Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 17 October 1907. Hoogste barometerstand 762.0 m.M. >e Horta (Azoren) laagste 734.6 m.M. te La Hague (Westkust Frankrijk). Verwachting tot den avond van 18 October Wind Meest matige Zuid. tot Wes telijken kind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt of betrokken, regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM, Barometerstand hedenmiddag te 2 our 747£ m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 749 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 17 October Hoog6te gisterenF. 53° Laagste heden nacht F. 50° Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 56® Uit de Rechtszaal (EEN ZONDERLINGE VdSGHVANGST Twee Ha-arlenunermeercLers gingen visschen. Wat ze vingen?... geen snoek, geen baars, geen aal en ook geen paling! Wel: lakens, broeken, luiers, jurk jes, dekens, schortjes, rokken, kus sens... enfin een complete uitzet! 't Spreekt vanzelf, dat ze deze zon derlinge visschen niet uit een sloot baalden, maar uit een land, waar dat al te drogen lag- Der politie mocht het gelukken de ze zonderlinge wsschers in te reke nen, en nu stonden ze voor de groe ne tafeL Als getuigen verschenen de besto len huismoeders. De een kwam ver tellen, dat ze dit miste en een ander weer dat Het Openbaar Ministerie vorderde •tegen deze visscfaers den 23-jari gen A. v. Bentrun, en den 40-jarigen SL Nïjenhuis 3 maanden gevange nisstraf. Als verdediger trad Mr. Thöne op. Hij pleitte clementie; de diefstal ;s uit armoede gepleegd, en beide be klaagden zijn huisvaders, wier ge zinnen niet zonder kostwinner kun- DIEFSTAL. De 18-jarige steker J. N. de Roth van Amsterdam was op 9 September -te Urn-u id en en diefde" daar eenl verrekijker en een octant de eer ste het eigendom der maatschappij „de Kotter" en de tweede van den visscher T. Ham. De beklaagde was werkloos en werd door honger tot deze misdaad gedreven. Het Openbaar Ministerie eisdhte een maand gevangenisstraf. De verdediger Mr. Steehman drcmg c\p clementie aan, te meer, daar de beklaagde reeds een maand in voor- ïoopige hechtenis zit. ÖMEERUPKE DIENSTBODE. 'Anftfé de Jong moet helaas zoo be titeld worden daar ze zich reeds her haaldelijk aan aanranding van het mijn-en-dijn begrip heeft schuldig gemaakt. Op 12 Augustus heeft ze de winke lierster Wed. BosmanKeur te Zand- voort voor 4 boezelaars opgedicht. Het O. M. vroeg haar veroordee ling voor 6 maanden. (VERZET. Een m-aiand gevangenisstraf werd geëischt tegen den IZiandivoortenaajr 9L C. van Laarschot, die zich op 31 Augustus tegen, de politie, die hem wegens dronkenschap wou arrestee- men, heeft (verzet, BELEEDIGING. De herbergier de Jong te Marken werd onil-angs uitgescholden door den visscher C. Kes Klzn., en deed daarvan een klacht bij de Justitie. Nu stond Kes terecht wegens be- leediging. Hij bekende gezegd te hebben. De Jong je bent een schurk, een brandstichter." Het O. M. eischte 4 dagen gevan- BLOEMENDIEFSTAL. De tuinman J. H. Wolbrink stal op 6 September te Bloem-endaal eenige cederplanten, toehehoorende aan de heeren Bamgert en Steeger aldaar. Tegen dezen niet verschenen be klaagde werd drie weken gevange nisstraf geëischt. De beklaagde heeft in instructie beweerd, diat hij door armoede ge dreven werd. Uitspraken. C. H. van IJsendoorn, arbeider zon der vaste woonplaats, landlooperij, 5 dagen hechtenis en 5 maanden plaat sing in eene Rijkswerkinrichting. C. P. Stalpers, machinist te Amster dam, door schuld gevaar doen ont staan voor een spoortrein, ƒ25 boete of 5 dagen hechtenis. C. A. Dreycr, W. H. Dreyer, F. Jar cob®, E. VLugt, werklieden te Haar lem, mishandeling, de eerste een week, dfe tweede twee weken, de derde en vierde ieder 5 dagen gevangenis straf. C. Horn, bloemistknecht te Haar lem, diefstal, ƒ5 boete of drie dagen hechtenis. C. J. van Loon, werkman te Bloe- mendaal, mishandeling, 20 boete of 10 dagen hechtenis. W. Brachter, te Velsen, wederspan- nigheid, ƒ10 boete of acbt dagen hechtenis. N. Prinsen, koffiehuishouder te Zaandam, overtreding gemeente-be lasting te Zaandam, vrijgesproken. J. de Jong, Schippersknecht te Am sterdam, diefstal, veertien dagen vangenisstraf. J. J. H. Niewold, logementhouder te Zaandam, wederspanrtigheid, 10 boe te of 8 d'ag-en hechtenis. NED. PROTESTANTENBOND. Woensdagavond had in het Bonds- geibouw eene vergadering plaats van de nfd. Haarlem, onder voorzitter schap van Dr. H. A. van B-akel. Na voorlezing en goedkeuring der notu len waren de verslagen aan de ordfe. Aan het jaarverslag ontleen en wij het volgende Alle arbeid liep geregeld en bijzon derheden deden zich niet voor. De toestand der af deeling is bloedend, zij 'heeft gewonnen in ledental en in be langstelling bij hare leden, waaruit zoo heerlijk spreekt het meerdere voelen voor de vrije vroomheid, die zich in -onze dagen hoe langer hoe meer doet kennen. De arbeid der Go-mmissiën droeg daartoe veel bij. De Bibliotheek gaf 3849 boeken uit. Het godsdienstonder wijs eiscbt veel van de krachten van Ds. Paré het werd gegeven aan 157 leerii-ngen, waarvan er 22 de school als volleerd verlietenmet Mei kwa men er 20 nieuwe leerlingen bij, zoo dat het totaal niagenoëg onveranderd bleef. De Zondagsschool werd door 200 leerlingen bezocht8 diames geven hier onderwijs. De heer J. Kuyper geeft onderricht aan hen, die de Zon dagschool verlaten en het godsdienst onderwijs nog niet wenschen aan te vangen. De Commissie voOr de kerkelijke verkiezingen Werd dit jaar ontbon den door de oprichting der nieuwe Vereeniging van Vrijz. Ned. Her vormden. Het aantal leden van den Bond thans 536. Aan de verschillende Commissdën wordt in het verslag dank gebracht, alsook aan den arbeid van Zuster Slotemaker, die in 1906 3700 bezoe ken bradht bij 118 patiënten, en in die polikliniek 40 loopende patiënten- be handelde. Ten silotte wordt medegedeeld, dat dexploitatie van het Bondsgëbouw vrij bevredigend was, en dat de heer Dr. H. A. van Bakel, als voorzitter opgetreden injplaats van den heer De Kanter, heeft bewezen. daJt die keuze, op hem uitgebracht, een juis te was. In ide Coonmissiën werden herko zen voor de lezingen die heeren L. van der Have en B. G. ter Brake, voor het godsdienstonderwijs de heer I>. J. Westerveld, en gekozen voor de Bibliotheek mej. J. Boeré, ea heeren H. A. van Klaveren, H. van Sluyters, J. de Boer, J. H. Kaulbach. in de Comm. voor de uitbreiding van het ledental Ds. J. Boon, voor de Zondagschool mej. A. Blok van Laer (r.ftr.) en m-ej. E. J. Westerveld (aftr.) in die Comm. vo-o-r d-e Wijkverpleging de heeren Dr. J. P. J. Goedkoop (aftr.) en Mevr. Haitsma Muiier (aftr) Tot lid van het Bestuur werd kozen die heer F. H Smit, terwijl in de Comm. voor het nazien der reke ning werden benoemd de heeren Ds. J. Boon, en L. van de Have. Als afgevaardigden naar de Alig. vergadering, die 27 en 28 October te Nijmegen wordt gehouden, wfcrden benoemd de heeren Dr. H. A. van Ba kel en Ds. G. J. Paré (plaatsvervan ger). W ij zi g i n g Uni f arm. Door den Commissaris van politie is aan den Burgemeester voorgesteld wijziging te brengen in de uniform van de hoofdinspecteurs, inspecteurs en adjunct-inspecteurs van politie, en wel om le. de attila's te doen ver vangen door korte jas met doffe ver gulde knoopen en passanten op schouders 2e. de pet te veranderen in een kepi met rechte klep, en 3e. de kromme sabel te doen vervangen door een korte rechte sabel. Instructie, (Door dien re chte r-icommdlssarts werd heden een instructie gehouden de oorzaak van den brand biji den manufaotiurier K. te Zandvoort. (De brand is vermoedelijk door •kortsluiting der electrische stroom ontstaan. KERKELIJKE VERKIEZING. De verkiezing van 22 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. ge meente alhier, is thans vastgesteld op 29 October a.s. De stemming heeft -plaats in de Groote Kerk. Onge val.' Woensdagnamiddag omstreeks half vijf had er bij de firma Nobels een Ongeluk plaats. De drukker K. W. geraakte door het weghalen van een couvert, tusschen de machine be kneld. Na door Dr. Van den BeTg te zijn verbonden, kon hij naar huis gaan. Meubel m a -k e rs. Naar wij vernemen heeft de Ned. Beb. Stoff. en Beddenmakersboud een actie tot looms verhooging op touw gezet, die vrijwel geslaagd is. Slechts éen patroon blijft weigeren zijn me dewerking te verleen en, waarom thans de zaak bij de Kamer van Ar beid aanhangig is gemaakt. HET TOONEEL „EEN ZENUWACHTIGE FAMILIE." Ja, daar zitten we nu om -iets te schrijven over hetgeen we gisteren avond gezien hebben! Maar wait te zoggen? Een paar uur lang hebben eenige toonee-Listen van liet mannelijk en vrouwelijk geslacht op het tooneel caJbriolen staan maken, malligheden staan verknopen, komiek staan doen en op de lachspieren staan werken. 'En het publiek? 't Heeft zich best geamuseerd; het Lachte den geheelen -avond door; 't Was best in zijn schik; en zal zich den gang naar den schouwburg niet betreurd hebben. Het w-as voor en achter het voet licht een amusante avond. »Dte Dultsche bdijlspelenflabriJkanlt Vion Moser, die voor deze gedegen heid een compagnon in de zaak had opgenomen, een zekeren Givendt die als onderwerp voor zijn k 1 u- c h- ten (want blijspelen zijn het niet) •gewoonlijk een menschelijike zwak heid of een mode van den dag bij den kop neemt om er zijn iooneelgrappen op te borduren, had ditmaal zijn aan dacht laten vallen op de zenuwachtig heid als kwaal dezer dagen, vooral onder de dames, en ons al badinee- rend en gekscheerend een familie binnengeleid, -waar die kwaal erg heerscht. De menscfcen krijgen daar om den haverklap op hun zenu wen, krijgen appelflauwtes, enz. Voeg daar nog een pa af Jiefdesge- schiedendsjes van jonge paartjes en eenige perso-onsverwarringen bij die tot allerlei malle vergissingen en dolle scènes aanleiding geven, en ge hebt genoeg stof om een koeskoe; van kluchterijien samen t(e (stelLen, waar geen touw meer is aan vast te knoopen en die men den volgenden diag onmogelijk kan navertellen. Deze .Sottenniijie" zoo als men 't Sn vorige eeuwen genoemd zou heb ben werd ten tooneele gebracht door het gezelschap van het Baleis voor Volksvlijt ie Amsterdam, waar bij wij verscheiden krachten herken den, die we andere jaren bij andere kleine gezelschappen zagen. We kunnen ons voorstellen, dat het voor de meespelenden wel prettig moet wezen om ook eens in zoo'n klucht op te treden, want daarin be hoeft men niet zoo rolvast te wezen; na-en naaakt er wat bij of laat er wal af maJaJr believen; men is ge heel sans gêne -en heeft zelf een pret je. En dat tóón men aan het spel der lieden van het gezelschap uit het Pa- lens best zien, die allen (braaf hun (best deden liet publiek aan 't lachen te houden, wat hun gelukte. En het publiek was tamelijk goed opgekomen, beter dan onlangs bij' Roy aards. Is dat geen teek,en des tijtdsals Speenhof! met ,,Zij-n Edel- Aichtbare" komt, -is de zaal dagen te voren al Riitveitkocbjt; bij een stuk als gisteren komen de mensohen kij ken; en 'Royaaids staat voor Ieege banken! Miaar we willen hier niet -aian de filosofie der esthetica gaan doen! FRANS NETSCHER. DOOR DE E. S. M. OVERREDEN. Woensdagavond tussohen 6 en 7 uur is op den Haarlemmerweg door een tram der E. S. M._. komende van Haarlem op de hoogte van den Uit weg een man overreden en daarbij gedood. De eene lezing wil, d'at een vader en zoon op weg zijnidë naar dë Haarlemmermeer bij den Uitweg ge komen, bij een aldaar wanenden boer nachtl-ogiës wilden vragen en dat bij het oversteken van de rails', dë vader door de tram ils gegrepen en verpletterd. De andere lering i9, dat vader en zoon op het aan dien Uitweg staande Ihek zaten uit te rusten en dat op Diet laatste oogenblik, dat een tram ■naderde zij angstig zijn geworden om gepakt te worden en zij zich toen hebben willen verwijderen. De zoon is daarbij geslaagd, dë vader werd echter gedood. De politie van Sloterdijk opende terstond een onderzoek en deed het stoffelijk overschot naar het lijken huis aldaar vervoeren. De Directie te Haarlem deelt ons mede, dat misbruik van sterken drank de oorzaak is vain het onge val. !De naam van den verongelukte is J. LangerhoTst, wonende te Am sterdam. Ingebroken. Men- ils tot die ontdekking gekomen, dat er -in Ide laatste dagen is ingebro ken bij mevrouw Van der Eist, wo nende aan den Koninginneweg. Het huis was onbewoond, daar de be woonster tijdelijk naar Engeland is vertrokken, vandaar dat het feit niet dadelijk is geconstateerd. Woensdagmiddag kwam de tuin man om den tuin wat op te knappen, en zag toen, dat in de serre een ruit was uitgesneden. Dit kwam hem zeer verdacht voor, en de politie werd met de zaak in kennis gesteld. Bij onderzoek bleek toen, dat er on- gewenschte gasten in huis geweest zijn. De kamers gelijkvloers waren geheel onderstboven gehaald, en alle laden en kasten zijn doorzocht. Boven ismen zeer vermoedelijk niet geweest, een gouden horloge, dat althans op een der bovenkamers lag, is onaange roerd gebleven. Zeer waarschijnlijk zijn wel ver schillende voorwerpen door de dieven vermoesterd. Wèt, is echter niet te constateeren, vóór dat de bewoonster uit Engeland is terug gekeerd en al les heeft nagezien. ZooaJs gewoonlijkvan "de 'daders is natuurlijk geen spoor. De politie zoekt echter Verkiezing Prov. Staten. B. en W. maken bekend, dat de stemming van een lid van de Provin ciale Staten zal plaats hebben op Vrijdag 25 October a.s. Biljart-s é&nee. Woensdagavond gaf prof. E. de Schepper een biljart-séance in Café Neuf aan de Houtpoort voor een ■groot aantal belangstellenden. De heer E. de Schepper is in de blij art-wereld niet zoozeer bekend om zijn seriespeJ, als wel om zijne kunst- st ooien, waarvan hij Woensdagavond dan ook blijken heeft gegeven. Die kunststooten wekten aller bewonde ring. De aanwezigen hebben de goe de hoedanigheid van de biljarts in het café van den heer Dekker kunnen opmerken. Gev. Voorw. Een portemonnade met eenig geld; een horlogeketting. Bek eurd. Proces-verbaal is opgemaakt gemsverspreiden van opruiende schriftendiefstal van kolenomver zorgd -achter laten van drie kinderen door iemand, die tot onderbond, ver pleging of verzorging, krachtens de weit verplicht is. Het aftreden van M-r. De Haan Hugenholtz. De heer De Haan Hugenholtz heeft het volgende schrijven, aan den Raad gezonden „Het is uwen Raad bekend, dat ik reeds weken geleden, toen er een diep gaand verschil van opvatting bleek te bestaan tusschen mij en de overige leden van het College van Dagelijiksch Bestuur, mijn voornemen beb te ken nen gegeven, het Cbllege te verlaten zoodra de zaak, tengevolge waarvan eene samenwerking tusschen mij en het College verder onmogelijk was geworden, aan den Raad' zoude zijn medegedeeld, en in den Raad zoude zijin behandeld. Thans is het oogenblik gekomen, om aan den Raad (artikel 88' Gemeente wet) mede te deelen dat ik mijn ont slag neem uit het College van Burge meester en Wethouders dezer Ge meente. DankenJde Voor het vertrouwen, dat ik gedurende ruim twaalf jaren heb mogen genieten." ING®2QN!DEN MHDEDEELINGEN 4 80 Gtaftg per nagel De levertraan gebruikt in ue bereiding vau SCOTT'S Emulsion is de zuiverste en fijnste ter wereld. Dit feit en het oorspronkelijke verbeterde SCOTT proces waaidoor de olie in een aaugenamen en volkomen verteerbaren room omgezet wordt, maken SCOTT'S Emulsion tot het beste van alle geneesmiddelen voor het opbouwen van krachten bij personen van iederen leeftijd, wat ook de oorzaak van de zwakte zijn moge. SCOTT'S Emulsion veroorzaakt geen misselijkheid en evenmin wordt er walging door voortgebracht. SCOTT'S Emulsion wordt door alle apothekers en drogisten verkocht. Uit de Omstreken OVERVEEN. Ouders of voogden, die voor hunne kinderen, jongens en meisjes gebruik wenschen te maken van het herha- lingsonderwijs aan de openbare soh-ool te Overveen, wordt verzocht zich voor den 23sten October e.k. bij (het hoofd dier school, den heer C. J. Th. Leistikotw 'aan te melden. Binnenland TWEEDE KAMER. Nadlait eergisteren vooral de bestrij ders van de afwerking der Stelling van Amsterdam aan (het woord wa ren geweetsfc, deden gisteren vooral de voorstanders zióh hooren. Vooraf echter zette de heer Marohant zijn bezwaren voort, ook gegrond hierop, dat de vermoedelijke kosten ver bo ven de raming zouden gaan, ver bo ven 8 milüoen. Hij betoogde, dat de reduitstelling slechts twijfelachtig verdedigbaar wasdat het een mui zenval zou blijken en dat de gedach te daaraan verkeerd zou werken op de weerbaarheid van het leger. Juist evenwel om het leger vrijheid van bewegen te verschaffen; achtte de heer Verhev foirteribouw noodig. Op de wensohelijke uittor eSidffing van het veldleger, slechts geleidelijk mo gelijk, móest- met gewadht worden; Ook ton. aanzien de-r verdedigbaar heid van de Stelling verschilde1 deze militair van de reeds gehoorde spre kers. Hij zou dus voor d'e zaak etem- men. Een muizenval, zëide de heer Tyde. man, kan de Stelling alleen dan ge noemd worden als de commandant van het veldleger en de chef van den Generaleen Staf muizen iwaren. Be- ihcud en afwerking van de Stelling kwam hem gewenscht voor, omdat die z. i. met de geheele inrichting on zer defensie in het nauwste verband stond. Evenmin had hij bezwaar te gen het fonds, maar hij (Wilde in éen fonds zien opgenomen den afbouw der Stelling, de approviandeering (immers een levensquaestie) en de kosten voor de kustverdediging. Dit laatste was ook door den heer Duymaer van Twist bepleit en op grond daarvan wilde hij zelfs de be handeling van het ontwerp schorsen), óók om. sneller afwerking te verkrij gen, want die achtte hij zeer beslist in liet belang onzer defensie, die een. of- en defensieve Stelling, als die van Amsterdam is, gebiedend vorderde. Op dit standpunt stelde zich ook dë Minister van Oorlog. Elk leger hadi een versterkte baisis noodig, noch' voor omtrekking ,nodh voor afsnij ding vatbaar. En een zoodanige basis was de Stelling van Amsterdam, niet alleen thans, maar door ligging en beteekenis, en blijkens de krijgsge schiedenis., ook in het verleden. Die ervaring had alle deskundigen van naam ea* toe gebracht de Stelling van Amsterdam in ons defensiesysteem onmisbaar te rekenen. Heden ite 11 uur zal generaal Van Rappard den aanval ondernemen op de geopperde bezwaren. Tot nu toe gaf de Minister der Kamer slechts een klein uur les in de VaderlandsChe en de Krijgsgeschiedenis. RAAD VAN STATE Tot lid van den Raad van State ite benoemd mr.-J. Oppenheim. thans hoogleeraar te Leiden. De heer Op penheim is in 1849 te Groningen ge1- boren. Hij was daar eerst gemeente secretaris en vervolgens hoogleeraar. In 1893 werd hij benoemd tot hoog- leebaar in het staatsrecht, adminis tratief recht en volkenrecht te Lei den. Prof. Oppenlhedlm maakte o. a. deel uit van de Commissie voor dë Grond wetslh er ziening. BEN VERDWENEN DEUR WAARDER? ■Men bericht aan de Tel., dat bij het parket der Tielsche Rechtbank de stukken, welke aan den Drutensche-n deurwaarder W. K. K. ter beteeke- ning waren gezonden, terug ontvan gen zijn -met de tijding, dat deze Dru- tenaar spoorloos verdwenen is, na oneenigiheden te hebben gehad waar aan zelfs 'n revolver zou. zijn te pas gekomen. EENHEID VAN TIJD. In de te Leiden gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel Werd, naar aanleiding van het door do commissie van den graanhandel te Amsterdam aan de Tweede Kamer ingezonden adres, houdende het ver zoek den Amsterdamschen. tijd als wettelijken tijd in te voeren, besloten dit adres voor kennisgeving aan te nemen maar in verband daarmee ■tevens besloten zich tot alle Kamers van Koophandel in Nederland te wend den met verzoek te willen meedeelen of, af,gescheiden en onafhankelijk van de vraag, welke tijd het wen- sch-eilijkst wordt geaëht, het niet ern stige overweging verdient, zich geza menlijk tot de Tweede Kamer te wen den, met krachtigen aandrang het daarheen te leiden, dat, welke tijd door een ieder op zichzelf ook mocht gewenscht worden, in elk geval een heid van tijd kome en de Kamers van Koophandel uit te noodigen mede dee ling te doen, of zij bereid zijn daar toe mee te werken en op welke wijze zij meenen. dat aan dit denkbeeld uitvoering zal kunnen worden gege ven. Op den hersiemmingsdag kunnen de onzen nog wel wat opwekkers ge bruiken, vooral in VI a ar dingen. Wie bereid is te komen helpen, melde rich liefst nu reeds aan bij het be stuur der Vrijzinnig-Prop agian da- Club te VJaardingen. NUTSF EESTEN TE WAGEN INGEN. Dinsdag, den tweeden feestdag, werd dcor dë oud-leerlingen der Nutsin- stellingfen een optocht gehouden, voor stellende Jan- van Nieuwenhuy zen en tijdgenooten. In het nieuwe gebouw voor ambachh-onderwijs werd een gedenksteen geplaatst, zoo ook in het tweede door liet. Departement gestich te blok arbeiderswoningen, waarbij redevoeringen werden gehouden dëor de heeren D. II. te Wechel, P. H. van Rijn en J. G. C. Planjtenga. „Jaar v-an Nieuwenhuyzen'dankte voor de wijze, waarop door het De partement Wtaigendmgen- aan zijn idé aal leven werd gegeven. KOETSIERSRUZ IE Woensdagmorgen kregen -twee aap- jesko-etsiers op den Dam ruzie. Een luidruchtig geval, waarbij ten slotte eeitige druppelen bloed vloeiden. De eene vechtersbaas had namelijk den ander met) zijn mes een prik in het gezicht gegeven. Toen het politiebu reau voor den een, het. gasthuis voor den ander. Hei liep af met een pro ces-verbaal en ieen pleister. ANTON MAUVE EN MOSSELEN. Te Laren in "tGooi, de plaats waar de groote schilder leefde en werkte, is opgericht een... moss-elenclubonder den naam „Het Land van Mauve". Beedis een dertigtal mosselenverslin- ders moet tot die club zijn toegetre den. Een bijzonder soort hulde HET ONGEVAL BIJ DE TOREN- SLUIS. Nóg steeds beeft, het onderzoek maar d-e oorzaken van het ongeluk, dat den lieer Oldig-s overkwam, niets opgeleverd-. Men gaat er mee voort, doch liet vermoeden wint veld, dat aan het kabelhuisje zelf en de geil ei- dingen niets on regelmatigs is ere- weest. EEN SOHBVENINiGER VERMOORD. Het lijk van den Scheveninger, dat te Schiedam, uit de Schie deerlijk verminkt werd opgehaald, is geble ken dat van Arte Dijkhuizen te zijn Behalve, dat om den hials een sterk toegehaald touiw werd gevonden, wa ren in- het achterhoofd en den rech terschouder diepe snij- of steekwon den aanwezig, wel-kie laatste echter oo kv-atn ischippertehak-en e. d. kunnen zijn, da-air de vaart, ter plaatse zeer druk is. Het goed was niet gemerkt. Het lijk werd. overgebracht naar de tAlg. Begraafplaats. (De Soheveninger moet zich verle den (Donderdag in bet café Nobels aan den Singel Irebben opgehouden, waar hij zijn verdere spullen achter liet, die hij zeide /weer spoedig te zul len komen halen, daar hij dien avond rioh nog moest vervoegen op een daar ter uittvaring gereed liggende logger. De kastelein had van een en ander aangifte gedaan bij de politie. 'Het vermoeden i,s gerezen, dat de wond onder den rechterschouder zou zijn toegebracht door een dolkmes, daar ook de long is geraakt. Hij1 laat een vrouw na imet 2 kin deren, terwijl bet derde kind wordt verwacht. DE INFANTE VAN SPANJE. Na den maaltijd in het Amstel- H-otel te Amsterdam Dinsdagavond, woonde de Infante mei gevolg, bege leid door den heer Hienfeld, de voor stelling bij van de Fransohe Opera. Woensdagmorgen vroeg werd uit gereden en eveneens onder geleide van den Spaanschen consul een ver nieuwd bezoek gebracht aan het Rijks museum, waarna de Portugeesdhe Synagoge werd bezocht ter bezichti ging van de kerkelijke sieraden, kost baarheden enz. Het kerkbestuur was ald'aar vertegenwoordigd. Voorts werd de diamantslijperij d/er firma Assch-er bezocht, waar de firmant persoonlijk het gezelschap rondleid de en alle inlichtingen verstrekte. Na een bezichtiging van de collec- tie-Six werd in het Aanstel-Hotel ge dejeuneerd en vertrok de Infante met gevolg met den trein van 1.15 naar Parijs, tot aan den trein begeleid! door den Spaanschen consul te Am sterdam, die uit handën der Infante ter herinnering aan haar bezoek aan de hoofdstad, een gouden dasspeld met brillant mocht ontvangen. SCHIEDAM. Men schrijft aan „Het Vad." Er wordt thans van vrijzinnige zij de flink gewerkt om de thuisblijvers op a. s. Dinsdag ter stembus te krij gen. Hoe de uitslag zal zijn, is nog niet te voorspellen. Vlaardingen geeft den doorslag, doordat ih deze ge meente voornamelijk de kiezers van Idenburg en Staalman wonen. De Christen-Democraten hebben hun houding nog niet bepaald', maar schijnen oneer voor, Versteeg dan voor den Ohristelijk-Hisrtorisohen carwü- do.at te gevoelen. De groote vraag, is, wiat de Idenburgers zullen dlo:en. Zul len zij genoegen nemen met het door hen verlangde antwoord van dë Christ.-Historische partij Er moet dan nog veel veranderen, want thans is er nog een sterke strooming onder hen voor Versteeg, ten einde hem te doen zegevieren en dan in 1909 (of eerder) tegen de Christ.-Historischen te kunnen zeggen Stelt nu een anti- revolutionnaiT of het district is wéér verloren. DIEFSTAL VAN PATROON HULZEN. In verband met den diefstal van pa troonhulzen len nadeele van het rijk zijn door de Arnhemsche recherche te Rotterdam aan den Schiedamschen Dijk in de metaalwarenfabriek van V. eene groote hoeveelheid patroon hulzen in beslag genomen. De koop man, die daar de patroonbuizen ver kocht heeft, is bekend. Een ander koopman te Arnhem, mede in deze zaak betrokken als verdacht van he ling, is aangehouden. EFFECTEN- EN DBPQSITOBANK TE DELFT. Ui-t Delft wordt geschreven aan 't Hbld. Door aauideelhouders, der naaanloo- ze vennootschap Effecten- en Discon- toibank te Delft (directeuren de hee ren mr. J. G. de Kempenoer en G. H. Betz) is besloten de vennootschap met 1 November a.s. te ontbinden. Het. geleden verlies wordt geheel dëor de aandeelhouders gedragen. Oemetêgd Nieuws DE RAMP IN AMERIKA. De huitenlandsche bladen brengen nadere bijzonderheden over de kruit- ontploffingen te Fontanet bij Terra»- Haute. Fontanet ligt in den staat In diana. Vijftien Eng. mijl van dë ge teisterde plaats ligt het stadje Brazi lië, waar zeer duidelijk dirië afzonder lijke ontploffingen zijn waargenomen. De explosie heeft in een kring vari 800 M. straal vrijwel alles vernield; et zoo goed als alle inwoners der plaats zijn gekwetst. Alle doktoren; en verpleegsters ui-t Brazilië em Terre ll aute zijn naaa* de plaats der ramp vertrokken om hulp te bieden en de ergste gekwetsten naar elders te ver voeren. Later, toen de medische hulp reeds ter plaatse was, viel een vierdë oaxtiploffi'ng voor, welke nog eenige schade toebracht. De eerste, gewel dige knal werd vernomen te Indiana polis, 65 Eng. mijl van daar. Te Cincinnati geloofde men, dat een aardbeving plaats vond, zoo krachtig waren het geluid en de tril ling in de lucht. Een meer uitgebreid en aaneenge schakeld relaas van dë ramn volgt hier De eerste -ontploffing vond plaats in de kruitfabriek van Du Pont daarbij kwamen verscheidene werk lieden o.m het leven. En kort daarop, na slechts enkele minuten1, hadden' twee nieuwe ontjploffingen plaats. Dië twae explosies waren minder nood!- lotti'g in- haar uitwerking dan die eerste, daar na de eerste ontploffing de arbeiders der overige fabrieken gevlucht waren. Niettemin werden! velen dier vl-uchtendën ernstig ge kwetst door de neerploffende steen- en houtbrokken. De inwoners van het dorp waren ook weggevlucht en ontkwamen zoodoende aan het lot, te Worden verpletterd onder het puin der instortende huizen. Anderhalf uur na de eerste drie ontploffingen vloog het grootste kruitmagazijn in de lucht. Tal vani lieden die barig waren met het weg dragen van do oden en gekwetsten, kregen kwetsuren. De knal van deze vierde ontploffing was nog geweldi ger dan de voorgaande. Het was ook deze vierde explosie, welke de toch ■e&is verzwakte huizen in den om trek deed instorten. Ben trein met koopwaren, dfe niet ver van het kruitmagazijn op eenl zijspoor stond, vloog in brand en dë -daardoor „teweeggebrachte hl'tte waS van dien aard', dat het wegbrengen der lijken moest worden gestaakt. In het geïmprojviseerde lijkenhuis liggen 18 lichamen, die nog niet zijn) herkend. Het was nog niet mogelijk een betrouwbare opgave te doen om trent het juiste aantal slachtoffers.- De voorloopige getallen zijn als volgtdooden en doodelijk gekwet sten 25 k 40 gewon den 600 van dafc betoofden 1200.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2