Sport en Wedstrijden Rechtszaken Letteren en Kunst 'Jit de Arbeiderswereld Gemengd Nieuws Kerk en Schooi Marktnieuws Stoomvaartberichten «dien de postduif wettelijk beschermd ware, ihet recht proces-verbaal op te maken. Een liefhebber, die met ge tuigen zulk een moordpartij waar nam, zou een aanklacht kunnen dienen. Tegenwoordig is dat nog anders. In het gunstigste geval, wanneer dus te bewijzen is, wie een duif doodschiet of verminkt, kan de eigenaar van zulk een dier een aanklacht indie nen wegens beschadiging van zijn eigendom. De redactie van „De Postduif roept nu alle postdu*venliefliebbars op, om te ijveren voor de verkrijging van wet tot bescherming van de postduif, en wel een afzonderlijke wet, daar de postduif in de bestaande vogélwet zeer Slecht kan worden opgenomen. EEN DYNAMEETFABR1EK Door een consortium zijn te Grob- benvorst (L.) terreinen aangekocht, om na verkregen goedkeuring een dy- namietfabriek op te richten. EEN SLIMME KRAAI. De bonte kraaien keeren weder uit het koude Noorden terug om liier ge durende de wintermaanden voedsel te zoeken; thans is het voor deze vogels nog alhier een dorado, want veld en afaker geeft volop afval om den hon ger te stillen: rotte aardappelen, lar ven in de omgeploegde voren, ja, wat niet al. want alles is van haar ga ding. Treedt eohter met December de vorst in, dan komt ook voor haar een bange tijd en o.m. wordt dan gebruik gemaakt van de mossels, die de vo gels oppikken, in de hoogte voeren en van daar worden neer geworpen op de steenglooiingen, verharde wegen enz., cxm de schelp te doen breken. Een mjosselvissoher verhaalde ons, dat een zware steen, welke gediend had als anker bij de beitonning, op een zandplaat lag in een der breede Zeeu/wsche mondingen en dat hij ge- oruimen tijd bemerkte, wanneer hij op zijn mossel perceel en vertoefde, dat één kraai altijd op dien steen te vin den was, verre van den wal. Wat deed deze daar alleen, te meer waar die vogels gemeenlijk in heele troepen leven? Het, raadsel werd hem opgelost toem hij in de nabijheid op de zand plaat kwam. Duizenden en nog eens duizenden ledige mosselschelpen be wezen dat die groote steen voor de kraai diende als „mossalkrakor". De vtisisoher kon het niet over zich krij gen dae slimmerd te dooden. WIELRIJDER Op de Buffalo-wielerfiaan te Parijs werden Zond'ag die volgende wed strijden gehouden Grand Prix de Neuilly. Uurwed strijd met motongangmaiking1. Darragon, 75 K.M. 100, 2. Simar, 7 ronden achter, 3 Mac Lean. Internationale1. Schilling, 2. Comes, 3. Hoiurlder, 4. Deschamps. EEN STUDENTERSPORTTERREIN TE DELFT. Door een bouwgnond-maatschappij te Delft is aan het Delftsoh studen- ienkorps het aanbod gedaan 2 H.A. grond over te doen, ad f 1 per vierk. Meter, onder gehoudiethedd van de zijde van de verkoopster, dadelijk tot het volle bedrag hypotheek te ver- leenen. ■In dien boezem van het korps gaan stemmen op, om dat aanibod te aan vaarden en van het terrein een sport veld voor studenten te maken. Men zou dan een voetbal-hockey vel d van 50 bij 100 M., vier tennisbanen van 25 bij 50 M. aanleggen. Men becij fert den geldelijken last per jaar op f 1000 en 1200. RONDOM PARIJS. Voor den door „Les Sports" Zon dag te Parijs georganiseer den wan del wedstrijd rondom Parijs, hadden zich 400 deelnemers aangemeld. De afstand bedroeg 37 K.M. Fanton, de groote favoriet, won, tijd 3 uur 17 min., 37 sec., tweede Tonnin. derde GuignaCaudet. VOETBAL. .Eerste klasse. Oostelijke afdeeling. Arnhem VitesseP. W. 14. Wageningen G. V. Quick N. 3—0. Amersfoort QuickWilhelmina 3-2. SIMON POLAK. De Haagsche Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van Simon Polak verklaarde dezen schuldig aan po ging tot moord, gepleegd op den Minister van justitie, mr. van Raal- te, doch -achtte hem niet toerekenbaar en gelaste, zich vereenigende met 't rapport der deskundigen, prof Wink ler c. s.. -zijn plaatsing in een krank zinnigengesticht voor den proeftijd van ten hoogste één jazr. HAZARDSPEL. Naar men verneemt heeft de offi cier van justitie bij de Haagsche Rechtbank hooger beroep aangetee- kend tegen het vrijsprekend vonnis dier Rechtbank, waarbij heit be stuur van de Sporiingclub Interna tionaal was vrijgesproken van de aanklacht van het houden van de gelegenheid voor hazardspel. „UNIE VAN CHR. AUTEURS". De eerstvolgende vergadering der Unie van Ohr. auteurs zal D.V. ge houden worden op Zaterdag 19 Octo ber te Rotterdam. Punten der agenda zijn: 1. In hoe verre is „realisme" in romankunst wenschelijk of geoorloofd? In te lei den door den heer C. G. van As, Haar lem. 2, Is 't wensohelijk, dat de Unie .van Ghr. auteurs nadere aansluiting zoekt met eene (eventueel bestaande) Unie van jongere Katholieke schrij vers, de z.g.n. ,.Van-Onzen-Tijd- groep' Inleider de heer D. v, d. Zee, van Gorinchem, 3. Voorstel van mej. A. v. d. Vlier, mej. J. L F. de Liefde en den heer D. v. d. Zee om het oud lid der Unie, den heer Hk. Muilder, opnieuw uit te noodigen ais lid der Unie toe te treden. 4. Mededeelingen omtrent liet door de Unie uit te ge ven „Leesboek" voor Ghrist. schole® anet M. U. L. O. (De secret, der Unie verzoekt den leden bij dezen nogmaals om opgave van stukken uit éigen of anderer werk, welk ezij gaarne in 't „Leesboek" zagen opgenomen) en 5. Rapport der commissie omtrent de „Statuten" der Unie. UIT DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Op de Achterhaven te Oud-Delfsha ven heeft Maandagmorgen eene for- meele veldslag plaats gehad, die, schoon niet direct op de staking terug te voeren, toch de bootwerkers tot onmiddellijke aanstichters heeft ge had. Aan genoemde haven is geves tigd het kantoor van den stuwadoor C. Swarttouw, waarvoor zich eenige honderden werklieden verzamelden tot het vaste personeel dier firma be- hoorende. Velen van dit volkje ver keerden onder den invloed van sterken drank en gingen na veel geruziezoek onderling aan het bakkeleien. Toen de politie er bij kwam om de vechten den te scheiden, kwamen ook de an deren onmiddellijk in verzet. Er werden uit den troep revolver schoten gelost, ten gevolge waarvan de politieagent De Bruijn door een kogel in het onderlijf werd getroffen. Ook de aanwezige politie begon nu harerzijds van revolvers gebruik te maken en joeg op haar beurt een der bootwerkers, Bijkerk geheeten, een kogel in het been. Eerst toen huzaren, politie te paard en te voet ter verster king kwamen opdagen, kon de rust hersteld worden. De gekwetsten wer den naar het ziekenhuis vervoerd. Wat de staking zelve betreft, kan worden medegedeeld, dat de vaste ploegen van Frans Swarttouw zich vrijwillig weer hebben aangemeld, zoodat deze incidenteele staking is af- geloopen en de beweging vooralsnog blijft beperkt tot de graanbootwer- kers. Nader blijkt, dat bij het gevecht van Maandagmprgen, behalve de reeds genoemde personen, nog drie boot werkers verwond zijn, twee door re volverkogels en een dooT een sabel houw over bet hoofd. Wij hebben in den loop der bewe ging gelegenheid gehad om gewag te maken van een aantal verraderlijke aanvallen. Er wordt er nu één bekend die niet zal nalaten in vele kringen der burgerij groote verontwaardiging te wekken. Slachtoffer van dien ver raderlijken aanslag is de heer J. Hu- dig, oudste wethouder der gemeente, teviens hoofd der firma Hudig en Ve der, een der meest populaire persoon lijkheden van Rotterdam, bij velen geacht om zijn kunde, bij anderen ge liefd om zijn welwillendheid en hu maniteit. Toen deze Vrijdagavond laat van het Stadhuis kwam, werd hij op de Regentessebrug op weg naar zijn huis aangesproken door een bootwerker, die eerst een praatje maakte en hem vervolgens vroeg of hij de heer Hudig was. Toen hierop bevestigend werd geantwoord, ont ving de heer Hudig een geweldigen klap tegen het achterhoofd, terwijl de verraderlijke aanvaller het hazenpad koos, zonder bekend te zijn gewor den. Gelukkig blijkt de heer Hudig, niettegenstaande zijn 70 jaren nog een krasse man, van den aanslag geen slechte gevolgen te hebben. („Hbld.") ENGELSCH SPOORWEGPERSO NEEL. Een gewichtige bijeenkomst van Engelsch spoorwegpersoneel is Zater dag te Manchester gehouden. Daar waren bijeen vertegenwoordigers van de groote vereeniging, die nu op ge spannen voet met de maatschappijen staat, namelijk het Vereenigde Ver bond van Spoorwegpersoneelvan de Vereeniging van Locomotief-machinis ten en stokers, die weer op gespannen voet met de eerstgenoemde vereeni ging scheen te staan, en van drie an dere vakveree-nigingen van spoorweg personeel. Het plan was om tot een verbond te komen. Na een langdurige vergadering met gesloten deuren werd een besluit aangenomen, waarin hartelijke instemming met het begin sel van een verbond werd uitgespro ken, maar de beslissing tot een na dere vergadering op 19 dezer uitge steld werd, omdat de vertegenwoordi ger van de groote vereeniging geen behoorlijke volmacht had. EENE VREEMDE FAMILIE. De vroegere Kroonprinses van Sak- <n tegenwoordig mevr. Toselli gaat weJ zeer over de tong, deze laat ste dagen. Maar nu schijnt het wel, of haar broeder Leopold Wölfling, de aartshertog die geen aartshertog wou zijn en die huwde met maar zich ook weer liet scheiden van mej. Adamo- vitsj, in nog hooger mate de belang stelling zal wekken van het groote publiek. Wölfling gaat n.L trouwen met een mevr. Hitter. De Berliner Ztg am Montag heeft nu een artikel, waar wordt beweerd dat op het verleden dezer dame buitengewoon veel aan te merken valt. Het blad publiceert bij zonderheden, die hier gevoeglijk ach terwege kunnen hlijven. EENE DIEVENBENDE OPGE SPOORD. Men heeft te Clermont-Ferrand de leiders ontdekt van een wijdvertakte bende, die zióh bezighield met het ste len van kostbare voorwerpen uit kerk gebouwen. Het w-aren twee broers, die een fabriek direven en tot de meest ge ziene inwoners van de stad behoor den, met een vriend, die eveneens in de beste kringen verkeerde. Mon is de dieven op het spoor geko-' men door den diefstal van een buiten gewoon kostbare neiiefkkist uit de kerk te Limoges. Toen men een huis- zoebimg bij hen deed vond men een reeks phcKtographdeên van kerkelijke voorwerpen, die in die laatste jaren in Frankrijk gestolen zijn, eenige standaardwerken waarin de kerkelij ke schatten uit Frankrijk en het bui tenland beschreven werden, en een compleet stel zorgvuldig vervaardig de inbrekerswerktuigen en wapenen. Ook deed men vondsten, die ea* op wij zen dat de familie zich voortdurend aan verschillende andere misdaden had schuldg gemaakt. DE EERSTE ELECTRISCHE TRAM TE PETERSBURG. De Petersburgsche correspondent der N. R. Ct. schrijft dd. 30 Sept. Gisteren hebben we 'hier een wer kelijk historisch en dag beleefd. Een dag, die jaren lang verbeid was een dag, waarop een gebeurtenis vol trokken is, die nooit tot werkelijk heid scheen .te zullen worden de dag. waarop de eerste alectrïsche tram zou loopenDe electrisóhe tram van St. Petersburg is werkelijk inge wijd, en 't verkeer geopend, al is het dan ook nog maai- op een heel bescheiden klein stukje van het net. De Petersburgers hebben het giste ren met eigen oogen kunnen zien, hoe de voor den 'heuglijken dag met vlaggen -getooide wagens met don gTooien krommen beugel langs de leidimgsdraad streken esn geruisch- loos over de rails gleden. Ge kreegt wel den indruk van een historischen dag die naïef versierde wagens, alle propvolen de duizenden Zon- dagsohe wandelaars, die op dé been waren, om liet wonder te zien. Ge dacht onwillekeurig aan negentien^ de-eeuwsche afbeeldingen van de ope ning van het verkeer op een der .eerste spoorwegen waarop ge ook de menschen, zoo netjes op hun Zon- dagsch aangedaan, zich naar dien stoomwagen ziet begeven en waarop het nieuwe, het wonderbaarlijke van zoo'n eersten spoortrein zoo duiden lijk tot uitdrukking komt. Het mooie weer had een kolo-ssa- len toeloop van nieuwsgierigen er •toe gebracht Ihet nileuwe wonder ding 'te gaan bekijken en aan de uit einden van die lijn, bij Nefski en op Wasili-Ostrof, stcmd het 'zwart van nienschen, die zich anet geweld een plaats trachtten te veroveren in de nieuwe wiagens. Op helt kleine, een paar kilometers lange lijntje, liepen acht wagens, maar er-hadden er nog een boel meer kunnen loopen om het publiek 'tevreden te' steilten. Vooral1 gisteren leken de wagens erg klein te zijn. Hard liepen ze nog niet. waar schijnlijk zijn die wagenbestuurders nog niet genoeg vertrouwd mtet hun werk. Straatjongens sprongen er-on derweg -op en af. Een ongeluk is er ook al bij voorgekomen, maar daar aan had dte tram direct geen schuld. Het heeft lang geduurd voor wede elecfcrische tram haar intree hebben zien doen, dat bekende die burge meester gisteren ook in zijn rede bij de plechtige inwijding. Hij vergeleek de electrische bij een goeden vriend, op wiens komst men uren Hang oip 't 'station (heeft staan wachten, om dat de trein vertraging heeft. Men is ongeduldig, ontevreden geworden, maar wanneer de 'vriend eenmaal is aangekomen, dan verdwijnt die onte vredenheid al .gauw en maakt voor blijdschap en vreugde plaats. Gisteren vervoerde de eleOtrische, na de officieele opening, -die om 10 uur plaats vond, 15,000 menschen. De aandrang van passagiers was zoo groot, dat de politie er bij te pas kwam. Op ieder en wagen reed later ook een agent mee. LUCHTSCHEEPVAART. Met den vijfden en voorloopig laat- sten proeftocht heeft graaf Zeppelin de bruikbaarheid van zijn lucht schip nogmaals schitterend bewezen. Ditmaal ging de tocht over land, en een journalist, die hean mediernaak- te, vertelt er het volgende van „Ik had den indruk dat ik mij op de mime commandobrug van een groote stoomboot bevond, eten ge weldig verschlil met de nauwe en zwaaiende mand van eten gewonen ballon. De graaf zat met groote kalmte op zijn commandoplaats. Op zijn heisignaal begonnen de moto ren te werken, de hoogtestuurin- richting werd zoo gesteld, dat de spits van den ballon omhoog ge richt was, en als eten vogel verhief het luchtschip zich boven het breede watervlak van (het Meer van Kon- stanz, waarop het 'lichjt van dten avondhemel weerkaatst werd. Voor het sturen zorgde het reeds goed ge schoolde personeelde graaf gaf zijn bevelen slechts door den machine- telegraaf en een electrische schel. Donkerder en donkerder wordt het water en lucht vloeien tot 'n sche merachtig; prijs %neen. Wij voelen ons losgemaakt van de aarde. Daar verschijnen onder ons de groente en roode lichten van een stoomboot, die ons in werkelijkheid terugroepen en ons tevens weeir doen denken aan den triomf, dien wij beleven. De ge- heele oever van het meer van Kon- stanz wordt nu een guirlande van lichten. Noordelijk van ons ligt in den glans van hett electrische licht de ballonschuur, en in nachtelijk duister varen wij naar dit einddoel. In het schuitje lichten af en toe even de electrische handlampjes der monteurs, die machinedeelen na zien. Het gevoel van volkomen vei ligheid heeft ons ook thans niet ven- laten. Zeven uur reeds wachten de werkliedlen van den graaf en de deskundigen in de thai op onzen te rugkeer. Alleen deze overweging scheen ons tot teruggaan te doen be sluiten. Inderdaad hadden wij al len den indruk, dat het luchtschip nog den geheelen nacht had kunnen doorvaren. Feitelijk bevond het zich dan ook nog in denzelfdten toestand als bij het vertrek ballast was bij na niet uitgeworpen, en de moto ren bevonden zich in uitstekenden tochten gestaakt en gaat men van do opgedane ervaringen gebruik ma ken om eenige verbeteringen m de stuurinrichting aan te brengen. Ove rigens is men met het mechanisme zeer tevreden vooral het horizon tale stuur werkt prachtig. Bij den laatsten tocht dwong men het lucht schip van een hoogte van 30 meter tot op inteer dian 300 meter te stij gen, en werd het daarna eveneens op mechanische wijze weer op 50 meter gebrachtdeze gehoede manoeuvre verliep in 20 minuten, zonder dat men ballast of gas gehoofde uit te iaiten. De snelheid van den ballon is vo1- gens verschillende methoden nauw keurig vastgesteld en bedraagt, *'n- dien beide motoren werken, 50 kilo meter peT uur, niet één motor 35 ki lometer. Terwijl aldus de bruikbaarheid van het Zeppelinsche systeem bewe zen is, neemt men in Engeland op nieuw proeven met den „Nuili Se cundus". Men heeft daaraan ver schillende nieuwigheden beproefd. De ballon is voorzien van twee lin nen zijvleugels en van een aanhang sel van linnen in den vorm van een vogelstaart-deze vlakken moeten 't slingeren en stampen voorkomen, dat. de ballon nog steeds deed. Thans functioneerde het luchtschip veel be ter het bleef twee uur in de lucht en liep mert een snelheid van 32 ki lometer per uur. toestand, terwijl nog een overvloed van benzine aanwezig was". Voorloopig worden thans de proef-hertog bij gelegenheid weer in Zurich WIJLEN DEN BADBNSCH'EN GROOTHERTOG. De Zwitsersche correspondent der N. R. Ct. schrijft d.d. 28 dezer uit Zurich: Het doodsbericht van den Baden- schen groothertog heeft tn heel Zwit serland een diepen indruk gemaakt, zijn voorvaderen stichtten eenmaal de steden Bern en Freiburg en waren als raven van Zahringen in het Zwit sersche Eedgenootschap algemeen ge acht en bemind. Om dit historisch verleden heeft Napoleon er zelfs nog aan gedacht Baden en Zwitserland «tot een koninkrijk Baden ie vereeni gen. iMaar meer nog dan door de fei ten van het verledene, was de groot hertog «door innige, heel bijzondere vriendschap verbonden -met het volk van over den Rijn, waarin hij zijn eigen volk herkende. Het Zwarte Woud is immers een voortzetting van den Zwiitserscihen Jura.; de Badenaar gebruikt soms dezelfde pittige uit dru'kiMngen «als de Zwitser; en huizen en dorpen zijn (ten noorden van «den Rijn niet anders dan ten zuiden. Dat verklaart voor een groot deel de in nige vriendschap van den overleden vorst voor .zijne zuidelijke naburen. In 'Zurich, in Laus«anne en Genève had hij persoonlijke kennissen die elk voorjaar van hem hezoek ontvin gen. iMiet «een vrij langdurig verblijf in Engadiin werd de Zwitsersche reis geregeld besloten. Hiet zij mij vergund Ihder uit eigen ervaring een geval me de te «deeien, dait (bewijst welk een ui terst beaninrielijlk tmensali de overle dene was. lEienige jaren geleden maakten de deden /der Zurisdhe zangvereeniging Harmonie een der gewone jaarlijksche «zomeruitstapjes. 'Het dioel was toen de Mainau. hetzelfde «eiland in het meer van Ivonstans, waar nu de groother tog gestorven is. Wij: meldden ons aan de slotpoort om heit kasteed te mo gen bezichtigen, maar vernamen dat het oip dat oogenblik door de vorste lijke ipersonen bewoond werd, en men Idus niemand kon ontvangen. Ons ge zelschap zocht daarop wat verder een «mooi punt «en zooals zangers dat plegen te doen daar werden een paar m/ooie liederen gezongen, diat 't klonk idoor (bosdh en veld. Een oo genblik later versoheen een stalknecht te paard, die d<e zangers uit naam van den groothertog kwa«m vragen, of zij op het kasteel niet een paar Zwitser sche liederen zouden willen zingen. In de ituinen, 'onder de vensters der «groothertogin, stelden wij ons op en zongen. De groothertog, vriendelijk en eenvoudig als een der onzen, com plimenteerde de zangers en stelde hun voor in ruil van de liederen, on der zijn persoonlijke leiding het kas- teelgoed «te gaan bezichtigen. Bijna een vol uur was hij «onze mentor. En to&n wiji weer aan den dichtbegroeiden ingang van het binnenplein kwamen, stond daar de beminnelijke oude her togin, om ons te bedanken voor de liederen... en ons uit te noodigen aan een in der haast aangerichte tafel, waar wij, met de hooge gasten in ons midden, het noenmaal gebruikten. Een paar onzer solisten zongen toen nog een paar lievelingsliederen, waar van de groothertogin de titels noem de, en daarna «aanvaardde ons gezel schap den terugweg. Dat de groother tog een der onzen later nog een tegen bezoek zou brengen, daaraan dacht wel «niemand. De omstandigheden waaronder het plaai6 vond, zijai te aardig om ze niet even te vertellen. Toen onze gastheer ons op zijn land goed rondvoerde, bracht hij het gezel schap ook naar den hoogen top van een kleinen heuvel, met vrij «en breed uitzicht op het Zuiden. Men kon er het Zürcher Oberland en in sdh«emering zelfs de Glarner Alpen zien. Een van het gezelschap een typisch oudje, zoo als er onder de stichters van alle vereenigingen zijn, en die men om hun verdiensten graag hun eigenaar dige gebreken vergeeft drong zich gemoedelijk op den voorgrond en be gon, ofschoon met allen eerbied, een vertrouwelijk gesprek met den groot hertog. Jawel, het gezicht is mooi; maar het lijkt toch niet op het uUzicht van imajn woning. Daar is de Glarnisch zoo (klaar en duidelijk te zien. als wij hier voor elkaar sbaan. Als de groot- komt, moet 'bij toch -eens bij mij ko men kijken. Ieder kind weet den weg naar mijn smederij' op den hoogen Bühl." Ei- is natuurlijk hartelijk om den naieven, ouden heer gelachen; en nog eens wee«r, toen hetzelfde aanbod 's- iniddags bij het noenmaal voor de hertogin herhaald wercL De hertog 'heeft intuisschen zijn woord gehouden. Sedert de ontmoeting «op de Mainau eerelid onzer vereeniging, bezocht hij mot een paar intieme Zurische vrien den kort daarna de smederij op den hoogen Bühl. EEN AUTO-ONGELUK. Bij Boulogne aan Zee is de auto mobiel van Guerlin, fabrikant te Calais, tegen een telegraafpaal ge reden en omgeslagen. Guerlin is dood, zijne vrouw is zeer erg gewond en verkeert in ho- peloozen (toestand, zijn twee zonen, zijn schoonbroer en zijne schoonzus ter zijn insgelijks zeer ernstig ge wond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cents per regeL Grootmama lijdt ondraaglijke lenden pijnendat is wel het spit in den rug. Zij gaat slapen en legt alvorens naar bed te gaan een pakje Thermo géne watten op de pijn. Door dit krachtige, gemakke lijke en algemeen bekende mid del is zij er zeker van bij het ontwaken volkomen genezen te zijn. Thermogène is het genees middel bij uitnemendheid, het is in vergelijking met vroegere middelenpleisters, mosterd pappen, jodium-tinctuur, pappen, thapsias, wat het electrisch licht in vergelijking met de oude olielampen is. De doos met gebruiksaanwij zing 75 Cents bij alle Apothe kers en Drogisten. KAPITEIN CHHESTOFPEL. Uit Soerabaja wondt van 10 Sept. ge mold: Hedenmorgen kwam de gouverne- ments-stoomer Pelikaan' hier aan ui t Enideh, met 23 ge evacueerden aan boord, onder wie een sergeant. De bedde luitenants, dlie met Ohrisitoffe] naar Enideh gingen, liggen nu reeds ziek te Timor Koepang en zijn ver vangen «door den luitenant De Vries van het garnizoen van Koepang. Ghristoffel is nu met 6 brigades op excursie in het Riakkia-gebied naar «een tinheuvel. Het terrein mioet ui terst zwaar zijn. Overmorgen keert de Pelikaan te rug met 60 man versche troepen en 100 dwangarbeiders. OOGSTVOORUITZIGHTEN RESIDEN TIE SEMARANG. Het weder is in den laatsten tijd zeer gunstig geweest en de af en toe gevallen regenbuien hebben zeer veeil goed gedaan aan de te veld staande tweede gewassen, zoodat voor het sla gen daarvan zoowel in de afdeeling Demak als in Grobogan geen vrees be hoeft te bestaan, schrijft De Locomo tief. Bovendien beloven de katoen- aanplantingen in Demak dit jtaar een zeer mooien oogst te zullen opbren gen. STRIJD MET EEN KAAIMAN. Het krioelt, naar men uit Boelecom- ba aan Mataxan schrijft, in de Teko- rivier van krokodillen, waarom dan ook een deel van dien stroom met een rasterwerk van hout en bamboe is af gesloten om dier bevolking tot bad plaats te dienen. Op een avond schijnt een van die ongure monsters langs de landzijde de badplaats te zijn ingekropen en zich op den bodem schuil te hebben gehouden toen hij een Boeginees zag nadienen. Nauwelijks tooh had deze zioh in het water begeven of hij werd aangevallen en de diepte ingesleurd. De man, nogal forsch gebouwd, beuk te met zooveel kracht op zijn belager, dat deze hem moest loslaten. Het ras terwerk te forceeren en naar den an deren oever te zwemmen, was het werk van een oogenblik, doch juist had hij den oever bereikt of de kaai man, die hem gevolgd was, had hem opnieuw bij een zijner beenen beet en sleurde hem wederom de diepte in. Een poosje later dook de arme main weer op om opnieuw met den moed «der vertwijfeling zijn hardnekkigen vervolger te bestrijden. Dit afschuwe lijk tooneel herhaalde zich eenige ma len, ook in tegenwoordigheid van den adsistenit-resident, controleur en op zichter der B. O. W., dae inmiddels op het hulpgeschreeuw met geladen geweren naar de badplaats waren ge sneld. ?siemand echter durfde te schie ten, uit vrees dien Boeginees te tref fen in stedie van den kaaiman. D eongelijke strijd; werd nog een poos voortgezet, tot de arme man, die als een os bloedde, bewusteloos neer- zonk en nu voor de laatste maal dê diepte werd ingesleurd. De strijd moet langer dan een uur geduurd hebben. Op last van den adsisbent-re- sident werd door de inmiddels toege sjtrooande volksmenigte onmiddellijk op het dier, dat met zijn buit de bad plaats was ingezwommen, jacht ge maakt. De krokodil was spoedig ge. vangen en afgemaakt. In zijn maag vond men nog armbanden, afkomstig van een vrouw, die een paar dagen te voren spoorloos was verdwenen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Barchem c.a., Geld., (toez.) de heer G. de Leeuw Jr., cand. te Groningen. Bedankt voor het beroep te Termun- ten-Borgsvveer door ds. H. H. Riep ma, te Pingjum. CHRIST. GEHEF. KERK. Beroepen te Sneek dis. R. E. Sluijter te Murnierwoude. GEREF. KERKEN. Ds. Van der Veen te Midvvolda (Old.) heeft wegens voortdurende on- gesteldheid emeritaat aangevraagd tegen 1 November a. s. Het provinciaal kerkbestuur van Noordi-Brabant en Limburg heeft aan den heer D. Wielandt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Heusden, o>p dieus verzoek wegens voortduren de ongesteldheid eervol emeritaat verleend. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de NederlandJsche letteren door den heer H. E. Becht; het 1ste natuurkundig examen dioor mej. E. B. Sclilencker en de "heeren F. H. M. van Zeeland, J. W. Kopp en J. G. Kopp het theore tisch geneeskundig examen door den heer J. J. Peck het doctoraal examen in de geneeskunde door mej. A. Pot ter en den heer L. Mestrom. Utrecht. 2e Natuurt, ex. L. v. d. ■Linde, L. v. d. Metertenldonk, J. W, Spruijt en L. Mes. Gand. Geneesk. C. G. Reijnders. Doet. «Geneesk. 1 J. Peters. Theor. Geneesk. 1 J. J. Boswijk en A. H. J. Kwistlhout. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Propaedi&utische examens. Ge slaagd civiel ingenieur F. S. Lam gemeijerelectrotechnisch ingenieur A. J. H. van Leeuwen; mijn-ingenieur II. C. A. Co'llot d'Escury. Gr o entenmiarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar-j lem op 7 October 1907 Aardappelen. Aangevoerd 99 H.L., Verkocht 78 H.L., f2—f8. Appelen. Aangevoerd 137 H.L. ve,r-l kocht 100 H.L., f 5f22. Peren. Aangevoerd 120 H.L., ver kocht 90 H.L., fb—f 18. Bloemkool 4000 stuks, f 4f 12. Roodekool. Aangevoerd 3000 stuks, verkocht 2000 stuks, f 3f 8. Wittekool 200 stuks, 3f 7. Savooiekool. Aangevoerd 5000 stuks, verkocht 4000 stuks, f 3—f 10. Wortelen 500 bos, f 5f8. Het stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, vertrok 6 Oct. van Perian. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, passeerde 6 October Gibraltar. Het stoomschip Goentoer, van Ja-; va naar Rotterdam, arriveerde 6 Oct. te Suez. Het stoorrtschip Djambi, van Rot terdam naar Java, arriveerde 5 Oct te Port Said. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, passeerde 5 October Sagres. Het stoomschip Celebes vertrok 6 October van Amsterdam naar Java, en arriveerde 7 October te Antwer pen. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naa«r Batavia, arri veerde 6 Oct. te Southampton. Het stoomschip Amstelland arri veerde 6 October van Amsterdam te Buenos-Ayree. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, ver trok 6 October, voorrn. 3 uur 50 min., van Bourlogne sur Mer. Het stoomschip Soestdijk, van Rot terdam naar Philadelphia, passeerde 7 October, voorrn. 12 uur 30 min., Lizard. Het stoomschip Queen Wilhelmina, gecharterd door de N. A. S. M., ver trok 6 October van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam. Het stoomschip Moskva arriveerde 6 Oct. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, passeerde 7 October Wight en wordt morgen in den loop van den dag alhier verwacht. Het stoornischip Gedé, van Rotter-I dam naar Java, arriveerde 7 October! te Batavia. Het stoomschip Kediri, van Java naar Rotterdam, vertrok 6 October van Batavia. Het stoomschip Djocja, van Rotter dam naar Java, passeerde 6 October Kaap Bon. Het stoomschip Ceram, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Oct. van Marseille. Het stoomschip Koning Willem II, van Bataria naar Amsterdam, ver trok 6 Oct. van Genua. Het stoomschip Madura., van Am sterdam naar Batavia, passeerde 6 Oct. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Themisto, gechar terd door de N. A. S. M., van New port News naar Amsterdam en Rot terdam, passeerde 7 October, des voorrn. 10.35, Beachyhead. Het stoomschip Pyrrhus, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 6 Octo ber van Liverpool.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6