NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1ERENS TIELEMAN Stadsnieuws Binnenïsvd FEUILLETON Over den Oceaan 25e Jaargang. No. 7464 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 25 OCTOBER 1907 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN? Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) OG Franco per post door Nederland a1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0*37M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer a 20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT VAN Haarlem, 23 October 1907. In weerwil van de alarmeer endie berichten uit New-YöPk en een her nieuwde stijging v,an dien prolionga- tiek'oers hier ter beurze tot boven 6 °/n bleef de stemming in de lokale markt heidien kalm hij betrekkelijk' geringe variaties. Petrol.-aand'. waren we derom vast en voor Koninklijke 4 Ihooger. Mijnaand. ïiieerendeels iets lager door gebrek aan bel an gis telling. Greait Cöbairs verloren 4 door aan bod voor Londen'. Aand? Welgelegen waren aangeboden naar aanletdling vain een geheel ongemotiveerd oordeel1 uitgesproken in een ons onbekend Haa'gsch blaadje; Juist was 'bet vertrouwen dien dag te voren in New-York eeiiigsztas te ruggekeerd, toen geheel onverwacht een gebeurtenis plaats greep van zteer ermstrigen1 aard», Waarvan de ge volgen thans nog niet tie overzien zijn. Het bericht d'ait de Knickerbocker Trust Co., een d;er voornaamste baïïi- ken in New-York, in moedlijkluead ver keerde, wlas oorzaak, dat d'e koersen te Londen zich .gisteren re'eds ver be neden pariteit bewogen toch wlas die stemming aldaar vrij kalm op gerust stellende telegrammen, dat een com binatie gevormd was, die hulp zou verüieenen. Ook de Niew-Yorkscble markt was bij die opening wel ;s waar lager, doiöh eerder vast gestemd, zoo- dat de meeste soorten zelfs fpactior- neel konden verbeteren. Tegen den middag echter maakte rich 03 ruc'hten van moeilijkheden, waarin' ook andere bankinstellingen zich zou den bevinden een groote zenuwach tigheid van de beurs meester, welkte een paruiekacMig aanzien verkreeg •toen bekend werd, dat de Knacker- boeker Trust Co. hare betalingen ge staakt bad en men ongenegen was dazie instelling te helpen. liet opzelgv gen van beleenipgen dioior enkele bankinstellingen, waardoor de ko-erS van Gall money een oogenblik tot 70 steeg, had een stroom van ver- koopen ten gevolge, waardoor enkele hoofdsoorten van 5 tot 10 °/- beneden de slotkoersen van dien vonigen daalden. Ook thans wlas de h< daling meer het werk van markstmla'- nipul anten d an van angstverko op en dioior het publiek. Commissi eh ui zen hadden het betrek kelijk stil en maar vernield wiordt wei gerden velen blanco verkooporders voor hunne cliënten uit te voeren. Tageh 'het slot der beurs Werd de markt door de voornaamste bankiers gesteund, welke openlijk en op ruime schaal kochten. Hierdoor en dooi- de mededeeling, dat de schatkist indien (moodflg 30.000.000 dollar bij diverse bankinstellingen zou depoheeren, keerde het vertrouwen eenigszins te rug. Een flinke Verbetering trad dan. ook tegen het slot in, doch de grond stemming bleef uid'm of meer. zenuw achtig. Wat de gevolgen van de ern stige1 gebeurtenissen in het bankwezen, te Ntew-York zullen zijn, is moeilijk te zeggen, daar het zeer de vraag i!s, of thans al het kwaad geleden is. Zelfs bijaldien krachtdadige steun verleend wordt, zal 0. i. het wantrou wen van. het publiek blijven bestaan, en zal de markt ongetwijfeld de na weeën ondervinden. De gebeurtenis- (sen der laatste jaren zijn dan ook Wel g'esohlkt geweest het vertrouwen in Amerikaansche ondernemingen te schokken en er zal geiruimem tijd moe ten verleppen, alvorens men hier :n Europa zijn -geld weder in Amerikaan se he zaken steekt. Meer en inteer blijkt het, dat aan. het hoofd van groote publieke instellin gen in Amerika personen staan, die ailjs gevaarlijke elementen geweerd, moesten worden. Bleek zulks nog eeni- gen tijd geleden bij de verzekering,- maatschappij'em, en. bij het onderzoek in zake de Union Pac., thans geven de jongste moeilijkheden in New-York welke voortvloeien uit speculaties door verschilltende hamken rnet de hun toevertrouwde gelden ondernomen, 'hiervoor een nieuw bewijs. Te hopen is heit, dat het beetaanld'e kwaad! thans grondig uitgeroeid worde de verwij dering van enkele personen uit het bestuur van diverse bankinstellingen hetgeen thans geschiedt, i*s ongetwij feld .een stap in de goede richting. In heden te Lo'nden en hier ontvan gen telegrammen uit New-York werd bevestigd, dat van een op de been houdlen der Knickerbocker Trust Co. definitief is afgeziendaaruit mag wel afgeleid worden, dat de moeilijkheden ga.-po.ter waren dan aanvankelijk ver moed werd, terwijl er alle reden is om te vreezeD, dat de Trust Co. anderen in haar val zal medesleepen. Aan den anderen leant werd ook gemeld, dat een onderzoek naar den toelstamd der nationale banken eem bevredigend re sultaat heeft opgeleverd en de secre taris der schatkist zich bereid heeft verklaard al het mogelijke te doen, om die instellingen te steunen gedu rende de moeilijke tijden, diie onge twijfeld doorgemaakt moeten worden, eer rust en zekerheid terugkeeren. Verschillende Londensche telegram men hielden voorspellingen in van een. nieuw faillissement en een ver dere debacle en kan liet onder die omstandigheden slechts verwondering haren, dat de koersen uit Londen niet nóg veel lager ialfkwamJen. Geld 6 61/4 pet. dat hij, ontslag neemt als wethouder der gemeente. 3o een verzoekschrift van G. Ilsink Hoom om hem toe te lallen als vo lontair iop de gem eente-1'i'c|)(tIfabrieM ken'. 'B. en W. stellen voor dit vensoek- «icibrift in hunne handen te stellen ter afdoening. iC. dat door B. em W. is benoemd tot voormam-hoschwachter A. Ma- dhèelsen. D. dat door den Commissaris dei- Koningin in de prov. N.-Holland eer vol ontslag is verleend als buitenge woon gemeenteveldwachter aan G. •H. Blos, eervol onltisliagen agent van politie. E. dat is ingekomen een schrijven, van Ged. Staten der prov. N.-Holland ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 25 Septem ber j.l. 110. 9 tot aankoop van grond aian den Kleinen Hout/weg. GEMEENTERAAD. (Vergadering van Woensdag). Mededeelingien en ingekomen stuk kien. (A. dat zijn gesteld in handieai van B. en W. om advies: lo. een verzoekschrift van het Cen traal bestuur van den Nederiand- scihen Tuinbouw.ersbond te 's-Graven- Ihage, betreffende de wenscheiijklhead oan een. gedeeüite van de nieuiwe 'gToentenm'arkit te overdekken; 2!e. een schrijven van het Burger lijk A<rmlb>eötuur, jboudendie Jaan/bicw ding van een ontwierp-tarief van on derstand voor 1908. 3o. een verzoekschrift van H. van Dijk, gepensdonneerd als werkman der gemeente-reiniging, om het hem itoe gekend pensfto.en te verhoogen; 4e. een verzoekschrift van J. T. Westendorp, om hem met. ingang van 1 J.anuari 1908 eervol, ontslag te verüeenen als onder,wijlzer 2e Masse aan de 2e Burgerschool. B. dat zijn ingekomen: Ie. een schrijlven van D. v. Dok- kum,, houdende bericht, dat hij in trekt zijln verzoekschrift van 20 Sep- temlber j.i. betreffende den eisch, ge steld in art. 68 der bouwverordening. 2e. een schrijven van Mt. Th. de Haan Hugenholtz, houdende bericht. VEtRGiUNNINlG DRANKWET. Door F. van Leuven is aan B. en W. (gevraagd om vergunning (inge volge art. 55, Ie lid'lett. a dier wet), tot het verkor,pen van sterken Idrank dn lief kTedin voor gebruik teir pjiaaitige verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Ursuiastra.at Mp'i 3. syndicaat heeft volgens de „Koln. Z tg." 31 H.A. grond ia aai gekocht, wnarop 35 op zich zelf staande ge bouwen zullen worden opgericht. SCHIP GESTRAND. Men seinde Woensdag uit Nieuwe- diep: I11 de Ederlandsche gronden is een stoomschip gestrand. Sleopbooten en vletterliedeii vertrokken derwaarts. Bijzonderheden ontbreken nog. AESCHAFFING WAN DE KERMIS. De gemeenteraad van Helder heeft in zijne zitting met 15 tegen 3 stem men verworpen het voorstel van het: raadslid Schokking, tof afschaffing van de kermis. Een nader voorstel, tot afschaffing der kanmisviering op Zondag, -werd tot de volgende verga dering aangehouden. HET KEIZERLIJK BEZOEK. Omtrent het aanstaand bezoek Van den Keizer en de Keizerin van Duitsohland kan thans, als vrijwel vaststaand, medegedeeld worden, dat de datum hitervoor de 20e November zal zijn. 'Er wordt noig slechts o,p d'e officleale bevestiging uit Den Haag gewacht. Keizer Wilhelm zal in dien vroegen motrgen van Woensdag 20 Noveanber incognito ,te Um,udlden aankomen, het keizerlijk jacht stoomt, zooais wij reeds eenigen tijd geüedlen konden medledeelen, onmiddellijk op naar Amsterdam, Waar het tegen; half elf uur verwacht kan worden. Vermoedelijk zal het jacht aldaar aan de Handelskade aanleggen. De officieel® ontvangst zal plaats heibhen in liet gebouw van den Algemeenen Dienst on de Handelskade. Vandaar wordt met rijtuigen naar het Konink lijk Pallet's gereden, dat omstreeks 11 uur bereikt zal worden.- Na de- lunch zullen een paar instel lingen bezocht worden welke gebou wen dat zullen zijn is echter nog niet vastgesteld. In den namiddag heeft ten paiteize een .groot gala-diner pl'aats, waiaraan verschillende hooggeplaatste autori teiten zullen deelnemen des avonds vertrekken de keizerlijke gasten naar Eten' Haag. Het keizerlijk bezoek aan de hoofd stad zal dus, ffin tefgenstelling met het aanvankelijk plan, slechts één dag duren. H. M. de Koningin', Z. K. H. Prins Hendrik», allsook H. M. de Konihgin- Moeder zullen waarschijnlijk reeds daags te voren te Amsterdam aan komen. (Tel.) D YNAMIiETFAiBRIEK Door een Nederlandse h-Belgistih syndicaat wo'idt In de gemeente Grub benhorst hij. Venlo een groote dyna- mieffabriek opgericht, wiaariu ook beschermingsapparaten tegen zeeonij- nen zullen worden vervaardigd. Het DE GASFABRIEK TE LEEU WARDEN. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft, omtrent het voorstel tot uitbreiding en verbouwing van de ge meentelijke gasfabriek, waarvan de kosten zijn geraamd op f 313.530. na uitvoerige bespreking besloten, B. en W. uit te noodigem deskundigen te benoemen om te rapporteeren over bouw eener nieuwe of verbouw der oude fabriek. WALDEN. Men meldt uit Bussum Dinsdagavond word de Walden' van dr. Frederik van Eed en geveild. Een combinatie, omvattende de bakkerij, de chocoladefabriek, 2 hui zen en een paar perceel en bouwland, werden opgehouden op 39.860. De andere perceelen, waaronder de villa van dr. F. van Eeden, werden nu niet in veiling gebracht. EEN SPOORWEGONGELUK. In de Venldée heeft .een spoorwegon geluk plaats gehad. De trein-, die 'smorgens om vijf uur uit Niort ver trekt, is tusschen Benet en Nieuil van de rails getoopen. De oorzaak van het déraillement is onbekend. Volgens de eerste berichten was er een persoon gedood en waren er zes gewond, on der wie drie beambten van de spoor. Latere berichten melden dat maar een van de gewonden ernstig getroffen OUDERDOMS VERZEKERING. Th'ans is ingediend het wetsontwerp tot wettelijke verplichting van werk lieden, om zich en 'hunne weduwen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdoom. Het omvangrijke ontwierp telt 307 artikelen en de Memorie van Toelich ting bevat niet minder dan 138 pagi na's druks. De voornaamste bepalingen zijn Aan ieder, wiens inkomen niet meer bediraagt dan f 1000 's jaars, wordt de wettelijke verplichting opgelegd tot verzekering. Den verzekerde, die den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt, zal ouderdomsrente worden toegekend. De kalendeirweellc of gedeelte daarvan waarover een premie is betaald, is een premie week. De rente bestaat uit een1 grondslag en eene verhooging. De grondslag dier rente is het bedrag, d'at wfordt gevonden als met het 345 voud van het gezamenlijk Bedrag der be taalde preniiën deelt door het aantal weken, dolt de verzekering geduurd heeft, daaronder niet begrepen de we ken, waarover geen pnemiën betaald zijn. De Verhooginig bedraagt 15 ten honderd; van het totaal bedrag der be taalde premiën. De som van grond slag en vertiOoging maakt de jaar rente uit. Verschillende bepalingen zijn ge maakt omtrent trekkers van ouder domsrente, die reeds vallen onder de Ongevallenwet 1901, veroordeelden, weduwen die hertrouwen; zij die zie kengeld genieten, enz. De administratie en de betaling der premiën, de uitbetaling „der renten, enz., zijn allen nader in liet ontwerp omschreven. Omtrent de premiebeLasting wordt o.a. bepaald, dat de premie betaald wordt voor den verzekerings.plichtig|en werkman die zijn loon voor zooveel dat i/n geld1 bestaat, niet uitsluitend van darden ontvangt, noch bevoegd ia het voor het geheel af te houden van het geen hij ten behoeve van zijn werk gever van derden ontvangt, door zijn werkgever b. in alle overige gevallen door den verzekerde. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels op een rentekaart. De jaarrente kan hooger, niet lager dan f 104 zijn. In de Rijksbijdrage zijn niet begre pen de premiën voor militairen en de helft der premiën voor gevangenen, De administratiekosten blijven, zoo lang liet rijk een bijdrage aan het fonds geeft., voer het gehleel ten laste van het fonds en komen daarna ten kiste van het rijk. De kosten zijn geraamd op f550.000 per jaar, ongeveer hetzelfde bedrag, waarop zij dpor de vorige regeering i geraamd warbn. Onder de bevelen van het bestuur der ouderdOTnsrantebank wordt het toezicht op de naleving dezer wetten opgedragen aan de districtskaseen Over de beslissingen van het bestuur der ouderdomsremtebank, waartegen beToe.p openstaat, wordt geoordeeld door die raden van beroep en in hoogste ressort door den Centralen Raad, bedoeld in de Beroepswet. Het rijk is zonder eenig voorbehoud aansprakelijk voor de in deze wet toe gekende reinte en uilkeering. dekken.... dat een ander touw aan den klepel bevestigd is en door de galm gaten naar buiten loopt, om ten slotte in een schuurtje terecht te komen. Nu is het geheim opgelost en de oor zaak van het nachtrumoer ontdekt. Alleen wordt er tot nog toe vergeefs geizocht naar hen, die den stouten pioed hadden voor dit wonderlijk avontuur in dien stiillen Octolier- macht. EEN DORPS-HISTORIE. Men schrijft aan de „Tel." Friesland In sommigle dorpen is het, vooral bij het korten der dagen en het lan ger worden der nachten, de gewoonte otoid'er de jongelieden, om, inzonder heid in den nacht van Zondag op Maandag, een en. ander uit te halen, wat het daglicht niet altijd verdragen kan. Een stukje als echter dezer da gen in liet rustige dorpje Exmorra werd uitgehaald, zal zeker wel tot de uitzonderingen belmoren. Toen name lijk al de dorpers zachtkens in Mor pheus .armen rustten, werd de nachte lijke stilte plotseling verbroken doOT een statig klokgeklep. Natuurlijk moest er brand zijn, en spoedde al wat kon naar buiten, om te zien waar het woedend clement zijn offer vroeg. Wat echter het wonderlijke was, ner gens was eenig onraad merkbaar, en het wonderlijkste van alles: dat Piet de klokluider den sleutel van den te ren in zijn broekzak bad. Spoedig was de weg over het kleine kerkhof afgelegd en de deur geopend, maar wie schetst de Verbazing, als men tot de ontdekking komit, dat het klokketouw slap neerhangt, terwijl heit toch van boven altijd maar dóór klinkt„bim, barn, bim, bam Zouden er den toch spoken zijn Ten slotte grijpt men moed, e waagt, al is het met kloppend hart, dc reis naar omhoog, om daar te ont- PRINS WILHELM ZU WIED. Prins Wilhelm zu Wied, van wiens overlijden onder de telegrammen in ons vorig blad melding, werd gemaakt bereikte den leeftijd van 62 jarena Met het Huis van Oranje was hij ver- bondon door zijn huwelijk met prih- Marid, dochter van prins Frede rick. Prins Wilhelm wag een der Deut sche vorsten, die ten volle begreep, dat het herstel van del Duitsche een heid slechts ondter leiding van Prui sten mogelijk zou zijn, en hij toonde dat door zijn krachtige medewerking oan die eenheid ook op politiek ge bied te bevordelpen; In het Pruisi sche Heeretnhuis, en in dien Landdag van de Rimprovincie had hij als voor zitter de oielegenheid Van zijn gezind heid practisch te doen blijken. Die gezindheid sprak hij openlijk uit in de redevoering hij dte onthul ling van het standbeeld van Keizer Wilhelm I te Koblenz op 31 Augustus 1897. Volsens dte „Köln. Zed." spie gelt in de lofspraak, die hij toen op Keizer Wilhelm I (hield, zijn eigen na tuur af. De groote oorlogen van 1866 en 1S70 heeft hij als officater medege maakt. Hij vocht zoowel op de slag velden in Bohemen, als bij Weissen- burg, Worth, Sédan en voor Parijs. In dte Rijnlanden, waar zdjn vorsten dom la,g, was hij zeer populair,, waar toe vooral zijn vriendelijk en gemak kelijk, men zou bijna kunnen zeggen burgerlijk, optreden veel bijdTOteg- De prins von Wied behoorde uit overtuiging en vaderlandsliefde tot' de vorsten) die nadat zij de souverei- niteit van hun vorstendom hadden neergelegd, aan den Duitschen adel) de plteuts aanwezen, die bij de ver ouderde omstandigheden moest wor- mt. den ingenomen, om toch een leidende kracht te blijven. Behalve als staatsman wist hij zich te onderscheiden als beoefenaar van wetenschap en kunst en krachtig heeft hij die gesteund in zijn lange, werkzame loven. (Hbld.) EEN 102-JARIGE. Do heter L. Boterhlave Keur te Me- dlernibliik, viter.de Woensdag zijn 102eri geboortedag, niolg 111 fhlet volle bezit van zijne geestverrrtolgen9. AANGEHOUDEN. Door de politie (te Vltssingen is aan gehouden de 14-jarige jongen uit Mal- dieghem, die met een aanzienlijk be drag aan geld vaneen zijner familie leden was gevlucht. Hij is door zijn familie «afgehaald. LAFFE DAAD. De heer Caissaleite en familie, uit Beek-Elsloo, is in den nacht van 18 op 19 dezer aan een groot gevaar ont snapt. Pot automobiel de Bunder straat te Meerssen wallende doorrij den, bemerkte d'e chauffeur, dat de weg versperd was, dewijl in het mid den van den weg een der aldaar lig gende. en aan den hee" Maas, hout koopman, toebehoorendte boomen door Naar het Duitsch van Arthur Zapp. 30) Hij keek blaar perplex aan. Dait gang boven zijn bevatting. Als men het een dame niet mocht zeggen, dat men haar vereerde, hoe moest zij het dan te weten komen Hij was 't nog niet met zichzelf eens, hoe hij zich nu moest gedragen, teem' zij voort ging i Luister nu allereerst eens naar het groote nieuwtje Het ita'aicfeel Vain den diefstal ten nad'etele van den heer Midler is nu opgehelderd. De schuldige is door zijn boos geweten zëker niet met rust gelaten althtems hij heeft de misdaad aan zijn «colle ga verield en hem aangeboden het geld met hem te deel en. Nu is d'e schuldige al gevangen genomen en de onschuldig veroordeelde in vrij heid gesteld; De geheele som ten be drage van zö9tig duizend mark is den gelukkigen mijnheer Mïiller wteer ter hand gesteld». De toehoorder vestigde instinctma tig, zijn blik vol afgunst en bewonde ring op het ondereinde van de tafel', waar de gelukkige bezitter van zoo'n aanzienlijk vermogen met een vain vreugde stralend gericht rondkeek en zich de heerlijke gerechten vp/n de 'rijkbezotte disoh Voortreffelijk liet smaken. Bedenk hens, zeü de Amerikaan- sche .ten slotte met eten blos van ijver en geluk .op haar mooi gelaat, be denk eens, hoe afschuwelijk het voor den onschuldig verdachte geweest zou rijn, als de ware schuldige zioh niet verraden had De heer v. Magdewitz knikte. Zeker. Dat zou afschuwelijk ge weest .zijn, antwoordde hij maaSrhJalf met zijn gedachten bij dit gesprek en half vefvüld van teleurstelling, dat 'het gesprak een landere wending ge nomen had; Die arme mijnheer Meinbard. Ik 'Zou zeggen, dat, men dien zoo zwaarbeproefde een genoegdoening verschuldigd is. De Amerikaansche keek haar buur man aan niet een blik, waaruit War me instemming met zijn idéé sprak. Een paar minuten later stond zij op De luitenant ging mtet haar mee op het dek. Vlug ging de Amerikaansche naar het tusschen dekmen kon aan Waar beweging zien, hoe een vaslt be sluit haar voortdreef. Al voln verre zag zij hoe er iets ongewoons op htet. voorschip plaats had. Een dichte hoop mtenischem, m'an- nen, vrouwen en kinderen, verdron gen zich om een groepje. Eerst toen. ,zij er vlak bij Was, zag zij midldlen in de menigte den eersten officier van de boot staan, die tegenover dien heer Meinhard stond en hem zeer beleefd en hartelijk toesprak. Nu reikte d'e officier met een vriendelijk gebaar den tusschen d'ekspalssagier de ihiahd, groette nog eens, boog beleefd en keerde zidh om, om heen te gaan. Door de opening, die nu ontstond, 'kwamen Miss Hillyard' en haar ca valier naderbij. Met haar beide handen uitgestoken kw.am de Amerikaansche naar dien gelukkig verraste toe. De jonge kunstenaar zag nog blea ker dan gewoonlijk de gemoedsbewe gingen, Waaraan ihij de laatste'vier en twintig uur was blootgesteld) ge weest, hadden duidelijk hun. sporen op het fijngeteekend1, interessante ge laat achtergelaten. Miss Hillyard was zoo ontroerd, dait zij niets an ders kon stamelen dan Ik ben zoo gelukkig Maar de blik, waarvan zij Waar woorden liet vergezeld gaan, was ze ker bijzonder welsprekend, Want er kwam een eigenaardige trilling in de trekken van den violist en een vlam. mend rood overtoog zijn gelaat- En nu 'kwam ook de (heer v. Mag1- dtewiifa naderbij en door de omstan digheden meegesleept, zei hij met een eerlijk gezicht Sta ook' mij toe, mijnheer Meta- hardi, iu ij n oprechte deelneming en tegelijk mijn hartelijken gelukwenscb te ui tem De toestroomende menigte drohg nu d!e Amerikaansche en hlaar cava.- lier op zijde. Niet 'alleen de passa giers van het tusschendtek, maar ook veel 'kajuitp assogiers kwamen nader bij en omringden met hun gelukwten- schen den jongen kunstenaar, die maar werk had om al-lte aangeboden handen te drukken. Miss Hillyard en luitenant v. Mag dewitz keerden naar het achterschip terug, maai* als de Kaatste gemeend had1 nu wat met de mooie Ameri kaansche te kunnen „flirten", dan zag hij zich deerlijk teleurgesteld. Reeds bij rijn eerste pogen om het afgebroken thema weer op te vatten, viel zij hem, waarschijnlijk zonder op zijn woorden acht geslagen te hebben in dte rede met de haastige verkla ring Pardon, mijnheer v. Magde witz. Ik moet nu naar beneden, om wat te oefenen. Om tien uur heb ik weer les bij dten heter Meinhard. Ook het overige deel van den voor middag kwam Miss Hillyard niet meer voor dten dag en toen zij einde lijk om (drie uur \s middags weer op liet dek kwam, hood zich genheid aan tot een tiem gesprek; Van het tusschendek kwamen me lodische, .al waren het don ook niet bijzonder mooie, tonen. Alles stroom de naar het voorschip om te zien, wa.t er aan de hand WaS. Ook Mdss Hillyard en hlaar cavalier sloten zich bij de nieuwsgierigen aan. Het was een mooie, heldere, kalme en betrekkelijk warme herfstdag. D'e zon iiiefc haar gouden stralen vallen op dten blanken waterspiegel en too- ver.de daar een gloed van kleunen. Op het voordek zat een matroos, die uit alle macht aan e*eüi draaior gel draaide, d'at tot de meubelen van de boot behoorde. De tusschendteks- passagiiers dansten lustig op de maat der muziek en die fcajuitspassagl ers aarzelden niet lang om dait voorbeeld te volgen. Niemand, was nu gelukkiger don luitenant v. Magdewitz. Beter had hot lot hem niet kunnen dienen. Dat was een bijzonder goede gelegenheid om zich tegenover Miss Hillyard van een zijner gunstigste zijden te doen kennen. Geëerde Miss Hillyabd, mag ik het genoegen hebben vroeg hij, rijn hakken tegen elkaar slaande. Zij gaf glimlachend haar toestem mi ng. De heef v. Magdewitz danste meü een ijver en een vuur, als hing va» 'de gratie zijner bewegingen het. ga- lulc van zijn toekomst af. Ook., zijn! grootste vijand zou niet hebben kun nen zeggen, dat hij niet uitstekend danste, zoowel licht Als elegant, nié mand der overige danseurs kwam! hem in dit opzicht ook, maar eenigs-- zins naderbij. Hij danste met een vol harding, die Miss Hillyard te groofl was. Genoegzei ze eindelijk hij gend, geheel buiten adem. O» Miss Hillyard, riep de luite nant, aan haar verzoek gehoor ge vend, gloeiend van opgewondenheid, met u zou ik kunnen blijven voort- dansen tot Tot in Amerika? zei ze Iachtend* Andere dames en heeren uit de( kajuit volgden htet voorbeeld. De heer Rasch stuurde met krachltlgen arin Miss Blechsmifch tusschen de dansen de paren. Maar het scheen hen wel altijd te moeten tege'nloopen. Nu eens vielen zij tegen een der banken aan, dan weer trippelde de Dudtsch-Ame- rikaansche, die hot maathouden niet alleen bij het pianospel moeite scheen te kosten met (e kleine passen, zoa dat de gewezen grondeigenaar met den besten wil van do wereld niet tril de maat kon blijven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5