HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Binnenland FEUILLETON Over den Oceaan WOENSDAG 9 OCTOBER 1907 VAN Haarlem, 7 Oct. 1907. De stemming aan onze. beurs was bieden weder zeer onbehaaglijk iedere dia'litng1 noodizaak.it tolt oprui ming van zwakke .posities, waardoor verdere daling en hernleuWd/e ver- ©wakkiing van postilles ontstaan, een W-ec/hiSélwirkung", welke een wer kelijk ernstiger toestand 'Schept. De koersen bereiken daardoor natuurf- lijtk in vele gevallen .een overdreven lalag niveau, waarop iherstel cup den duur volgen moet naarmate kapi taalkrachtige koopens zich daardoor aangetrokken voeten, doch voors hands is een krachtig redres nog nauwelijks waarschijnlijk en maken de omstan digibetten groote voorzich tigheid' dringend geraden. De da- liiing werd heden, vooral wait tabaks en petrol.-waarden betreft, verscherpt door opruimingen' Sn verband met moeilijkheden waarin zich een looa- la firma schijnt ite bevinden, die daarin omvangrijke' posities hieieft ïloop.en. De daling was in deze fonid- sen algemeen en bedroeg vtodr di verse tabaksaand. 10 tot 15 voor Koninklijke POtrol. lejv.eneens onge veer 10 Indische mijnwaarden bleven betrekkelijk prijshoudend' door vraag voor Indië. speciaal 'n Kefahoen en Totok. Wederom ligt een week achter ons, welke rich gekenmerkt heeft door een. onbehaaglijke stemming op schier die beurzen. Wat Europa betreft heeft het liquidatie-proces van Anuerikaansche waarden verderen voortgang gemaakt en zijn wederom ettelijke millioenen dollars fonds naar Amerika verhuisd. Ofschoon onder den invloed hiervan eene gedhulkte stemming op de Am'eri- kaansobe markt dien boventoon had, nuoet liet gezegd worden, dat deze, de -omstandigheden in aanmerking ge nomen, zich vrij goed gehouden heeft en de prijzen bij: een week geleden be trekkelijk weinig verandering toonen. Het gemiddelde niveau der voornaam ste spoorwegwaarden is 971/2, dat van industrials 671/4 tegen resjpect. 971/4 en 671/8 een week geleden. Wat overigens de gebeurtenissen der afge- loopen wteek betreft, was een minder gunstige wending in den monetairen 'toestand een d'er voornaamste rede nen van de zwakke stemm/ing op de Europeesehe markten., terwijl de toe nemende onzekerheid aangaande de vooruitzichten van. handel en indiuis- triie eveneens tot onthouding van za ken- leidde. Hierbij kwamen nog tal van kleinere oorzaken, als het gerin ge succès der Braziliaansche leening in Londen en geruchten van moeilijk heden, waarin de Southern P.y. Co. in Amerika zich zou bevinden. Toch zou het onverstandig zijn, zich thans na tien maanden van schier onafgebro ken depressie, zich al te zeer door het ongunstige nieuws te laten influen- ceeren. Afgaande op de berichten in de di verse bladen .schijnt iedereen zijn po sities in- Aimeriikaansclie waarden te IiiquiLdeeren en heet het dat Amerdlk'a eel falie koopkracht nutst, doch een feit blijft [hei diaf al- het fonds, dait den iaartistem tijld aan de markt gekomen is voor Aimerdkaiansohe rekening werd opgenomen. Ofschoon wellicht die tijid tot koopen nog niet aangebroken is, wenschen wij voor overdrijving te wiaa/r schuw en len te ontraden zich op het tegenwoordige lage nüveiau van zijn bezit te ontdoen. Wiat de beurs van Zaterdag betreft waren de omzet ten uiterst gering. De kleine prijisver- heffing welke begin, beurs plaats had kon niet gehandhaafd blijiven en de min gunstige bamkstaai veroorzaa.kte een teruggang zonder dat deze noch tans groote iafmetingen aannam. In Souilhem Ry. Shs. hadden wederom realisaties1 plaats waardoor de koers verder terug liep. Ofschoon de finan- oieele positie dezer Mij. uiterst zwalk schijtat te zijn, is het niet onmogelijk dat de firma Morgan, welke steeds in nauwe relatie tot dezen spoorweg ge staan heeft, steun zal verleenen. Officieel worden de berichten eener reorganisatie tegengesproken doch de scherpe daling in dit fonds geeft ove rigens wel grond tot ongerustheid. Ln onze Amerilkaansche afdeeling hielden de opruimingen onverminderd aan, terwijl blijkbaar ook te honden veel voor Hoüamdisohe rekening ge realiseerd werd, waardoor de koersen na prijlshoudende opening lager af kwamen en op hun beurt luier verdere (afbrokkeling flaweeiglhriachten. Intus- schen scheen id'e arüuitrage niet onge negen .tot de lagere koersen fonds op t'e nemen en was de tendenz dn deze afdeeling miindeT flaiuw dan in de lo kale markt. 'Ln Bush Terminal werd zonder eenige intrinsi.eke reden een lage noteering getmiaiaM door gefor ceerde afdoening van een paar stuks. Geld 5 1/2%. HOFBERICHTEN. Die Koningin en de Prins stellen zic.'h voor, het Duitsche Keizerpaar bij aankomst te Vlissingen aldaar te verwelkomen en naar de residentie te geleiden. De Koningin-Moeder vertrekt 14 October van Soestdijk naar ,,Mon Repos" te Neuwied, tot het bezoeken van de prinses van Wied. Van daar gaat II. M. voor 4 .weken naar Zwit serland, eerst naar Bex, later naar Montiieux. II. M. de Koningin-Moeder w/oonde Zondagmorgen met gevolg de gods dienstoefening bij in de Herv. Kerk te Soest, onder gehoor van dis. D. P. Brans. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN. H. M. de Koningin heeft Lou Tsan'g-Tsiang, laatstelijk Chineesdh gezant hter t.e lande, het grootkruis van de Oranje Nassau-orde ver leend. SPANJ'E'S VORSTENPAAR IN NEDERLAND. De officieuze Epoca bevat de vol gende mecliedieeling over de aanstaan de reis van den koning en de koningin van Spanje. Zij zullen tusschen 14 en 16 dezer uit Madrid naar Weenen vertrekker. Misschien zullen zij over Italië gaan. Te Parijs zullen zij zich niet, ophou den. Te Weenen vertoeven de koning en de. koningin eenige dlagen op den Hofburg. Van Weenen gaan de sou- vereinen over Duitschland en Neder land naar Engeland, maar nier denkt niet, dat zij in Saksen een be zoek zullen afleggen, zooals gezegd was. Het is zeer waarschijnlijk, dat het bezoek van den koning samen zal vallen met dat van Wilhelm II aan Eduard VII. .DE TWEEDE KAMER zatheden geen openbare vergadering houden, omdat alle afdeelingen het stadtsbeigTO'Otingsonderzoek nog niet beëindigden. De eerstvolgende open bare zitting zal vermoedelijk Donder dag plaats vinden. NAT.-CHR. OFFICIEREN^ VEREENIGING. Te Utrecht had onder leiding van generaal Sehoch de jaarvergadering plaats van d'e Nationale Christen- Offioieren-vereenigihg. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter op den plicht van die Christen-officieren, om het Christelijk beginsel meer en meer' in het, leger en op de vloot te doen doordringen. Herkozen werden als bestursleden die hoeren J. C. van Dijk te Breda en J. E. van Schalk te 's-Graivenha:ge. In de middag-vergade ring werd door ds. A. S. Talma, I'd van d!© Tweede Ka-mier, ingeleid „Mi litaire vakbonden". DE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. De. tentoonstelling van ambaichts- werktuigen in het Paleis voot Volks vlijt ,iïs Zondag zonder -officieel ver toon gesloten. Er he.erschte den- laatssten avond nog een gezellige drukte. Tegen het sluitingsuur werd' de hlear Münzer Rattmann, de bekende chef-opzichter, in het kantoor ver zocht, w'aar de heer Tutein Nolthie- ntus' hem nSnuenis het tentoonstel- l'ingsoomiité een. 'fraaie zilveren bel aanbood, iais een welverdiend huldie- (Wliijk, voor zijn'trouwe en zoo ge waardeerde diensten. Toen heit uur der sluiting gekomen was, benuttigde die chef direct zijn geschenk, om zulks een iegelijk'kond te doen. De Belgische afdeeling op de ten toonstelling van Ambachibs werktui gen in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, zal voor het publiek nog zijn opengesteld tot em met Zondag 20 October. DE MOORD TE LEIDEN. De moordenaar Stammers is Zater dag uit het Academisch Ziekenhuis- te Leiden ontslagen. Hij was vrij wel maar kon zijn beenen nog ndtetgoed gebruiken en oevk idle 'kogel is nog niet verwijderd, die hem -echter geen letsel doet. Hij werd Zaterdagavond naar Zoe- terwoiude gebracht, waar hij in het raadhuis bij den Veldwachter over nachtte. Zondagmorgen iis hij per vigelaaute in alle stilte naar het huis van bewaring in Ben Haag getrans1- porteend. TWEEMAAL INGEBROKEN. In he;l tijdelijk niet bewoonde huis •van jihr. P. H. A. Martini Buys, Hooigracht 13, te 's-Gravenhage, te tijdens twee achtereenvolgende nach ten ingebroken. In den nacht van 1 op 2 October wist men zich toegang te verschaf fen door over dien tuinmuur te klim men, vervolgens door een raampje van een bergkamer naar binnen te dringen, waar d!e deur, die de eigen lijke waning afsluit, werd inge trapt. Door het openstaan van de tuin deur word de inbraak den volgen den dag o-nltdekt. Niettegenstaande de politie in den daartop volgenden nacht deoi omtrek van bet perceel surveilleerde, werd toch wederom ingebroken. De daders versjouwden tüians een brandkast, die zij met breekijzers openden. De inhoud van de kast bleek te bestaan uit een overjas, zoodat d'e inbrekers inder daad „een jas hadden", die ze echter Lieten hangen. Ui't de woning werden verder nog (©enige (zilveren voorwerpen meege nomen. De polit-i'e doet onderzoek. OVERSTOOMD. Men meldt uit Vlaardingen Volgens bij de reederij G. Vriens ontvangen bericht, is de logger V. L. 113, stuurman N. v. d. Linden, -op de Noordzee oversitoomd. De equipage te gered en door het stoomschip Bagdad te Homburg aan wal gebracht. IN 'T WATER GEWORPEN. Door de politie te Amsterdam is Zonda,gnacht een man aangehouden, die een 16-jarige knaap van de Een- hoor.nsluis in de Prinsengracht, had geworpen. De jongen werd door voor bijgangers bijtijds gered. De dader, die zich aanvankelijk uit de voeten wist te miaken, werd een paar uren Later in zijn woning gearresteerd FRAUDE. Omtrent de ontdekte fraude in de kas van dien betaalmeester tie Arn hem, waarvan verdacht wordt de rijksboekhouder .T. H., meldt men noig, dat deze zich in den Joop van dit ja.ar 'heeft toegeëigend een bedrag Van f 1000, welk bedrag hij onder zich had ter uitbetaling van gepen- sionneerden, onder afgifte van val- sch'elijk ondérteekënld'e quiltantieu. STROOPÉR EN VELDWACHTER. Op last dor justitie is door de ma rechaussee te OMienzaial gevankelijk naar Aimlelo overgebracht dg be ruchte- strooper N. te BepgöuUizen, met wien de biigadiüerdi tul air der rijksveldwiacht Oolbekking te De Lutte Vo-o-r enkele dagen beneilds door ons vermeld een hevige Wor steling had. zoodat deze zich ondier geneeskundige [behandeling moest stellen. De justitie uit Almelo was ruaar hier gekomen, om naar een en ander een nauwkeurig onderzoek hu te stellen, en mede om te hooren .T. K., uit de gemeente Denekamp, die aldaar eenigen tijd in een hok is op gesloten geweest- ep than® in 't zie kenhuis alhier verpleegd wordt. (Zsw. Crt.) EEN OPLICHTER. De persoon, diie een juweliter te Groningen vo-or eenige horlogies hfeeft oipgelicht, is reeds gesnapt. Het is d!e 18-j.a.rige banlcetbakkar R. J. P., aldaar woonachtig. Hij had bij een goudsmid te Assen een zilveren horloge en te Amsterdam, bij twee personen de andere uurwerken ver kocht,. GESNAPT. De 24-jarige arbeider Andreas P., te Wüldervank, maakte zich onge veer een jaar geleden schuldig aan oplichting. Hij wachtte zijn straf niet af, maar vluchtte over dJe gren zen en werkte sedert in Dortmund. De politie vernam echter, dat P. se dert een paar dagen naar bui-s was teruggekeerd. Zij toog op onderzoek uit en 't mocht haar gelukken den vc-gel te Buinermond te pakken. Ge boeid is bij daanop naar Wildervank oveigebracht, om ter 'beschikking der justitie te worden gesteld. ONTVLUCHT. Zondag is het aan drie gestraften gelukt, uit de cachot te breken en de kazerne te Hoorn te ontvluchten. Van luun Spoor is nog niets ontdekt. DE VALS-CHE MUNTERS TE AlMSTEIRDiAlM. Toen -eeniige maanden geleden de in specteur van politie I. J. Hulseboom het onJdlerzoek, in dieze za-ak dn aile stilte- (begon en met zooveel krachit doorzette, dat zich thans reeds vele bewijsstukken in handien der justitie bevinden, vernam hij! dat Hendrik Goirnelissen eenigen tijd geleden in een, dronken bui aan die deur van zijn perceel 129 staande, een valschen rijksdaalder uit zijn zak had gehaald en tot de buren zou hebben gezegd diat ding deugt niet. Hierop boog hij het doormidden en wierp het in den Voorbungrwaii, met de bedreiging dat hij' iedereen zou venmloorden, die er een woord over repte. •Maandagmorgen is ondier leiding van den rechercheur Visser de Voor burgwal voor het perceel afgedregd, doch zonder eeniig resultaat. De poli tie heeft echter grond tot het vermoe den, dl at zich in de .gracht, behalve de bewuste rijiksdia-alder, nog bal van valsohe guldens bevinden, daar bij het onderzoek ten. huize van Corne- li-ssen geen enkel valsch muntstuk ge vonden is. Bij een winkelier in de Stoofsteeg is door iemand, wiens signalement -overeenkomt met dat van Hendrik Gorneldislsen, indertijd een valsohe rijksdaalder in betaling gegeven. Gor- ïuelissen moet, hangende het onder zoek van den heer Hulseboom, de lucht gekregen hebben' (dat men naar hem zocht en bekend was met zijn misdadig bedrijf. Daarom vermoedt uren dat er valsch geld in de gracht gevonden zal worden. In privaten, onder de vloeren, tusschen de naden 'der zoldering, kortom op alle plaatsen welike bij. een huiszoeking bij een val- sclve munter duchtig worden onder zocht, was geen spoor van valsch geld te vinden. De politie ondervindt nogal last van .menseden, doe den man met en zon der valschen baard meen/en- gezien te ■hebben., doch die ten slotte steeds af- iscihriikiki&n voor het afleggen van de be sliste verklaring. Bij, de benoeming dezer redacteuren werd een heftige oppositie gevoerd. Gekozen werden tot leden der re dactie de heer Al-tink, meg. Bol, Ten 'Seidam, Weber en Riueter, terwijl ds. Schermerhom zal iworden uitgenoo- digd. Nia de pauze werden de reorganisa tie-plannen besproken, ten einde de Vereeniging op ecbt-zok/elijken grond slag te Stellen. Ze gaven meermialen tot veel gedfajohten-vvi-sseling aanlei ding. Deze plannen zullen in- de aan staande algeaneene vergadering ver der ter sprake worden gebracht. Aangenomen werd het voorstel tot inkrimping van het hoofdbestuur op 7 leden. Ln beginsel werd besloten tot de op richting van een spaarkas. 'Daar de vergadering langzamer hand verliep wegens het vergevorder de uur, werd besloten de beh-an-dleJing van de overige zeer belangrijke pun ten uit te stelten tot een volgende al- gemeene vergadering, te houden over drie maanden. Als plaats diaarvoo-r werd Aimsterdam aangegeven. LAAG WATER. De waterstand op de rivier de Waal is weder zoo laag als in de laagwafer- periode van 1906. Vódr TLel is de diep te in de smalle geul 2.20 M.en in de breede slechts 1.90 M. Sinds gisteren /was er nog 7 c.lM. val. Te Ochien staat 2.40 M. water en te Dodewiaard 2.01 M. Bij Tiel zijn de machines druk aan het baggeren, zoodat de gemeen schap per pont met Maas en Wiaial verbroken is. De geringe breedte der vaargeul .op sommige plaatsen miaakt gelijlkltij|dige, op- en afvaart onmioge. lijk,. Vóór Tiel zitten telkens sche pen vast. Te O'Chtem liggen thans 4 groote vaartuigen, die niet verder kunnen en gedeeltelijk moeten, over laden. Door het baggeren is alhier de vaargeul aanmerkelijk verlegd en loopt nu geheel l-angs den Noorder- val. Te Hurwenen, waar de schepen gemeten worden, liggen er verschei dene, die niet mogen opvaren. GElMEENiSOHA/PPELIJK GRONDBEZIT. Te Buss-um' had. de algeaneene huiis- hiiudielijke vergalde-rang plaats van de vereendging „Gemeenschappelijk 'Grondbezit", onder leiding van den voorzitter, den heer Ten Seidam.. Het financieel verslag wees een be drag van 5716 aan ontvangsten en 5623 aan uitgaven laan. Nia langdurige discussie werd in be ginsel tot contributte-veriToogang be sloten. -Besloten werd dat het hoofdbestuur in het vervolg een voordracht voor de redactie van „De Pao-nier" zal doen aan de algemeene vergadering, welke zi-ch echter a/an de voordracht niet behoeft gebonden ite /achten en zelf met candidaten voor den dag kan ko men. naar het IJ voor den strekdam ge bracht en. op de aldaar liggende boeien gemeerd, ten einde de kompas sen -te regelen. Aangezien bij gewonen waterstand het vaartuig door zijn diepgang de •Oosiierdoksluis niet kon passeeren, werd het water gedurende de laatste twee etmalen opgevoerd tot 26 o.M. onder A.iP. TRAMBOTSING.- Zaterdagnamiddag had nsbij Bor- oulo aan' de halte Beekvliet dor G.O. S.-M, Borculo-Deventer een vrij ern stig. ongeluk plaats, dlat echter nog goed afliep. Een goederentram ko mende van de richting Barcbem, kiwanu even voorbij1 genoemde halte to botsing met de van uit BlTcuIc ko mende per.soaientr.am. 'Een dame die zich .n de eerste klas se bevond, werd.1 na een kwartier uit luaar netelige .positie verlost: haar arm bleek op twee plaatsen gebrekïu. De tweede-klas-passigDrs konden door het stuk trappen df r rmten met een paar onbeduidende schramm/n vrij komen. Conducteurs en machinis ten bekwamen weinig letsel.- ■Eien nader onderzoek zal uitmaken wie in deze schuld heeft. De miaterieele schade >s nogal aanzienlijk. SPOORWEGPERSONEEL. Dioor het R.-K. Secretariaat van Spoorwegpersoneel St. Raphael en den Pro test. -Christel ijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel is een commissie van 9 personen benoemd, welke tot taak heeft, de onderscheide ne wen&chen en bezwaren ten aan zien van het „Reglement Dienst/voor waarden 1907," alsmede om dienst- en rubttijldjen te verzamelen en in een rapport samen te vatten, hetwelk ter bevoegder plaatse zal worden inge diend, ten einde verbetering in de po sitie van het spoorwegpersoneel te verkrijgen. Deze commissie ving hare werkzaamheden reeds den 25en Sep tember te Utrecht aan, terwijl een -tweede commiösie, bijlgesitaan dioor -rechtskundige adviseurs, de wensche- ilijkheid. zal onderzoeken om het nieu we Arbeidscontract ook toe te passen op spoorwegpersoneel. Ter toelichting diene, dat vorenge noemde vereeauigingen niet deelnemen aan 'het door de Niederl. Vereeniiging -van iSpoor- en Tramiwegpersooueel- Gongres in November a.s. HET NEDBR1ANDSOHE LIED. De vereenuging Het Nederlandsche Lied hield te Utrecht een buitenge wone algemeeaiie vergadering. De voorzitter, prof. dr. J. te Win kel, van Amsterdam, deelde in zijn openiaugswoord mede, dat sedert de laatste vergadering het aan fa 1 l eden der veneeni-ging belangrijk gestegen i's, wel mielt 70 Besloten werd het aantal bestuurs leden uit te breiden. Ais nieuwe be>- stuu.rsledeu werdien benoemd de hee- ren G. C. D. d'Aumale baron Van Har- denbroeik van Harderbroek, burge meester van Driebergen en Rijzen burg; jbr. mr. A. E. Boelens van Ev- singa te Leeuwardeai en prof. dr. W. Vloigelsang te Utrecht. NEGEN-URENDAG TER STADS DRUKKERIJ. -B. en W. van Amstendiam hebben praeadvies uitgebracht op een voor stel van het Raadslid Vliegen, strek kende om met ingang van 1 Januari 1908 ter Stadsdrukkerij den 9-uren- dag in te voeren. B. en W. komen -tot de conclusie, dat in de hygiënische toe-standen, ter Stadsdrukkerij geene aanleiding ge legen is, om-, terwijl v.oor de overige gemeentewerklieden de 10-nrendag als de normale is aangenomen, voor de ze instelling eene uitzondering te ma ken- en aldaar een karteren arbeids duur in te voeren, terwijl buitendien daartegen voorshands overwegende praotiscihe bezwaren bestaan. Zij heb ben derhalve de eer aan de vergade ring te adviseenen toit verwerping van bet voorstel van den heer Videgen." OVERMATIG DRANKMISBRUIK. Uit Rhenien wordt gemeld Zaterdagavond is- hier, na afloop eener jachtpartij, een der wilddra- gers, een overigens zeer oppassende jenge man, tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank overle- DE HE'BMSKERGK EN DE OOSTER- DOKSLUIZEN. Maandagmorgen te 6 uur is het panteerschdp J-acob van Heemskerck, bemand met werklieden van 's Rijks /wierf, door eeniige sleepboo-ten van Ge broeders' Goedkoop van de Marinewerf LAFFE AANRANDING. Men meldt uit Oudenbosch Zekere Dixt-u®, uit Standdaardbui- ten, welke kermis had gehouden in Elten, kwam Zondagavond per fiets naar huis. In de Kruisstraat werd hij door eenige personen, die uit een her berg kwamen, onverwachts aangeval len. Hij kreeg een 5-tal messteken in den rug en viel voor dood' Aeer, waarna de laffe aanranders de vlucht namen. Later werd -hij door eenige voorbijgangers opgenomen, en in een herberg gebracht, vanwaar hij met de laatste tram naar hier werd vervoerd en naar het gasthuis gebracht. Eene wond, in den hals toegebracht, is le vensgevaarlijk. ONGELUKKEN. Zaterdag is bet vierjarig" zoontje van R- de Bruin te Waddlngsveen verdronken. In dien nacht van Zaterdag op Zondag is te G-ouda bij de MalLegat- sluis te water geraakt de kolensjou wer S. Eendgen tijd later werd hij levenloos opgehaald. Zaterdagavond werd een 9-qarigQ jongen op het Damrak te Amsterdam door een tramwagen overreden. Het ongeluk was ernstiger dan aanvan kelijk gedacht werdhet knaapje te in het .Binnengasthuis aan die gevol gen er van overleden. DÜIVEN SCH IE TEN In den laatsten tijd bereikten ons, schrijft „De Postduif', wederom van verschiltende zijden mediedeelingen over het schieten op duiven. Dut is iiudlerdaad een zeer treurige liefhebber rij van allerlei gespuis, dat maar op postduiven schiet. Wilde of tamme duif, daklijster of postduif, het kan ze niet schelenze paffen er maar op los. Toch zou met eenigen goeden wil menige postduif gespaard kunnen blij ven. Immers het verschil tusschen deze en de wikte duivensoorten is zeer goed te zien. ook in de vlucht. Maar dat is juist het euvel, de goede wil ontbreekt. En waai* die ontbreekt, daar zit er niets anders op dan dat de postduiverüiefhebhers door een drachtig op te treden, wettelijke be scherming van hun vogels verkrijgen. In de tegenwoordige omstandigheden •is men meestal machteloos. Wel is waar zal rneau van de zijde der politie meestentijds de grootst mogelijke me dewerking krijgen. Maar de gegevens, die de postduivenliefhebber aan de politie kan verschaffen, zijn over het algemeen bedroevend gering. Op een goeden dag krijgt men een zijner beste postduiven thuis, gewend aan vleugel, borst of hals. Waar werd. die vogel nu gewond en wie kan dat gedaan hebben Welke postdui venliefhebber zou daar antwoord op kunnen geven? In zulk een geval zou hij, ook al bestond een beschennende wet, vrijwel machteloos tegenover de feiten staan. Anders wordt het geval, als hij ziet dut de een of ander op postduiven schilet, zou een politieman getuige; zijn van zulk een feit, dan had hij, in- Naar het Duitsch van Arthur Zapp. 16) Ln weerwil van zijn groot gevoel van eigenwaarde en zijn nooit falende brutaliteit 'kijkt de luitenant nu toch ietwat benepen. Ik schijn vandaag geen genade bij u te kunnen vinden, miss HilJ.yard antwoordde hij met het gezicht van een onschuldig gekrenkte. U weet, dat het voor mij geen moeite, maar een genoegen is, u mijn kleine dien sten te bewijzen, en u zoo nu en dan de verveling te helpen verdrijven. Eerst nu neenut hij heel even zijn reismuts af mot -een vijandi-gen en wantrouwenden blik op den kunste naar, die die groet op dezelfde on verschillige'. wijze beantwoordt Mag ik u tot oen .partij Schuffle- Board uitauoodigen vraagt de lui tenant aan de Amerika/ansche. Miss Hillyard bedankt, zij wil lie ver blijven wandellen en praten. Al le drie gaan nu naast elkaar op en roer, d'e Amerikaansche in het mid den. Luitenant v. Magdewitz vertelt met groote drukte van oen grap, die men' zich in de rookkamer m'et den Iheer Müller veroorloofd heeft. De rnijnihleer uit Berlijn schijnt lieel angstig van aaird Ite rijn. Zoodra' de zlee wat hoog gaat, zet hij. een diood- angstig gezicht, en zoodra iemand de vree's uitdlrutyt, dat er een storm op handen is, dan wordt de heer Müller hoogst zenuwachtig, sohiuift onrus tig o(p zijn stoel heen en weer en neemt jeóndelijk de vlucht. Mis's Hillyard luistert slechts ver strooid! naiar het gebabbel' en geeft heel kortaf anltrwo.ord. Daarop be gint zij -weer met den violist over muziek en beiden praten op 1'eVendi- gen toon en vol belangstelling. Zwij,- gend Loopt (die luitenant er bij,, ter wijl hij rich met nlijid in het hlalrt woedend op die lippen bijt. Om drie uur galat Miss Hillyard met Hans MeinhardJ weer naar de salon om duetten te spelehl De -Amerikaansche strijkt met wa ren geestdriftde leeraar motet al leen zoo nu en -dan een aanmerking maken. Het duurt niet lang, of consul Ha- bermann met vrouw en dochter vra gen verlof wat te mogen luisteren. Miss Hillyard heeft er ditmaal niets tegen in te brengen. Nog meer kajuitpassagiers komen, nemen zachtjes plaats en luisteren vol aandacht naar 'het spel'. Ook Miss Blecbsmith is onder d)e toehoorders, maar slechts voor korten tijd. Dan stoat zij plotseling met veel drukte op, fronst verontwaardigd de wenk brauwen, laat halfluid een paar woorden uit den mond vallen, die aan „vervelend" en aanmoltigend" doen denken en. ruischt weg, gevolgd door .Waar vader en door haar ge trouwen cavalier dien heer Rasch. Boven op het dek gekomen begint rij in haar gebroken Duitseh een sa menzwering tegen Miss- Hillyard op touw te zetten. Zij verklaart het als onbescheiden en ongepalst, dlat de salon gebruikt wordt voor. vervelen de muriekoefeauingen. Dat was een inbreuk op de rechten der anldtere passagiers, die naar hlet dek gedre ven werden., aJs zij rich heit gehoor niet wilden laten verscheuren. Miss Blechsmith heeft de voldoe ning op te merken, dat haar woor den bij verschillende der reisgenoo- fcen ingang vin-dien. Tot deze ontevredenen behoort-ook de beer Müller, die wel waar niet veel last van de muziek heeft, maar dlie zich des te mieer ergert aan de aqfnwazigheid ,van clan violist, die nilat. tot de salon behoort, toegelaten te worden. Als hij in gezelschap van de fcussch'endekspassagler3 had wil len reizen, dan had hij' ook dien hoo- gen kajmisprijs' niet beihoeven te betalen. Het luidst en het meest aJanhou- denld' schimpt Mr. Blechsmith, die over liiet tweederangs volk uit het Ittusschendek spreekt en Miss Hillyard oen ongelukkige knoeister noemt, die hij niet eens gratis in Peoples Gap- den zou willen laten eptreden. Met geheim gepdegen ziet luite nant v. Magdewitz die Woedend het promenadedek op en neer loopt, hoe de samenzwering snel duidelijker vormen krijgt. Mr. Blechsmith doet mloeite om ter wille van zijn dochter leden voorde samenzwering te werven en hij kl/opt voor dat doel ook bij den heer Mag dewitz aan. Maar deze trekt als spijt het hem duet verzoek tuilet te kunnen inwilligen, de wenkbra-uwen op. Zijn galanterie laat niet toe tegen een dame samen te spannen als hij dan ook zeer zeker van mteening is, dat die fiecMaar, van wien men niet kan weten wat voor soort imensch hij te en wat hem bewbgen heeft naar Amerika te gaian, niet in de eerste kajuit tüïuis behoort. Het eind van het lied is, d!at zith een deputatie vtoirmlt, bestaande uit cte heeren Blechsmith, Rasch en Mul ler, die dodelijk naar dien kapitein gaat, om hem uit naam van veel ka juit,passagiers te veraoékeïï, het Hou den van muziekoefaningen en d'e laanwierijgh'eid van tusschendekspas- sagiers in de .salon idler eerste kajuH te verbieden. De kapitein luistorjt beleefd naar den woordvoerder, bedenkt zich een oogenbiik en zegt dan Ik beschouw het als mijn plicht uw bewwaren in aanmerking te ne men, en zal Mtes Hillyard verzoeken, haar muzieklessen vobr U vervolg in mijn hut te doen plaats hebbeta. Dit antwoord komt dien heeren van de deputatie blijkbaar izeer onver wacht en schijnt weinig naar hun zin, maar zij beschouwen zich toch niet als gerechtigd iets tegen die ver klaring van den kapitein in te bren gen. Met lange gezichten gaan zij hoen. VI. 's Nachts slaat hiet weer om, de barometer gaat zeer achteruit. De zee gaat hoog; wolken schuiven voor de maan, die een vaal, spookachtig licht over den Waterspiegel wierpt. Hier en daar schittert het water m den glans van de maan, terwijl weer ergens anders 'eien hooge' golf het water schuimend doet op&paitten. Hoog boven in d/e lucht klinkt een verwijderd bruisen en dan Weer een fluitend, huilend geluid. Bij Ihet aanbreken van den dag istadt de kapitein boven op de com mandobrug, waar hij, zich met bel de handen aan de koperen 'stangen vasthoudiend, den vvachth ebbenden officier zijn vrees en bevelen mee deelt. Hét schijnt geen mooie dag te zullen worden. De zee gaat al hoo- ger en hoogier. Als loodkleurige mas sa's verheffen rich de hbogo golvem Grijze wolken van allerlei grilFIgé vormen trekken over de toppen der maften heen, een grijze waternevel verbergt het lachten van dén kuif der golven, waarnaar de passagier9 zoo dikwijls met genot gekeken hebben. Vandaag zetten de weilnigeh, die precies op tijd aan het ontbijt ver schijnen angstige, bezorgde ge zichten. Van de dames nemen alleen. Misa Hillyar d en d'e vroolijke Ween erin aan tafel plaats. Alle anderen liggen in hun kooien vol angst kreunend on der hevige aanvallen van de onver biddelijke zeeziekte hevi/g lijdend. De hofmeesteres heeft handen vol werk om aller wenschen te bevredigen en die geheel' terneergedrukten met troostwoorden op te wekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5