SCOTT'S Emulsion wonende te Cardiff, die juist langs een ladder uit het (ruim Mom. Hij viel van de B-adder in het ruim en bleef op die -plaats dood. Zijtn lijk is naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk gebracht DIEFSTAL VAN PATROON HULZEN. Men meldit uit Arnhem Van een zending geelkoperen pa- iroonhuizem, afkomstig van scherpe en losse patronen, verzonden van Arn hem naar de Hemirug, worden niet minder dan 18.000 stuks vermist. EEN BAKKERS-QUAESTIE. Door de gezamenlijke bakkers te Kampen was voor eenige dagen per advertentie bekend gemaakt, dat zich genoodzaakt zagen, ten gevolge der voortdurende en belangrijke stij ging der meel- en graanprijzen, de rogge- en wittebroodsprijzen te ver- hoogen. Vele ingezetenen, vooral de mindere man, waren hierover alles behalve content. Maandag en Dins dag konden de bakkers het goed we ten. dat ze minder brood verkochten; de knechts kónden hun bazen bood schappen, dat ze tegen den ouden prijs brood konden brengen, anders maar niet terugkomen. Dinsdagavond ging de stadsomroe per nog laat door de stad om luide te verkondigen, dat „der_burgerij van Kampen beleefd verzocht werd' voor-j loopig geen brood meer van de bak kers aldaar te nemen, daar zich eeni ge burgers tot eene commissie ge vormd hadden voor de oprichting van eene broodfabriek". MIDDENSTANDSCONGRES. Verschenen is het stenographisch verslag van het Middenstands-congres, op 17 en 18 Juli te Nijmegen gehou den. In afwijking van vroeger wierd dit verslag in eigen beheer door den Bond uitgegeven, en door den heer J. S. Meuwsen naar stemographisch-e ge gevens bewerkt. Het bevat, behalve de statuten en huishoudelijk reglement van den Bond een volledige lijst der aangesloten vereend-gingen. Uit eene alphabetische naamlijst der redenaars blijkt, dat door 41 personen aan de debatten is deelgenomen. ALLES IN EEN UUR. In de Dinsdagavond te M-edemblik gehou den Gem een teraadsvergaderi ng werden binnen één uur tijds afge daan 2 verzoekschriften, om grond in erfpacht te bekomenkennisname iproc.es-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvangereen verzoek orn subsidie de gemeente-begrooting voor 3908een besluit tot 'salaris-verhoo- gang voor de politiebesluit tot het aangaan van eene geldleening; eene verordening tot heffing van haven- en bruggelden zes benoemingen voorde instellingen van weldadigheid. Het ging als van een leien dakje. Alles binnen één uur INGEZONDEN MEDtEDEEIdNGEN 30 Cente per regel. Gij zult verbaasd staan over de snelheid waarmede anaemia of bloed armoede en de daaruit voortspruitende zwakte en moedeloosheid verdreveD wordt door SCOTT'S Emulsion. De reputatie van is gegrond op twee dingen i. De uitstekendste be- standdeelen die door de ondervinding als de beste aangewezen en voor geld te bekomen zijni. De be reiding van zulke bestand- deelen tot eenen aange- namen, verteerbaren room door middel van het vol maakte SCOTT proces. w Het resultaat is een pro- ftaadei sine rit- duct van ongeëvenaard voe6enae kracht. Bij alle SCOTT'procesapothekers en drogisten. Efech Rechtszaken KOOPLIEDEN Voor de Rechtbank te Arnhem stem den terecht G. G. Klaassen te '-sGra- venha/ge, en J. J. de Roo, te Amster dam. befden kooplieden. Aan beklaagden werd -ten laste ge legd, dat zij tusschen 8 en 19 Juli j.l. te Nijmegen, te zamen en in ondier- tóng overleg, met het oogmerk, zich of een ander wederrechtelijk te be- voordeelen, door listige kunstgrepen en «en samenweefsel van verdichtsels G. W. Gun the r te Nijmegen hebben- bewogen tot afgifte van 8 jachtgewe ren met 8 geweerlioezen, 5 kijkers, 3 barometers, 5 passerdoozen, 1 revolver met tasch, 2 weitasschen en één doos patronen. Op den Ssten Juli kwam beklaagde Klaassen in het wapenmagazijn van den heer Gunther te Nijmegen, waar hij onder mededceling rijk veekoop man en jachtliefhebber te zijn, wo nende in de Langestraat no. 1, 3e éta ge te Amsterdam, twee jachtgeweren uitzocht. Hij nam niet dadelijk eene beslissing tot koopen. Ben paar dagen later telephoneerde hij naar het ma gazijn en bestelde de g»weren. Daarop volgde -een telegram, dat zijn bediende de tweede beklaagde zou komen, terwijl hij intusschen aan den heer Gunther telephoneerde, dat hij een jachtclub had opgericht. ende leden van diie club moesten allen nieuwe geweren hebben. Op 16 Juli verscheen de tweede be klaagde bij den heer Gunther, en wel onder voorgaven, dat hij de bediende van beklaagde KJaaasen was, toonde, de nota, door Gunther aan beklaagde Klaassen gezonden, gaf hoog op van zijn „patroon", die, zoo heette hét, veekoopman was en te Amsterdam op nette kamers woonde. Hij zocht ver schillende voorwerpen, geweren-, ver rekijkers, passerdoozen, enz,, uit zijn patroon vond alles goed wat hij kocht en hij kende dien^ smaak Na telephonïsch gesprek van Klaas»- sen met den heer Gunther, waarbij Klaassen meedeelde, dat nog eenige leden der jachtclub niet van geweren waren voorzien, en dat onder die le den bouwkundigen waren, kwam De Roo nog een tweetal malen in het magazijn en nam de verschillende goederen in ontvangst. Hij liet niét na telkens den rijkdom van beklaagde Klaassen te roemen, terwijl zoowel hij als de patroon herhaaldelijk te kennen gaven, dat uiterlijk den 20sten Juli 1907 de goederen betaald zouden, wor den, een toezegging, die nimmer in vervulling ging. Bij de behandeling -der zaak bleek, dat de heer Gunther te Nijmegen, in het geheel voor f 932.30 aan goederen aan den «eersten beklaagde zond. Bei de beklaagden verkochten in Amster dam, ver beneden de waarde,, de goe deren, die in hun bezat kwamen. De substituut officier van justitie, mr. Hotstede, wees er op, dat de be klaagden. de twee meest beruchte fles- Bchentrekkers van Amsterdam zijn. Het overtuigend bewijs in deze zaak is zeer sterk en ook het wettig bewijs staax. vast, waar -aanwezig zijn listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels. Het geldt hier eene op lichting op zóó groote schaal, dat termen zijn voor het opleggen van de hoogpte straf, zoodat Z.E.A. drie jaar gevangenisstraf -tegen ieder der be klaagden eischte. De verdediger mr. B. F. Everts pleitte vrijspraak. -MOORDAANSLAG. Voor idfe rechtbank te Rotterdam werd voortgezet de behandeling der zaak tegen F. K. N. R„ 21 jaar, bar bier, wonende aldaar, die op 25 April 1907 zou gepoogd hebben opzettelijk van het leven te berooven E. E. Ver- burg, huisvrouw van D. H. Hageraats, door uit een met scherpe patronen ge laden revolver eenige schoten op haar te lossen, tengevolge waarvan een kcge-1 achter het rechteroor en een andere kogel voor het rechteroor in het hoofd der vrouw is doorgedron gen, en nog een andere kogel in een crèpé tot op haai' hoofd is doorgedron gen, terwijl de uitvoering van het mis drijf niet is voltooid door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheden, dat de -kogels, ten deele haar raken de, geen edele deel en der vrouw raak ten, en ten deele langs het lichaam der vrouw gingen. ZooaLs men zich zal 'herinneren, had beklaagde bij de vorige behandeling der zaak het, willen doen voorifomen, dat niet hij, maar een ander onbe kend gebleven persoon-, van die gang uit, op zijn meesteres geschoten' heeft. De rechtbaatk had toen als haar oor deel uitgesproken, d-at de gehouden instructie nalat -volledig was,, op ver schillende punten een nader onder zoek gelast;, ook omtrent beklaagde's geestelijke Vermogens. Omtrent dit laattóte punt wais door de deskundigen rapport uitgebracht, dat hij, beklaagde, indien- hij aan het hem ten laste gelegde fait schuldig mocht bevonden worden, daarvoor toe rekenbaar anoet -worden geacht. Beklaagde verklaarde op desbetref fende vragen in April van een zwa ger een rijwiel- voor f 7 gekocht te heb ben. Tevens had hij zijn meesteres twee dagen voo-r het gebeurde voor schot op -zijn trnctiement gevraagd en van deze een daalder ontvangen. De geneesheer, die de getroffene in het Ziekenhuis had.' behandeld, VerMaarde bij haar de verwondingen waargeno men te hebben zooals boven reeds ge niep. De toegebrachte verwondingen h-adden levensgevaarlijk, kunnen, zijn. zoo zij edele deelen geraakt hadden. Over de mogelijkheid of de schoten kunnen- igelost zijn door een persoon die in de gang -gestaan, had, Ifon de geneeislueer zich niet uitlaten. De juffrouw, die Is nachts bleef de zaak van Hageraats -in die Scheeps- timmerm ansl aan, waar beklaagdle ook den nacht doorbracht, deed verkla ringen, omtrent verschillende verha len, haar door beklaagde gedaan om trent de familie Hageraats. Nog had -beklaagde haar gezegd een paar da gen voor het gebeurde: „ik weet meer dan ik zeggen kanvoor Zater dag zal je nog wel wat hooren." Het O. M. was van m-eening, dat uit liet getuigenverhoor is gebleken, dat aan beklaagde niet poging tot dood slag, maar poging tot moord had moe iten zijn ten laste gel-eg,d, daar hij heeft gehandeld met voorbedachten rade. Van Den Haag uit in Rotterdam gekomen in benarde omstandigheden, en in betrekking bij den coiffeur Ha geraats gekomen, had hij vernomen, idat deze geld bezat. Om zich dit te ver schaffen, had hij het duivalsch plan beraamd juffrouw Hageraats -van liet leven te berooven. Voorzorgsmaatre gelen had hij reeds genomen om Spoe dig weg te komen. Hij had zich zelfs tegenover de juffrouw in de zaak in de ScheepütimmenmansLaan uitgelaten oveT zijn vertrek naai'Den Haag. Be klaagde is met zijn karakter gebleken een gevaarlijk n^ensch. voor de maat schappij te zijn. Veroordeeling werd gevraagd tot l jaar gevangenisstraf. Omtrent liet bewezen zijn van het primair ten laste -gelegde feit (poging tot doodslag) refereerde mr, Adolplr- no E. Kok zich aan het oordeel der rechtbank. Mocht de rechtbank dit feit niet be wezen achten, zoo was pleiister van gevoelen, dat de subsidiair ten laste gelegde feiten zoo geformuleerd zijn. dat dan slechts voor mishandeling een veroordeeling zou kunnen volgen. Uitspraak over 14 dagen. IN HOOGER BEROEP. Voor het Gerechtshof te Amster dam werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 59-jarigen werk man, bewoner der Karfhuizerstraat. die in dronkenschap zijn vrouw met petroleum begoot., daarna in brand sta-k en vervolgens de vlammen met water bluschte. De vrouw bekwam vreeselijke brandwonden. De Rechtbank veroordeelde den man tot 5 jaren 'gevangenisstraf. Er werden twee getuigen a déchar ge gehoord. Dezen verklaarden, dat de vrouw veel -misbruik van sterken drank maakte. Een agent van politie deed uitkomen, dat de vrouw nog twee vonnissen wegens dronkenschap te goed heeft. De -advocaat-gen£raal_ mr. Pleyte ©ischte IwestLgiing van het vonnis. Mr. L. W. van G-igch Jr. pleatte vrij spraak. 23 October a.s. uitspraak. DIiEFlSTAL -MET (BRAAK TE (DIEN HAAG. Jn den -nacht van 13 op 14 Augustus jl. werd door drie personen M. J. K. II .'B. en A. J. W. ingebroken in een perceel aan de -Nlassaulaan -aldaar. De klommen, 'hadden een ruit van de serre ingedrukt, vonden de deunen in huis gesloten, hakten daarom een deurpaneel uit, -hielden daarna huis zoeking -en -ontvreemdden eenige klei nigheden, -welke zij bij een bekend op kooper van gestolen -goederen J. v. K. voor f 3 verkochten. Den volgenden toaoht -ging men er weer >o,p uit, hopende in een ander [perceel (aan de (Nassaulaan -een bete ren slag 3te slaan, doch bij een poging van een -der mannen om een breekijzer ite gaan halen door den opkooper van K. -verstrekt (viel hij in de Bran den der politie -die hem, en later zijn ]>eid)e kameraden, arresteerden. Het. drietal had zich thans -ter zake van beide misdrijven voor de Ha-agsohe rechtbank ite verantwoorden. K. en B. bekenden, zoowel den diefstal -als de poging tot diefstal, terwijl de derde bekl. W. beweerde, (beschonken te zijn geweest, zich niets meer ite herinneren dan -dat zijn kameraden hem in -een tuin hadden te slapen gelegd waar de politie hem had gevonden en gearres teerd. Aan de inbraak noch aan de poging had hij ipart of deed gehad -en al iwat zijne -medèbekLaagden daarom trent vertelden waren leugens. Subst.-officier van Justitie, imr. van Geuns, was -van Oordeel dat bekl. W van de hem ten laste gelegde deelne ming aan de eerste inbraak, wegens gebrek -aan bewijs, zal -moeten worden vrijgesproken. De schuld van de be- klaagdien IK. en W. staat vast en haar het oordeed van het \0. (ML zullen zij zwaar -gestraft moeten worden voor liet -eerste feit. Aan -de poging 'tot diefstal m-et iniklinuming achtte het O. M. de drie beklaagden schuldig. Geëdsch-t werd- tegen K. en B. zes ja ren gevangenisstraf en tegen W. vier jaren gevangenisstraf. De verdedigers B"hr. (mms. J. (Lunsmgh Withers en R Ni. IBakker refereerden zich aan het. oordeel der (rechtbank. DE OPKOOPER VOOR DEN R1EGHTER. (Hi-eraia istond (terecht J. v. K„ de op kooper in de vorige aaiak reeds noerad. De tmian bekende gulweg iiwee vaasjes, (een scheepje (omameai/tje) vruebtenm-esje-s en een doosje van be klaagde (M. J. K. -te hebben gekocht voor 3. (Hij koopt van alles mats hij onaar /weet dat het „eerlijk" is en Shier lilad hij geen oogenblik, treden om taan diefstal Ite dienken. Dikwijls' worden h-emi -snuisterijen te koop aangeboden die b.v. bij' verhuizingen -of schoonma ken zijn weggegeven. Toen een politle- Ibeamibte kwam -die reeds wist dat d-e gestolen voorwerpen bijl v. K. verlko-cM waren, had hij dadelijk bekend, dlait hij, die voorwerpen -gekocht had. Hij had geen enkele (reden ooi dit te ont kennen. M. J. K., -thans /als getuige verhoord, verklaarde idJatt hij n-aar den opkooper -K. was gegaan, lomidiat hij- -van zijn kornuiten had gehoond, dait deze stelen goed kocht. Bij hem- gekomen Qüa'd hij gevraagd-, (met een -knipoogje van verstandhouding, „kan ik je ©ven -alleen spreken," waarop 'v. K. met hem in een -soort kantoortj-e was ge gaan. Giet. fir-adi f 4.50 gevraagd, doch v. K. wilde slechts'/ 2.50 -geven en den volgenden -dag -nog 3-50. Get. was tloen -n-aar zijn kameraden gegaan, die -op het iSpui wachtten, om -te vragen of dfie het goedvonden. (Later had, v. K. hem -toen f 3 uitbetaald. IDe bekl. v. K. -ontkende dit. Hij heeft get. K. niet in zijn kantoortje geroe pen, hem -dadelijk fi geboden en die ook d-adelijfc uitbetaald zonder dat K. is weggeweest Get. K. hield vol dat het gegaan was gelijk hij zooeven had medegedeeld. T.oen hij het geM voor de verk-ochte spullen had -ontvangen, had hij tegen v. K. gezegd, dat de voorwerpen „.geslagen" waren, het geen in de dieventaal -hebeekent: ge stolen. V. ,K. had -hem een breekijzer -geleend en (tegen get. gezegd op diens maag of hij van -alles kocht: „Zoo raar kan het niet -wezen of ik koop al les; je ikunt bij mij 'alles brengen". Bekl. van K. ontkent -dit -beslist. Er was niets -van dien aard gezegd; even min dat bet breekijzer gebruikt moest worden -als men er 's -avonds weer op uitging. Get. van -K. van zijn kant bleef vol houden, dat bekl. v. K. zeer goed wist in welk verband de beitel (breekijzer) Ier leen gevraagd werd Get. B. (ook -een beklaagde uit de vorige zaak) -bevestigt de verklaring van -get. K., idat deze eerst weer bij hem en W. terug as gekomen, zeggen, de dat van K. ernaar 2.50 vilde ge ven, waarop zij. -geantwoord hadden: „Zie -maar wat je krijgt." Ben ©ogen blik Hater kwam K. terug met 3 wel ke zij hebben gedeeld. Bekl. v .K. zegt dat dit eenvoudig gelogen -is. iHij heeft dadlelijk 3 boden en uitbetaald, zonder dat get. K. -ook maar een oogemblik naar zijn kameraden fis teruggekeerd. Een knecht van bekl. v. K. ver klaarde dat hij zijn ba-as naar bene den had geroepen toen. get. K. kwam om iets te koop aan te bieden. K vroeg 450 en v. K. bood 3. Over en Weer, heeft men -toen wat staan praten en toen is de koop ge sloten voo-r 3, diie dadelijk aanK. uit betaald zijn zonder -dat deze ook maar een ©ogenblik is weg geweest. Die koop is niet in het kantoortje geis-loten maar in de gang bij de trap. De getuigen Iv. en B. houden hun nerzijds vol betgeen biervoren Is me-1 degedeeld. i iDe presidtent -wijst den (knecht op de tegenstrijdigheid van beide verkla- ringen en (bedreigt geit met in larrest-1 neming, waarop get. in drift losbreekt en woedend met zijn vuist op het, hekje van het podium slaat; verklaart vloek de getuigen verwijt hem val sela te betichten van te liegen. De officier van justitie staat nu op en -vordert rechtsingang met gevam- genneming van den knecht op grond van venmoeden van meineed. De griffier cm/a-atot de verklaring op door getuige -afgelegd, waarna -de rechtbank in raadkamer gaat, ten einde get. gedegenheid te 'geven ziah nog eens -te bedenken. Nadat die -rechtbank weder is bin nengetreden wondt gek K. nogmaals gehoord. Gei. verklaart den knecht heelemaal niet gezien te hebben gedu rende de onderhandeling. Hierna wordt -aan den knecBit zij ne verklaring voorgelezen welke daar na door hem wordt geteeken-d. Nogmaals geeft -de president get. ge legenheid -zijne veiklaring te herroe pen hetgeen d©2e weigert. Daarna wo-rdt rechtsingang tegen get. ver leend. radt bevel tot instructie en ge vangenneming. Get. wordt naai' het Biuis van bewar -ring overgebracht en de verdere be handeling der zaak van v. K. ge schorst. vestiging van het toeroepen vonnis. "Uitspraak -doende, veroordeelde het. H-of KBeijngeld lot drie jaren gevange nisstraf onder aftrek van de voorloo- pige hechtenis. DAS EWIG "VVEIBLICHE. Haar dochter, die in Hilversum woont, en die, wat men izoo in het, al- meen noemt ,,'n nett en fatsoenlijk meisje" is, hoorde van den ouden weduwnaar, .wienls harfen grijs zijn en eerweerdig igflcuSgestreken, en wiens wangen omzoomd worden door 'n v&rtrouwen-wdkkendi, burger- imnris-ringbaa/rdjedat-te 'n huis houdster hooddig had. Wie peilt dé diopte van het vrouwelijk combinatie vermogen, vooral hls mogelijke hu welijken op -het schaakspel des le vens kurmen -wonden gewonnen Was 't meer dan 'n seconde tij dis. dat de gedachte ha/a-r (hers en windselen deed omcirkelen, dat misschien... als (hij zin in haar... het wel: mogelijk was, dat Dus zeide zij ,.U bient 'n (wedluwmaar, ear m'n moeder is zoo goed als 'n weduw vrouw, want vader is al moer diah drie-en-twintig ja-ar dn 'ni gesticht". „Schrijf je moeder dlan- maar, dat ze bij me kan kome." De moeder -kwam. Het combinatie vermogen der dochter scheen in den aanvang nidt. voor cri'tiek vatbaar. De zeventigjarige mian ion -de zestilg- j-arige vrouw konden hot best met el- kandier vindenWat rimpefllt. zich uw voorhoofdje, m'n achttienjarige lezeres 't Ig -liet levenen de liefde vertoont zich'soms m-et grijnizemden,, ontvleesden/ dodddlcop. Ze w-erd iz'n huishoudster. 1-Iij .sprak al van- trouwen, en zou opgemerkt hebben „Wanneer we getirouwidi zijn, hoort lalLes, wat aan m'n- vrouw gehoond: heeft, aan jou-." Doch -volgens ide vrouw, zou hij be loofd hebben „Alles, /wiat aan- m'n vrouw ge hoord lvoeft, hoort aan jou." Deze belofte bracht ze, zestien dfa^ gein later. ,tn practi-sche toepassing. Ze Verl-iet -d-e woning van den weduw naar, en anèt h-aar verdwenen de oorbellen en 't horloge, benevens 'n1 lallven en 'n hemd. Mr. Quinfus' reqnireerdle zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. J. v. d. Dries, merkte op, diaft alle bewijs 'h-ier gebaseerd' is top die, getuigenis van .den weduwnaar, weillke verkla ring spreker aan critiek onderwierp, tot \Tii-spraak concludeerend. (Tel.) OVERTREDING MOTORWET. De rechtbank te Arnhem bevestigde d-e vonnissen van dien (kantonrech ter, waarhij de bankier J. W. B., we gens overt-redinig der mo'torwet, ver oordeeld werd 'tot zes dagen heahte- (Tel.) HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het Hoog Militair Gerechtshof deed uitspraak in hoogar beroep ih de zaak van den milicien-soldaat bij het 8e regiment infanterie, die to eerste instantie door den. krijgsraad ie Arnhem, wegens doodslag van den milicien Slotboom op de kamer van de Menno Coehoorokazeme te Arn hem, tot vijftien jaren gevamlgenis^ straf .wepd veroordeeld. Het Hof besliste, dat er gaen gron den aanwezig zijn oan een onderzoek mhar beklaagdes geestestoestand door deskundigen te doen instellen dat (beklaagdes opzet om 'Slotboom} van liet (leven te iberooven ten proces- se niet is gebleken, maar wed om hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Eveneens achtte het Hof bewezen, dat 'beklaagde bij dfe gele- genheid den korporaal De Haas met de bajonet heeft gedreigd. Bekl. werd mitsdien schuldig verklaard aan lo. zware mishandeling die den dood ten gevolge heeft gehad, gepleegd idoor een amictenaar, 'die daarbij ge bruik heeft gemaakt van een middel hem door zijn aïnbt geschonken, 2o. het (door ee-n soldaat met gebaren dreigen Van zijn meerdere in rang en veroordeeld tot tien jaren ge vangenisstraf en drito imaandlen mi litaire detentie, -met vervallen-ver klaring van deai militairen stand', rnet in mindering brengi-ng van de voorloopige verzekerde bewaring van 22 April jl. af. MISHANDELING. Het gerechtshof te 'sHertogeaibosch deed uitspraak in de navolgende straf zaak: J. Kleijngeld, oud 35 jaren, loinpen- koopman, te Uden, beklaagd van in den avond' van- 7 Juli jl. te Uden Hen- drik-us Prinsen., oud' 96 jiaar, schoenm-a ker laldaar, te hebben (mishandeld wat den dood ten gevolge heeft gehad. Bij vonnis der rechtbank -aldaar van 20 (A/ug. j.l. werd bekiaiagdio sahjul- tiig -verkil aard aan mishandeling den dood ten ge/vole hebbende en v-eroor- dleeld tot 3 jaren gea-anigeniisstraf. Het M. bij het -gerechtslhof vorderde verzwaring dier straf tot eene gevan-1 inbrekers iwaren een -m-uur overge- de waarheid 'té spreken en met -een genisstraf van 6 jaren, overigens be- Kasdiefstal te Koeta Radja. Men schrijft uit Padang aan de .Java-Bode" Het spreekt vanzelf, dat hier een der drukst besproken onderwerpen van den dag, sedert de aamkomc-t van den verdachten Van Daalen, boven aange haalde kasdiefstal is. Natuurlijk moet men zeer voorzichtig zijn met aan te nemen, wat er te dien opzichte al waar en „betoel waar" wordt opge- discht. Door vergelijking en schifting kan men thaais eenigsziiis juist op maken, wat er alzoo te constateeren valt. In die eerste plaats staat het vrij wel vast, dat de sleutels van den ont vanger zelf niet voor het openen der deuren en kisten gebruikt zijn. De in- landsehe bediende van den heer Bur- gemeestre, die volgens „les on dits" de hand in de zaak zou gehad hebben, en voortvluchtig zou zijn, ha-d den och tend van. den bewusten Zaterdagmor gen zijn dienst opgezegd en was nog dienzelfden dag bij een andere, pas te Koeta Radja woonachtige familie overgegaan. Wanneer die jongen den loop van dien da-g nogmaals in de waning van den ontvanger zou zijn gekomen, om de sleutels uit de hem bekende kast weg te hallen, zou zulks zeker door één der huisgenootem zijn bemerkt omdat dit te opvallend zou geweest, zijn. Het is dus vrij zeker, dat die jongen de sleutels niet aam den schuldige zal hebben verstrekt en dan schijnt het mede uitgesloten te zijn, dait een an der dat kan hebben gedaan. Ook -nu is aan het licht gekomen, dat reeds maanden lang aan de slo ten der kluis en der zich daarin be vindende kisten, een of ander man keerde. Sloten, di-e den- vorigen dag nog uitnemend te openen en te slui ten waren, gaven nu en dan plotse ling haperingen. Dit wettigt dus het vermoeden, d'at de sleutels nagemaakt en achtereenvolgens beproefd en zoo noodig verbeterd zijn. Wanneer men nu weet, dat vijf van d-e zes sloten, diie in de kluis op kisten zaten, om zoo te zeggen in de buiten wereld bekend waren door reparatiën en dergelijke (twee er van waren kort- te voren op publieke vendutie aange kocht), dan krijgt dit vermoeden- allen 9chijm van waarheid. Neemt uien eenmaal aan, dat dit waar as, -dlan hieeft men dus te doen met de uitvoering van een. lang Aan Ie vo r en -beraamd pi an Men d-oet go£d dit bij de beoordev ling van de o-p bepaalde* personen ge vallen verdenking wel in het oog te houden. Naar- aan-leiolng van- -diie sloten, wil iik nog eene.bijzonderheid' niet onver meld laten. Het giewone sföt (sfceek- slot) van de kót, waarin het papieren geld1 bewaard wordt, kon tot voor kor ten tijd slechte door dengeldteller van 's Land» kas te Koe.ta R-adja geopend worden een klein gebrek aan- dat slot maakte, idat het alleen "niet een „foef je", aan dien beambte- sJ'echts bekend, te op-emen-^was. Meermalen w-e-rd dit feit geconstateerd:, wanneer bij wijze van aardigheid bezoekers gievraagd werd dit slot eens open te miaken. Daar de ontvanger dit geen goeden toejriand vond, liet Ih ij het slot van de papiererigeld-(kist td'oor den geweer maker te Ivoeta Radja repareeren. Deze reperatie was Vrijdags, den dag vóór den- bewusten Zaterdag, af- geloopen het slot kon toen door een ieder en een iegelijk, die'den goeden sleutel in zijn bezit had-, geopend wor den. Beschouwt men al wat boven ver meld is, zaakkundig, zondier aanzien des persoons, dan moet erkend wor den, dat, -ads er niets meer bekend was, de ontvanger zelf in zware ver denking kon geraken. Gelukkig voor dien braven man (kwam er meer aan het licht, zoodat vrouwe Justitia, indien zij al het oo-_ op hem had laten vallen, thans in ge heel .andere richting staart. Het spreekt vanzelf, dat men Atjeh, wiéten/de wat er met de sloten gebeurd was, het eerst naging waai de geweermaker, diie het werk verricht had, zich had opgehouden van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Meu vorud bij hem een stel zeer vuile, be- modderde kleeren, terwijl hij aanvan kelijk zeer vreemde antwoorden gaf, toen hij daarnaar en naar zijn- ver blijf in de verdachte uren ondervraagd werd. Ik geloof niet, dat met zeker heid zijn alibi is vastgesteld, zoodni. het mogelijk blijft, dat later zal blij ken, dat deze onderofficier min of meer medeplichtig is. Althans van Zaterdagavond half ze ven tot Zondagmorgen 10 uur kan de geweermaker, die van te voren met een collega was uitgeweest, nog zeer goed ergens anders vertoefd hebben dan in zijn bed, waarin hij beweert te hebben gelegen. Het onderzoek heeft over liet genoemde tijdsverloop geen licht kunnen verspreiden. Toch schijnen er goede gronden te zijn, waarop althans voorioopig werd aangenomen, dat men niet met een schuldige of medeplichtige te dioen had, zoodat de man op vrije voeten werd gelaten. Gp Koeta Radja echter had de alge- meene opinie Qiaar verdenking slechts op één persoon laten vallen. In hoe verre daarvoor van -huis uit reden was kan in het midden gelaten worden, doch het onrustige, vreemde gedrag van den lieer Van Daalen schijnt den eenmaal opgewekten argwaan zeer te hebben versterkt. Als huisgenoot van den gouverneur was de heer Van Daalen met de lo cale toestanden de gebruiken der be woners van het eenige bewoonde ge bouw in de nabijheid van de geldkluis, zeeT goed bekend. Hoewel hij het paviljoen van des gouverneurs woning gebruikte, at hij niet aan tafel bij zijn broer, zqodat hij groote vrijheid van handelen had. In de middaguren scharrelde hij meestal met een licht, geweertje inde hand! op het terrein, achter en om ge noemde woning gelegen, rond. Ook den Zaterdagmiddag is hij daar geweest om vogeltjes te schieten, en; wat in die daar langs stroomende Kroëeng Daroë te visscben. Zondagmorgen kwam hij in de so ciëteit en maakte daar een partijtje, om, zonder er van te voren over te spreken, arnet den trein van één uur naar Seliameum te vertrekken. Daar er dien dag geen werktreïneoi meer over de waterscheiding reden, moest hij den nacht op dien post doorbrengen. Eerst den volgenden, dag kon hij de reis voortzetten. Zeer opvallend was 'het, dat de heer Van Daalen, die ge woonlijk zacli weinig bekommerde -m zijne bagage, bij deze reis buitenge woon veel zorg had voor zijn koffers. Op TeTok Semawe aangekomen, waar een Chineesche boot, voor Penang be stemd, iter reede lag, hoorde -hij, dat er te Koeta Radja~pl.m. 3 ton aan bankpapier i«Lt 's lands ka£ ontvreemd waren, en dat in verband daarmede al de goederen van. uit Atjeh vertrek- kenden zorgvuldig moesten warden nagezien. Volgens sommigen anoet hij bij den ambtenaar der recherche ge tracht hebben als broeder van den gouverneur vrijstelling van dat on derzoek te verkrijgen. Deze had echter zóó pertinente or ders, dat hij daarvan voor niemand durfde af te wijken. Op Telok -Semawe bracht hij nu enkele dagen dóór met onderhandelin gen en onderzoekingen in de nabij heid als mijnbouwkundige. Hij moest toen, volgeins zijn zeg gen, voor liet heffen van enkele rege lingen naar Koeta Radja terug en liet zijne bagage bij zijn gastheer, luite nant M., achter. Een koffer, waarin naar hij zeide kostbare mijnbouw- i nst runnen ten verpakt waren, beval hij in de bijzondere zorg van dien of ficier aan. Toen déze hem niet in zijn ei/gen slaapkamer wilde opbergen, het Van Daalen zijn Ohmeesche bedien de, die hem op dezen tocht vergezeld had. ter bewaking van dien koffer achter. Van Daalen zelf kwam toen weer te Koelt-a Radja terug, volgiens de „men" om de uu/mimers van de bekende bank biljetten, diie toen juist openbaar ge maakt werden, te noteeren. De a'dsistent-resident van Groot- Atjeh had op den jeugdigen Van Daa len niet de mirt-te verdenking. Dagen vóór den diefstal had 'dleze hem toch een brief getoond, waarin leen zekere heer Chauriguy de Blot den verdach te uitnood'igde te Singapore te ko men, om- enkele mijnhouwzaikeau af te wikkelen, waarvan vermoedelijk een reis naai' Batavia 'het. gëVolg zou zijn. Daar Van. Daalen' nu- hij zijn terug komst miedédeelde, dat genoemde heer hem verzocht had zijn reis eeniigen tijd uit te stellen, vonid de adsistent-resi- denit da-t onrustige (héén en weer trek ken niet vreemd. Na enkele d'ageai ver-taak Van Daa len dan, ook weer, om naar Singapore te gaan en vandaar avaar Batavia, al waar hij in het huwelijk wilde treden, terwijl de 'kans niet uitgesloten was, dait hij ook nog een tocht naar Borneo zou gaan maken. De indruk, dien hij daar miaakte, dat hij op het oogenblik nog-al goed in zijn geld zat, trachtte hij te -verklaren door miedle !te- deeleln, dat hij -een eo-m geld voor een irtljn- bo-uw-conc0ssie had' ontvangendie som-, wiellke eerst 20 duizend gulden bedroeg, werd in zijn mededeel/in gen later vergroot tot 40 duizend. Van Daalen haalde zijn koffers te Telok Semiawe af en trok, toen hij noch daar, noch te Idf ongeviriteerd aaar booaxi kon -gaan, naar Langsar, waar hij opnieuw informeerde of zijn goederen ongeopend aan boord' gela ten zouden-warden. Toen hij ook daar hot ving, liet hij zijn huishoudster en een jongen naar Langsar kómen met Uien betrok hij eerst de Pasangaahap eai later een gehuurde kampoeng- woning. Ten slotte besloot hij naar Singa pore te vertrekken hij li-et de bewuste koffer -bij die vrouw achter, haar cp het-hart drukkende, daar -goed voor te zorgen, omdat er papieren van w aarde voor den mijnbouw in waren. Intusschen kwam 'de uit Padang ontboden officier van justitie te Koeta Radja aan, reeds dadelijk kwam hij op dJe hoogte van de loopende geruch ten. Toen kwanten halerbij eenige ano nieme brieven, waaronder in het Hol land/sell- aan -dén gouverneur en in liet Mai-eisch -agn den adsistent-resident, brieven, wtelke de genachten in be schuldigingen omzetten, toen te Lang sar, door den civiel-gêzaghebber, ma joor Van Rietschoten, de veelbespro ken koffer gevonden werd en de aan wezigheid van veel bankpapier daarin w.erd geconstateerd. Dat de officier van justitie er on middellijk heen toog, is duidelijk. Hij trof in den onmiddellijk na de inbeslagneming verzegelden koffer een naar schatting ruim 2 ton bedragende hoeveelheid bankpapier aan, waar over eenige Deli-couranten verspreid lagen, die op haar beurt weer bedekt waren meteen massa portretten van officieren, waarop dat van den gou verneur zeer zichtbaar gelegd -was, be- nevens een pak aandeelen van een nog op te richten mijnbouwmaatschappij, de mijnbouwordonnantie en enkele andér.e papieren. Met den koffer en de beide bedien den wérd de terugreis aanvaard, en overal wierd het corpus delicti aan personen, die Van Daalen met den koffer ontmoet hadden, ter herken ning voorgehouden. Ook werd, waar mogelijk, nagegaan of het gewicht van den koffer, zooals hij nu vervoerd! werd, overeenkwam met dat toen Van Daalen hem nog in zijn bezit had. Daar dit steeds klopte, 1-igt het vermoeden voor de hand, dat al w-at er nu in de kist zat, er door Van Daalen zelf ingepakt wals. Te Koeta Radja werd op de desbe treffende vraag aan den procureur- generaal bericht ontvangen, dat het geld in ^slands kas te Koeta' Radja gedeponeerd kon- warden, mits het be drag behoorlijk werd vastgesteld en alle nummers werden opgeschreven. Aangezien de officier van jutstifiebij ontvangst van deze lastgeving nog slechts 24 uur den tijd had, heeft hij met vier helpers 22 uur aan één stuk geld zitten tellen en nummers op schrijven. Op Java had men inmiddels niet,stil gezeten, doch wat daar is voorgeval len, weet meai daar beter, dan wij (hier. Op reis schijnt Van Daaleai nogal veel geld1 te hebben uitgegeven, al- thiajnls- bij het onderzoek van zijn baga ge hier te Padang bl-eek hij overvloe dig van alles voorzien te zijn-. Ook ward hij nog in het bezit van f 2400 gevopden. Of de persoon, waammede Van Daalen van Singapore noatr Ba tavia gereisd heeft, werkelijk de heer

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6