HAARLEM'S DAGBLAD, TWEEDE BLAD. FEUILLETON VRIJDAG 22 NOVEMBER 1907 BEURSBERICHT VAN 1ERENS TIELCMAN Haarlem, 20 Nov. 1907. Het was heden ter beurze in de toeeste lokale hoeken stiller dain ooit en zondier dat de stemming flauw (noemen was, brokkelden de koersen hier en d'aar af door gebrek aan af faire. Van Petrol, aamd. verloren Ko ninklijke 1 en Zuid Perlak 11/2%, doch konden Ennris ruim 21/2 inha len van het jongste koersverlies, dat, zooals wij destijds schreven, door liet minder gunstige productiecijfer niet voldoende gemotiveerd was. Tabaks- aond. nagenoeg onveranderd, laïleeh Besoeki gezocht met. 4 avails. Mijn- waarden voor Red jóngs 16 lajger, door eenig lokaal aanbod zonder vol doend tegenwicht. Pref. Paleleh daarentegen 2 hooger miet vraag voor Indische rekening. Cobars 2 lager in verband m'et de hernieuwde reactie in den ltoperprijs en een on gunstige koperstalisiiek. Under ground notes noteeren 361/2 werden hij executorialen verkoop zelfs nog 3% lager afgedaan. Er Too- pen geruchten, dat de Mij. in rocei- vershanden aal konten /nog vóór dat de emit,tenten der notes met eten voor stel voor den dag komen. Er schijnt voorloopig no/g geen ver betering in den algemeenen toestand in de V. S. tie wachten te zijn en do poging dei- regeering om door de uitr gif-t-o der Panama Ronds en treasury notes eenige verbetering in dJe situa tie t.e brengen hebben tot dusverre nog niet veel invloed' op de markt ge had. Integendeel hernieuwde liquida tie voor binnenlandsche en Europee- solie rekening is sedert de laatste da gen weder sterker op den voorgrotn'di getreden waardoor diverisie aand. en oblifeatiën nieuwe lage recordcijfers aanwijzen. Zoo daalden de 4 Rock Islands bonds, welke voor eenige da gen nog 58% noteerden tot 493/4%, terwijl ook de gewone aiand. in sym pathie 'hiermede ca. 11/2 tieruglie- ipen. Waar die ihevijge koersdaling al- Écht vrétes zal doen ontstaan Of de Mij. in staat zal zijn -aan hare ver plichtingen te blijven voldoen, wen- schen wij er no)g eens op te wij zen i, dat onder de heersdliende omstandig heden de plotselinge depreciatie van een of ander fonds noig geen reden tot bezorgdheid- behoeft te geven en in de meeotfe gevallen iin geenerlei Verband staat met de intrinsieke me rites. Waar de koopkracht der -markt uit den aard der zaak zeer gering ip, zal sterk aanbod' van een minder courant fdnds, hoe goed dit ook moge zijn, een belangrijke daling in den prijs tenge volge hebben, -eten verschijnsel trou wens, dat zich ook hier ter beurze da gelijks voordoet. Zulks schijnt giste ren ook het geval te zijn geweest met de vier pot. Rock Islands Bonds. New- Yorksche berichten melden, dat cleze obligatiën -en vier pet. Topeka's als ondeppand dienden voor een vrij aan zienlijke leening door een Westerseh banikierfelmis in New-York gesloten. Toon de New-Yorlksche firma be zwaar maakte de-ze vierder te contimu- eeren, moest het onderpand gereali seerd worden, waardoor de koers der- vier pet. Rock Islands Bonds tot 49 3/4 terug liep, oon op 51 te sluiten. Naar schatting werden circa 1.000.000 dol lars van deze obligatiën opgeruimd. Wat verder de markt betreft, ver keerde deze vervolgens don gehe'elen dag- in een zwaarmoedige stemming. Hot aanhouden der geldcri-sis, zonder da,t er in den eerlsten tijd veel uitzicht op verbetering bestaat, drukt zwaai' op alle talckeu van handol en nij ver heid, welke de gevolgen van dien on- gunstigen fiuanci-öeten to ast and thans ernstig beginnen te voelen. Be ont vangsten van het spoorwegwezen too- nen. over de laatste weken hier en dalar belangrijke verminderingen aan, ter-wijl ook in de staalindustrie, wel ke steeds als een der beste barome ters voor den oeconomischen toestand van het land geldt, de ingetreden reactie zich sterk doet gevoelen. Zoo beiet het, dat de U. S. Steel Corp. 45 pet. van hare hoogovens bui ten werking gesteld heeft, terwijl er weinig of -geen nieuwe orders gesloten worden. Intusschen heeft de reactie op nij verheid sgebied nog geen merkbaren invloed op de geldmarkt ten gevolge gehad en wordt de ontspanning, wel ke anders hierdoor veroorzaakt z-o-u worden, thans geneutraliseerd door het oppotten van geld door het pu bliek. Ook de premie op contant geld is wederom van 11/2 tot 31/2 pet. ge stegen, het beste bewijs, dat er nog geen werkelijke verbetering in den toestand gekomen is. Tegen het alge meen wantrouwen, dat er heeisclitte, Staat men in de Vereeniigde Staten vrijwel machteloos en daarom is er over de toekomst ui't den aard dei- zaak weinig te zeggen. Ook in onze Amerikaansche afdee- ling was die stemming lusteloos, al golden enkele der lichtere shares, met name Steels en Rocks boven pariteit, dank zij eenige bhmenlamdbche vraag. Voor bonds bleef matige beieggings- vraag bestaan, Oliic. Rock Islands 4 pet. per 2002, verloren, echter ook hier vier pet., deels tengevolge van aan bod bij executie. Het animo voor Maxwell waarden was dee dis zeer gekalmeerd, van de •nij,zing bleef slechts ongeveer de helft behouden. Geld 43/4 pet. Stadsnieuws KANTONGERECHT HAARLEM-, Uitsprakien. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan C. P. v. d. A., J. V., E. S., en P. J. van B., te Haarlem overtreding Leer plichtwet, vrij gesproken. A. V. en YV. v. d. E., te Haarlem, overtrading Leerplichtwet, respectie velijk 5 boete of vijf dagen hechtenis eni 5 boete of 3 dagen hecht. P. M. M., te Haarlem, en 5 anderen, overtreding IJkwet, respectievelijk 1 boete of oen dag hechtenis, twee maal /I boete, twee anaal ƒ0.50 boete, en zeven maal 0.50 boieite, subs, twee maal een dalg, en zeven maal 1 dag hechtenis. J. de L., te Schoten, overtreding Bo- terwet, twee maal 2 boete of twee maai 1 dag hecht. H. D., te Schoten-, overtreding Ar beidswet, twtee maal ƒ1 boete of twiee maai 1 dag hecht. P. K., te Zand/voort, en A. K., te Haarlem, overtreding Jachtwet, res pectievelijk ƒ10 boiete of vier dagen 'hecht, en 7 diagen hecht. P. M., te Haariem, rijden met een motorrijtuig zonder rijbewijs, ƒ1 boe te of 1 dag hecht. W. J. F., zwervend, le. op Ideaa open baren weg -een wapen bij zich hebben 2-e. een valschen naam opgeven-, twee anaal 5 boete of twee maal 5 dagen hecht. G. W. ea P. v. d. W., te IJmuidten, en H. H. en A. A. B., te Velsen, over trading 'Drankwet, vrijgesproken. A. van G., K. Z. en P. N. te Velsen, en B. D. en S. v. d. K., te Velseroord, overtreding Drankwet, respectievelijk 10 boete of drie dagen hechtenis, 10 boete of vijf dagen hecMemis, 15 boe te of vijf dagen hechtenis, 20 boete of tien dagen hechtenis, en 15 boete of tien dagen hechtenis, met vrij spraak vain het laaiteerdere ten laste ge legde. W. D., te Haarlem, en 13 anderen, overtreding Wetboek van Strafv., res pectievelijk 1 boete of een dag hech tenis, 3 boete of drie dagen hechte nis, f 5 boete of -drie dagen hechtenis en f 10 boiete, of drie dagen hech tenis. H. de V., te Wijk aan Zee en Duin, en 18 anderen, overtreding M. en R.- reglemicnt, respectievelijk 1 botete of een dag hechtenis, 0.50 boete of 1 dag hechtenis, en ƒ5 boete of 3 dagen hecht. G. V., te Haaaiern, overtreding We- gcn-IleglemlenJt in N.-H., twee maal ƒ1 boete of tweemaal een dag hecht-. G. V. te Haarlem,, overtr. A. P. V. H'liede c. s., 2 maal ƒ0.50 of 2 maal 1 dag hecht. M. J. V. te Haarlem, te Zandvoort die Kerkstraat in verboden richting berijden, ƒ1 of 1 daig hecht. D. v. A. te Haarlem, en 3 anderen, overtr. A. P. V. voor Haarlem, resp. ƒ1 of 1 dag hecht., ƒ0.50 of 1 dag hedlit. en 3 maal 1 of 3 maal 1 dag hecht. J. W. to Santpoort, te Haarlem rij den iu verboden richting, vrijgespro ken. P. J. te Haarlem, overtr. Bouwver ordening voor Haariem, vrijgespro ken. N. K. te Haarlem (verzet vorig von nis) verzet vervallen verklaard. P. O., zwervend, dronkenschap ge pleegd bij 6e. herhaling, 3 dagen hecht, en plaatsing in eene Rijks werkinrichting voor dien tijd van éen jaar. J. v. A., zwervend, dronkenschap 7e. herh., 5 of 3 dagen hecht, en vrijgesproken van de ten laste geleg de herhaling. Voorts werden er nog 16 personen wegens dronkenschap veroordeeld, resp. tot 3 weken hecht., en tot geld boeten van ƒ1, ƒ2, ƒ3 en ƒ5, subs. 1, 2 en 3 dagen ihecht. M. S. te Heemskerk, straatschen derij, 3 maanden tuchtschool, metj een proeftijd van twee jaar. „LA GRèCE IDEALE". De heer Frank Choisy, een Fransch- man, die langen tijd in Griekenland- heeft vertoefd, hield Dinsdagavond voor een zeer klein publiek in den schouwburg een „conférence" over „la Grèce ideale", d. i. dus eigenlijk over Wet ideale Griekenland, een vooi'draeht. die hij met lichtbeelden zou verduidelijken. Na een inleiding Waarin hij uiteenzette, dat de Grie ken, vervuld van een „enthousiasme sensible et passionné" van hun ver eering der schoonheid eigenlijk een religion de beauté" hadden gemaakt, die hear in staat stelde tot het voort brengen van zooveel schoons, wees hij er op, dat het Grteksche land schap, de luchten, de lichte horizon ten, (het gloedend© licht van den blauwen hemel een voortreffelijke en tourage vormen voor de. volmaakt schoone bouwwerken van Athene en Spiarta. In dit land van beeldhou wers, schilders en poëten kon men inderdaad spreken van gelukkige Grid? en 1" De wijze waarop men thans echter in Griekenland reist, per elietetrisch'e tram het oude landschap doortrek kend, heeft niets poëtisch, al is het dan ook d'at" mten ook in d'e bouwval len het verschillend karakter van Sparta en Athene noig behouden Vindt. -Etn.dit zou de „conférencier" nu la ten zien niet beelden van die bouw1- werken het Parthenon en andere maar de lantaarn deugde Voor het' maken van behoorlijke beelden vol strekt niet. Er was geen licht genoog, blijkbaar werd1 geien izuurstof-appia- raat. 'gebezigd, zooda.t de platen zoo 'goed als niet te zien waren. De heer Choisy maakte- d'aarótver zijn excuus, „malheiureusement" wa ren do beelden niet zoo duidelijk als hij gewenischt had. MaaY daarvoor had hij moeten, en kunnen zorgen. Want den avond te voren waren tn Amsterdam de beelden Ook al zoé slecht geWeest. De heer Choisy wist ■dus wat er aan mankeerde en dat hij nu nitet voor verbetering had gezorgd-, geeft geen soliden indruk. Van def weinig© toehoorders liep er dan ook nu en dan, telkens weer een, de zaal uit. Een mislukte voordracht alzoo Uit de Omstreken HALFWEG. Dinsdagavond gaf de vereend ging „Nut en Genoegen" haar eerste uit voering in dit seizoen, de elfde sedert het bestaan der vereeniging. Het af wisselende programma gaf kunst en humorde fcangvereenjging „Cres cendo" van hier met haar ijveoji'g'en directeur, dien heer J. C. Tuin, van Haarlem, het Holl. Duettistenpaar Wessel-ius en Henriëtte van Amster dam, dein trio voor drie violen door den directeur d'er zangvereepiiging en de heeren Kalt en De Vries van Haar lem, hebben den talrijken aanwezi gen een genoeglijken avond bereid, terwijl een bal den avond besloot. Wij willen hierbij het bestuur der vereeniginig opmerken, dat het zeer ge wens ebt zou zijn, het recht tot in troductie ©enigszins te beperken de zaal was nu te vol, terwijl leden zich, door de Vele introducé's, met een on dergeschikte plaats moesten behel pen. VAN ZANDVOORT'S RAAD. Hoewel de agenda niet veel gepraat voorspelde, waren Dinsdagavond 'toch een 30-tal nieuwsgierige burgers op de publieke tribune saam geschokt, in afwachting van interessante ge vechten Alls men echter had kunnen vermoeden, dat 't zóó kalm zou toe gaan, dan waren de toehoorders ze ker thuis achter de warme kachel ge bleven. Eerst werden die reuzen-notulen der vorige ruzie-vergadering door dten se>- cretaris gelezen, en daarna, de inge komen stukken. Een adres van den Bond van Poli- tie-inspecteurs die oordeelde, dat Zandvoort's inspecteur te slecht be zoldigd wordt, en minstens 1000 per jaar moet ontvangenwerd in han den van B. en W. gesteld om advies. Daarna bracht men ©enigen tijd door met het maken van verordenin gen een belasting-verordening op het gebruik maken van gemeente grond een verordening tot invorde ring van deze belasting een ver ordening op aansluiting aan de rto- leering en weer een verordening tot invordering daarvan. In het geheel dus vier stuks De heeren Koning, Driehuizen, Slagveld, Bakkenhoven, Van Toonbergen m iVan Duivenboden vonden, dat B. en W. te inhalig geweest waren, met het bepalen van de prijzen voor de aan sluiting aan de rioleerimg- De heer Koning zeiB. en W. hebben goede kooplieden wat overvraagd. Ik hoop echter, dat. (liet geen vaste prij zen zijn, en er wat op valt af te din- g.en. De wethouder, de heer Swiaan, maakte eenige vergissingen daarge laten, dat hij sprak over pensioen- houders (houders van eten lijfrente b.v.) in plaats van pensionhouders (kamerverhuurders), izei deze heer Heeren, wie hebben géhoord van den Voorzitter, datja, wat heeft u) eigenlijk gezegd weet u het nog Burgemeester De Voorzitter wist 't oofk niet meer, dus was dit argument van den heer Swaan van nul en geener waaide. Het voorstel van den heer Koning, om de prijzen te verminderen, werd ten slotte met vóór stemming door d'e genoemde heeren, aangenomen. Nu kwam de bepaling der rooilij nen van 'het steegje bij het perceel van den heer J. Termes, loopende van het Sohcl'penplein naar den Duin weg. Dat steegje heeft reeds heel wat ge- praait in onzen Raad verwekt. Nu ook Neen, de heeren zwegen en knikten, dat zij de ontworpen rooi lijnen goedvonden. De Voorzitter betoogde, 'dat het noo- diig was eten commissie te benoemen', om ook andere rooilijnen voor wegen en straten vast te stellen. Wie moiet die commissie benotemien, de Burge meester of de Raad? De heer Koning oordeelde van dien Raad, maar toen de Voorzatter hem on de heeren Slagveld en Driehuizen als commissieleden noemde, was ook' hij voldaan. Aan den architect Doeglas te Haar lem werd nog vergunlning verleend, cvm bij het bouwen van een villa eeni ge putten in gemeentegrond te leg gen. De reed's onlangs gewijzigde in structie voor de gom eentogen eeshee- ren en -vroedvrouw, werd nu op ad vies der Gezondheidscommissie offi cieel vastgesteld. Hi ermede was de vergadering afge- loopen, daar geen der heeren iets voor d'e Rondvraag hiaJd. Men ging echter geheim vergade ren.. Waarover Zéker over bet aanschaffen van een tafel en eenige stoelen voor de Pers Dait is naast de waterleiding wel een 'der hoogst-noodige verbeteringen Binnenleid KEIZERLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. In verband met hét Keizerlijk be zoek, 11 Dec. a. s., zal op het oude beursterrein een geheel overdekte tri bune worden gebouwd. Het geheel e terrein is afgehuurd door dien heer Albert van der Horst, voorzitter van den National en Oranjebond. Onder leiding van den heer Meyjes architect te 's-Gravenhage, lid van Pulchri Studio, zal deze tribune wor den opgericht. De decoratie zal dooT een specialiteit op dit gebied, worden uitgevoerd, op zoodanige wijze, als de verschuldigde Hulde voor de Hoo- ge gasten vordert. Op den hoek der tribune (Damkant) zal een sierlijke toren worden opgetrokken, voorzien van fraai uitgevoerde wapens, enz., betrekking hebbende op de hoog© gasten. Een en ander wordt gedaan-, om op de meest grootscbe wijze de hooge gasten en tevens onze geëerbiedigd© Koningin, als gastvrouw te huldigen. EEN KORENMOLEN ...AFGEBRAND. Te Hoogezand is de korenmolen met woning van Hidskens te Noord-' broek göheel afgebrand. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. GESTIKT. Een dezer dagen miste men aan boord van het stoomschip „Grotius" een Chineeschen strijker. Men daclhti dat de man aan het passagieren was geraakt. Toen men zijn hut eindelijk opensloot, vond men den man aan' tafel zittende, door kolendamp ge stikt Moord en berooving ie Zeist. Omtrent het snoode misdrijf te Zeist lezen wij in- het „U. D." nog het vol- Uit het onderzoek is gebleken, dat de vier aangehoudenen al weken lang het plan met zich rond droegen, den jongen Drost „uit den weg te rui men". Overhorst heeft bij de bera ming van het plan een voorname rol gespeeld. Hem was als kassierslooper bekend, dat Drost meermalen groote bedragen bij zich had, te Zeist geïnd. Menigmaal werd Drast gezien in ge zelschap van Overiiorist, bij welke ont moetingen door den onervaren knaap zeker wel e.ens is losgelaten, dat zijn patroon aanzienlijke wissels laad te incasseeren, een oogeaischijniijk on schuldig gepoch, maar dat den argc- loozen knaap noodlottig te geworden. Overhorst zon dus voor weken reeds op de mogelijkheid, Drost onschade lijk te maken en hem meteen van bij zich hebbende geldwaarden te beroo- ven. Maar hoe moest dat worden aan gelegd? Na lang overwegen werd liet volgende plan opgemaakt. Men zou den jongen Drost in het huis van Van Vaalen: zien te krijgen en hem bi.n- aien vier muren het leven benemen. Van bewusteloos maken van den knaap was geen sprake, men was van den beginne af voornemens „Drast, uit den weg te ruimen". Dat kon slechts op ééne wijze, door hem te vermoorden. Men beeft daarbij gebruik gemaakt van die omstandigheid, dat Van Vaa len aan een rijwielhandelaar te Zeist geld verschuldigd was. Overhorst heeft toen, hoewel zelf in dienst van Labouchère O yens en Co.'s bank, de zen rijwiel handelaar weten te bewe gen, het geld van Van Vaalen te doen iiwordei-eii door middel van een wis sel, welke zou worden aangebodien door den beer Prince te Driebergen. Overbore! begunstigde dus een© an- dei'e instelling, dan waaraan hij zelve was verbonden, terwijl de rijwielhan delaar, wien bet wellicht onverschil lig, was, door wiens tuss-cliemkouuvst bet geld zou worden ontvangen, den wissel' ten. bedrage van ƒ67.50 op Van Vaalen, in handen stelde van den lieer Prince, te Driebergen. De misda digers waren er dus thans zoo goed als zeker van, dat Drast op den een of anderen dag ten huize van Van Vaalen zou komen, om den wissel van 67.50 aan te bieden. Men wachtte er nu maar op, wanneer die aanbieddaig zou plaats hebben. Dooir Overhorst gewaarschuwd, dat Drod Zaterdag met. wissels te Zeist rondliep, was Van Ee vroegtijdig ten huize van Van Vaalen gekomen, om den moord te plegen. Inderdaad kwam Drost ongeveer half 11 in bet bierhuis aan den Van Reenenweg, waar toen Teunis van Ee reeds aan wezig wajs. Op dat moment zonk bei den "mannen, Van Ee en Van Vaalien, dien moed in d'e schoenen. Toen Drost den wissel van 67.50 presenteerde, deelde Van Vaalen hem mede, dat het op het oogenblilv nilet gelogeai kwam, waarom hij Drost verzocht tegen half één terug te willen komen. Nu bad Drost van zijn patroon in opdracht, op denzelfden dag niet twee malen bij denzelfden persoon terug te komen ten einde niet te veel tijd met heen en weer loopen of fietsen te verdoen. Somwijlen week Drost wel eens van dat vooitech rift af, terwiille van do menschen, hij was een vriendelijke, welwillende jongen. Toen Van Vaalen hem dus uitnooddgde 's middags terug te willen komlen, zeildle Drost daartoe bereid te zijn, waarop Van Vaalen hem ©en sigaar aanbood voor zijn moeite, welke sigaar later in de por tefeuille van den jongen' is terugge vonden. Drost ging dus heen, inde intus schen nog een post van f 1000 en kwam op den bepaalden tijd, omstreeks half één, bij Van Vaalen terug. Vermoe delijk is men bekend geweest met het feit., dat Drost dien dag groote bedra gen bad te incasseeren, en heeft men daarom ook Zaterdag uitgekozen om deai moord te volvoeren. Beide mannen hadden inmiddels een boa'rel gedronken, om moed te verza melen en wachtten met ongeduld Drost af. Toen deze het roode gordijn wegschoof en de gelagkamer binnen trad, greep Van Ée hém onverwachts van. achteren in den nek be»et, terwijl hi het volgende moment Van Vaalen ■toeschoot om de handen van den jon gen, die aanvankelijk van zich af sloeg, te grijpen. Van Ee trok het slachtoffer daarop achterover, waar op het don jongen onmogelijk werd, zich krachtig te verdedigen. Van Ee drukte hem de keel toe, ter wijl Van Vaalen zorg droeg, dat Drost zich niet m'eer kon bewegen. Het duurde echter lang vóór de dood in trad. Toen 'het leven was geweken, sleur de men het lijk naar den s ,w den kelder, waarin het werd neerge legd de tasch met wissels en gelds waarden, di© Drast om het lijf droeg, wera afgesneden voor losgespen gun de men zich geen tijd, uit vrees ook, dat iemand zou binnentreden. Het luik werd geisloten, het tafeltje met do gramophoon werd er weer op ge plaatst, en niets in de gelagkamer deed vermoeden, dat daar voor enkele minuten een afgrijselijke moord was gepleegd. Van Vaalen heeft verklaard den eer sten keer, toen Drost met den wissel kwam, niet gedurfd te hebben, omdat hij zenuwachtig was hij dronk later om die zenuwachtigheid te verdrijven een borrel. Het in de tasch of porte feuille aanwezige geld werd er door \r,an Vaalen en Van Ee uitgenomen, alle wissels en borderellen werden in de kachel verbrand, uitgezonderd de wissel van ƒ67.50 ten name van Van Vaalen, die den wissel in handen wil de hebben, om zoo noodig later te kumoien bewijzen, dat hij aan Dro6t het geld had betaald. Met vrij groote zekerheid kan echter worden medegedeeld, dat bij den moord van Hendrik Drast chloroform is gebruikt. Bij onderzoek moet uitge komen zijn, dat een der verdachten, H. Kors, chloroform heeft gehad. Hij had deze gekocht bij een apotheker te Zeist, voorgevende een hond te willen dooden. HOE DE POLITIE DE DADERS OP HET SPOOR KWAM. interessant is te vernemen, hoe de Zeister politie do misdadiger© zoo spoedig op hot spoor is gekomen, dat zij binnen 24 uren na den moord de vei'dachten achter" slot en grendel had. Toen men het lijk van Drost Zon dagmorgen in de sloot vond, werden de inspecteur van politie De Lange en de adjunct-inspecteur Tenckinck gewaarschuwd, die zich met spoed naar de kerkhofsiloot begaven, waar, men ondier de daar aanwezige men schen ook Kors, den melkboer aan trof. Deze bleef den ganiechen dag op straat; stond ergens een clubje men- scliien den moord te bespreken, dan voegde Kors zich onmiddellijk bij hen, kortom, overal waar iets voor viel, diat min of meer met de treurige geschiedenis verband hield, daar zag men Kors in de eerste rijen. Dat trek reedjs dadelijk eenige aan dacht, te meer daar de man niet gan seheli jk van zenuwachtigheid viel vrij te pleiten. Terwijl het lijk nog op den slootkant lag, verscheen ook Van Vaa len op het terrein, die bij het zien van den doodo zelf idte politie mededeelde», dat die jongen daags te voren g©ld bij hem had geïnd op een wissel van den heer Prince. Men hiad dus dadelijk dit houvast, dat Drost Zaterdagmiddag omstreeks half één in het café van Van Vaalen was geweest. Vreemd was het echter, dat niemand den jongen n a half één had. gezien. Het onderzoek moest dus aanvangen in het bierhuis van Van Vaalenzeker toch was, dat hij daar te half één was bitnneaigegaan, dat werd door Van Vaalen zelf met groote beslistheid verzekerd. Daarbij vernam men van andere zijde, dat Drost ook des morgens in het café was geweest. Daarnaar gewaagd, deelde Van Vaalen, die toen nog óp vrije voeten was, mede, dat hij Drost bij zich had latten terugkomen, oandiat hij (Van Vaalen) des morgens nog niet in het bezit was geweest van het noodig© geld, om den wissel te voldoecn. Om te bewijzen, dat hij bij de tweede maal betaald had, toonde Van Vaalen den wissel van f 67.50. De politie noodigde hem toen uit, eens mede te doelen, in wielken vorm hij dit bedrag had be taald en liet. antwoord luidde in zes muntbiljetten van ƒ10 c-n drie rijks daalders. Daar het verwondering wekte-, dat Van Vaalen, van wien het bekend was, dat hij nooit ruim iin d© contan ten zat, zoodat hij nog zeer onlangs in gebreke bleef een door hem v©r- s schuidigd bedrag te voldoen, Zater- dag plotseling een wissel van ten naaste bij ƒ70 had kunnen betalen, ging de politie dieper op de zaak >n, waartoe zij te'meer aanleiding vond, toen bleek, dat Van Vaalen nog in het bezit was van .een kleine f 20 in zilver geld, en hij dus op den dag van dén moord de beschikking moest hebben gehad over 90. Hem werd daarom gevraagd de po li tie in te lichten omtrent de herkomst van 'het,geld daar voor hem een scan. van ƒ90 een zeldzaamheid was, zou hij zich ongetwijfeld kunnen herin neren, vasn wie hij in de laatste da gen geld had OD tvangen. Deze vraag verrastte Van Vaalen §FML!2!tS Naar het Duitsoh van HANS HYAN. Toen werd' de buit, <Me zeer aan zienlijk vvais, verzameld en de jacht Een uur later zaten de heeren al in rok of smoking aan het jachtdii- ner, waarbij de schoonzuster van den gastheer, mevrouw ClotM.de v. Mu- thow, de rol van gastvrouw ver vulde. - Een ghoote, in weerwil vajn haar veertig jaren nog sianke vrouw, ter wille van wie, zooals man vertelde, Claus Moiohow vrijgezel was geble ven. En dit was niet zoo heel verwon derlijk _via/n den in Weerwil van zijn kradh'tig lichaam toch weekhar.tigen man tegenover de Monde vrouw, wier bekoorlijke verschijning nog al tijd de blikken van alle mannen toti rich trlol?. Mevrouw Oiotilde was zeker al bo ven de veertig jaar,, maar haar wer kelijk aristocratisch gelaat vertoon de ook nu nog de fristeilheid, die eens bij haar voorstelling aan het hof als zeer jong meisje, zelfs het oog van den koning op haar gevestigd had. Zij behoorde tot die zeldzame vrou wen, die als een schitterende, leven- wékkende vlam werken,, om wtïe al len zich gaarne scharen, wier warm te iedereen in huis goed doet en wier glans zij vol liefde bewonderen Het witte damast van het tafalla- jken glansde zoo nitnoodigend en de zwaar zilveren schalen prijkten met heerlijke druiven en appels op het landgoed zelf gekweekt. De gerech ten waren goed toebereid en de wijn kelder van den baron bevredigd© zelfs kenners. Zoo wend de stemming steeds opge wekter en vooral Aribart, de echtge noot van mevrouw ClotÜlde, die Mu- chow bestuurde, terwijl Claus op Karsthügel woonde begon al ver dacht luidruchtig te woTden. Daar wenkte Mevrouw Clotilde haar dochter Bianca, die naast Dagobert v. Korthals zat, en de wel wat al te slanke blondine stond op, reikte haar oavalier glimlachende de hand en zei Mama roept. Tot weerziens, lui tenant De luitenant sprong op en beant woordde haar groet uiterst beleefd. Maar zijn oogen en ook die van de jonge diame spraken teen geheel an dere, veel inniger taal. En toen de dames al lang heengegaan Waren, keek de jonge officier nog altijd zoo droomerig voor rich heeh, dat San- dnat hem tweemaal moest aanspre ken, vóór hij het hoonde. Of hij altijd nog zoo weinig om het spel gaf, had Sandrat hem gevraagd. De officier knikte en er kwam een treurige, bijna sombere uitdrukking op zijn ge-laat. Sedert de oudste, nu al sinds lang in Amerika verdwie- nen broeder met zijn hartstocht van het spel zoo onafzienbaar veel ellen de over de geheel© föimil-ie had ge bracht, Sinds dien tijd hindeide het hem al, als men maar over dat geha te hazardspel sprak v Zal er dan gespeeld worden vroeg hij alleen, om iets te zeggen, en dadelijk daarop liet zich zijn af keer van het kaartspel gelden toen hij er bij voegde Ik ge Loof, dat de baran er ook niet van houdt Integendeelhij heeft er in den laatsten tijd ijverig aan meegedaan... Je weet zeker nég niet, dat hij lid ven onze club is Nu, dait kan toch zekeT nog maar sinds korten tijd zijn! Vroeger, weet ik O, vroteger., vroegerviel de ander hem in de rede, vroeger héb ik ook niet gespeeld een mensch verandert toch wel met den tijd, en dan, kijk eens, als men bij het ha zardspel maar binnen de perken blijft, dan is het niets anders dan een aangenaam tijdverdrijf 1 De luitenant fronste de wenkbrau wen die, dat merkte hij wel, was verloren 1 Intusschen stonden reeds eenige heeren op en gingen im de kamer er naast. Sandrat stond ook op. Op zijn wan gen brandden roode vlekken etn de anders zoo doffe oogen schitterdeif met een koortsachtig vuur. De luitenant keek' hem na, hoe hij haastig met een uitdrukking van spanning op het gelaat naar de an dere kamer ging Waarvan leef de die mjjnheer v. Sandrat eigenlijk? Hij had, voor zoover de. jonge offi cier wist. in de rechten gestudeerd', en w-as toen deelgenoot geworden in een groote industrieele zaak. Maar daar was hij nu ook niet meer. Een ihroer vam hem wias garde-officier. Zijn vader,,, vroeger minister, was overleden Maar misschien was er geld overigens Korthals nam een .sinaasappel Yah 'een zilveren bord en schilde hem met zijn vruchten- mesje wat ging het hem eigen lijk aan Urx Sandrat was hem menigmaal alles behalve sympathiek, maar hij waa ongetwijfeld een gentleman 1 En meen kan men ten slotte niet verlan gen En toen ging hij ook in de speelkamer. HOOFDSTUK III. Daar in het met donkerrood leer bekleede Engelsche meubelen gestof feerde vertrek waren de meeste hee ren om een met groen laken overtrok ken tafel bezig hun plaatsen bij het b accuraats pel uit te zoeken. Die mijnheer v. Wunderiich, die eigenlijk niemand goed kende, van wien echter ieder aannam, dat een of meer der andere heeren met hem bevriend was Sandart had hem evenals den Spanjaard aan de ande ren voorgesteld deze mijnheer v. Wunderiich had met een handigheid, die deed denken, dat hij een zeer ge oefend kaartspeler was, de op de ta^- fel liggende zes spellen whistkaarten uit hun hulzen genomen, ieder spel afzonderlijk goed gewasschen etn z© nu tot een berg kaarten, de zooge naamde „talon" eaamgevoegd, waan- na hij ze tegen de pot aan legde. Hij nam nu zooveel kaarten als hij tusschen twee vingers houden kon van de talon af en begotn te geven, waarbij hiï aan ieder der medespelers twee kaarten en ten slotte zichzelf evenyeeJ gaf. Ik pas, zed de medicus Eberiua. Behalve hem paste ook de heer Baranco, die andere heeren wilden er, nog kaarten bij hebben. Wunderiich zelf kocht ook nog een kaart Toen men nu oplegde, had de Span jaard den „grooten slag" en Wunder iich ook negen punten, omdlat hij hee? gelukkig gekocht had .v Eberius haid zich dood gekocht an kwam achter de hand t© zitten, wal bij het baccaraat als de slechtst© plaats wordt beschouwd, omdat de bankhouder hem het laatst de beurt geeft en ook uit een soort van bij geloof. Zoo was Baranco nu bankhouder en opende het spel met d© woorden Ik leg duizend mark in r voorloopig En zijn wit gelakte portefeuille voor den dag halend, nam hij ©reen visitekaartje uit Wij zullen ons van papier moe ten bedienen, zei hij met zijn goedaar dig klinkend accent, want ik ver moed, dat onze waarde gastheer de noodige sneelpenningen wel niet voor radig zal hebben Met die woorden soh'reef hij 1000 mark, op het. kaartje en legde het in de pot. die uit een zilveren suiker* vaas was geïmproviseerd. Het spel begon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5