SCOTT'S Emulsion Sport en Wedstrijden Gemengd Nienws Kerk en School Financiëele Berichten schat voor de moeders. Land en Tuinbouw Stoomvaartberichten m HERCULES (Utrecht)H. F. C. 3—4. ...'t "Was ZJondiag een goed; dagje 'voor de Haarlemsche elftallen. Haar lem sloeg H. V. V., E. D. O. Achilles in de Spaarmestad, en H. F. C. trok naar -TJi-seteM ien deed niet tminder door Hercules te Moppen. Als we om half twee op "t nieuwe Herculesveld arriveeren, hebben we nog 'n half uur tijd con naar het ter rein en hot goalschieten van een paar Herculanen (op een supporter onder de lat) te beschouwen. Het eerste be staat uit twee groot e match vedelen, die iu eikaars verlengde liggen, met het clubtliuis er tonssohen in. De hui dige toestand is niet al te schat terend: 't is nogal hobbelig en slecht ge maaid, itoah is het in eik geval beter dan 't vorige veld. Het, goalschieten lijdt bijzonder on der den harden wind, die schuins over het veld staat; al spoedig is 'n wandelstok uit "het publiek een. on schuldig slachtoffer van liet over schieten.... Gelukkig, daar verschijnt Willing (nog wel in 'n zéér flatteerend kort broekje) en blaast Ken aanval. De vooithoedes trekken naar 't mad den Hercules tra,pt af met den. schuinstaanden wind in den rug. Er is zeer veel publiek, circa een 1200 man, bij' den aanvang. De elftallen zijn: Hercules: lindeman, Blanker, PMlipsen, Van Dijk. Begeer, Roozeboom, Haak, v. Dapperen, Bajetto, Brands- nia, Abeleven. H. F. C.: Boissevain, Fxanoken Jr., Ter Spill, v. Gogh, Henny. Franc ken Sr., Stom, Bollée, Gheriex, Schalkwijk, 'Schippers. Hercules is dus zonder keeper Snel len, H. F. C. heeft. Boissevain en Schalkwijk in plaats van Tideman en Wijn van Weiveren. Het begin is voor de Haarlemmers. (Nadat een slap aanvalletje van Her cules afgeslagen is, schuift H. F. G.'s vlugge rechterwing door de vijande lijke verdediging heen, de backs trap pen daar tamelijk onzeker, en reeds tien minuten na 't begin ontstaat een •korte scrimmage, waaruit Van Gogh scoort. (0—4). Even is het spel daar na verdeeld,, dian dringt H. F. C. ïweer op, Benny zet keurig voor en Ter Spill loopt den bal er netjes door (0-5). Langs de lijptj'es is men zeer ver baasd ieder ziet den toestand don ker in; binnen een kwartier al twee goals is ook geen kleinigheid! De (Utinejmtejnaiaiö beginnen nu echlev los te komen, en Begeer stelt z'n voor (hoede in de gelegenheid er op los te gaan. Spoedig krijgt Schippers «een hard schot van Van Dapperen te ver werken, even daarna komt een ste vige pil van links op het Ha arletn ische doel af. Merkwaardig todh dat spel van de Uirechtsche vooihoede dat wer-naar-voren plaatsen en het overzetten van wing tot wing zoo heel' 'anders dan het ook zoo uittsbe- Böendie JVantwinianlifotsnian-otvJeafeeveni, diat de HaarJemsché voorhoede toe past. Gheriex en Schalkwijk hebben het zwaar te verantwoorden tegen de tel kens wederkeerende aanvallen, die door hunne snelheid iets overrompe- Iends hebben. Toeih komt het eerste tegenpunt nog onverwacht, als Brandsma ïioog overzet, en Van Dap peren niet een prachtigen headbal in den bovenhoek scoort (21). Hierna beginnen de ongelukkendie in de zen wedstrijd raoo talrijk zullen zijn. Gheriex en Begeer koanen in botsing, wat tien minuten .stoppen tengevolge 'heeft. Mannus Francken krijlgt een trap tegen zijn Jknde weer even stoppen. De Haarlemmer speelt daar na weer door, maar begint steeds er ger te hinken. Onder deze bedrijven door is Hercules steeds sterker, en inaakt zelfs uit een algemeen en aan val der voorhoede onhoudbaar door Brandsma gelijk. Het schijnt nu, als of het verkeerd zal afloopen met H. F. C.; maar nadat een paar keer voor 't doel de situatie nog net gered is, verplaatst zich het spel. weer, en is tot de rust nogal verdeeld. ;Linde- man in 'U Berculesdoel stopt een paar maal erg onzeker, en werkit lang niet ver genoeg weg. Tijdens de rust is het een heele op stopping voor 't buffet toch. wel gezellig, zoo'n hoop publiek op bet .veld. Iedereen verwacht 'n Uirecht sche overwinning de menschen zijn bijtoonder hoopvol gestemd. Vijf minuten na de hervatting geeft Abeleven met een hard schot Hercu les de leiding H. F. C.'s nederlaag schijnt nu zeker. Toch is 't zoover nog niet. Als vervolg van de reeks ongelukken moet Begeer verdwijnen en komt niet meer terug; Stom:, die voor half-dime weinig heeft uitge richt, begint nu plotseling los te ko men, en zat voortdurend achter zijn voorhoede aan. 't Gunstige gevolg (hiervan is, dat Van Gogh met een niet onhoudbaar schot na een soort van opstopping weer gelijk maakt (33). Daarna begint de misère weer. Cheriex ligt voor de derde maal lens (en speelt daarna nog door), Harry Francken en Abeleven moesten er vlak n.a elkaar ook aan gelooven. En Willing laat maar -weer stoppen, en waart in. zijn koffiekleurige jongens pantalon rond als een (barmlhartige Samaritaan. H. F. C. wordt nu (Sterker, (Bioi-sse- vain en Henny op de wings zetten mooi over naar het midden. 'Mannus doet al hinkende nog een paar maal goed werk. Lindeman houdt er tot ieders veaibazing een paar goede scholen uit ('t vertrouwen, in „K-aas" is bij1 de Utrechtenaars niet groot) en men denkt, dat liet nog met een •gelijk spel zai afloopen, als een der jHaamfems/ahie jWalfhac-ks piotseEfingl oen zeer ver en zeer taan scho-t lost, dat Filipse natuurlijk voor den kee per laat gaan. 'Met 'n slakkengange- tje nad<ert de bal het doel, en wan delt tusschen 's heeren Lindemans handen en boenen door binnen (3-4). H. F. C. glundert, Hercules woedend, publiek dito, Lindeman «enigszins verlegen. Er wordt afgetrapt, Hercules gaat er met een verwoed 0.6-va-artje op los, en valt nog 'n kwartier lang ham H. F. speelt nu met vier (halfs, Stom sfa.'at te backen; toch koant Her cules or nog een paar maal doorheen, •maar Haak verknoeit itwee (mooie kansen, een halve minuut voor tijd nog een gevaarlijk moment dan is bet tijd, en H. F. C. heeft een mooien wedstrijd gewonnen. Om geheel eerlijk te zijn dienen we echter te zeggen, dat Hercules een •gelijk .•spel beslist verdiénd had, bet treurige spel van hun keeper 'was de oorzaak van de nederlaag. Van de spelers kunnen wij bij bei de partijten verder niets dan goeds zeggen, bij H. F. C. viel Bollée ons ■zeer .mee, terwijl- Schippers hield wat bij houden kon, de ovierlgen waren ook allien goed'. Bij Hercules de voor hoede uitstekend, de rest goed. Willing was natuurlijk .weer niet te verbeteren. JAPAN ONDER WATER. Uit Yokohama wordt dato 5 Sept. aan het „Hbld." geschreven „Hoe lieflijk de natuur zich hier in •het Land van Zon en Bloemen ook vertoont, hoe bekoorlijk de vergezich ten!, hoe weelderig de plantengroei, hoe aanlokkelijk de Meurige bebloem de heuvels, hoe frisch de bebouwde rijstvelden, hoe heerlijk het klimaat, toch kunnen de elementen hier woe den met eene woede, heviger dan die wij ooit in het Westen waarnemen. Zooals bij ons een hagelbui in het voorjaar wel eens de vruebtboomen meedoogenloos van alle bloesem be rooft, zoo komt hier plotseling een ty phoon, juist als de rijst in bloei staat, alles vernielen. Maar zulk een storm heeft ernstiger gevolgen dan onze ha gelbuien als de rijstoogst mislukt, be- teekent dat een schade van honder den millioemen voor het land en soms ook hongersnood. En toch houdende meeiste menschen zich jaar in, jaar uit met niets anders bezig dan rijst bouw, want als het goed gaat, heb ben ze te eten en genoeg verdienste om in hun weinigebehoeften te voor zien. Met ontzetting werd verleden week door elk het weer gadegeslagen. Het regende, het goot. Niét in droppels, maar in rechte stralen viel het water van den hemel, onophoudelijk, zes dagen en zes nachten achtereen. Het begöh te waaien, het water in de rivie ren wies onrustbarend. Daar overstroomde het de oevers, dijken werden doorgebroken, rails, te legraafpalen, huizen werden wegge spoeld Een van de eerste morgens ontdek ten we, dat we geen water konden krijgen. De waterleiding was gebro ken, langs meer dian een K.M. ver woest. Stel u voor, bij een hitte van gemid deld 90 graden, in 'n stad met 300.000 inwoners, geen water. Regenwater kon ieder thuis opvangen, zooveel hij wilde, maar dat is geen drinkwater. Gelukkig bezit Yokohama op vele plaatsen putten, uit den tijd toen de waterleiding nog niet bestond; en wel dra' zag men lange rijen mannen en vrouwen met emmers daarbij staan wachten. Karren water reden rond wie wilde kon voor een paar centen een emmer vol koopen. Sedert vijftig jaar had het niet zóó geregiend, beweerde men. Zeker is het, dat zoo lang de spoorweg be stfiat (ongeveer 40 jaar), neg nooit de verbinding tusschen Yokohama en Tokio verbroken was; nu stond een gedeelte van het terrein tusschen deze beide plaatsen, geheel bebouwd met dorpen en rijstvelden, onder water. Noch de trein, die ongeveer elk half uur gaat, noch de electrische tram, die om de tien minuten vertrekt, kon den de passagiers vervoeren. Het is onbegrijpelijk en eigenlijk on verantwoordelijk, dat vanwege de spoorwegmaatschappij' noch de R ring iets gedaan w:eT<j_ten gerieve van het publiek. Alleen een maatschappij te Tokio stelde dadelijk een stoom- bootdaenst invoor de eerste boot stonden in Yokohama 4000 menschen te wachten, terwijl zij slechts eenige honderden kon bevatten. Zij vertrok om acht uur, keerde wegens den storm om negen uur terug, waagde den tocht nog eens en bereikte om half één Tokio. Telegraphiscbe verbinding was er niet, alleen kon men telephone er en. Maar toen wij 's morgens aansluiting met Tokio vroegen, vernamen wij, dat we no. 1600 op de lijst waren, en dat wij na een paar dagen wel eens aan tde beurt zouden komen En van alle plaatsen in het land, die n/iet door water totaal afgesloten waren, kwamien dergelijke bericht-n. Duizenden huizen waren onder water of weggespoeld, de menschen öf ver dronken, öf gevlucht naar naburige tempels. Een hotel, dat wij nog de vorige week op een bergtochtje be zocht hadden, was weggewasschen, honderden bruggen waren door de woeste golven der rivieren gebroken en meegenomen. Een tunnel was in gestort, waardoor Karuizawa, een plaatsje in de bergen, waar vele Euro peanen uit Tokio en Yokohama de Augustu,smaarnd doorbrengen, van al le verkeer was afgesloten. In Asakusa, een voorstad van Tokio toet merkwaardigste en vermakelijk- ste terrein, dat ik tot nu toe bezocht ihieb, en wa'arvan ik in een volgenden brief wat meer hoop te vertellen, wa ren alleen 13.000 huizen overstroomd. De rijver in het park, die vol is met tamme karpers en goudrijsschen, was slechts een plasje in het groote meer geworden. Al de schouwburgjes, ten ten; ten to onstellink jies, waren onder water, vele menschen verdronken en daar het onmogelijk was, de slachtof fers op veilige plaatsen neer te leggen wer'den de lijken aan boomen gebon den, opdat ze niet weggespoeld zou den worden. Toen het water weer wegzakte, moet het er daar, waar anders altijd feest •gevierd wordt, wel allertreurigst heb ben uitgezien. Zoodra de regen opgehouden had na 140 uren te hebben neergestroomd en het water weer «enigszins ge zakt was, reden wij, gewapend met een camera, per electrische tram tot hulfweg Tokyo. Wij konden ons met rikjsha's door het overstroomde land laten rijden en verder d'e tram weer nemen. Maar wij bleven alleen het wat'eriandischiap daar in Kawasaki We zagen huizen, waarvan niet over was, we zagen hoe alle Japan- sche matten en het geheele huisraad veel meer dan een hoopje planken te drogen stond, de kleeren waren op de daken te drogen gelegd. De straten waren meest weer droog, maar de rijstvelden en de boomgaarden om de huizen leken nog vijvers. De spoor brug had onder water gestaan en was daarna te voorschijn gekomen met een groote breuk in het midden. We zagen de menschen met rijstbak- ken naar een heuveltje gaan, endaar werd warme, gekookte rijst uitge deeld door 'Staatsbeambten. En zoo geschiedde het in elke plaats, in elke stad, in elk dorp, in elk gehucht, ver namen wij. In zulke gevallen treedt altijd de regeering kranig op. Er wordt niet gewacht tot er inzamelin gen gehouden kunnen worden, tot de welgestelde bevolking weldadigheid s- bazars of uitvoeringen kan organisee- ren, neen, er wordt onmiddellijk ge holpen. Men is nu overal hard bezig de schade te herstellen, maar Yokoha ma heeft nog steedis geen water. Er zijn tien reu zen tonnen in de stad ge plaatst, gevuld1 nïet het water, dat nog in. het reservoir aanwezig was, hier uit mag ieder halen, zooveel hij wrl. Verder zijn bij alle putten opschriften geplaatst, met wenken om toch vooral het water te koken, want men vreest eene epidemie. Maar waarvoor men nog meer vreest, is brand. In gewone tijden is het al lastig bij al deze huisjes van hout en papier een brand te blus- schenals nu een brand uitbrak, zou de heele stad verloren zijn. De man nen van de Yokohama Fire Brigade hebben ook bevel gekregen, zoodra er een brand uitbreekt, het bewuste huis en de omgevende huizen neer te hak ken. Een prettig vooruitzicht Het is we-1 een treurig jaar voor Ja pan. De economische en financieele toestand is zoo ongunstig als mis schien nooit te voren; waarneer de rijst nu door de overstroomi-ng maar niet te veel geleden hééft en nog een goeden oogst kan opleveren, dan ho pen we, dat er eenige verbetering in den toestand kan komen. Over liet geheele land staan nu de velden in bloei, nog een paar weken warmte, en weinig regen en wind, dan kan net maaien beginnen. We wenschen het geteisterde land van harte het beste." •EEN (PAPAGAAI ALS GETUIGE. Anton Wol finer, een marskramer en handelaar dn 'sprekende vogels, werd door de Weensahe rechtbank gedag vaard, lomdiat hij een naaistertje ze kere lAinnla iGdlooknier, voor „domme Gans" had luittgescholjden, /aldus be weerde ten minste het meisje. Het geval (heeft ziah ongeveer zoo voorgedaan. iDe marskramer, tevens •waarzegger, stond met een papagaai en eenige parkietjes op de mankt. Laatstgenoemde vogels zitten in af zonderlijke kooitjes zijn bakjes beves tigd, waarin enveloppen zitten. (Deze enveloppen (houden verschil lende voorspellingen fin. Nu izijn de parkietjes zoo gedresseerd, dat, zoo dra de eigenaar tegen het kooitje tikt de bewoner van idlat kleinte gevang 't kopje buigt .en een en-vellop uit het bakje pikt. Nru bad "t naaistertje ook haar toekomst laten voorspellen door zoo'n bontgevederden vogel.Het scheen haar niet mee te vallen, want in plaats van vier heller te betalen, zooals de koopman van haar eïsohte, gaf ze hem slechts de helft. Toen (heeft hij mij voor domme gans uitgescholden, zei het naaister tje tot den president. Dia's niet waar, meneer. Uk zal me er wel voor wachten, mijn klan ten uit te schelden, dat heeft (mis schien mijn papagaai wel gedaan. 'Praatjes, zeide het modisteitje ge ërgerd tot den president. Ja, hij heeft haar uitgeschol den, meneer, ik heb hef ook gehloord. Het was trouwens een mannenstem, sprak een 'tweede getuige. De marskramer (hield vol, dat de papagaai t gedaan moest hebben. Na heel wat heen en weer praten, gaf de president, bevel de papagaai te halen. Aldus geschiedde. 'De koopman streel de het dier over het bontje Skopje, mompelde bet scheldwoord en waar lijk, fluks daarop schreeuwde de pa- papagaJan (Wonderlijk natuurlijk: „iDloanme gans, domme gans!" Het belwijis van onschuld was gele verd fen Jde Ibakiaagjde wend vrijge sproken. VRIJE KRITIEK, In Duitschland was een kiezer ver oordeeld, omdat hij op een vergade ring, waar over de Raadsverkiezin gen werd beraadslaagd, de hande lingen van het gemeentebestuur aan een scherpe» .critiek had onderwor pen. De zaak werd voor het hoogst gerechtshof gebracht, dat bet von nis vernietigde. In de overwegingen van -dit arrest wordt aangevoerd, dat bet kiesrecht voor gemeente z/oo- al3 dat voor het Rijk een wettelijk recht is, bij welks uitoefening de kiezers ook bevoegd zijn middelen, mits die niet onwettig zijn, te bezi gen in het belang der partij waar toe zij behooren. Dit valt ondier de Straffeloosheid wagens handelingen in het algemeen belang. De kieners mogen daarom ,aok een afkeurend oiordeel uitspreken over instellingen en ambtenaren, units niet uit den voxtai of uit bijkomende omstandig heden blijkt, dat' het opzet bestond om te beleedigen. Daar zulks itn hét behandelde geval niert was uitge maakt', werd de zaak naar den vori- gen rechter terugverwezen. EEN HUIS VOOR ZUIGELINGEN. Zola's weduwe heeft, zooals reeds vroeger medegedeeld is, haar land huis te Medan doen' inrichtten tot .een verpl'egingshuis voor zuigelin gen, waarin voor 15 bedden plaats is. Déze inrichting is thans gereed gekomen en Zondag aan het Parij- sche armbestuur overgedragen. Ver tegenwoordigers van de Pdrijsehe autoriteiten voerden daarbij heit woord, waarbij de groote sdhrijver werd herdacht en dte vrijgevigheid zijner weduwe geprezen. BESTRIJDING VAN TYPHEUSE KOORTS. Op bet congres van hygiënisten dat thans te Beriijn wordt gehoudien, heeft dte Fransche hoogleeraar Chan- temessa een belangrijke voordracht gehouden over de behandeling van typbeu&e koorts met een serum. Vol gens de ervaringen daarmee reeds een reeks van jaren opgedaan in het door ham beheerd gasthuis to Parijs is d'e sterfte, die in andere hospita len 17 pCt. bedroeg, slechts 4.3 pGt. geweest en nog gunstiger was die uit komst van prof. Brunon te Rouaan en dr. Josias te Parijs bij 300 kinde ren, die aan typheuse koortsen leden. De serumbehandeling ging gepaard' met de gewone baden van 24—30 gra den. Prof. Oh. beschreef verder de ver vaardiging van het serum en zette uiteen, dat de werking vermoedielijk bestaat, in het versterken) dei- baote- riëndoodende bestanddeelen van bet bloed! („opsoni'aaitiie"), waarbij, de milt eien hoofdrol speelt. Het, oWdJer- zoek van bet bloed der aangetasten toont, d'ait na dte inspuitingen de ty- phus-bacillen afnemen. De toediening moet, om te sterke reacti'e te voorko men, in kleine 'hoeveelheden geschie den en tegen dieze reactie dienen dan ook d!e baden. Bovendien betoogde de hoogleeraar hoe 'het serum, in poe- dervorm in liet oog gebracht, het aan wezig zijn van sohuïlende typhus aantoont, wat ,van groote beteekems ie, omdat de inspuitingen des te ze kerder werken naarmate zij eerder worden aangewend. EEN PORTRET-ONTHULLING. In bet gebouiw van den gnaaf- sohlapsraad te Roscommon (Ionland ontstond ter gedegenheid) van de ont hulling van .een levensgroot portret van den Ierschten agitator Michael Davitt, een niet olledaagsch tumult, toen eenigen dier aanwezigen zich op minbehttende wijze over de Iersohe politieke partij uitlieten. Toen de voorzitter van den graaf- scbapsraad een van deze sprekers verbood op deze wijze voort te gaan.', kwam het tot een vuistgevecht waar aan de leden van den gxaafschaps- raad en dJe talrijke toehoorders met groote animo (Deelnamen. De meube len van de vergaderzaal we rdien koirt en' klein geslagen, en de vechtpartij nam eerst toen een einde, toén een sterke politiemacht tusschenbeide kwam. EEN REDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt doet op het oogenblik een rondreis door de Veree- nigde Staten, en maakt van die gele genheid gebruik om zijn politiek te genover de trusts en zijn houding te genover het kapitalisme in het alge meen in een helder daglicht te stel len, Zoo sprak hij te Canton in Ohio bij de inwijding van het Mc. Kinley-mau- soleum een rede uit, Waarin hij eten warm pleidooi hield voor nauwe aan sluiting van alle klassen der bevol king, en betoogde, dat het een onge luk is voor een land, wanneer daar met haat en nijd wordt neergezien op een eerlijk behaald succès en op een eerlijk verdiend vermogen. Hij be sprak de treurige toestanden in die Amterikaansche .republieken, waar de eerlijke induSstrie wordt gedood, door dat mannen met vermogen aan beroo- ring worden prijsgegeven. Dientenge volge vindt het buitenlandsche kapi taal ztelden den weg naar die repu blieken. „Wij zijn", zoo zeide de president, „de beste vrienden van mannen met vermógen, maar wij bestrijden hlen, die onrecht plegen om hun vermogen te Vergrooten of .die hun groot vermó gen gebruiken om onrechtmatige han delingen te plegen." king dei' stelling niet alleen, zelfs die over de bespoedigde afwerking, der; Kamer binnen enkele mlaandten op nieuw te wachten". „Evenwel, ook izelfs indien de heien Smeenge zich' vergiste en wij zou den dit meen en, wijl de Minister van Financiën verzekerde, dat (het doel van het ontwerp in hoofdzaak was bespoedigde afwerking „zonder ver hooging der jaarlijkscho lasten" behoeft, dunkt ons, de verwerping van het ontwerp politieke gevolgen niet te 'hebben. De stemming Was te onzuiver, om er uit eenige conclusie te trekken. De Minister van Oorlog' kan weer voortgaan, zooals de heer Talim'a aangaf, ten als vah ouds die 'gebruikelijke som voor die stelling op de Vesting-begrootiimg brengen. Wordt dit toegestaan, dan duurt de af bouw der stelling wat langer, dan, die) regeerinig gewenscht had', matair* wij' hebben, zoover wij weten, geen woorid van den Minister van Oorlog, verne men, waaruit valt. af tc leiden, dat hij daarmee zijne verantwoordelijkheid niet gedekt zoude achten". De „Nieuwe Ct." constateert., dat er geen meerderheid is, die het .ministe rieel beleid heeft afgekeurd. En na de tegenstemmers te hebben nage gaan het blad merkt o. a. dp „De vrijzinnig-democraten zijn op militair gebied de starste (Dogmatici 'gewor den, sedert zij hun paragraaf betzit- ten daarnevens geldt voar hem! niets meer", gaat het aldus voort „Alles te zamen genomen mag men dus zoggen dat er onder dte 47 tegen stemmers ten minste 20 zijn, wier votum niets te maken heeft met hét ministerieel beleid. Bij een voorstel, om, overeenkomstig do bestaande Vestingwet, op de begtrooting 8 ton voor gewoon voortbouwen 'aan de Stelling uit te trekken, zal dit dade lijk blijken. Daarom k'an de Regee ring, met Minister Van Rappard de ze proef nemen. Mocht dun blijken, dat, in strijd met het duidelijk uitge sproken gevoelen der Regcering, dia Kamer de wet van '74 en hlaar conse quenties niet meer wil, dan zou hlet tijdstip voor een crisis daar zijn, maar dan voor- het geheele Kabinet. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden, 19 ,'Ojctoiber. iCandldaats- examen in de Godgeleerdheid de heer J. P. Buiskool (cum lande). Doctoraal examen, in de klassieke letteren de heer A. W. Bijvanck. Groningen. Gepromoveerd, op Stel lingen, tot. doctor in de rechtsweten schap, do beer R. H. Rentema-, ge- horen te 'Nieuwe-iSchians. Pert-Overzicht HET KAMERVOTUM VAN VRIJDAG De indruk, dien onze overzicht schrijver meenam van de zitting der Tweede Kaïmer, waarin het wetsont werp tot vormtag van een fonds tot afwerking .der Stelling Amsterdam met 47 tegen 38 stemmen werd ver- worpen, is dezelfde dien 'schrijvers van andere bladen hébben gekreg Zoo zegt het „Vaderland1" „Politieke gevolgen zal de verwer ping dezer voordracht vermoedelijk niet hebben. Wel zeide Minister De Meester met nadruk, cüat ide Regee ring in 's lands belang de Spoedige af werking noodig vindt, 'doch tegen over hét gewicht, dier uitlating staat toch de medcdeeling, dat dte Vesting- begrooting, bij verwerping, opnieuw ten behoeve der Stelling Amsterdam zou worden belast,." De ,/N. R. Ct." merkt, op, d!at d'e (heer Smeenge verzekerde van den Minister van Oorlog gehoord te heb ben dat, werd het ontwerp afge stemd, het geheele bedrag, hetwelk •anders dit jaar uit liet fonds zou wor den verwelkt, op de vestingbegrootling zou worden ondergebracht. Ts 't zoo dan „staat de strijd over de af wer- melanqgenes gegeven. Allo midideleh ter bestrijding der ziekte hebben tol' nog toie gefaald. (De Veldhoidlö.) DE EFFECTEN- EN WISSELBANK TE LEIDEN. Men meldt aan de >N. R. Ct. uit Leiden Naar wij vernemen heeft de officier vian justitie ook bevel tot inhechtenis neming gegeven van mr. Hurloff, mede-directeur der Effecten- en Wis selbank. Nader wordt gemeld1 Nadat, voor enkele dagen op veiy Boek' va'n de commissarissen detc Ef fecten- en Wisselbank, de 'directeur M. W. van Loo gearresteerd Werd1 ïtnl verband met de ontdekking vah. frauduleuze handelingen, ïaebbéö de commissarissen thans ook een aanklacht ingediend tegen dteü directeur mr. L. W. H. A. Harloff, die verdacht wordt van medeplichtig heid. Beide directeuren zijn ge schorst. Het tekort is vastgesteld op plus mfnus 140,000. Commissarissen! trachten de zaken te 1 ikvadieeren zon der schade voor dé crediteuren. In verband daarmede zijn de aandeell- thoudors opgeroepen tot eene buiten- giewome ailgemeene vergadering opi Vrijdlag a, s. Met den adjunct-directeur jlhr. Jl- A. R. de Muralt, zijn benoemd alö plaatsvervangende directeuren', bei- last met de likwidatiie, de heeren A'.- W. Schmier, 's-Gravenhage en W. Piek te ATfen, beidien comrnissari sseni der Ba,ruk. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 30 Gent per regel. EEN NIEUWE BANK. Naar dte Meier. Crt. verneemt, ig men. met de reconstructie-pogingen! der Meierijschte Bank volijverig "be zig. Bedoeld wordt, volgens het blad, een geheel nieuwe bank op te ricjhi- ten, die in d'e verhoudingen gaat trter cLen tot debiteuren en crediteuren d|er. Meierijsché. Aan de laatsten zal' zijl een vaorigahot kunnlen geven op huinl vorderingen, aan dte eersten den jioh- ■dig.en steun, om niet in moeilijkhe den te genaken. Feitelijk dus zou hef worden een successievelijk overnemlen1 van relaties der Meierijsche Bank. Van Amsterdam xiit wordt voor een vierde gedeelte in deze onderneming hulp verleend', textwijl twee dórecteul- ren van daaruit aan te stellen, dte zaak zullen leiden. De bank zou mfet' een kapitaal gaan wierken van 500,000, verdeeld in seriën vaM f 100,000. Wat de aairvrage om surséance be treft van de Gekir,opsche firmia, ver neemt het blad, dat m'eehderen deit grootste crediteuren in déze hun toe zegging hebben gedaan. Als de kinderen moeilijk tanden krijgen, is van levertraan en hypophosphiten van kalk en soda een wezenlijke De smaak van SCOTT'S is zoo aangenaam, dat de kleintjes er spoedig van beginnen te nouden, en het zonder eenige moeite innemen. SCOTT'S verzacht de maag en brengt lange, onverstoorde nachten. SCOTT'S wekt den eetlust op, geeft de S', krachten terug, en de tan- handelsmerk: „De den breken door wit, sterk, Visscher" het merk recht en lang. Bij alle proces! apothekers en drogisten. F AILLISSEMEN TEN. Uitgesproken Utrecht, 16 October. F. A. Buiten weg, zonder beroep, aldaar. Rechter commissaris jhr. mr. J. Sohuurbequa Boeije curator mr. M. D. K. S. va» Lier. Assen, 17 October. A. van den Scheer, winkelier te Smilde. Rech- ter-commissaris mr. S. A. Hulstcu rator «mr. J. Meursing. Opgeheven A» C. Grootveüü1, te Utrecht-. Geëindigd H. Hazelaar, banketbakker te> Mep- peT1. II. C. Krabbe, vroeger timmerman, te Santpoort, thans winkelier te Hoorn. (St.-CL) Geëindigd J. H. Kikkers, koopman, te Am sterdam. (N. v. cL D.) ERNSTIGE KLACHT. Iin ihiet. Voorloopig Verslag over hoofdstuk X (Landbouw, enz.), komt een ernstige klacht voor. Ofschoon met lof wordt gewaagd van de wijze Van optreden der Rijks- veeartsen! bij de bestrijding van mond en klauwzeer, werd de handelwijze van een districtsveearts ter sprake gebracht, die te Blokker de afmaking van acht koeien zou hebben gelast, niet omdat hij dit ter bestrijding van de zilekte noodig achtte, nvaar om den eigenaar te straffen, wegens het feit, dat hij vaai het ontstaan der ziekte bij zijn vee niet tijdig aangifte had ge daan en vee uit zijn stal had verkocht. Gaarne zou men dan ook vernemen, of deze veeartls zich inderdaad aan zoodanig misbruik van .zijne bevoegd heid Weeft schuldig, gemaakt. EEN NIEUWE PAARDENZIEKTE. In loet instituut voor ddea-enhygiëne ,te Freiburg zijn thans, volgens het ,Landwirtschaftl. Zentralbllatt" van 18 Sept. de onderzoekingen over een nieuwe paardenziekte afgesloten. De ziekte had in Baden, reeds tal van slachtoffers gemaakt, terwijl er zich thans ook te Freudenstadt in Wur- lembterg gevallen voordoen. De ziekte openhaalt zidh het eerst door het venninderen van de 'gevoeligheid over de geheele achterste lichaamdheiffc van het paaridi, op welke ongevoelig- ihjeid spoedig aligeh'eele voriamming volgt.. Secties, d'oor prof. dr. Vog© op cadavers van aan deze ziekte ge storven dieren ingesteld, brachten aan het licht, dat de ziekte hoofdza kelijk in het bloed haren zetel heeft, evenals bij 'geV-aJldn van haemoglo- biaemie. Als oorzaak der ziekte werd gevonden een tot nog toe onbekende daplococcuis (splijtzwam). De zwam 'houdt eten mzzia ouder de roadie bloedcellen, die in een zwart pig ment veranderenook andere li chaamsvochten worden aangetast en ondergaan veranderingen, welke ze ongeschikt maken voor het. vervullen van hun functies. Het gevolg van hjelb opt léden der zwam is een besmette lijke rnggemergtontsteking. Omdat de roode bloedlichaampjes zoo verkleu»- ren, heeft men den snood'en bedrijver ook wel den naam van Streptococcus TRANSATLANTISCHE LIJNEN.. Het stoomschip Res-oeki, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Oct. van Piadang, Het stoomschip GoeiKtoer arriveer de 19 Oct. van Java te Rotterdam Het stoomschip Solo, van Rotter dam naar Java via Antwerpen, pas seerde 19 Oct. Vllssingen. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Oct.. (Point de Galle. Bet stoomschip Delfland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, passeer de 18 Oct. Fernando Noronha. Het stoomschip Rijnland, van Bue>- nos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 18 Oct. van Corunna.- Het. stoomschip Noordam ver.tTok 19 Oqt. ;van Botterdam maar INiew- Yo<rk. Het st oomschip Mal an g vert rok 19 Oct. van Rotterdam maar Hamburg.- Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Oct. Kaap St. Vameent. Het stoomschip Vondel vertrok 19 Oct.. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Sloterdijk vertrok 19 Oct. van Botterdam naar Philadel phia. H5et stoomschip Themi&to, gechar terd door de N. A. S. M'., vertrok 19 Oct. van RdtHjdrdam naar 'Newport News. He,t stoomschip Solo, van (Rotter dam naar Jiava, arriveerde 19 Oct. te Antwerpen. Het st. Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Oct. van Port Said. Het st. Saratov vertrok 19 Oct. van Rotterdam naar New7 York. Het stoomschip Petersburg, van New York naar Rotterdam, passeer de 19 Oct. Beachy Head. Het stoomschip Queen Willhelmina,- gecharterd door de N. A. S. M., va/n Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, passeerde 19 October, des namiddags 5 u., Prawlepoint.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6