NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e J&argaug. No. 7458 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 OCTOBER 1907 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederlandw 1.65 Afzonderlijké nummers 0.02 Y% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 y% de omstreken en franco per post 0.45 üiigave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverientïën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 56' Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactis co Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDlAG 18 OCTOBER. Vereeniging: Feestconcert Haa,rl. Mmtekfkorps, 8 uur. Schouwburg: Italiaansche Opera: Cavalleria Rustic ana en Paigliaoci, 8 uur. De Kroon: Voordnachtavond Truus Post en Gerard Arbous, 8 uur. Loting Nationale Militie: Letters N tot en miet Z. OM ONS HEEN No. 625 Haarlems H. B. 8. ■Over t laltgeanteen heerscht bij hen, die deze aangelegenheid hebben te beoordeelen, een eemigszins zwartgal lige meerning over don financieele n toeistaaid van onze gemeente. Wat in jaren niet voorkwam is bij de (aan staande behandeling van onze ge- (meentebegrooting te verwachten: een principieels discussie namelijk over deze financiën bij' de algemeene be schouwingen. In de tweede •afdeeling namelijk .werd-, volgens het verslag, „gewezen op het hooge bedrag der schulden ien de sommen, die voor rente-betaling en aflossing noodiig waren-. Men betwijfelde of men imet de heffingen zooals die thans plaats hadden, op den juistlen weg was. An dere leden, die met deze beschouwin gen .wel konden meegaan, oordeelden het doeltreffender om- te dezen .aan zien in de afdeeling niet in bijizon- deiheden te .treden, doch die bij' de algemeene beschouwingen ter gele genheid der openbare behandeling van die begroeting ter sprake te bren gen. Hiermede Was men het alge meen eens..." Er stlaat ons (derhalve een princi pieel debat te wachten. Of het baten zal? Bespreking van een moeilijkheid is lang niet hetzelfde als oplossing daarvan. Vooral niet in dit geval., waar ver betering van den toestand alleen ver kregen ban iworden door verminde ring van uitgaven of vermeerdering van inkomsten of wel door beide. Ik geloof niet, dat de eerste weg tot het doel zou leiden. Met zoo pijnlijike zuinigheid hebben B. en W. de be groeting ingericht, dat er redelijlker- wijize op 1de uitgaven geen tiendui zend gulden bespaard kan worden, ©n vermeerdering van inkomsten Ikomt natuurlijk, op verhoo.ging van belasting neer, wiaar men terecht in het belang der gemeente voor terug- Ik vermoed, dat er onder deze om- Bttandigheden neiging bestaat tot wij ziging van onze inkomstenbelasting. Allthans in diezelfde 2de afdeeling werd de vraag gedaan, of het ndiet (wienschelijlk (is een herziening van ons belastingstelsel voor te bereiden en besloten ook dit bij de .algemeene. beschouwingen over de begroeting te behandelen. Voorlnopig la,at ik dit punt rusten. (Er zal gelegenheid te over zijn, om daarop nog eens terug ite komen. Laat ik dezen keer alleen wijzen op een zaak, die in de afdeelingen even eens besproken werd en blijkbaar en terecht als een van de oorzaken van den min gunst-igen firuancieelen toestand werd aangemerkt, namelijk ons onderwijs. In hoofdzaak een gedeelte daarvan, het middelbaar onderwijs. Wel ver slindt ook het lager onderwijs schat ten getlds, maar daaraan is op dit «Ogenblik niets te doen. Noch ter ver mindering van de kosten, noch tier verhooging van de ontvangsten. Zoo staat het er ook voor met ons gym nasium, dat bovendien niet zeer kost baar is. Maar met het (Middelbaar Onderwijs 'hoopte de geprangde ge meente lucht te krijgen, door hulp van Staatswege. Te vergeefs. De Mi nister wil noch.. suibsidieverhoogiLng, noch een Rijles' H. B. S., te Haarlem .stichten. En in dezen staat van zaken wordt ernstig gedachjt over varihoo- ging van schoolgeld voor jongens van buiten, zelfs over ulgeheele wering Van deze leerlingen en is gevraagd, hoeveel iedere leerling wiel aan de gemeente kost. Op deze laatste vraag kan wel een 'antwoord word,en gegeven. Op de be- igrooting is voor kosten der H. B. S. voor 1908 geraamd 85.670, welk -cij'fer moet worden verminderd met f 22.200 taan schoolgelden. Daarvan moet worden afgetrok ken het Rijkssubsidie van f 7000, zoodat de school jaarlijks f 56.470 kost, dat i-s f 144 per leerling, daar het aantal leerlingen thans 394 be draagt. Het schoolgeld bedraagt f 60, zoodat voor iederen leerling de ge meentekas f 84 bijdraagt. De 141 jon gens, die van buitten de stad lcomen, vergen dus van Haarlems gemeente kas een uitgave v.an f 11.844. Tegenover dezen schadepost lijkt het cijfer van het Rijkssubsidie on- noazel en dat is het ook. Zoo'n som metje wais goed in de dagen, toen er maar een paar leerlingen van hui ten waren, die de lessen aan de H. B. S. kwamen volgen. Beter en bil lijker zou men toen gedaan hebben, do-or eein vaste som per leerling van buiten als Rijksbijdrage vast te stel len. Dan zou in den. eersten tijd de steun geringer,, maar in deze- dagen rechtvaardiger zijn geweest. Destij,ds was er zóó weinig inzicht van de vlucht, die het middelbaar onder-. wijis zou meaner^ dat aan onze- voor gangers deze slechte regeling moei lijk kan worden kwalijk genomen. Maar nu het geval er dan toe ligt en de Minister niet voornemens schijnt, te hulp te komen, is het niet onverklaarbaar, dat er stemmen op gaan om de leerlingen van buiten of geheel te weren, of alleen, te behou den tegen een veel booger schoolgeld. Laat ik er dadelijk even aan herinne ren, dat in beide gevallen loeit Rijks subsidie onmiddellijk zal worden inge trokken. Informaitiën, die eenigen tijd geleden genomen zijn, laten daarom trent g-een twijfel over. Dit subsidie is juist als tegemoetkoming voor de ibuitienleerlangen gegeven en vervalt derhalve zeker, zoodra dezen ver jaagd worden of zelfs hooger school geld dan de anderen moeben betalen. Hieruit blijkt meteen, dat wanneer voor deze categorie van leerlingen het schoolgeld wondt verdroogd, d/ift niet gering zal moeten zijn, wianneer althans de gemeentekas daarbij baat zal vinden. Wie moeten toch niet ver geten, dat lang niet al deze jongens zoons van villabewoners zijn, z-oodat elke verhooging van eenige beteeke- nas gelijk zal staan met verjaging van vele leerlingen, waardoor het gehoopte voordeed weer geringer wordt. Er is becijferd, dat van de 93 Leer lingen, die dagelijks heen en weer reizen, nliet meer dan 14 zijn, wier ouders zonder eenig bezwaar het ver hoogde schoolgeld zouden kunnen be- Itlaien. Vtoor de anderen is het be staande cijfer reeds dikwijls moeilijk op te brengen. En 'het denkbeeld om (ook van de 48 leerlingen, die hier «women, maar wier ouders buiten Haarlem, dikwijls in lindië, geves tigd zijh, een verhoogd schoolgeld te vragen, lijkt mij buitengewoon zon derling. Deze leerlingen brengen ongerekend nog hun schoolgeld naar een matige schatting toch zeker een hal ven ton gouds per jaar in de stlad en zijn de aanleiding, dat nader hand ook hunne familiën hier ko men wonen. Niet alleen dat verstan dige politiek hier vehbooging v.an schoolgeld verbiedt., ook de rechtvaar digheidsgrond schijnt ver te zoeken. Bepaal ik mij dus tot de financieels gevolgen, dan zie ik dat het Rijks subsidie door schoolgeldverhooginjg zeer in gevaar wordt gebracht, ter wijl zeer twijfelachtig is of de hoo ge re ontvangsten woel daartegen op .zouden wegen door te verwachten vermindering van <'it aantal leerlin gen. Maar het lijkt mij bekrompen en klein zich blind te staren op deze re kensom van een paar duizend gulden meer of minder. Bij de beoordeeling van deze za)ak moet men dan ook m. i. iets verder zien, dan naar de bloote cijfers. Wie meent, dat Haarlem zijn directe en indirecte voordeelen heeft bij bloeien de buitengemeenten, moet er niet toe meewerken den toegang tot de H. B. S. te bemoeilijken. Ouder de redenen, die welgestelde menschen er toe bren gen, zich in Bloemendaal, Heemstede tof Santpoort te vestigen, behoort ook zeer zeker de wetenschap, dat de kan deren (middelbaar onderwijs kunnen genieten tot niet te hoogem prijs. Ne men we deze aantrekkelijkheid weg, dan belemmeren we den trek maar de gemeenten om ons heen en dat tot onze eigen schade. Ein weren we de jongens van bui ten geheel, dan is 't natuurlijk nog •veel erger. Dan verjagen, we als het ware .de welgestelden uit de nabu rige gemeenten, diaar op den duur het reizen en trekken naar Alkmaar of Amsterdam voor kinderen onhoud baar is. Vierder behoef ik, dunkt me, daarop niet in te gaan. Dat uit een dmrichtang van onderwijs, zoo be langrijk als de H. B. S., een zekere categorie van leerlingen geheel zou worden verjaagd;, is zóo in strijd met die heerschencLe begrippen over de noodzakelijkheid vain algemeene ont wikkeling en mielt, siooiaal-economi- sche opvattingen van dezen tijd, dat ik van den Raad niet zou durven ver onderstellen, diat hij daartoe ooit be sluiten zou. J. C. P. Buitenlandsch Overzien! DE BEWEGING IN NOORD-ITALIë. Minister-president GioM'ttif' is te Rome teruggekeerd en zeil ten spoe digste in dm ministerraad die zeer ernstige guafósti'e der spoorwegbe ambten ter sprake brengen. Dezen hebben wl. jarenlang gestreden voor een wet, die hen tot staatsbeambten zou maken, eindelijk is die wet aan genomen,, waarbij hun allerlei voor deelen in den schoot vielen (in drie jaren zijn1 ten gevolge van salaris- verhioogingen, pensioenen, subsidies, enz. te hunnen behoeve niet minder dan 40 mMlioen meer dan vroeger uit- gegeven) en hun gebrek aan discipli1 are tegenover hunnen werkgever is desniettegenstaande vermeerderd!, 'i'wfant zij gehoorzamen niet meer den .Staat, maar de Kamers van Arbeid. DE DREIGENDE SPOORWEGSTA KING IN ENGELAND. In de eerste dagen zal er in de spoorwogcrisis wel niets' bijzonders voorvallen. Bell zal den brief van de spoorwegbesfturm aan het bestuur zijner vereeniging voorleggen, en dat zal eerst over een veertien dagen zijn. Imtusschen neemt liet aantal leden, van het groote vakverbond aanhou dend toe. Maandag, kwamen er 206 aanvragen in Dinsdag met de eerste post al 427. Verleiden week werden, er 1500 ingeschreven. Van 88 nieuwe le tten, die Zondag aangenomen werden waren er 60 machinisten of stokers. Bell haalde dit tögeno-ver een ver slaggever aan als bewijs, dat dever- eeniging niet zoo zwak in loc om ö- tiefpersoneel is als men denkt. Vroe ger heeft 'hij al gezegd, dat zij onder haar leden meer heeft d'an die vijandige vereeniging van locomotief- machinisten en stokers. De bladen keuren algemeen het ant iwoord van den Raad van Brdtsóh'e Spoorvvegbesturen af en hun hoop is nu gevestigd op d'e xegeexiinig. Zij be- toogen allen, dat liet haar taak en desnoods die van 'het parlement is; om een strijd te voorkomen, die tot groot nadeel van het algemeen zou strekken en gevoerd zou Worden op den valschen grondslag van een vraagstuk, dat geen vraagstuk meer is. UIT OOSTENRIJK-HONGARIJE. Zoowel in de. Oostenrijksche als in ds Hongaarsche Kaxner, werden Woensdag de ontwerpovereenkom sten ingediend tot regeling Van de wederzijidsche betrekkingen der beiL de verbonden Staten en tot oplossing van .verschillende financieele quaes- ties, itew. de quaestie betreffende de Hongaarsche staatsleeningen, de bankquaestie, de quaestie van de te betalen bijdrage in de uitgaven, den' handel en een aantal' quaesties be treffende de spoorwegen. Het compromis is voor geen dier beide landen eiene overwinning. UIT MAROKKO. Sultan Ahd-el-Arts heeft te Rabat beslag gelegd op het huis, de goede ren, de vrouwen en kinderen van Boukei ben Bouchentouf, den afge zant van Moulay Hafid naar Europa. Naar te Rabat verluidt, zijn die vrou wen en kinderen zeer barbaarsch be handeld. De Dally Telegraph verneemt uit Casablanca hiet, gerucht, dat Moulay Hafid den heiligen o'orlog uit heeft geroepen. Hij zou alle weerbare Moo- ren tegen ide Fransdhen te Casablan ca oproepen. Er moeten groote ver sterkingen uit Marrakesj vertrokken zijn en er zouden 20,000 Mooren in vijf kampen om Casablanca heen liggen. Intusschen vangen de afgezanten van den nieuwen Sultan overal slib. Behalve in Londen, heeft het gezant schap nu ook in Berlijn namens den Staatssecretaris de rnededeelïng ont vangen, dat de Keizerlijke regeeningi de afgezanten niet kan ontvangen. Van eene erkenning van Moulay Hafid door de groote mogendheden schijnt dus .voorloopig nog geen sproke te zijn. OVER ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaansche mijneigenaar J, B. Robinson is in Engeland aan gekomen en heeft zich tegenover een verslaggever van Renter's office" zoo waaxdeerend uitgelaten over ge neraal Botha's bestuur, dat het wel dë moeite waard is op zijn woorden de aandacht te vestigen. Hij begon met de verklaring, dat het verieenen van zelfbestuur aan de kolonie in Transvaal en in geheel Zuid-Af rik a een uitstekenden invloed heeft gehad o,p de gemoederen dei- Boeren. Zelfs de ontevredenen onder hen zijn daardoor gemaakt tot vol komen loyale Britsche onderdanen. En daarbij komt dat Transvaal, naar het oordeel van dien heer Robinson., thans een regeering. heeft, die. de ei sc ben van den huldigen toestand duidelijker inziet dan eeniLge andere te voren dieed1. En voor do misschien bevreesde aandeelhouders verzeker de hij met nadruk, dat de regeering niets liever wil, dan de mijndndu; trie bevorderen, zoodat de heer Ro binson kon zeggen, dat de toekomst voor Transvaal Qiem veel hoopvoller toeschijnt dan. enkele jaren geleden. Misschien doen deze woorden ook 'bier nog wel eenig goed. HET SCHEEPVAARTCONGRES TE LONDEN. De internationale conferentie van bondjen van werkgevers op scheep vaartgebied! is gesloten. Na een breed voerig debat werd eenstemmig beslo ten tot een gecombineerd optreden te gen een gemeenschappelijk gevaar, dat de scheepvaart en den handel 'n alle landen' dlreigt. Dientengevolge werd besloten tot het vormen van een internationaal comité ter foranuleering van een prac tised plan voor het leiden der opera ties v.an wederkeerige verdediging- en voor de samenwerking van de ver schillende landen. Bij onvoorziene ge beurtenissen in de toekomst zal dit comité aanstonds bijeenkomen. ONGELUKKEN IN HET BUITENLAND. Betreffende het vr.eeselijk ongeluk te Fomtanet, wiaarvan wij in ons vorig nummer melding maakten wordt nog nader bericht IJselijke tooneelen werden alc- ispeeld na de ontploffingen. Een ge- heele reeks van gebouwen geraakte, in brand en arbeiders, die hunne kame raden wilden redden, moiejsten wijken voor de vlammen en zagen h.unne ka meraden levend verbranden. Vrou wen en, kinderen stonden jammerend en handenwringend rondom de plaats van het onheil en zochten in waanzin nigen angst hunne mannen en va- dlers. De schokken waren zóó hevig, dat de bodem tot op een aanzienlijken af stand in beweging geraakte, zoodat bijna alle liiuizen instortten, en er groote' gaten in den grond' ontstonden. Een goederentrein werd door den he rtgen schok uit de rails geslagen en de geheele stad is een puinhoop ge worden. Volgens de laatste berichten, zijn er bij het spoorwegongeluk te Shrews bury twintig mens c hen omgekom en en veertig menischen gewond'. Het Zuiden van Frankrijk wordt nog (steeds door regenis geteisterd. In Roussillon (Hérault) en in het stroom gebied van de Loire is weer groote schade aangericht. Toy n bee. Stadsnieuws VBAGENBUS. Vraag: Onderget. heeft vijf zoons, de oudste heeft gediend vo'or zijn nummer, de tweede is vrij door broederdlienst, de dierde had een laag nummer maar werd afgekeurd, de vierde Ih/ad een hoog nummer, maar was als marinier reeds in dienst als vrijwilliger. Nu is de vraag of de vijfde in dienst moet, ja clan neen? Antwoord: Van een oneven aantal zoons mpat de grootste helft dienen. Nummer 5 is dUs: niet vrij. Examens. Haarlem, 16 October. Examens Vrijle- <en Orde-oefeningen der Gym nastiek. Geslaagd de heeinen J. Wem- pe, A. A. Vermeulen en C. N. Schaar allen van Beverwijk; J. J. Maatman, J .A. H. Heere en A. J. Budding tal len van Amsterdam; en de dames: J. J. Alten/a, J. B. B. Bueninck en W. L. iBos allen van Amsterdam; M. G. D. D.uiniker, T. Smit en C. G. M. Blooker allen van Haarlem. Het verslag der Haarlemsche Toyn- bee-vereemiging over 1906—1907 i® rondgezonden. Wij drukken het nagenoeg geheel af. Dit jaar bracibt geen bijzondere voorvallen en in vele opzichten is er reden tot tevredenheid, terwijl er in andlere nog veel rechtmatige wen- sciben onvervuld bleven; een en (an- derzal uit "t onderstaande blijken. Het huis voldeed aan de behoeften,, al brachten eenige noodzakelijke re paraties, ongewenschte onkosten me de. De huisbewaarders bleven tot te vredenheid van het Bestuur werk zaam. In het 'afgeloopen webkjaar wer den wed r gehoudenkinder- en meis- jesclubs, cursussen, muziek- en voor drachtavonden en werd rechtskundig advies verleend,, terwijl eenige veree- nagingen, werkende in den geest van onze vereeniging, dn onze lokalen ver gaderden, zoodat geregeld oefenin gen werden gehouden door een zang- vereeniging, een fluitcilub en een Zon dagsschool. D,e kinderclubs, 11 in aantal,, wer den op Woensdag- en Zaterdagmid dag geregeld gehouden en trouw be zocht. Het aantal kinderen in iedere club bleef op 10 bepaald, slechts een enkele bevatte er meer; 1 clubje los te zich op in een teekenles. Van een ander clubje woerd het door de kin deren vervaardigde kwartet-spel in gezonden op de Hu i svlijit-tento onstel- limg. Door het bedanken van eenige leidsters moesten nieuwe gezocht worden, wat met veel moeite gepaard ging, zoodat helaas voor éen dub geen leidster was; van een andere werd de leidster door ziekte verhin derd met haar werk door te gaan, te ■meer te betreuren daar dit een club was van meest groote jongens; het 'Bestuur hoopt, dat deze leidster in het volgend jaar haar gewaardeerde medewerking weder zal kunnen ge ven. De meisjes-clubs waren slechte' 3 in getal; éen wordt steedis bij (de leidster aan huis gehouden. Voor de ze avondclubjes zijn bijna geen leid sters te vinden; 't bezwaar is veelal: geregeld éen iavond per week gebon- der te zijn! Dit. is te betreuren, want uit de trouwe koanst der club-leden blijlklt dat deze avondjes gewaar deerd worden. De leeftijd der meisjes is van 1315 jaar, van 1516 jaar en •van de derde club van 18—23 jaar; onder deze meisje®, 22 in getal, zijn dienstboden, naaisters, strijksters en eenigen die thuis werkzaam zijn. EDei olubjiaar wordt ysteedjs beöloteni met een dagje buiten, voor leidsters en leden een genot. Van de cursus sen valt veel goeds te vermelden; door een in 't begin van bet werk jaar genomen besluit met het oog op de gelegenheid door de gemeente ge- gev n tot 't volgen van taallessen, waren zij minder in aantal don an dere jaren. 'Zij werden geregeld be zocht, ailleen op "t eind' verminderde 't bezoek. 'De cursus in de Fransche taal was verdeeld ,in 2 groepen die 18 leerlin gen omvatten: een van eerstbegin-' nenden en een van meergevorderden; om verschillende reden bleven 4 leer lingen weg, de overigen werkten met toewijding. vDe Etoigeilsche- .cursus bevatte 12 leerlingen; tegen het einde waren er 7, die belangstellend de lessen volg den. De cursus in Boekhouden bestond uit 2 klassen; de hoogste (telde 7, de laagste 12 deelnemers. Dat er met lust en met goed- resultaat wordt ge werkt bevvijist 't slagen van een leer ling der hoogste klasse, voor het di ploma van praktische bekwaamheid. De vers'teloursussen begonnen met 16 leerlingen; er bleek helaas weinig belangstelling, zoodat het bezoek vrij wat minder was dan dn (het vo rig jaar. De Houten ijicursus telde 11 leerlin gen, een getal) kleiner dan gewoon lijk, doordat eenogen, die anders zich op 't houtsnijden hadden toegelegdt, den hosteloozen toekenouiisus volg den. Toch kan met voldoening ver meld worden, dat het pp de Huisvlijt- tentoonstelling aanwezige houtsnij werk voor het grootste deel afkom stig was van leerlingen en oud-leer- Jongen van dezen cursus. Het ligt dan ook in de bedoeling van het be stuur, om in onze Toynbee-vereeni- ging de gelegenheid tot het beoefe nen vaar nuttige huisvlijt te openen, te beginnen met een cursus in het 'lechten van manden, niet alleen voor jongeren, maar ook voor hem en haar die nu of later de leiding van een club zullen hebben. De itieeiken cursus (ikoi3teloos) telde 20 leerlingen. De muziek- en voordrachtavonden waren weder 5 in .aantal; zij werden goed bezocht en telden ruim 90 vaste leden. Nog onbekenden voor ons pu bliek waren een Mandoline-gezel schap uit onze stad' en 'i fluitkoor van jongens, vanwege 't Alg. Ned. "Vierbond; beiden hadden veel belang stelling. Moge 't fluitkoor behalve het vroolijik en opwekkend bezighouden van ons publiek nog dit uit werken, dat oneerdere Haartemsche jongens den lust gaan gevoelen om mooi te leeren fluiten en dit zullen bewijzen door zich bij' t koor aan te sluiten! De financieele toestand is nog niet rooskleurig. Het bedrag der contri- butiën was minder dan in het vorig jaar; het aantal leden daalde tot 255 dat der donateurs tot 25. Giften van •particulieren werden niet ontvan gen; met dankbaarheid kan echter melding w.orden gemaakt van eene buitengewone ontvangst groot 180 zijnde 1/4 van de zuivere opbrengst van eene opvoering (dioor de Baag- sche Tooneelvereeniging. Het 'totaal der cursussen mocht sluiten met eenbatig saldo. Dit gun stige resultaat is hieraan te danken, dat de leiders der cursussen slechte geringe vergoeding vroegen en twee van hen zelf geheel om niet hun tijd en kracht beschikbaar stelden. Voor zaalhu'ur werd ruim f 150 ontvangen 'en de kaarten voor de muziekavon den brachten f 71 op. Huur en onderhoud van het ge bouw brachten uit den aard der zaak groote kosten mede, zoodat het to taal der uitgaven dat der inkomsten overtrof. Verbetering in den financi- 'eeden toestand is dus dringend noo- dig. In het bestuur kwam eenige veran dering door het' uittreden van zijn getrouwe penn/ingmeesteres, mej. Jblh. A. Kersten, die gedurende vele jaren 't zeer moedelijk financieele beheer, moeilijk omdat er steeds geweikt wordt zonder kapitaal en meestal met uitzicht op een te kort,- op uitnemende wijze voerde; een woord van dank zij haar nog hier gebracht. Mej. M. Berdeuiis van Ber- lefcom, met algemeene stemmen be noemd., wias .zoo welwillend deze open plaats in te nemen. HET KINDER PlARADIJS. Woensdagavond werd in het per ceel Barrevoetestraat 14 een maga zijn geopend in Kinderspeedgoederen, galanterieën en huishoudelijke arti kelen. De winkel maakt door zijn nette (beschildering en heldere verlichting een zeer gunstigen indruk, terwijl door de ruime sorteering goederen een ieder daar zijn keuze zal kun nen doen. Voor de kinderen zijn de etalages zeer aanlokkelijk, zoodat wij niet an ders kunnen zeggen, dan dat de naam _,,Bet Kinderparadijis" zeefl juist gekozen is. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de wieék van 9 tot en met 15 Oc tober zijn te Haarlem voorgekomen 2 gevallen van Roodvonk. Te Haarlemmermeer 5 gevallen van Roodvonk. CHRIST. NAT. WERKMANSBOND, De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de afdeeling Haarlem van den Christe- lijifcen Nationalen Werkmansbond- Deze vereeniging heeft ten doel dë stoffelijke, zedelijke en geestelijke belangen der werklieden en in het bijzonder van hare leden te bevorde ren, en bij hare leden liefde voor liet Evangelie en de Nederduitsche Her vormde kerk, voor vaderland en vor stenhuis aan te kweeken. J u bi 1 De heer Huitte herdenkt 1 November den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de posterijen. D. I. N. D. U. A. De vereeniging ,,D. I. N. D. U. A." zal de eerste zijn, na de verbouwing van de concertzaal der Sociëteit Ver- eend'ging, welke er een concert zal, geven.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1