NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25a Jaargang. No. 7465 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 26 OCTOBER 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een. Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland n 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en Jranco per post 0.45 Difgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer 0J0. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groete Houtstraat 55. intercommunaaS Teiefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drnkkerij: Znider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 26 OCTOBER. SchouwburgIsadora. Duncan, acht uur. Brongetoauw Concert „Na Arbeid Kunst", 8 uur. Haarlem's Kihdlerkoai", Repetitie le groep 671/2 uur. Repetitie 2e groep 71/2—9 uur. OM ONS HEEN No. 630 Mr. F. A. Bijvoet. ^ooeven verneem ik, dat Mr. ïWn- cisbus Aaitihoniuis Bijvoet den levens strijd heeft uitgestreden. Na een hef tige aando enting, een ontsteking van heit hersenvlies, is hij' overleden. (Meer dian een jiaar beeft bij aldus geleden, met vleugjes van beterschap afgewisseld. In 't vorige jaar ziek geworden (aanvankelijk werd aan een itheumatischie .aandoening ge dacht) bleek al spoedig, dat hier iets veel ermstagers bestond en werdj bet spoedig noodzakelijk, het been af te zetten. De genezing ging langzaam, ze werd bovendien door slapeloosheid en een zeer neiweaisën toestand niet bevorderd en eerst na maanden was h(ij zoover, diat hiji weer aan den ar beid gaan en fin tuet openbaar ver schijnen kon. Dien lOdien April kwam bij voor de eerste maal weer in den Raad, werd daar hartelijk door den voorzitter toegesproken en stond op, boe zwaar het hem. ook gevallen mag zijn, om .daarvoor zijn dank te be tuigen. De Raad gaf dloor applaus hilijlk,, hoezeer op prijs gesteld werd, dat bij weer aanwezig was. Had hij zelf, bad Miereen gehoopt, dat de lijdensperiode voor hem ach ter den rug was, de tijd zou anders leeren. De gezondheid van vroeger keerde niet terug. Terwijl zijn ijver en wils kracht hem voortdurend weer naar de schrijftafel dreven.1, werd hij tel kens door ongesteldheid geplaagd'; nu was het pleuris, dan een koorts aanval, die hem opnieuw dwongen bet bed te houden. Dat werd hem een dubbele kwelling, daar hij aan zijn twerk gehecht was en alle krachten inspannen wou, om zijn kantoor weer te brengen op de hoogte, wiaar- op het vóór zijn ziekte was geweest. Zoo liet hij zich zelfs de stuk/leen op zijn bed brengen en bestudeerde ze daar, wanneer hij er maar even toe in staat waS; Helaas, het heeft niet mogen zijiri. Blijkbaar iè obk na de operatie het lichaam ziek gebleven. Hij kreeg hef- t%é h,t>ofdpijinen en toen Maandag avond Prof. Pel in consult was ge roepen, verklaarde deze in overeen stemming met Dx. Proot, dat hersen vliesontsteking was opgetreden. D'e toestand was hopeloos. En na een ■hevig lijden van enkele dagen is Bij voet nu heengegaan. Niaar menschelijke berekening te vroeg. Hij was 20 April 38 jaar ge worden. Geboren te Bloemendaal bezocht hij het Hnarlemsche gymnasium, daar na de universiteit te Amsterdam en promoveerde daar in .1893 tot doctor in de rechten, op proefschrift: Iets over het vrijwillig terugtreden bij poging. Aanvankelijk wijdde hij' zich aan de journalistiek, redigeerde een tijd- lang de Nieuwe Limburger Koerier te Venlo, maar vond daarin toch, zijn roeping niet, zoodat hij zich in Juni 1894 als advocaat en procureur te •Haarlem vestigde. Binnen korten tijd had hij hier een zeer drukke praotdjk verkregen. Werd in den beginne vooral de aandacht op hem geves tigd, daar hij een merkwaardig con flict tusschen de gemeente en den heer Hik. Piigee over den eigendom van de Nladorstlaan tot een gunstig einde wist tie brengen, de voornaam ste,' reden voor zijn succes was wel de helderheid van geest, die hij in al lerlei moeilijke quaeaties aan den dag legde en de ijver, waarmee hij de zaken, die hem werden toever trouwd, behandelde en afdeed. Er was, ook onder zijne confraters, maar éen roep over zijn bijzonder intuïtief vermogen, de gave die hij bezat om zich in korten tijd volko men te verplaatsen in de zaak waar het om ging. Zoo vereenzelvigde hij zich met de belangen van zijn client, dat hij' voor zijn eigen aangelegen heden met niet grooter vuur had kunnen opkomen. In de pleitzaal kon men dan ook zijn hartstochtelijk woord meermalen hooren, maar ook bewonderen de wiijlze, waarop hij de zaken had bestudeerd en de handig heid, waarmee hij izi wakke punten in betoog van zijn tegenstander 'Wist aan te wijizen. Bij die gelegenhe den gaf hij zich geheel en ik herin ner mij, hoe eens een confrater in een pleidooi over een aardbeienpro ces, e:r over klaagde, dat Mr. Bij voet hem zoo hardhandig had aan gevat, zeer tot verbazing van Bijvoet zelf, die allerminst bedoeld had' zijn tegenpleiter onaangenaam te zijn. Dlat was zoo1 zijm 'temperament. K-oel kon hij niiet zijn, wat hij aanvatte bracht hem spoedig tot geestdrift, een eigenschap, die aan zijn betoog een cachet van overtuiging gaf, dat niet naliet zijn indruk achter te la tten op de rechters, tot wie hij het woord voerde. Hoe de Rechtbank zijn scherpzin nigheid wist te wa:ardeeren blijkt o.a. wel hieruitdat zij, hem1 benoemde tot curator in het moeilijke en ingewik kelde faillissement van die Noord- en Zuidholiandische Bank. Kort voor zijn ziekte had hij dan ook als advocaat en procureur een benijdenswaardige hoogte bereikt. De rol van de civiele zitting op Dinsdag vermeldde altijd zaken van zijn kan toor, Menschen van allerlei richting, rang en stand vertrouwden hem hunne belangen toe. Yoor het oog van d,e wereld scheen hij een Zon dagskind, wien allies meeliep, al wil de men ook wel erkennen, dat hij zelf zijn succes door ijmer en be kwaamheid had opgebouwd- Natuurlijk liet men weldra voor allemtei nnlaajtsch^ppelijke betrekkin gen het oog op hem vallen. In Juli 1901 werd hij in district II gekozen tot lid van den Raad, waar men hem weldra verkoos tot lid van de zooge naamde rechtsgeleerde 'Gommissie. In deze qualiiteiten had hij' gelegen heid te over;, blijk te geven van zijn scherp verstand en helder doorzicht. Hij was een van diegenen, die liet oor hadden van den Ra.adi. Zelden be gaf hij zich in de juridische finesses, die met nuchter practische aangele genheden gewoonlijk zoo weinig te maken hebben, maar bovenal hield hij de aangelegenheid in 't oog waar het orrl ging. Het zal allien, die de behandeling van de bouwverordening hebben meegemaakt, nog duidelijk in ide herin nering liggen, op welkte uit nemende wijize hij dezé ïdö ingewik- ikelde zaak (hielp Voorbereiden en in den Raad verdedigde en verklaarde. Ia den Raad sloot hij, zich, bij1 geen bepaalde richting aan. Hij. was noch voorstander van alles wat B. en W. kiwamen voorstellen, noch voorljdu- rend opposant, maar beoordeelde de zaken die .te berde kwamen op zich zelf en dat altijd met ruimen blik en frissche opvatting. Hij was het, die ,in 1901 voorstelde het salaris der on derwijzers le klasse te verbeteren, die in 1902 het initiatief nam tot het scheppen van een bezoldigde betrek king van bibliothecaris, tot dusver een amphibieachtige functie, half eerepost, half bezoldigd, ambt, die den sltoot gaf tot een betere regeling van de zwem- en badinrichting. In 1904 voerde hij het bekende betoog te gen de ongemotiveerde, plotselinge sluiting van den Schouwburg en in 1905 was. bij het, die bij B. en W. aandrong op het geven van inlich tingen over het aan den plantsoen arbeider Van der Werff gegeven ont slag. Aan de pensdotenveirordening en het wertdliedenreiglement heeft hij een i belangrijk aandeel gehad'. in de periode van bloei, waartoe de S. V. thans weder gekomen is. Van zijm overige maatschappelijke functiën noem i'k zijn lidmaatschap v,an het hoofdbestuur der Vereeni- gdng Koninginnedag, zijn lidmaat schap van. Volkistsan.at.oria voor borst- lijders; van het bestuur der onder linge brand w)aarborg,ve|reeihi ging, van de Commissie van beroep der R. K. Scholen in het dek anaal Haarlem en zijn functie als rechtsgeleerd ad viseur van. den R. K. Volksbond en 1 andere instellingen. Li al deze Ooim- missiën en stichtingen .werd zijn mee ning gaarpe gehoord en vaak opge volgd. Daarom heeft de Haarlems'che sa menleving veel aan Bijlvoet verloren: Zoo groot is n.iiet het aantal kundige mannen, dat een gemeenschap over het verlies van eenen licht .dienken kan. Wij1, die hem jaren gekend heb ben, weten, tot welke edelmoedige; gedachten en handelingen hij staat Was en hoe alle laag bij den grondsohe opvattingen zijn afkeer opwekten. Daarom weet ik zeker, dat met mij' velen in wee moedige vriendschap hem. zullen ge denken. Moge dit en de zekerheid:, dlat hij' in zijn korte leven voor velen nuttig is geweest, een troost zijn voor zijn weduwe, die nu achterblijft met zes jonge kinderen, die den vader nog zoozeer noodig hadden! J. C. P. Nuttig iweik heeft de overledene o.ia. ook verricht als bestuurder van de Sociëteit Viereeniging. Hij was een van hen, die toen deze stichting moeilijke dagen doormaakte en haar val zoo goed als onvermijdelijk scheen, deze weer op nieuwe grond slagen vestigde. Zijn juridische ken nis kwam. hij' deze gelegenheid zeer van pas en de moeite, die hij zich gaf, heeft haar belooning gevonden Buitenlandsch Overzicht DE AARDBEVING IN CALABRIë. Treurige berichten komen uit de landstreek CaJabrië, het Z. ,W. schier eiland van het Koninkrijk Italië, op 40 uren af stands van Napels. Het ge est heeft drie hoofdsteden, waar van Reggnjo de voornaamste is. Van daar lcreeg men te Rome de onheils tijdingen, die in de „Messagero" Ver meld staan. Die berichten melden, dat de schokken zeer hevig waren de aardbeving vólgde dezelfde lijn als in 1905. Te Montëleorie, Roceella, Jonica Reggtio en andere plaatsen vielen too- neelén van ontzetting voor. Te Geracd' stortte een monumenta le kerktoren in, de kathedraal werd zwaar beschadigd. Brancaleone is voor de helft ver nield. Een geweldige regen maakt den toestand nog ernstiger, daar hij de reeds gehavende huizen, onder graaft en doet instorten. Eeifruzaho schijnt te zijn vernield. Speciale treinen brengen hulp en bij stand'. De vreeselijk ontstelde bevol king van Messina bracht den nacht door ondër den blooten hemel. De verwoeste kathedraal van Ge- raci was een oud bouwwerk, dat ver sierd is met talrijke kunstwerken. De koning ontving minister Gtolet- tï, die Z. M. inlichtte omtrent den in houd van de laatste berichten. De „Triibuna" publiceert een be richt uit Reggio, waarin gezegd woTdt, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving in Ferruzzana honderd' is. Het bericht is niet nader bevestigd. Te Senopoli werd een geheel huis gezin ondier het puin van een instor tend. huis begraven Te Ferruzzano, dat totaal ver woest is, zijn 200 doodlen. Onder die puinhoop-en liggen nog talrijke ge kwetsten. Te Lopardo zijn een man en een kind tengevolge van de aardbeving gedood. Ook is het aantal gewonden gTO'Ot. In de gemeente Samfciliüario zijn talrijke huizen, ingestort. Elrzijn 5 döoden en vele gewonden. Troepen mot burgerlijke en militaire inge nieurs zijn naar de geteisterde plaatsen gezonden. VERKIEZINGSRELLETJES IN VLAANDEREN. In Vlaanderen hebben op verschil lende plaatsen ernstige ongeregeldhe den plaats gehad, ten gevolge van 't bekend worden van de uitslagen dier Gemeenteraadsverkiezingen. Te Watteren werd in eten herberg alles kort en klein geslagen, fce Ne- derbrakel werd met revolvers ge schoten, te Bottelaere weiden twee menschien mishandeld en te Buggen- hout kreeg een werkman niet min der dlan twaalf messteken. Te Aalst, Baesrode en Lebbeke heb ben eveneens ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. IN DE FRANSCHE KAMER kwam de crisis in de automobiel industrie ter sprake. Een voorstel tot het verleenen van staatshulp aan de slachtoffers van de slapte in die autof- mPbieJifabricage, werd naar een com missie verwezen. Vervolgens stelde die' Kamer de ur gentie vast v'an de goedkeuring der Brusselsohe. conventie, betreffende den verkoop van alcoholhoudende dranken in Afrika. DE TOESTAND IN MAROKKO.. Volgens ite Tanger loopende ge ruchten is de toestand te Mogador ernstig. Er zouden matrozen van. de ,Desaix" .en de ,,Galilée" ontscheept zijn geworden, of wiel men staat op het punt hen te ontschepen. Men ih'eeft wel geen- enkele beves tiging van dit bericht, dat wel eenlgs- zins verhaast schijnt, maar het schijnt loigdsch, dlat zij, verhonden met Abdoel Aziz, tegen Moulay Hafid op zuilen trekken. DE' RUSSISCHE VERKIEZINGEN. Van de 5161 kiesmannen, die het gansche Rijk te kiezen heeft, zijn tot 'dusver 4775 gekozen. Van de ge kozenen zijn 1229 rec'hts staanden, 512 monarchisten, 57 ledien van het Ver bond van het Russische volk, 381 Oc- tobristen, 246 gematigden, 282 pro- grassisteii, 369 kadetten, 135 sociaal democraten, 333 links staanden, 68 le den -der uiterste linkerzijde, 15 leden der arbeiderspartij1, 275 Poolschë diee mocraten, 724 partijloozen en 146 Van onbekende richting. Evenals dezer dagen de Frankf. Ztg-, verneemt thans de Petit Pari- sien, dat de Tsaar een nieriwen staatsgreep voor zou hebben, in. ge val de derde Doem a niet in staat zou zijn om te arbeiden. De nieuiwe veiv ordening zou een ernstige beperking zijn van h!et October-manifest. De Doetma zou nl. wel behouden blijven, doch slechts een raadgevend imstedle Van een wetgevend lichaam worden. EEN COMPLOT ONTDEKT. Tegen Rödager, den Russisc'hen mi nister van Oorlog, is een complot ontdekt. Twee leden van dë revolu tionaire organisatie zijn deswege ver- oordteeld tot 10 en 15 jaar dwangar beid'. Hef plan was, Rödiger in zijn auto door een bom te douden. De po litie was iden dag te weten gekomen, waarop d,e aanslag beraamd was: Men deed toen een auto voor het mi nisterie van Oorlog afrijden. Dade lijk snelden twee pterisonen toe, die gearresteerd werden. Een hunner had een revolver 'bij zich met vergiftige In St. Petersburg en in dë provin cie zijn de gevahgenissen boordevol. Volgens dë Roes zitten er in de vijf gevangenissen en dertien huizen van bewaring te Petersburg zesduizend menschen opgesloten. In de huizen van bewaring, die slechts voor 380 gevangenen zijn ingericht, zitten er 1512. Te Bjalystok zijn er in de gevan genis driemaal meer menschen dan er, met inachtneming van hygiëui sche eischen, in kunnen. Stadsnieuws Mr. F. A. BIJVOET. Wij ontvangen het treurig bericht, dat Mr. Bijvoet ongeveer half twee is overleden. Onder Om ons Heen wijden wij een artikel aan zijne nagedachtenis. Een Schade vergoedings- quaestië. Juffrouw Couwenh'oven, uit Scho ten fietste voor eenigen tijd in het Bloelmendaalsche Bosch, en werd daar aangereden, door den heer Schuiten uit Batavia. Mej. C. eischte .schadevergoeding voor haar geheel vernielde fiets, doch dë heer Schui ten weigerde dit. Nu kwam de zaak voor het Kan tongerecht, en trad Mr. v. d. Meulen als haar raadsman op. Daar de heer S. Weer naar Indië vertrok, wist Mr. v. d. Meulen bij kort geding beslag te leggen op diens boedel. Dit beslag werd echter weer opge heven, toen Mr. Willek es Macdonald als raadsman van den hieer S., een borg'stortirug deed van f 250. Alsnu kon verder geprocedeerd wordën. Ten slotte beeft de heer Scholten echter eieren voor zijn geld genomen en .de gëvraagdte schadevergoeding aan mej. Couwenhoven betaald. D a mm en. De onlangs opgerichte damclub zal dezen winter een ouderlingen wed strijd houden voor hare leden. Verschillende prijzen zijn beschik baar gesteld. HET TOONEEL ,H!ET KAARTENHUIS", DOOR HET NE'DElRLANDSOH TOONEEL. Emile Fabre, de Firansche auteur van het stuk, dat gistteren-avond in den Schouwburg gegaan is, heeft wil len moraiiseeren, inaar is daarin mislukt; zu.oiëts moest hij Mever aan zijn Duitscbe confraters overlaten, wier volksaard dat meer meebrengt en wien 't dan ook beter afgaat. Hij' heeft tegen 't sluiten van een tweede huwelijk willen waarschu wen, wanneer er een echtscheiding aan vooraf is gegaan. Maar als men den raisonneur in zijn stuk een 'figuur aan het théatre van Augier of Dumas ontleend op 't einde hoort verklaren, d'af het geluk in een twee de huwelijk slechts opgebouwd kan worden op de ruïnes van het eerste, dan voedt men dadelijk dof Fabre aan 't generaliseeren is geweest, en dat wanneer hij fiiet tweede huwelijk, het welk hij schildert, in andere omstan digheden had laten afspelen, er nug goed blijvend geluk mogelijk ware geweest. Maar dat wilde hij niet; Ihij had een vooropgezet doel, en dat wilde hij bereiken. Vandaar dat hij zijn toevlucht tot een niet alledaags voor komend geval heeft moeten nemen, om tot zijln onjuiste conclusie te kun nen geraken. Er komen nl. allerlei verwikkelin gen over geldgeknoed door den twee den echtgenoot met het fortuin der vrouw in voor, terwijl er nog kinde ren uit het eerste huwelijk bestaan, die hun rechten of aanspraken ko men doen gelden. En daar komt al d,e ellende in dit tweede huwelijk uit voort), want vóór dat tijdstip waren de vrouw en haar tweede man zeer gelukkig. Nu kan men toegeven, dat zoo iets in een tweede ihiuwélijïk wel eens kan gebeuren, en wel eens gebeurt ootk; maar om van zulk een exceptie nu ineens te concludeeren, dat het geluk van tweede huwelijken als kaarten huizen in elkaar moet vallen, ie wat al te boud. Het stuk was door die stelling dan ook topzwiaar, en daar mten er de on waarheid di'ep in voelde, deed het niets, pakte 't niet, liet 't ons koud: het stuik zelf wias ook een ,,kaart)en- huis", los en .slordig in elkaar gezet, dat bij 't minste stootje, in elkaar zakte. De pogingen van den schrij ver om dat gevaarlijk getimmerte op de punt van de naald van zijn vernuft te balanoeeren want 't was een tooneelstuk dat niet uit een scbep- pingsimpulsie ontstaan was, miaar dat geheel cerebraal was uitgediacht en opgebouwd mislukte, en na het tweede bedrijf lag 't aan strikken op den grond. Bovendien wlas dit tooneelwierk tweeslachtig. We noemden daar de namen van Augier en Dumas. Welnu, somtijds scheen Fabre bij de meesters van 't iFramschie isalon-d(ra.ma fin den leer te zijn gegaan en iets in hun geest te hebben willen leveren. Maar al® hij dan de hoofdfiguur laat weekla gen, dat „ze voor de keuze staat tus schen haar man eh haar kind en dat ze zelf moet aanwijzen wie ze volgen moet", of als hij op het slot van het stuk deze zelfde hoofdfiguur met een band vol portretten van menschen dde baar verlaten hebben, op een stoel laat neerzakken, dan brengt hij ons wie er naar bet geciviliseerde volksdrama, dat de door ons bedoel de tweeslachtigheid aan zijn tooneel- werk geeft. Ook als karakterstudie en karak terontleding heeft dit „Kaartenhuis" slechts luttele verdiensten. Zijin per sonen zijn niet verkregen door een .greep in de werkelijkheid van het 'e- ven te doen; hij heeft zijn stuk ni >t opgebouwd uit realifcitsmenischen ■maar hij, beeft ze „gemaakt", ze „uit gedacht", zoo'aJs hij ze hebben wilde en ze toen in het juiste aantal' bijeen gebracht zoo als hij ze precies voor zijn doel noodig had. Dit geeft iets kunstmatigs aan zijn werk; men voelt daardoor in Fabre met iemand te doen te hebben, die het leven niet ontleedt en iets mooi puurt uit de botsing der hartstoch ten, neen, maar met uit zijn hoofd bedachte en uitgebroede figuren, die hem helpen moesten iets in verband met een vooropgezette stelling te doen uitkomen. 'Het stuk ging door dit alles langs ons heen, en waren er niet een paar knappe tooneelen in voorgekomen, dian hadden de drie bedrijven niet eens de aandacht kunnen blijven be zig houden. Die enkele tiooneeieu hebben 't dan ook gedaan, of liever de wijze, waarop ze gespeeld werden. Want had een eminente tooneelspeel- ster als Mevr. Mann ex haar groot talent en routine niet onder gezet, dian was dit kaartenhuis al eerder ineengezakt. Nu beeft zij met Rika 'Hopper nog twee bedrijven kunnen redden; deze twee vrouwen droegen 't; en de groote scène in het tweede bedrijf, de verklaring tusschen moe der en dochter was zelfs een mooi stuk werk. Maar toen was 't uit. Hot derde bedrijf „deed" het niet.. Wat scheelde er toch aan? Van de scène af dat Rika Hopper (de dochter) bin nenkomt en neerknielt bij haar moe der mevrouw Mann) waren bedde vrouwen „er uit", konden zij, den juisten toon niet meer krijgen en kwamen zij er niet meer „in" ook.- Was er tusschen het 2e en 3e bedrijf iets gebeurd? Of waaraan haperde 't? Mevr. Richard-Bra akensiek gaf een aardig jong rolletje te zien. Tour- niadre zei zijn rol meer woordelijk" op, dan dat hij speelde; en Clous, die de hoofdrol van den man voot zijn rekening had, deed zijm best en gaf net geborsteld spel. Maar w,at had' hij met zijn stem uitgehaald? Hoe kwam hij aan zoo'n holliig, gewich tig doend: kopgeluid? Zoo is toch zijn natuurlijke, eigen stem niet. FRANS NETSCKEiR. G emieeïiite ra ad. Woensdagmorgen te 10 uur verga dert de raad. Dan koant de gemeente- begrootimg aan de orde. Slangenhuid. De reed® tot heochouwing-uitlokken de étalage® van het meubelmagazijn van dien Ibeer W. J. Pollé aan de Gast- huisvest, hebben nu eeai bijzondere at tractie. Er is namelijk een huid' van een reuzenslang te bewonderen. Het dfier. dat 5 meter lang was, is gevan gen op Sumatra SIGARENMAKERSSTAKING. De staking bij den sigarenfabri kant, dien heer Lamp in de Kromme Elleboogsteeg, duurt nog steeds on veranderd voort nu reeds negeü weken. Gelijk wij reeds meldldien, zijn vier werklieden in deze staking-uitsluf- ting betrokken. Drie dezer menschen zijn gehuurd en verdienden dë vol gende loonen 2 tusschen 7 en 8 gulden per week 1 ongeveer 11 gulden 1 ongeveer 14 gulden. Het geschil is aangekomen, omdat twee der werkers voor een bepaald merk ƒ0.05 per 100 stuks meer vroe gen. Toen de patroon dit niet wilde' geven, staakten zij, waarop die twéé andere werkliëden werden uitgeslo ten. Het meer geëisebte loon zofri voor elk der sigarenmakers op 1 of 1.50 per week komen, zoodat de quaestie loopt over een bedrag van 2 tot 3 gulden per week. ,De patroon verklaart evenwel dll g,eld niet te kunnen betalen, wegens de concurrentie. Nu is die fabriek reeds lang stop gë- zet en wordt er niet meer gewerkt. Een werkman uit Amsterdam wil de onlangs bij den heer Lamp komen! welken, maar is door de stakers overgehaald, geen z.g. „onderkrui- persdiensten" te verrichten. Met reiri- 'geld ia hij toen naar Den Haag1 ver trokken. De vier werklieden posten den ge heel en dag aan de fabriek. Om de 2 uur lossen zij elkaar af. AMe werklieden amtvangeq. een uit- koering uit de kas van de „Federa tie van de Tabak- en Sigarenbewer- kers in Nederland". Zondagmorgen zal de afdeeling Haarlem dezer federatie een vergade ring in „Ons Huis" houden, om dé zaak nog eens te hespreken. M e e r e n b e r g. Tot secretaris der Commissie van Toezicht op het krankzinnigengesticht „Meercnberg" is benoemd) de lieer A. Li'tlh, burgemeester van Oud-Beyer- land. Examens Vrije- en Or der oefeningen. Haarlem. 24 Oct. Geslaagd de hee- ren: A. G. van den Beid', J. F. Mekel en W. J. Witsenboer te UtrechtT.' Zwaai en J. J. Adriaanse te Helder de dames L. M. Albers en M. F. La- maison te Haarlem, en A. A. Kern- pers, D. Hofman en Z. .Jonker, te Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1