Weerbericht MEDEDEEL INGEN VAN HET BONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt worm. 10.50 uur). De Bildt, 10 Oct 1907. Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Stockholm (Zweden) laagste 745.6 m.M. te Scdfty (ten Westen van De nemarken). Verwachting tot eten avond van 11 October. i Windzwakke tot matigen meest Z.-O. wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, waarsdhiinlijk droog weer, met ge ringe kans op onweer. Temperatuurgeringe verande- ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand) hedenmiddag te 2 uur 762 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 756 m.M. Thermometerstaod te Haarlem. Donderdag 10 October Hoogste gisterenF. 60» Laagste heden nacht F. 52* Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 60* Óen aangereden trein, die echter wei nig bijzonders verklaarden. President: Zdjt ge reeds disciplinair gestraft? Beklaagde: Zes diagen inhouding /van ttractement! Het Openbaar Ministerie wees in zijn requisitoir oip den ernst van het vergrijp. De Maatschappij straft zeer licht, en laat blijkbaar het straffen over aan de Rechtbank. Dit kan dus geen reden voor clementie zijn. Op grond van een en andier eisahte het M. een week gevangenisstraf. (De bewering van die weigerende mn, achtte het Openbaar Ministerie aonderfling. Vroeger, in het gebeele proces heeft beklaagde er niet over gesproken, (zoodat het wel een uit- vluchftje voor dieze zitting zal zijln, en öius buiten beschouwing kan blij/ven. Beklaagde verzocht een lichtere straf. EEN LANDLOOPER. !De 24-jarige Karei H. IJzendoorn /was zonder werk en zwierf op 9 Sep tember te Pumierend. Hij werd door de politie opgepikt en opgesloten. Het Openbaar Ministerie vorderde 5 dagen hechtenis en 2 jaar opzen ding naar Veenhuizen. Eén treuirige zaak, zoo'n jonge en gezonde kerel!... DIEFSTAL. [De jongeling Qh. Hem te Haarlem, heeft zich. schuldig gemaakt aan dief stal van eenige bloemen bij den bloe- nocst J. Delissen te Heemstede. Het O. M. eischte 3 dagen gevangenis straf. UITSPRAKEN. i J. C. Oldendorp, kleermaker, zon der vaste woonplaats, bedelarij en diefstal, 5 dagen hechtenis, 7 dagen gevangenisstraf en 3 jaren plaatsing in een Rijkswerkinrichting. J. van Kammen, koopman te Haar lem, beleediging ambtenaar, 10 boe te of 8 dagen hechtenis. A. van Bnederode, voenmanskneöhi te Haarlem, drie maanden gevange nisstraf. D. Bos. rijiwiellhersteiier, te Haar lem. diefstal, vrijgesproken. K. Revne, zonder beroep, J. Le- guijt, sigarenmaker, beiden te Krorn- mteniè, mishandeling ieder f 8 boete of de le een week, de 2e 8 dagen plaatsing in een tuchtschool. J. de Munk en A. de Munk, tuin ders te Heemstede, beleediging amb tenaar en opz. vernieling, ieder J10 boete of 8 dagen hechtenis. J. L. Wagemaker, los werkman te Haarlem,, wederspannigtoleid, 5 dal- gen gevangenisstraf. A. de Wit, grond/werker te Amster dam, bedelarij, 12 dagen hechtenis. C. H. Titemeyer, bakker, te Alk maar, verduistering, 2 maanden ge vangenisstraf. M. Alderden, werkman, te Aals meer, diefstal en opzettelijke vernie ling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. DroJ, 1 andbou werskneoht te Oostzaan. mishandeling, 5 dagen ge vangenisstraf. B. Verhagen, arbeider te Ediam, mish., /2 boete of 1 ddg hechtenis. N. J. C. Roozen, zonder beroep te Haarlem, diefstal, ter beschikking van dte Regeertog gesteld. J. v. d. Zon, arbeider te Beverwijk, mishandeling, 6 maanden gevange nisstraf. J. de Vries, werkman te Haarlem mermeer mish., 2 maanden gevan genisstraf. F. Print, huisvr. van J. de Vries, zonder beroep, te Broek in Water land, mish., 8 boete of 4 diagen hechtenis. J. Pooyer, vLsscbersknecht te Vo- lexrdam, diefstal en zaakbescbadi- ging, 14 dagen gev angeniastrafmet vrijspraak van het le .feit. G. Sikman. koopvrouw te Haar lem, diefstal, 2 maandlen gevange nisstraf. D. Vogel, olieslager te Zaandijk, opzettelijke vernieling, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. Geugjes, stratenmaker te Zaan klam, weddrsp. en lieladd. ambt', 1 maand gevangenisstraf. A. Buys, groentenven/ter te Zacd- voort, misöi., fo [boete of 3 dagen hechtenis. A. de Jonge, restaurateur te Sohe- veningen. appèl overtr. Drankwet,1 ontslagen van rechtsvervolging. Heden tradeennaarde tach tig loopend bruidegom in den echt met een tientallen jaren jonger bruidje. Hoewel reeds op meer dan geposeerden leeftijd, was het nieuwe echtpaar niet ouderwetsch, daar het te voet naar het Stadhui® kwam, ge heel „Amerikaansch", zooals debrui- gomzich uitdrukte. Een teleurstelling was het voor vrienden en belangstel lenden, dat Dr. Nieuwenhuizen Kruse- man geen toespraak hield, en ook, dat het echtpaar door de boden langs een niet gebruikelijken weg namelijk door het bureau van den Burgerlijken Standi naar de Zijlstraat werd ge leid, zoodat niemand het echtpaar kon feliciteeren. Raads vacature. Nu naar wij vernemen de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz ook als Rhadslid aflreedt, zal in den Raad weldra een vacature ontstaan. De heer Hugenholtz had zitting voor het 2de district. Gevonden voorwerpen: ■Een portembnnaie met geld; een doos nachtpitjes; een zakje met visch- gereedsciiappen; een dameshand schoen; een hondenhuisbandeen bril in étui; een tasdh met handschoenen. üProv. Stiaten. (Naar wiji vernemen zal de heer F. iM. baron van Lijnden dezen keer geen oandMatuur voor Prov. Staten aan vaarden. Uit de Omstreken GEMEENTERAAD VAN BLOEMEND AAL. (Zitttio/e* van Donderdagmiddag te half twee). Alle raadsleden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden, na opening der vergadering, gelezen en goedgekeurd. Daarna was aan de ,orde puntt 1 der agenda Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit van 22 Aug. j.l., waarbij de heer C. Bergman is be noemd itot secretaris der gemeente. Overeenkomstig het verzoek van den Commissaris der Koningin mloet vóór 10 Oot. het besiluiilt van den Raad worden miedegtede/eld. Heft voorstel tot intrekking wordt in stemming gebracht en aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen die heer en Houwens, i Koolhoven, Bispinck, BoreeÜ, Tidp- man en Ter Hoffsteedie, tegen de an- Idere leden. Overgegaan wordt Uhlans tot be noeming van een secretaris, waar voor de voordracht luidtA. J. van der Flier en C. J. Groot. Uitgebracht worden, op den heer A. J. van der Flier C. Bergman 4 en A. Bergman 1 stemmen. Benoemd is dus de heer Van' der Flier. Aangeboden wordt nu dei gemeen- tebegrootin/g voor 1908, sluitende in ontvangst en uitgaaf m'et een bedrag van f 149.928.21 en een post van On voorziene Uitgaven vain 2954.921/2. De lieer Tiideman vestigt vervol gens de aandacht op de wensdhelijk- Ihedid om die hand te hooiden aan art. 11 dor Politieverordening regelende het toezicht op bedelaars en leur ders, en vervolgens op art. 38 rege lende de voorziening van het onder houd der skxoten enz., speciaal met [het oog op een sloot achter Harten- lust, waarin allerlei vuil wordt ge worpen De voorzitter zal dit laatste gaarne bij het Dag. Bestuur in overweging [brengen. De openbare zitting wordt cba'ama gesloten. Daar hadden zij niet op gerekend, Toon en Piet! Aangelokt door echt donker najaarsweer, dat zich vooral bij nacht voor de sirooperij op wild goed laat gebruiken, vooral met den lichtbak, gingen twee beruchte stroo- pers A J. en P. Z., gewapend met geweer, acetyleen! antaarn en pa tronen, een dezer nachten er welge moed op uit. 'Als observafaeterrein werd gekozen de voor dat doel uitstekend gelegen d/uinen van mevrouw Van der Vliet- Borski te Overveen. Maar ook thans, zooals het reeds meermalen was ge gaan, hadden de heeren buiten den waard gerekend, want nauwelijiks to het veld zijnde en eenige schoten ge lost hebbende, werden zij verrast, niet door een konijntje of een haasje, maar door drie rijksveldwachters, namelijk majoor Den Beider, Klein jan en de jachtopziener J. Rakker, die zeer spoe dig, na een kleine schermutseling, geweer, lantaarn en patronen in be slag hadden genomen, wat wel niet naar den zin van onze stroopers zal zijn geweest, zoodat zij pruttelend en mopperend onverrich terzake moesten huiswaarts keeren, met een proces verbaal op den koop toe. HEEMSTEDE. Naar we vernemen is in plaats van den heer G. Klijn, die als directeur van de Ohr. Zangver. Ex Animo be dankt heeft, benoemd de heer J. Fren- zel te Haarlem. De repetities worden thans gehou den op Dinsdagavond te 8 uur. BENNEBROEK. Met ingang van 1 Januari a.s. is ü/oor den Commissaris der Koningin aian J. van Essen eervol ontslag ver leend als veldwachter dezer gemeen te. Van Essen was van 8 Nov. 1871 tot 1 Sept. 1883 gemeenteveldwachter tie WSJsnm, van 1 Sept. 1883 tot 1 No vember 1884 politieagent te Kampen, van 1884 tot 1 Nov. 1885 boschbaas bij wijlen jhr. Barn aart en werd in Mei 1885 tot veld/w achter te Benruebroek benoemd. Hij vervult dus ruim 22 jaar deze betrekking. Het heeft Van Essen nooit aan dienstijver ontbro ken en haji vervulde steeds trouw en eerlijk zijn ambt. Het is echter te be grijpen, dat op ruim 71-jarigen leef tijd geen zware -dientsten langer van hem moge worden gevergd en het tijd werd hem die rust te geven, waar op hij door zijn leeftijd recht had. Als onbezoldigd Rijksveldwachter zal hij jnog voor Bennebroeks orde en veilig heid blijven werken. Op de door B. en W. den Raad aangeboden begroo ting 1908 komt eene post van 260 voor pensionneering voor. Moge de Raad deze met algemeene stemmen goedkeuren en Van Essen nog tal van jaren van zijne rust ge nie/en. LISSE. Woensdag had te lósse de groote jaarlijksche harddraverij plaats op de korte baan, uitgeschreven door de harddxaverij-vereeniging „Lisse en Omstreken". Aantal deelnemers 12. Uitslag 1. Columbia, Stal Avanti, Zeist, berijder G. de Boer2. Memnon, eigenaar J. de Wit, Leeuwarden, berijder de eige naar 3. Troubadour, van H. K. Glas, te Loppersum, berijder J. Witteveeo. IJMUIDEN. Goed afgeloopen Toen hedennacht de loods R. met drie leerlingen het stoomschip Niobe, komende van Hamburg, nabij Nieu- wediep zou beloodsen, bleek de sloep, waarin zij plaats1 genomen hadden, lek en beschadigd te zijn, zoodat ze in korten tijd vol water stond, en de vier mannen gevaar liepen te ver drinken. Gelukkig werd een ontstoken Holmes-licht door het 'stoomschip op gemerkt, zoodat het na veel moeite ge lukte de mannen op te nemen en hen naar IJmuiden te brengen, waar zij hedenmorgen arriveerden. ZANDVOORT. Een groote verbetering zal de Zand- voortsehe laan ondergaan. Deze weg is nogal tamelijk 9mal en door het drukke verkeer van voertui gen enz. voor voetgangers minder aangenaam. Van den tol af is reeds een "flink gedeelte langs den straat weg, aan de eene zijde, Van den berm afgegraven en met graszooden ge dekt. De weg aal hierdoor veel ver breed! en verfraaid worden. Binnenland HOOG BEZOEK. H. M. Marie Christine, koningin- moeder van Spanje, dis te 's-Graivlenha- ge aangekomen, van welke stald zij haar bezoek aan Nederland zal'begin nen. i De Koningin, die het strikste incog nito in acht neemt en dan ook n'et officieel ontvangen is, werd aan de Nederlandsche grens te Roosendaal opgewacht door den Spaanschen ge zant bij ons Hof, in wiens gezelschap zij haar reis voortzette. KAMERVERKIEZING .SCHIEDAM. Bij de Woensdag gelhonden stem ming voor de Tweede Kamer in het dlilstrict Schiedam weiden uitge bracht 6137 geldige stemmen. De vol strekte meerderheid, was dus 3069. Jhr. rar. D. J. die Geer (dhr.-hist.) kreeg 2914, de heer H. J. Versteeg (lib.) 1820dr. J. van Leeuwen (soc.- dem.) 844, de heer A. W. F. Idenburg (antir.) 421 en die beer A. P. Staal man (chr.-dem.) 138. HERSTEMMING dus tussohJen de heeren jhr. nur. D. J. DE GEER en H. J. VERSTEEG. Bij de algemeene verkiezingen op 16 Juni 1905 werden 6512 geldige stemmen uitgebracht. Toen werd bij eerste Stemming giekfozen mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum (chr.- hist.) met 3953 riem men. De heer M. C. M. de Groot (vrijz.-dem.) kreeg 1642, dr. J. van Leeuwen (soc.-derrO 917 stemmen. HERSTEMMING FRANEKER. Het centraal bestuur van Vrijzin nige Kiesvereenigingen in hert. dis trict Franeker 'besloot bij de aan staande herstemming die camdida- tuurtHelsdingen te steunen. („N. Ct.") GAS OP TERSCHELLING. Op het eiland Terschelling vil men een gasfabriek stichten tusschen West- Terschelling en Midsland; om be>de dorpen van gas te voorzien. DE DIEFSTAL IN DE PASSAGE IN DEN HAAG. Zondagnacht wfe er een vechtpar tijtje op den Fluweel'en Burgwal m Den Haag tusschen een paar vrou wen en een man. Deze laatste kreeg een klap met een parapluie (hij werd ldtgr door die politie verbonden) en riep in zijn woede, dat de vrouwen maar eens er aan moesten denken, wat hij wist van haar; en den dief- sr.al in de Passage. Of dit nu voor de justitie de aan leiding is geweest, of dat ze op an- diere gronden er toe [overging, zul len we in 't midden laten. Woens dagochtend om ruim 10 uu*r ver scheen de [hoofdinspecteur der re cherche, de heer Aaltsz, met den in specteur Vogelzang en eenige recher cheurs in het Achterom en lietten dit 'Straaltje afzetten. Even later, kwa men de rechter van instructie, mr. Van Leeuwen, en de subs.-officier van justitie, mr. Van. Loockeren Cam pagne, met twee rijksveldwachters, en dira bleek, dat men 't op perceel no. 97 voorzien had. Dat is 'n kroeg je van vercDacht allooi en die mannen en vrouwen, die er hun verblijf heb ben, staan bij de politie met een extra zwarte kool aangeteekend. Daar er geen bel aan huis is en op herhaald kloppen geen gehoor kwam, probeerde men de deur met een breekijzer te forceeren. Dat mislukte. Toen werd het luik van de deur ge haald. een ruit ingeslagen, dtoor de opening kroop een agent en spoedig iwa9 de baan vrij. Van nek tot kelder is het huis on derzocht, geen plekje, waar men niet snuffelde, doch veel heeft het onder zoek nie/t opgeleverd), o. a. eenige stellen loopers. (Avondp.) Het Volk van Kruger. De een kan steunen met zijn woord en zijn pen, de ander met zijn beurs, een derde met zijn tegenwoordigheid op een congres, een vierde misse hi en op twee of meer dier wijzen tegelijk. Doen wij zoo wat wij kunnen, dan behartigen wij tevens het belang van ons eigen volk; want te dikwijls, zien wij voorbij, dat de zaak van dè Vlamingen en Afri kaander s ook onze zaak is. Prof. G. Kalff in de Gids van Aug. 1907. Men schrijft ons Ik heb een vriend, weleer een geest- dritfig Boeren-bewonderaar, die mij geregeld alle donker gekleurde berich ten uit Zuid-Afrika omtrent den stand van het Hollandsch zond. Ik beant woordde die vriendelijkheid met hem geen feit te onthouden, dat hem over tuigen kon van de waarheid, dat de zaken er daarginds in den laatsten tijd heiïsch nie.t zoo slecht vóórston den, als hij wel meende. De laatste weken heb ik niets meer van hem ge hoord. Zou hij beter weten nu Zooals die vriend is of was, zijn er velen in ons land. Men is moedeloos, de meesten zelfs zijn onverschillig ge- worden. Vandaag, aan den vooravond van Kruger's geboortedag een nationale herinneringsdag in Transvaal maakt ane dat meer dan ooit kregel, want er is geen reden tot moedeloos heid voor wie niet alleen naar de uiterlijkheden kijkt. Met President Steyn zou ik willen vragen„Ziet ge dan niet, hoe de liefdie voor zijn taal ieder waar Afri kaner heeft aangegrepen De Afrikaner houdt taai voeit aan zijn taal en zijn volksaard. Er zijn sprekende voorbeelden te over tot sta ving van dit beweren. Een der meest teekenendie is wel, dat het aantal kandidaten voor de Taal- bcnd-eocainenb (Hollandsch en Z.-A. geschiedenis) ledk jaar grooter wordt. Het bedroeg m 1905 1180 kandildlaten uit 72 centra van Z.-A. in 1906 1540 uit 125 centra, en in 1907 2300 uit 160 centra; cijfers zelfs voor den oorlog niet bereikt. Ook de uitslag dier examens wordt elk jaar gunstiger. Was het cijfer der iniet-geslaagden in 1905 23 pet., in 1906 daalde het itot 14 pet. Wel een bewijs, dat niet alleen ilie.t onderwijs1 in het Hollandsch en de geschiedenis beter wordt, maar ook dat die liefde tot dm vakken groeit. De parlementaire overzichtschrijver van „De Volkstem" te Pretoria ver klaart in zijn beschouwing bij het einde der zitting, dat „het Hollandsch dat in het eerst zoo goed als verwaar loosd werd; later een hoe langer hoe gewichtiger plak begon de' te nemen", en voorspelt voor de volgende zitting toeneming van het gebruik van het Hollandsch. Generaal Botha spreekt nooit anders als zijn moedertaal tot onbegrensde verbazing der EngieUschen over heel de wereld. En zoo zeer wil de huidige regee ring in Transvaal er voor waken, dat 's lands zonen in den waren geest wor den opgevoed, dat zij haar officieelen isteun weigert aan de op te richten hoogeschool nabij Johannesburg, waarvoor Beit bij testamentaire be schikking ik meen 200.000 pond sterling heeft geschonken. Johannes burg is niet de rechte plaats voor de opleiding van Afrikaners, mieent het Botha-ministerie, en zij stelt 35.000 pond sterling beschikbaar voor de in richting van het oude staatsgyinna- sium te Pretoria. In de Kaap is de Z.-A. Partij in het Parlement de geheele zitting door met beslistheid en groote vastberadenheid opgekomen voor de rechten van de taal, die door verreweg het grootste deel van het volk worcïl gesproken. In Natal, waar het Hollandsch met ijzeren vuilst werd onderdrukt, is, d'ank zij de doelbewuste fiöuddng der Afrikaners, een bedrag op de begroo ting geplaatst als jaai'wedde voor een inspecteur van HoITandsche scholen. In Transoranje schrijft de Unie de gelijkheid der beide talen in haar pro gram. Daar is het Hollandsch dus eveneens veilig, wanneer in Juni 1908 de Afrikaners het staatsroer in han den nemen. De Boeken-Commissie van het A. N. V. heeft, op verzoek dèr Afrikaners zelf, een paar honderd Hollanidscfie boekerijen ingericht. Behalve het groot aantal Holland- sche bladen, verschijnen er twee ge- illustreeirde tijdschriften in het Hol- landisah in Z. A.. en inaafct men plan nen voor de uitgave van nog twee nieuwe. De vraag naar Hollandsche lectuur is dus niet gering. De Afrika ansche Ghrist. Vrouwen- vereeniging en de Air. Vrouwenfede ratie werken voor het behoud van het Hollandsch en den Hollandsch en volksaard Den 19en December wordt aan de Paar! het eerste algemeene Holland sche taal- en letterkundig congres ge houden. Vroeger zong en droeg men in Z.-A bijna uitsluitend in het Enigelsch voor. Men meende dat het zoo hooide. Zelfs in 1893, bij de onthulling van het Taal monument te Burgersdorp, deed men het. Dit jaar hebben de Afrikaners de 25-jarige gelijkheid der talen aan den voet van ddt gedenkteeken gevierd, maar geen iwoord Engelsch heeft er geklonken. En wie nu in Z.-A. voor een Hollandsch gehoor Engelsch zingt of zegt. wordt er in het openbaar over gekapitteld De meerderheid, der Hollandsche Afrikaners is dan ook volstrekt niet moedeloos. Gelukkig. Maar ongeluksprofeten zijn er daar en hier altijd! geweest. Vroeger heb ben die zich in Holland ook al eens leelijk vergist. Vóór den oorlog be schouwden zij de kolonisten zoo'n beetje als halve-Engelschen. Nu weer schijnen zijl het vertrouwen, dat zij eerst in de Transvaiers stelden, op die zelfde kolonisten te hebben over gebracht. Als alle sombere voorspellingen wa ren uitgekomen, was het Hollandsch in Zuid-Afrika al lang zoo dood als een pier. In 1844 al verklaarde Dr. Ghan- guion, een Hollandsche taalgeleerde te Kaapstad, dat „de nu reeds zoo verminkte Hollandsche taal" in Zuid- Afrika een ongeneeslijke lijderes was, die door de doctoren was opgegeven. En in 1876 verzekerde niemand nrn- der dan Sir Henry de Valliers, le hoofdrechter der Kaap, eveneens, dat het Hollandsch ten dioode was opge schreven, omdat er niet genoeg Hol landsche landverhuizers in Zuid-Afri ka kwamen, en dat de tijd, aan het Afrikaansch verspild, nuttiger kon woTden besteed met de studie van die rijke en heerlijke taal, het Engelsch. Het Hollandsch heeft Dr. Changuion overleefd, en dit jaar heeft Sir Henrv imoeften erkennen, dat een der gevol gen van den oorlog is geweest, dat het gebruik en de studie van het Hol landsch in Zuid-Afrika zijn bevor derd. De tijld zal echter leeren of dit resultaat blijvend is, voegt hij er bij. Natuurlijk, dit is een rechtvaardiging zijner meening van dertig jaar gele den. Maar het besliste oordeel van toen heeft voor den twijfel van thans plaats gemaakt Dit is teekenend. Laten we toch verder zien dan net onmiddellijk heden. In de Kaap-Kolonie is het Hollandsch drie kwart eeuw verwaarloosd: en ver drukt. Eerst in 1881 na den eerstien vrijheidsoorlog dus kreeg het dn haaan selijlke rechten met het En gelsch, "maar de verdrukking hield niet op. En toch tiert het nog in de Kaap mot onverwoestbare en toene mende levenskracht, 'Waarom dan nu opeens gewan hoopt? De Hollandsche iaal en de Hollandsche stam rijn taai. In de Kaap heeft in een ganschie eeuw de vijiandi ze niet kunnen vermoorden. Zal het hem dan nu in heel Ziuid- Afrika dat straks, met uitzondering van Natal, voor het eerst onder Afri ka ansche regeerders zal staan, beter gelukken. Ik geloof het niet- FREDERIK RCHMPEL. Dordrecht, 9 October 1907. iDdt artikel is geplaatst ter gedegen heid van PauliKruger's geboortedag 10 October. ONGELUKKEN. Men meldt uit Tiel Woensdagmiddag had op de Waal voor Rossu/m een ernstig ongeluk pdautis. Een afvarende sleepboot greep den ankerketting van «en daar lig gende vischaak. Deze lag ook inet een kabel aan den wal vast. De visscher V., van Lage Zwaluwe, wilde dezen kabel vlug losgooien, doch' raakte er in verward, waardoor hem het onder been werd afgekneld'. Hij' is opgeno men in het 'ziekenhuis te Tiel, waar 'hem het been bij de knie "is afgezet. Een schip, geladen met gr'auwkalk voor Tiel en gesleept door het stoom bootje Rijnstroom, liep voor de stad op een krib, waardoor het' in het Paar denwater zinkende is. De lading zal grootendeels behouden blijven. Uit Enkhuizeni meldt men Een verversknechtje, de 15-jarige zoon van de weduwe M., viel Woens dagmiddag uit de goot van een vrij hoog huis en kwam met het hoofd' op de straat terecht. Hij werd terstond per brancard naar het Snouck van Loosen-ziekerihuis vervoerd*, maar er bestaat geen hoop, hem in het leven te behouden. In een onbewaakt oogenblik geraak te het tweejarige zoontje van de fami lie J. Dinther te Stratum bij Eindho ven in eene achter de ouderlijke wo ning gelegen sloot, waaruit het even later levenloos werd opgehaald. De 8-jarige IC., wonende te Frank huis bij Zwolle, ihad Dinsdagmiddag, terwijl hij bezig was om noten te plukken, het ongeluk uit den boom te 1 vallen. De inmiddels ontboden ge neesheer moest hersenschudding con- state-eren. 'Sinds Zaterdagavond werd te Prin- serihage een alleenwonend man ver mist, Toen hij' izich iDinsdagradid|dag nog niet vertoond had, drongen de buren de woning binnen, en daar vonden zij hem dood in den kelder liggen. Vermoedelijk is hij uitgegle den en van de trap gevallen. Onmid dellijk heeft men de politie met het gebeurde ;n kennis gesteld. BRANDEN. Te Poeldijk is in den afgeloopen nacht de woning van L., in den Moe polder. door brand vernield. Alles was verzekerd. INBRAAK. Uit Etten meldt men Dinsdagnacht heeft men zich toe gang weten te verschaffen in het café van C. D., alhier, en daar f 275 gesto len. BALDADIG. Dinsdagnacht waren 4 personen u't Tilburg op den Bosschenweg aan het uitvoeren van allerlei baldadigheid aan de woningen langs den weg. Juist passeerde daar de beruchte T., en rneenende, dat ook zijne woning het ontgelden moest, maande hij lien tot kalmte aan. Daarop vielen de on verlaten hem met messen aan en brachten hem wier steken in den rug toe. Onmiddellijk werd dr. Verhoeven uit Oisterwijk ontboden, die T., die veel bloed verloren bad, verbond. De wonden zijn, hoewel niet levensge vaarlijk, ernstig. De mareehausée's doen ijverig nasporingen naar de da ders. EEN ONGELUKKIGE. (Zie ook Tweede Blad). Zooals wij reeds mededeelden, is de heer H. J. Smit in een vlaag van waanzin uitzijn woning, Borneostraat 10, derde étage, gesprongen en inwen dig ernstig gekneusd. Thans verne men wij, dat de ongelukkige, die be wusteloos weTd opgenomen, later is overleden. De heer H. J. Smit zal voor velen niet een onbekende zijn geweebt. Een zestal jaren stond hij alls directeur aan het hoofd van de drukkerij van den Algeaneeuen NederlandSchen Diamant bewerkersbond. Hij was echter reeds geruimen tijd lijdende aan zwaarmoe digheid en werd dit voorjaar eenige weken deswege verpleegd in een der gasthuizen te Amsterdam. In de werkliedenbeweging was hij ook geen onbekende en wat hij in theorie verdedigde, wist hij in de practijk om te zetten. De gunstige toe standen voor het personeel, die aan de drukkerij van den A. N. D. B. be staan. zijn daar om dit te bewijzen. („Tel.") STAATSLOTERIJ No. 7973. Men meldt dat op de officieels lijs ten der Staatsloterij het nummer 7973 tweemaal voorkomt, nik. eenmaal in de 3e klasse als uitgeloot met eigen geld, en in de 5e klasse met een niet Naar men aan de Tel. mededeelt, korort deze fout voor op alle versprei- die lijsten. Het moet zijn 3e klasse le lijbt 7972 uitgeloot met f 45 en 5e klas se 6e lijlst 7973, een niet. HET JUBILEUM VAN DER PLOEG. De Hbld .-berichtgever seint uit Ber lijn, dat mr. P. A. Jansma van der Ploeg, directeur der kanselarij van het Nederlandseh gezantschap te Ber lijn, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, dat Maandag gevierd is, door Z. M. den Keizer van Duitscfi- land, Koning van Pruisen benoemd werd tot ridder derde klasse der Prui sische Kroonorde, en door Z. D. den groothertog van Mecklenburg tot rid der derde klasse der Orde van den Griffioen met de ICiroon. EEN GARNIZOEN TE ROTTEDAM. Naar men verneemt worden .tus schen de Rpgeering en het bestuur dezer gemeente onderhandelingen ge- voerd over bet leggen van een vast garnizoen' aldaar, ter sterkte van een bataljon infanterie. Door het gemeen- itebestuur moeten voor de .kazernee- ring reeds zeer aannemelijke voor waarden zijn aangeboden. SPOORWEG VAN EGMOND AAN ZEE OVER ALKMAAR NAAR BERGEN'. De St.-C/t. no. 237 bevat den tekst der nadere overeenkomst betreffende den spoorweg van Egmond aan Zee over Alkmaar naar Bergen. In art. 1 wordt aan die Stto-omitramwegmaat- tsehappiji ElgttnondAllikm aa r—Berger concessie verleend voor het exploiter ren of ,doen explodteeren van dtiera spoorweg met een snelheid van ten hoogste 35 KM. per uur in plaats vai 20 KM. PElST IN ALGIERS. De Minister van 'Bdmnenl andschi Zaken beeft goedgevonden. lo. Or an besmet te verklaren wei gens pest; 2o. het aantal dagen, bedoeld k hiet eerste lid van art. 8 van die we! van 28 Maart 1877, te bepalen op vijl '(jSt.-Gt.) traktementen rechter lijke a:\ibtenaren. Door 95 leden van verschillend Arrondiisseniehts-Reatiitbanken, lede: van" het parket aan. die colleges ei kantonrechters is een adres tng diend aam H. m. de Koningin, waa- in H. m. wordt verzocht het daar heen te leiden, dat de traktementie dier rechterlijke ambtenaren te spoedigste op afdoende wijze worde verhoogd. Het adres is in afdruk toegezomdie aan die loden der Tweedie Kamer. Van 17 Rechtbanken werd Idle nif dew'erking tot d!e indiening van ht adres verkregen. Amsterdam en Ro terdam kwamen niet voor medtewei king in aanmerkingdie Redhtban ken te Utrecht, Zwolle, Zutphem a Zierikzee onthielden rich op ver schillende gronden. Herinnerd wordt fim het adires, li hie-t thans dertig jaren geïeden ;i sedert de traktementen der rechte lijke ambtenaren eenige verhoogir hebben ondergaan (met uitz onderio van die bij de Rechtbanken en d kantongerechten' te Amsterdam en I Rotterdam en van de ambtehare van het Openbaar Ministerie bij <J kantongerechten). Voorts wordt aangevoerd, d'at i dit tijdsverloop (de lcvenseischen zot veel iiooger zijn geworden, dat t! traktementen welke in 1877 alls vc doende konden worden aangeimerl dit thans niet meer zijn, en dat, wai neer deze iraktemenêsregeling no eemigem tijd blijft standhouden; b te vreezen zal zijn, dat Ihngzame hand! vele goedle krachten aan magistratuur onttrokken zullen wc den, hetwelk eensdeels afbreuk t doen aan den goeden naam, waan de rechterlijke macht ridh stee (heeft mogen verheugen, en and» dedls ten nadeele ;zal dtrekken va de rechtzoekendea. EEN GROOTE STOOMKETEL. Dinsdag werd door de firma Gei Jannink en Zonen te Enschedé van i heeren Gebr. Stork en Co. te Hengel aangevoerd een groote stoomketel t zwaarte van 25.000 K.G. Het gevaai werd door 20 paarden getrokken. 1 de Hengeloschestraat, waar nog pi de straat was open geweest, verzak een der voorraderen van den wage de trein van paarden stond stil f langzaam rolde de kolossus, door t steeds meer verzakken, naar benede terechtkomende op een partij kaï steenen, gereed liggende voor niem straten. VECHTPARTIJ. Men meldt uit Osch aan de 's H. G Op de kermis is het weer warm to gegaan. Dinsdag met de Ossche mar) was 't bet oude liedje, de boel wei /op stelten gezet. Een man werd z< toegetakeld; dat hij door bloedvierlii haast niet meer voort kon. Hij. be een 7 c.M. lange snede to het hoé

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2