Uit de Omstreken Binnenland Telegrammen Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden midd Gothi 1280 mind (1900 „Dai maai zee. Not Not 20S87 Not No; 13438 100. 41 50 66 129 228 261 267 397 546 610 672 731 741 742 866 923 960 1195 1217 1266 1377 1791 1794 1968 2317 2369 2404 2527 2603 2660 2703 2705 2730 2754 2764 Op geen 40 63 65 167 183 201 220 259 276 287 293 331 365 398 402 485 508 529 550 654 562 563 564 590 674 713 722 726 760 766 768 770 805 895 699 987 996 1034 1045 1052 1054 1081 1184 1205 1214 1298 1361 1859 1361 1468 1490 1502 1505 1628 1548 1604 1643 1706 1737 1745 1786 1799 1850 1902 1903 1911 1946 1960 1999 2042 2047 2074 2160 2175 2228 2285 2315 2335 2337 2349 2382 2388 2407 2457 2543 2647 2560 2566 2567 2570 2594 2611 2634 2651 2656 2658 2661 2668 5721 2762 2769 2773 2779 2781 2789 5e 8785 20121 f 70. componist geëngageerd, dezen winter een serie voordrachten van het Hok- senlied in Duitschland te houden. Gerard Arbous en Mej. Truus Post geven dezer claigen eeoi voordraoht- aivond in de Kroon van Nederlandsche en Vlaamse he dichters, waarover rnen bijzonderheden kan vinden in achterstaande advertentie. Per en dieven. Door de politie <zijn aangehouden 5 knapen van 12 jaar, die door over- klimmdng der schutting in den tuin van- den heer L. aan do Oranjekade hoek Alexanderstraat 12 groote pe ren hadden on/tvreemd. Toen een tweetal hunner zi*ch andermaal in dieh tuin begaf om paren t'e ëtelen', werden zij op heeterdhad betrapt en gevat door de huisgenoten, maar op hun geschreeuw weder losgelaten. Ten derde male zijn zij echter terug gekeerd., maar in de uitvoering van hun voornemen verhinderd en daar op door de politie gearresteerd. Proces-verbaal is tegen hen opge maakt. WELDADIGHEIDS^ON'CERT. Het kwartet ..Sempne Anionato" gaf Dinsdagavond dn het 'Brongebouw een vocaal- en instrumentaal concert, ten voordeele van weduwe en weezen van een overleden zangbroeder. Niet alleen deed „Sempre Anima- to" zelf zich op verdienstelijke wijze hooren, tmaar het (had zich de mede werking verzekerd van de muziekver- eeruiging ,,de Harmonie", van de zang vereeniging ,.D. I. N. D. U. A." den Muzibalen Vriendenkring, het kwar tet „Ons Genoegen" en het Mandoline- ensemble ,.Con Amore". Om het doel der uitvoering treden we niet in uitvoerige beschouwingen doch. vermelden slechts dat er veel goeds geboden werd, dat door het pu bliek blijkbaar zeer gewaardeerd werd. De heer H. F. Stroucken mam de plaats van den overleden tenor in het kwartet dn, en deed dat op voor treffelijke wijze, zoodat vooral ,,-Sem- pre Animato", bijzonder werd toege juicht. De opkomst had beter kunnen zijn. Gevonden voorwerpen: Een armband en een baal vuurma kers. Proces-verbaal opgemaakt wegens leunen tegen een perceel. Bazar Diakonessemhuis. Heden van 2 tot 5 en morgen op dezelfde uren wordt in het Diaikanes- senhuis de jaarlijkscbe bazar gehou den ten voordeele der stichting. Er zijn heel wat fraaie en nuttige voor werpen in de zalen ten toon gesteld, ■zoodot een bezoek wel aan te beve len is. OVEiRVEiEN. Dinsdagmorgen werd door de veld wachters (Stoffer en de Zwart op Rol land een verdacht uitziend persoon /aangetroffen, dim zij staande hiel den. Het bleek K. uit Haarlem te zijn, dde tegen een visitatie .aan den lijhre zooveel bezwaar maakte, dat de veld wachters hem spoedig op een geduch te wijize lieten' zien, dat er met hen niet te dollen viel. K. te overmeeste ren was (het werk van een oogenblik ien nu werd hij gebracht naar het (bureau van politie en tot in de klein ste bijzonderheden gefouilleerd, wat echter geen resultaat opleverde om trent een gepleegde inbraak op Rol land. HEEMSTEDE. Raadhuis. Het Oude Raadhuis, dat eerst ge sloopt zou worden, wordt thans ge restaureerd en tot woning ingericht. Ongeluk. L. van 'Donselaar, werkzaam aan een in aanbouw zijnde villa op „Land en Spaarnzicht", heeft 't ongeluk ge had bij het opspijkeren van panlat ten -van het dak te vallen, waardoor hij zijn rechterheup bezeerde. BENNEBROEK. Dinsdagavond trad voor het Depar tement Bennebroek en omstreken van het Nut van het Algemeen in de zaal van den heer C. van Konijnenburg op de heer G. J. Blees Kz., van Zaandam, met het onderwerp „Huisvlijt". Door spreker was in de zaal eene kleine tentoonstelling georganiseerd van door kindieren en grooteren ver vaardigde voorwerpen. Jammer, dat het auditorium niet groot was, want spreker vertelde en vertoonde veel nuittig nieuws en toonde de groote paedagogische waarde van huisvlijt duidelijk aam. De beer Spruitenburg dankte spre ker voor zijn leerrijke voordracht. IJMUIDEN. Maandagavond laat had nabij de Visschershaven te IJmuiden eene ern stige vechtpartij plaats tusschen En- gelsche matrozen van visscherijsche- pen en Vlamen en Hollanders. De po litieagent De Bruin werd daarbij ern stig verwond, doordien een Engelsch- mam hem een flesch op het hoofd stuk sloeg. Toen men den dader wilde ar resteeren, ging floep, het gemeente- licht uit en stonden allen in den pik- kedonker. Daardoor ontkwam de woesteling. Het blijkt, dat de veelvuldige visch- diefstallen nog belangrijker nadeel na zich sleepen dan de vermissing van de visch alleen. Die fijne visch, tongen, tarbotten en grieten want scharren en pietermannen zijn niet van der dieven gading wordt ver onder den marktprijs verkocht, soms tot een derde van de zuivere waarde, waar door de visohlmndelaars ernstig wor den benadeeld. Ook op grond hiervan is versterking van politie hoog noodig in het bijzonder voor nachtehjk toe zicht, dat nu geheel omtbreekt. Levende schelvisch. Door de sloep Pernis 55, schipper G. Hofdijk, die 2 October j.l. ter vissche- rij ging, werd hedenmorgen de eerste levende schelvisch aangevoerd, onge veer 2 groot honderd. De prijzen varieerden van ƒ1.50 tot, ƒ0.90 per stuk. ZANDVOORT. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen J. O., koop man te Haarlem, die alhier ten na- deele van den timmerman A. K. 21 K.G. lood had ontvreemd. Het lood is te Haarlem in beslag genomen. HOFBERICHTEN. ■Men meldt uit Soestdijk H. M. de Koningin-Moeder vertrok Dinsdag met gevolg te 4 uur 20 van de halte Soestdijk naar Utrecht, om zich vervolgens van daariuit naar 't buitenland te begeven. In de wacht kamer en op het perron waren ter begroeting van H. M. aanwezig de Commissaris der Koningin in do pro vincie Utrecht, de burgemeesters van Baarn en Soest en de heer L. R. Ba ron Ta ets van Amerongem, kamer heer i. b. d. VORSTELIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Dinsdagmorgen te 9 uur Is de Spa arische Infante uitgereden mét gevolg. Begeleid dbor den consul, den heer Hienfeld, werd achtereenvol gens bezocht het Koninklijk paleis, de Nieuwe Kerk en ihét Rijksmu seum. In het museum, Waar de heer jbr. Van Riemsdijk luet hooge gezel schap rondleidde, werd geruimen tijd vertoefd. Be 'lunch werd ge bruikt in den restaurant van liet rcuseum jhr. Van Riemsdijk en de heer Hienfeld Waren de gasten der Infante. In den namiddag werd Artis en het Aquarium bezocht. Het diner werd gebruikt in het Amstel-Hotel. De directeur van het Rijksmuseum en de consul van Span je namen aan het diner deel. TWEEDE KAMER. Gelijk gisteren reeds gemeld is, kwam er aanvankelijk niets van het voornemen, ^om liet wetsontwerp tot instelling van ëen fonds ter spoedige afwerking van de Stelling van Am- Sterdam lp het geheim te behandelen. Toch zal het daartoe wel komen, want het bleek uit de gisteren gehou den redevoeringen, speciaal van den heer Van Kol, dat er wel het een en ander te zeggen is dat niet voor open baarheid is bestemd. Bekend is, dat vele leden der Kamer de werken van de Stelling hebben be zocht en van dat bezoek droegen de redevoeringen de sporen. De heer Van Kol heeft gepoogd de discussie over een anderen boeg te wenden, door voor te stellen, eene commissie uit de Kamer te benoemen, teneinde rapport uit te brengen over de wenschelijkheid van de afwerking der Stelling, doch die motie, die het debat zou onderbreken, werd voorloo- pig teruggenomen. Het aangeboden wetsontwerp heeft twee zijdeneen financieele, die be oogt het doel met minder bezwaren te bereiken, een militair-technische, waarbij de vraag tesprake komt, of de Stelling wel moet afgewerkt wor den, of zij reeds niet sterk genoeg is, of het noodig is, het aantal permanen te forten te vermeerden, of men niet met tijdelijke aardwerken in plaats van bomvrije kazematten, enz., kan volstaan; of het bewilligen van het fonds niet zal leiden tot grootere uit gaven in de toekomst, als tot het ma ken van vleugels naar zee, teneinde zoo lang mogelijk de communicatie te water open te houdenof inunda- tiën niet beter waren dan permanen te forten, die met kleine bezettingen liet tegen vijandelijke overmacht niet houden knnnenof Amsterdam dan niet gevaar liep onder water gezette wordenof de hoofdstad wel voor een zekeren duur was te approviandeeren, of zij geen gevaar liep van bombar dement (zelfs uit luchtballons)of on ze verdediging in het algemeen zich niet moest bepalen tot bescherming ónzer neutraliteit of bij Snellen aan bouw niet het voordeel verloren ging van eventueele technische verbeterin gen; of ter bescherming der inunda- tiën niet een tweede rij forten bij IJ muiden noodig zou zijnof niet een regjeling van de levende strijdkrachten aan die der doode weermiddelen moest voorafgaan of de forten (eigen lijk maar bomvrije kazematten) wel sterk genoeg waren of een Stelling iets beteekende zonder voldoend le ger of het geschut voldoende wasof tengevolge van het brengen van liet geschut in de Stelling het land overi gens niet te zeer van kanonnen werd ontbloot; of het wel mogelijk zou zijn Amsterdam lang genoeg te behouden om op de hulp van bondgenooten te kunnen rekenen, en meer quaesties van technische détails. Wij hebben de geopperde bedenkin gen tegen het ontwerp, de zwaar wichtige financieele nog ter zijde ge laten, zoo goed mogelijk uit het de bat gezift, omdat men daardoor een beteren indruk van de bezwaren krijgt dan door een opeenvolgende resumjbie van de gehouden redevoeringen (de heer Marchant kwam slechts ten hal ve met de zijne gereed) en omdat het daardoor mogelijk wordt de beteeke- nis van den thans in de Tweede Ka mer gevoerden strijd, die ongetwijfeld metgie&loten deuren zal worden voort gezet, om deze bezwaren te kunnen aandikken en détailleeren, daardoor beter begrijpelijk wordt. Vóór het ontwerp sprak de heer Eland en, onder zeker voorbehoud, ook de heer Van By landt; de heer Van Karnebeek achtte het geld beter be stemd voor de Noord-Hollandsche wa terlinie. Als tegenstanders deden zich gisteren kennen de heeren Thomson, Van Kol en Marchant. Heden 11 uur voortzetting. KAMERVERKIEZING FRANEKER. Bij de Dinsdag in het kiesdistrict Franeker gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer (va cature-Tak) werden uitgebracht 6356 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer Helsdingen (soc.-dem.) 3340, de heer v. d. Molen (anti-rev.) 3016 stemmen, zoodat gekozen is de heer Helsdingen. Bij de eerste stemming verkregen de heer Helsdingen 2330, de heer v. d. Molen 2597, dr. v. Raalte (vrijz.- dem). 1471 stemmen. In 1905 verkreeg de heer Tak bij de herstemming 3843 stemmen. DE VERMOEDELIJKE MISDAAD TE S-GRAVENHAGE. De politie zet ijverig haai- naspo ringen omtrent de in het Haagsche Bosch vermoedelijk gepleegde mis daad voort. Verschillende personen, van wie men meende, dat zij omgang hadden gehad met de verdronken vrouw, zijn nog geconfronteerd, doch luet is nog niet mogen gelukken, den dader te vinden. Dinsdag- is gevischt naar den hoed der vrouw deze i's gevonden op «De zelfde plaats, waar hert. lijk werd op gehaald. ONGELUKKEN. Op de werf „Gusto" van de firma A F. Smulders te Schiedam had Dinsdagnamiddag een ernstig onge val plaats. Toen men bezig was een gedeelte van een koientransporteur met een drijvende bok op te hijsctoen teai ein de die ap een vaartuig te plaatsen, brak eensklaps desitalen strop waar in de last .hing, 2 vVerkliedeiï werden verwond, een nogal gevaarlijk, die Jrewusteloos naar het Ziekenhuis werd vervoerd, de andere bekwam eenige kwetsuren aan het hoofd. Dinsdagmiddag viel de loodgieters- joigen Jacobs van het dak van eene in aanbouw zijnde villa in de Minis- terJaah te Hilversum. Met beide ar men op verschillende plaatsen gebro ken en inwendig gekneusd werd hij opgenomen en naar de R.-K. Zieken verpleging vervoerd Een later bericht meldt, dat de knaap, die te Drachten onder een rangeer end e tram is geraakt, Dins dag nog is overleden. In een woning aan de Maaskade te Rotterdam viel een 20-jarige dienst bode op den zólder door een glazen lantaarn en kwam te land op de trap der tweede verdieping. Zij beeft door den val een hersenschudding gekre gen. 'Dinsdagmiddag is op het station Baexem na het passeeren van een goederentrein tusschen de sporen na bij de loslijn gevonden het lijk van P. J. J., wonende aldaar, die op de iloslij'n werkzaam was geweest miet la den. De wiisselwadhier De R., die Zater dagmiddag tusschen -twee' wagens v-an de Geldersche stoomtram te Isselburg bekneld raakte, i® Maandag, tenge volge van de bekomen verwondingen overleden. BRANDEN. In de werkplaats vah den timmer man Bolle aan den Geuzerwég te Hil versum ontstond een begin van brand. Hout, (gereedschappen, en een voorraad meel gingen1 verloren. Po litie en de brandweer bluschten het vuur. B. was niet verzekerd'. Dinsdag -is te Bladel de woning van J. Jansen met den. geheelen inboedel door brand -vernield. Een paar var-, kens, gedeeltelijk verbrand, werden nog gered. AMes was verzekerd. Oor zaak onbekend. Dinsdagmiddag ontstond te Steen- wijkerwold, vermoedelijk door het in brand geraken van een pan met olie, brand in de woning van H. F. aan de Hesselingerdijlk. (In een oogwenk stond het geheele gebouw in vlam men. Het gebouw brandde tot den igrond toe af, terwijl van den inboe del zoo goed als niets gered kon wor den. Een groote voorraad viscimetten werd mee een prooi der vlammen. As surantie dekt de schade. (Zw. Ct.) „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Dinsdag te Grimsby binnengeloo- pen en dadelijk daarop weer naar zee gegaan. BEHOOVING. Dingdag werd door den schipper L. V., van het beurtschip „Laurentius", liggende in den Haringvliet, te Rot terdam, aangifte gedaan, dat hij van een bedrag van bijna 200 beroofd was. Het bleek uit het onmiddellijk dooi de politie ingestelde onderzoek, datV. 's avonds met zijn neef was uitge weest en tegen 12 uur van dezen op den Visschersdijk afscheid genomen had. Hij ging naar de beruchte buurt tusschen de Delftschevaart en d'e Lan ge Torenstraat, en ontmoette in de Bagijnensfcraat twee vrouwen, die hem in een bierhuis binnenlokten. Latei- kwam nog een derde vrouw en een man bij het gezelschap, waarna beslo ten werd te gaan rijden. i De schipper was ondertusschen al ©enigszins onder den invloed van den hem rijkelijk toegedienden sterken drank gekomen. In een der buiten wijken werd hij plotseling beetgepakt en beroofd van een horloge met ket ting, vier bankbiljetten van 10gulden, vier van 25 en- een portemonnaie met 30 gulden. Daarop werd hij uit het' rijtuig geworpen, dat daarop snel wegreed. Het is echter gelukt de daders te vatten. HET GEVAARLIJKE KABELHUISJE Het ingesteld onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk bij het ka belhuisje aan den Singed te Amster dam, heeft tot dusver geenerlei ver klaring gebracht. Bij meting bleek de aardverbinding ook zonder aard- plaat niets te wenschen te laten ais proef maatregel is thans toch een aardplaat gelegd, schoon vele des kundigen hiervan geenerlei verbete ring verwachten. Eerst wanneer men volledige ken nis zal hebben verkregen omtrent de wijze, waarop de heer Oldigs met den sterkstroom in aanraking kwam, zal men er aan kunnen denken maatre gelen te nemen, welke voor het ver- voig fataliteiten als die van Maan- dagmorgen kunnen verhinderen. Des nachts werd het onderzoek voortge zet, naar men hoopt met betere re sultaten. Dat bij het onveilige köbelhin'sje voortdurend wacht wordit gehouden, opdat geen onvoorzichtigen zich in de gevaarlijke nabijheid wagen, behoeft wel geen vermelding. FIRMA OTTO DE KAT EN ZOON. Uit Dordrecht wordt geseind aan 't „Hbld." De firma Otto de Kat en Zoon, com missionair in effecten, heeft hare be- talingen gestaakt. Het tekort moet aanzienlijk zijn; de familie moet voor groote bedragen bij de zaak zijn betrokken, maar moet bereid zijn hare vorderingen teroyee- ren als faillissement kan won-den voorkonten. Veel boeren uit den om trek, vooral uit de Lagetwaard, had den relaties met De Kaf. AANGEHOUDEN. Te Zandvoort is aangehouden de minderjarige H. J. M., te Amsterdam woonachtig, wieins opsporing was ge vraagd door den commisearisvan po litie in de 5de sectie, waarheen hij door de Zandvoortisehe politie is overgebracht. DRENKELING. Men meldt uit Sas van Gent Het lijk, dat, zooals gemeld, Maan dagochtend in het kanaal te Sas van Geut werd opgeviischt, was dat van den 50-jarigen Désiré Meulehbroek, wonende te Assen ede (België). Het blijkt, dat ook dit geval weder op rekening van den sterken drank te boeken valt. Dinsdagavond 8 October werd de man in stomdronken toestand langs het kanaal van Selzaete (België) naar Sas van Gent aangetroffen. Sedert werd hij in zijn woning vermist. Het ligt dus voor de hand, dat hij dien bewusten donkeren avond in het wa ter geloopen is en alzoo den dood ge vonden heeft. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Alkmaar, 10 October. J. Zuurbier, landbouwer te Heer Hugowaard. Rechter-coimmissaris mr. A. D. H. Quintus, curator mr. <N. H. de Lange. Zhtpben, 10 October. J. Bultman, zonder beroep, en zijne eichtgenoote W Mosterd, beiden1 te Apeldoorn. Bediller-commissaris jhr. mr. J. H. J. C. Martens van Sevenhovencu rator mr. W. Wiersma. 12 October. A. Sluiter, timmer man en aannemer fee Apeldoorn. Reehter-commissaris mJr. J. L. A. S'to'lkcurator mr. J. J. Uytweri Sterling. Geëindigd C. Glas, bloembollenJkweéker te Hi'llegoan. J. van Bemhiel, fruithandelaar te Wijk bij Duurstede*. E. J. Hekman, vroeger olieslager te Leeuwarden. (St.-Ct.) STAKINGSBEWEGING IN ITALIë. TURIJN, 15 Oct. (Reuter.) Een ver gadering, door de Arbeidsbeurs en den sociaal-democratisohen bond be legd, heeft liedtenavond een nieuwe algemeene staking afgekondigd. Vol gens mededeeiing van politiawege werkten er heden 19.381 arbeiders in' 210 fabrieken, terwijl 203 fabrieken gesloten waren en 28.855 werklieden staakten. DE BEWEGING ONDER DE SPOOR- WEBBEAMBTEN IN OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Oct, (Reuter.) Het lijdelijk verzet is ook op de lijnen der staatsspoorwegen geëindigd. DE ROOF VAN THOMAS. LONDEN, 15 Oct. (Reuter.) D'e Fransche poli ti e - ambt en aren, naar Lenden «rezonden om een onderzoek in te stellen naar dé reliquieënkist, door Thomas gestolen, werden ont vangen door den politierechter in Bowstreét, die de onmiddellijke over dracht van de kist gelastte aan den FTansdhen gezant. Door dezen zal de kist naar Frankrijk verzonden wor den om> ter beschikking te worden ge steld van den rechter van instructie te Limoges. HET CHILEENSCHE MINISTERIE. SANTIAGO DE CHILI, 15 October. (Beuter.) Het ministerie is afgetre den. OVERSTROOMING IN SPANJE. BARCELONA, 16 October. (Reuter). Het schiereiland, waarop de voor stad Barceloneta ligt, is onder water geloopende huizen verd/wijnen in 't water. In de Rio El Fluvia verdronken twee personente Manresa werden weder 4 lijken opgewischt uit d'e Rio Lobregat. DE ELEVATOR-KWESTIE TE ROTTERDAM. Dinsdagavond vertrokken van den Helder 110 losse werklieden door de Rjottiendamsehe Stuwadoorsver-eeni- gting als bootwerkers aangenomen. Tegen het oogenblik van vertrek van het station was er veel volk verza meld. Er vielen 'heel wat harde woor den, maar tot handtastelijkheden kwam het niet. Heden zullen weer een honderdtal werklieden, in Den Helder en den omtrek aangenomen, naar Rotterdam vertrekken. Ook uit andere plaatsen vertrékken arbeiders naar Rotterdam. LUCHTSCHEEPVAART. Zaterdagnamiddag is te Londen een reuzen-luchtballon opgestegen, be stuurd door den heer Gaudron. De ballon bevat 32.396 kub. M. gas, en heeft een middellijn van bijna 18 Me ter. Het is de bedoeling van den luchtreiziger, om het afstandreeord van graaf De la Vaulx te verbeteren; hij hoopt eerst in Rusland neder te dolen. Een redacteur van de „Daily Chronicle" maakt de reis mede.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2