Weerbericht Thermometerstand Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland 1 MEDEDEELIN GEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildit, 24 Oct. 1907. Hoogte barometerstand 769.2 m.M. 4e Corunma (Spanje) Laagste 756.8 in.M. te Storno way (ten Wesffcen van SohotlaiudO Verwachting- tot den avond van 25 October Wind zwakke tot matigen, Zuide lijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luichtMeest betrokken of nevelig, mogelijk regen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 7601/2 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 7611/2 m.M. te Haarlem. Donderdag 24 October Hoogste gisterenF. 54° Laagste heden nacht F. 61° Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 54" MIDDELBAAR TECHNISQHE SCHOOL. De wensohelijikheid van het stich ten van earse middelbare school voor technisch- en handelsonderwijs wordt naar aanleiding van een adres van het Haarlemische Departement der 'Nederlands-odé Maatschappij van Nij verheid, >overwogen. ZUINIGHEID BU HET ONDER WIJS. Dat ten opzichte van het onderwijs de noodige zuinigheid moet worden betracht tegenover naastliggende ge meenten, (wordt door B. en W. be raamd; zij meenen in dit verband dan ook de aandacht te mogen vestigen op het schrijven aan den Raad van 10 October j.l. (gedrukt stuk no. 358) en daarbij de opmerking, in de le aid. gemaakt omtrent te ver gedre ven zuinigheid, tot de hunne te ma ten. Aan den wensch om op te geven wat elke leerling der Hoogere Bur gerschool aan de gemeente kost, kan worden 'voldaan; eene berekening daaromtrent is voor de leden itier in zage gelegd. JAARWEDDE GEMEEN TE-ONT VANGER. iB. en W. handhaven de voorgestel de verhooging der jaarwedde van den gemeente-ontvanger (van 3500 op 4000). Ben systematische verhooging der traotementien van de hoofdamb tenaren ligt niet in de bedoeling. 'Die overwegingen echter, dat het eind cijfer der begT.ooibing dn 16 jaren is verdrievoudigd, de borgstelling van f 30.000 tot 50.000 werd verhoogd, het bedrag der leeningen meer dan Verdubbeld is, en de gemieenitle-tont- vanger ook met de administratie van bet pensioenfonds is belast;, terwijl de •werkkrachten niet zijn uitgebreid, leiden B. en W. tot handhaving van hun voorstel. PRESENTIEGELD. B. en W. onthouden zich van ad vies over het denkbeeld om het pre sentiegeld voor de leden van den Raad af te schaffen. BE VOLK'IN GSREGISTERS. Naar aanleiding van de klachten over gebleken onnauwkeurigheid in «ie bevolkingsregisters zeggen B. en W.Ofschoon wij ons niet ontveinzen, dat in de bevolkingsregisters vele on nauwkeurigheden voorkomen, mee nen wij-, dat om tot volkomen be trouwbaarheid te geraken, zulke in grijpende maatregelen zouden moe ten worden getroffen, dat wij voors hands geene vrijheid vinden tot het doen van voorstellen daaromtrent. JAARWEDDE DIRECTEUR VAN OPENBARE WERKEN. Ook het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den Directeur van 'Openb. Werken wordt door B. en W. gehandhaafd, op grond van bij de aanstelling gedane beloften. STRATEN-ONDERHOUD. B. en W. blijiven een verhooging van het loon van den baas-opzichter gewenscht achten. Uitbesteding van vernieuwingen in de bestrating komt B. en W. niet ge wenscht voor. B. en W. hebben geen bezwaar om tot openbare aanbeste ding over te gaan waar het geldt het -aanbrengen van bestraling in geheel nieuwe straten; de bestratingen lop de gronden van het gewezen Lakenkoo- persgild en in de omgeving van de niieuwe Hoogere Burgerschool zijn in het openbaar aanbesteed geworden. „Bet is ook onze aandacht niet ont gaan, zeggen B. en W., dat de stra ten en wallen hier en daar om ver betering vragen. Erkend zal moeten worden diot de toestand in dien laait- (sten tijd veel verbeterd is; wij wen- schen op dezen weg geleidelijk voort te gaan, zonder de begrootingen al te zeer te drukken. Met genoegen lazen wij, dat in de 2e afdeeling werd' op gemerkt^ dat dan lliet onderhoud der straten en pleinen veel zorg wordt ten koste gelegd. Wat het opbreken der straten be treft en het igewensohte overleg, diat diaarbij moet plaats hebben, veroorlo ven wij ons te verwijzen naar de uit voerige inlichtingen, die daarom trent zijn gegeven in onze memorie van beantwoording in 1905. Bedoeld overleg heeft nog steeds plaats, zoo als ook reeds bij de beantwoording va nde desbetreffende vraag in de ai de elingsvergadering is medegedeeld. Wij onderschrijven lietigeen ireedis in de afdeeli-ng is geantwoord om trent het aanbrengen van asphaltbe- strating; wij meenen dat voorshands, ook met 't oog op tram-aanleg, daar toe nog niet moet worden overgegaan In den toestand van den ISpaarn- damimerweg zal verbetering woTden aangebracht, herlbestrating zal al daar geschieden. Wij meenen, dat de bestrating van de Warmioessbraat en den Wagenweg nog niet van dien aard is, dat deze moet worden veranderd; materiaal, dat eenige jaren "dienst heeft gedaan, wordt door .afslijting uiteraard ee- nigszins meer glad, doch gevaarlijk kunnen wij den toestand niet noemen en bij asphalteering izou allicht nog ■mieer over gladheid worden geklaagd'. BAKEMESSEIHGRAGHT. B. en W. achten het, vooral in ver band met de kosten,, maar ook om dat zij ongaarne teen eigenaardig stadsgezicht in onze, gemeente zou den zien verdwijnen, niet gewenscht om tot het dempen van de Bakenes- sergracht over te gaian. RECHERCHE DER POLITIE. Eene doelmatige recherche wordt voor de gemeente van hoog belang geacht. IBen voorstel tot uitbreiding van dien dienst door den Burgemees ter bij B. en W. aanhangig gemaakt, hébben zij' bij deze begrooting om andere redenen nog niet bij den Raad ter bekrachtiging kunnen voordra gen. Dit zoo zijnde, achten B. en W. heit dubbel gewenscht, dat de b&tialing der rechercheurs geschiedt op eene wijize die volgens Biet hoofd idler Politie het meest prikkelt tot eene ijverige dienstvervulling. Bovendien is eene gratificatie voor deze bemoeiingen meer in overeen stemming met de regeling van de be zoldiging van de agenten van politie, zooals die het vorige jiaar 'door d'en Ra-ad werd vastgesteld. BRANDWEER KLEVERFARK. B. en W. kunnen mededeel en, dat de juist dezer dagen gehouden oefe ningen en beproevingen hebben be wezen, dat mét de tegenwoordige hulpmiddelen voldoend brandiblusoh- matexiaal binnen zeer korten tijd in het Kleverpark -aanwezig kan zijn. LANtDMElTERiS-DiIEN STEN. Gevraagd is of uitzicht kan worden gegeven, wanneer de „tijdelijke" landmeters hun taak zullen hebben voltooid. B. en W. antwoorden: „Daar,, in verband meit de nadere afwerking der uitbreidtngspl annen, het doen van de vereaschte opmetin gen in de gemeente, ook met het oog op nieuw voor te stellen rooilijnen, nog verschillende werkzaamheden voor de tijdelijke landmeters zijn te verrichten, is thans nog -niet te bepa len, wanneer zij hunne taak zullen hebben voltooid." [SCHOONMAKEN DER SCHOLEN, VERWARMING EN VER LICHTING. B. en W. zeggen niet te kunnen be- o ondeel en of aanbesteding van de groote schoonmaak, aan de verschil lende scholen te verrichten, in het fi nancieel belang dier gemeente zou zijn. Zoo .al, dan zou dit toch. slechts in geringe mate het geval zijn, want het totaal van de bedragen, thans laan de bewaarders uitbetaald wor dende, gaat de som' van 1300 niet te 'boven. Daarbij koan,t dan nog de vraag, of de schoonmaak in dezelfde mate bevredigend zou plaats hebben als thans, nu de bewaarder aian elke school zelf daarvoor aansprakelijk is. Dat enkelen der bewaarders niet zelf de groote schoonmaak zouden .verrichten, maar haar aanbesteden, is B. en W. niet bekend. Aan de op merking zal voorts aandacht worden geschonken. •Naar de wenschelijfkheid, om de voorziening van. het licht der ge meentescholen aan personeel der lichtfabrieken op te dragen, zal een onderzoek worden ingesteld. De verwarming van nieuwe scholen door middel van gas heeft de volle aandacht van B. en W.; de zaak is dan ook reedis sedert eenigen tijd in onderzoek. De vraag in hoeverre meerdere zui nigheid kan betracht worden bij de verlichting der H. B. S. wordt door B. en W. onderzocht. (Wordt vervolgd). NED. EN ORANJE. Hedenavond vergadert de a.-r. kies- vereeniging, c.a. ter (bespreking van het verslag der Deputatenverg ade ring. Vrije- en Orde-o efe ningem. Haarlem, 23 Oct. Geslaagd de. h'ee- ren C. G. Knol, G. W. J- Polman, A. C. Duwille, G. J. Kienstra en W. .T. Stinesen, aEen van Utrecht; en de dames J. van der Est en C. Mi Francken, beiden van Haarlem; J. E. Onnekes en E. J. van den Oord van Hoorn en L. C. Pyttersen van Amster dam. Voordracht- en muziek- avoind. De Haarlemsche Toynbee Vereeni- ging gaf Waanlsdagavond in de boven zaal van de Vereeniging haar eerste voordracht- en muziekavond in dit seizoen. Deze eersteling is uitstekend giaalaagd, ook al had de opkomst van het publiek wel wiat talrijker kunnen zijini De vereeniging had zich ook nu de welwillende medewerking verzekerd van verschillende uitnemende krach ten. Mejuffrouw Louise Muller uit Am sterdam litet bij het zingen van. een ze vental liederen (6 op het programma en 1 toegiiftje) de aanwezigen haar lieve stem bewonderen. 't Aardigst klonken wel. Annie", van Cath. van Renruos, en „De'gefopte vogelaar" van dezelfde dichter-componistemaar ook de andere nummers mochten er zijn, en 't was- heel begrijpelijk, dat het publiek nog graag een extra-nummer tje hoorde. De piano -begeleiding van den heer W. Pippijn was ook verdien stelijk. De heer A. van der Molen Jr., uit, Haarlem, bracht' eenige stukken op de comet a piston ten gehoore, o.a. de „Fantasie Brillante" van Arban, en „Le Canari" Van Sabat-hil. Wat heer- lijk-schoone tonen ltan die artist aan zijn instrument ontlokken 't Bracht de aanwezigen in verrukking. Het toe- giftje, een nummer voor twee pistons, waarbij, de heer Van der Molen ge- adsisteerd werd door den heer Struik, klonk ook Zeer mooi. De piano-begelei ding was in handen van mejuffrouw Joh. Stempel uit Haarlem, die zich uitstekend van die taak kweet. Het duetfcisten-panr, de heer en; mevr. Voget, te Haarlem, verwierf ze ker niet den minsten bijval. Zijn leu ke stukjes „Bieter en Maggot" eni „Een verkeerd adres" lieten niet na een on bedaarlijk gelach uit te lokken. Ook de voordracht van den heer Voget „Meester's -straf', van J. C. de Vos, viel- te roemen en met zijn toegiftje ('twas een avond van toegiftjes „De pruimenboom" deed hij de hoorders schateren. Een uitstekend geslaagde avond ai- zoo SGHOONHEID IN LETTERKUNST. Dr. J. D. Bilerens de Haan zal, naar men ons meldt, den 12en Nov. in de bovenzaal vian „de Kroon" een voor dracht houden -over „Schoonheid in Letterkunst". De spreker stelt zich hiermede ten doel, het zoo vage be grip der schoonheid, wiat klaarder voor -onfze oogen te stieken. Iedereen spreekt over schoonheid, men vindt een boek mo'oi, een schil derij mooi, en gaat (daarbij op zekere inspraken af, waarvan men zich meestal weinig rekenschap geeft. Mét heit oordeel vmooi" (eien mooi boek) bedoelt men soms niets dan „interessant", hetgeen geheel iets an ders is, dan schoon. Deze onbepaald heid van liet schoonheidsbegrip is oorzaak, dat het oordeel over littera tuur of andere kunsten zeer vaak on zuiver uitvalt. Wie oordeelt moet grond hebben, althans voor zichzelf ■moet Blij zich rekenschap geven van het „waarom". Welnu, hiertoe moe ten wij doorzien wat schoonheid is, beter nog „wat kunst is" of in dit ge val w.at de aard van litteraire kunst i's.. Want elk letterkundig werk, dat aan den wezenlijken aard der litte raire kunst beantwoordt is- schoon. De spreker nu, die ons hierover iwmscht in te lichten, meent dat lit teraire kunst niet zoo als Faine zegt: „Une art d'imdtatiori' is; zij bootst niet na; maar zij schept, zij- schept een wereld, een andere wereld dan 'die wdj ervaren en waarin wij 'arbei den en wandelen. Zelfs het natura lisme brengt ons in een andere we reld' over, uit kracht van het tempe rament, waarmee de kunstenaar <ie wereld „ziet" ais zijn visioen. Het karakter vast te stellen van die „wereld", waarin de letterkundi ge werken ons brengen, al ©ijh- zij -nog zoo verscheiden van toon of in houd, een wereld waarin wij. zoowel door Sophokles als doorDante of door Goethe of doorVondel (om van slechts de heroën te noemen) gebracht wor den. Ziedaar wat zich de spreker voor stelt. Hij wil uit de litteratuur de (hoofdkenmerken eener litteraire schoonheid|swereld afleiden. DIEFSTAL VAN EEN HORLOGE, Hij wou zeker graag weten hoe laat het Was, en kaapte daarom een horloge, dat hing in de werkplaats Van den' rijwielhandelaar K. Radder. Toen Radder het horloge miste,wiist hij hioe laat het Was, begreep hij na melijk dat er „lange vingers" bezig waren geweest. De politie werld ge waarschuwd en de rechercheur Van Halst spoorde den 21-jarilgen bakker Gom. Remseu op, die bekende den diefstal gepleegd te hebben Hoe Cornell® in de werkplaats kwam, bleek niet, omdat de bekl. niet verschenen was. Het O. M. vorderde vijf maanden gevangenisstraf. RIJWIELDIEFSTAL. De 18-jarige schilder Franc, de Nijs is reeds meermalen voor rij- Wiieldiefsitail veroordeeld. Nu moest hij wederom voor het „zwijntjes-kapen" terecht staan. Ditmaal behoorde het rij Wilei aan den Haarlemmermeerder J. Mesman, die het op 3 September eventjes voor het Postkantoor had neergezet. Toen hij zijn boodschap in het Postkantoor verricht had, was zijn filets verdwenen. De getuige J. K. de Zaayer stond' in de Zijlstraat, zag eersit De Nijs zonder rijwiel voor de bank van Mees en Rïfcsema^ en even later rneib een rijwiel langs helt Postkantoor rijden'. Deze getuige weigerde eerst den eed) af te leggen. PresidentZegt n mij naZoo waarlijk helpe mij God almachtig. j Getuige Be -leg gelen eteld af, ik ge loof aan geen God. PresidentDaar hebben We hier1 niet mee te maken, we izitten hier om de wetten uit te voteren. En nu geen praatjes, leg den eed' af. Vooruit Toen deed getuige het dan- maar Andere getuigen, twee vrouWan op den Burgwal wonende, hebben De Nijs even na den diefstal met eien rijwiel langs den Burgwal zien rijden. PresidentHoe kwam je aan dat rijwiel BeklaagdeGeleend1 van Willem Kooper. PresidentWie is dat Beklaagde Ja, een timmerman, 'k heb met hem gewerkt. President: Waar woont-ie Beklaagde Dat weet ik niet. PresidentDte groote onbekende dus De getuige Aarts is De Nijs op dein Amsterdamse hen weg tegen gekomen rijdende op een fiets. Beklaagdte 't Was1 dat geleende' rij wiel De -getuige Aarts zei, dat De Nijs ook al een rijwiel van zij.n vader (had gestolen. Beklaagde Dat rijwiel heb ik niét gestolen 1 PresidentNu j'a, op afbetaling ge. kocht, niet heelemaal betaald, en toen verkocht. Beklaagde Dat is toch geen dief stal PresidentDat is meer verduiste ring, maar 't komt op betztelfdle neer! Iets anders beken je Beklaagde Nee Het G. M. -achtte het bewijs vol doende, dank zij de vele aanwijzin gen en de onaannemelijke verdedi ging. Bekl. ging naar Amsterdam, hel aas de veilige verkoopplaats valt gestolen rijwielen. Waar het is, wil hij niet zeggen. Beklaagde is een ge vaarlijke rijwiel'dief. Van de Gen/tab len rijwieldiefstallen', die hier in den laatsten tijd hebben plaats gehad, kunnen we gerust de helft op rekiel- niinig- van Frans de Nijs schuiven. Beklaagdehu Tegen den recidivist eisdht Wet O. M. om deze redenen, twee ja-ar gevan genisstraf. De verdediger, Mr. Ribbius, achtte, daarentegen1 'het bewijs niet geleverd!. Er is in 't geheel niet aangetoond!, dat het rijwiel, dat beklaagde bereed, het gestolen rijiwiel is, en niemand (heeft ook het weignemem gezien.. Uitspraak Donderdag a. s. MELK VERVAL9CHING Kees. Kees, Kees, je hebt er Water bij gedaan., 'k Heb je met den emmer naar de pomp zien (gaan Kees stond niet voor de rechters, maar wel de Haarlemmermeerder landbouwer Adr. Fontaine, idle eiken dag melk leverde aan J. W. Van Kla veren, aldaar. Hij was 'al te 'zindelijk. en: wasohte de melk, gooide namelijk 18 liter wa ter in 100 liter zuivere melk. De scheikundige, de heer N. v. d. Sleen, had in deze zaak teem rapport ingediend, en was tot de conclusie gekomen, dat de melk door deze veg- valsching minderwaardig is gewor den. (Beklaagde bekende waiter bij da melk gedaan te hebben, maar geen' 18%. PresidentWie heeft er dan noig meer water bij gedaan Beklaagde D'a,t weet ik niet, da knecht of de kinders Van Klaveren klaagde vaak oVer de dunheid van de melk. PresidentIs het waar. dat je Van Klaveren later ƒ100 gegeven hebt voor schlaidevergoeding. B ekl aagde Ja, ik wou niet, dat da man er schade van had. Vah Klaveren verklaarde véél schlade geleden te hebben. Alle klan ten liepen bij hem van daan. Getui ge heeft nog steeds melk van beklaag de, maar nu is de melk veel' beter. Beklaagde 't Was niet zooveel wa ter, Een halve kan Rechter Dorhout Mees Een Lallvle' kan is niet veel. Daar spoelt liet niet erg mee, is 't wel Beklaagde't Hoeft ook biet. Het O. M. vond het bewijs geleverd en eischte wegens verValsehing van voedingsmiddeleneen gevangenis straf van 10 dia,'gen. Z.E.A. nam het beroutw en die schadevergoeding bij dezen eisteh in aanmerking. UITSPRAKEN. A. van Bentum en S. Nyenhuis, ar- beid'ers, te Haarlemmermeer, dlef- Stal 2 personen, ieder 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek dter preven tieve hechtenis. J. N. de Roth, stoker te Amsterdam diefstal:, 2 maanden (gevangenisstraf unlet aftrek, als voren. 1 A. de Jong, dliiensitb'otde, te Amster dam, oplichting, 4 weken gevangemis- straf. L. C. v. d. Laarschot, vuurwterKer te Haarlem, wederspannigheid en be leed. ambtenaar, 14 dagen gevange nisstraf. •C. Kes Kz., vi-sscher te Marken', eenv. beleediiging, 10 boiete of 5 da gen hechtenis. G. H. Wolbrink, tuinman! te Haar lem, diefstal', 14 dagen gevangenisi- straif. J. A. van Asdonk, meis'eluar te 's-Gravenhnge, beleediiging ambte naar, 5 dagen gevangenisstraf. Th'. S. Lem scherft, arbeider, te 's-Gravenhajge, feit en straf als voren. M. Moerkerk, werkvrouw te Haar lem, vrijgesproken, J. Timmer, arbeider te Beverwijk, 10 boete of 1 dag hechtenis. L. van Gel deren, slager te Schoten, 5 boete lof 1 dag hechtenis. C. van Deventer, J. de Winter, N. v. d. Linden, J. A. Mathot, J. Tops, J. L'. van dan Aardweg, L. A. van Noort, S. P. B. de Droog, A. van Gelder, D: Otsen, D. de Jong, allien te Haarlem, ieder 6 boete of 1 dag hechtenis, al len overtreding Hondenbelasting. H. Mooy, feit als voren, f 5 boete. Gevonden voorwerpen: Een portlemonniaie; een gulden, een taschje met inhoud; een po'rfemon- naie met geld enz., een kinderman- teltje. B e s m e 11. Ziekten. In de week van Woensdag 16 tot en met Dinsdag 22- October zijn te Haar lem voorgekomen vier gevallen van Roodvonk. Te Beverwijk één geval van Rood vonk. RAADSSTUKKEN. Voordracht. Ter vervulling in de Vacatu/re-Mr. G. G. von Reeken, in de Comm. van Toez. op het Mid. Onderwijs, Worden aanbevolen de heeren J. van den Ban en S. R. Smit. Vernieling. Woensdagnamiddag te ruim 3 uur heeft een Bloemiendaailsche loteling, nadat hij vooraf tiwist had gemaakt dn het café Zijlstraat No. 1, opzette lijk ieen grooite glasruit ingeslagen, waarbij hij zich aan démi rechterpols heeft verwond. Even te voren had deze loteling met nog anderen een bezoek gebracht in den tuin van Jhr. Van de Poll aan den Zijlweg, waar-' voor die hulp der politie Was ingeroe pen. HEEMSTEDE. Verlof. Door Burgemeester en Wethouders is aan den plaatselijlken geneesheer Dr. M. Oolenbrander een verlof vieT- Leend van 24 October tot 15 Novem ber. In de practijik zal worden voorzien door Dr. Kwast t'e Amsterdam. Dronken vrouw. Dte 64-jarige vrouw R. is door de poiiiitie in zoodanige beschonken toe- Stand op demi openbaren weg aange troffen, dat zij' voor haar eigen vei ligheid in het arrestantenlo-kaal op gesloten moest worden. BENNEBROEK. Zaterdag 26. October a.s. zal, des middags te twee uur, in de Openbare Lagere School gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en her-inenting. In de Vrijdag 25 October a.s., des avonds te 8 uur, te houden openbare raadsvergadering zullen de Volgende punten worden behandeld Ingekomen stukken en mededeelin- gen. i Aanvraag eervol ontslag als amb tenaar van den Burgerlijken Stand door Jhr. R. Sandberg. Request blo emisteniwerk 1 iedeaweree- niging „St. Jeroen". Af- en overschrijving op begrooting 1907. Behandeling, begrooting 1908. Door het gemeentebestuur is ver gunning, verleend tot het houden eener verloting van twee pappen. De opbrengst zal worden besteed om aan behoeftige bewoners der „Van Ver- s'cbuer—Bronts-Stichbiing" Kerstgaven te kunnen verstrekken. Een der dames van den bier geves- tig.den naaikrans was zoo vriendelijk de poppen keurig aan te kleeden. „Het Witte Kruis", afdeeling Bem- nebroek en Omstreken. Woensdagavond had in het café Graaf Flores te Vogelenzang de 14de algemieene vergadering van de Nöord- Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" plaatis. Als eerste puinlt der agenda wterd door de heeren afgevaardigden ter 49ste algemeeu'e vergadering te Am sterdam verslag uitgebracht. Punt 2, voorstel van het bestuur tot het oprichten en in stand houden van een Zusterfonds, tot bevordering d:er wijkverpleging in onze- afdeeling, werd met algemieene stemmen aange- nomen. Zoodat onze 'afdeeling in na volging van vele harer zuster-afd.ee- lingen nu ook den Verpleegzuster- fonds rijk. is geworden;. Reed/s zijn door invloedrijke inge zetenen van Bemniébrotek, Vogelenzang en Hillegom belangrijke bijdragen aan dit fonds- toegezegd, terwijl het- de bedoeling van het bestuur is, om door rond te zenden circulaires mieier- dtere bijdragen voor dffit doel te- verza melen. Als punlt 3 dier agenda werd het concept-reglement, opgemaakt in een bejstuursivergadering, imet eenige wij- zrgingecn vastgesteld. Nadat nog door het bestuur eenige mlededteeliinigeni betreffende het beheer dier afdeeling in het algemeen was ge daan, werd idieze vergadering door den voorzitter gesloten. SCHOTEN. Hedenmorgen, lis door B. en W. de heer J. C. C. Voorvelt, te Schoten, be noemd tot opzichter der te houwen gaisfabriek, met 1 Notv. a.s. De benoemde was voor deze hoofd opzichter van den kerk- en schiool- bouw in het Schoterhwar.tier ZANDVOORT. De werkzaamheden aan den bouw van het nieuwe station alhier zijn in volleni gang. De fundamenten, die van beton op getrokken worden en den 3clen- Novem ber gereed moeten zijn, blijken dien datum niet opgeleverd te kunnen wor den. Den aannemer is een maand lan ger uitstel toegestaan.. Ook des nachts wordt nu, in ploegen, gewerkt. TWEEDE KAMER. De Earner iis gisteren uiteengegaan foute de combiottants. Op een gege ven oogeriblik van dien namiddag bleek zij onvoltallig en de voorzitter vond het toen maar beter dat de hee ren tot 4 Nov. vacantia namen. Onder de -aanwezigen was het mJeiuwe lid voor Franeker, de heer Helsdingen, die ju-ist zitting had ge nomen. Aan de orde was geweest het wets ontwerp betreffende opsporing van delfstoffen van Staatswege, bepalen de :1a. dat het opsporen van delfstof fen in ge-heel Nederland van Staats wege geschiedt; 2o. dat het aan an deren dan den Staat niet geoorloofd is delfstoffen op te sporen, tenzij van d'en Minister daartoe vergunning is verkregen, welke vergunning even wel niet zal mogen worden verleend voor het opsporen van steenkool en zouten; 3o. dat dit vePhod niet van toepassing is op nadere opsporingen ivan zoodanige delfstoffen en in zoo- djanige- terreinen waarvoor krachtens de /mijnwet van 1816 voor December 1906 c/onceiSisnte is verleend of aange vraagd. Re beer Van Karmebeek bestreed dat (wetsontwerp, dat regelrecht in gaat tegen datgene, wat onze mijn wetgeving totdusrer j.uast hoeft ge- iwtilldy nl. aanmoediging van de op sporing van delfstoffen. Het schept een geheel nieuw recht, en de edige- nlaren van gronden, worden bena deeld zonder eeniige schadevergoe ding. Ook de (hieer Van Cittters vroeg hoe het gaan z'al met de eigenaren van gronden op wier terreinen geboord: wordt, indien de Staat exploreert. Die imijlnwet van 1810 geeft hun voldoen de waarborgen alls zonder hun ver gunning geëxploreerd wiordt. Zal. de Staat dte bestendigen? De heer Van Kol betoogde, met be strijding van het betoog van den Iheer Vian Karmebeek, dat het niet aam gaat onderzoekingen voor weten- schiappelijkte doeleinden in handen van particulieren te laten. Het is ur gent die verouder dte mijnwet va,n 1810 te herzien. Minister Veegens, het Wetsonltwerp verdedigende, deed uitkomen, dat men zich exploratie door het gansche Hand niet te overdreven moet voor- stleilllen. In schijn omvatte, die bedoe ling veeli, miaar dh werkelijkheid zou de opsporing zich wel tot enkele pro vincies beperken. Voorts deed de Minister uitkomen, daft, van sdhendliing van edigendioms- reidht hier allerminst sprake zal kun nen zijn. De boringen, zouden het ei- igendomsreclht van den grondeige naar slechts verbeteren, immers den -gronld in waarde doen stijgen. 'Den heer Van Cutters antwoordde idle. Miniteler dat de bij de mijnwet van 1810 aan. grronde/igenaar verzeker de waarborgen, lop schadevergoeding, Main kracht zullen blijiven. Zulks zou nog naden worden geregeld bij her ziening van die mijnwet. Op een vraag van den. heer Dte Ram verklaarde de Minister dat iemand, diite met een vergunning v.oor het bo nen nialar andere dielfstoffen dan hout en steenkolen., deze laatste pro ducten aanboort, verplicht zal zijin de .gegelvens van die boringen aan de Regeerihgen mede te deelen. Nla de pauze moest de» heer Nolens het ontwierp verdedigen tegen eem aanvaü, vian zijn mede^afgewaardigdie uit Limburg, de Stoers, die het par ticulier initiatief niet wilde verlam men. Toen er gestemd zou worden o.ver een amendern ent-Notens, om de vex- bo'dlsibeipaling vast te leggen voor een duur van 15 jaren, bleek dat er maar 3 maal. 15, d. i. 45 leden aanwezig waren. Weshalve, zooais gezegd, de Kamer met vacanrtie ging. HULZENDIElFiSTAL. De corveëter F. v. d. E., die ver dacht wierd beitrokken te zijn bij den patro onhuilzendiiefstial in de Menne van Cotehoorn.stna.at te Arnhem, is op Vrijie voeten gesteld. EEN ZENUWLIJDER Men meldt uit Den Haag: Het. politieonderzoek inzake een in braak, in den nacht van 11 op 12 Oc tober gepleegd, in die woning in de FrahQois Vailent mteitinaat, heeft aan 't licht gebracht, dat men bier niet te doen 'heeft met een inbreker, wiens doel was Let plegen- van diefstal. Ge bleken is toch,, dat die jongeman, die dien nacht, toen de bewoners, wakker werden, uit het huis vluchtte, een ze nuwlijder i-s, die reeds vroeger in een inrichting is verpleegd geweest,. iHij is Ithans weder in een gesticht voor zenuwlijder© opgenomen. EEN LUCHTBALLON ZOEK. De Vereeniging voor luchtscheep vaart, te Bordeaux, heeft aan da Franteche legatie t'e 's-Gravenhagö kennis- gegeven, dat den 15en deze» uit 'die Stad een luchtballon is opgé stegen, met twee mannen. Verondersteld wordt, dat door da wmdrichfting en bij hevigen wind dl ballon in Nederland is gedaald. Dte Fransche legiabie verzoekt be leefd dengeen, die hieromtrent iets kan mededeel en, zulks te melden aial het gezantschap van de Fransche re publiek, aan het Korte Voorhout, hloiek Smi'diSWiator. EEN KAMELEON Te Lo'chem vond men onder, een heg dezer dagen een dier, dat veel overeenkomst vertoont met eien ka meleon, wat betreft hét veranderen d'er hfuidklieur. Met den staart i's bet ongeveer 1/4 M. lang, wiaarvom dl staart ongeveer de -helft; de pooten rijn grijpvormig. Men veronderstelt, dat -het dier afkomstig is van Zuid- Afrikaansche l'ogé's, die dezen zomel in een naburig pension vertoefden. ERNSTIGE VERWONDING. Zondagavond had te Lobi'th teen vechtpartij plaats tusschen Hollan ders en Duiitschers. Een zékere J. B. uit Stuttgart heeft daarbij met een revolver eenige schoten gelost, waar door de Hollander P. ernstig is ver wond. De verdachte J. B. is aangehouden en gisteren ter beschikking van' justitie ,te Arnhem gestéld. De toestand van den verwonde li niet zonder gevaar. WONINGNOOD. Te Wageningen bestaat Sedert lan gen tijd behoefte aan woningen vod

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2