Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken Kerk en School Koloniën Letteren en Kunst Financiëele Berichten *I£DEDEELINGEN ViAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildi, 8 October 1907. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Horta (Azoren); laagste 748.S te Scilly (ten Wiesten raai Denemarken.) Verwachting tot dJe-n avond van 9 October: Wind: veranderlijk. Gesteldheid van de luoht: meest be trokken en regenachtig. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand' hedenmiddag te 2 uur 752 uM. Geen neiging itot voor- of achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 747 m.M. te Haarlem. Dinsdag 8 October Hoogste gisterenF. 60® Laagste heden nacht F. 61® Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 53» op de groote kosten die de gemeente heeft voor leerlingen op de H. B. S. üie buiten de gemeente wonen. Bet be dlo el de illd wilde een berekening hebben rwat elke leerling kost-. 'Een en Binder zou er toe kunnen leiden om die- te leerlingen te weren, of vocvr hen hooger schoolgeld te heffen. Tevens werd aangedrongen op zui nigheid bij het beheer der gemeente- financiën, o.u. in verband met de voorgestelde verhooging van somimige ambtenaren. Aangekondigd werd dat het beheer der financiën in de raadsvergadering riader besproken zal worden. Een lid wenschte de presentiegelden ivoor de raadsleden te schrappen, fnaar de andere leden achtten 't een rechtmatige belooning voor gelever- den arbeid. Ook dn dleze afdeeling verzetten zich Benige leden tegen de salarisverhoo- giaigen yan den ontvanger en direc teur van O. W. Er werd gevraagd, hoe B. en W. Béntoen over die asphaiteering van den weg St'ation-iDen Houit. De mogelijk heid bestaat, dat ter tegemoetkoming In die kosten uit de ingezetenen een fonds wordJt (bijeengebracht. B. en W. hebben deze zaak bespro- kien. Vioor er quaestie van de zaak kan ai jen, is het noodig dat alle leidingen voor gas en electriciteit gelegd zijn, ®n diat aan de riolen geen verande ring of verbetering behoeft te geschie den, daar het opbreken der aspbal- teering veel bezwaarlijker en kost baarder is, dlan van keibestrating. De asphalteering van den weg zou groote kosten medebrengen en bet is twijfel achtig of bij den tegenwoordi- gen stand der financiën een dergelijke uitgaaf zou gewettigd zijn. Keibastra- fcing kost voor bedoelden weg onge veer 100.000, en asphalteering is veel 'duurder. Te Amsterdam kost zij 10 per viert. Meter en te Arnhem 7.50 per vierk. mieter .met 10 jaar onder houd. (En ander lid wensehte ook asphal- Éeering van den Wagenweg, terwijl weeor een ander lid sprak over de keien In de Warmoesatraat, die gevaarlijk zijn door hun gladheid. Er wierden inlichtingen gevraagd Omtrent het aanwezig zijn. van brand- bluschmiddelen in het Kleverpark. Hierop werd geantwoord, dat er in fle buurt brandladders zijn, en dat op de eerste waarschuwing de ladderwa gen er heen gaat. Deze is met een paard bespannen en kan binnen zeer korten tijd het terrein bereiken. Ook kan men vertrouwen, dat de slangen wagen binnen 5 minuten aan wezig kan zijn. Geklaagd werd over het op een on- gewenschten tijd reinigen van de ri- colputten in de Groote Houtstraat. Geantwoord werd, dat verandering groote kosten met zich zou sleepen. bindlat aanstelling van arbeiders en aanschaffing van paarden noodig zou zijn. Ben lid meende, dat de winke liers wel genegen zullen zijn om een extra bijdrage te geven voor dit werk. Getracht zal worden om verbetering •in den toestand te brengen. Er wordt bij het bouwen van nieu we scholen gerekend op het gemakke lijk aanbrengen van gasverwarming. Voor een definitieve regeling wordt eerst de proef in de H. B. S. afge- wacht Op een vraag antwoordden !B. en W. dat zij het gewenscht achten geen verordening te maken ten opzichte sran de gehuwde onderwijzeressen die moeder zullen worden. Medegedeeld werd, dat de Minister van Binnenlondsche Zaken geen uit richt geeft op subsidfieverhooging of bp overname der bestaande, of oprich- iting eener Rijiks H. B. S. B. en W. Bullen overwegen wat te doen, ten op richt® van de hoegrootheid van het Schoolgeld en de kinderen uit andere gemeenten, .die hier de school bezoe ken. Enkele leden iwenschen vermeerde ring van inkomsten dtoor verbooging der opcenten op de hoofdsom der be lasting .op het personeel. 'De herziening van ons belastingstel sel zal in den Raad worden bespro ken. Vele leden stelden de vraag of het niet wenschelijk is, om bij de Regee ring aan te dringen op het geven van subsidie voor de Burgeravondschool. Gevraagd werd of het plan bestaat tot uitbreiding van de electrische ver lichting. Geantwoord wend dlat zooda nig plan bestaat. Onb ewo onbaar verklaring. Niet het perceel Zatosteeg 2, maar 't Zakje no. 2 stellen B. en W. voor onbewoonbaar te verklaren. De Toekomst. De Staatscourant bevat de statu ten van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot exploitatie van on roerende goederen ,,De Toekomst", te Haarlem. Deze vennootschap heeft ten doiel het verkrijgen door aankoop of in breng van vaste goederen en het bouwen, administreeren, exploitee- ren, koopen en verkoopea, huren en verhuren van huizen, gebouwen en gTonden. Het maatschappelijk kapitaal be draagt ƒ50.000, verdeeld in 4 serie- en, elk van ƒ12.500. De seriën zijn verdeeld in 50 aan- deefen,. eik van 250. Voorloopig wordt de eerste serie uitgegeven, welke geplaatst iS. Op de geplaatste a an deel en is 10 ge stort. Voor de eerste maal zijn tot be stuurders benoemd de iheeren G. A. Verbeek tot voorzitter, Th Hooge- Veen .tot penningmeester, W. J. dé Graaff, A. Witkamp, A. Fr. Olthoff, P. Deken' en J. Booy Can. Haarlem's Zanggenot. Ter repetitie van Maandagavond is door Haarlem's Zanggenot in de va cature voorzien van lsten secretaris ontstaan door het .overlijden van den heer C. Drayer. Gekozen werd de heer W. J. Korte, thans secretaris, i In diens plaats treedt de heer A. Kookhuizen, die zijne functie van bi bliothecaris afslaat aan den heer B. A. Cassee. Stremming verkeer. Maandag zakte weer eens een wa gen in den Noordelijken berm van den Rijksstraatweg tusschen liede en Vinkebrug. Het was een zware, gevulde petro- leumwagen, zoodat het 'heel veel moei te kostte het voertuig weder op den straatweg te krijgen. De Electrische Spoor ondervond aanzienlijke vertraging; op een oogen- blik stonden 8 diensten te wachten. Benoemd. I Naar wij vernemen is de heer J. van Dooremaal te Utrecht benoemd tot adjunct-boekhouder aan de ge meente-lichtfabrieken alhier. Schietwedstrijd. Vandaag staan de prijzen, beh'aald bij den schietwedstrijd' van den Bond van ScMehvereeuigiing.en, uitgestald in 'de bovenzaal van de Korenbeurs. Men weet. dat de .prijzen Woensdag avond oan acht uur wionden uitge reikt. Het bestuur van den Bond zal het zeer aangenaam zijn daar véle schutters aan te treffen. Verl of Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een. verzoek schrift van de weduwe H. BLaauw, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopeu van alteoholhou denden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Nassaustraat 22. Faillissementen. Door de Arrondissements-Recht'- bank alhier zijn op d.d. 8 October 1907 failliet verklaard: lo. A. Koremans, koopman en win kelier in manufacturen te Haarlem, Korte Begijnestraat; 2o. C. Vendel, tuinder te Noord- dorp, gemeente Heemskerk. Rechten-Commissaris in beide Mr. E. J. Dorhout Mees. Kantongerecht Haarlem. Naar wij vernemen zijn in de laat ste dagen een 75-tal processen-verbaal opgemaakt tegen overtreders der IJk- wet. Om te beginnen moeten Woenfcdag 23 October e.k. 27 personen wegens overtreding der IJkwet terecht staan. Eenige honderden guldens moeten dus worden opgelegd en eenige hon derden maten en gewichten moeten weer worden verbeurd verklaard ter wille van de weder altijd terugkeeren- denalatigheid der winkeliers, om hunne miaten en gewichten op tijd te laten ijken. R. K. Kiesvereeniging. In de Maandagavond gehouden ver gadering der R.-K. Kiesvereeniging werd inzake de verkiezing voor de Provinciale Staten nog geen beslis- sing genomen. In een nader te hou den vergadering zal een candidaat worden gesteld, waarschijnlijk in sa menwerking met de Chr.-Hïst. en Anti- Rev. Kiesvereeniging. G ev. Voorw. Een knipmes, een laschje met tram kaartjes, enz., eem'g geld, een me daillon met portretten, een keeshond. Jb. van Ek Jr. Een békend oud-Haarlemmer is overleden, namelijk de heer Jb. van Ek Jr., die jaren lang tegenover het Proveniershuis in de Groote Hout straat een welbeklante zaak dreef van galanterieën en kramerijen. De heer Van Ek bereikte den leef tijd van 83 jaar. HEEMSTEDE. Van een in aanbouw zijnde villa op Bosch en Vaart is lood en koper ont vreemd. Door L. de Boer is verlof aange vraagd tot verkoop van alcoholhou dende .dranken andera dan sterke dranken, in het perceel aan de Prin senlaan A. 125. Niettegenstaande herhaalde malen bestuurders van automobielen wor den veroordeeld wegens het gebruik maken van de sirene-fluit, zijn er toch nog, die steeds het schrikwek kend signaal gebruiken. Zoo werd gis teren door de veldwachters Smits en Pleging proces-verbaal opgemaakt te gen den bestuurder van auto G 1603, wegens het gebruik maken van dat signaal. SCHOTEN. Men meldt ons, dat eigenaars der fabrieken, gelegen in deze gemeente, in den omtrek van het Spaame geza menlijk een nachtwaker zullen aan-, stellen, wegens de laatste inbraken, aldaar gepleegd. Men schijnt ook in deze gemeente met valscli geld zijn slag te villen slaan. Er is reeds een nieuw stuiver tje onder de tramrails of spoorrarls gelegd en voor een echt kwartje uit gegeven. Nu is Maandag bij den wfu- kelier V. in de Cronjéstraat een kwartje ontvangen, dat later bleek van lood te zijn. Men zij dris op zijn hoede. AERDENHOUT. Nadat het in den laafeten tijd z«eer stil is geweest met het bouwen van villa's, men kan zeggen de bouw to taal heeft stil gestaan, schijnt thans verandering in den stand van zaken te komen. Men is althans bezig om toe bereidselen te maken voor den bouw van een villa op den hoek van den Doodweg en Zandvoorteriaan Oostzij de, voor rekening van den heer A. J. H. Reijnders te Haarlem, en voor re kening van den heer J. de Vries, uit Amsterdam, is een stuk grond aange kocht aan de Eikenlaan, waarop in de maand Mei 1908 een villa moet ver rijzen. HET KONINKLIJK EJCHTPAAR IN MECKLENBURG. De Tel.-correspondent seint daté 7 ■October uit Mecklenburg H. M. de Koningin arriveert mor gen te Rabensteinfeld, om een be zoek, dat acht dagen Iduren zal, te brengen aan groot-hertogin Marie, waarheen Z. K. H. Prins Hendrik zich eveneens begeeft alë hij uit Karlsruhe terugkeert, waar Hij de begrafenis van den groot-hertog van Baden zal bijwonen. DE VREDESCONFERENTIE De MMd. Ot. beva tbet volgende ver haal van (haar Baagscben Torenwach ter: De Vredesconferentie is nog maar steeds niet... uitgedineerd. Die vermelding van de „gastmalen" blijft miog een vast nummer in de bla den en de hotelhouders benevens de attaché's en secretarissen, die bij déze feesten de „denkende (hoofden" zijn, raken bijna uitgeput in het verzinnen van nieuwe schotels en. nieuwe arran gementen QVEen hoort andiers curieuise dingen over het leven en de avonturen der heeren. Hier in ons burgerlijk landje zal men' b.w. eenigszins vreemd opkij>- ken over het feit, dat er één1 kleerma ker is, die al de Russische heeren be dient in dier voege, dat steeds een coupeur tussohen Parijs en den Haag reizende is met een koffer, somis twee koffers, waarin de spulletjes zitten. Elke wieek komt kle man om de „or ders" op te halen en die koffer met broeken en jassen circuleert bij de Russen precies als bij ons een lees trommel. Die heeren houden er dus wel van zich met fraaie gewaden te omhangen. Verleden week heeft men den armen coupeur echter bijna den nok laten braken. Een van de klanten was nl. niet tevreden en die ontevre denheid' uitte zich op een manier, dat het slachtoffer langs verschillende wenteltrappenevenals een bal naar beneden werd gegooid. Terwijl de coupeur beneden (wat op- gefrischt werd, stapte een kwartier later de voorname klant het hotel uit, sigaratte in den mond, met een ge zicht alsof er niets gebeurd was. Rare klantjes toch om den „wereld vrede" tot stand te brengen; ja zelfs tot „humaniseeaïng van den oorlog" zou men zoo zeggen, dat zulke gasten niet precies de geëigende personen zijn. Maar men moet billijk zijn. Wie zou er in Rusland nu ook niet boos worden als een broek niet goed zit? Iemand die hem zoo iets levert moet men bepaald de ruimte geven. BRIEVEN AAN DE „FRIESLAND". De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend, dat aan Hr. Ms. pantserdekschip „Frieksland" de navolgende brieven malen zullen worden verzonden a. naar Port Mahon 9, 11, 12, 16, 18 en 19 October e.k. met den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Ant werpen b. naar Algiers23, 25, 27 en 29 October e.k. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen c. naar Cagliari (Sardinië)2 No vember e.k. met den trein van 4.2 a van Amsterdam naar Emmerik d. naar Livorno van 12 tot en met 22 November e.k. dagelijks met den trein van 4.2 a. van Amsterdam naar Emmerik e. naar Algiers 27 en 29 November, 1, 3 en 4 December e.k., met den trein van T.Wn. van Amsterdam naar Ant werpen: Indien belanghebbenden hun brie ven en andere stukken voor de „Fries land" in deze brievenmalen wenschen opgenomen te zien, worden zij uitge- noodigd die stukken voldoende te frarikeeren en ze te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het ge- heele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Niet voldoende gefrankeerde of niet van bedoelde aanwijzing voorziene stukken voor genoemd schip zullen langs den gewonen weg naar hunne bestemming worden verzonden. („St.-Ct.") EEN ONGEVAL DOOR NALATIG HEID. In den namidda gvan 26 Juli wer den .op den overweg bij het station Vries-Zuidlaren een paard en wagen van den landbouwer Jan Koops door de locomotief van een uit Assen ko menden sneltrein gegrepen'. Het paard wend gedood; terwijl Koops aan hoofd en ribben gewond werd, doch. nage noeg hersteld is. Het ongeval werd veroorzaakt doordien de wisselwach ter E. A. verzuimd had de sluitboomen te sluiten. Hij is door de maatschap pij gestraft met drie dagen inhouding van traktement en overplaatsing als arbeider naar Groningen. Thans had hij zich voor ide rechtbank te Assen voor dit feit te verantwoorden. Te gen hem werd geëischt 6 weken hech tenis. Uitspraak 14 October. JUSTITIEEL ONDERZOEK. Uit Tiel meldt men De substituut-officier van justitie, de irachter-commissaris en de grif fier, vergezeld van een rijksveld wachter, een politie-agent en den be stolene, stelden Maandagmiddag een onderzoek in ten huize van deen knecht, verdacht den diefstal met braak voor eenige maanden bij den rijwielhandelaar v. L. Sn de Water straat gepleegd te hebben. De verdachte v. Z. werkte er ©eni gen tijddikwijls Iwas hij alleen in de werkplaats, zoodat hij in die mo gelijkheid verkeerde, de sleutels der deuren na te maken. Het trok de aandacht, dat de jon gen, die een rijksdaalder in de week 'verdiént, buitensporig hooge uitgaven deed. Hij kocht zich bv. een motor en een fiets. Zijn vader is een werkman, die zulke ■uitgaven ten behoeve van zijn zoon naiejt kan doen. Het resultaat van het bezoek is nog niet bekend. HET KIESRECHTRAPPORT DER KATHOLIEKEN. Naar „De Post" uit goede bron verneemt, is de commissie, benoemd door het bestuur van den Bond van 'R.-K. kiesvereenijgingen in Neder land, tot 'het samenstellen van een rappoirt betreffende het kiësrecht- vraagstuk, met haar taak gereed en zal zij vóór November haai' rapport aan bedoeld bestuur indienen. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. Dezer dagen >w,erd uit Geleen naar het igiestioht Calvariënberg, te Maas tricht, overgebracht een man, die door revolverschoten in den rug door een Wean onbekend persoon zeer ern stig was verwond. De politie heeft getracht een tipje van dien geheim- zinnigen sluier, die deze' geheimzin nige zaak. 3>edekt, op te lichten. De zaak heeft zich als volgt toege dragen Zondag 22 'September was het kermis te Krawirikal, een gie*- hudht onder Geleen. Op de kermis bevond zie hi ook -zekere Bovens, ar beider aldaar. Het schijnt, dat Bv dien dag nogal een. flink glas bier verorberd heeft, want in den laten avond van dien dag, circa elf uur, geraakte hij verzeild in de buiswei- dle Van die wed. B. Toon hij tot aan hét bakhuis gekomen was, kreeg hij, volgens zijne verklaring, een revol verschot in den rug, ter hoogte van d'e nierstreek, en zag toen een man en een jonge vrouw staanden eer sten herkende (hij alls den inwonen- den zoon der wed. B. Verder heeft hij verklaard, na het vallen van het eerste schot, de vrouw tot dien man te hebben hooren zeg gen Schiet nog eens, dan Is hij' kapot, de smeerlap. Onmiddellijk knalde een tweede schot, waardoor B. voor de tweede maal werd- getrof fen, ter hoogte van het eerste schot. B. verborg zich daarna achter een in zijn nabijheid staanden schansen- hioop, en na geruime® tijd aldaar te hebben .gelegen, tot alles stil was-, is hij door een opening in de doornen haag aan de achterzijde dier weide gekropen en gevlucht, hoewel hem het loopen bijna onmogelijk was, en hij hevige pijnen leed. Dat iemand, die twee schoten in 't lijf krijgt, de kluts kwijt raakt, is te begrijpen daaraan wordt het dan ook toegeschreven diat B., toen hiji tegen 11/2 uur 's avonds door een persoon uit Neerbeek langs den weg werd aangetroffen in een 'toestand verkeerde, dat hij onmogelijk wist wat met hem gebeurd was. Zijn ge heugen liet hem geheel en al in den steek. Toevallig is het, dat niemand der huisgenooten van de wed. B. dien nacht heeft hooren schieten, terwijl hare buren verklaren, dat zij meerdere schoten hebben hooren val len. Nog stee-ds bevindt de verwonde B. i zich in het gesticht Calvariënberg zijn toestand is verre van gunstig. Voor eenige dagen heeft de brigadier der rijksveMwacht een zoon der wed. B. met den getroffene geconfron teerd deze herkende in hem zijn aanrander. De verdachte ontkent evenwel ten stelligste alle schuld. Nader verneemt ,men nog, dat ten huize der wed. B. reeds een 3-tal re volvers in beslag genomen zijn. Het algemeen vermoeden bestaat, dat de getroffene niet de persoon is, voor wien de revolverschoten bestemd wa ren. (Géldi) INBRAKEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, ongeveer 2 uur, zijn te Zoeter meer-Zegwaart door de politie drie personen a an gehouden t die hen ver dacht voorkwamen. Na fouilleering bleken zij in het bezit te zijn van ongeveer 30 aan zilvergeldverder werden een revol ver, dolkmes, boksbeugel en eenige inbrekerswerktuigen op hen bevon den, waarna zij in het cachot opge borgen' werden. Te ongeveer 4 uur Zaterdagnacht kwam zekere de Bruin, ..winkelier aan den Voorweg te Zoetermeer melden, dat bij hem ingebroken was, waar schijnlijk door opschuiving van een raam en dat eën bedrag van onge veer 100 ontvreemd was. Een en andier werd natuurlijk met elkaar in verband gebracht en's mor gens vroeg werden zij in voorloopig vériioor genomen. Nadat ze Zondag in 't cachot door gebracht hadden, werden ze 's avonds om half negen onder groot-en volks oploop naar het station Zoetarmeer- Zegwaart gebracht en van dlaar naar 's-Gravenhage vervoerd, waar ze ver- dei; in verlioor genomen zijn. TYPHUS. Te Zuid-Schanwoudé heeft de in specteur dér volksgezondheid de ty phus epidemisch verklaard. Het ge bruik van slootwater is. verboden. Het aantal lijders neemt nog dage lijks toe. DRIE BALLONS NEERGEDAALD Te Udenhout zijn Vrijdagmiddag drie ballons neergedaald, welke te Brussel waren opgelaten. Daarin vond men een schrijven met verzoek zo aan een opgegeven adres te Brus sel terug te zenden, en van de aan komst onmiddellijk per draad ken nis te geven. Voor de moeite werd een mme belooninir toegezegd. De schuitjes bevatten een mecha niek. waaruit men afleidt, dat de ballons voor proefnemingen bestemd rijn. (-s-Hert. Ct.) WERELDWANDELAARS AF. Negen weken geleden besloten vier Koliatadsche jongelieden, waarvan 2 uit Amsterdam, i uit Utrecht en 1 uit Purmenend, een voetreis om de we reld te maken. Reeds waren ze ge komen tot Lyon, toen twee zich van 'tj /gezelschap afzondeaidien en weg bleven. De beide overgeblevenen, die geen Framsch verstonden, besloten loein ook maar naar hunne woon plaatsen .terug te keeren. (Tel.) ONGELUKKEN. Eenige heeren waren te Oostermeer (Fr.) aan het jagen. Zij moesten een dijkje over. De heer Veenland ging hét eerst den dijk over. Een vriend van hem volgde. De haan van het geweer schijnt door een pakje te zijn overge gaan. De heer Veenland kreeg de vol le lading in halts, arm en hoofd. Zijn toestand is bedenkelijk. In eene woning aan de Van der Duynstraat, te 's-Gravenhage, werd de bewoonster, de 67-jarige alleen wonende weduwe P., dood op haar stoel gevonden. Het had de aandacht getrokken van personen, die van de straat door de ramen in de woning (een benedenhuis) hadden gekeken, dat de vrouw onbeweeglijk in eene ongewone houding op den stoel zat. De familie en de politie werden hier van door de buren, in kennis gesteld, en bij onderzoek bleek, dat de vrouw was gestikt, vermoedelijk door gap, dat ontsnapt moet zijn uit de buis van de gaskroon, diiei was neergekjchioven en welk'© buis niet met water was ge vuld. Op het terrein van de Oranje-Nas- siau-mijn te Heerlen is ZonJdlag een 9-jarig lcind verdronken in een bassin. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. BRANDEN. Zaterdagnacht omstreeks één uur werd door buren brand ontdekt op den zolder van een schuurtje, b.eh o oren de aan den slager E. Bakker te Slie- dreeht. Onmiddellijk werden Bakker en zijne huisgenooten gewiekt en werd ide brandweer gealarmeerd. Een dienstmeid, slapende in een vertrek, grenzende aan het brandende schuurtje, is aan een groot gevaar ontkomen. Toen zij het Vertrek ver liet, was dit al vol rook en was een raamkozijn al brandende. De brand weer was spoedig werkzaam. Aan haar optreden is het te danken, dat de brand die zich in dén beginne drei gend ltet aanzien', tot het schuurtje beperkt bleef. De waterschade in de woning van Bakker is aanzienlijk. Overigens dekt assurantie de schade. Omtrent de oor zaak verkeert men in het duister. („Dordr. Crt.") ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING. De Amsterdamsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van den koopman Ha.rtog Frank, tegen wien ƒ100 boete werd geëiecht wegens het in voorraad hebben van waren, voor zien met 'het etiquet^ het ingeschreven handelsmerk van den fabrikant Nord Thomson nabootsende. De Rechtbank achtte liet ten laste gelegde bewezen, maar ontsloeg den beklaagde van rechtsvervolging, om dat in de dagvaarding niet was ge steld, dat de waar, die met het nage maakte etiquet was voorzien, niet af komstig was van den rechthebbende op het fabrieksmerk. Het ten laste ge legde feit leverde dus geen strafbaar feit, HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad nam advo caat-generaal mr. Ort conclusie in de zaak van den koopman te Hilversum, door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, wegens valschheid in ge schrifte en opzettelijk gebruik maken van het vervalschte stuk, als ware het echt en onvervalscht, door indiening van een aanvraag tot het bekomen van een abonnementskaart voor rei zen tusschen Amsterdam en Hilver sum bij de H. IJ. S. M., welke aan vrage door hem was onderteekend met deh naam van zijn broeder, A. S. C., terwijl het portret van hem, requiraxit, werd overgelegd, waarmee ook door dezen op de vervolgens op naam van zijn broeder gestelde abonnements kaart werd gereisd. In cassatie was aangevoerd lo. dat niet was onderzocht en beslist of men bier te doen haeL met valschelijk op maken of vervolschen van een ge schrift 2o. dat dit geschrift niet was bestemd om tot bewijs van eenig feit te dienen, maar een eenzijdige, tot niets bindende verklaring was; en dat, waar de kaart slechts werd afge geven tegen betaling van den prijs en vaai eene waarborgsom, ook van mo gelijkheid van nadeel geen sprake was. Advocaat-generaal achtte het eerste middel ongegrond. Het Ilof heeft be slist, dat beklaagde bet geschrift val schelijk heeft oiïderteekend. Daardoor besliste liet, dat het ge/schrift valsche lijk door den requirant is opgemaakt. Want het geschrift ontstond eerst bij de onderteekeaiing. E!n wat het tweede middel betreft, geeft de onderteekenaar door de aan vraag zijn wil te kennen, om met de maatschappij een bepaalde overeen komst te treffen. Van den aanvang af was dus de aanvraag bestemd tot be wijs van een rechtsfeit de toestem ming om toe te treden tot eene over eenkomst. Ook achtte advocaat-gene raal niet de mogelijkheid van nadeel onbestaanbaar. De conclusie strekte derhalve tot ver werping. Uitspraak 4 November. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Elburg- door ds. W. Bieshaiar te Zetten te Makkinge c. s. en te de Knijpa dioor dén heer G. de Leeuw Jr., cand. te Groningen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Leksmond ds. A. Brou wer te Harmeien. Bedankt voor het beroep te Har derwijk door ds. H. W. Laman te Zierikzee. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd 't iheor. geneesk. ex. door dé heeren Ed. Wiener, A. H. Gamer en onej. C. C. Vishet le candidaats- examen iii die theologie door den Iiieer J. E. B. Blase. Leiden. Bevorderd tot doctor indé rechtswetenschap, de lieer J. vian Heusde, geb. te Amsterdam, op stel lingen. Leidien. Eerste natuurkundig exa men mejuffrouw B. van der Vlies.- Propaedeutisch examen in de genees kunde L. Bierens de Haan. Docto raal examen in de rechtswetenschap- de heer A. M. Joekes. Groningen. Geslaagd voor het tlueol.- prop examen de heer J. C. A. Nijein- huis Ockhiuysen. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Aan dte Technische Hoogeschool té Delft slaagden voor propaedeutische examens Werktuigkundig ingenieur de heelrteni C. Ekaima, H. J. Kessler en J.- Versfellt. E-HectrotechndsCh ingenieur: de hee ren W. L. 'de Bruyno en M. II. Lindo. Scheikundig ingenieur dé heeren P. W. de Lange, J. B. Menke en D. A. Wittop 'Koning. Civiel' ingenieur de heeren S. F.- W. Laidner, J. B. F. C. Proper en A. J. Reynvaan. Gamdldaats examen Civiel inge nieur slaagde de (heer C. Boeke. ATJ EH-TELEGRAMMEN. Door verschillende marechaussée en. infanterie patrouilles wenden neergelegd in de Alaslamden 4 vij anden, in Pidië 1 vijand buit 1 Bea,umont-geweet*, in Boven Wo'jla (MeulabO'h) 14 vijandén, buit 2 don derbussen en in Kloeët (Tapa Toean) 1 -vijand. Licht gewondManuput- ty, alg. st. no. 60642. Te Tapé Toean werd door dril. fu selier licht verwond Driessens, alg.- sd. no. 45556. Een inurechaussée-patrouille legde in het Sawangsche neer 10 vijianiden.' Buit1 achterlader en 3 voorladers. Tachtig mannen uit Koeloe, voor malig sul tans-wo-keuëgebied onder imeum en teungko-e kwamen met kwade 'bedoelingen bij het bivak Seu- idoe. Tijdig ontdekt vielen zij de uit gerukte patrouille aangesneuveld is de Amb. sergt. Sitaniu, alg. st. no. 36087 licht gewond de serg. Bosch- ma, alg. st, no. 62128 K. R. 2369ver loren gingen 2 model geweren. De vijand kreeg 18 dooden. Bij een poging tot zelfmoord is Jtwaar gewond Scheffer, alg. st. no.- 56902. Den onheduidénde zelfverwon- cïing kreeg Niéssenls, alg, st. no- 60597. Bij verschillende patrouilles zijn gewond onbeduidend, Tarukan, alg. st, nio. 46338 licht, Waltukon, alg. st. no. 60911 en Umboh, alg. st. no. 65556. DE NED. SPECTATOR. No. 40 van den 48sten jaargang bevat „Kan er ook iets waars in schui len", een opstel over de daling van de moreele waarde van de literatuur van Frederike J. v. Uilidriks„lie deren vntn Alphons Ditepenbrock". von J. J. R. ..Het Fransohe boek", van Carry van Bruggen ,,De Hol- I'andsche teekenmaatschappij" van G. D. Gralama„Het huuilhuis zoo-j als het is en een poging tot rerbete- ming", von T. Landré.Drie ge* schriften over Christendom", van Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, en een, spotprent van Joh. Hendriks over Dr. Kuyper en zijn citeering van Hosea. DE MEIERIJSCHE BANK TE EINDHOVEN. Men schrijft aan de Tel. Eindhoven wordt in' d'en laatste® tijd zwaar beproefd. Nog slechts kor te jaren geleden bracht de Krach van de Noord-Brabantsche bank een groote ramp over déze kleine, maar zeer industrieele en gelukkig zeer levenskrachtige gemeente, waarvan vele betreurenswaardige slachtoffers den kwaden stoot nog niet rijn ie -boven gekomen. Dé gevolgen dO'eri zich nog zwaar gevoelen om ons heen. En hadden wij in de lente van dit jaar de noodlottige staking te be treuren in de sigarenindustrie, die tennen gouds heeft gekost, zonder iet*

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2