NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7464 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VBIJDAG 25 OCTOBER 1907 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN:' Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.0234 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.3734 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer 020. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 25 OCTOBElR. Stemming Prov. Stelten, 85 uur. Brongehouw: Concert Pirof. G. H. Shapiro, 8 uur. OM ONS HEEN No. 629 Speculatiezucht. Zoo is idie titel van een circulaire, -die de, heer K. II. H. van Bennekom, Stadhouderslaan 61, Den Haag;, dn de wereld, gezonden, jieeft met de goe de bedoeling- om de speculatiezucht (te temperen. Hij maakt van zijn me-e- mlimgen geen geheim en uit ze in ter men, die niets te 'verbergen hebben. „Nederland is alweer -uitgeschud, Andermaal is 'bet den beurs wolven aan de overzijde van den Atlantii- scben Oceaan gelukt, ons land eeniige benderde miljoenen araner te maken. Met .alleen, dat duizenden 'hunne zuurverdiende spaarpenningen verlo ren hebben, maar balrijk zijn, de islachtoififiers, dde nu tot tover de ooren dn schulden zitten, voor wie de toe komst er somber uitziet en die zich zelfs per advertentie tot weldadige aneniscbenvrlenden moeiten wenden, -om zich en hun gezin van ondergang te redden. Nog erger: van alle kan ten ziet mien fraude plegen; wie, tot •dusver geachte, personen maken kennis met den strafrechter, omdat aiji zich vergrepen hebben aan hun toevertrouwde gelden. Het vertrouwen is ontzettend ge- schobt. Overal worden deposito's op gevraagd. Een ieder neemt een af wachtende houding aan. Men is hui verig om zijn geld zelfs in de solied ste effecten te beleggen. Aan nieuwe ■ondernemingen waagt zich niemand. En de schuld van dit alles? De Aime- ziiikiaantj.es!" Oe heer Van Bennekom legt uit, hoe- dat zoo gekomen is. Zoolang de Amerikanen steiger, verdiende ieder een geld. De beursmannen ginds gingen evenwel de markt drukken, daardoor konden' de kleine speculan ten hun bezit niet meer houden. Er werd verkocht, de markt daardoor nog meer gedrukt, waaruit weer nieuwe verkooper voortvloeiden, tot dat ten slotte ook de. groote kapita listen de (boel niet meer konden rem men en die fondsen daadden met 10, 20 of 30 procent. 'En zoo geeft de heer Van Benne- ikom de rieden van het onheil op: „verloren de kleintjes slechts eu- JkeUe procenten, (Öie rijkeren sichcM „ten er halve en heeile kapitalen bij „in. Haddien de kleintjes niet mede- gedaan, dan zouden de grooten „wel. tijdig den wiagen hebben kur- „ruen tegenhouden. ,„De hoofdoorzaak vaar de debacle „moet dan ook gezocht woTden in de „speculatiezucht van de kleine kapi talisten". 't Is wel mogelijk, ik zou liet niet diUTven tegenspreken. Maar laat ons nu eens niet aan de oppervlakte blij ven en zien, h.oe dan de kleine man tot speouleeren gekomen is. Hoe an- öters dan door liet voorbeeld van de -grootere kapitalisten? Yan hen heb ben zij afgezien, hoe men doen moet om te trachten gauw rijk te worden, zonder mioei/te. En wanen er enkele, (heel enkele, aan wie diat gelukte, de 'groote menigte, dliie er bij verloor, za gen ze niet,, letten er niet op. Zoo ga-at het -altijd: om den eenen, die .slaagt is groot geschreeuw, de velen die bezweken worden in stilte begra ven. Wanneer d|us nu de kleine spe culanten het verlies van de grooten bewerkt hebben, dan vraag ik, of hef -niet hun eigen schuld was, daar z,ij immers aan die kleinen het voorbeeld hebben gegeven. De heer Yan Bennekom evenwel, op zijn standpunt dioorredeneerende, wil die speculatiezucht van den klei nen man breidelen. Onmogelijk mia- ken zal niet -gaan. Twee maatregelen .wil hij toepassen: de opneming van bu-itenl amdische fondsen in de offic-i- eele Beursnoteering moeilijker ma ken en het surplus verhoogen. Nu. is dat tien procent, hlji zou wil-len dat bat 20 werd- voor bdnuenlandsche ef fecten en van 30 tot 50 -voor buitlen- landsche. Of met andere woorden: tot dusver kon iemand, die f 2500 bezat, v-onr 100.000 Steels kdopen, tegen een koers van 25 procent en voortaan 'zou hij dian voor niet meer dan f 20000 kunnie/n Jktiijgen. 'voor datzeliflde bef driag. „Hij zal," zegt de voorsteller, „dan minder gevaar lio op-en, zijn geld geheel te verspelen en de grootere kapitalisten hebben minder kans enorme verliezen te lijden." De sympathieën van dien heer Vian Bennekom zijn blijkbaar a.an den kant van de groote speculanten. Menschen, evenwel, die d.e speculatie o.p zichzelf afkeuren, vragen zich af, in hoever daarmee da toestand ver beterd zou worden, omdat immers tal van groote kapitalisten hunne ope raties doen met het geld van den kleinen man. Dat blijkt uit de fraude van vele Banken. Als de menschen die wat te verlie zen hebben., hun hersens eens ge- (bruilMlen! Ais zei eens verkozen te be grijpen, dat waar er ée.n groote win- isten behaalt, vele ander-en noodzake- lijk verliezeh moeten lijden en. dat dus de kians van verlies oneindig groo ter is, da-n die op winst. Neem het allereenvoudigste voor beeld. A. B, C. en D. gaan met hun vieren spelen met dobbelsteenen, elk izef een rijksdaalder in en wie het hoogst gooit, wint van de drie ande ren. C. is de gelukkige, strijkt de dirie \rij|ksdla.alidleTts op en gaatJ. met ©en vergenoegd gezicht heep, maar de andere, drie blijven met een be droefd gezicht achter. iis trotseh; zonder precies te ver- If(ellen -wat hem oveikomen is, laat hij' toch doorschemeren, dat hij, een goeden steg heeft geslagen. „Die knappe C.", zeggen die menschen, niet zonder een beetje afgunst.' „Zoo'n fortuintje- moest mij- ook eens over komen." Maar wanneer zij A. B. en D. ontmoeten, zeggen die niemendal van hun verlies. Een speculant na melijk schaamt zich gewoonlijk niet omdat hij speculeert, maar omdat hij bij het speculeeren v-erteren h e e ft! Wie er wel achter komen, zijn de vrouwen van A. B. en D. Heeft Jian- tje een nieuwe pet, Pietje een paar schoenen en Truitje een jurkje nioo- dig, dan moeten ze maar wiachten. Dit is, vergeleken met de Som men, die in Amerika-a.nsahe sporen verteren worden, een kinderachtig voorbeeld. Vermenigvuldig dezen on- no o-zelen rijksdaalder met 1000 of 10.000 en de zaak blijft in hoofdzaak gehe-el dezelfde, allë/en -met dit ver schil, dat A. B. eai D. dobbelden met C. dien ze op de vingers konden kij ken, terwijl een dobbelaar in Ameri- kaansche sporen te maken, heeft met Amerikanen, wier kunstgrepen hij zien, noch voorzien kan. Bovendien is er voor Jantje, Pietje en Truitje waarschijnlijk niet alleen geen geld aneeir, om kileeren, maar ook niet meer om brood tie k-oopen. Als maatregelen gen-omen moes ten worden, die iets betee'kenden, dan zouden het moeten zijn maatregelen, waardoor de menschen werden opge voed tot betere gedachten, tot bree- dere inzichten, tot het zóóver was, dat C. de rijksdaalders niet wfildie (hebben, die A. IB. en D. nooddg heb ben voor hunne kinderen. Dat is- met wetten niet gedaan te krijgen en ik wanhoop m.-et den boer Van Benne kom, of het ooit zóóver zal komen. Maar d|a kleinie speculanten te be moeilijken om het den grooten ge makkelijk te maken, schijnt mij een plan, dat den toestand volstrekt niet verbeteren zou. Misschien zullen de harde- lessen die nu gegeven worden, hunne nutti ge uitwerking niet missen. En zoo niet, dan zou ik wenschen, dat de ge meenschap althans op een deel van die ingezette somim-en beslag legde voor nuttige doeleinden van alge meen belang. Houdende millioenen zijn verloren, naar de heer Van Ben- n'ekom zjegt welnu', wanneer er een hooge Beursbel asking bestond:, zou atlhans een gedeelte in het land gebleven zijn en voor goede dingen kunnen worden gebruikt. Niet dat ik het- putten van win-slt uit een onzuivere bron een ideaal zou vindien. Werd ooit zulke belasting in gevoerd, dan zou ik het toejuichen, wanneer ze welinig of niets opbracht. Dat zou het betwijs opleveren, dat het 'Nedeiiandsche volk het speculeeren bad afgeleerd. Maar zoolang het zoo ver niet is, kan de Nederlandsctie Staat althans een gedeelte van de sommen, die gewaagd worden, tot zich nemen. Laat da ér voor de heer Van Benne kom eens' instemming vragen! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht RUSSISCHE TOESTANDEN. Met goedkeuring van den Tsaar zul len de personen, die aansprakelijk gelslteld wordJen voor de stranding van het keizerlijk jacht- Stan dart", zich te verantwoorden hebben voor eene -bijzondere rechtbank, samengesteld uit leden van de-n marine-krijgsraad te Kroonstad, onder voorzitterschap van luitenant-generaal Babizin. In Ruasiisch-Polen is het nog steeds niet plui's. Maandagavond zaten te Warschau twee jongemannen in een restaurant kalm een glas bier te> drin ken, toen vier amder-e mannen- bin nentraden en zonder een woord te zeg gen, de beidie. jongelieden doodscho ten, waarop zij de vlucht namen.. De slachtoffers hadden vroeger tot d'e revoluLionnaiire fractie van de. Pool- feche socialistische partij- behoord, maar waren later in. dienst der, poli tie getreden en hadden vroegere mak keais aan Idleze uitgeleverd. De politie heeft 40 leden- van d'e Po ol sc lnjsocijalïstisc he partij, allen be schuldigd vaar zwiare terr.orisitfsche misdaden, in hëchteni-s genomen. Te Lod-z ontmoette Dinsdag een -militaire patrouille in de Skladowa- straat vijf mannen, die haar verdacht voorkwamen enwien zij daarom toe riep „handen omhoogBe miahnen vluchtten, de patrouille zond hun eendge schoten achterna, zonder -hen echter te raken, maar doodde zeven voorbijgangers, drie vrouwen en vier mannen. Het schieten- veroorzaakte ©en© hevige paniek ini d'e buurt, de be angste inwoners kropen weg in hoe ken en gaten. UIT FRANKRIJK. In den Franschen- ministerraad1 ver klaarde. de minister van- buitenland- sche zaken, Piohon, dat er tusschen Frankrijk en Spanje volledige over eenstemming heebschitbeide staten zullieni gemeenschappelijke, maatrege len treffen om den smokkelhandel in wapens te- onderdrukken en aan- de mogendheden, die de akte v-an Alge- ciiras hebben onderteekend1, eten gelijk luidende nota zenden, waarin zij d.e benoeming voorstellen van- -een inter nationale commissie tot regeling der schadeloosstellingen voor hen, dole bij de gebeurtenissen te Casablanca na deel hebben geleden. Verder dieed de minister verslag over liet onderhoud van den Fran schen- gezant Regnault me-t sultan Ahd-el-Arih, UIT MAROKKO. Yolg:ens berichten uit Casablanca hleeft generaal Drude een ondierhoud gehad met den marabout van Tadelat en dte kaïds der nog niet onderwor pen stamanen. Blijkens eene mede- deeliing van den generaal hadden de stammen -zich bereid verklaard tot aaraietming van al de gestelde voor waarden met «enige weinig beteekc- nendi© wijzigingen. Op vier K.M. afstandfe van het F.ran- sche kamp is de Fransclie onderdaan Kuintzer door lieden v-an den stam der OuIed^Saïd vermoord'. MAROKKAANSCHE POLITIEK. De Post valt Frankrijk om zijn Marokkaansche politiek aan. Het Berlijnsche. blad vindt de bezetting van Oedizj-da en Casablanca onge rechtvaardigd en nagenoeg, een schen ding van die acte van Algeciras. Frankrijk behoorde zich terug te trek ken, zoodra d)e sultan beloofd heeft hetgeen hij trouwens reed|s gedaan heeft om d'e moordenaars van Ca sablanca -te. (straffen en de verschul digde schadevergoeding uit te beta len. HET VREDELIEVEND ENGELAND. Sir H. Campbell-Bannerman, de eerste minister van Engeland, heeft in een rede, te Dunfermline gehouden, gezegd, dat de Engelsche -regeering ■im haar buitenlandsche politiek met alle macht voor v-rede, vriendschap en scheidsgericht geijverd heeft. Heeft zij ook tegenover groote moeilijkhe den- en vooroordeelen niet alles be reikt, wat zij wenschte, zij heeft haar best gedaan en allen twijfel weggeno men, aan welken kant Engeland m dergelijke vraagstukken staat. Het Engelsche volk, vervolgde de minis ter, ontkent eenige vijandschap en aanvalsplannen tegen zijn geb-uren, Een overeenkomjst met Rusland;, als onlangs -gesloten is, is vijftien jaar lang het streven der liberale partij geweest. OVERSTROOMINGEN IN HET BUITENLAND. Uit het overstroomde gebied van Frankrijk en Spanje komen weer ern stige berichten. Nog altijd' stortregens en dientengevolge nieuwe- cvverstroo- mdngen en verwoestingen aan brug gen, wegen en huizen. De Loire heeft Touraine en het land van St. Etienne onder water gezet. Uit Gard en Hé- raulit komen dezelfde berichten, de Garonne -an hare zijrivieren zijn ook gewassen. Var, Bretagne, enz., dee- len in de algemleene ellende. Te Mont- peat-sous-Beauzon is een vrouw- door -een neerstortenden muur gedood, te Orcfs de Georand een oudie man- zwaar gewond. Te Joyeuse, St. Laurent-les- Bains en Sauilhac zijn huizen inge stort. Ook in .Spanje regent het maar door. In Andial-uzië is wee-r waters nood. Volgens bericht uit Malaga, lifeeft het water uit Guad'aümedina en Jecar groote verwoestingen aange richt. De bewoners van de lage stad moesten 's nachts ba If gekleed een heenkomen zoeken. Te Cuenoa, Velez, Mal-Fuente, Peu- til en -Chill-aTon ziet men vele doodie dieren op het water drijven, d'e ge meenschap met vele plaatsen- is ver stoord. De Imparcial meldt, dat volgens eene ambtelijke opgaaf d'e jongste overstroomtingen aüeen. in Malaga 200 slachtoffers hebben gemaakt. Uit heel Spanje komen berichten van hoozen, onov.ed-ers, enz. De schalde is onberekenbaar. men ons heeft medegedeeld, zal hij weidra ook als lid van den Raad zijn demissie nemen. Het tweede punt van befeekends ■was de verkiezing van een nieuwen wethouder. Daarbij, heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat (Mr. Thiol is gekozen met algemeeue stemmen, een gebeurtenis, waarvan ik mij in een twintigjarige ervaring d:e wedergade niet herinneren kan, hoewel zij overeenstemt met wat ik dezer dagen voorspeld heb. Het be wijst, hoezeer Mr. Thiol, naar alter meening, de aange-weizen man was om het College voltallig te maken en die burgemeester, den uitslag vermel dende, voegde er zijnerzijds een bei- wijis van sympathie' bij, toen hij- ver klaarde, dat de benoeming aange- naar was aan hét geheele College, dat toen Mr. Thdel tijdelijk wethou der was, niet alleen zijn uitnemende .adviezen, maar ook zijn aangeniamen omgang had leer-en waardeenen. In ons vorig nummer ds reeds ver meld-, dat Mr. Thdel' de benoeming aanneemt. (Daarmee rij de gemeente geluk ge- wenscht, zoo-als hiji zelf met die eer van een aldus .gedane benoeming. Stadsnieuws Nabetrachting van den Gemeenteraad. Dezen keer ziet de Nabetrachter geen kans om een nabetrachting van den gewonen vorm en die gebruiikeJij- fce grootte te leveren. Die Raadsverga dering van Woensdag was al te spoe dig afgel-oopen. Twee uur liet de voorzitter de hamier vallen, dien Z.E.A. te half twee opgeheven had. Er wiaren d-an ook maar twee aan gelegenheden, waarover het de moei te w-aard is, thans een enkel woord te zeggen. De eene, betrof het ontslag van Mr. de Haan H-ugenlioltz. als wethouder. Vrij algemeen had' men gedacht, dezen wethouder ni-et meer 'aan die gro-eue tafel te zullen zien. Hij zat .er niettemin en verzocht het woord], nadat de burgemeester zijn aanvraag om ontslag had meege deeld en, onder applaus der vergade ring, Mr. de Haan Hugenholtz, dla-nk gezegd voor wat hij als wethouder in het belang der gemeente had gedaan. Wat nu de afgetreden wethouder zeide? Men heeft het kunnen lezen in ons Raiadsverslag: een pro-test tegen onjuiste opvattingen over bef tus schen hem en de meerderheid van het Gollegig ontstaan conflict, die ais we het wel begrepen hebben, in de pers zouden zijn voorgekomen. In hoeverre die onjuist waren, zeide die spreker niet, zijn betoog strekte dian Ook alleen hiertoe-, dat de stukken die daarop betrekking hadidlen, zou den worden .gedrukt, opdat ieder zich van den loop der zaak een juist denk beeld zou -kunnen maken. Hij- zou hiervan aan het einde van de verga dering een voorstel maken, maar liet dit achterwege, toen de burgemeester zet, dat B. en W. dien wensch zou den oven wegen. De mander waarop, de voorzitter dat zeide, gaf ons den indruk dat B. en W. daaraan zeker wel zulten vol doen, wat onder de bestaande, om standigheden dan ook een zeer ver standig besluit zal zijn. Nu het in de kamer van B. en W. gerezen conflict maal tot den Raad en van dia ar tot het publiek is doorgedrongen, kan het niet anders dan goed en nuttig zijn, dat de- daarover gewisselde stuk ken ten volle openbaar werden. Wij. zullen tot zoolang ons oordeel oveT het gebeurde- opschorten, al' willen wij' meteen wel verklaren, dat de klacht van Mr. de Haan Hugenholtz over onjuiste berichten op ons geen betrekking hebben kan. Sommigen hebben zich er over ver wonderd, dat de afgetreden wethou der niet tegelijk als Raadslid is afge treden, waartoe hij maar men ver nomen had het voornemen koes terde. Deze beschouwing is onjuist. Mr. de Haan Hu-gemho-ltz is als RaadB lid aangebleven, omdat een wethou der slechts door den voflledigen (Raad mag worden gekozen en hij er toe walde me-.werken, dat zijn opvolger dadelijk kan worden benoemd. Naar Rubriek voor Rechtsvragen Abonnó's van dit blad mogen KOS TELOOS vragen doen, betrekking hebbende opBURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- en PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN, als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE, HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dage lijks voorkomenden aard. Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geaóht, en voor oplossing vatbaar schijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet genoemd, van de stiptste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wan neer de gedane vragen naar de mee ning der redactie niet bij haar, doch elders thuis behooren-, wordt zulks medegedeeld. 'Vr.a,ag: Kunt u mij ook berichten of een huurcontract van eene wiondng door mijne wouw geteekend met p. o. P.... ook van kracht is? Antwoord: Vormelijk is de zaak niet in orde; maar als u uwe vrouw werkedijik gemiachialgd hebt 'om diait' huurcontract aan te gaan, zouden iwij- de geldigheid wel durven verde digen., Anders heeft uwe vrouw onbe voegd gehandeld en is het contract nietig; maar de tegenpartij- kan zich op dde nietigheid toch niet beroepen. ■Vna-ag: Moet dik de schuld beta len, die mdjine ouders, dl-e dood zijn, baj- een winkelier gemaakt hebben? Antwo-ord: Ja, -als die schuld (werkelijk (bestaat, dan moeten de erfgenamen, die die nalatenschap zuilvea* aanvaard1 hebben, de schulden betalen. De door u (bedoelde qu-aos- itie, wel'ke schulden al of niet be taald rijn, die van. uwe ouders of van u zelf. kunnen, wij n-atuurlijfk niet uitmaken. ELECTR. SPOORWE G BOEKHANDEL Met ingang van 15 October is de Eiectr. Spo orweg-boekteandiel uit han den van dien heer II. J. van der Mun- nik overgegaan aan den heer J. Voogd alhier. Nieuwe zaken. De bekende Utrechtsche firma P. de Gruyter en Zoon -heeft thans ook hier ter stede een zaak geopend- te koffie, thee, boter enz.in het perceel B artel j orisstra atwaarin' voorheen de zaak van de firma Bluyssen was ge vestigd -en opent binnen enkele dagen nog twee winkels in de Bamevoete- sitraat en Spaumwouderstraal, in de vroegere perceelen van meergenoem de firma. Voor meerdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van gisteravond. Ook de bekende Amfcterdamlsche Bo- tenhandel, welke zijn winkels heeft in de Lange Veers tra at en de Gasthuis straat, over de Botermarkt, opent heden in perceel Bartel j or isstraat 21 leen 3de zaak en geeft ter gelegenheid van deze opening een extra cadeau aan die, koopers, waarvoor wij verwij zen naar een dn dit nummer voorko mende advertentie. DE GEMEENTEBEGR00TING, {(Memorie van Anitiwioord vian B. en Wj Verschenen is het antwoord van B., en W. op de rapporten der besprekin gen in de afdeeiingen van den Ge- imeeuteraud. Het voornaamste stippen wij. hoer aan. In de eerste -plaats wiat B. en- W. zeggen over den FINANCIEELEN TOESTAND waarover, in verband met een her ziening van het belastingstelsel is ge klaagd. ,Dat de financieel e- toestand van liet meerendeei der Ntederl andsche gemeenten niet roodkleurig genoemd- kon worden, is een algemeen beke '1 feit, zeggen B. en W. De Staatscom missie is er nog steeds niet toe geko men middelen ter verbetering aan tie wijzen. Ook voor onze gemeente vordert t beheer vian de financiën groote voor zichtigheid; aanzienlijke beperking van de steeds toenemende eischen zal- in de naaste toekomst noodzakelijk zijn. Wij kunnen echter niet toegeven,- dat het hooge bedrag der schuLden- een juiste maatstaf zou zijn voor den financieelen toestand; immers een zeer groot gedeelte der geleende gel den is- gestoken in gemeentebedrijven die niet alteen de rente en aflossing van dat gedeelte opbrengen, maar aneerendeels bovendien in mtet onbe langrijke mate bijdragen tot voorzie ning in de finian-cdeele behoeften on- czer gemeente. Wel zijn in die laatste jaren groote uitgaven geschied en zullen in de naaste toekomst nog meer uitgaven gevorderd worden ter uitvoering van openbare werken, die in stede van di recte baten af te werpen, niet alleen het bedrag der verschuldigde renten (en aflossingen, maar ook velschil lende andere posten der gewone uit gaven belangrijk zullen doen stijgen.: Hierbij mogen de uitgaven voor een verhoogd station en voor den bouw- van scholen vooral niet worden ver geten. Wat nu ONS BELASTINGSTELSEL betreft, al,vorens daarover een- mee ning uit te spreken zal het B. en W.- 'aangenaam zijn te vernemen, waar uit de noodzakelijkheid van eene her ziening der heffingen is gebleken, en welke veranderingen men in liet stel sel wienscht aan te brengen. Toepassing van art. 240 j der Ge meentewet is herhaaldelijk bij- het college van B. en W. besproken, maar Steeds afgekeurd1 .wegen© ponactische bezwaren. (Art. 240j. der G. W. geeft a-an het gemeentebestuur bevoegdheid tot het Qiaffen eener z.-g.n. straaitgeddbelas ting. Red H. D.) GRONDBEDRIJF. In antwoord op de vraag of het niet gewenscht is, op het voetspoor van andere gemeenten, het grondbedrijf lals een afzonderlijken tak van dienst -tie organiseeren, antwoorden B. en W., dat dit bedrijf hier zoo beperkt as, dat zij dit onnoodig achten. B. en W. zulten echter gaarne dn over weging nemen op welke wijze een doelmatig overzicht betreffende dit onderwerp aan den Raad kan wor den verstrekt. DE TOEGANGSWEGEN. W-at betreft de .opmerking omtrent (die toegangen tot de stiad, zij er aan herinnerd, dat door de vaststelling van de uitbreidingsplannen de moge lijkheid ontstaan is om tin de toe komst daarin verbetering aan te bren gen; plannen tot herziening van den toegang aan de zijde van de Amster- diamsch© poort zijn bij B. en W. in onderzoek. EVENREDIG SCHOOLGELD. Tegen de heffing van evenredig schoolgeld bestaan, zoo als werd op gemerkt, zeer zeker prlncipdeete be zwaren, die men liohter of zwaarder kan tellen al naar het standpunt, waarop men zich stelt. Mdar nog afgezien daarvan, heb ben berekeningen, vroeger met dat doel gemaakt, doen zien, dat van eene zoodanige heffing slechts gorin- baten voor de gemeentekas zouden te wachten zijn, zelfs als er geen, niet onder cijfers te brengen maar stellig te verwachten nadeeten, te genover stonden.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1