Sport en Wedstrijden Leger en Vloot ICoIomës Gemengd Nieuws Financiëele Berichten to oh niet geladen." Bakker, ook in die rneening, trekt uit de grap aan den trekker en de tuinknecht wordt met een schot hagel in het hoofd ge troffen. De geneesheeren Jonker en Brouwer werden beiden ontboden, docih konden weinig hoop geven. Don derdagmorgen lag de getroffene nog bewusteloos. BRANDEN. Woensdagavond omstreeks 11 uur brak te Utrecht brand uit in een per ceel aan den Leidschenweg no. 71, iwaarin gevestigd is een grossierden] van worst en andere vleeschwaren wan den heer Paarlberg. De brand weer* was spoedig ter plaatse en wel dra de vlammen meester. De belen dende perceelen kregen eenige wa terschade. De brand moet ontstaian zijn door het omvallen van een -petroleum lampje. Te Aagtdorp, mret verre van het dorp Groet, is geheel in de asch ge legd de woning van H. de Jager. Bij na alles is verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Bodegraven, even binten het dorp, brak door een onbekende oor zaak. een hevige brand uit in een stroosohuur van den handelaar Drie huis. De geheele schuur met het daarin aanwezige stroo verbrandde. Aan den wal lag een schuit met stroo dat ook een prooi der vlammen werd; de schuit bleef behouden. Een aan grenzende schuur en een woonhuis hebben brand- en waterschade gele den. Enkele kippen en konijnen kwa men in de vlammen om. Een p-aard werd nog met moeite gered. (L. Dgbld.) BRIEVENMALEN. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat iaan Hr. Ms. instructaeschip „Nauti lus" de navolgende brievenmalen zul len worden verzonden: 1. naar Santa Cruz de Teneriffe: a. 20 October e.k., door het post kantoor te Rotterdam; b. 25 Ootober e.k., met den trein van 6.30 m. van Amsterdam naar iVlissingen; c. 30 October en November e.k., met den trein va.n 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen; d. 4 No-cembeir dioor het postkantoor te Rotterdam.; e. 8 November eJk., met den trein van 6.30 m. van Amsterdam naar Vlissingen; f. 10 November e.k., met den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar iAintwerpen; g. 14 November e.k., met den trein .van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant werpen; 2. naar La Luz (Grau Canaria): 17 November e.k., mei den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Ant werpen; b. 21 November e.k., met den trein van 7.9 o, van Amsterdam naar VMs- 6ingen. c. 24 November e.k., door het post kantoor te Rotterdam; d. 26 November e.k., met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant werpen; e.~29 November e.k., met den trein van 6.30 m. van Amsterdam naar Vlissingen; f. 2 December e.k., met den trein van 7.9 a, van Amsterdam naar Vlis- singen; 3. naar Santa Cruz de Teneriffe: a. 6 December e.k., met den trein yan 6.30 m. van Amsterdam naar "Vlissingem; b. 8 December e.k., met den trein van 7.16 a, van Amsterdam naar Emmerik; o. 11 en 14 Dec. e.k., met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant werpen; d. 16 December etk., met den trein ivan 7.9 a. van Amsterdam naar VLis- singen; e. 20 December e.k., met den trein van 6.30 m. \an Amsterdam naar Vlissingen. f. 23 December e.k., met den trein van 7.9 a van Amsterdam naar "Vlis- brengen, meende ik niet langer daar. te moeten blijven, en ik dus later weer eens terug moet komen." Bovenstaande aanhaling uit een schrijven van een buitenlandsc-h ge leerde doet ons vermoeden, dat in de instructie van den bibliothecaris iets verouderds is blijven zitten, 'n Rijks- bibliothecaris die de sleutels van de boekenkasten met zich mee op reis moet meenemen. 't Gebeurde in Den Haag, in Octo ber 1907. (Vad.) 7w^lr%r& kinderen, die hetzij in lichamelijke out wikkeling, hetzij bij het leeren eenigs zins achterlijk zijn, zoowel alB vroeg tijdig verzwakte volwassenen, die aan bloedarmoede of zenuw zwakte lijden, en zich daardoor af gemat of prikkelbaar voelen, gebruiken met uitstekend gevolg als verster kingsmiddel Dr. HOMMELb Haematogen. De eetlust wordt opgewekt, de verstandelijke en de lichamelijke krachten nemea snel toe. het ge heels zenHwatelsel wordt versterkt sy Men vrage evenwel uitdruk kelijk het echte „Dr. Hommers" Haematogen, en late zich geen der vele nabootsingen opdringen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. g. 30* December e.k. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Vlissingen Antwerpen; 4 naar Ponta Delgada Azuren): 2 Januari 1908, met den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Antwer pen; 5. naar Cadiz: van 20 Januari tot en met 12 re- bruari 1908, dagelijks met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant werpen. Indien belanghebbenden hunne brie- pen en andere stukken, bestemd voor ds „Nautilus", in deze brievenmalen wenschen opgenomen te zien, wor den zij uitgenoodigd ze volledig te frankeeren en ze te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het ge heels adres, loopende van eenen hook naar een anderen. Brieven en andere stukken vooi noemden bodem, welke niet volledig zijtn gefrankeerd of niet van bedoelde laanwijzing zijn voorzien, zuilen langs dien gewonen weg naar hunne bestemming worden gezonden. (St.-Ct.) DE INSTRUCTIE VAN DEN BIBLIO THECARIS DER KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK. rrrr„Ik had u nog willen opzoeken, doch des Zaterdags nadat ik u aan trof, hoorde ik dat Bïjvanck met de sleutels der 'boekenkasten op reis ge gaan was, en daar ik dus mijn werk a-an de Bibliotheek niet ten einde kon INGEZONDEN MfflDEDEELINGEN 30 Cents per regel. CESAR1WITCH STAKES. Woensdag werd in Engeland de classieke Cesariwitch Stakes verre den. De uitslag was als volgt le. Mr. William Clark's Demure2e. Col. Kirkwood's The White Knight; 3e. Mr. Bendon's Wuffy. MILITAIRE SPORTFEESTEN. Namens den Minister van Rinnen- landsche Zaken en ook zijnerzijds brengt de Minister van Oorlog dank aan de autoriteiten, de centrale com missie en de regelingscommissie te Breda, zoomede aan de sub-commis sie en veTder aan allen, die bij de uit voering der sportoefeningen en wed strijden te Bi*eda hebben medege werkt, welke oefeningen ook in hoogo mate kunnen medewerken, om de ge schiktheid voor de landsverdediging le bevorderen. WOUDESTEUN. Niet heel groot was de opkomst van het publiek Woensdag op de Rotter- damsche baan. Hei gure weder was dian ook niet erg aantrekkelijk. Dé veldiem waren daarentegen goed be zet. Er werden alleen harddraverijen gehouden. Meermalen hebben wij onze rnee ning uitgesproken, als zou het wen- schelijk. ja noodig zijn, dat steeds éen en dezelfde Jury op de verschil lende Meetings in functie moest ziin, en voerden wij voor deze meening verschillende feiten aan, de Meeting van Woensdags leverde ons ander maal een voorbeeld, dat voor onze be wering pleit, n.1. het loopen van Caid. In den A-prijs toonde deze hengst 1.39 en in den C-prijs 1.42. Wanneer wij nu beweren, en dat doen wij, dat Caid in één nummer tenig gehouden is, dan zou men zonder nar diere uiteenzetting kunnen gelooven, dat Caid teruggehouden is in den C-prijs. Niets is minder waar dan dit, want hieri/rt whs Caid winner op stap in een kilometerltijd van 1,42, doch Caid is teruggehouden in den A-prijs, waar hij 1.39 toonde. Aan de overzijde van de baan vloog Caid pa ar dien van 1.40 voorbij, als'of deze stil stonden, en kon? in het rechte eind naar huis, waar Caid., om ons met een course-term uit te drukken, 10 betalen waard was, paarden als Kwikstaartje- niet voorbij komen. Caid die juist zoo 9nel is in de finish, kon dat niet, of was Caid op gesloten Juist dat zocht Mol op doch hij mag van geluk spreken dit kunstje niet uitgehaald te hebben op Woestdudn Joseph, eerstaankomande 'n den A-prijs, werd zeer terecht gediisqua- lificeerd voor onzuiver draven, waar door Kwikstaartje een en Caid twee de werd. In de Verkoopsdraverij waren Ab dul Ameer en Caxmaleta wiimier. Ab dul Ameer maakte een aardige cour- se, uitgezonderd in de laatste bocht, waar hij door rende, Carm-aleta ging zeer goed. Te koop gesteld vo-or een, klein prijsje, vonden zij toch geen ldooper. In den C-prijs was Caid winner en Cyclone -tweede, de laatste in een kl- 1-ometertijd van 1.41. Terwijl do Heat draverij door Cyclone gewonnen werd in 1.37 en een heele kleine fractie. De gedetailleerde uitslag luidt als ol8*w A—prijs. Recorddraverij voor Ne- derl. paarden. Minimum afstand 2000 Meter. 1. Kwikstaart (2000) J. Easing in 3.49 2/5. 2. Caid (2330) A. Mol, in 3.49 4/5. 3. Allright en Ida R. (2075 en 2180) 3.53 3/5. B-prijs. Verkoops-Recorddravenj. Afstand 2000 M. 1. Abdul Ameer (2025) Schhyl Jr., on Carmaleta (1980) v. Hemmen in 317 4/5" o -a 3. Ward (2025) G. Ensing* in 3.19. C-prijs. Handioapdraverij voor Ne der!. paarden. Minimum afstand 2600 Meter. 1. Caid (2700) A. Mcxl', in 4.32 4/5. 2. Cyclone (2720) J. Ensing ii 4.33 2/5. 3. Morningstar (2600) Hart'gh Jr. in 4.33 3/5. D-prijs. Heatdraverij. Handicap. le. Heat 1. Anisette (1610) Schuijl Jr., in 2.37. 2. Juno (1660) Doeleman in 2.382/5. 2e. Heatle. Cyclone (1620) J. En sing, in 2.371/5. 2e. Anisette in 2.39 en de 3e en be slissende heat le. Cyclone in 2.37 4/5. 2e. Varro (1670) Snoedk, in 2.39. PAARDEN. Donderdag 24 October wordt op Woudenetein te Rotterdam eene ver- kooping van harddravers en renpaar den -gehouden. Tal van bekende paar den zullen geveild woorden om beslist van de luand gedaan te worden, als Jim Wilikes Jr., record 1.35Uncle Sam's Pride, record 1.36 Cyclone, re cord 1.38 Artillerist, record 1.40 Sur rogate, record 1.38Princes Wanda, record 1.50Courtmaster, record 1.39; Utopia Chimes, record 1.41Kwartel tje, record 1.55; Kwikstaart, record 2.— Vondeling, record 1.55. Verder Isabella, twee jonge hard dravers Jacobus en Leendert, en de renpaarden Mee, Hopetown, Tailhful en Nuncastle. DE „NAUTILUS". Het instructieschip „Nautilus", on der bevel van den kapitein-luitenant ter zee F. Bauduin, is door den schout bij-nacht W. Römer geïnspecteerd, voor de aanvaarding van den winter- kruistocht in den Noord-Atlantischen Oceaan. De commandant is voorne mens heden Vrijdag zee te kiezen en bij gunstige gelegenheid zonder sleep- hulpde reis aan te vangen. De état major bestaat uitden lui tenant ter zee 1ste klasse G. H. Surie (eerste officier), luitenants ter zee 2de klasse B. H. Hoentjes, B. J. Heilbron, A L. Boeser en C. J. M. Bijl de Vroe, officier van gezondheid eerste klasse F. Sihkema, officier van administra tie 2de klasse J. Mager en de adelbor sten eerste klasso W. K. Maurifes, I. A. Rom Co-ltof, H. J. v. d. Stad, M. M. Etty, H. A. Greve en W. Wijnaents. Rechtszaken BEVRIJDING VAN EEN GES TIGHTS VERPLEEGDE. Eene voor de krankzinnigenverple ging belangrijke zaak werd Dinsdag voor den Ho ogen R-aad behandeld: Door de -directie van het Christe lijk Gesticht voor Krankzinnigen ..Veldwijk' te Ermielo werd aian de zuscer van eene in dat gesticht ver pleegde vrouw verlof verleend met die verpleegde buiten het gesticht te 'wandelen, londer verplichting even wel om haar daarna weder terug te brengen. Op de wandeling ontmoette men, hetzij, toevallig, hetzij volgens af spraak, den echtgenoot van de ver pleegde en op aandrang van dazen en omdat haar echtgenoot haar vol doende hersteld achtte, maan de man zijne vrouw mede naar zijn woning •te Enkhuizen, ofschoon de zuster er tegen protesteerde en aanraadde het niet te doen. Tegen den man werd nu eene ver volging ingesteld krachtens art. 191 Wetboek van Strafrecht, strafbaar stellende hem, „die opzettelijjk ie mand, op openbaar gezag of krach tens rechterlijike uitspraak of be schikking van de vrijheid beroofd, b vrijdt of bij zij-ne zelfbevrijding be hulpzaam is." De vrouw was krach tens vonnis der rechtbank te Zwolle uit een kluit gecontroleerde boter met het rijksmerk, platgedrukt op den ver in het gesticht geplaatst op eirond 'deren inhoud, groot 45 K.G., waar'n van «en verklaring van een genees- i MI "«dfraook margarine werd gecon- ilt.in.1iav. tvellte iiet in heli s4»'-*-"1- De gebruikte Rijksmerken «unfljge, volgens nelke (iet in j wnren bestemd voor hoeveelheden van eigenbelang van de vrouw was, dat3 jg q zij nog niet hare geheele vrijheid te rugkreeg. INlaidlat (eerst de rechtbank gewei gerd had, rechtsingang te ve-rl een-en tegen den echtgenoot werd deze door het hof -te Arnthem in hooger beroep toch verleend; maar, na behandeling van de zaak, werd de mtan zoow door de rechtbank lalls door het hoflaste gelegde feiten, en beweert van de van alle rechtsvervolging ontslagen verzending van margarine niets af te op grond: lo dat van een bevrijding weten held" in deze eene ruimere beteeke- nis. De in deze door den Hoogen R-aad te nemen be sitssin gzou, meende ad- vocaat-generaial, van groot belang zijn voor de krankizinnigen-verple - -ging, te meer nu er in dezen tijd ge streefd wordt naar eene verpleging zoo min mogelijk met opsluiting. Op grond nu van de z. i. ruime be- teekenis van de in art. 191 Strafwet boek gebezigde uitdrukking „vrij heids" concludeerde adv.-gen. vernietiging van de beslissingen van rechtbank en Hof, schuldigverklaring van den gerequireerde aan het hem ten laste gelegde en veroordeeling tot 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 11 November. RECHTZAAK MET EEN STAARTJE. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestiging gevorderd van het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij J. H. G-, koopman te 'sf-Gra- venlhage, tot 2 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens diefstal van een rijwiel uit het gebouw van de Witte Sociëteit aldaar. Mr. A. O. H. Tellegen, advocaat te 's-Gravenhage, pleitte vrijspraak. In deze zaak waren van de 5 door -het O. M. gedagvaarde getuigen slechts twee verschenen. Het O. M. deelde m-ede, zioh voor te nemen tegen de niet verschenen getuigen eene strafvervolging in te stellen. ONTROUWE POSTBODE. In April 1904 werd de 23-jarige man, die voor de vierde kamer der Recht bank .te Amsterdam terecht istond, o-p eene jaarwedde van ƒ400 aangesteld tot postbode van Amsterdam op OuWerkerk aan- den Amstel. Hij was -belast met liet uitbetalen der op de postwissels vermelde bedragen aan de geadresseerden, nadat dezen die post wissels voor voldaan hadden getee- kend. Op 2 September kreeg hij een postwissel voor mevrouw de wed. G Busé, Amsteldijk 111, met het bedrag van 62.50 mededen 3den Septem ber teekende hij den postwissel zelf met den naam der geadresseerde den 6den September leverde hij den valscbelijk geteekenden postwissel bij den dienstdoend en commies der posterijen en telegraphie. Het geld behield hij voor zich. Beklaagde, die laatstelijk ƒ9 per week verdiende, bekende volledig. Er zijn, volgens den president, mr. Mei- neisz, a.l meer onregelmatigheden aan liet postkantoor met hem voorgeval len. Het O. M., jbr. mr. Quintus, eischte één jaar gevangenisstraf. AIS verdediger trad op anr. Ilartz- feld. BOTERWET. Voor het Gerechtshof te Arnhem diende in hooger beroep de zaak tegen den boterhandielaar J. C. A. van Lies hout te Nijmegen, die voor de Arnhem- sclie Rechtbank had tex*echt gest; wegens verschillende overtredingen der Boterwet, doch- was vrijgesproken. Omstreeks 30 Augustus verzond de beklaagde aan F. Glasberg te Witzhil- den (die hem vijf vaten boter met rijkscontrolemerk' Trad besteld) vijf vaten met boter, die als verdacht van vervalscliiing te Kleef werden aange houden. De inhoud bleek te bestaan Aan beklaagde werd nu ten laste ge legd het misbruik maken van Rijks- controlemerkem, het valschelijk en be drieglijk verkoop,en der vijf vaten, die slechts voor een klein deel gecontro leerde- boter bevatten, en ten slotte het verzwijgen d,er vervalsching van den inhoud aan zijn afnemer. Beklaagde ontkende ook nu de ten van die verpleegde -door luaren echt genoot geen sprake meer kon zijn, daar de vrouw door de directie van Ihet gesticht reeds in vrijheid was gesteld door baar aian hare zuster mede te geven; 2o. dat de verpleeg de niet meer onder het gestichtstoe- zicht stond, en 3o. dat de bevrijding in art. 191 voornoemd zou bedoelen eene meer feitelijke belemmering van het over verpleegde gestelde toezicht. Hiertegen kwam de -procureursge neraal bij het hof te (Arnhem in cas satie, als een-ig middel -aanvoerende: schending door niet toepassing van art. -191 meergenoemd. Dit middel werd door dein -advo caat-genera al bij den Hoogen Raad, ijlhr. mr. Riethiaan Ma-caré, gegrond geacht. Ad/vocaiat-generiaal was van mee ning, dat het bestuur van een krank zinnigengesticht bevoegd is het toe zicht o-ver een verpleegde op te dra gen aan personen niet in redht- streeksche betrekking staande tot het gesticht. Toen de zuster van de ver pleegde met deze -wandelde v laatstbedoelde daarom onder -het toe zicht en de bewaking van wege het gesticht, en die zuster, die nu slechts geprotesteerd heeft tegen het me- denemen van de verpleegde door haar echtgenoot, had meer handelend kun nen optreden. -Zij had bijv. de hulp van den stationschef te Errnelo kun nen inroepen toen haar zwager daar per spoor met zijn vrouw wilde ver trekken, of zij had hulp kunnen vra gen of doen vragen aan het gesticht. •Vervolgens stelde advocaat-gene raal zich nog d-e vraag of de beslis sing van de rechtbank, dat de ver pleegde zich reeds in vrijheid bevond en daarom van bevrijding geen spra ke meer kon zijn, eene feitelijke, in cassatie onaantastbare, beslissing is. Dit was echter z.i. niet het gewald daa rdie beslissing berustte op eene rechtsbeschouwing. De rechtbank 'stelde „vrij zijn" tegenover „opge goten zijn", maar volgens advocaat- generaal heeft de uitdrukking „vrij- Gehoord werden de scheikundigen dr. Tulleken en Poolman uit Leiden, die in de onderste lagen van het vat margarine constateerden. Daarmee in tegenspraak was de verklaring van den deskundige Van den Dries, apo theker-scheikundige te Den Bosch, die meende, dat het onderzoek der Leid- sche deskundigen niet beslist had aan getoond, dat het vat margarine be vatte. De advocaat-generaal ma*. Gasten- dijk eischte, met vernietiging van het vennis der Rechtbank, lo. wegens het gebruiken van echte merken voor goe deren- of hunne Verpakking, waarvoor die merken niet bestemd zijn, met het oogmerk om die goederen te gebru'- ken, alsof de bedoelde merken daar voor bestemd waren 2o. het als ver- lcooper den kooper bedriegen ten op zichte van de hoedanigheid van het geleverde door het aanwenden van listige kunstgrepen3o. het afleveren van -eetwaren, weten-die dat zij ver- valscht zijn en die vervalsching ver zwijgende, tegen -den beklaagde acht maanden gevangenisstraf met last tot openbaarmaking van het vonnis. Air. Lion uit Den Bosch pleitte vrij spraak. Uitspraak 24 October. PAARLVISSCHERU Een Britsche maatschappij, de Ce lebes Trading Company, heeft van het Indische gouvernement het recht gepacht, parels en parelmoerschel pen te mogen visschen in d-e territo riale wateren van do Aroe-eilanden nabij Nieuw-Guinea. De maatschap pij bezit een groote vloot van schoe ners en loggers en heeft een groot aantal duikers in dienst. Het voor naamste doel is, het -visschen naar en verkoopen van parelmoerschelpen. De parels, die er 6oms in gevonden worden, worden als een buitenkans je beschouwd-. Hoewel zelden, zoo worden er soms toch mooie parels gevonden kortelings kwam de maat schappij in het bezit van een tweer tal, ieder geschat op een waarde van zestigduizend gulden. Voordat de maatschappij de eilan den gepaoht had, leverden zij wei nig op aan liet Indische gouverne ment en vormden slechts een Voor-, deelig esploitatioveld voor eenigie avonturiers. Nu heeft Wet gouverne ment er in de laatste drie jaren reeds ©en ton aan inkomsten van getrokken. Dit is echter ook het eenlL ge voordeel, dat het gouvernement trekt uit de rijke oesterbanken dier eilanden. De enorme voordeelen, door de pachters behaald, verdwijnen in de zakken van vreemdelingen, zegt de „Straits Times" niet zonder iro nie. Te Amsterdam is kortelings de Na- toena Pa-relvisscherij maatschappij opgericht, met liet doel de oesteiv banken dér Natoena-eilanden en an dere tot de residentie Rfiouw behöo- rende eilanden, af te Visschen. Höt maatschappelijk kapitaal be draagt echt-er maar ƒ26,000, wat veel te weinig is, naar het oordeel van bevoegden, oxn kans van slagen aan te bieden. Misschien zullen wij dus over eenige jaren weer het on verkwikkelijk schouwspel zien, dat 't aan een vreemde maatschappij ge lukt schatten te Verdienen, waar een HoUandsche mot verlies werkte, om dat de za'ak verkeerd werd aange pakt. Betreffende de- visscherij op de Arote- banken kunnen wij nog mededeelen, dat een twaalftal jaren geleden een Hollander, die er volkomen op bere kend was een parelvisscherij te leid den, tevergeefs bij Hollandsehe ka pitalisten aanklopte om een maat schappij te vormen of hem van geld te voorzien, tot ontginning der Aroev- banken. En mu gaan diezefde schatten in die zakken va-n meer' energieke vreemde- ldtngen. (Java-Bode). DE PRETEINIDENTHSULTAN VAN ATJEH. W. v. G., die in de Jiava-Bode Atjelh praatjes schrijft, vertelt over de ar restatie van den Pretendent-Sultan en de redenen die er toe ge-leid heb bende het volgende: Onder hen, die thans- u-it de verte de politiek -van Atjeh met belangstel ling volgen, zullen wel stemmen van hulde opgegaan zijn voor het krach tig initiatief wan den gouverneur !n zake den ex-pretendent. Het was tijd, dat die vriend van het tooneel ver dween, dat voelde men hier algemeen •bij intuïtie. Maar zoo iemiand in de ka-art te zien, is uiterst moeilijk, voor al daar de praktijk heeft geleerd, dat hunne handelingen gecontroleerd worden. De spdonnenddenst van de inlandsohe hoofden op Af-jêh is uit muntend. In de grootste geheimhou- d:ng moest bewijsamaterieel tegen hem verzameld worden, en slechts vier mens alien op Aitj-eh wisten dien bewas-ten mor,gen dat op dien sdai vogel geknipt zou worden. Een quasi uitgelekt geheim iwas bestemd om ie der tevreden te st Ilen, die ?n voor genomen troepenbewegingen iets bui tengewoons zou zien. 'Er is met suc ces gewerkt. Zonder d-at hij iets heeft kunnen voorzien, iets heeft kunnen regelen om naar zijn daden verder onderzoek moeilijk te miaken, is hij met gansoh de familie bij een gefin geerde conferentie opgepakt; o-p den tredn gezet naar ODë-heue; en aidiaar op den stoomer geëmbarkeerd, die voor vertrek klaar lag. En thans is hij veilig op Java, mits men hem al daar niet uit bet oog verlieze, want zijn invloed is groot, en dien zal hij •benutten -als we hem de handen wij laten. Natuurlijk wordt er slechts zeer saha-ars iets bekend van datge ne, wat de m-aot deed o-v-exloopen, en hem met een boottochtje naar J-a,va beloonde; maar wat er van officieel schijnt, doet hoop koesteren, dat we weder eene groote schrede zijn vo-or- luJiitgegiaian. Mijnheer had geleidelijk opnieuw de geheele leiding van het verzet in handen genomen. Hoofden, die zich wilden onderwerpen, -kregen van he mde order hunne bende te blijven aanvoeren. Hij beraamde de plannen voor de aan- en overvallen met behulp van inlichtingen en aan wijzingen, die hij, veik.eerende in on ze omgeving op Koetaradj-a, gemak kelijk .kon verkrijgen. Reeds op de hoofdstad waren zijne blikken geves tigd. De beschieting -van Koetarad-jia diie meer onrust dan effect teweeg bracht, een pion van sluipmoord op -d n bevelhebber, wiaar -zijn beide handlangers maar van afzagen, na dat ze een beetje om ïie-t hu-is en om de 'bureelen in den kraton hadden rondgedwaald; alles zijn werk. Vlan eene onderneming op groote schaal hoorden we gewagen, welk plan mo gelijk door zijn afreizen verijdeld is. Hij had. zich namelijk voorgesteld Neusöh:, helt voornaamste officiemsi- -kampement van Koetaradja, de 3 nachts aan alle zijden in brand te steken. Wat aan mil-tadren in de ka zernes beschikbaar w-as, zou daar door met -de brandspuiten en vooij redding grootendeels ongewapend zijn samengetrokken. Alsdan zou de g: legemheid schoon zijn daar tus- schen en in de leege kazernes een slag te slaan. Niiet onaardig be dacht. Uit een en ander kan wel blijken, dat niet alleen voor onze vijanden o-p Atjeh we een weinig op onze hoede moeten zijn. Er valt dan ook nok heel moeten zijn. Er valt dan ook nog (heel wiat te doen aldaar, en booge ei- schen worden gesteld aan ambtena ren zoowel als -aan het leger. Hoezeer j ook (het 'hongertijden, waarin men zich op last van hooge-rihand vlijtig oefent, niet direct bijdraagt om met het huidig régime door de militairen te doen dwepen, algemeen moet wot- den erkend dat de gouverneur V-an Daalen zijn gewest kent en be- heersebt. EEN 14-JARIG MONSTER. De Münchener Neueste N ach rich- ten meldit. dat in een plaatsje nabij Mün'chen een veertienjarig dienst meisje, Ida Schnell, vijf aan haar zorgen toevertrouwde kinderen heeft vermoord door ze met een haarnaald de schedels te doorboren. Zij heeft bekend en gaf als reden op,, dat zij een onovcrwinnelijken afkeer had van kinderen. MARS. Een der llllbid.dezers deelt mede, dat de lieer Dercival Lowell omtrent de planeet Mars uit de waarnemin gen van dit j-aar tot een ge-heel an. -dere beiw'ndd-ng is giekomen dan wij mis de meeming van prof. Todd hiel- ben gemeld. In „The 'Naturei" v-an 29 Aug. j.l. zegt de heer Lowell, n-a. de waargenomen verschijnselen te heb ben beschreven, dat er rechtstreek uit volgt dat op diie planeet thans een intelligent, arbeidzaam leven huist. Zij-ne vroegere beweringen b d-ien zin waren, zegt hij, ook geen tiheorie, maar bet uitvloeisel van waarnemingen, die sedert volkomen zijn bevestigd. G-een andere onder stelling strookt, naar zijn mecnin» met de feiten die zijn waargenomen. UITBETALINGEN AAN DE SPAAR BANK TE DORDRECHT. Men schrijft uit Dordrecht: Niettegenstaande de zeer geruststel lende mededeelingen omtrent de kerheid dier waarden aan do Spaar bank der Maatschappij tot Nut van Algemeen, liep het Donderdag tot laai in den avond en ook he-den n-og storm van menscheni, diie hun gelden lcwa men' opvragen. Zelfs de gereede uil betaliug, di-e de waarheid der medf deelingen bewees, vermocht geen stil stand1 in de aanvragen te brengen Z"ooais reiedjs' gemeld, was de firm, Otto de Kat en Zoon de bankier deze instelling, doch was deze spaart>ani door ruime overwaarde aan Neder landscliQ Staatsschuld gedekt. Aan bankierskantoren meldt zich bijn niemand aan voor het opvragen deposito's, wel -een bewijs, dat hi vertrouwen niet geheel geschokt is. In aansluiting- aan het bovenstaai de vermeldt nog dé „Dordr. Ct." Er wa 1*611 bijzondere maatregel genomen om aan die aanvragen (va do inleggers in de Nutsspaarbank) voldoen en bestuurders betaalden bot ver over het reglementaire Wij vernemen, dat ongeveer ƒ75.000 terugbetaald op 285 boekjes; hierva werd het tegoed op 185 boekjes geb opgevraagd en uitbetaald. De reg mentaire rente werd eveneens uitg koerd. OOk voor heden zijn weer ba •tengewon-e maatregelen genomen, aan alle aanvragen te voldoen. Wellicht i's het niet ongevvenscl nog eens de aandacht te vestigen de gepubliceerde jaarcijfers dezer stelling over 1908, die geheel geru stellend zijn. De gezamenlijke waar der bezittingen was op 31 Decemt 1906 1.869.559, waarvan door de leggers te vorderen ƒ1.582.825, zoo een waarborgfonds aan hoofd is v 286.734, zijnde 18115/1000 percent! ven bet bedrag hunner vordering. De bezittingen bestaan in Spaarbank gebouw, het daarachte? legen woonhuis, twee bouwmarus; ningen met land in Noord-Hollai hypotheken, pandbrieven ten laste t verschillende hypotheekbanken, l nen- en buïtenlandsche effect schuldbrieven ten laste der gemeen; Putterahoek, Nieuw Beierland 's-Gravendéel, -alsmede in gelden prolongatie en in contanten. De Meyeaijsche Bank heeft -een quest ingediend tot verkrijging surséance van betaling. („N.-Br.' FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: C. Buitelaar, vrachtrijder, te Gray enz ande. H. M. de Lange, i^tselaar, VTaardingen. D. Moerman, melk/verkooper winkelier, te Vlaardingen. C. Ewrhardus, vroegea* iinuii man, te Delfzijl. Door A. C. aian Bensem, twdri lier en schoenmaker te 's-Gravenb is surséance van beta-ling verzoc (st-a Oixgeflieven: J Mej-an, te 's-Gravenfiïage. F-a. gebrs. De Hooga, te 's-Grav Eb age. (Vaid. Uitgasproken: Amsterdam, 17 October. G. S. cher, zo-nder beroep, te HilVers Rechter-oommissaris mr. C. Zweep curator mr. J. J. C. Esct zier. Amsterdam, 16 October. Th. A8 aldaar. Rechter-comm-issaris mr. C. van der Zweep; curator: mr. C terwijk. B. A. van Cittert Pzn., boekl delaar, -aldaar. Rechter-commiss» mr. C. van der Zweep; curatoT: C. Ujterwijk. J. P. Felderhoff en A. de Ws te zamen handelende onder de fi" J. P. F-elderhoff Co., beiden aid! Rechter-commdssarts mr. C. van Zweep; curator: mr. J. van Wout burg Hamstra. J. F. van Hemert, huisvrouw A. H. St-een-huizen, zonder beroeE d-a ar. Re ohter-c ommlss-aris -alsvo' curator alsvoren. P. Lin-denboiom, hortogenw Rechter-commissaris: als-voren; d tor: mr. J. Gh. van Kampen. J. G. P. Wegeniwijs, koop in boter en ka ais, aidiaar. Rec( commissaris: als voren; curator: voren. (N. v. d. Opgeheven H. Nieberg, zonder beboep, sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 10