de eigenaar? Hoe hem te vinden? Misschien is er een briefje of een kaartje in een der zakken Maar "hier is niets en daar is ook niets, De dieven hebben misschien reeds miaar wacht, daar ritselt iets! A!h juist, hij haalt uit den binnenzak van den ulster een brief te voor schijn. Hij ging naar de dichtstbij zijnde gaslantaarn, welker flauw licht niet den nachtelijken Decenibernevei een hopelooaen strijd voerde, en las het adres van don briefAan den lieer Victorien Cl airport, directeur van het Voltaire-theatre, Parijs, Vaurigard, rue de Vaurigard. De brief was gesloten en gefran keerd. maar nog ongestempeld. Kijk, overlegde Piardot, de eige naar van den ulster iheeft zonder twijfel dezen brief aan den schouw burgdirecteur geschreven en hem in den zak gestoken met het doel hem op de post te brengen. Zijn naam staat dus stellig aan het slot van den brief, Ik behoef dien dujs maar naar den di recteur te brengen, en dan zal i'k ook ivernemen, wile de gelukkige eigenaar van de jas is. Vooruit dus, naar directeur Clair- pontHet Voltaire-theatre is slechts een kiedn half uur van hier. Zoo pas Sloeg het elf uur de voorstelling is dus inog niet afgeloopen, misschien is de directeur aanwezig. Ik kan in elk geval gewaar worden, waar ik hem kan spreken. Ik leer hem bij deze ge legenheid kennen wie weet, hoe mij dat nog van nut kan zijn. O, jij ge zegende ulster t Mei nieuwen moed en opgeruimden ein verliet de dichter de plek, welke hij een half uur vroeger in wanhoop en met gedachten aan den dood had betreden. In het toenmalige Vol t ai re-the atre in de rue De Vaugiratrd werd een nieuw stuk voor de eerste maal opge voerd. Er werd een drama in idtrie be drijven van Paul Deplayjs gegeven en onder levendigen bijval van het pu bliek liep de voorstelling ten einde. Maar achter de coulissen heerschte verdrietelijkheid en opgewondenheid. Deplays heeft toch schriftelijk stellig beloofd te komen, riep de direc teur, en nu laat hij ons in den steek Zeer jammer', verklaarde de re gisseur op een toon van leedwezen. Het publiek heeft reeds na het tweede bedrijf om den dichter geroepen, en En zal dat na het derde nog veel harder doen, merkte de secretaris van den schouwburg op. Alte de dichter dan weer nilerf. verschijnt Wordt het publiek ontevreden, zei de directeur knorrig. Ik weet, hoe dab gaat. Bij de eerste opvoeringen wil het den auteur zien. Dit bijzondere ge noegen rékent het ook met zijn entree betaald Ce hébben. Wordt zijn verlangen niet bevre digd, 8an verflauwt de bijval dade lijk en morgen staat in de bladen te lezen, dat het laatste bedrijf nic-t. is bevallen. O, ik weet er alles van "t Is al te gek Zoo'n mooi succes wordt-n de waagschaal geisteld Hij liep in stormpas achter de cou lissen heen en weer, maar bleef plot seling staan. Misschien, Zei hij, toen er eene nieuwe gedachte bij hem was opgeko men, misschien zit deze Deplays heel gezellig in een der omliggende koffie huizen en laat zich daar vertellen, hoe het met de voorstelling gaat. Ik ken zulke snuiters, diie niet. den moed heb ben om een eerste opvoering van hun et uk bij te wonen. Zou er niet op goed geluk iemand naar hiet dichtstbij gele gen koffiehuis gezonden kunnen wor den? Gezonden antwoordde de regis seur. Maar wie dan? Wie kent dien meneer Deploys? Wie antwoordde de directeur, en wendde zich tot zijn secretaris. Gij moet hem toch wel kennen, Dartoux Ge hebt hem immers in de vorige maand ontvangen, toen ik in VLncen- nes was, nietwaar? Zeker, zei de secretaris schouder ophalend, ontvaugen heb ik hem. Maar ik herinner mij dien heer abso luut niet meer. Mijn hemel, als iemand alken dag zooveel gezichten onder de oogiew krijgtIk herinner mij alleen nog maar liccl flauwtjes, dat het een nog jong, lang, brunet mensch /was en dat hij een blauwen ulster met groote paarlemoeren knoopen droeg. Het is om wanhopig te worden zuchtte de directeur. Te denken, dat de man misschien hieel dicht bij luister eens, hoe het publiek applau disseert Welnu, verklaarde de secretaris, ik zal eene poging wagen. Misschien dat ik hem herken, als hij Ga, ga, beste Dartoux drong de directeur bij hem aan. Misschien helpt ons een toeval. Een voorgevoel zegt mij, dat ge onzen man meebrengt Maar haast u De secretaris vloog de trappen af, en snelde door de deur voor de too- weelïslen naar buiten. Hij had nau welijks een paar schreden op 't trot toir gedaan, toen hij plotseling alt aan den grond genageld staan bleef. Dicht naajst hem dook uit 'het duister van den nachtelijken nevel een gestalte op, welke recht op de poort toeliep, waar uit hij zoo pas was gekomen. En deze gestalte droeg een blauwen ulster met groote paarlemoeren.' knoopen. Zooals een tijger uit het riet zich op zijn argeloozen buit Werpt, zoo vloog de secretaris op den man af. "Zijt ge daar eindelijk riep hij. Nu, gelukkig, dat- we u hebben Waar hebt ge toch gezeten We zoeken u met Meneer, vroeg Piardot verbaasd, met wien heb ik dan Hemel, welk een complimenten Ik ben Dartoux, de scbouwburglsecre- taris. En nu vlug, kom mee, de direc teur staat reeds op heete kolen Hij greep Piardot bij, den arm en sleepte hem mee. Maar, protesteerde Piardot, sta mij toe Praat niet en volg mij jammer de do secretaris. Als ge wist, met welk een ongeduld de directeur u ver wacht Miaar, antwoordde onze dichter, hoe weet de directeur dan, dat ik hem Ik breng hem, ik breng hem schreeuwde de secretaris en trok hem in de ruimte ter zijde van hettooneel. Daar is hij daar Den hemel zij dankriep de di recteur. U houdt mooi woord, meneer Waarom toch zoo angstig te zijn Uw stuk bevalt immers, bevalt buitenge woon Maar, meneer de directeur, sta melde Piardot. Ziedaar het gordijn valt hoort ge het applaus het gejuich Een succès, meneer Deplays een groot succès Vooruit vertoon u thans aan het publiek Meneer de directeur, deze ul ster O, uw ulster Dat doet er niet toe. Zooals u daar bent, komt umaar voor het wellichtZoo is het juist goed, dat geeft den indruk van het on verwachte en bevalt het publiek De hoed maar af en in de liand zoo Maar Och, schei nu uit met die kinder achtigheid Duister men roept uw naam de mensehen verlangen u te zien. Mademoiselle Ambroix, och, u neemt dezen bed'eesden dichter wel evén bij de hand, nietwaar En nu voorwaarts mi eft hem I-Iet, volgende oogenblik werd Piar dot door mia/dcmoiselle Ambroix en den regisseur op het itooneel getrok ken. Het gordijn ging op en de jube lende bijval en het handgeklap van eene geestdriftige menigte klonk hem tegemoet. Het gordijn viel weer, het ging weer omhoog Piardot wist niet. hoe dik wijls hij stond als verdoofd, als in een droom. En daarna omringde men hem van alle kanten en wenschte hem geluk. Men drukte hem de luand* klopte hem welwillend op den Schouder en zei hem vleiende woorden. Een goed stuk, zei de inspiciënt met een kennersblik. Dat heb ik im- mes dadelijk gezegd In het tweede bedrijf kan mis schien het een en ander worden ge schrapt, merkte de regisseur met ge fronst voorhoofd op. Ik zal u omtrent een en ander aanwijzingen geven, mie neer Deplays Maar talent is aanwezig zon der eenigen twijfelriep de secre taris. Meneer, begon Piardot opnieuw. Sta me toe Inderdaad, viel de directeur hem weer in de rede, het was een b delist succès Ah, méneer Bomplus Deze laatste uitroep gold een be jaard, corpulent heer met een joviale uitdrukking op het gelaat eu vroolijk lachende oogen, die in een onberispe lijk zittende frak, de in witte glacé's gestoken handen uitgestrekt, haastig nader kwam. Bravo, bravo riep hij reeds van ver/e. Daiö was een mooie avond Ik feliciteer je^ beste directeur. Maar waar -is nu onze dichter ha hier Zeer aangenaam u weet immers •wel? Meneer Bomplus, stamelde Piar dot, zeer aangenaam, maar Wat? riep de oude heer met ko mieke verbazing, ge Ixébt nog niets van me gehoord Ik bjn kunstbescher mer, moet ge weten ên liet Voltaire- theatre is mijn btfZOTEcfëï domein. Ik neem vooral beginner^ onder mijn vleugels en heb reeds meer dan een op d3 been geholpen. Niet waar, beste directeur Zeker, meneer Bomplus, beves tigde deze. Een schatrijk man, fluisterde iemand Piardot in U oor. Verzeker u van zijn vriendschap ik raad u ten beste. Nu, mijn waarldle meneer Deplays vervolgde Bomplus, terwijl hij zich tol Piardot wendde, ik verheug me buitengewoon u le nebben leeren ken nen. Als ge vanavond' nog vrij zij I, of hebt ge misschien al een afspraak Dat niet maar Bravo Dan ben ik zoo vrij u irt te noodigen_ bij mij te komen soupee r/en. Mijn vróuw en dochter zullen zeer verheugd zijn. Ge vindt bij mij een net gezelschap allen bezoekers van de voorstelling van vanavond. Mien zal Meneer Bomplus, zei Piardot, u bant wel goéd, maar Ge hebt toch nlêt reeds gegleden viel Bomplus hem in de rede. Gegéten? barstte Piardot uit. Ik h.eb sedert vanochtend nog niets ge geten 1 Ah, voortreffelijkriep Bomplus verheugd, magnifique, werkelijk Een dichter, die in de laatste twaalf uur niets heeft gegeten Uitstekend Dat is de echte dichter Nu, ons kunt gje> de schade inhalen. En hij schoof zijn arm in dien van Piardot. Maar sta me toe beproefde de ze nog eens aan 't woord te komen. Ik ben immers in 't geheel niet O, ge dénkt aan uw toilet zeide Bomplus lachend. Wien hindert dat Integendeel dat is origineelEen dichter in een frak is onzin. Zooals ge zijt, zoo is het het. echteZoo brengt ge de onvervaLschte atmosfeer in mijn Jsalons. Wat? Geschoren zijt ge ook niet en de haren hebt ge ook niet la ten knippen Uitstekend! Ge hadt u niet beter kunnen opdirken Kom mee kom mee, adieu, dames, adieu, hee- renIk feliciteer je nogmaals, waarde directeur Ein terwijl hij met de eene haaiki naar alle zijden wuifde, trok hij mot de andere den tegenstribbelenden Piardot met zich madJe door de garde robe naar den foyer, waar twee da mes op hem wachtten. Hierhier, riep hij dezen reeds uit de verte triomfantelijk toe, ik breng hem mee een prachtexem plaar van een dichter Direct uit het Quart,ier Latin Dat is meneer De plays dat zijn mijn vrouw en mijn dochterDe dichter doet ons van avond de eer aan van met ons te sou- peeren stelt u voor, hij heeft sedert vanmorgen niets gegetenVooruit dus! Mevrouw Bomplus en haar dochter Lucie, een bekoorlijke blondine, be groetten den jongen man zoo vrien delijk mogelijk, die nog altijd geen ge legenheid had gewonden om ook maar één enkelen zin gielieel te voltooien. Voorwaarts dusherhaalde Bom- pluls, onze gasten zijn ons vooruitge reden en wachten op ons. Eer hij er om dacht, zat Piardot in een elegant rijtuig; aan zijn rechter hand zat mevrouw Bomplus, tegen over hem zaten Lucie en haar vader, die gedurende den ganschen rit onop houdelijk babbelde en lachte en daar bij beurtelings zich zelvfen en den dichter, die nog altijd niet wist, hoe hij 't had, op de knie klapte. Na heel korten tijd hield het rij tuig voor het rijk versierde portier eener aanzienlijke woning stal. Nu achtte Piardot het oogenblik ge komen oan nog eene laatste poging te wagen tot opheldering vain het mis verstand. Meneer Bomphus, begon hij, sta mij toe, eer ik over den drempel van uw huis treed, eene opmerking le maken Dat sta ik in geen geval toe, ver klaarde Bomplus lachend. Ik ben geen vriend van lange redemeeringen" we gaan eerst eten en later kimt ge voor mijn pari zooveel praten, als ge wilt. Maar Meneer, sneed Bomplup hem ech ter nu voor goed den pas af, het lijkt me haast, of ge berouw hebt, de uil- noodiging te Hebben aangenomen O, hoe kunt u denken Welnu, kom dan mee Wij kun nen de dames biler toch niet voor het huis laten staan Piardot gaf nu eiken verderen te genstand op en berustte in het onver mijdelijke. Zondier tegenstribbelen volgde hij Bomplus met zijn dames over de prachtige, met loopers beleg de marmeren trap en betrad de voor zaal, waar een knecht in livrei hem met eene onberispelijke buiging den uister afnam en dien bij de overige overjassen ophing. Zie zoo Iaclitte Bomplus goed geluimd, nu hier binnen Met deze woorden trok hij zijn gast in het aangrenzend salon, welke door 'een zee van lichtglans en fijne odeurs gevuld was en waarin leen schare ge rokte héér en en sclioone, van juwee- len schitterende dames zich babbe lend en lachend bewoog. Dames en heeren riep Bomplus, terwijl hij nog in de deur stond, met vènklinkende stem, hier stel ik u me neer Paul Deplayjs voor, den held Van hedenavond Maar ik hid u stotterde Piar dot. Allbravo klonk het van alle kam ten, en weer begon het. gelukwen- schen en handen drukken. Deftigie hoeren spraken woorden van oprechte l>ewondering, bloeiende lippen zeiden hem complimentjes' en vleierijen, vu rige vrouwenoogen glimlachten hem aanmoedigend toe. Het waren verschrikkelijke oogen- blikkem voor den armen Piardot 'Miaar nog lang niét het verschrik kelijkste! Aan tafel, dames en heerenriep Bom/plus thans. Meneer Deplays, geef mevrouw Bomplus uw arm! Stelt u voor, dames en heereoi, onze dichter Iheeflt Sedert hetdieoimorgten instelt® ge geten Hij Iheeft zeker van zenuwachtig heid niets dioor de keel kunnen krij gen, vulde Lucie aan. Piardot wierp haar een dankbaren blik toe, welken het meisje blozend en met een knikje van alles begrepen te (hebben beantwoordde Het gezelschap nam plaats aan de niet bloemen bedekte tafel in de eet zaal. Rechts van Piardot zat mevrouw Bomplus, links haar echtgenoot, te genover hem Lucie. Wat drinkt ge 8iei liefst bij uw soep, port of sherry? vroeg de lieer des huizes aan onzen dichter. O, zei de arme drommel, dlie zich tot dusver zelfs sop de hoogste feest dagen nauwelijks een glas zuren lund- iwijin 'had durven gunnen sherry, als '•t u belieft! Tast toe, tast toe! noodigde Bom plus op zijn eenigsains luidruchtige, maar welmeehende manier. iHajd Piardot werkelijk nog altijd Iket voornemen gefhad om de vergis sing op te helderen, welke hem ten gevolge van een zonderling toeval uit den diepst en nood en de erbarmelijk ste ellende in deze atmosfeer van rijk dom en de udtgelezenste genietingen bracht, thans, nu de heerlijke geu ren van een weelderig maal in zijn pleus drongen en zijm tot dusver slechts met moeite bedwangen trek tot «eten tot het uiterste prikkelden, nu verdwenen alle voornemens! Wat zou hij ook een dwaas zijn geweest, als hij de gunstige gelegenheid had laten voorbijgaan, welke hem hier werd ge boden om .zich eens volkomen te verza digen, niet in »ijn gewoone gaar keuken waar hij zich voor veertig cen times de maag piet allerlei twijfel achtige overblijfselen van diners Nul de, maar met de kostelijkste spijzen, welke ook nog de tong van den meest verwenden Farijfëchen fijnproever prikkelden. (En wat had hij ook moeten doen? 'Opstaan, zijn werkelijk en naam noe men en niet zich. zei ven, maar ook zijn gastheer aiain den spot en de al- gemietfme heliadhelijikihedd prijsgeven? Onmogelijk ondenkbaar! Neen,, hij /Wilde genieten, walt hem de gunst van het oogenlblik bood. Over een uur was immers toch alles voorbij:. Dan had hij' dit schitterende hiuiis verlaten, hij Wankelde verder op zijn pad van zorg e»n ellende, miaar toch met de heerlij ke herinnering aan deze prachtige salons mét de .schoome, sierlijk gei le] eede dames en heeren, aan den kos- tel ijken maaltijd, 'aan het lieve meis je, dat thans tegenover hem zat en hem, den armen poëet, zoo vriendelijk toesprak en tegen hem glimlachte. En toen hij eenmaal had besloten de hem opgedrongen rol te blijven spelen, gevoelde hij zich in staat om humoristisch te zijn, al was het dan ook een soort galgenhumor, welke hij liet spelen. Zijn stilzwijgendheid veranderde in eten vroolijike, bijna uitgelaten stemming, zijn mould vloeide over van geestige invallen en fijne1 scherts, onder zijn leiding vloeide 't gesprek als een vroolijk, overmoedig schuimend beekje over hoogten en laagten kortom, allen waren ver rukt over den jongen dichter en me neer Bomplus, die gevoelde, dat iedereen hem 0111 dit zeldzame sie raad van zijn salon benijdde, zwom in een zee van gelukzaligheid. Nadat het souper was afgeloopen, keerde hét gezelschap naar den ont- vamgsalon terug, waar koffie wierd gedronken, en verdeelde zich dlaar ongedwongen in kleine groepen. Piardot liet zich afgemat im eten stoel vallen en dronk werktuiglijk de geurige mokka, welke de bedienden in kopjes van het fijnste Japansche porsiele in presente etjden U schijnt vermoeid, meneer De plays, klonk daar Lucie's stem naast hem en hei mensje zag hem mét on gehuichelde belangstel! ing in 't ge laat, terwijl ze op een tabouret naast hem ging zitten. Voelt u zich niet wel Juffrouw, antwoordde Piardot, uw belangstelling treft mij diep en... Nu, na al de gemoedsaandoenin gen van dezen dlog zou h)et immers geen wonder zijn Inderdaad, antwoordde de dich ter, ik verkeer in een zonderlingen toestand. Als u wist.... Als ik wait wist vroeg Lucie, toen de gais't' ophield. U hebt stellig verdriet, een geheim leed, d'at aan uw hart kniaagtZoudt u het onbe scheiden en apdlringeirij vindlen, als i'k u vroeg Ze hield verlegen op. Werkelijk riep Piardot zeer verheugd, is er werkelijk iemand, aan wien ik mij mag toevertrouwen? Wat een geluk, dat juist u het zijt, juist u.... Spreek dan toch, meneer De plays, drong Lucie aan. Noem mij niet zoo, zei de jonge man zachtjes. Hoor mij aan, maar veroordeel mij niet. voorbarig. Ik ben niet Deplays, voor wien mén mij 0iter houdt, ik ben niet die auteur van. bet stuk, dat,... Wat? Ik heet Alpheuse Piiard/olt. Elen 'toeval, een Verschrikkelijk (misver stand 0, u bent zeker erg boos... B'oos WeT nieen Het meisje 'lachte en drukte haar zijden zak doek, dien ze in elkaar had gefrom meld, tegen haar mon/d om het ge luid van haar lach te dempenWaar om zou ik boos zijn Dat is immers een kostelijke grap Maar vertel mij eens hoe is alles dan toch wel zoo gekomen Juffrouw, riep Piardot, ik ben u voor dit lachen zeer dankbaar. Maar of uiw papa Op dit oogenblik hoorde men dloor de h'alf geopende deur van dien sa lon in de voorzaal eteai driftige, op ■gewend/era stem spreken, .en ^ofnmtd- dollijk dlaaxtop kwam een bediende met een tamelijk onltihhijtlst gezicht binnen. Wel, Wat is er, LoUis? vroeg dé Ihieer des huizes,dito haastig kwam ia ante op.en. Daar ginds is een meneter, zei' de. bediende, die beweert Paul De ploys te heeten. Hij zegt schrijver te zijn en de auteur te wezen van het stuk, dat vanavond in het Voltaire- theatre is opgevoerd. Wat? riep Bomplus verbaasd, Deplays Nu, ik moet zeggen, het zou een mooie grap wezen, maar... Nog meer, vervolgde de be diende hij beweert .verder, .dat een der overjassen, die in die garderobe hangen, hem door een der hier aan wezige heeren put onit... Welnu? viel Bomplus hem met wijd opengesperde oogeai in de rede. Ontstolen is zei die bedienldfe ze nuwachtig. Ontstolen De m'an motet be schonken zijn. Het is een blauwe' ulster met paarlemoeren knoopen. Paarlemoeren knoopen stamel de Bomplus. Maar dlat is immers ik begrijp niet... Dat duurt me te lang, klonk Idaar een ongeduldige stem, en een nog jong, brunet mail van rijzige ge stalte trad binnen. Dames en hee/ren, ik vraag excuus, dat ilk hier omge- noodigd op dit late uur binnendring, maar. Meneer, Zei Bomplus, die def- üg naar hem toekwam, U wenscht O, sprak, de ander en maakte een buiging, zeker de heer des hui zes Zoo is hét. Ik ben Paul' Deploys, zei de vreemdeling, schrijver uilt Lynn. Ik kwam hedenmiddag in Parijs om de eerste opvoering van mijn nieuw drama in het Voltairetheatre bij te wonen. Tegen den avond ontstal men mij in een koffiehuis mijn overjas, den blauwen ulster, die in uw gar derobe hangt. Ik ging naai1 een bureau van po litie, eerst naar het verkeerde, toen het rechte, werd daar onbehoorlijk lang opgehouden, moest toen nog eerst naar een kleedingmagazijn om mij een nieuwe overjas aan te schaf fen, reed daarop haastig naar d'en schouwburg, dien ik reeds leeg vond en moest daar hoeren, dat éen el lendéling, gekleed in mijn overjas, d'aar mijn rol had gespeeld, de bewij zen van huddle* in ontvangst had- ge nomen en daarom met u naar huis was gereden. Ik reed! hier naar toe en verzoek nu... Maar, stamelde Boimplhs, dat kan immers niet mogelijk zijn - Wilt n bewijzen vroeg Deplays. Buiten staat een bediende van den schouwburg, die... Welnu, riep thans de heer des huizes en wendde zich tot Piardot, die meer dood dan levend in zijn stoel achterover leunde, welnu, me neer, spreek dan toch Ha, zei Deplays met van toorn bevende stem, gij zijt dus de niets waardige, die... Halt, meneer riep nu Piardot, die doodsbleek opsprong. Geen belee- daging, die ge later bitter zoudt mote- ten berouwen. Hariep nu ook Bomplus plot seling, bij wien de verbazing voer toorn had plaats gemaakt, het is dus waar Ge helxt u hier onder een vaischen naam ingedlrongen Meneer Bomplus, antwoordde' Piardot, ook u moet ik verzoeken uw waordien beter te wikken en te we gen. Ik vraag u, bob ik mij aan u' Voorgesteld als De.plays en soha'ijh j ver van het stuk? IIebt u me >vtel oen seconde tijd gelaten om het woord uit te spreken, 'dat 'heit mis verstand kon ophelderen, dat.. Maar ge slond toch op het too- neel, bracht Bomplus in het. midden, en hebt... Och, zei' piardot, laat me u 'tge val mét een paar woerden verklagen. Ik vond hedenavond den ulster van dezen hiaer in Auteu'il aan den oever van de Seine. Een brief, welke in een der zakken zat, lichtte niij in dat die eigenaar met d'en directeur van.' het Volüair etiheatr e in verbin ding stond. Ik begaf me daarheen om zijn naam gewaar te warden. Daar bij bqging ik 'trouwens ee*n fout. Ik trok den ulster aan, want want het was koud' en ik ik bad geen overjas. Voor den ingang van den schouwburg klampte mij een heer aan en sleepte mij, zonder naar mijn protest te luisteren, op hot toonveel O barstte Bomplus nu Slachtend' uit. Die hield u voor den dichter waarschijnlijk om den blauwen ul ster HahaKostelijkEn ik molest u hierheen 0 0 Het is om zich dood te lachen En daar hij begreep, djait hij slechts door 't geval van die grappige zijdie op te nemen, kon doen vergeten, hoe hij zich geblameerd had, begon 'hij luidkeels te lachen en 'het overige gezelschap deed hartelijk, mee. Uitstekend riep hij. Wéikelijk een dwaze verwisselingEn dat moest mij overkomen, die anders met onfeilbare zekerheid onder duizend menschen den dichter herken Haha! En gij beweert dus, vroeg thans Deplays, terwijl hij Piardot met sombere blikken mat, dat ge mijn ulster gevonden hebt Zeker, antwoordde d|e ander met fonkelende oogen'. En ifc ken nier nuuild hét recht toe om aam- die waar- llicixt mijner woorden' te twijfelen. Meneer Bomplus, wendde hij zii/ch hierop lio't den heer d'es huizes, daar (hij gevoelde', >'dlat zijn manwe'zligihletd in die.ze vertrekken niet langer te rechtvaardigen was, vergeef me de storing, die ik liior in dezen kring heb veroorzaakt. 'Oat hot. mij niet gemakkelijk •viel de mij opgedrongen rol te spe len, kan mejuffrouw uw dochter be tuigen. Want juist enkele oogenblik- ken geleden stortte ik voor haar mijn hart uit en béke/nldte haar, dat ik niet degene was, voor wien men mij hier hield. Zeker, papa, beveétigde Lucie, meneer Piardot, zoo beet meneer, llueeft mij straks alios verteld. Zoo, zei Bomplus lachend, dan héb jie wel verbazend spoedig zijn velrir ouwen gcwommion I En hij dreig- die 'Waar schertsend! mot den vinger. Hoe, meneer, zei Deplays thans driftig "tot Piardot', gelooft ge wer kelijk er zoo gemakkelijk, af te ko-: men Ge hiébt u de eer van den avond, d/iie mij toekwam, wedferrech- t iel ijk toegeëigend!, ge hebt... Meneer Deplays, viel Piardot. die nu ook driftig werd, hem in de rede, ik heb u een voldoende verkla ring van het geval gegeven, u ook openlijk bekend, dlat ik verkeerd had gedaan mét uw overjas aan te trek ken eai i)k' vraag u daarvoor ver- sohooiiing. Maar voor 't overige wijs iik alle verantwoordelijkheid van mij af. E11 als ge nu nog niet te/vredlen zijt, dan... Ik ben bét imdieirdaiajd ndJet. Welnu, da/n.... Maar, maar, rnenieierenKwlam Bomplus kalmeeu-end tusschenlbeidle. Geen ruzie, als 't u blieftGij, me neer Deplays, moet toch wel inz/iien. dlat meneer Piardot het onschuldige slachtoffer van een misverstand was. E|i gij. meneer Pi'axdOt, mioöt be denken, dot uc uïidore heer ejen dichter is. Dichters zijn altijd gevoe lig en prikkelbaar. Ze hebben er het recht toe, en zelfs.... Welnu, zei Pihrdot', op dlat rech't maak ik ook voor mij aan spraak Ook ik ben dichter en zon- X'Jer onbescheiden te zijn... Wat? riep Bomplus verrukt, gij zijt ook dichter Zeker, antwoordde die ander, ly risch, episch, dramatisch wlait u maar wilt Is 't mogelijk? Ziedaar, vervolgde Piardot, en •haialdfe uit zajn jaszak het ma nuscript van het drama, dlat mfee hem dezen middag terug had gezon den, bet nieuwste stuk uit. mijn pen! O, ik wist het weltriomfeerde Bomplus'. Wat zegt ge er van, dames en heeren? Mijn onfeilbaar instinct! Dat laat mij niet in dien steek Ik wist hiet, dat ik met een dichter te doen had. Welk eten gelukTwee dichters tegelijk ih mijn huis Louis, nieuwe chnmpogne Me neer Deplays, ge zijt mijn gast, na tuurlijk En gij, meneer Piardot, 3'a.at uw drama als 't u belieft hier. Ik zal hot dadelijk morgen lezen en al® het wat deugt, wat ik niet wil 'betwijfelen, wil ilk niét langer Jac ques Bomplus heeten, als ik u met •dloor mijn connecties een schouw burg verschaf, wiaar het wordt opge voerd Dte bedienden brachten nitauwe 'Champagne en opnieuw boordle rnen iln de vertrekken gebabbel en gelach en bet klinken der champagne glazen. Deploys was genoeg man van de wereld om zich, toen die eerste slech te' bui over was, in het onvermijde lijke ie schikken. .Bomplus rustte niet, voor de beiL de jonge dichters elkaar verzoend lte hand hadden gereikt, en. smaakte niog de voldoening van reeds na een half uur te zien, hoe de beide vroe gere tegenstanders vriendschappe lijk mot elkaar klonken. Dat Piardot zijn volgend gülns met een heimelijk maair des te vuriger blik naar Lucie lledigdie, die dezen blik niet mindJer hartelijk beantwoordde, bemerkte'hij ails vadler natuurlijk niét. Toon d'e gasten vertrokken, stond Piardot in de pijnlijkste vertegen-. liedd in de garderobe, wamt hij had geen uveitis. Maar Deploys zei la- ciaend, dat hij voorloopig maai* van zijn ulster gebruik moest maken, want liij zou toch wel liet bijgeloof der to one elddchtcrs kennen, die niets weer gebruiken, wat ze op den dag o-oiuu- eerste voorstelling verlo ren Lobben, wijl ze mecnen1, d/a/t het geluk hen anders, op zulke, dlagcn voor goed zal verlaten. Wilde Piar dot daarom dein ulster als aanden ken aan dezen avond behouden, dlan 'kon hij zich diaarvoor later, als zijn geldelijke omstandigheden; liét ver oorloofden, door een kleum geschenk revancheer en. Zoo keerde PiaWdtet mét htet hlart vol hoop en stiLLe zaligheid, gehuld in den warmen Ulster, naar zijn arm zalig kamertje in het Quartier Latin terug. Bomplus had niét te veel beloofd. He/ drama van Piardot beviel hem buitengewoon en door zijn vele con necties wist Ui ij gedaan te krijgen, dat liet in het Odeonflheatre werd op gevoerd. Piardot woonde de eerste opvoering bij, gebuid in den blau wen ulster. Het stuk had een reus achtig, letterlijk sensationeel suc ces. Den volgenden morgen wlas Piardot een beroemd man. Thans is hij, zdoals ge immers wéét, een onzer eerste dmaimatiisclLe ■d^chtéris, lid der académie, ridder van het Legioen van Eer en weet ik wat met al meer 1 Natuurlijk heeft hij zich ook de kleine zwakheden dor toonééldicih- ters eigen gemaakt en, bij elke eerste opvoering draagt bij tot op den hul digen daie en zeker tot. aan het eind van zijn leven den blauwen ulster, voor wolken hij meneer Deplays na tuurlijk bij wijze van tegemcadeau reeds lang een kostbaren met be.ver- pels gevo.erd.cn mandeQ heeft ge schonken. Ja en wie Piordofs vrouw kei\t, weet, dal, ze van zich zelf Lu cie Boanpliu& heet. Zi'ezoo, meneer1, dat i.s de geschie denis van dien b'lauwean ulster Van' meneer Al'p'honse PiardioiEn nu :s liet hoog tijd voor! dien schouwburg - Goeden avond, meneeren (N. v. 't N.) Onder verdenking De detective sprong uit dear trein, die 't Barijsche Noorder-spoorwegsta- "ilon binnenliep, en bemerkte gelijktij dig, dat het IDuitsetie echtpaar dat op den wog naar Straatsburg door hem gadegeslagen was, de omoiiibus van 't Hotel de Jarddn besteeg. Vlug wisselde liij eenage blikken van ver- sllandlhoiuddng met den koetsier van (bet rijltuig, ijlde naar het telefoon kantoor van het station en telefoneer de aan den eigenaar van het hotel: ,/M'eit uiw omnibus komt een Duifs'clh paar dat door die politie wordt ver volgd. De man as klassier bij een iSmaaitteibunger bankier; hij is met 100.000 murk en die dochter van zijn Chef er van dloor gegaan. In den train heeft het voortvluchtige paar een he- vigen twist gelhad. Hij heeft gedreigd haar te zullen vermoorden. Wanneer zij in de kamer zijtn, siludt ze dan da delijk op en wacht tot de politie er is. Tracht elk ongeluk te voorkomen. Toen de agent van het telefonieeran terugkeerde, bemerkte hij juist dat 't door hom vervolgde paar niet in de omnibus van het Siotel De Jardin, ana ar in dlie van e en ander hotel weg- iraioid. Snieü sprong hij in een huiurrijr It'Uig on beval dde omnibus te volgen. 'Natuur,1 ijk dlaclit hij in 't geheel niet aan don hoteHhouder van ,,De Jardin" imet de verandering in kennis te stel len; daartoe had Ih.ij echter ook geen tijd. 'Ongölukhir ««no eg gebruikte juist een jong echtpaar hst rijltuig van het (hotel de Jardin een Elzasser, fabri kant Hans Willand en zijn vrouw Ma rie. die niet alleen de tentoonstelling maar ook haar vader, die een hooge betrekking aan het ministerie van binnenlandsche zaken bekleedde, be zoeken wilde. Zij wilden voorloopig eerst in het Biotel verblijiveu. Het zou een verrassing zijn en daarom had den' zijl den tijld liunner aankomst niet gemeld. Thans bevonden zijl zich in de voor (hten bestemde kamer. Marie bnacüii (hieur haar voor den spiegel wat in or de, terwijl ,H/ans naar een nieuw boord zocht. Je boorden en manchetten lig gen in een pakje, dat boven in den koffer ligt, antwoordde zijn vrouw op zijn vraag. Maar hei is zoo ingepakt, dat je het onmogelijk met je handen losma ken kunt. Hebt je niet een schaar? O, die ligt heel onder in de kof- fc|r. Hans zocht zijai zakmes^ Ook dat moest ertgeins verdwaald zijm. Hij l>elde. Niemand verscheen; daar entegen hoorde hij op den corridor wel fluisterende stemmen en liet ge- ruiisch van .zachte schreden. Hij deed de deur open. Buiten stond een geheedie schaar kedluers, hotelbs- dieaaden en kamermeisjes. Wat moet je voor mijn deur doen! vroeg de fabrikant met gefrons te wenkbrauwen, en daar men hem in plaats van te antwoorden zonder ling aanstaarde, zei hij tot den kell- ner. Breng mij direct een mos. Na deze woorden viel een kamer meisje met een luiden gil in onmacht iwaar Hams echter geen acht op sloeg. Blijkbaar Meld men er in Parijs geen bijzondere zeden op na. Toen na eeruige oogenblikken 11 oei! biet mes kwaim noch iemand zich hoo- real of zien liet, Wilde hij de deur ope- aieai oni naar dien eigenaar te gaan? irnaar hij vond ze gesloten. 'AI zijln bellen en Moppen was ver geef scli.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2