Weerbericht MEDEDELINGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voiorm. 10.50 uur). De Bilictt, 4 November 1907. Hoogste barometerstand 773.4 m,.M. te Hernosand (Oostkust van Zwedend; laagste 748.7 m.M. te Seydesfjord. Verwachting tot den avond van 6 November. Wind: zwakke tot matigen, Zuid- Oostelij'ken wind. Gesteldheid van de tuoht: bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 762 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. Thermonieterstaad te Haarlem. Zondag 3 November Hoogste gisteren F. 54° Laagste heden nacht F. 44° Hoogste beden tot 2 uur F. 51 Maandag 4 November Hoogste giateren .F. 51, Laagste beden nacht. F. 39* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 47o bouwen, o.a. bij de school, ver irand; die stalling bleef behouden, d-i.ik zij de werking van 2 brandspuiten en den gunsti-gen wind. Hedenmorgen deed een eer spullen nog dienst. Hooi en stalling zijn verzekerd bij de Haariemsche Maatschappij. HEEMSTEDE. i Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Heemstede en de, daaronder ressorteerende, hulp- postkantoren werd gedurende de maand October 1907 ingelegd ƒ6.881.75, terugbetaald 10.944.13. Het laatste, door dat 'kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 3285. IJ'MUIDEN. S t r a n da n g. Zaterdagnacht strandde op dien Noorde rstrekda-m tusschen de pieren de Hollandische stoomtrawler Bruin- visch van de Mij. Dogger sbanik". Tevergeefs werd gedurende eeniige uren getracht het stoomschip af te slepen, waartoe verschillende sileep- booten om beurten vastmaakten. Tegen twee uur Zondagmiddag ge lukte iiet aan de sleepboot Admiraal de R-uyter de Bruinvdsch vlot te sle pen. Oogemschijnlijk is de trawler on beschadigd. Duitsc'he torpedoboot. Hedenmorgen arriveerde te IJmui- den een groote Duitsche torped'öboot gemerkt D 4, die de vissdhe-rijvlag voerde. Omdat geen ligplaats was ■aangevraagd mocht niet geschut worden, zooals het voornemen bleek te zijn. Z ANDVOORT. Terwijl het 12-jarig zoontje tan den arbeider S. alhier de kachel met petroleum wilde aanmaken, sloeg de vlam in de bus, zoodat de bodem er uit spr.ong en hij in zijn gelaat verscheidene brandwonden opliep. Door Dr. Varenkamp werd! geneeskundige 'hulp verleend. Zaterdagavond 1.1. had in Café-Res taurant Zomer lust" alhier weder een uitvoering plaats van „Zandvoort's Harmonie" (onder-afdeeling W. V. O H.) speciaal voor leden van de werk- lie de n v er eenigin g. De belangstelling was bijzonder groot, de zaal stamp vol. De muzieknummers werden zeer goed ten gehoore gebracht en een da verend applaus viel den spelers ten deel. Het duettistenpaar Voget deed zich hier hooren en zijn gezellige voordrachten wekten den lachlust der aanwezigen herhaaldelijk op, wat het vermaak ten zeerste verhoogde. De avond werd met een geanimeerd bal besloten. In de maand October is in de Rijks postspaarbank alhier ingelegd f 7443.46 en terugbetaald 11.557.30. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 1127. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Doctoraal examen rechtswe tenschap M. W. Scheltema, cum lan de Examen voor den Indisohen rech terlijken dienst m.r. A. A. Galeslïm. Binnenland ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan den loods- schipper der le kl. J. Berkhout, den zioeloodis J. W. M. Liebregs, den loodteschipper der 2e klasse C. de Gor ter. de loodskweekelingen der 2e Masse H. van der Meulen, K. Ree, T. van Duyn, P. Jansen, de matrozen bij het loodswezen J. B. Schoonbeek, P. Ruig, E. P. Braam, H. J. Sanders, J. J. de Geus, J. Steehouwer Adr.zn., M. A. Regoort, H. van Mastrigt en den matrooskok bij het loodswezen K. C. de Brauwer, vergunning verleend tot het aannemen, aan eerstgenoem de van de gouden, en aan de overi gen van de zilveren medaille voor Gallantry and Humanity hun ge schonken door Zijne Majesteit den koning van Engeland. (St.-Ct.) OUD-HOLLANDSCHE KERMIS. De groote concertzaal van 't Paleis voo'r Volksvlijt te Amsterdam is thans herschapen in een kermisterrein een oud-Hol landsche kermis; de figuren van Jan Steen's schilderijen, kan men or zien rondwandelen of zitten zien onder de luifels der trapgevel- tjes door wier kleine ruiten het licht van de intieme oiud-Hollandscihe bin nenhuisjes naar buiten straalt. Pie- keniers, in oud-Hol'larudtsoh kostuum, drentellen op en neer, en op een met roodpluche bedraperiede stellage, ve delen de speellui, den b eve derden flambard hoed op de lange lokken. Het was Zaterdagavond op en de op een 17e aeuwsche kermis...., minus do vroolijkheid. Er heerschte gewoon weg een vries-stemming. Doch 't is mogelijk, dat het die volgende dagen beter wordt. Het ligt in elk geval niet aan Kokadorus, die er z'n leuke moppen tapte, dat de omstanders tra nen lachen, als het er niet vol loopt. Zaagnians kapel., doet er ook haar best wel toe. TREIN 8.28 H. IJ. S. M. De jaarlijksche vergadering der WeM'ad'igheidsvereeniging „Trein 8.28 H. IJ. S. M." werd Zaterdagavond in Parkzicht te Amsterdam gehouden. Volgons het jaarverslag van den secretaris den heer H. J. van Zanten, is de vereeniging vooruitgaande het leden-aantal neemt toe, de finazucieele toestand is uitmuntend, de vereeni ging krijgt steeds meer bekendheid. „Trein 8.28 H. IJ. S. M." kreeg zijn vasten zetel in de Passage-Wijnand Fockdnk. Het „Steentjesfonds" bedraagt thans 49S7. Van 1 October 1906—30 Septem ber 1907 traden 308 nieuwe leden toe. De gezondheid der kinderen, die „uit gezonden" werden, had van den nat ten zomer niets te lijdenhun aantal bedroeg 140, dat is 50 meer dan het vorig jiaar. De verpleegkosten bedroe gen in' het geheel 3825. Gebruik werd gemaakt van de inrichting „Bethanie", te Zeist, de Hendrik a- at/ic!hting", te Egmond aan Zee, „Zo- mervreugd", te Zeist^het Israëlietiscb Koloniehuis, te Ter Heide, en een tij delijk gebouw te Hilversum. Sterker dan vorige jaren voelt men (het gemis aan' een eigen Koloniehuis. Gelukkig zijn de financiën vootr dit doel sterk vooruitgegaanhet Steen- itjesfonds en de 1800 opgehangen busjes hadden een enorm succes;' 50Ó Werden verkregen door de prik- kaarten'. 1 Door het bestuur zijn de eerste stappen gedaan, ter verkrijging van! dit eigen gebouw, waarvoor de ar chitect mr. Moen, reeds het pl'an ontworpen heeftdit zal in een bosdhrijke streek worden gezet. Gelen wonder, dat de voortreffelij ke openingsrede van den voorzitter, den heer H. F. van Rij sen, groot op timisme ademde. Uit het verslag van dien penning meester, den heer L. van Weer en, blijkt, dat in het afgeloopem jaar ont vangen' werd ƒ3320, d. i. 652 meer dan vorig jaar. De totale inkomsten bedroegen ƒ4799; de uitgaven ƒ4372. De balans werd met ƒ7191 afgeslo ten. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. WAAROM DE KNICKERBOCKER i TRUST-MIJ. SPRONG. Afgeluisterd in den trein Reiziger tot zijn overbuurman ,,'t Gaat me (een lief gangetje in Ame rika. Alles gaat over den kop. Lees ik me daar \Veer, dat de Knicker bocker-trust gesprongen is." Overbuurman „Daar heb ik ook) zoo iets van gehoord. Wat ze diaar in 'Amerika toch ook stóm kunnen doen! Stond er ni'et in de krant, dat ze maar liefst zes millioen knicker bockers in depót Wadden Eerste reiziger -. „Ja, manje staat er verstomd van, hoe men zoo ezielachtig kan wezen. Wie heeft er zes millioen knickerbockers in voor raad als tegenwoordig zelfs de fiet sers lange broeken dragen. RATLLOOZE ELECTRISCHE TRAM. Men meldt, aan de Tel. uit Utrecht Helt moet thans in de 'bedoeling lig gen een raillooze electrische tram aan te leggen voorloopig tusschen Utrecht en Haarlem. Het zal de eer ste tram van dien aard zijn, die hier te lande loopt. Reeds heeft zich een comité geconstitueerd, waarin o. a. zitting hebben de toeeren A. van Eijs-; den, afgetreden directeur van de op-' geheven U. T. M., en R. Lonneman, ingenieur van de Maaitsch. tot ex ploitatie van d'e „Lavalstoomturbine" te Amsterdam. Donderdagavond zal die heer Lonnernan te Horm'elen de plannen nader uiteen zetten. HET LICHT DAT DOODT. Van het eiland Terschelling schrijft mten aan het N. v. d. D. Honderden vogels worden hier te genwoordig het slachtoffer van het nieuwe electrische kustlicht op de „Brandnris". Aangetrokken door de verblindende sltralen, welke dit blik semlicht onophoudelijk uitzendt, zwermen t'aRooze trekvogels onder angstig geschreeuw om de hun ver derfelijke lichtbron heen. Kleinere, maar dikwijls ook grootere soorten zoo als ganzen, rotganzen, wulpen, enz. verwonden zich tegen de glan zen kap en vallen óf op het plat van den toren, óf in de nabijheid daarvan op den grond, vanwaar zij doorgaans belanden in de zakken van verschil lende liefhebbers, die halve en soms wel heele nachten aan de vogeljacht opofferen. De voordoeligste vangst is hierbij echter verzekerd aan den t'oronWach- ter, diie zonder eenige moeite die ge heel verblinde, maar overigens onge- kwetste dieren bij groote menigte met de hand kan grijpen, In hoever valt, dit alles binnen of buiten de wet, die vogels beschermt? Eerste hulp verleend aan de Schipbreukelingen van het ss, „Berlin". De lieer S. Diamant, arts le Hoek van Holland, die zich, zooals men zich herinneren zal, hij d'e jongste treurige ramp aan den- Hoek zeer be ijverd heeft in het ver 1 een-en van hulp aan de schipbreukelingen, verhaalt thans in het weekblad „Moleschott" 't een en ander over dile eerste hulp, waartoe kustbewoners bij scheeps rampen' geroepen zijn. In de eerste plaa.ts geeft liij wenken hoe hulp te verleenen aan hen, die alleen, maar nat en koud van liet schip afkomen. Een warm vertrek, droge Tkleerem, warme, maar liefst zoo min mogelijk sterke dranken, een stevig" maal en een goed bed, zijn hi ei* hoofd zaak. Langer staat de schrijver stil bij de schijndooden. Voor die gevallen is het voortdurend geven van cursussen zoo noodzakelijk, omdat de. medici hier geschoolde hulp noodig hebben van meer dan één persoon. Een arts heeft slechts één lichaam en kan zich op één plaats zelf niet met alle schijndooden tegelijk bezig houden. De zie ze nog binnendragen, de drenkelingen van de „Berlin", ter wijl dk bezig was bij andieren instruc ties te geven omtrent de aan te wen den pogingen, of ze zelf hielp, en. ik voel nog den angst, dat ik geen, han den genoeg zou hebben om 'hen te hel pen. Ik wil dan ook gaarne tot alle lee- ken, die ooit in de gelegenheid komen dergelijke hulp te verleenen, zeggen, besc-houvv een drenkeling nooit als dood, zoolang niet van deskundige zij de medegedeeld is, dat de drenkeling werkelijk dOod is (hier zijn natuur lijk buitengesloten de gevallen, waarbij- de drenkeling reeds zéér lang in het water heeft gelegen). Zoolang echter moet men, zoo mogelijk in een matig verwarmd, do-ch fri-scto vertrek, pogingen tot herleving in het werk 'stellen. Laat echter geen tijd verloren, gaan, want elk oogenblik kan kost baar zijn. Welke maatregelen waren overigens genomen om zoo noodig eerste hulp, te verleenen Aan het strand en langs den waterweg liepen snenschen heen en weer met draagbaren om de drenkelingen of dooden te vervoeren, en ze te brengen- naar een genees heer. We waren, voorloopig met drie genieesheeren en wij 'hadden ons op gesteld, waar de meeste kans was, dat de drenkelingen gebracht zouden wor den. Daar hadden we alles, wat we noo dig konden hebben om bew-usteloozen bij te brengen, zooals camphera ether om -in te spuiten, cognac en, waar dat kon, wanne koffie. Zoo waren we ook voorzien van eenige kippenvoeren en doekjes oan neus en mond der drenke lingen te reinigen, alsmede van bcr- steil's', om, waar diat noodig zou blij ken, door krachtige massage den bloedsomloop te Verboteren. Ook had den we de noodige wollen dekens, handdoeken en lakens, spalken en verhandimateriaal milet vergeten en de doctoren-, die Later uit de naastbijzijn- de plaatsen kwamen, brachten allen weer dergelijke' zaken mede. Niets van dat al left was echter noodig. Hoe groot was onze wanhoop, toen wie niets dian drenkelingen binnen kregen, bij wien we slechts den dood konden consta te ere-n Bij enkelen slechts, waar we nog een flauwe 'hoop meenden te mo gen hebben, pasten we de kunstmatige ademhaling toe, maar het mocht niet baten. Een voor ieder leerzame ervaring hebben we echter opgedaan bijna al le drenkelingen hadd'en zwemgordels aan, maar het overgroote mieenendieel had deze om het midd'el aangedaan-, iinpLaiatsi van vlak onder de ok sels, waardoor (legeen, dile met een zwemgordel te water raakte, niet bleef drijven- met het hoofd (en dus mond en neus) boven het water, maar door de zwaarte van zijn lichaam voorover aniet het hoofd naar beneden ie warn en zoo jammerlijk verdronk. De eerste hulp, die dien dag werd verleend, bepaalde zich dus feitelijk alleen tot het weer verwarmen vian een zeekapitein, die zich zwemmende had boven: gehouden. Hoe werden de drenkelingen, die van 36 tot 48 uur op het stukgeslagen schip gebleven waren, behandeld Na dat zij (overdag) zoo goed- mogelijk op de „Hellevoetsluis", waarbij Z. K. H. Prinjs Hendrik tot groote vreugde dei- geredden ook verplegersdiens-ten ver richtte,, behandeld waren, werden zij aan wal gebracht ('s nachts kwamen de drie overgeblevenen aan op de „Wodan"). Aan den wal was eerst al les, even-ais den vorigen dag. om zoo noodig schijndooden bij te brengen, in orde gebracht, hetgeen echter un- nooddg bleek. Niet te vergeten is het enthousias me, daar aan den wal, waarmede de eerste- berichten ontvangen werden, dat er wel tien, in plaats van drie per sonen, zo o als men den vorigen dag nog aan boord-meendie gezien te heb ben, gered waren. Maar evenmin zal ik ooit vergeten, den ernst en de ont roering, die zich van allen meeister maakte, toen men hoorde, dat zich waarschijnlijk nóg drie levende men scheen aan boord bevonden. Door de geneesheer en werden de geredden aan boord van het schip eerst even onderzocht of zij mogelijk ook een camphieraether-injectie noo dig hadden., en daarna in voldoende wollen dekens op een draagbaar aan wal gebracht, waar ze allen in auto mobielen, die ons welwillend door verschillende aanwezigen ter beschik king gesteld waren, naar hotel Ame rika werden gebracht, waar bedden en veldbedden, om de geredden te ontvangen, gereed waren. Ook droge Ideeren en warme koffie, zwachtels en beete kruiken werden hier voor ben klaar gehouden. Hier hoorden we, dat de geredden over hun lco-ude, gezwollen voeten en onderbeenien, en vooral over dorst klaagden. Iedere patient, die nog geen droge Ideeren had aangekregen, werd daar van terstond voorzien, terwijl voedisel en dronk voorloopig met mondjes maat, werd verstrekt. Want gevaar be stond. natuurlijk, dat de geredden in half u-itgehongerden toestand, te gul zig die hun aangeboden spijzen zou den nuttigen, en wij,, alleen ons goed bant Volgende, hen misschien daar door zouden schaden. Het voornaamste van onze eerste hulp bestond verder in- het herstellen van den normalen bloedsomloop in de beenen en voeten. Een uitstekend middel hadden we daarvoor in mas-' sage, die dan ook ijverig werd toege past en werkelijk mochten we het ge noegen smaken, dat Verschillende ge redden, die absoluut geen gevoel meer in de onderste ledematen hadden, dit spoedig terugkregen. De voeten- van sommige patiënten eisctoten echter bij zondere zorg en dat waren dlie, die ten deele bevroren waren. Hier mochten we natuurlijk niet direct met toevoer van warmte beginnen, hier namen we ijskoud water of sneeuw om te was- schen. En dit is een raad, dien ik de leeken, die deze regels onder het oog krijgen, wel extra op het hart wil drukken, behandel, hoe barbaarsch het ook schijnt, bevroren ledematen eerst met kou, met sneeuw of koud water. Overtuigend is 'hier ra dit geval weer gebleken van. hoe groot belang cursus sen in eerste hulp bij ongelukken kun nen zijn, want hier hebben we een ieder aan het werk gezien hier wilde iedereen helpen en tooevelén deelden me later niet mede, toen ze een derge- lijken cursus bij mij volgden „Dok ter, wat spijt het mij;, dat i'k dit die dagen niet kende." Gelukkig, dat de regeering nu het geven van dergelijke cursussen gaat steunen. Letteren en Kunst De Antwerpschie correspondent der Tètl. schrijft, (onis: De eerste prijs toot zangspel inden toonieel-le-tterkundigen wedstrijd uit geschreven, door de stad Antwerpen., werd, zoo als bekend is, ge-wonnen door een drie-bedrijiviig stuk, diat „Te- lamon en Myrtalee" heet en dat uit Rotterdam' gekomen was, vergezeld slechts door een briefje, met het woord Anonymus- er op. Thans blijkt dat die Anonymus nie mand anders is dian Rafael Verhuist, va.n Antwerpen, die al de eerste prij zen behaalde, 9edert de- stad ook voor izangspehteksten een wedstrijd uit schrijft. DE R. K. HANDELSREIZIGER. Van bovengenoemd miaandbiad ont vangen wij het eerste nummer. Heit is 't orgaan van de R. K. Hanideilsreiizi- gersvereeniging en stelt, aioh ten doel', diie vereeniLgnng krachtig te 'hielpen maken en groot. De leden der vereeniging ontvan gen blad kosteloos, voor ondieren is de prijs 1.50 per jaar. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HAARLEM—D. F. C. Vijf.... zes.... neen.... met 72 heeft Haarlem gewonnen de score is wa rempel zóó hoog, dat je den tel zou. kwijt raken. De Roodlbroe-ken een reu zen-overwinning behaald, zeker wel iets heel bijzonders in langen tijd niet daar-gerweest Niemand had deze ium aak-p ar tij verwachtReide clubs zijn van gelijke reputatie -en sterkte, en waren nogal goed opgekomen, zoodat het naar mens cl lelijke berekening op een gelijk spel, hoogstens een kleine overwin ning moest uitloopen. Maarwon deren zijn de wereld nog niet uit D. F. C. kwam met. Beeuwkes. C. Klein, Bouvy, Kooiman, Vaar Drogen, Koopman, Sunde-rman, Scheffer, Hesselink, Goed hart en. Klein. Haarlem had de gewone combinatie: Utermark. Stol, De Koek, Healy, Seidel, S. Veen, Gorter, Van den Berg, Wolff, v. d. Mey en Haak. Eerst speelden de partijen mooi op; geen-jhunner was nog overwegend sterker, en het spel verplaatste zich smel van de eene goal naar de an dere, -in een ondeelbaar oogenblikje. Zoo als de spel-verhouding zich eerst liet aanzien, vreesden wij- en- velen met on-s, voor de Haarlemmers. Het spel der Dordlt-menschen was vlug ger, leniger en quicker. Met slang achtige lenigheid wrongen de Rood- kielen zich door de Haariemsche ver dedigers, en menigmaal was Uter mark in duizend vreezen. Jules wist echter nog 'stand te houden, en ont ving voor zijn keurig wegwerken me nig applausje. Daar opeens (misschien na eem 20 minuten spelens) kwamen de Haar lemmers los. 't Was ineens die vlugge Haarlem-voorhoede weer, met die pit tige, hoogst gevaarlijke aanvallen. Dat gaf heel wat verandering aan het spel. D. F. C. moest het nu aanzien, dat de Haarlemmers het spel vrijwel in handen namen. De rennen van Haak langs de eene, van Gorter langs de andere wing, van Van den Berg en De Wolff in het centrum, waren prachtig, en hadden natuurlijk resul taat, ook al was het stel backs van D. F. C. vooral Bouvy werkte als een paard niet mis, en wist heel wat te keeren. Reeds- gezegd, de goaltjes bleven niet uit. De eersteling werd in bet le ven- geroepen door den Haarlemschen Junior van der Mey, die een prachtig opbrengen van Haak aldus bekroonde. Ook de tweede liet zich niet lang wachten. Een hoekschop van Haak werd door Van den Berg en Gorter (in combinatie, je zag heusch niet wie 't 'm lapte) mooi in een goaltje omge zet. Dat was al 20, maar het werd ook 3—0, dauk zij een D. F. C.-man, die hands maakte binnen het straf schop-gebied, en dank zij De Wolff, die den bal onhoudbaar langs Beeuw kes in het niet trapte. In een ommezien was het dus 30 voor Haarlem geworden. Het publiek, natuurlijk overwegend Haarlem-ge zind, wals dol van vreugde, liet klapte in de lianden„ stampte op den grond, zwaaide met hoeden, zakdoeken en wandelstokken, koTtom, was uitgela ten van vreugde. De D. F. C.-voorhoede had niet veel meer in de melk te brokkelen. Elke aanval werd haast door de midden linie van I-Iaarlem (die ook zeer goed was, alleen liep H-eoly te veel vaai zijn wing en wilde TE hard werken) ge broken. Anders waren De Koek en Stol er nog om dit te doen, en ten slotte viel op Utermark ook nog wel te rekenen. 't Bleef duis tot de rust 30. Na de hervatting was 't eerst even hetzelfde spelletje Haarlem overwe gend sterker. Toen Gorter echter een mooien overzet had gegeven, dié door Van der Mey werd ingekopt, en de stand dus 40 geworden was, schoot D F. C. eens even uit haar /slof ge lukkig even, anders I-n-een ondeelbaar oogenblik hadden de Roodkielen twee legenpunte-n ge maakt zóó 40, zóó 42 Met buitengewone snelheid stormde de voorhoede op het Haariemsche doel al', en Utermark was niet zóó knap, dat hij de schoten van. Klein en Schef fer wist te keeren. Breêro heeft gezegdliet kan ver- keeren. Daar begonnen die toescho-u- wiens nu ook bang voor te wordien, want het door D. F. C. getoonde spel deed -zeker niet voor dat van Haar lem onder, 't Was nu, een zeer mooie Strijd, vlug, verbazend vlug spel,, en van de baciks werd veel geëisoht. De toeschouwers moedigden, de Haarlemmers aan. „Toe,, Haarlem, nog Centje!" En Haarlem maakte er 1 nog een Van den Berg ondernam voor de -zooveelste maal een mooien ren,, en voor de zooveelste maal werd dit doortastende spel van den pop-u- laireni Jan met een goal bekroond. 5—21 't Gejuich, werd nu giebrul Maar 't bleef niet bij 52, bet werd ook 6—2, en '72. De zesde werd ge maakt dooi'Beeuwfkes, die een, baL van Van der Mey zelf insloeg. 't Zevende punt was er wieer een van Van den Berg. Weer leen rush bee- lernaal van Jan-alleen, die de backs kranig om den. tuin wist te leiden, en toen op Beeuwkes instormde. De kee per liep uit, maar moest het in drijf kunst tegen Haarlem's aanvoerder af- leggen. Nu had Haarlem's Senior niets anders te doen dan het leder kalm in 't onverdedigde doel te trap pen. 72, Nu werd het gejuich geen gebrul, neen, "t werd nóg -erger, niet in woor den uit te drukken. Nadat Haarlem ook na de rust we er aan t go alt jes- maken iginig, was 't met de co-urage van. D. F. C. gedaan. Een enkele aan val, maar daar bleef het bij. Geen en- keil goaltje meer. Nadat een D. F. C.-man nog een penalty had verooirzaakt, wat de scheidsrechter echter niet zag ('t was anders nogal duidelijkklonk het fluitje „Staken". Haarlem .behaalde dus leen mooie overwinning een welver diende, ook al kan de score wat overdreven be schouwd worden. Bij D. F. C. muntte vooral de backs en Iles/selink in de voorhoede uit. Bij Haarlem waren alle spelers best, en daarom willen we geen namen noe men. Aan allen -komt een complimen tje toe! Eigenaardig, we hebben, Zondag een mooie vergelijking kunnen maken tusschen de- candidaèt-keepers voor 't Nederlandiscbe -elftal Utermark en Beeuwkes. Nu, deze vergelijking 's niet uitgevallen ten ongunste van on zen Roodbroek. Zijn. forsch en be kwaam spel blonk hoog uit boven d'at van Beeuwkes. QUICK (Den Haag)—H. F. C. 10—2. Toen we gisteren in Den Haag ar riveerden verwachtten we veel 'n spannende match tusschen twee pri ma elf-lallen, met als slot een gelijk spel of 'n 21 voor Quick, een strijd tusschen twee gelijke krachten maar aan 'n inmakerij van H. F. C. dachten we geen oogenblik. En dat is het toch geworden 1 Met dubbele cijfers, met tien goals vóór won Quick, dat de vori'ge week met D. F. C. had1 gelijk getepe-eld. En Zondag wonnen de Roodbroeken daar van met 7—2. O voetbal, gij z-ijt een mysterie!... Om nae-t in phdlosophie te vervallen zullen wij echter tot de zaak zelve dienen over te gaan. Verplaats u dus in uwe gedachten naar 't Quick-veld bij Den Haag, waarde lezer aanschouw bet altijd aristocratische Haagsche publiek, en zie toe Zie toe, hoe elf blauwwitten en elf wLtblauiwen verschijnen, hoe ze zich op het grastapijt opstellen en luister Quick komt zonder keeper Goedhart, die door Ferzen-aar wordt vervangen, II. F. C. heeft La Bastide, Boi-sseva-in en Van Lerrnep, in plaats van v. Wa- veren, Tideman en Framcken Sr. Quick: Ferzen-aar. Bossch-art, Ott'en, v. d. Vosteen, Stem-pels, Kallmann, "YVelcker, Snethlage, „Josp", Visser, Klicks. H. F. C. Boissevain, Francken Jr., Van Gogib, Henny, La Bastide, v. Lennep, Ter Spill, Bollée, Stom-, Schalkwijk, Schippers. Loffelijk op tijd laat Dijxihoorn af trappen. Direct zet Quick op, de voor hoede ontwikkelt een keurig samen spel, vooral 't comblneeren van Visser met Klicks is uitstekend. Met moeite worden een paar voorzetten van den laatste, weggewerkt. De H. F. C.-voor- boed'e weet echter geen weg met den bal, en faalt gewoonlijk al tegen Quick's mi-ddenlinie. Nog geen tien minuten i's er gespeeld, als de Haag sche linkerwang mooi opbrengt, een beetje geharrewar bij de H. F. C.- backs on-tstaat dan zendt Klicks 'n kei in 't is 10. Twee minuten la ter schiet Jo-ps zuiver in den hoek, en weer kan Schippers grabbelen. (2—0). De Haagsche voorhoede ver toont 'n overweldigend samenspel H. F. C.'s half-backs richten eenvou dig niets uit alleen Stom werkt als back prachtig. Hij kan 't echter niet alleen doen, en rno'et weer toezien, hoe z'n oude clubgenoot „Jops" door breekt, Schippers is al gepa'sseerd daar herinnert de ex-Velocitaan- zich z'n vele naast-schieten, hij kan het weer niet laten en schiet langs het open doelAlgiemeene verontwaardi ging langs 't lijntje H. F. C.'s voorhoede doet nu einde lijk ook eens wat La Bastide brengt 'n- eind op eaa schiet dan zuiver; Ferzenaar staat -echter op z'n plaats. De bal gaat naar 't andere doel, „Jopts" schiet en- Schippers laat 't best houdbare schot gaan (30). I-I, F. C. verandert de opstelling, Henny speelt nu links Van Gogh rechtsbinnen. Even gaa.t 't goed even ook maar dan breekt de Qulck-voorhoede bliiksemsinel door Snethlage schiet., Schippers slaat slech t weg dan ver schijnt Vissers hoofd-de vierde zit er in 't Publiek is verbaasd, maar begint Quick nu 'hevig, aan te vuren weer breekt KQicks- door, z-iet eeii kanis schoon en maakt met 'n waren pil no. 5, van 'n f linken afstand. Prachtig is in deze periode 't voeden van Quick's midden-linie elke aanval wordt gestopt, -alles gaat keu rig- geplaatst naar de vooriioede. Al leen (als- S'tom z'n gespierd lichaam eens naar voren gooit en zi-c-h tus schen den aanval werpt dan ko-mt er 'n kink iih- den kabel, maar overi gens gaat 't „als gesmeerd". Kort voor half time ontstaat op H. F. C.'s- doellijn ieen verwoede scrim mage, 'n men-s'cbenhoop met den bal er onder die door Dijxhoorn's fluit je beëindigd wordt, ,,'t Ding heeft ge zeten" Met den schóón-en. stand van 6—9 voor Quick komt rie rust. Na de- hervatting pilt Klicks er al gauw een in de richting van 't hoekje Schippers redt echter al vallende uitstekend. Daarna verslapt. Quick 'n beetje-. I-I. F. C.ko-mt nu plotseling opzetten en scoort door 'n hard schot van Henny (6—1). 't Publiek, dat een record-score schijnt te verlangen, mop-peri, eaa moedigt daarna Welcker aan-, die met Van Lennep aan 't, hard- I'oopen is. Ter Spill doet weinig of nöletis, Bollée. iets mee-r, 't geheel als m/idldten-liniie zeer weinig. Maam-us Franckc-n kan niet loskomen, de voor hoede- is trouvv-ens lieeleinaal op z wak- actief, Henny knoeit. e;r als rechtsbui ten- maar op los, alleen Boissevain richt wat goeds uit. De Quick-voor- hoed'e begint daarentegen weer op te zetten. Schippers slaat 'n schot weer niet ver genoeg weg, eai Snethlage kopt netjes in (71). Eveai daarna scoort hij de 8ste uit een voorzet van Klicks. Weer. doet H- F. C. nu eene wanhoopspoging, breekt door, en maakt plotseling- de tweede door Van Goghdat Ferzenaar, -hoewel 't recht op hem; aankomt, maar half weet te stoppen- (82). Nog een poosje blijft de Stand zoo, dan volbrengt Snethlage de hattrick door een hand -schot (92) en brengt vijf minuten voor tijd die 10 op door de backs en' Schippers voorbij te drijven. Met tijd heeft Quick 'n schit terende overwinning behaald. De- Hagenaars bezitten werkelijk te genwoordig een pracMcombinatie 't geheel -sluit volkomen, en elk onder deel werkt naar behooren. Stempels, Snethlage en Klicks waren vooral Z-ondag uitstekend. Bosschart lijkt ons nog geen Ned. Elftal-mian, is echter een zeer goede- back. Otten doet niets voor hem ondea-. Bij II. F. C. kunnen wij eigenlijk alleen Stom noemen, die schitterend speelde, de rest was zóó, de voorhoede zelfs slecht. Schipperte trad lang zoo zeker niet op als in de vorige matches, eai had. zieker drie goals kunnen voor komen. Dijxhoorn natuurlijk zeer correct. ANDERE UITSLAGEN. Eerste k 1 a söe. VelocitasAja-x 81. IJ. B. S.Sparta 4—4. BEK ERWEDSTRJ DEN. A F C.—P. W. 0—1. Vo-IlHandling—Voorwaarts 3—4. V. O. C. I—P. W. TI, n. d'. Swift—H. V. V. II 1—3. H. V. V. II—A. F. C. 0—5. Fri-esiaHolland 02. D. E. C.Concordia II, 40. H. B. S. II—Helmond 5—0. AjaxD. F. C. II 5—0. ZaLtbommelA. V. V. I 3—1. Quick II—V. V. V. 3—2. Haarlem IIHercules (E.) 50. H. F. C. II—R. A. P. 4—0. O. U. O.—V. V. A. 0—2. Wilhelm-maAmtetei 60. ConcordiaA. W. II 50. Zondagmiddag speelde op het ter rein „Het Kalf' de voetbalvereeniging Vitesse tegton Volharding". Volharding- won met de ruist met 4—0. Na de rust was' Vitesse sterker, doch moest het toch afleggen met 54. Zondagmiddag had op het terrein in Bentveld, een voetbalmatch -plaats ■tusschen „Jong Haarlem" en het 2de Iclftal van bier. Met d-e rust was de stand 11. Daarna bleek Z. Z. V. II de sterkste te zijn en won met 32. Vele belangstellenden woonden de mdtch bij. Z. Z. V. I van hier, die te Velsen speelde tegen Hercules van Haarlem, die aldaar een terrein heeft, was min der gelukkig. Met de rust was de stand 33. Her cules bleek hier de sterkste te zijn en won met 74. HET NEDERLANDSGHE ELFTAL NAAR ENGELAND. Zaterdag 21 (Decieimbeir wordt te ■Darlington de wedstrijd Engeland— Nederland gespeeld. De coimimiLssie^ toelast met de sa menstelling van het Ne,deidandsch, elf tal- stelt zdcfh voor, oma op Zondag 8 December twee Nederlandsche- elftal en in het veld te brengen', waarna een definitieve keuze zal -wordien, ge daan. Het Eng-elsche elftal (amateurs) wordt door de Football Association samengesteld. ALG. NEDERL. VOETBALVEREENI GING „De ZWALUWEN." In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de Holi. Corinthian F. C„ werd besloten aan deze vureeniging too vengenoemd m r naam te geven, welke keuze' geschied de uit een 90-tal inigeizoudlen nianien. Door de .kiesleden werden een klei ne vijftig spelers als werkendie leden gekozen. Getracht zal worden op 20 Novem ber a.s. een oef.enspel te arrange eren tusschen een 22-tal spelers op het ter rein van een nader aan te wijzen ver eeniging. Dit zou made van diienist kunnen zijn voor de Ned-, elftalcommissie bij de samenstelling der elftallen voor

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2