Kerk en School Koloniën SCOTT'S Emulsion Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden Rechtszaken Letteren en Kunst Gemengd Nieuws Stoomvaartberichten g?e vraagt B. J. S. te S. terstomd een Boerenmeid. De tegenwoordige is, binnen 4 Jaar, de vie ride rrveid die trouwen gaat. DE HOOFDCOMMISSARIS W. VOORMOLEN. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam de heer W. Voormolen, wien wegens redenen van gezond heid op zijn verzoek eervol ontslag •werd verleend, beeft Woensdag het ziekenhuis te Rotterdam verlaten en zich iper automobiel naar Den Haag begeven, waar hij zich metterwoon gaat vestigen. Uit de burgerij heeft zich een commissie gevormd, om hein een huldeblijk aan te bieden- TOCH PROTESTEEREN. De „Arob. Ct." schrijft De afdeeling Tie! der S. D. A. P. heeft Duys, uit Zaandam, uitgenoo- digd om te bomen protesteeren tegen het besluit van den Raad, text aan koop of onteigening van het krotten- blok, bekend als het Bleekveld. Wat hier grond oplevert voor een protest, begrijpen wij niet. Protesteert men, omdat de aid. die woningen nog goed genoeg acht? Omdat de belangen van de kapita listen-huisjesmelkers in het spel zijn? Omdat de gemeente .in het bezit komt van een mooi terrein, dat zoo noo- dig bestemd zal worden voor den bouw van vriendelijke, gezonde wo ningen Het bestuur leide den heer D. vóór de vergadering er eens rond IN ARREST GESTELD. De directeuren van de Voorschots bank op het Hofspui te 's-Gravenha- ge zijn op verdenking van verduiste ring in voorloopige hechtenis gesteld. (HMd.) VERMIST. Men meldt uit Velp (Geld.) Mr. G. S. B., kassier, alhier woon achtig, heeft Vrijdag zijn woning ver laten en is sedert niet teruggekeerd. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. VERDUISTERING. Uit Wissingen schrijft men aan die ,,M. Ct." nog, omtrent de arrestatie van notaris B-, aldaar Het was hier sedert lang bekend, dat notaris B. niet erg vlug was in het afdoen van geldzaken, en ook dat de drukte van zijn praktijk daarvan niet de oorzaak wezen kon. Meermalen werd daarover geklaagd maar tot dusver konden de vragers om afdoening op de een of andere manier tevreden gesteld worden. Nu echter zijn arrestatie heeft plaats gesbad, zooals gemeld, wijl hij ver dacht wordt van verduistering, zal vermoedelijk aan -het lioht komen, dat hij,, die niet kapitaai-krachtig was en wiens betrekking hem geen inkomsten opleverde, voldoende om (behoorlijk volgens zijn stand be le ven, reeds lang in financieel en nood verkeerde en het eene gat stopte door een ander te maken. Hoe hij daarbij handelde, zal het gerechtelijk onderzoek, dat thans aangevangen is, wel uitmaken en te vens ook wat er waar is van geruch ten, omtrent andere verkeerde han delingen, door cbejn heer B. in zijn ambt begaan. Men beweert n.L, dat in sommige op hypotheken betrek king hebbende zaken ook onregelma tigheden gepleegd zijn. Voot hen, die vorderingen op den heer B. hebben, schijnt er weimiig uit zicht op voldoening daarvan te be staan, want de baten in z)ijn boedel moeiten slechts een luttel bedrag aan wijzen. Wanneer wij goed zijn ingelicht, dan zouden de verduisteringen, waar van de 'heer B. wordt verdacht, rendeels niet over belangrijke som men loopen, terwijl ook bij zijn an dere handelingen over het algemeen geen groote kapitalen betrokken moe ten zijn. Toch zal zijn val menigeen finan cieel nadeel berokkenen en daaron der ook aan personen, die dit het minst kunnen dragen. STROOPEN OP DE VELUWE. Voor eenige dagen werd in sommi ge bladen beweerd, dat bij de uit breiding van den wildstand op de Veluwe, ook het stroopen toeneemt; dit laatste zou zelfs zoo erg zijn, dat de marechaussees te Apeldoorn in één week 10 geweren van stroopers in beslag zouden hebben genomen. Zoowel htet een als het ander sterk overdrevenwas er b.v. gezegd dat de marechaussees gedurendte het geheele jachtseizoen 10 geweren in beslag hadden genomen, dan waa men dichter bij de waarheid geweest. Het stroopen is dan ook lang zoo erg niet meer, als een jaar of vijf gele den h'et aantal bekeuringen en ver volgingen wegens jadhtovertreding, verminderen geregeld, vooral op do gronden van het kroondomein en nieuw ontgonnen gronden. De tijden zijn voorbij, dat, terwijl eenige heeren op hun jachtterrein, in do nabijheid van Apeldoorn, verge zeld van hun onbezoldigden jachtop- ai ener gingen jagen, de zoon van dezen laatste met zijn kameraad, den anderen kant uittrok om te stroopen, wel wetende, dalt er nu geen gevaar was. Komt men b.v. in de buurten Udi del, Rispeet, Niersen en Gortal, alle grenzende aan het jachtterrein van hei kroondomein, of daardoor inge sloten, waar eenige jaren geleden menig haasje door stroopershanden kwam te vallen, daar ziet men tegen woordig de jachtgeweren huis aan huis in ruatige rust aan den wand hangenze worden niet meetr ge brui kt. en -wel om de volgende re denen In het najaar en in den winter had den in dien tijd velen aldaar weinig of geen werk j was men nog werk zaam, dan werden soms loonen uit betaald van 25 35 cent per dag. Ons is een voorbeeld bekend vah een ver der, die met zijn zoon van uit Goriel eiken dag 2 uur heen en terug moest loopen, om in de bossóhen onder Elspeet tte werken voor het kolossale loon van 30 etn 20 cent per dag. Dat men bij zulke toestanden zijn inko men tra<ahtte te verbeteren, door zoo nu en dan of ook wel geregeld een der overvloedige haasjes te verschal ken, is gemakkelijk te begrijpen. Deze redenen, welke de menschen feitelijk aanzetten to.t Jadhtovertre ding, hebben thans geheel opgehou den te bestaart en wel door aankoop van een groote uitgestrektheid woes te gronden en hosschen door Z. K. H. Prins Hendrik. Bijna ieder der omwonenden is thans op die gronden werkzaam en verdient er geregeld den geheel en winter door, een dag geld, dat vroeger niet alleen tot de vrome wensohen behoorde, maar waar zelfs niet over werd gedacht. Wanneer men daarbij weet, dat bij een mogelijke bekeuring voor j achi eve rfcreding ihet wachtwoord onver biddelijk klinkt ,,er uil", dan is het zeer gemakkelijk na te gaan, dat er niet velen zijn, die hun vaste werk zaamheden voor een onnoozel haas je in de waagschaal stellen. ONGELUKKEN. Bij boei 10 te Rotterdam is een Spanjaard in het ruim van een daar in lossing liggend schip gevallen. Bij aankomst in het ziekenhuis was hij teeds stervende. HEVIGE STORM Het heeft de laatste dagen op den Atlantischen Oceaan em aan de west kust van de Britsche eilanden gewel dig gestormd. Dat heeft ook het wrak wan het linieschip Montagu, dat nog altijd op de klippen van het eiland Lundy, aan den mond van het Kar naai van Bristol, zit, duchtig ge voeld. De groote mast ging Maandag over boord, -en de romp ligt nu in drie stukken. Allerlei toestellen, die er nog voor berging aan boord waren zijn verforen De wedstrijd vangt aan om 2.15. 's Avonds wordt beiden elftallen en officials door de F. A. een diner aan geboden. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het aanvullingsexamen vol gens art. 135 op het Hooger Onder wijs door den heer W. L. D. vam deïl Brink. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen de heer J. C. Jager, luitenant ter zee 2die klasse der Koninklijke Marine, geboren te Naaiden. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift„Het voorkomen van melkzuur bij eclamp sia", de heer A. ten Doesschate, geb. ie Zwolle. U(tre>dil,t, pojet. tTheoLogiie: J. HL Gney.vestedn. Cand. Theol. 1: A. de rifotolgdt. KeJrlkdl. vooerfber. ex.: K. -J. Qnast. Cand. Rechten: Tr. T. J. A. Dolk, le Natuurk. ex.: C. A. HeLneke en E. van Schai-ök. 'Leiden- iDcjotoraa 1 -examen in de rechtswetenschap de heeren J. F. v. iHaersolJte en J. R. Goddard. Gnoot-ambtienajars-exanien voor den Indisch en; dienst de heeren W. J. Bosschart en Gh. Beets. Gandidaats-examen in de Neder- Jamdische letteren de heer A. W. M. Odé. INGEZONDEN MBDElDEELINGEN 30 Cta. per regel. De levertraan gebruikt in de bereiding van is de zuiverste en fijnste ter wereld. Dit feiten het oorspronkelijke verbeterde SC.OTT proces waardoor de olie in een aangenamen en volkomen verteerbaren room omgezet wordt, maken SCOTT'S Emulsion tot het beste van alle geneesmiddelen voor het opbouwen van krachten bij personen van iederen leeftijd, wat ook de oorzaak van de zwakte zijn moge. SCOTT'S Emulsion veroorzaakt geen misselijkheid en evenmin wordt er walging door voortgebracht. SCOTT'S Emulsion wordt door alle apothekers en drogisten verkocht. UIT KROMMENIE. Door het stakesrscomdté is ook een, manifest uitgegeven. Het is de vaste overtuiging van de stakers, diai de directie wil ziften en dat velen bui ten die fabriek zullen worden gehou den, wat gebleken is door dat er ve len voor de fabrieksvergaderimig op Maandag niet werden genoodigd en anderen de toegang geweigerd is, terwijl dit juist zijn zij die in dje ar beidersbeweging vooraan staan. In; de voorwaarde der directie men stakers een verdekte poging cxm de werkwilligen tegen de stakers op te zetten. Zij stellen de gevolgen der staking op rekening der directie. IJSSPORT. Guus Schilling. Onze landgenoot de bekende wiel renner Guus Schilling is dezer dagen van Parijs naai- Berlijn vertrokken, om aldaar een 14-tal dagen te verblij ven, waarna hij naar Holland komt en zich voorneemt te gaan trainen, om aan de voornaamste hardrijderij en op de schaats deel te nemen. Zoooxfcs bekend, is Schilling, evenals Jaap Eden in zijn tijd, een snelle hardrijder. WORSTELEN. Dirk van den Berg is naar Chris tian! a vertrokken, om aldaar aan de te houden worstelwedstrijden deel te nemen, HET ENGELSOHE AMATEURS TEAM. Het Emgelsdhe am-ateursteam, d:\t op 21 December te Darlington legen het Nederlandsch elftal zal spelen als volgt samengesteld: R. G. Breb- ner (Darlington), doel; W. S. Oonbett (Birmingham) en A. E. Scotflnern (Ox ford City), achter; W. O. Qemenson (Darlington), E. H. Lrntott (Queen's Park Rangers) en W. Prest. (South BanJk), m/idden; J. E. Raine (Sunder- lamd), V. J. Woodward Tottenham Hotspur), H. S. Stapley (West Ham United), A. Bell (Burnley) en G. H. Barlow (Wigan Grammer School Old Boys), voor. Reserves: Prosser (Stock ton) en Porter (Northern Nomadis). Er zijn dus eenige wijzigingen in het elftal gekomen, dat van Ierland won ,daar noch Smith, noch Wright toen goed voldeden. Vermoedelijk zal dus de combinatie er nfiel minder op geworden zijn. ENGELAND—NEDERLAND. Reeds gaven wij de samenstelling van bet Engelsche elftal, samenge steld door de Football Association. Al deze spelers zijn amateurs, zeven van de elf kwamen Zaterdag tegen Ier land uit. Het elftal ziet er op papier nu nog sterker uit, schrijft de Tel. Als scheidsrechter zal de heer mr. J. Far rel, uit Dublin, fungeeren, mr. J. Brunt, van Bradford is grensrech ter voor Engeland, de heer J. J. v. d. Berg, uit Haarlem, vervult vermoede lijk deze functie voor Nederland. DE WAARNEMENDE GOUVER NEUR-GENERAAL. De Java-Bode schrijft Van het oogenblik af, waarop de gouverneur-generaal., den 21en No- verobej, zijn dienstreis aanvangt naar Atjeh, tot tijd en wijle na zijn terugkeer, zal, krachtens een gesla- jen gouvemements .besluit, 'het da- rel ijksoh beleid der zaken van deze olonie worden opgedragen aam den vice-president van dein raad van In- die. den heer jhr. O. van den Wyok. D-eze vervanging is voorgeschreven bij art. 13 RR., waar gezegd wordt: Wanneer ziekte of afwezigheid van den gouverneur-generaal een voor ziening noodzakelijk maakt, kam hij het dagelijksch beleid der zaken tij delijk opdragen aan den 'luitenant- gouverneur-geueraalbij ontstente nis van dezen aan dien vice-president van den raad van Indië, enz. De ontstentenis van een luitemant- gouvemeur-generaal nu is chronisch geworden. Ofschoon het Regeerings- reglememt van 1854 in art. 4 dein ko ning het recht geeft aan den land voogd een luitenant-gouverneur-gene raal toe te wegen en de regeering van die dagen krachtig de noodzake lijkheid van zulk een titularis heeft bepleit, toch is er, sedert het thans vigeerende Regeeri ngsreglement be staat, nooit een luitenant-landvoogd benoemd geworden, wat waarlijk niet te betreuren is, omdat zulk een auto- riteit, die stilzwijgend zou zijn aan gewezen tot den opvolger van denbe- sturenden landvoogd, -naar Mr. Mar- gadant het zoo juist zegt. „niet past in ons stelsel van koloniaal bestuur'' zoodat naar zijne roeening em da van vele anderen, „het wegvallen van artikel 4 in geen enkel opzicht na deel zou toebrengen" bij eem aan staanden herziening van onze Indi sche grondwet. Als tijdelijk vervanger van den le gercommandant, die, gelijk men weet den gouverneur-generaal op diens in spectiereis vergezelt, zal optreden de chef van hert, wapen der infanterie, ge neraal W. G. A. Christen. die zich veel met oudhedenhandel be zighield en zelfs den naam had, niet vreemd te zijn aam zekere kerkdief stallen. De/n volgenden nacht iwas de schil derij gestolen. (H. v. A,) COPPéE ERNSTIG ZIEK. De Petit Bleu meldt, dat de ge zondheidstoestand van Framgois Cop- die in den laatsten tijd reeds zorg baarde, thans van dien aard Is, dat het ergste is te vreezen. De Zw. Ct schrijft: Naar men ons uit Kampen meldt, is daar de volgende circulaire ver spreid: „Het is u ongetwijfeld bekerud, dat onder de Nederiamdscbe kunstenaars dier 15e eeuw een der beroemdste was de klok- en geschutgieter Geert van Wou, wiens klokken nog steeds dje bewondering van binnen- en buiten land wekken, zoowel uit het oogpunt van gietikunst als wegens haar klank. Minder bekend is wellicht, dat zdjn stoffelijk overschot in de Si. Nioolaas- of Bovenwerk te Kampen werd bij gezet. Om de plek aijiner laatste rust plaats ook aan het nageslacht over te leveren., den groeten kunstenaar te eeren en een nageslacht op te voe den. in die herinnering en plachten, die een groo tvoongeslnctot oplegt, hebben de ondergeteekenden zich tot een oornrrassue gevormd om bij zijn giraf een eenvoudige bronzen plaat aan te brengen, herinnerende het bij zetten daar ter plaatse vam den groo- tem meester. Van heeren kerkvoogden is reeds de toestemming tot het aanbrengen der plaat verkregen. Overtuigd van uw belangstelling verzoeken de ondergeteekenden aan een hunner bijgaand biljet ingevuld en onderteekend terug te zenden. De commissie is samlengestetd uit de heeren mr. J. D. E. van Bloan- menstein, Kampen., dir. P. J. H. Guy- pers, te Roermond, F. A. Hoefer, te Hattem, mr. J. Nanninga Uiterdijk, te Kampen, jhr. mr. V. E. L. de Stuers, te Den Haag, en K. de Vidai de St. Germain, te Kampen. DE IN- DE NOBELPRIJZEN. De Nobelprijzen zijn uitgereikt. Die voor natuurkunde kroeg prof. Mich ei sen. uit Chicagodie voor scheikun de prof. Buchner van Berlijndie voor geneeskunde prof. LaveTan van Parijsdie voor letterkunde Rudyard Kipling. De vredesprijs werd wederom tweeën gedeeld en toegewezen aan Louis Renault en Mooieta, twee lei ders van de internationale vredes- l!ewegiing. NAT. MUZIEKCONCOURS. Voor het nationaal muziekconcours tiat in Juli 1908 te Baarn zal gehou den worden, heeft H. M. de Koningin Moeder welwillend het terrein bij de Pekingkom afgestaan. Uit de Ingeze tenen heeft zich een eere-comité er eene feestcommissie gevormd, om het concours nader te regelen in overleg met het bestuur van het fanfarekorps Crescendo, dat dezen wedstrijd heeft uitgeschreven. Aan de leden van het Koninklijk Huis zullen medailles worden aange vraagd, terwijl de burgemeester van Baarn, al/s beschermheer van „Cres cendo", reeds een eereknuis ter be schikking stelde. Vastgesteld werd reedss, dait op 29 Ju li de fanfaregezedschappen en op 30 Juli de harmoniekorpsen zullen kam pen. DE GESTOLEN VAN DYCK. Natuurlijk worden In alle groote steden opzoekingen gedaan naar den kumstlievenden ddef, die te Kortrijk de groote schilderij stal uit de O.-L. V. kerk. Dus ook te Brussel, en dit ook nog om reden, dat de vermoedelijke dief in de hoofdstad zekere handelsbetrek kingen schijnt te hebben. Ziehier dienaangaande eene ver klaring, door een oudheidkooper va!n Brussel gedaan aam don overste der rechterlijke brigade. Genoemde oudheidkooper was te Kortrijk bij een collega, toon hij daar eem persoon zag binnenkomen, die er over den prijs kwam onderhande len van een voorwerp, dat in de vi- trien stond. Toen de klant weg was, vroeg de Brusselaar aan zijn collega, of hij dien man kende. Op het ontkennend antwoord, zei- de Brusselaar, dat het een man was, EN UITBREKER WALTERS RICHTER stond' voor het Gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep terecht vam een vonnis der Alkmaansche Recht bank, 13 September 1.1. gewezen, waarbij was uitgemaakt, dat Rudolf Connelly Walters, oud 29 jaar, mon teur,, geboren te W eenen, dezelfde per soon is als Julius Wilhelm Carl Rich ter, schrijnwerker, geboren 2 Decem ber 1872 te Halle en door de Recht bank te Alkmaar 13 September 1904 wegens diefstal met braak veroor deeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf. Uit de voorlezing van het verslag van den Raadsheer-rapporteur, mr. Bijleveld, bleek, dat 7 Juli 1904 te Alkmaar als verdacht van diefstal met braak werd gearresteerd een per soon, die eerst een anderen naam op- _;af, maar later verklaarde te zijn geheeten Julius Wilhelm Carl Rich ter!, 2 December 1872 te Halle geboren en van beroep schrijnwerker. Hij werd 13 September 1904 door de Alkmaansche Rechtbank veroordeeld tot 21/2 jaar, een vonnis waarvan' niet gieappèlleend werd. De veroor deelde werd overgebracht naar de strafgevangenis te Utrecht, waaruit hij op 21 November 1904 wist te ont vluchten. In liet begin van het jaar 1907 werd n u te Bloem endaal een persoon gear resteerd als verdacht van diefstal met braak. Die man gaf op te zijn genaamd' Rudolf Gomelly Walters, geboren 2 November 1877 te We enen en vam be roep monteur. Na. te Bloemend aal te zijn uitgebro ken, doch te Castricum weer gevat, werd deze Walters door de Haarlenv sohe Rechtbank veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, welke straf hij thans ondergaat. Bij de behandeling van zijn zaak werd hij herkend voor dezelfde per soon, die 13 September 1904 door de Alkmiaarsche -Rechtbank onder den naam van Richter werd veroordeeld. De beklaagde hield echter vol Wal ters te zijn geheeten. De officier van justitie te Alkmaar heeft nu gevorderd, dat een onder zoek zou worden ingesteld naar de eenzelvigheid van den aoogenaamden Walters met den persoon Richter, die 13 September 1904 door de Alkmaar- sche Rechtbank werd veroordeeld, doch ontvluchtte. Er werden voor de Rechtbank te Alkmaar, die zich' met dit onderzoek, voorzien in art. 269 Wetboek van Strafrecht, belastte, vier getuigen ge hoord al die getuigen herkenden den veroordeelde voor Richter, en op grond van die verklaringen oordeelde de Rechtbank wettig en overtuigend bewezen, dat Richter dezelfde per soon is, die zich uitgaf voor Walters. Er waren voor het Hof gedagvaard zes getuigen en de heer 0. Th. Rirch- mer als tolk. De veroordeelde, een man met een schrander gelaat en van tongeren lichaamsbouw, woTdt tusschen twee rijksveldwachters m naar het be klaagdenbankje gebracht. Hij draagt zijn eigen kJeeren. Op de vraag van den president, mr. Vogel, hoe hij genaamd is, an-twoordt hij Rudolf Gornelly Walters. U is 28 September 1904 in de ge vangenis te Utrecht ingesloten Neen. U is op 21 November 1904 daar uit niet ontvlucht? - Ook niet ontvlucht. Er zijn drie getuigen geweest, die u herkennen. Thans komen er vijf. Zou u nu niet beter doen om te be kennen Ik was niet in 1904 te Utrecht ingesloten. Waarom hebt u te Haarlem eerst opgegeven Richter (e heeten Omdat ik hoorde dat Richter ge zocht werd. Dat hoorde u, toen u te Haarlem reeds zat. Mr. Bijleveld U hebt de inbraak te Rloemendanl gepleegd met een breekijzer em een .schroevendraaier Ja. De ontvluchte Richter is ook ver- oordeeld voor braak en heeft óók ge bruikt een breekijzer em een schroe vendraaier. Dat kan ik .niet zeggen. De getuigen worden daarna ge hoord. De brigadier der rijksveldiwacht E. van Broekhuizen herkent den veroor deelde pertinent als Richter, dlie in 1904 ook naar Den Haag is overge bracht. Hij herkent hem aam zijn ge heele wezen, aan zijn houding, aan zijn spraak, aan zdjn rug. In Den Haag rukte hij met één slag de hand boeien los. De gemeenteveldwachter J. F. Dek ker te St. Pancrhs, destijds brigadier der rijksveldwac-ht, bracht hem in 1904 oak over. Ook hij herkent hem. De veroordeelde droeg destijds alleen een kneveltje, thans heeft hij een baardje. De rijksveldwachter C. van der Mo len herkent hem eveneens als Rich ter. De veroordeelde wordt nu wegge leid en kleert in gevangeniskileeren te rug, waarop die heeren J. A. C. Ben der, commies, G. van der Hert, mees terknecht-timmerman, en B. van Broekhuizen, bewaarder, allen uilt de strafgevangenis te Utrecht, achtereen- volgeus ook verklaren, dat hij nie mand anders is dan Richter, die 29 Nov. 1904 ontvluchtte. Beklaagde ontkiemt, dat de in 1904 van Richter volgens het Beriallonna- syeteem gemaakte kaarten hem be treffen en verzoekt opnieuw te wor den gemetenook verzoekt hij nog een getuige te hooren. Beide verzoeken stelt de advocaa.t- gjeneraal mr. Pleyte voor niet in te willigen. Een nader getuigenverhoor acht hij oumoodiig en de veroordeelde is in de gelegenheid gesteld opnieuw gemeten te worden, maar weigerde toon rechtop te gaan zitten. Hij wijst er op, hoe beklaagde voort durend uitbreker is geweest en eischt bevestiging van het vonnis der Recht bank te Alkmaar, met deze aanvul ling, dat de veroordeelde is diezelfde, diie in November 1904 uit de gevange nis te Utrecht ontvluchtte. Mr. Hemny, verdedigier, refereerde zich aan het oordeel van het Hof, dat 18 December a.s. uitspraak zal doen. Ten slótte zij nog vermeld, dat, toen de beambten der Utrechtscbe strafge vangenis géhoord zouden worden, be klaagde eerst uit de zaal werd geleid. Hij moest het fan taste-pakje, dat hij droeg, uittrekken en gevangenisklee- ren aantrekken de herkenning werd tengevolge van deze metamorphose op de meest pertinente wijze gecon stateerd. VRIJGESPROKEN. Woensdag deed de 5de kamer der Rechtbank te Amsterdam bij vervroe ging uitspraak in de zaak tegen M. de Leeuw en H. vaai Dijk, di'e terecht gestaan hebben wegens brandstich ting in perceel 32 Weesperstraat, te Amsterdam, en tegen wie 7 jaren ge vangenisstraf weid geëischt. De Rechtbank, het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bei achtende, sprak beide beklaagden vrij. Als verdedigers waren opgetreden' nirs. L. W. van Giigch en F. A. Ko- koéky. P ATRO ON HU LZ END IEFST AL. Voor den Krijgsraad te Arnhem werd tegen de beide sergeanten, ver dacht van den bekenden patroon- huizendiefstaJonderscheidenlijk tien en zes maanden gevangenisstraf eischt, met degradeering tot soldaat. De schade door den diefstal veroor zaakt. wordt door de familie der be klaagden aan liet Rijk vergoed. HOOGE RAiAD. Voor den Hoogen Raad wead be- bankteld het cassatieberoep van een viis&dberman te Noordwij ik, door het Gerechltehótf te 's-Gravenhage, met verauiettnjgrinlg van. een vrij-sphékenid vonnis der Haagscbe Rechtbank, ver- ordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke brandstichting op 9 Dec, 1906 te Noordwijk in een hooi iberg waardoor die hooiberg alsme de een oip korten afstand daarvan staande andere hooiberg .er een hofstede met landbouw gereedschappen en werktuigen, een 'en ander toebehoorende aan S.„ al «tear, een prooi dier vlammen, wer den. 'Middelen tot oindersteuaving van "t tssiatieberoep waren niet aange voerd, Alleen had de reóuirant een brief aan den president. vandeniBoo- gen Raad: gericht, bevattende eenige besdhouwiingen en waarin wordt, ge zegd, dat de mogelijkheid niet uitge stoten is te achten, dot een ander misdrijf heeft gepleegd 'Adwcaategeneraa!' jhr. mr. Rot baan Macaré concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak 23 December. VALSCHiE BANKBILJETTEN Voor die Rechtbank, te Amsterdam diende d'e zaak tegen Aug. Holtkamp, koopman te Emmerik, wien ten laste weHdi gelegd dat ihij op 22 Mei 1907 uit Emmerik in Nederland en wel in de gemeente Gendringen opzettelijk tien valsdbe bankbiljetten van f25 heelt ingevoerd, met het oogmerk om die biljetten, waarvan de valschhead hem, toen hij ze ontving, bekend was, als echt uit te geven en te doen uitgeven in de tweede plaats werd beklaagde ten laste gelegd, dat hij drie der val- sclre biljetten te Gendringen bij ver schillende personen heeft, in befajing gegeven. De officier van justitie mr. Schaep- raan noemde in zijn requisitoir deze zaak belangrijk en zeldzaam diaaxom omdat het maar zelden gelukt d'e hemd 1,c leggen op de versprei-diers van vais-ch bankpapier, nog minder op de vervaardigers, zooals in deze zaak is geschied. Z.E.A. merkte op, dat de familie Holtkamp behoorde tot de g ingezetenen van Emmerik. Zij leef de op grooten voet en had oorspron kelijk ook recht om dat te doen. De vadier van beklaagde had steenfabrie ken en schepen in de vaart. Er zijn evenwel finan-cieele moeilijkheden ontstaandie deden zoeken naar liulp- imddeden om. daarin te voorzien. Tot ongeluk der familie had zij tot haar vrienden een bekwaam lithograaf te Nürobeng, Karl Blum, en dezen riep de vader, die met zijp zoon te rade hoe in den financieeien nood, te voor-zien, te hulp. Getracht werd om Blum over te halen valsch bankpa pier te vervaardigen. Blum weigerde eerst, maar kwam in Februari naar Emmerik o-ver. Toen hebben de drie manneni te zamen geconfereerd' en het resultaat was dat Blum toegaf om als vervalscher van bankpapier op te tre den. Beklaagde drong er nog bij hem op aan, dait de biljetten mooi zouden woi- den nagemaakt. Blum zelf speelt in deze zaak een oxcuseerende rol; de beklaagde en zijn vader zijn hier de Anbtifter geweest. Br moest Blum veel gelid gezonden worden voor aankoop van machine rieën. In Mei begonnen de schuld- eischers de familie Holtkamp last'g te vollen, en dat was aanleiding, dat Blum tot meerderen spoed werd aan- Baklaagde ging naar Nürn- beng en keerde 21 Med in Emmerik met een pak valsche bankbiljetten te rug, die reeds 22 Mei daar werden verspreid en ook in Gendringen, waar beid. is aangehouden. De beklaagde heeft niet tertetondl be kend, doch. de omstandigheden diron- gen ham tot bekentenis. Ook beklaag- de's moeder was gearresteerd, en om haar onschuld te bewijzen, moest hij mecledeehngen doen. De moeder van beklaagde is on schuldig gebleken en in- vrijheid ge steld. Ten slotte wees de officier van jus titie op het groote gevaar, dat voor het geldverkeer zou zijn ontstaan, indien te Nüimberg -een fabriek van valische banMxiljette-n aan het werk zou zijn en, waar, zooals gebleken is, Blum dn 14 dagen tijdis reeds 400 bil jetten afleverde. Geëischt werd tegen beklaagde twee jaar en zes maanden gevangenistraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. v. Lynd'en, wees in zijn pleidooi op het berouw1, dat beklaagde toonde, op diéns bekente nis en op hert feit diat dóór beklaagde de justitie in de gelegenheid, is ge weest, om den vervaardiger der biljet ten te vinden. Voor het sub 1 ten laste gieilegde vroeg pleiter vrijspraak. Ten slotte merkte pleiter nog op, dat beklaagde na. zijn straf aan een Frans-che universiteit wil gaan stu- deerem, een graad hialen en zoo eiene niéuwe carrière beginnem Pleiter riep de clementie der Rechtbank voor hem in. RECLAME-BILJETTEN. De kantonrechter te Dordrecht sprak vrij den reiziger te Roosendaal, vervolgd- wegens het te Dordrecht ver spreiden van op bankbiljetten gelij kende reclamebiljetten der Tijdgeest- lóten. RUSSISCHE VLOOT IN ITALIë. Uit Roraie wordt aan de „Tribune" gemeld, dlat bdmieaikxxri, won bet eerst na vijif jaren, een Russisch es kader, bestaande uit de oorlogssche pen Tsareivitsj, Slovo- en Bogaiyr, aan Italië een bezoek zal brengen. De admiraal, de hoofdofficieren en een zeiler aantal kiadëtien zullen een be zoek aan Rome brengen en -door den koning ontvangen worden. Het doel van het beraoek is die banden tus- schen beide landen te versterken, na dat de Tsaar er van teruggekomen is, het bezoék dat Victor Etraanned III hem te Petersburg, bracht, met een te- ïzoek te beantwoorden. Het ptan tot liet viootbezoek is hoofdza kelijk van Moera.jief uitgegaan, LONDENSOHE KIESRECHT VROUWEN. Londensche studenten hebben een vergadering van ktiesrechtvTOUwen •verstooajdv .,Ze lieten tstdheikuxidlige stoffen kwalijk riekende geuren ver spreiden, gaven een- paar muizen de vrijheid', staken vuurwerk af, zongen joeJdlen en gingen op allerlei wijze zoo te keer, d'at. de vergadering niet door kon gaan. Elders in Engeland zijn a.l meer studenten zo-o bezig ge weest. De vrouwen, die tegenwoor dig, gedurig vergaderingen, waarop ministers spreken, in de war trach ten te- sturen, krijgen zoo- hun trek ken thuis! DE RAMP BIJ FAIRMONT. De gezondheidsraad te Fairmont heeft last gegeven, de doodkisten te de mijnschacht te brengen, opdat, de misvormde lijken dadelijk na, het vin den, kunnen wo-rdlen gekist en onmid dellijk ter aarde kunnen worden be steld. Het. zal nog eenige dagen moeten duren, alvorens de reddingsbrigade de inwendige lagen heeft, bereikt en a-ll-e lijken heeft geborgen. Op Zondag werden 53 lijken boven gebracht. Het, stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia^ arriveerde 10 De cember te Port.Said. Hot stoomschip Groti'us, van Am sterdam naar Ba la via, arriveerde 11 Dec. te Genua. Het stoomschip Rijndam arriveerde 11 December v.m. van Rotterdam te New-York. Het. stoomschip Wilis-, van Java n. Rotterdam, vertrok 11 December van Batavia. Het stoomschip Salak, van- Rotter dam naar Java, arriveerde 11 Dec. te Port Said. Het stoomscliip Ophir, van Rotter dam naar Java, vertrok 10 December van Southampton. Het stoomschip Ceram, van Am sterdam. naar Batavia, passeerde 10 Dec. Point de Galle. Het -stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Dec. te Sueiz. Het stoomschip Prins Willem I, van Paramaribo naar Amsterdam, ver trok 11 December, des voormiddags 1 uur. van Havre.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6