NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25? Jaargang. No. 7452 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 11 OCTOBER 1907 II li IE 111 IGiÜiö ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Yeor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers 1.20 1.30 1.65 0.02 H (Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Y% K de omstreken en franco per post 0.45 Migave der Vennootschap Lourens Cosier. Directeur i. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN; Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels Sf—elke regel meer ƒ0,2©. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts, voor 3 plaatsingen a contant. Redactie ec Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA YRLTDAG 11 OCTOBER. De Kroon.Bioscoop 8 tuur. BrongebouwBioscoop 8 uur. j Schouwburg Ned. Opera-Gotoique en Operette-Ensemble, ,,De Arme Jo nathan", 8 uur. De Kroon Concert Henri Wilhel mus, en Jac. van Kempen. OM ONS HEEN No. 622 Nabetrachting van den Gemeentere: (I 't Was Woensdag «en onbeduidend zhtinkj©, waarvan d'e (beteekenis ge legen was in >de geheime vergadering iaan het slot. Wanneer ik in staat hen uit die geheime bijeenkomst een en ander mee te ideeslen, dam ibeiga ik daarmee geen onbescheidenheid, daar de verplichting tot .geheimhouding voor de leden geheel is opgeheven. 'Trouwens in het vorig nummer konden we in een groot gedeeilte van onze toplage nog vermelden waar tiet I om ging. Tengevolge van oneenigiheid in het dagelijkse® (bestuur van onze gemeente over een leerplan van die school voor meer uitgebreid lager on derwijs aal Mr. de Haan Hugenlholtz ontelag nemen als webhouder en, naar ik nader vernomen iheb, ook als lid van den Raad. j .Siedert begin Sept. was er al een conflict ontstaan in bet College van B. en W., tengevolge /waarvan de burgemeester en de drie wethouders meenden, dat zij met den heer de Haan Hugemhoflitiz niet 'langer kondien I samenwerken. I Yian weerszijden werden stukken ge>- wisseld, die zaak in een geheime Hit ting op 25 Sept. en vervolgens in een tweedei (zatrtiing met gesloten deuren op gisteren 9 October, zeer kort bespro- j ken. 'In deze laatste (bijeenkomst wer d met algemeen© stemmen, behalve van een lid dat iztdh niet voldoende op de hoogte van ide izaak achtte te zijn en i de wethouders, die buiten stemming bleven, aangenomen een motbie van den Oneer .Stoeltje©, waarbij.' -vertron- I wen werd betuigd in de meerderheid j van- (heb dagelijlkfsch besituur. Toen in overweging werd gegeven, de .zaak niet langer geheim Re houden, behoorde (Mr. de Haan Hugenlholtz onder de voorstemmers. Er zal dus in het College een vaca ture moeten worden vervuld. De Raad staat hier niet voor ©en moeilijke fceus. Iedereen gevoelt, dat Mr. Thiel daarvoor de aangewezen' man is. Reeds twee jaar geleden zou hij: be noemd zijn geworden, wanneer toen niet op het laatste oogeoiiblik enkele le den van richting waren veranderd'. I Thans, nu het een vrije verkiezing I geldt en geen bezwaren behoeven te gelden ten opzichte van een aftreden- den candidiaat, meen ik te mogen voorspellen, dat de Raad Mr. Thiel zal benoemen met algemeen© stem men. Volkomen op de hoogte van ©n- I derwijszaken, man van frissch© mee- mingen en denkbeelden, die weet wat bij wil en toch voor andermans in zichten toegankelijk is, welkom aan die 'aangebleven leden van het dage- lijksch. (bestuur met wie hij een poos als tijdelijk wethouder heeft samen gewerkt en die hem daarbij hebben leexen waardeeren, is hij in ialle op zichten de aangewezen candidaat voor de vervuiling der bestaande va cature. iMaar zal hij1 het 'ambt wei aanvaar den? De omstandigheden zijn in die twee jaar wel veranderd. Hij iheeft in 'dien tijd de benoeming (aangenomen tot voorzitter van den voogdijraad, een functie die veel tijd eischit en die zijn volle (hiart heeft. Zijin ladvocaten- practijk is dn diezelfde periode zeer toegenomen en vordert veel tijd» Ik heb daarom nog niet de' overtuiging dat Mr. Thiel onmiddellijk bereid aal •worden gevonden, het (ambt te aan vaarden, maar wel goede (hoop, dat hiji die in zijn overwegingen gaarne een pllaats inruimt lalan de ethiek van het leven, deze gelegenheid niet zal •willen, ja niet zal kunnen laten voor bijgaan om nuttig te zijn «alan de ge meente en aan haar onderwijs, dat hem toch lief is. Deze tak van gem'een- Itezorg edscht al geru/imen tijd een krachtige hand. Niemand' beter dan die van Mr. Thiel (kan hem leiden. Overigens -had, zooals ik hierboven zei, de agenda weinig te beteekenen. 'Voorgesteld werd om de heeren Brou wer en Jansen, die door overplaatsing naar laardere scholen in dezelfde ge meente, een deel van hunne pensioen jaren hadden verloren, daarvoor schadeloos te stellen. (Dit voorstel stuitte evenwel op een heftig verzet. De heer Sneltjes vond het onmondig, wees er op, da,t die beide hoofden ge weten hadden waarnaar zij sollici teerden en bestreed, dat zij in positi.c achteruit waren gegiaan, hetgeen met cijfers werd (aangetoond. De (heer Brouwer, die vroeger f 2000 genoot, heeft thans f 2250, de heer Jansen, vroeger met f 1600 gesalarieerd, ge niet nu f 1700. En wanneer zij' beiden ter wille van hunne nieuwe functie, een bijbetrekking hebben moeiten- op- ven, de heer Brouwer' de leiding van een taalcursus erucLe (heer Jansen die van een herhalingsschool, dlan heb ben zij dat beiden vooraf ingezien en geweten. Zoo redeneerden verschillende spre kers en B. en W. brachten /niet veel daartegen in, zoodiat de beslissing dan ook in het nadeel van het voorstel uitviel. Alleen de vier wethouders stemden voor. Hoe is 't mogelijk, diat B. en W. zich zulk een échec niet be sparen? 'Als er w/at meer voeling was tusschen het College en den Raad, zou zooiets niet mogelijk zijn. Toen kwam een kermiiskwestie aan de orde. De pofferfabrikant Uiterwijk beklaagde zich er over, diat zijn col lega de weduwe Koppen hlad mogen ruilen van plaats met de firma Con- sael, waardoor hem, Uiterwijk, naar zijn zeggen groote schade was toege bracht. Waarom mocht Uiterwijk niet rul len ien Koppen wel?" vroeg de heer van den Berg. En Dr. H. D. Krusemtan gaf daarop ten anbwoor'd, dat Uiterwijk sinds jaren bijl B. en W, bekend staat als e/en niet serieus inschrijver, dlie zijn plaats (tracht over te doen. B. en W. moeten zorgen, dat de gemeente daarvan de dupe niet wordt, want lukt dat overdoen niet, dan betaalt hij die plaats .niet en blijven B. en W. er mee zitten. Er werd in de zaal geglimlacht bij ide gedachte, diat dn zoo'n geval moge lijk vanwege het gemeentebestuur zelf poffers en wafelen zouden wor den gebakken met de letters G. H. ((Gemeente Haarlem) en het gemeen testempel er op gedrukt. Een nieuwe tak van gemeentelijk bedrijf. Waarom niet. Ze zou, denk ik, aan winstge vendheid, althans percentsgewijze, onze gasfabriek nog overtreffen. In/tusschen zette de heer Van de Kamp de reputatie van Uiterwijk weer overeind. „Ruilen doen ze allemaal,' verzekerde deze, de weduwe Koppen heeft dat immers ook gedaan. Die heette ziek ite wezen, maar stond ge zond op een andere plaats. Als ze daar gezond was, kon ze dat hier toch ook wezen 1" 'Deze ispreker raadde B. en W. .aan, ■voortaan nimmermeer ruiling toe to st aam. lEtti dat zal er dan ook, denk ik, wel van komen. Inmiddels is het adres v.an 'Uiterwijk met algemeene stemmen /afgewezen. 'Ten slotte nog een (kleine brug- quaestie. De Holl. Elector. Spoor, dK de electrische tramlijnen in de Haar lemmermeer zal aanleggen, vroeg toe stemming om een brug te leggen over de Fuikvaant en nu k'waau de heer Rrtnkema er tegen op, dat de land- hoofden niet zullen liggen in de rich ting van de vaart, dezelfde fout als bij de Kleine Houtobnug. De heer De Breuk verzekerde, dat over de laatstgenoemde brug nog nooit een klacht biji B. en W. is inge komen. Besloten werd-de zaak .voor nader onderzoek aan te houden, waar bij tevens zal worden geïnformeerd of een doorv-aart van 5 M. noodi© of een van 4.30 M. voldoende is. En daarmee was de agenda van de openbare vergadering nog vóór kwar tier over tweeën afgeloopen. Alleen moet ik nog vermelden, dat bij de rondvraag Mr, Thiel het woord vroeg. 'Zijin oude ischoolmeest etoshart, eoo verklaarde hiji. was opengegaan bij het zien van de leermiddelen van de nieuwe Hoogere Burgerschool. Maar, zou er, als 't mogelijk was, niet wat •zuinigheid kunnen worden betracht? De vorm van de klacht was niet scherp, de inhoud evenmin, maar toch liet deze dJoorsohemeren, dat naar de meening van deze spreker de leermid delen wel wat overvloedig zijn laan- geschaft, J. C. P. Buitenlandsch Overzicht RUSSISCHE TOESTANDEN. 't Is in Odessa weer het oude liedje. Frofiteerend van de begrafenis van den (door de revolutionnairen ver moorden) districtsopziener Delfinski, hebben de leden van liet Verbond' van het Russische volk weer een pogrom op touw ge-zet. Ongeveer 50 personen zijn gewond, van wie 5 doodelijk. De ware Russen sloegen bij tal van hui zen d'e ruiten in en plunderden vele joodlsche winkels. Op 'straat schoten zij op de voorbijgangers. Twint'g uren lang zijn zij meester van de stad geweest. O.a. wierd een joodsch eet huis bestormd. Twintig bezoekers wer den op een binnenplaats gejaagd, en daar als wilde di.eren beschoten. Een zeventigjarig grijsaard werd gruw zaam vermoord. Onder woeste- kreten werden zelfs de trams bestormd. Alle joden, dile er in zaten, werden mishan deld. 't Is vreemd, dat aan' dergelijke sebandaal-tooneelen no'g maar steeds geen einde gemaakt worden kan. Of is hier het woord „kunnen" wel op zijn plaats? Wil de overheid soms diergelijke uitspattingen niet tegen gaan Er zijn er die het beweren. De reden zou zijn, dat onder de joden zeer'vele revolutionnairen zijn., en-dat de regeering niets liever ziet, dan dat de joden door de rest der bevolking worden' gehaat. Hoe het ook zij, het is wel zonder ling, dat de politie steeds met d'e han den in den zak die moordtooneelen blijft aankijken. Ditmaal vertoonde de politie zich wel', doch nu kwam ze weer te laai. Zoo is er altijd wat- En hoe is dit optreden te rijmen met het manifest van den nieuw-be- noemden stadsprefect, waarin alle rustverstoorders met strenge straffen werden bedreigd Was ook dat weer komediespel Het heeft er veel van weg. FRANKRIJK EN SPANJE INZAKE MAROKKO. Een redacteur van de Temps" beef: een onderhoud gehad met den Spaan- schen gezant te Parijs over de geruch ten, die er liepen omtrent moeilijkhe den, welke zouden zijn gerezen- tus schen Frankrijk en Spanje inzake de Marokkaansche zaken- De gezant'heeft gezegd, dat men ge heel ten onrechte deze geruchten om trent beweerde moeilijkheden ver spreid had. De Marokkaansche kwes tie is buitengewioon Leer en te Parijs zoowel als te Madrid heeft men met de grootste zorg alles moeten bestu- deeren en overwegen en er over van. gedachten moeten wisselen. Dit is ge schied op de inleest vriendschappelijke wijzede onderhandelingen zijn ge voerd in een ©eest van hartelijke sa menwerking. Op de hoofdpunten is de overeenstemming reeds verkregen een enkel ondergeschikt punt zal wel dra ook geregeld zijn. „Men doet verkeerd" zoo besloot de gezant „de openbare meening der bedde landen te msfëïeiden en te prikkelen door onjuiste berichten." UIT MAROKKO. Te Tandzjer heeft een Spaanscb sol daat, in dronkenschap, naar 't heet, met een Moorsch soldlaat in twist, ge raakt, dezen met een revolver doodge schoten. De Spanjool is gevangen ge nomen. Alleen aan de krachtige maat regelen van de overheid, seint de cor respondent van de „Daily Telegraph", is het te danken, dat niet een alge meen© moord op de Europeanen het gevolg is geweest. Mohammed cl Buasan en Boekir Boesjuitoef, afgezanten Van Moeial Haf id, zijn Zondag met een tolk van Gibraltar naar Engeland scheep ge gaan. Zij hopen bij Koning Eduard, alsook bij den Duitschen en Italiaan- schen gezant te Londen toegang, en, voor de erkenning van Moeial Hafid als sultan van Marokko, een gewillig oor te vinden. Intussohen heeft, naar de „Times" uit Rabat verneemt, sultan Abd-el- Azis opnieuw van zijn broeder een brief ontvangen, waarin hem aange zegd wordt, afstand van den troon te doen. BETOOGING VOOR ALGEMEEN KIESRECHT IN HONGARIJE. Uit Budapest wordt dato 9 dezer ge meld „Ter gelegenheid van de openbare betooging op Donderdag, zal het werk gedurende 24 uur gestaakt worden. Deze onderbreking van den arbeid is voorbereid en geregeld door de soci aal-democraten. De meeste fabrieken, winkels en koffiehuizen, zullen slui ten. De dagbladen zullen niet uitge geven worden. De politie heeft om vangrijke maatregelen genomen. De stations en de werkplaatsen van den Staatsspoorweg zullen door soldaten bezet worden. Gelijke betoogingen ten gunste van algemeen kiesrecht zullen plaats vin den in tal van provinciesteden." Graaf Andrassy, minister van bin- ivenlandlsch'e zaken, verklaarde in een gesprek, Idlat hij onmiddellijk in de Kamer van afgevaardigden een wets ontwerp op het algemeen kiesrecht zal indienen. DE KONING DER BELGEN ONG ES TELD De „Patriote" zegt, dat de ongun stige berichten over de gezondheid des konings komen uit officieuse bron te Brussel-in de mïndsterieele kringen beweert men, volgens het blad, dat de koning, werkelijk ongesteld is. (De koning vertoeft te Roy-at in Frank rijk). TOESTAND VAN DEN OOSTEN- RI.TKSCHEN KEIZER. Volgens de „Neue Freie Pr esse" is er beterschap ingetreden in den toe stand van den Keizer, doordat de ka- tatrrh verminderd -is. DE CHOLERA IN JAPAN. Te Tokio breidt de cholera zich -©p onrustbarende wijze uit. Op 7 October werden 19 uileuwe gevallen aangege ven. Blijft de epidemie aanhouden, dan zal de in Korea Vertoevende kroonprins, die binnen enkele dagen Tsjemoelpo zou verlaten, aldaar nog eenigen tijd aan -boord van een oor logsschip blijven. Stadsnieuws Bouwverbod. De heer Jhr. L. Rutgers van Ro zenburg te Amsterdam heeft zich', zoo voor zich als voor de m ede-c" gema- ren van gronden, ten Zuiden van de Amsterd'amsohe Vaart, Kad. bekend Sectie E. nos. 2346, 2125 en 91, tot dier Gemeenteraad gewend, met een aclres, waarin hij bezwaren inbrengt tegen het ontwerp-raadsbesluit hou dende verbod' tot aanbouw of her bouw op gronden, welke in de naaste toekomst "voor idlen aanleg vain stra ten zijn bestemd', ingevolge het Raadsbesluit van 28 Ncxvtember 1.1., houdende een uitbreidinjgsplato voor de terreinen ten Zuiden van de Am- sterdamsche Vaart. Adressant grondt zijn bezwaren in de omstandigheid, duit het verbod niet is gelegd op allen, voor dien aanleg van straten en plei nen bestemden grond, hetwelk naar zijne meening in strijd is mlet artt. 27 en 28 der Woningwet. Hij meent, dat dieze methode nfoeto alleen veel omslag voor helt Gemeentebestuur, maar ook groote vexatie voor adres sant medebrengt, waarom hij dien Raad met aandrang verzoekt het cmt- worp-besluit niet toe bekrachtigen, doch, doende wat eisch van billijk heid is, te besluiten tot aankoop of onteigening van dien van request-rant c. s. voor istraten en pleinen gere- serveerden grond. Lighlal- Commissie. In aansluiting aan het bericht in zake de samenstelling van de Com missie tot, verbetering van den finan- cieelen toelstand van de Liglial onder Schoten voor behoeftige tuberculose lijders uit Haarlem en omstreken, kan worden medegedeeld, dat de heer J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, door het bestuur der Vereeniging tot bestrij ding als gedelegeerd lid dier vereeni ging verkozen, welwillend het voorzit terschap van de commissie heeft aan vaard. Het totaal bedrag der tot op heden ontvangen gelden bedraagt f 256.111/2. Hieronder is begrepen een gift van f 100, waarmede de commissie ver blijd werd van N. N., te Bloemendaal, „tot h'et laten vervolgein der kuur voor de Lighal-patiënten", en waarvoor zij haren hartelijken dank betuigt. A ang e rieden. Woensdagavond omstreeks 7 uur is in 't Kleverpark bij de Tetterode- straat een man door die El-ectr. TraJm aangereden, Hij 'bekwam een bloe dende hoofdwond, die bij den ban ketbakker V. door den geneesheer dr. Van Waveren werd verbonden Besm. Ziekte. In de week van Woensdag 2 tot en met Dinsdag 8 October zijn te Haar lem voorgekomen 3 gévallen van rqodvonk en 1 geval van idiph/theritis. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van typhus en febris ityphioïdea, 3 geval len van roodvonk en 1 geval van1 dipbtheriitis. Te Heemstede 1 geval van rood vonk. Te Velsen 1 geval van roodvonk. BOND VAN S CUIETVEREENI- GINGiEN. Gisteren had dn de bovenzaal der ICorenbeurfs alhier, de uitreiking plaats der prijzen-, behaald bdj den schietwedstrijd van bo vengenoemden Bond', gehouden 29 September j.l. De voorzitter, ide heer J. J. Zee woldt, te ongeveer half negen die ver gadering openend, deelde mede, dat de eere-voorzitter, Kol. Nieeteson. ver hinderd was bij de uitreiking der prij zen aanwezig te zijn en herinnerde er aan, dat de Bond ter gelegenheid van het 5-Jairiig bestaan veel belang stelling heeft mogen ondervinden. Ook het schieten is bij voorgaande jaren vergeleken, aanmerkelijk voor uitgegaan, zoadat het punten'aantal belangrijk gestegen was. Dank bracht spreker ook aan mevr. Visser van Hazenswoude voor haar beschikbaarstelling eener gouden me daille. Zoo ook aan de andere perso nen en corporaties, die eveneens zoo vrijgevig waren geweest. Hierna had de uitreiking der prijzen plaats. Allereerst die, door mevr. Visser v. Hazerswoude geschonken. De voorzat ter der schietvereen. Gen. v. Merlen, de heer H. J. Bouman, na.m deze in ontvangst en beantwoordde kort de daarbij door den voorzitter gehouden toespraak. Niadat ook onder aangename toe spraken en dankbetuigingen de an dere medailles waren uitgereikt, nam de heer A. Koolhoven, uit Bloemen daal, het woord, die d'en voorzitter dank bracht voor alles wat hij gedu rende vele jaren voor den bond had gedaan. De heer Zeewoldt bedankte den heer Koolhoven voor diens welwillende woorden. Hij voegde er -a.an toe een woord van hulde aan zijne medebe stuurders en in 't bijzonder aan den volijiverige-n secretaris, den heer G. W. C. van Essen, die dit jaar zijn grootste steun is geweest. Hij sprak den wensch uit, dat d'e (heer Van Essen nog vele jaren als se cretaris werkzaam zal mogen zijn- Voordatode heer Zeewoldt, die weder naar "s-Graven/hage terug moest koe ren, vertrok, nam de heer Van Essen het woord, en bedankte de heeren ■Zeewoldt en Koolhoven voor hunne woorden. Hij betreurde het, diat de heer Zeewoldt niet meeT aan het hoofd van den Bond kon blijven staan en verzocht lallen aanwezigen een driewerf hoerah uit te brengen op den voorzitter, hetgeen- met geestdrift ge schiedde. De heer Zeewoldt betuigde aange daan zijn dank, drukte d© aanwezigen de hand en werd daarop door dien on dervoorzitter en den secretaris uitge- leid. De avond van gisteren zal bi] allen (diie aanwezig waren, nog lang in aan gename herinnering blijven. TWEE PROCENT VOOR 'T SLACHTHUIS Een onzer vindt op de maand- pekenimo- van zijn slager, een zeer bekende firma, kalmweg 2 procent van het bedrag van zijn maandreke ning er bijgevoegd „voor het slacht huis". Tegen dezen fanitasSepoBt heeft hij geprotesteerd. Hij meent., dat een klatoit alleen den prijs van de waar moet betalen, niet een extra percen tage voor d'e nieuivve manier, waar op zijn leverancier (hief vak uitoefent of moet, uitoefenen. Verbeeld u, dat die vleeschhouwer straJks een paar niiieuwie oaarden moet aanschaffen en daarmee de maandnota's bedast, in den vorm vain eten procent der re kening. Of sltel u voor, dat zijn zoon gaat st.ud e eren, of zijn huis ver bouwid -motet Wondien Kortom het scherpziendai. oog verliest, zich in tallooze mogelijkheden. Zóo deelt toch de afnemer al te zeer in de risico van 't bedrijf van zijn leverancier. Zijn er soms nog meer vleescheters dliie deze ervaring hebben opgedaan Doopsgezind Zangkoor. Dit zangkoor hield Woensdagavond •zijne dertiende jaarvergadering, waarop de gewone jaarverslagen van lsten secretaris en pcmniingm oes ter werden uitgebracht. Opnieuw ge tuigden ze van den toenemendien bloei dier vereeniging. De heeren Ed. A. van Bilderbeek, J. Th Bontjema en Louis Smit, die periodiek als be stuursleden moesten aftreden), wer den met algemeen© stemmen herbe noemd, zoomede die heer J. de Nobel als directeur. BIOSCOOP-VOORSTELLINGEN. Raken we uxtge-bioscoopt Het zou geen groot wonder zijn, na al de Bioscopen, die we hier hebben ge had. Het is nóch in die Bron, nóch in de Kroon bepaald druk. We hebben gisteren een kijkje ge nomen iin de kindervoorstelling an genoten van den pretotigen lach dier kleinen om d'e zottigheid die ze te zien kregen. Tooit is er een leemte in deze voor stellingen voor kinderen. En dat is, dat ze er te weinig van begrijpen', doordat, bijvoorbeeld de eenvoudige vorm van een sprookje als ,,De Schoone Slaapster" .geheel onder gaat in tial van danskunstige en an dere bijkomstigheden, fantasterijen, die, hoe aardig op zichzelf ook, die gedachte aan 't schoone sprookje wel geheel wegnemen. En dan helpt het niert, of Blaser, de pianist, ook nog zoo verdienstelijk ide voorstellingen begeleidt, met vroolijko of minder vroolijk© melodieën, de kinderen be grijpen er niets van. En dan zijn er nog andere films, ie ons voor kinderoogen min ge schikt Voorkomen. „Een ontvoering uit den Harem" bijvoorbeeld i/s niet voor kinderen. De Directie zal o. i. goed doen, de ze dingen te vermijden. Gouden Huwelijksfeest. Den 31en October a. s. hoopt het echtpaar C. Landman en M. de Vries, wonenldie Qranjefooomrtraat, hun gouden huwelijksfeest te vieren. Voetbal. Zondag 13 October heeft aan de Spanjiaardslaan een voetbalwedstrijd! iplaatos tusschen Vélocitas uit Breda en de H. F. C. Teruggekeerd. Het 15-jarig dochtertje van Jasper, dat alhier vermist werd', is Woens dag wed/er teruggekeerd. Uit de Rechtszaal EEN SPOORWEGONGELUK. Op Zondag 4 Au-gustous beeft er bij ons station in de nabijheid van dén Scho ter singel een spoorwegongeluk plaats gehad- De Amste rdamsche machinist, C. (Stolpers, kwam met den goederen trein 2300 uit Rotterdam en naderde Haarlem. Hij is toen gereden door signaal no. 6 bij Kilo met erpaal 17618, dat voor hem onveilig stondi, en stopte eerst bij Kil o me terpaal 17335, Bij wissel 38 is een benzine-wagen van zijn trein in botsing gekomen met trein 3314.- Het ongeluk liep gelukkig af met een geringe beschadiging van den wagen,- Als deskundige werd gehoord de beer Witkop, districts-inspeeteur der H IJ. S. M. Deze verklaarde, dat de beklaagde door twee onveilige signa len is geredien. Voor het eigenlijke signaal stiaat een vóór-signaal. Als izoo'n voorsignaal onveilig staat mag de machinist wel doorrijden, maar is dan gewaarschuwd, dat het eigenlij ke signaal waarschijnlijk onveilig zal staan. President: Is door de handeling van den beklaagde groot, gevaar ont staan? Deskundige: Ja! Het ongeluk is won derlijk gelukkig afgeloopen. Als de botsing maar even erger was geweest, dan was de wagen met benzine zeker in de lucht gevlogen, en zouden de onheilen niet te overzien zijn geweest De veiligheidsdienst op het Haar- lemsch© station is zeer goed en vol gens de nieuwste vindingen inge richt. Als de machinisten echter niet naar de signalen zien, ja... dan, dian.... helpt de beste veiligheidsdienst ■niet aldus de heer Witkop. N President: Waardoor is het ongeluk eigenlijk ontstaan?.. Beklaagde: Ik heb het voorsignaal niet gezien, althans te laat. Het eigen lijke signaal zag ik tijdig genoeg, maar toen kon ik niet vroeg genoeg stoppen, omdat de rem weigerde. President: Had die rem al eerder geweigerd? Beklaagde: In Delft even, maar even later, bij het tweede aandrukken werkte de rem weer goed. Deskundige Witkop: Als dat zoo is, dan had beklaagde in Delft kennis moeten geven, dan was de zaak on derzocht. President: Hoe is je trein dan ge stopt? Beklaagde: Door het geven van te- genetoom. •Als getuigen werden gehoord de seinhuiswachter, en de machinist van

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1