NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7468 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 OCTOBER 1S07 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1,30 Franco per post door Nederland w1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Yt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37Y% de omstreken en franco per post 0.45 Oitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN; Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiien hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fis—, elke regel meer ƒ030. Reclames 30 Cent per regei. Bil Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij! Üuider Buitenspaaine 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. BSiSSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 30 OCTOBER. Vergadering van dien. Gemeente raad, in de Stia/temzaial, 10 uur. 'De Kroon: doneert Flesch-Rönt- gen, 8 uur. OM ONS HEEN No. 632 De Saltan van Marokko. iAi! schijfrem op d,it oogenbldik de on lusten dn Marokko- tot staan te zijn gekomen, dian volgt daaruit zeik er niet., dut er zich niet binnen koerier of langer tijd! nieuwe moeilijkheden zullen voordoen. Mochten die zich voordoen, dam zullen ze de belang stelling 'hebben van geheel Enroipa, omldiart in de Manokk aanscbe quiaes- itie stellig hert gevaar ligt v.an het ont branden vian een Europee schen oor log. Eu d'aar midlden in de quaes tie de Sultan staat, Moulay Abd el Aiziiz, is het niiet onbelangrijk eens nader I die fretieekiemis van deze persoonlijjk- beild te beschouwen. lik onitleen die hier volgende bijzonderheden aiam een artikel van Georges Yilliers in de Revue Bleue. De tegenwoordige sultan is nog geen dertig rjaiar, daar ihij dien 24sten Februari 1878 iis geboren'. Hij was niet de oudötle zoon van zijn vader, iMouiay ei Hiassain, maar werd-, naar men 'zegtf, reeds bij izijln ge- 1 boor te door zijn vader voor den troon bestemd. „Noemt hem Abd el Aziz, dienaiar van den Alma o hit i gen G/od", zoo beval hij, „want hij zal Sultan zijn. En inderdaad ontnam torn hij 15 .jaar was, zijn vader de rechten der troonsopvolging aan zijn oudsten zoon Sidü Molhalm/mied', wegens diens heftig en brutaal karakter en mach- tiigde Abd ei Azriiz tot het dragen van den parasol, het teekeai der overheer- sching. (Reeds een jaar lalter overleed' Mou- lay etl Hassan en werd de jonge Abel el Aziz dioor dfen kamierheer Si Ah raed ben Mouga tot emir el mou rn, in in, d'. w. z. beheersciber der ge- loovdgen uitgeroepen,', toaar betegel! j- kertdjid schoof de kamerheer den zes tienjarigen' Sultan op zijde en ge droeg zich van 189-4 tot 1900 feitelijk ais bestuurder van het Rijlk. Niet al leen nam hij Siem het werk uit de handen, maar ook gaf hij' dien .jongen man, fin plaats van opvoeders, men- schen die hiem aangenaam bezig Melden en hom vermaakten. Toen Si Ahmed ben Mouga stierf was Abd el Azdiz diam ook noch ge schikt, noch begeerig onn, zelf de teu gels van het beiwfimd in handen te ne- men. Natuurlijk werd nu door ver schillende anderen om dien voorrang gestreden; vooreerst door zijn Moe der, dian door den opvolger van dien overledene Moutar ben Ahmed, en ten slotte door Mtehidd. el Meuebbi, minis ter van oorlog. Deze behield ten slot te de overhand, voerde de teugels van 't bewind en dreef Abd el Aziz aan tot kostbare dwaasheden en verma ken, dlie hem benadeelden in de oo- gen van zijn volk. De jonge iSultan is groot van ge stalte, heeft een gele gelaaltsk) ;ur, een dunne baard, n.edging tot zwaar lijvigheid en is links en buitenge woon verlegen, wanneer hij de waar digheid van Sultan, ophouden jf vreemdelingen, ontvangen .moet. Hij zoekt dan naiar ondierwerpen. van ge sprek en vindt die nilet altijd. Hiet 1s den Franschen gezant Regnault ge beurd, dat de Sultan hem verzoibt Ie spreken, dien dag na de officieels au diëntie. Meememde, dat hij over een belangrijke financieele of politieke aangelegenheid zou worden onder vraagd', ging de gezant onmiddellijk naar het p/aleis, wiaiar Abd el Aiz/iz hem een uur bezig hield over de im- eteiliiimg van het (Legioen van eer, zijn geschiedenis en zoo meer. En dat voor een jongen man van bijna dertig jaar! Toch heeft hij, een levendig verstand, een merkwaardi ge geschiktheid tot. aanpassing, smaak in nieuwigheden en een groo te goedheid. Iedereen die hem, ont moet zegt, dat hij een vriendelijiken blik heeft en een goed hart. Jiatmmer ma,ar, dat dit geen politieke deugden Ei ju. Een souverein (zegt Villier s)mio et niet te goedhartig zijn, want veel goedheid gaat met zwakheid gepaard, wjeflke een vorst tot speelbal- van zijn omgeving maaikt. Ook moet een heer- seiher niiet te nieuwsgierig zijn, om dat deze Leidt tot liefhebberijen, wel ke de aandacht afleiden van de daad. Een rijk besturen' veneischt energie, geduld en flinkheid en daaraan ont breekt het den jongen Sultan. Toch is hij nu en dan wel tot een handeling dn staat, die moed ver- eischt. In die straten van Fez had een inboorling den Engelschen zen deling Cooper met een geweerschot doodelljk gewond en was gevlucht in de moskee van Moulay-Idris, het meest onschendbare toevluchtsoord van Mia.rolkko. Zonder zich daaraan in 't minst te storen, lief de Sultan dien dader door soldaten uit den tem pel halen en geeselen en toen hij ver maan, dat de zendeling aan de wond was gestorven, dien moordenaar fu- isilleerien. Het heeft hem een groot deel van zijn populariteit gekost, dat hij aldus een Roumi de voorkeur gaf boven eem Muzelman en de heilige moslkee niet ontzag. Volgens den Koran be hoort dien Sultan het redhit, den hei ligen oorlog te verklaren, maar zijn tegenstanders meen en, dat hij' dat nooit zal doen en blijven niet in ge breke, propaganda voor dat denk beeld te maken tlot zijn nadeel. AIbdi -el Aziiz stoot ook o,p andere rwiijlze, en nutteloos, zijn/ volk van zich 'af, naaneiLijk dOor de Europeesche vermaken, die hij najaagt ten koste van z-ijn beurs en van zijn aanzien. 'AI w.as Menebbi de m.an, die hem in die richting dreef, de Europeesche kolonie wias volkomen bereid hem daarin te steunen en Sir Harry Mac Bean, thans de gevangene van Rai- öoelij, is een van diegenen., die van deze feestje® het meest hebben gepro fiteerd. jEtr (is een Menagerie, dloor Menebbi gekocht in den Hamhurg- scihen djiteirenit/uin, een 'biljuTtfl, het hoofdiweriktuig voor den- invloed van Mlac Leian. Eiken diag bracht men daar eenige uren door en. tusschen ibwiee caramboles in deed de Sultan in zijn goedhartigheid bestellingen van allerlei dingen die hij allerminst moedig had, bijvoorbeeld van een gouden kodak, terwijl op tafels en divans alle bestaande modellen v,an photographdeboesiteillen waren opge stapeld. Het beste middled, om dezen goeden klant te lokken w.as hem in een ge ïllustreerd tijdschrift een prentje te laten kijken) van datgene wat men hem, verkoopen wou. Zoo vertelt M. Descos, die zaakgelastigde vain Frankrijk fin Marokko wias, dat Mac lieian uitvond, een Engelsch biljart per kameel van Earache naar Fez te laten brengen. Hem dankt men ook een gouden galakoets met groene kussens. Ook zijn er aangekomen talrijke automobielen, fietsen,, een Engelsahe cab (rijtuig), verschillende paarden en een draagbaar Decauvil- le-spoor, dat in de nabijheid' van het paleis haif gelegd is en daar bet,ere dagen afwiacht, verder stoomsloepen, 'ballons, ijsmachines en cinemato graph en. Men kan deze dingen in de keizerlijke schuren vinden, slacht offers v,an tijd en stof en stomme getuigen van de spoedig bevredigde nieuwsgierigheid waarmee de Sultan meent zich bij de beschaving aan te Eh leed zijn beurs alleen de sohiade vaai ai dfeize nieuwigheden, dan zou 't voor hem nog zoo erg niet zijn, maar hij, gebruikt ze ook. Doot de .phJoitograipIhtetioeStleiLlien wordt, in strijd met de voorschriften van den Koran, zijn beeltenis opgenomen en in de couranten, vermenigvuldigd. Zijn tochtjes per fiets of automobiel malcen op de bevolking, van F ez even eens een zeer slechten indruk. 'Eu wanneer men hem op het ach terbankje zelf een vuurroode Engel- ische cab ziet besturen, vraagt men of hij' gek is. Zelfs heeft hij in het huaarenuuifoftm voor den photograaf •geposeerd en beginnen de vrouwen van den harem fiets te rijden. De oude Muzedmiannen kunnen er niet over uit. En toch, brengt dit alles aan het prestige van den Sultan zelf weinig schade tboe. Noch, Rou Ham,ara, die tegen hem optrad', noch zijn broeder Mulay Hafid hebben iets van betee- toeuis tegen hem kunnen uitrichten. .De bevolking geeft liever de schuld van de zonderlingheden van Abd el Azd'z aan zijn ministers. Viilliers meent ten 'slotte, dat de jonge Sultan, ziende dait Duitschland niets voor hem, deed., alle hulp ver wacht van Frankrijk. Een tegenstan der van hervormingen is de beiheer- scher van Marokko niet, waarom zou Frankrijk hem niet verschaffen wat hij noodig heeft: geld! Wel is waar laat de schrijver van het artikel doorschemeren, dat de Franschen daarvan ook hun voordee- len zouden willen zien. En ziedaar nu juist, wart vroeg of laat het gevaar opleveren kan. Da,t ,een ander land geld verschaft, vindt ieder land goed', ja uitmuntend. Maar dat daartegen over de geldschieter vergoeding wenscht, heeft al menigmaal een oor log teweeg gebracht. Hopen we, dat de historie van Marokko daartoe- in de naaste toekomst geen aanleiding geven zal! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht ALWEER EEN AANSLAG IN RUS LAND. Maandagmiddag kwam te Peters burg een oorbekende vrouw liet bu reau van den chief van het rij ks-ge- vangenisbestuur, staatsraad M axi om owski, binnen en loste ze* n scho ten op hiem, waardoor hij ck lelijk gekwetst werd. De d'aderes w,: in hechtenis gönomen. De hleeï ..iaxi- mó'wskd overleed te 6 uur 'snam. in 'het hospitaal. EEN STATISTIEK UIT RUSLAND. Aan een door die R'etsj gepubliceer de statistiek zijn de volgende cijfers ontleend In de maand September zijn 207 personen gedood bij 'botsingen met de politie alsmede bij aanvallen van poo-Vers. Gewond1 Werden 131 perso nen. Er hadden 165 ro-ofaanvallen plaats, waarbij tot een .gezamenlijk bedrag van 500,000 roebel gestolen werd. De krijgsraden hebben 64 do-odl- Vonnissen geveld, waarvan 34 vol trokken -zijn. De bladen -werden in 26 gevallen met boeten gestraft. Verder tail van gevallen van boerenonlusten in verschillende gouvernementen. FRANKRIJK HELPT ABD-EL-AZIS. De correspondent van de Daily Mail te Tanger seinde, dat, volgens een officieus Fnansdh bericht, 500 man Fransche troepen Port Mogador be zet hebben om de hlaven ten bate van Abd-el-Azis tegen Moelay Hafid te verdedigen. Verder zijn er 400 Moe ren onder Kaid-ben-Ghazi. De Echo die Paris hoort Uit Maza- gan, dart Moelay Hafid behalve een mehallah naar Mogador er uit Ma- rakesj een naar Fez gezonden heeft, o. a. om daar zijn broeder Moelay Mohammed te bevrijden. NIEUWS VAN RAISOELI. Üirt Tanger seint de berichtgever van het „Berl. TagabL", dait de on derhandelingen tusschen den Makhl- zen en Raisoelli over de Vrijlating van Mac Lean teneinde zijn gebracht. Raasoeli komt onder Engedsche be scherming en ontvangt losgeld'ver der moert de Makhzen de te Fez in hechtenis zijnde aanhangers van Riaisoeli in vrijheid stellen Deze moeten ree-ds onderweg zijn, zoodat Mac Lean binnen eenige dagen we der uit de gevangenschap verlost zal zijn. DE SPAANS CHE KONING TE PARIJS. De koning en die koningin van Spanje kwamen Maandagmorgen te Parijs aan, hartelijk toegejuicht dloor de menigte. Zij werden begroet door den pre sident der Republiek, Fallières, aan wien zij later een bezoek brachten, waarbij de militaire eerbewijzen wer den' gebracht. President Fallières bracht een dronk uit op den koning, en ver klaarde zich gelukkig te achten, dat de banden van solidariteit en intie me vriendschap tusschen de tweerf landen weder nauwer toegehaald zijn hij sprak zijn voldloenin- uit over de eensgezindheid, die Frank rijk en Spanj e vereenigt in hert be schavingswerk, en die bewijst, dat er vertrouwen heerscht en wiederzijdsche geneigdheid tot steun. De koning bedankte den president en verklaarde, dla,t de Fransche ge voelens ,in Spanje weerklank zullen vinden, daarbij voegend, dat o.ok hij zich verheugde over de nieuw geleg de banden, die beide landen verbin den. De koning en die koningin vertrok ken te 11 uur naar Londen. UIT KOREA. De Tribune verneemt uit Seoel, dat in Korea de guerilla tegen de Japan ners aanhoudt, ondanks de gestren ge maatregelen, daartegen door de Japanners gebornei Zelfs in Noordwest Korea, waar verzet tot dusver nog was uitgeble ven, is nu ook het oproer uitgebro ken. Volgens een opgaaf van Japah- sohen kant, heeft de guerilla tot 1 Oc tober aan- dooden en gewonden reeds 1850 Koreanen en 174 Japanners ge kost. In daze opgaaf der verliezen van de Japanners zijn inbegrepen, zoo wel militairen als niet-militairen. HET NOORWEEGSCHE MINISTERIE. De koning heeft het verzoek om ontslag van den minister-president Michelsen en den minister van lands verdediging Olsön aangenomen en den minister van buitenlandsdhe Za ken, die deze portefeuille behoudt, tot minister-presidieint benoemd en den kapitein ter zee Dawes tot minister van landsverdediging. Ook voor de portefeuilles van justitie, financiën en e ere dienst werden nieuwe titula rissen benoemd'. RAMPEN IN ITALIë. Een medewerker dier Stampa, die die geteisterde streken in Caliabrië be zocht heeft, geeft het aantal der dooden op als volgtte Ferrnzano 600, te Brancaleone 300, te Sanopoli 17. Te Bruz-zano is, niettegenstaande de algeheele verwoesting der plaats, niemand omgekomen er zijn alleen 10 menschen gewond. Dit komt, om dat de bevolking, vóór de eigenlijke catastrofe kwam, door een' paar voor afgaande lichte schokken was ger waarschuiwd en daardoor tijdig naar bulten kon vluchten. De Paus heeft aan de bisschoppen in de gansche wereld gelast inzame lingen te doen houden vdor de slacht offers. In het noorden van Italië zijn ggoote uitgestrektheden lands over stroomd. De Po en de Ticino zijn buiten hare oevers getreden. Te Pa1- via staat liet water een paar voet in de straten, DE SCHENNIS VAN KRUGER'S GRAF. De correspondent van de Daily Mail te Johannesburg meldt, dat de schen nis van Kruger's graf het werik is geweest van drie officieren, te Pre toria in garnizoen, die in gezelschap van twee koorzangsters gegeten en overmatig gedTonkem hadden. Generaal Hildyard weigert iets me de t,e deeilen, maar de zaak is uitge lekt. De politie is de grafsclienders op het spoor gekomen door een rij- tuiglantaarn, die men op het kerkhof vond. Zij bleek afkomstig te zijn van een rijtuigje dlaft de officieren ge huurd hadden. De drie dronken mannen zullen voor den krijgsraad gedaagd worden. De militaire bevelhebber moet aan de leiders van de Boeren zijn leedwezen over het gebeurde betuigd hebben. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of Sint Bavo-kerk te Haarlem op Donderdia-g 31 October 1907, des namiddags van 23 uur door den heer W. Ezerman, Programma 1. Fantasie op ,Ein feste Burg". Ch. Fihk. 2. Grosser religiöser Marsdh, F. Lux 3. Sonate No. 3, A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Fuga. 4. Andante funèbre, J. Svendsen. 5. Aria uit Paulus, Mendelssohn. TUBER CU LOSE-BESTRIJDING. De Raad van Bestuur der Vereeni- ging tot bestrijding deer Tuberculose hield Maandagavond- een vergadering ter verkiezing van een lid van het Dagetlijksch bestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan door het be danken van den beer, mr. W. Th. Pa- hud de Mortangeis. Als zoodanig werd gekozen de heer Mr. H. W. Hopperus Buma. Gra.tific.atie. Door den Burgemeester is aan de agenten van politie J. de Haan en K. Pluiister ieder een gratificatie van f 5 toegekend, voor hun tactvol optreden bij de aanhouding van de inbrekers Van der Weijden en De Vaal in de woning van mevrouw Van der Eist, aan den Koninginneweg. Examens. Vrije- en Orde-oefeningen. Haarlem, 28 October. Geslaagd de he eren- J. Duinker en J. C. Burger, van Haarlem, H. F. C. X. Doudiartde la Gree van Westzaan en de dames C. A. Meyer, E. Werner en A. E. Schil ler, allen van Amsterdam. STUKKEN VAN DEN RAAD. De quaestie Ce Haan Hugenholtz Overeenkomstig het door den heer Mr. Th', de Haan Hugenholtz uitge sproken verlangen, leggen B. en W. thans dè stukken over, betreffende die vaststelling van het leerplan voor do school voor M. U. L. O. Allereerst herinneren B. etn W. er aan, dat de Raad in de vergadering van 16 Januari o. m. bepaalde, wel ke vakken in de laagste zes klassen en welke in de -drie vervolgk!assen zouden worden onderwezen. Onder da vakken in- de laagste te onderwij zen w ordlan genaemd die beginselen der Fransche taal, onder dia in die vervolgklassen die beginselen der Hoogduitsohe en der Engelsche taal. De Voorzitter van Ged. Staten be richtte 16 Maart, dat door het Rijks- toezicht de opmerking was gemaakt, dat afzonderlijke bepaling van die vakken voor de laagste zes klassen en voor de drie vervolgklassen in strijd zou zijn met art. 21 der Wet op iiot Lager Onderwijs, wijl in dat ar tikel de verdeeling der school in klas sen en de vaststelling van het 1 een plan overgelaten wondt aan hot schoolhoofd onddr goedkeuring van B. en W. en den districts-schoolop- zrtener. B. en W. ofschoon toegevende, dat de vaststelling van het leerplan niet tort d'e bevoegdheid van den Raad behoort voerden in hun antwoord aan, dat. bedoeld besluit die strekldng had, het karakter aan te geven, dait. de nieuwe inrichting van onderwijs zoude dragen. Ten slotte wezen B. en W. er o.p, dat zelfs, al ware de Raad hier buiten ztijn bevoegdheid getre den, daaruit in de practijk geen be zwaren zouden kunnen ontstaan,, daar de bevoegdheden (art. 21 der Wet op hot L. O.) aan schoolhoofd, districts-schoolopziener en B. en W. toegekend, niet door den Raad ver kort kunnen worden. Op 6 Mei ontvingen B. en W. hier op bericht, dat dit door Gedeputeerde Staten bij besluit van 1 Mei was goed gekeurd. Inmiddels had h,et hoofd der school voor M. U. L. O. in een schrijven be richt, dat (naar .zijn meehing (ge grond o>p ïpaedagogiisdbe beginselen en op overwegingen van ■oraötischem aard) bij het aanleeren van vreemde talen, de volgorde Fransch, Duitsch en Engelsch niet d.e juiste was, waarom hij gaarne voor zijn school een andere volgorde wensohte. Hij verzocht B. en W. daarom een wijzi ging in het Raadsbesluit uit te lok ken. B. en W. meenden daarop evenwel te moeten antwoorden, dat zij geen vrijheid konden vinden de bedoelde wijziging voor te stellen. Wel zoude voor de school van M. U. L. O. door den heer Brouwer ge wensohte volgorde misschien verkieselijk zijn, maar het verband met andere scho len ziou h. i. dooi* zulk een afwijkend voorstel te zeer worden gebroken. Op 13 Augustus, dus zeer kort voordat de lessen geopend moesten woTden, werd daarop door dan heer Brouwer (bij wien door den wethou der van Onderwijs herhaaldelijk op het bespoedigen van deze zaak was aangedrongen) een ïieejds door den distri c ts-scho oiopz-i-ener go edgekeurd leerplan toegezonden, welk leerplan, met het oog op den grooten spoed, door de late indiening noodig gielwor- d'en, reed® in de vergadering van B. en W. van 15 Augustus werd behan deld en vastgesteld. „Daarbij aldus vervolgen B. en W. is echter door een misver stand, waarover de wefchouder van Onderwijs zich bereid veridaard heeft niald'ere inlichtingen te ver strekken, aan de aandacht van de meerderheid onzer ontgaan, dat in die volgorde der talen een wijziging was gebracht. Had bedoelde meerder heid die wetenschap op 15 Augustus bezeten, stellig ware de goedkeuring door ons College geweigerd, en inge volge het tweedte lid van art. 21 der Wet op het Lager Onderwijs zoude de beslissing van den Minister van Binnen!amdscbe Zaken zijn ingeroe pen. Dit is intusscben niet gebeurd, en het leerplan is door onze mede werking, al is die dan ook in dwa ling verleend, tot stand gekomen. Zoodra ons College deze dwaling bemerkte, heeft het gezocht naar een middel om de zaak ongedaan te ma ken. Daarin is het echter niet ge slaagd." In deze omstandigheden hebben B. en W. overwogen, wat hun verder te doen stond. Uit den aard der zaak beschouwden zij het als hun eersten plicht, den Raad medtedeeling te doen van het gebeurde. Aanvankelijk: meenden B. en W. zulks te moeten doen in het openbaar en daarbij HUN MANDAAT BESCHIKBAAR TE MOE TEN STELLEN. Nadere overweging heeft het College evenwel tot de over tuiging gebracht, dat zulks niet zoude zijn in het Gemeente-belang. Waar toch het leerplan eenmaal is vastgesteld en zonder medewerking van het schoolhoofd' of van den dis tricts-schoolopziener niet kan won den gewijzigd^ meenen B. en W., dat aftreden niet zoude zijn de belangen der gemleente naar beste krachten te dienen, tenzij de Baad in het gebeur de een reden mocht vinden, om het Ooilege van B. en W. zijn -vertrouwen te ontzeggen. Van dit geschokte ver trouwen kon de Raad in een motie blijk geven. Een dergelijke motie in openbare zifting zoude naar B. en W. meenen de school, die nu toch een maal volgens het vastgesteld leerplan: moet werken, in een minder gunstig daglicht stellen, en dlaarvan wilden B. en W. in die gegeven omstandig heden het meest in Ihet bellang der gemeente toeschijnen, dat de Raad zich in eene zitting met gesloten deu ren uitsprak. Daarop heeft de wethouder van On derwijs, Mr. Th. de Haan Hugenholtz een uitvoerige memorie geschreven, ged'agteekentd' 24 September. Mr. De Haan Hugenholtz zert eerSt uiteen, dat de Raad het leerplan vaststelde, voordat de heer Brouwer werd benoemd, en in „HoarLem's Dagblad" zijn denkbeelden over het taalonderwijs uiteenzette. Voordat de heer Brouwer het leer plan inzond, had die inschrijving van leerlingen voor d'e nieuwe school reeds plaats gehad. Zooals de heer Brouwer, met wien Mr. De Haan Hugenholtz meermalen sprak over de benoeming van hert personeel der scho-ol en ook over het leerplan dat' in bewerking was, mededeelde, heeft hij met al degenen, die over de in schrijving van hun kinderen kwal- men spreken, het leerplan, zijn plan; uitvoerig besproken, zoodat (naar hij zeide) tusschen hem en de ouders der kinderen vast stond', dat het voorde leerlingen na de eerste afdeeling der school 'te hebben afgeloopep, niet gemakkelijk, hoewel mogelijk zoude zijn dan alsnog, op 12- of 13-jarigem leeftijd, naar het middelbaar of hon ger onderwijs over te gaan. Ik was zoo vervolgt Mr. De Haan Hugenholtz door al die overwe gingen en besprekingen voor mijl- zelven tort de conclusie gekomen, diat het, wenschelijk en goed zoude zijn, als straks het leerplan van den heer Brouwer aan B. en W. ter goedkeu ring werd voorgelegd, het van onze goedkeuring te voorzien, vooral na>- dat de heer Brouwer mij had mede gedeeld, dat de districts-school opzie ner er zeer mede was ingenomen en het van zijn „fiat" zou voorzien. Alsnu vervolgt Mr. De Haan Hu genholtz „In de eerste dogen van Augustus 'kwam bij Burgemeester en Wethou ders het leerplan in, reeds voorzien van die goedkeuring van den heer districts-schoolopziener. Op eena vraag van den Voorzitter aan mij gedaan „zit er iets in", antwoordde ik eenvoudig„het is het leerplan van don /heer Brouwer, en de heer districts-schoolopziener heeft het goedgekeurd", niets meer, niets min1- desr. Het Leerplan van Brouwer, dat was alles gezegd. Zooals ik hierboven aan den Raad! herinnerde, er was over dat leerplan) reeds vóór dat het op 't papier stond, veel te doen' geweest, er was in de courant over geschreven., er was in het College van B. en W. over ge sproken iedereen, in de eerste plaats het Gollege wist hoe 'het er zoude uit zien als het ten slotte, door den heer Brouwer, aan het College ter goed keuring zou worden ingezonden. En toch geen van de heeren vroeg er naar of nu het Engelsch' vóór het Fransch, of het v Fransch vóór het Engelsch zoude gaan. „Onbegrijpelijk", zoo werd mij 2 a 3 weken later in het College toege voegd, „dat gij Wethouder van On derwijs, ons uwe medeleden nietJ „uitvoerig op d'e hoogte hebt gesteld „van het leerplan, diat had/t ge toch' „behoorefn te doen". „Onbegrijpelijk", antwoordde ik daarop, „dat geen van de heeren oveac „dit leerplan, dat geannonceerd „werd als het leerplan van Brouwer, „een enkele vraag <leed over dart van „te voren veel besproken leerplan „van Brouwer, dat stuk waarvan de „aanstaande komst zoo lang van te „voren was aangekondigd". Kon ik dan niet volstaan met het aan te kondigen toen het vooor ons lag als „het leerplan van Brouwer", zon der meer? Mocht ik niet denken de heeren weten er immers alles van, en stap pen zeker over hun aanvankelijke be zwaren heen, nu zij vernemen, dort

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1